'leer kwaliteit in middenstand Uurloon bij ons 35 procent hoger dan in rest Europa Landbouwjaar drie maanden langer ledrijfsconsulent Economie in cijfers inst Elsevier-NDU imen bijna 50 miljoen Winter kostte gezinnen 380 miljoen meer aan gas )or kneusjes minder kans zaak te beginnen )irecteur letuigt spijt Peschar ongelukkig over publicatie van wolrapport Iers pond los van sterling Britse pond, Franse frank, lire en Ierse pond gedevalueerd nationale onderwijs tentoonstelling HET !RDAG 31 MAART 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 27 !pt: Peter on*. van Lakerveld BWIJK De kwaliteit van de ondernemerschap in de middenstand ontwikkelt zich tief. Jongeren krijgen een goede opleiding op de middelbare detailhandelsscholen. En de ie voor het ondernemerschap is ook positiever dan vroeger. Toen was het „Pietje kan niet (i, hij moet maar bij Pa in de zaak, de knappe broer kan doorgaan op schooi." Nu heeft men door dat je die knappe broer in het bedrijf nodig hebt om te kunnen overleven. ibot n het woord zijn de bedrijfscon- ven een wijdverbreid misverstand, iten C. de Bruijn en B. van der Vooral de laatste jaren neemt het na n Nederlands Christelijk percentage noodgevallen af. Vaker "•(memers Verbond. Samen met komen er vragen over verbouwingen >or ^ven collega's geven zij per jaar of uitbreidingen of over de Wet Inves- jver de duizend adviezen in het teringsrekening: „Val ik wel binnen jen- en kleinbedrijf. Over de ma- waarop winkels en kleine am- ielijke bedrijven worden he 'd hebben zij daarom wel enig I jetere kwaliteit komt. aldus De jn ook door de betere selectie, tanden als in de jaren dertig, iedereen maar een zaakje kon inen zijn nu onmogelijk. Een tman die een bedrijf wil starten, 4 een behoorlijk beginkapitaal g. Hij moet vijf procent uit eigen felen bijdragen, de andere 95 pro- kan hij van de bank krijgen met isgarantie. „Maar voor die 95 pro- gjga je wel door de mangel." Min- peusjes dus bij de beginners. de bedrijfsconsulenten er juist tIdie kneusjes zouden zijn, is vol- '<de heren De Bruijn en Van der de termen?' Zijn er toch moeilijkheden, dan ligt dat niet noodzakelijkerwijs aan de kwaliteit van de ondernemer. Heeft deze een behoorlijk lopende kruide nierszaak maar komt daar vlakbij een supermarkt van een van de groot winkelbedrijven, dan kan je de buurt- kruidenier geen verwijten maken als zijn resultaten achteruit lopen. „Met dit soort werk hebben wij veel te maken." zeggen de beide consulen ten. Je moet dan oplossingen zoeken. Misschien verplaatsing van de zaak naar een winkelcentrum in een nieu we buurt. Of specialisatie in het as sortiment. Daarmee weet je toch klanten te binden. Ondernemers moeten goed beseffen dat klanten binding. gericht op de persoon van de nds 1966 hebben de centrale iddenstandsorganisaties be- Ijfsconsulenten in dienst, men- n die de middenstander bij zeer nlopende problemen van ad- es dienen. De problemen kun- i liggen op het gebied van de jirijfsbeëindiging, de over- acht van de zaak van vader op on of er kunnen vragen zijn investeringen of verbou- Ingen. ingrijpend gebeuren als een ilaatsing van de winkel kan reden zijn waarom de hulp een bedrijfsconsulent wordt [eroepen maar ook kan het ge gaan om een praatje over de van zaken in het bedrijf. De ïsulent heeft in dat geval dui- lijk een klankbordfunctie. Jto -- voor de middenstandsorgani- ties ruim twaalf jaar geleden et een gestructureerde advies- enst beginnen, bestonden er be- jfsconsulenten. Deze waren iter in dienst van de overheid dat bleek in de praktijk niet ed te werken. De middenstan- rs gingen met hun problemen niet graag te biecht bij overheids functionarissen. Een betere oplossing bleek de ei gen bedrijfsconsulent van de middenstandsorganisaties waar bij de rijksconsulent zich voor taan beperkten tot adviezen over ondermeer ruimtelijke ordening. De bedrijfsconsulenten van het Koninklijk Nederlands Onderne- mingsverbond (KNOV) en het Ne derlands Christelijk Onderne mers Verbond (NCOV) worden voor ongeveer 75 procent door het Rijk gesubsidieerd. Dat heeft als consequentie, dat zij niet alleen eigen leden dienen. Het cliënten- bestaan bij de NCOV bestaat slechts voor 50 percent uit leden. De consumenten werken bewust niet gespecialiseerd per branche maar opereren door het gehele midden- en kleinbedrijf. De ne gen bedrijfsconsulenten van het NCOV hebben hun taken over het algemeen regionaal verdeeld. Met hoofdconsulent C. de Bruijn en consulent B. van der Ven had den wij onlangs een gesprek. STERDAM De fusie- ,ners Elsevier en Neder- Ise Dagbladunie hebben imenlijk in 1978 netto ,5 miljoen verdiend. Zij men tot een omzet van 96 miljoen. tor-NDU stelt voor op basis van ezamenlijke resultaten per aan- van 20 nominaal een interimdi- ïd te betalen van 8 in contan- n 6 procent in agio-aandelen. Dit worden gezien als dividend over Elsevier keerde over 1977 een ant dividend uit van 5.50 plus 5 in agio-aandelen. NDU keerde keuze 10 contant of 8 con- plus 4 pet in agio-aandelen uit. der zag vorig jaar de omzet stij- met 10.3 pet van 593 miljoen tot min en NDU met 12,5 pet van min tot 467 min. Voor Elsevier daarmee de nettowinst omhoog 24.2 pet van 22,7 min tot 28,2 en voor NDU met 95.1 pet van 3 min tot 20.1 min. In het over e tijd verschijnende Jaarverslag de verslagen van de fusiepartners mbineerd tot een pro forma ba- en een winst- en verliesrekening. UDET (Associatie van Uitgevers Dagbladen en Tijdschriften): om- iteeg met ruim 13 procent tot 220 oen gulden. De nettowinst nam met 37 procent tot 11,8 miljoen, dividend zal worden verhoogd tot (5.60) gulden per aandeel van 20 en. raad van bestuur van de houd- naatschappij DEENIK (bouwbe- 'en) in Diemen heeft, op grond de sterk teruggelopen omzet en ltaten. besloten het bedrijf aan te en aan de gewijzigde omstandig- ïn. In dit verband heeft Deenik ÏNGELO Stork-directeur drs. BernelotrMoens heeft in een lef aan de ondernemingsraad n de Stork-gieterij in Hengelo n spijt betuigd over de opmer- ng dat er voor het werk in de ïterij „weinig hersenwerk nodig De Stork-directeur liet zich die merking eerder deze week ont- 11en tijdens een bijeenkomst er de naderende sluiting van de :terij. Zulks tegen de achter end. dat het gieterijwerk niet st in het pakket van hoogwaar- Se industrie, waarvan Neder- id het naar zijn mening in de ekomst moet hebben. Perso- elsleden van de gieterij voelden :h door de uitlating van de direc- ur „diep in hun ziel getroffen". met Vandervliet Wernink Beheer in Amsterdam overeenstemming be reikt over de voortzetting dan wel de start van een aantal werken van eer lijn en De Haan. een Amsterdams aannemingsbedrijf dat deel uitmaakt van Deenik. Volgens een gezamenlijke medede ling van Deenik en Vandervliet Wer nink is In nauw overleg met de vak bonden overeengekomen dat het daarbij betrokken personeel, in to taal 53 medewerkers, bij de Vander vliet Bouwbedrijven in dienst zal kunnen treden met behoud van rechten. GELATINE DELFT stelt voor het dividend vast te stellen op 15 procent in contanten tegen 12 procent over 1977. De nettowinst na belasting be droeg over 1978 1.62 miljoen tegen 898.000 gulden in 1977. De geconsoli deerde omzet steeg van ruim 56 mil joen in 1977 tot ruim 59 miljoen in 1978. winkelier niet meer bestaat maar dat de zaakgerichte binding er wel dege lijk is. Deelprobleem Helaas komt het bij problemen, ver oorzaakt door de nieuwe supermarkt maar ook bij andere vraagstukken nog te vaak voor dat ze ons te laat er bij roepen, aldus De Bruijn. „De middenstander is een rasindividua list. Hij wil niet graag iemand anders inzicht geven in zijn boeken. Hij haalt Je er laat bij of komt bij Je met een deelprobleem. Je moet dan het ver trouwen van de man winnen, zodat Je inzicht hebt in wat zich buiten dat detailprobleem afspeelt. Voor de con sulent begint een bezoek daarom al op het moment dat hij met zijn auto de stadswijk of het dorp binnenrijdt. Hij kijkt hoeveel concurrenten er zijn en waar ze zitten. In de winkel aange komen. wacht hij rustig af tot de winkelier de klanten geholpen heeft, in de tussentijd geeft hij zijn ogen de kost. Submarginaal Al mag de kwaliteit van het manage ment dan beter worden, het is een algemeen bekend feit, dat een vrij grote groep middenstanders het zout in de pap niet verdient. Mensen die nog een stuk beneden het officiële minimuminkomen zitten. De „sub- marginale bedrijven". Wat voor raad geven de bedrijfsconsulenten aan deze middenstanders? „Deze problematiek doet zich hoofd zakelijk voor bij mensen van 45 jaar en ouder", i* h^t antwoord. Jongeren pakken we hard aan. we zeggen heel duidelijk dat ze moeten stoppen. Maar met een man van 52 is dat anders. Die werkt al dertig Jaar in zijn zaak. wil er ook niet uit. omdat hij zegt: mijn grootvader is het gelukt, mijn vader, waarom zou lk er niet doorkomen. Maar de tijden zijn ver anderd. Bovendien hoor je bij deze mensen geluiden als: ik eet uit de winkel (dus voedingsmiddelen tegen inkoopprijs, red.), mijn telefoonkos ten drukken mede op de winkel en mijn auto ook. Voor de man van 52 is er ln veel gevallen geen alternatief. Hij krijgt Van onze Haagse redactie DEN HAAG De deining rond het ..wolrapport" van de Algemene Re kenkamer heeft het werk van dit con trole-instituut er niet makkelijker op gemaakt. Dat betoogde voorzitter drs Peschar van de Rekenkamer gisteren bij de presentatie van het jaarverslag over 1978. Daarin is een samenvat ting van het geruchtmakende wolrap port in opgenomen. De Rekenkamer is, zo zei Peschar. „in opspraak gekomen" doordat er twee rapporten over de mislukte reddings pogingen voor de wolindustrie in om loop waren. De Tweede Kamer kreeg de beschikking over een rapport, ter wijl een uitvoerig stuk van eerder datum meer details bevatte. Vanuit de Tweede Kamer werd het verzoek gedaan om ook het „dikke" stuk te krijgen, maar de Rekenkamer weigerde. „Er is geen ander rapport dan het stuk, dat de Tweede Kamer nu in handen heeft", zei Peschar. „Er is geen minister of andere autoriteit die ons gevraagd heeft iets te schrap pen, het rapport is honderd procent eigen werk." De ontstane verwarring is „geen bijdrage voor het goed fun- tioneren van de Rekenkamer", aldus Peschar. aan menigmaal het advies door te gaan en desnoods een bijbaantje te nemen, in een klein dorp bijvoorbeeld lijkendrager. Van der Ven: „Dit zijn voor ons de moeilijkste problemen, Je kunt die mensen weinig bieden maar Je moet er rekening mee houden dat ze een laag welvaartspeil gewend zijn. Spe ciaal die vijftigers hebben weinig per spectief. Zijn ze een Jaar of 58. dan biedt de overheid de mogelijkheid om er uit te stappen, ondermeer door de Rijksgroepsregeling zelfstandigen. Opvolging Financieringsvraagstukken vormen een belangrijk deel van het werk van de consulenten, want uit de over winst kan een winkelier een uitbrei ding niet bekostigen. Een ander groot gebied is de opvolging. Die heeft twee aspecten. Vaders willen niet zelden te lang enige baas blijven. Maar als de zoon goed is, moet Je hem medefir mant maken en een winstverdeling ontwerpen. Wij dringen erop aan dat die winstverdeling in een contract geregeld is. Ook moet op papier staan wat er gebeurt als vader iets over komt. Het andere aspect is dat een zaak wel genoeg inkomen biedt voor één gezin maar niet voor twee. Dat kan ernstig zijn. Want als er geen plaats is voor de zoon wat moet de vader dan met de zaak. tds hij te oud wordt? De zoon heeft allang een andere betrekking. Het kan zijn dat er dan geen andere oplossing is dan liquideren. Overdracht van de ene op de andere generatie blijft lastig. Een bedrijfs pandje staatvoor 80.000 gulden op de balans maar blijkt bij de eigendom soverdracht vier ton waard. De huur waarde is mogelijk zoveel hoger dat het inkomen voor de zoon niet aan trekkelijk meer is. Gelukkig komt het weinig voor dat een zaak moet sluiten omdat broers of zusters onmiddellijk een deel van de erfenis opeisen. De afbetaling is doorgaans wel geregeld. Ook daarom zijn afspraken die zwart op wit staan, een absolute noodzaak. LONDEN (Reuter) De centrale bank van Ierland in Dublin heeft vrij dag gebroken met de traditie, dat Ierse ponden bij haar kunnen worden ingewisseld voor ponden sterling ln de verhouding één tegen één. Het besluit lag voor de hand nadat de koers van het pond sterling op de wisselmarkten was gestegen, waar door de koers van het Ierse pond werd meegesleurd. Groot-Brittannië neemt niet deel aan het Europese Monetaire Stelsel, Ier land doet dat wel. De stijging van de koers van het pond sterling wordt dan ook niet beperkt door afspraken over de wisselkoersverhoudingen tus sen de EMS-munten. Aan de wissel- koersveranderingen van het Ierse pond zijn wel grenzen gesteld. Vrij dag dreigde de maximale toegestane marge tussen het Ierse pond als sterkste en de Belgische frank eüs zwakste munt van het EMS te wor den overschreden. De centrale bank in Dublin had de keus tussen het verkopen van Ierse ponden (en eventueel het aankopen van Belgische franken) en het verbre ken van de band tussen het Ierse pond en het pond sterling. Dublin wilde niet langer afhankelijk zijn van de grillen van de speculanten op de wisselmarkt, die onlangs tot de over tuiging zijn gekomen dat het Britse pond een veilige en aantrekkelijke belegging voor hun liquide middelen is. Dit o.a. gelet op oliereserves in de Noordzee en een mogelijke verkie zingsuitslag. Het pond sterling noteerde, zodut de handel op de Londense wisselmarkt was hervat, 1,0045 Iers pond. Het Ier se pond zelf werd op de valutamarkt verhandeld tegen 2,0615 dollar. Middenstanders roepen voor hun problemen steeds meer de hulp in van de bedrijfs consulenten Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het tekort op de betalingsbalans van Nederland met het buitenland ls van een structureel (hardnekkig) karakter. Dit probleem vraagt „weer de volledige aandacht". „Niet de enige, maar wel een belangrijke verklaring" van het tekort is de concurrentiepositie. De loonkosten per uur zijn in de Industrie in Nederland 35 procent hoger dan in de rest van de Europese Gemeenschap. Dit staat in het „Centraal econo misch plan 1979" dat het Centraal Planbureau gisteren heeft uitge bracht. De concurrentiepositie van Nederlandse bedrijven ls de afgelo pen zes Jaar met 1,5 procent per Jaar achteruit gegaan. Exporterende be drijven kregen het moeilijker, terwijl op de binnenlandse markt de buiten landse produkten terrein wonnen, met name consumptiegoederen. In 1976 was er op de betalingsbalans nog een overschot van 7,5 miljard gulden. Vorig Jaar was dat omgeslagen ln een tekort van 2,5 miljard. Oorzaken Een Jaar of acht geleden waren de loonkosten per uur in de industrie in Nederland 20 procent hoger dan in de rest van de EG. Twee Jaar geleden was dat 35 procent, en daarin is sinds dien weinig verandering gekomen. Belangrijke oorzaken waren dat de gulden in waarde steeg, en dat de Nederlandse export erg gevoelig is voor de sterke prijsstijging van ener gie. Er was wel verbetering ln de produktle per uur, maar die kon de loonkostenstijging niet bijhouden. Het „economisch plan" bevat een ta bel met looncljfers. In Duitsland bij voorbeeld zijn de loonkosten per uur voor Industriële bedrijven nog altijd 15 procent lager dan ln ons land. In Frankrijk zijn ze 45 procent lager. Dr Van den Beid, directeur van het Planbureau, gaf toe dat deze cijfers slechts de helft van de waarheid ver tellen. Die andere helft betreft de produktie per uur. Zo ls, aldus Van den Beid, de produktle per man in de Franse staalfabrieken veel lager dan in de Nederlandse. Kosten per uur en produktie per uur geven samen de concurrentiekracht aan. Harde cij fers over de produktle per uur (pro- duktlviteit) ln andere landen zijn ech ter niet beschikbaar, aldus Van den Beid. Bovendien kijkt een investeer der die voor een nieuwe vestiging een land zoekt, vooral naar loonkosten per uur. Voor de produktlviteit maakt het immers weinig uit of zijn moderne fabriek ln het ene of andere land wordt neergezet. Het verschil in produktlviteit tussen Nederland en de rest van Europa zou. aldus Van den Beid, „wel erg groot moeten zijn om die 35 procent hogere loonkosten te overbruggen. Als Je dan ook nog de werkweek terug- Groei wereldhandel Groei consumptie Groei export Prijsstijging gezinsconsumptie Tekort betalingsbalans (miljard) Arbeidsplaatsen (x 1000) Werklozen (x 1000) De eerste vier cijfers geven de groei in procenten. Het zevende cijfer geeft in procenten bet aandeel van de bedrijfswinsten in bet totale Inkomen. 1978 1979 5 6 4,5 3 3 6 4 4,5 9,5 10 4663 4671 206 210 BRUSSEL (Reuter, ANP) Het landbouwjaar zal niet op 1 april, maar op 1 juli beginnen, hebben de negen ministers van landbouw in de EG, de Landbouwraad, eergistemacht besloten. Verder is de raad het eens over de devaluatie met vijf procent van de „groene" valuta van Engeland, Frankrijk en Italië, terwijl het groene Ierse pond 0,3 procent goedkoper zal worden. brengt naar 35 uur zonder verlaging van loon. loopt het verschil uit tot 50 procent." In dit verband wees Van den Beid ook op het streven om veel kennis vergende arbeid te stimuleren ln Nederland (research, ontwikke ling). Een bedrijf dat wil laten uitzoe ken hoe het de chips zou kunnen toepassen ln het produktleproces. zal daarvoor liever een Engels bureau in de arm nemen dan een Nederlands, wanneer bij ons de loonkosten zoveel hoger zijn, zo betoogde Van den Beid. Internationaal Internationaal bezien verwacht het Planbureau dat het accent van de economische groei zich gaat verleg gen naar West-Europa. De Verenigde Staten zijn bezig de bestedingen wat af te remmen om de hoge Inflatie en het tekort op de betalingsbalans te gen te gaan West-Duitsland en Ja pan ondervinden nog wel remmende invloed van hun harder wordende munt, maar toch verwacht het Plan bureau daar belangrijke groei ln be stedingen. Maar ook wordt Interna tionaal aantrekken van de Inflatie voorzien. Daarbij speelt mee dat lan den met grondstoffen hun prijzen proberen te verhogen, als reactie op de sterk gedaalde dollar. Veel prijzen van grondstoffen worden ln dollars berekend (olie bijvoorbeeld). Mede hierdoor meldt het Planbureau voor Nederland: „de risico's voor een hernieuwd opleven van de Inflatie zijn duidelijk aanwezig." In de cijfers (en voorspellingen (zie ook tabel) heeft het Planbureau nog geen rekening kunnen houden met de stijging van de olieprijs waartoe de OPEC-landen zijn overgegaan. Die stijging ls negen procent, terwijl het Planbureau nog met 3,8 heeft gere kend. Daar komt bij dat Iran de uit voer van olie heeft beperkt, en nu ook zijn importen zal verminderen. Ne derland voerde voor zo'n 700 miljoen gulden per Jaar uit naar Iran, en Van den Beid verwacht dat dit zal halve ren. Vooral Duitsland en de Verenig de Staten zullen voelen dat hun ex port naar Iran flink terugvalt De grotere prijsstijging van olie dan verwacht betekent een domper op de groei van de wereldhandel en een aanjager voor de Inflatie. Voor Neder- land betekent dat meer werkloosheid en meer Inflatie. In dit verband stelt het Planbureau dat „sterk kan wor den gepleit voor verdere zuivering van het prijsindexcijfer". Dat bete kent dat de prijsstijging voor olie niet meer zou worden vergoed in de lonen vla de prijscompensatie. De duurdere olie dan verwacht heeft voor het rijk een gunstige uitwerking op het budget. Terwijl ook de beta lingsbalans er ln positieve zin door wordt beïnvloed. De CEC, een com missie van topambtenaren op econo misch gebied, studeert Inmiddels op maatregelen die de regering kan ne men om de gevolgen van de duurdere olie ln goede banen te leiden. ADVERTENTIE jaarbeurs U utrecht wo.4 tAn wo. 11 april 79 (za. 7 en zo. 8 april gesloten) dagelijks van 9.30-17.30 u. De devaluatie gaat in op 9 april. De „groene" lire zal aan het begin van het landbouwjaar 1979-80 met nog eens vier procent worden gedevalu eerd. De landbouwmarathon over de nieu we prijzen is nu in verband met de val van het kabinet-Callaghan afgebro ken. Het zal vier dagen na de Britse verkiezingen, die op 3 mei worden gehouden, worden hervat. Het prij- zendebat in Brussel is ln een impasse gekomen, omdat de Britse minister van landbouw, John Silkin (nu demis sionair). behalve een devaluatie van het groene pond. die neerkomt op een inkomensverhoging voor de Britse boeren, ook stabilisering van de EG- landbouwprijzen eiste. Voor de overi ge EG-boeren. die het voordeel van een devaluatie niet hebben, een aan vorig seizoen gelijk Inkomen. Deze bevriezing werd door de Franse mi nister, Pierre Mehaignerie. tevens raadsvoorzitter, politiek onaccepta bel genoemd. Geen besluiten Doordat de Landbouwraad met het demissionair worden van Silkin geen belangrijke besluiten meer kon ne men. heeft ze zich beperkt tot techni sche kwesties, zoals de invoering van de ECU. of Eurodaalder in de ge meenschappelijke landbouwpolitiek. Op 30 juni wordt dit gesprek voortge zet. De invoering was nodig ter ver vanging van de Europese Rekeneen heid (ERE), de munteenheid van het monetaire systeem dat begin maart plaats moest maken voor het Europe se Monetaire Stelsel. EMS. Verder ls formeel overeenstemming bereikt over het geleidelijk afschaf fen van de monetaire compenserende bedragen. MCB's. Alle landen van de EG, behalve Groot-Brittannië. hou den zich aan de „gentleman's agree ment" om nog in te voeren mcb's twee Jaar na Invoering weer afge schaft te hebben. MCB's zijn grens- heffingen en -subsidies, die effecten van koersschommelingen op de prij zen van landbouwprodukten op heffen. Silkin. al sinds zijn optreden in de Europese arena controversieel, haal de zich eergistemacht het ongenoe gen op de hals door zijn rede in het (vertrouwelijke) beraad aan de pers vrij te geven. In die rede. die door collega-ministers werd gekarakteri seerd als een verkleclngsrede. noem de Silkin het Europése Landbouwbe leid „verspillend". Hij verklaarde voorts, dat „iedere prijsverhoging van landbouwprodukten ln de EO getuigt van cynisme en van grote onverschilligheid tegenover de Euro pese bevolking". HIJ concludeerde: „Er is een groter forum dan deze Landbouwraad, een forum dat be staat uit 260 miljoen Europese consu menten." Lakoniek Jean Hamellus, minister van land bouw van het kleinste EO-lld, Luxemburg, repliceerde lakoniek: „Tot nu toe heb lk slechts gesproken voor 300.000 mensen, voortaan zal lk me opwerpen als woordvoerder van de hele mensheid." Fons van der Stee, Nederlands minister van land bouw toonde zich minder geamu seerd. HIJ zei. dat Silkin terug wü naar een „onvervalste kapitalistische politiek". APELDOORN (ANP) De abnormale koude van de afgelo pen winter heeft geleid tot een hoger gasverbruik door gezins huishoudingen ter waarde van 380 miljoen gulden. brulk komt voor rekening van gezins-' houdingen. Gerekend naar de huidii ge tarieven komt dat neer op een bedrag van 425 miljoen gulden. 45 miljoen gulden daarvan staat niet in direct verband met de strenge winter. De rest van het hogere gasverbruik komt voor rekening van het niet-huis- houdeltjk verbruik en bedraagt 310 miljoen gulden Een belangrijk doel hiervan. 60 miljoen gulden, komt op rekening van de tuinbouw Van het ln totaal 735 miljoen gulden hogere gasverbruik komt naar schat ting 550 mtljoeweer bij de overheid terug Ruim 70 miljoen gulden blijft als hogere brutoinkomsten bij de ruim 150 gasdistributicbedrijven. Dit komt neer op gemiddeld 70 gul den ln een meergezinswoning tot ge middeld 140 gulden In vrijstaande woningen. Het landelijk gemiddelde bedraagt 95 gulden per woning. Dit heeft het Vegln, de Vereniging van Exploitanten van Oasbedrijven. in Apeldoorn bekend gemaakt In de maanden december. Januari en februari is ruim 2.8 miljard kubieke meter meer gas afgezet dan in de vergelijkbare periode een Jaar gele den. Dat ls een stijging van 30 pro cent. Ruim 80 procent van deze stij ging is toe te schrijven aan de extre me kou. De helft van het hogere aardgasver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 27