/A Aantal arbeidsplaatsen brokkelt niet verder af Evacuatie bij kerncentrale Benzine duurder Spoed Kïesuwkado Zingmee iet Veronica! ritse schaduwminister ij bomaanslag gedood 'Twee dagen wachttijd voor abortus' i deze krant .1% it Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Droog Een gemiste cans Christelijke politiek Voorkomen beter dan genezen )e grote linalevan je Delta- Nosferatu, /erken de vampier Supertramp staat stil Centraal Planbureau ziet 'lichtpuntjes' Nafta-tanker slaat stuk op Oosterschelde verhuizingen? Zwangeren en kleuters weg A verantwoordelijk voor moord Neave firn Lr/j Kofferdief op Schiphol gepakt VVD-Kamerlid: Trouw Dynamisch I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Bewindslieden declareren te gemakkelijk I I Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen Lees een krant met overtniging: TrOUW Trouw H 37STE JAARGANG NR 10810 - ZATERDAG 31 MAART 1979 HET WEER <J acM graden Manga aan da Overwegend droog mei enfcvie opklaringen, maw kust eerst nog kracMige wind, later draaiend van noord naar west Morgen en overmorgen veel bewolking en enige i>|d regen. Middagiemperaiuren ongeveer negen graden Morgen/overmorgen ton op 7 17/7 15 Onder 20.13/20.IS Maan op 955/1036 Onder 1.26. VOOR AL UW ONROEREND GOED ZAKEN Zoekt U een woning? Loopt dan eens bi| ons binnen In ome fotobal vindt U cwce 450 woningen uit de regio, compleet met foto. gerangschikt op pnisklatse Riinsburgerweg 100 Riinsburg telefoon 01718 - 2930' De Leeuw makelaardij b.k W A LOSSE NUMMERS 60 CENT >agina 2: De Bijbel en het christendom': pagina 9: (een serie voor de jarige ARP) 'agina 13: Nederlandse vrijwilligers in gezondheidszorg in Mali 'agina 15: /eel tentoonstellingen bij de honderdste geboortedag van Paul Klee- Pagina 21Poprubriek: Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het aantal arbeidsplaatsen in het bedrijfsleven zal dit jaar niet verder afnemen. Het is voor het eerst sinds 1971 dat de afbrokkeling van werkgelegenheid niet verder gaat. Prof. Van den Beid, directeur van het Centraal Planbureau, ziet dit als een van de „lichtpuntjes" in de economische situatie van Nederland. één van de naaste medewer- van de conservatieve partijleider ;aret Thatcher, vond de dood hij met zijn auto de ondergrond- larkeergarage van het lagerhuis et. Met een enorme klap ontplof- e auto in de tuin bij het Britse ementsgebouw. chaduwminister gold als één van eiste bestrijders van de IRA en is waarschijnlijk om die reden dat is vermoord. De IRA heeft de lopen dagen gedreigd de komen- erkiezingscampagne te zullen sa- ren met bomaanslagen, jde de aanslag buiten het lager- gebouw voor grote consternatie rrakstukken van de auto en papie- vlogen rond in de vergaderzaal kte men weinig van de explosie, toen Labour-chief whip Michael ks met een brekende stem de aan- it vroeg werd het nieuws bekend, verbijsterde parlement schorste Van den Beid ga! gisteren een pers conferentie ter gelegenheid van de presentatie van het jaarlijkse „cen traal economisch plan" van het Plan bureau. „De Nederlandse economie is nog steeds zeer kwetsbaar", aldus Van den Beid. Maar er zijn lichtpunt jes. Behalve de stabilisatie van het aantal arbeidsplaatsen in het be- Van een onzer verslaggevers KAMPERland De uit Rotterdam afkomstige tanker Inez is gister avond met vierduizend ton nafta aan boord op de Oosterschelde ter hoogte van Kamperland aan de grond gelo pen en gebroken. Uit een van de tanks van het schip ls 660 kubieke meter nafta, een zeer brandbare vloeistof In de Oosterschelde gelo pen. In verband met het voor de plas ticindustrie grote brandgevaar zijn vaartuigen van rijkswaterstaat en rijkspolitie bij het schip aanwezig. Twee bemanningsleden hebben de Inez reeds verlaten. De kapitein en zijn vrouw wilden gisteravond nog niet van boord. Bij de Hartelsluizen in het Rotter damse Botlekgebied is het scheep vaartverkeer gisteravond bijna drie uur stil gelegd door een aanvaring van een Westdultse nafta-tanker met een bij de sluizen afgemeerde sleep boot. Een van de tanks scheurde open. waardoor een nog onbekende hoeveelheid nafta in het water te rechtkwam. Tegen acht uur hadden brandweer en havendienst de zaak onder controle en kon er weer ge schut worden. ADVERTENTIE Holwerda' niet duurder wel beter Almere - 03240-11522 Lelystad - 03200-21600 Kampen - 05202-16852 Airey Neave de vergadering voor enige tijd. That cher was op het moment van de aan slag niet in het parlementsgebouw In een reactie vanuit haar kiesdistrict in noord-Londen noemde zij Neave's dood een tragedie Neave genoot grote bekendheid ook buiten politieke kring. Zo was hij de eerste Britse officier, die tijdens de Tweede Wereldoorlog uit het herme tisch afgesloten Duitse krijgsgevan genkamp Colditz wist te ontsnappen. Na de oorlog was hij openbare aan klager tijdens de Neurenbergproces- sen tegen de leiders van nazi-Duits- land. franlies voor jou ^fokken voor pa! ualileit dal kun je /it oedkoper bovendien, 'ernnica tolgl mode evoel. Want drijfsleven is er de inflatie die dit jaar met 4,5 procent „op een betrekkelijk laag niveau" zit. Voorts is de laatste twee jaar de concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland niet ver der verslechterd. En een vierde licht puntje is de lichte stijging van het aandeel van de winsten in het totale nationale inkomen: dit jaar tien pro cent, tegen 8,3 procent in 1976. De afbraak van werkgelegenheid is niet in het gehele bedrijfsleven ge stopt. In de industrie bijvoorbeeld blijft het aantal arbeidsplaatsen da len. Sinds 1973 zijn er al bijna 150.000 verdwenen. Niettemin is er vertra ging in de afbraak. „Bijzonder ern stig" is echter de toestand in de scheepsbouw, waar de werkgelegen heid „scherp op de tocht" staat vol gens het Planbureau. „Precair" blijft ook de situatie ln de textiel, de con fectie, en de schoenindustrie. De che mie en de metaal zullen dit Jaar bij zonder weinig winst maken. Winst opgelopen De dienstensectoren van het bedrijfs leven compenseren nu het verlies aan arbeidsplaatsen in de industrie. Bij de diensten is, ln tegenstelling tot de industrie, het winstaandeel in het to tale bedrijfsinkomen ook weer opge lopen tot het niveau van een Jaar of acht geleden. De overheid zorgt weer voor een „sterke" groei van arbeidsplaatsen,, namelijk 11.000. Toch blijft al met al de werkloosheid even hoog als eind vorig jaar, dus 210.000. De totale werkgelegenheid van heel Nederland mag dan wel groeien, het aantal men sen tlat werk wil groeit ook. De ko mende jaren wordt vooral ook op een toenemend aantal werkzoekende vrouwen gerekend. Kortere werkweek Het Planbureau heeft gisteren ook de notitie met rekensommen over de ge volgen van verkorting van de werk week gepubliceerd. In „Trouw" werd over deze notitie al bericht. Van den Beid noemde de gevolgen van korter werk „desastreus" als niet tegelijk loon wordt Ingeleverd. „Wordt er wel ingeleverd, dan zijn er positieve effec ten voor de werkgelegenheid, maar ook dan moet Je geen wonderen ver wachten". De notitie ls uitgegaan van gegevens uit een rapport van 1958. Maar dat was geen bezwaar, vond Van den Beid. „Soms zijn oude cijfers nog heel goed". Gevraagd naar zijn mening over ver korting van de werkweek zei Van den Beid: „Ik zou het onder de huidige economische omstandigheden niet doen. Ik zie toch wel heel grote moei lijkheden bij een overgang naar een 35-urige werkweek. Dan zou ik plei ten voor vervroegde uittreding van oudere werknemers Hoewel je ook daarmee moet uitkijken. In 2020 zou de bevolking wel eens zo vergrijsd kunnen zijn dat dan een zeer kleine groep van de bevolking voor het eco nomisch draagvlak moet zorgen". Meer nieuws van het Planbureau op de pagina economie, enkele reac ties op pagina 3 De evacuatie is ln volle gang. Een moeder heeft haar soon van school gehaald om met haar kinderen een veiliger oord te toeken. HARRISBURG (Reuter, UPI) Uit een gebied met een straal van acht kilometer om de lekkende kernreactor Three Mile Island n werden gisteravond zwangere vrouwen en kleuters geëvacueerd. Gouverneur Richard Thornburgh van Pennsyl vania adviseerde daartoe vla radio en televisie, enkele uren nadat zich een nieuw radioactief lek had voorgedaan. In eerste instantie had Thornburgh de plaatselijke bevolking geadvi seerd, ramen en deuren te sluiten en binnenshuis te blijven. NDEN (Reuter, UPI) De Britse schaduwminister voor >rd-Ierland Airey Neave is gistermiddag bij een bomaan- om het leven gekomen. De IRA, het Ierse republikeinse :r, heeft zich formeel nog niet verantwoordelijk gesteld ar volgens IRA-kringen in Belfast heeft een speciale een- 1 ld van het verboden leger de aanslag gepleegd. sLs n k Bestem elke maand U van uw netto maandinkomen voor het WE RE LD DIAKON AAT GIRO 2211 Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken. Burg. De Beaufortweg 18. Leusden. DEN HAAG Benzine wordt met ingang van morgen duurder. Voor normale en superbenzine zal een cent per liter meer moeten worden betaald. De prijzen worden dan achtereenvolgens 112,8 en 116,2 cent, zo is door het ministerie van economische zaken bekend gemaakt. De literprijzen voor autodiese! en petroleum stijgen met 1,4 cent, de laatste inclusief BTW. Huisbrandolie wordt 1,2 cent per liter duurder, exclusief BTW. Voor stookolie geldt een prijsverhoging per 1 april van vier gulden per ton. De prijsstijgingen worden een gevolg genoemd van de hogere prijzen voor ruwe aardolie in februari. Ondanks de nu aangekondigde verhogingen liggen de prijzen in Nederland nog ver beneden de internationale marktno- teringen, aldus het ministerie van economische zaken. Kort na het bevel tot gedeeltelijke evacuatie stelde president Carter he likopters en verblndlngsapparatuur ter beschikking van de regering van- Pennsylvania. Hij Instrueerde de au toriteiten om aan de voorzichtige kant te blijven met beslissingen over evacuaties en niet te wachten tot de daarvoor als norm gestelde stralings niveaus werkelijk zouden optreden. In die zin motiveerde Thornburgh ook zijn advies. „De huidige metin gen (van radioactiviteit) zijn niet ho ger dan die van gisteren. De voortdu rende aanwezigheid van radioactivi teit ln het gebied en de mogelijkheid van verdere straling brengt me er evenwel toe. de uiterste voorzichtig heid te betrachten." Radioactieve straling ls voor de ongeboren vrucht enkele malen schadelijker dan voor volwassenen. Volgens Thornburgh zou de totale strallngsdosls voor mensen ln de om geving 120 millirem bedragen. Dat ls ongeveer evenveel als de natuurlijke strallngsdosls ln een jaar, en blijft beneden de jaar dosis die voor de bevolking geldt voor straling uit kunstmatige bronnen. Harrisburg, met een bevolking van 60.000, ligt op zestien kilometer van de kerncentrale. Inmiddels is bekendgeworden dat de reactor ln december, nog tijdens de opstartperlode. heeft stilgelegen we gens een zelfde defect aan een koel- waterpomp als dat woensdagmorgen de storing inleidde. i7/iM SCHIPHOL (ANP) De rijkspolitie heeft dankzij het kordaat optreden van een passagiere op Schilhol een 23-jarige Chileen kunnen aanhouden die ervan wordt verdacht de handba gage van passagiers te hebben ge stolen. De Chileen probeerde donderdag in de vertrekhal een filmcamera van een bagagewagentje weg te nemen. De eigenares kreeg dit in de gaten on danks het feit dat haar aandacht door een handlanger van de Chileen werd afgeleid. De Chileen maakte zich uit de voeten maar de vrouw kon hem buiten de vertrekhal staande houden. Tegenover de politie ontken de hij aanvankelijk iets met de dief stal te maken te hebben. Onderwijzeressen en leraressen worden met terugwer kende kracht niet ontslagen omdat ze toevallig ge trouwd zijn. En Justitie blijkt in één week een ontwerp- noodwetje te kunnen maken als ze in hun handen spugen. En dat nieuws ligt dan binnen een dag op uw deurmat. Annelien Kappeyne van de Coppello Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Annelien Kappeyne van de Coppello, vice-voorzltster van de WD-fractie in de Tweede Kamer, heeft er geen bezwaar tegen dat de vijf dagen wachttijd voor abortus tot twee of drie dagen wordt teruggebracht, als dat beter klopt met de praktijk, die is gegroeid in de abortusklinieken. Mevrouw Kappeyne van de Coppello zegt dit ln een gesprek met Trouw In het wetsontwerp van de ministers Ginjaar en De Ruiter is de wachttijd van vijf dagen verplicht gesteld voor de vrouwen die een abortus wensen Dit voorschrift heeft de nodige kri tiek uitgelokt van de linkse partijen. Het liberale Kmaerlid wil aan de be zwaren tegemoet komen door de wachttijd te verkorten. De arts moet echter in de gelegenheid blijven zich te vergewissen van het feit dat de vrouw zelf tot haar beslissing is geko men en dat andere oplossingen niet mogelijk zijn. Mevrouw Kappeyne van de Coppello wil eventueel ook de eis laten vcerval- len dat abortus na dertien weken in het ziekenhuis moet worden verricht. .Als blijkt dat de gevorderde zwan gerschap veiliger in een kliniek kan worden afgebroken, dan moet de eis van het ziekenhuis komen te ver vallen." Het gesprek staat op pagina 17 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van Faassen Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids. Decoratief jute lectuur- hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en arm-bandje van keramiek. INaam nieuwe abonnee:I Adres nieuwe abonnee:I Van onze Haagse redactie DEN HAAG Sommige ministers en staatssecretarissen zijn wel erg ge makkelijk in het declareren van hun maaltijden. Ook de kosten, die zij maken in verkiezingscampagnes, worden soms ten onrechte ver haald op de staatskas Dat beeld komt naar voren uit het gisteren verschenen Jaarverslag over 1978 van de Algemene Rekenkamer Voorzitter Peschar van dit instituut gelooft niet dat er sprake is van „een groot euvel", maar hij vindt het niet temin zinvol dat het declareren aan voorschriften wordt gebonden. „Het gaat ten slotte om functionarissen met een grote verantwoordelijkheid." aldus Peschar. die de indruk heeft dat het ten onrechte indienen van declaraties de laatste tijd „een lichte toeneming vertoont". Het verheugt Eten op staatskosten Peschar dat premier Van Agt het belang van een regeling voor declara ties onderschrijft. Van Agt heeft mee gedeeld dat een „kleine ambtelijke werkgroep" de kwestie in studie heeft genomen Het komt voor dat bewindslieden maaltijden declareren, zonder daar bij aan te geven met wie zij aan de dis gezeten hebben. Het „zakelijke ka rakter" is daardoor niet vast te stel len. klaagt de Rekenkamer Wel staat voor de Rekenkamer vast: als een Kamerlid bewindsman/vrouw wordt en afscheid neemt van zijn of haar fractie, dan kan een bijbehorende re ceptie niet als .zakelijk" bestempeld worden. Het ls de Rekenkamer de afgelopen Jaren opgevallen dat er nogal eens „maaltijden met een feestelijk karak ter" worden gehouden. Als voorbeeld worden genoemd: het jaarlijks diner van een minister met enkele topamb tenaren en hun echtgenoten en het jaarlijkse diner van een staatssecre taris met zijn voorgangers Meer nieuws over het Jaarverslag van de Algemene Rekenkamer op pagina 9. Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: I Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting yan 7. Ia.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. l

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1