Pijlerbouw begint in Oosterscheldemond 1 1 II I1Ü 'erouderde moppen, angstig geronk A 'M Een spookstad in de maak? )e grote finale van de Deltawerken Weten iscl lap en techniek Pijn en pijn ^RfRDAG 31 MAART 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 15 Barend Mensen 1URGHSLUIS Van de kop fes,an Schouwen leidt een sta- en vakwerkbrug naar een dor liland. Er groeit wat gras, er lukkelt een enkel blaadje rroen, maar verder wordt de aanblik ervan beheerst door zand, asfalt, blokken beton, natuursteen en ander weinig aanlokkelijk materiaal. Ver spreid op de kale vlakte ligen keten, langgerekte barakken, nissenhutten van golfplaat en onduidelijke bouwsels die kantoren blijken te zijn. lituatietekening van de monding van de Oosterschelde. Ze laat zien dat de lormvloedkering uit drie delen zal bestaan die komen te liggen tussen de op van Schouwen, het eilandje Roggenplaat, de al door een dam verbonden Handjes Neeltje Jans en Noordland en de kust van Noord-Beveland. De treepjeslijnen in de stroomgaten stellen de rijen pijlers voor. De pijlers rorden in drie van de vier compartimenten van de bouwput Schaar ebouwd. §e stalen vakwerkbrug die toegang tot het werkeiland geeft. Hij is gebouwd lp de buispalen die in de stroomgaten hebben gestaan en bestemd waren om Ie kabelbaan te dragen waarmee een vaste dam wou worden gelegd. Verder tekenen zich op het vier kilo meter lange en in breedte nogal varië rende eiland de ook al niet boeiende omtrekken van een asfaltfabriek en een betoncentrale af. Er is voorts een energiefabriekje. Verpakt als het is in een keurig rijtje containers valt het nauwelijks op. maar men zegt dat het desondanks een flinke stad van elek triciteit kan voorzien. En tenslotte is er een wat slordig wegennet waarop voornamelijk vrachtwagens rijden. Een maquette geeft aan hoe de pijlers met hun brede voetstukken op de bodem van de Oosterschelde zullen staan. De „voeten" verdwijnen onder een drempel van verschillende lagen steenachtig materiaal. Tussen de pijlers de stalen schuiven, afgebeeld in gesloten toestand. Aan de bovenkant zullen de pijlers verbonden zijn door een betonnen koker waarop wegen worden aangelegd. Het wegenverkeersreglement geldt hier niet. Het eiland is particulier gebied. Toch staan er hier en daar borden. De brug heeft met de hand te bedienen verkeerslichten. Als er een wagen met een zware lading op rijdt, COITIDUtGrS mag er geen enkel ander voertuig op r komen. De chauffeur moet zelf de weg weer vrij geven als hij de brug achter zich heeft gelaten. gaten: de Hammen, Schaar van Rog genplaat en de Roompot. De laatste completeert de rij van 66 in het laat ste kwartaal van 1984. Elke natuurlijke bescherming ontbe rend lijkt dit ongerieflijke oord alle over de Noordzee komende wind en regen naar zich toe te trekken. Guur kan het dan ook zijn op dit in de wijde monding van de Oosterschelde liggende brokje Nederland, dat Rijks waterstaat heeft gemaakt uit twee al eerder opgeworpen terpen. Neeltje Jans en Noordland, en een kloek stuk dam daar tussen. Roggenplaat Ten noorden ervan ligt nóg een ei landje. Het heet Roggenplaat. Ook dit speelt straks een rol in de grote finale die in de komende jaren aan de Deltawerken zal worden gegeven: de bouw van de pijlerdam waarmee de Oosterschelde straks naar belleven kan worden Elfgesloten. Roggenplaat oogt wat vriendelijker dan het grote eiland, dat dan ook volslagen onleef baar moet worden genoemd. Toch werken er niet Eilleen maar wónen er ook mensen op. In een van de drie gezinnen, die op een achteraf plekje in eenvoudige bungalowtjes verblij ven, is onlangs zelfs een baby gebo ren. De trotse vader is een van de mannen die 's nachts en in de week einden bedacht moeten zijn op sto ringen in de bronbemaling van een polder, 1000 meter lang, 800 meter breed en 15 meter min NAP diep. Deze polder wordt drooggehouden door 320 onderwaterpompen die on afgebroken in bedrijf moeten zijn. Nog altijd zijn ijverige mensen met krachtige grondverzetmachines bezig de bouwput Schaar, zoals die aan de oostkant van het eiland uitgelegde polder heet, uit te diepen en de haar omringende dijken te verhogen. Maar inmiddels is in een van de vier vak ken waarin de bouwput ls verdeeld al een ploeg aan het werk gegaan om de basis voor de eerste pijler van de stormvloedkering te leggen. In dit vak de waterbouwer spreekt over een „bouwdok" begint op 1 april een uitgekiend programma, dat voorziet in de bouw van negentien pijlers. In het naastliggende bouw dok worden er twintig gebouwd en in het derde 27. Deze 66 pijlers in totaal dus krijgen elk een voetplaat van 25 bij 50 meter. Ze zullen 35 tot 45 meter hoog zijn en gemiddeld 16.000 ton wegen. De pijlers zullen straks hoog boven de ringdijk van de polder uit steken. De bouw vEin zo'n logge betonnen toren zal aanvankelijk 290 werkda gen in beslag nemen. Dat wordt later teruggebracht tot 242 werkdagen. De eerste pijler zal in maart 1982 worden geplaatst in een van de drie stroom- De bouw van de pijlerdam in de Oos terschelde is een gigantisch karwei. Het gaat allemaal volgens het boekje, waarvoor computers met inschatting van alle mogelijke mee- en tegenwer kende factoren de berekeningen heb ben gemaakt. Men weet bij wijze veui spreken nu al de datum in 1982 waar op de ringdijk van het eerste bouw dok zal worden doorbroken. Dan zal het compsirtiment vollopen en kEin een op het ogenblik nog in aanbouw zijnd hefschip zich meester maken van de eerste pijler die eruit moet. Dit schip wordt in u-vorm gebouwd, zo dat het straks een pijler kan omvat ten. Kranen tillen hem dan op en het schip vaart, het hoge gevaarte goed deels onder water latend, naar het voor het bestemde stroomgat. De hele werkwijze is erop gericht dat er zo kort mogelijk buitengaats be hoeft te worden gewerkt. „De zee", aldus een van de ingenieurs die direct bij deze operatie zal zijn betrokken, .zal bij verrassing worden genomen. In een tijdsbestek van twaalf uur brengen we de pijler weg, plaatsen we hem en hollen we weer naar binnen". De pijlers 17 in de Hammen, 16 in de Schaar en 33 in de grootste ope ning de Roompot zullen de stalen schuiven tussen zich in nemen, waar mee de de 14.000 vierkante meter geprojecteerde doorlaatopenlng zal kunnen worde afgesloten. Ze krijgen bovendien een grote betonnen koker te dragen waarop een enkelbaans au toweg met twee rijstroken (vermoe delijk twaalf meter breed) en een weg voor langzaam verkeer (circa tien me ter breed) wordt aangelegd. Ze krij gen niet zo zeer door het gewicht daarvan maar vooral door hun positie in door storm opgezweept water on voorstelbare krachten te verwerken. De ongunstige omstandigheid dat de bodem van de Oosterschelde erg slap en voortdurend in beweging is maak te de mogelijkheden voor een volko men betrouwbare fundering aanvan kelijk zeer problematisch. 'Grote voet' Uit verschillende oplossingen is ten slotte de constructie gekozen waarbij pijlers „op zeer grote voet" op ver sterkte plaatsen in de bodem worden gezet. Daar tussenin worden drem pels gelegd die bestaan uit verschil lende lagen steenachtig materiaal. De bestanddelen waaruit die lagen zijn samengesteld worden, ter be scherming tegen de overtrekkende stroom, naar boven toe steeds zwaar der. De voetstukken van de pijlers worden er geheel mee ingepakt. Bo vendien worden aan weerszijden van de drempels honderden meters brede bodembeschermingen aangebracht. Al is er het „boekje" dat zegt hoe en wanneer het moet. nog altijd wordt studie verricht naar mogelijk beter oplossingen of slimmere varianten. Wat dat aangaat heeft het ontstaan van de pijlerdam nog steeds iets pro cesachtigs. Maar met de pijlers ne men de zaken geen keer meer. Dasir heeft men het optimale denkwerk voor verricht en dus gaat de fabricage beginnen. Als de pijlers zijn geplaatst en trouwens ook al wanneer men daar nog mee bezig is. zal er in de stroom gaten geen scheepsverkeer meer mo gelijk zijn. Vandaar dat men in 1980 aan de noordkant van de Roompot een slulzencomplex op Noordland gaat bouwen. Dit Jaar wordt met de aanleg van de voorhavens daarvoor aan belde zijden van de toekomstige pijlerdammen begonnen. Aan de stormvloedkering is tot dus ver zevenhonderd miljoen gulden uit- gegeven. Dit Jaar wordt een bedrag van 420 miljoen gulden besteed en volgend Jaar is het budget 460 mil joen. Zulke bedragen liegen er niet om maar alleen de drie kilometer lange brug van de kop van Schouwen naar het eiland kwam al op 80 mil joen gulden. Het hele project zal 3.32 miljard gulden kosten, gerekend naar het prijspeil van 1976. Oeen mens kan zeggen hoeveel het klapstuk van de Deltawerken, als het in 1985 klaar is, werkelijk zal hebben gekost. Dat er een enkel miljardje bij komt is wel zeker. Mankracht Bij alle technische problemen intus sen had en heeft men ook nog het vraagstuk op te lossen hoe aan de benodigde mankracht te komen. Er werken op het ogenblik 400 man aan het project. Hoe verder men met de pijlerbouw en alles wat daarmee ver band houdt komt, hoe groter de be hoefte wordt aan personeel op alle niveaus in de sectoren beton- en bag- gerwerken en het technisch apparaat. Daarbij moet worden aangetekend dat er hoogst ernstige situaties zou den ontstaan eüs het werk zou stagne ren. Verwacht wordt dat tussen half 1980 en medio 1982 1100 mensen op het werkeiland werkzaam zullen zijn. Daama neemt de behoefte geleidelijk af. De aannemerscombinatie DOS-bouw (Dijkwerken Oosterschelde), die de werken uitvoert, acht het mogelijk bepaalde werken bijvoorbeeld be kistingen elders in het land uit te besteden. Maar zij zal toch voor vele honderden mensen een beroep moe ten doen op de arbeidsmarkt. Moei lijkheid daarbij ls dat het uitvoerend personeel gebonden is aan een tijd van 11'/» uur waarbinnen het. reis- en schaftijd meegerekend, uit en thuis moet zijn. Dat maakt de kring in Zeeland. Noord-BrabEint en Zuid-Hol land waarbinnen arbeidskrachten te vinden zijn beperkt. De DOS wil daarom ook weekpcnde- laars aantrekken. Het rijk heeft hier voor het complex van het Slot Moer- mond in Renesse gehuurd waarin al direct een aantal weekpendelaars huisvesting kan worden geboden. Men wil bovendien bij Moermond een woonoord stichten met maximaal zes gebouwen die elk 52 kamers bevat ten. Dat project is begroot op zeven miljoen gulden. Maar wat betekend dat bij de dertig miljoen van een in het komend najaar gereed komend „trilschlp" dat ingezet zal worden om met Inbrenging van trilnaalden in de bodem de funderingsplaatsen voor de pijlers te verstevigen? De omvang van een werk als dit is nauwelijks te overzien, de kosten ervan, we zelden het al. zijn dat tot op zekere hoogte ook niet. Alles wat die pijlerdam aan gaat is nu eenmaal zeer indrukwek kend. or J. G. A. Thijs Sommige moppen, waaronder ook leel goeie, verouderen snel; luttele ientallen jaren nadat ze in de volks- nond geboren zijn behoeven ze al oelichting. Dat is bij voorbeeld het ;eval met de volgende uit de jaren 40- 5. toen we in dit land vertrapt wer- len onder germaanse laarzen. Vraag: vat is de overeenkomst tussen de ;ereformeerden en de geallieerden? intwoord: ze hebben het allebei met ■en schilder aan de stok. Toelichting: litler is van beroep huisschilder ge feest en juist in de trieste oorlogsja- en was er in de gereformeerde ker- cen in ons land het trieste conflict •ussen enerzijds de „synodalen" en tnderzijds de „bezwaarden" met Eils jientrale figuur professor dr. K. «childer. Dok de volgende mop uit dezelfde aren zal nu wellicht niet iedereen voetstoots duidelijk zijn. Vraag: wat s de overeenkomst tussen de engelen ;n de Engelsen? Antwoord: Je moetin >eide geloven. Je kunt ze niet zien. Toelichting: in het nachtelijk duister ""poorden de mensen in de tijd dat ze >ijna wanhopig uitzagen naar de be- ijdlng vaak de geallieerde (de „En- ïelse") vliegtuigen overtrekken, rtch- ing Duitsland. Voor wie het niet zelf neegemaakt heeft klinkt het mis schien vreemd, maar dat angstwek kende geronk schonk veel mensen nieuwe hoop. De beide hiervoor vermelde moppen kende ik niet uit eigen herinnering; ik kwam ze tegen in de aEintekeningen die de heer J. J. O. Boot (oud-burge meester van Ede en Hilversum, voor de radio vorige week zaterdag gemoe delijk aangeduid als „Joost") in de oorlogsjaren maakte, toen hij eerste burger van de Achterhoekse gemeen te Wisch en Terborg was. Aangevuld met een aantal documenten en brie ven (ook van anderen) werden ze een dikketien Jaar geleden gedrukt.Nu de aandacht weer zo sterk gericht is op wat er in de oorlog gebeurd is (hoeve- len zullen begin deze week niet ge schokt zijn toen op hun tv-scherm te zien was hoe de Duitsers het „Joden vraagstuk" oplosten) vormen die los weg gemaakte notities en spontaan geschreven brieven boeiende lectuur. Voor een groot deel geven ze een beeld van het alledaagse leven dat „gewone mensen" toen moesten lei den.'sNachts hoorde Boot de vliegtui gen overtrekken en hij schreef: „Het stotende geluid der machines zal ik tot het eind van mijn leven in mijn oren hebben Er wordt gemltail- leerd. Zoëven zag Ut het uitwerpen der lichtkogels Het zal een bange nacht worden." Over het beschieten vanuit de lucht van een trein schrijft iemand hem: „Ze doken hier boven het huis en zo naar de baant Over al lagen splinters van de wagens en een huis dat er langs stond was ge woon doorzeefd." Ook wegvoeringen en executies komen in het boek voor. Op de plaats in zijn gemeente waar kort voor de bevrijding (maar '45) 46 mensen gefusüleerd werden doet Boot een jaar later een vreemde J. J. G. Boot waarneming: het gewas groeide er weUger dan op de omringende plaat sen. Het klinkt bijna ongeloofwaar dig, maar toen ik hem er de Eügelopen week naar vroeg, bevestigde Boot op nieuw dat hij het écht gezien heeft, bij de boerderij van Kraayenbrink in de Achterhoek. Liegen Met de vraag of je tegenover de bezet ters wel mocht liegen en bedriegen had Boot heel wat minder moeite dan veel andere gereformeerden In de zomer van '41 noteerde hij al dat liegen en bedriegen mocht „als het NederlEmdse belang ermee gediend is en de burgers daardoor veilig gesteld worden." Dat laatste heeft Boot vol op in praktijk kunnen brengen: tot ver in het Jaar 1944 is hij, ondanks enorme moeilijkheden in functie ge bleven met als uitgangspunt dat de burgemeester „bij uitstek de aange wezen man is om bemiddelaar te zijn tussen bevolking en bezetter" en het lot van de bevolking „zo dragelijk mogelijk te maken". Lang niet ieder een was het met Boot over dat lange aanblijven eens. Onze vroegere hoofdredachteur Bruins Slot. die vrij spoedig na de Duitse inval zijn burge meestersfunctie had neergelegd, stond tijdens de bezetting vrij scherp tegenover hem. Vele Jaren later ge tuigde Bruins Slot echter dat Boot veel goeds gedaan heeft, dat hij „op een knappe manier vocht en knoeide in het belang van zijn mensen". In de oorlog werd er ook heel wat afgepraat over de vraag hoe het zou moeten als ons land bevrijd was: zou den de oude politieke partijen moe ten terugkeren of zou alles „ver nieuwd" moeten worden? Boot was en bleef een stevige a r., maar toch heeft ook hij kennelijk wel eens ge twijfeld. Kort na mei '40 noteerde hij de volgende politieke gedachten: „De Kroon en de ministers moetn het m i. voor het zeggen hebben. Dan kan er weer gezag komen in plaats van het gemarchandeer der politieke partij en. Een krachtig leger. Voor alles tucht Zelfs stelde zij zichzelf de vraag: „Gedwongen sport?" Nieuwe maatschappij Tekenend voor de onzekerheid waar in velen in die Jaren politiek verkeer den vond ik een plan waarover toen kennelijk serieus gepraat is. Als het dan zo moeUijk was om de maat schappij en de politiek in ons hele land te vernieuwen.zou dat misschien wél mogelijk zijn in een nieuw stukje Nederland, dat toen Juist op de Zui derzee veroverd was: de Noord Oost Polder. Daar zou, dacht men. een „christelijke sociale maatschappij" festicht kunnen worden. Ds K. O. dema.toengereformeerdpredlkantin Delden (hij overleed in 1974), schreef er zijn vriend Boot uitvoerig over. Men had Idema gevraagd aan het plan mee te werken, maar hij voelde er niet veel voor. Het plan om die nieuwe maatschappij „te sluiten voor de splijtzwam die elders heerst" maakte op Idema de indruk „van een enigszins zwevend idealisme, van een algemeen-christelijke of Barthiaans- theoretische geest". Het leek Idema ook wat „werkelijkheidsvreemd" om van de polder „een geestelijk eilandje te maken en daar de zaken an ders in te richten dan elders in het land." We weten nu dat het „eilandje" er niet is gekomen. Ten slotte: ik had de indruk dat het w^ord „verwoorden" (zeggen, onder iroorden brengen) een modewoordje uit de late jaren zeventig was, maar dat blijkt onjuist; Boot schreef het al op (maar dan wel tussen aanhalings tekens). in november 1944. En ook blijkt uit zijn notities dat de huizen toen nog een „mooie kamer" hadden, „waarin men zelden of nooit zit". Moet Je nu eens om komen! daor Rob Foppoma Terwijl het tot de Amerikanen nog maar mondjes maat doordringt dat er misschien iets aan de hand zou kunnen zijn met de aanvoer van aardolie, begint Los Angeles al ai te glijden naar onbewoonbaarheid. Dat beklemmende beeld riep correspondent Adrian Hope on langs op in een beschouwing in New Scientist. Het is nog niet zo ver. maar Los Angeles als verla ten spookstad lijkt dichterbij te liggen dan de inwoners vermoe den. De stad is alleen voor auto mobilisten redelijkerwijs te be wonen. brengt Hope in herinne ring. Afstanden laten zich uit drukken in tientallen kilome ters, openbaar vervoer veui eni ge betekenis ontbreekt, en of een weg een trottoir heeft, moet Je maar afwachten. Het wegennet ls er ook op ge bouwd om die verkeersstroom te verwerken, maar Los Angeles kwam er al in een vroeg stadium achter dat dat niet automatisch de meest Ideale oplossing was. Een samenloop van geografi sche omstandigheden hield al die uitlaatgassen vaak op een laag niveau vast. Onder invloed van zonlicht verbonden be standdelen zich chemisch tot een prikkelende en hardnekkige nevel: de beruchte smog. Al twintig jaar voert Los Ange les strijd tegen die bestanddelen van uitlaatgassen: halfverbran de benzine en stikstofoxiden. Na een moeizaam begin lukte dat met technische voorelenin gen aan de auto's zeer aardig. In de periode 1966-*77 werd de uit stoot voor 95 procent beperkt. Een centrale rol daarbij speel den katalysatoren in het uitlaat systeem. die de ongerechtighe den in onschuldige produkten omzetten. Voorwaarde daarbij was de in voering van loodvrije benzine. De loodverbinding namelijk, die diende om de verbrandingsei genschappen in de motor te ver beteren, vergiftigt de katalysa toren. Loodvrije benzine met toch goede verbrandingseigen schappen is best te maken. Het is alleen wat duurder en Je hebt wat meer aardolie als grondstof nodig. Belde omstandigheden zijn van zeer directe betekenis voor Los Angeles. Mis Er ging vorig jaar namelijk iets mis met de kwEüiteit van de lucht in de inmiddels flink opge klaarde stad. De gemeten hoe veelheden ozon, een betrouwba re graadmeter voor smogvor- ming, bleken ineens hoger dan ze in tien jaar geweest waren, meldt Hope. En ergens moest iemand of een heleboel le- manden in diezelfde lucht honderd ton halfverbrande ben zine hebben geïntroduceerd die er helemaal niet had mogen zijn. Een zeer plausibele theorie kan deze waarnemingen verklaren: steeds meer automobilisten die wat zuinig aan willen doen, tan ken goedkopere, loodhoudende benzine. Ze beseffen niet dat ze dat msiar één keer hoeven te doen om hun uitlaatgas zuive rende katalysatoren voorgoed om zeep te helpen. De tijd dat die toestanden werden inge voerd, en dus uitgelegd, liggen immers al weer Jaren terug. En het wordt er niet beter op. aldus Hope. Al vroeg in februari veui dit Jaar (met de zon nog op een laag pitje) vormcffc zich da gelijks smog. Wanneer de tem peratuur dasüde en op de fijne neveldeeltjes waterdamp con denseerde, vormde zich een dik ke mist die avond aan avond het luchtverkeer lamlegde. En dat was geen gewone mist. Op de voorruiten van de auto's zette zich een vet kleverig laagje af dat zelfs voor de geharde stads bewoners een verrassing vormde. Het kan wel erger worden. Hoe wel dat tot de Amerikanen nog maar mondjesmaat doordringt en tot hen niet Eüleen wordt er sinds de gebeurtenissen in Iran wat minder aardolie gepro duceerd dan we gewend waren. Het scheelt niet eens zo veel, maar het is genoeg minder om een merkbare krapte te veroor zaken. Want het verbruik ge draagt zich op korte termijn weinig elastisch, weten we uit ervaring. In tijden van krapte hebben oliemaatschappijen de natuur lijke neiging om uit elke ton grondstof zo veel mogelijk liters benzine te maken. Dat komt er op neer dat een zekere krapte aan aardolie zich kan vertalen in een stevig gebrek aan lood vrije benzine. Als, zo besluit Adrian Hope zijn kleine nachtmerrie, de automo bilisten van Los Angeles daar door massaal gedwóngen wor den om hun katalysatoren te vergiftigen, brengt dat de stad een grote stap dichter bij het science-fictionachtige beeld van de uitgestrekte metropolis die voor mensen niet meer bewoon baar is. Techniek Het ls een nachtmerrie, natuur lijk. Er zijn gezondere aflopen voor het verhaal denkbaar. Aan de technische kant van het pro bleem zijn langs twee lijnen op lossingen in zicht. Katalysato ren die niet vergiftigd worden door lood. En automotoren die zoveel schoner werken dat hun uitlaatgas geen katalytlsche zuivering meer nodig heeft. Maar éls zulke oplossingen er aan komen bij mijn weten zijn ze er op praktijkschaal niet hebben we Los Angeles nog niet uit de mist. Het daar nu rijdende autopark van een slordig miljoen stuks moet met de nü beschikbare techniek weer in verantwoorde staat worden gebracht. En zo nodig zal door bindende ge dragsregels voor oliemaat schappijen de beschikbaarheid van loodvrije benzine moeten worden verzekerd. Daarmee worden overigens olietekorten verplaatst naar elders in het land. Dat zijn toch wel crisismaatre gelen. Maar er dienen zich op korte termijn weinig geloof waardige alternatieven aan. Het verplaatsingspatroon van een samenleving laat zich niet even veranderen, hooguit op langere termijn beïnvloeden. Tenzij in derdaad de nood voelbaar en zichtbaar aan de man en aan de vrouw komt. In een echte crisis gaan de ontwikkelingen sneller dan iemand eerst voor mogelijk had gehouden. Het is alleen de vraag of ze dEin ook in de meest wenselijke zin veranderen en het ls een zekerheid dat het pro ces weinig comfortabel ver loopt. De moeilijkheid met het ener gieprobleem is steeds weer. of 'mensen verstandige keuzen kunnen maken in het stadium dat er nog gekozen kan worden maar de noodzaak daartoe niet concreet voelbaar ls. Daarom is misschien de nachtmerrie van Adrian Hope op z'n minst een nuttige gedachtenoefening. Voor wie het zien wil. laat de energiecrisis in één technolo gisch zeer kwetsbare stad even haar tanden zien. Amerikaanse onderzoeken op het Nationaal tandheelkundig in stituut ontdekten dat het effect van het kortwerkende verdo vingsmiddel fentanyl afhangt van de vraag die Je aan proefperso- nen stelt. Beschrijven zij experimentele pijnprikkels op een intensiteitsschaal (lopend van „heel zwak" tot „uiterst sterk"! dan werkt fentanyl duidelijk pijnstillend. Gemeten op een schaal die de gevoelens van de proefpersoon beschrijft (van „een beetje onprettig" via „erg vervelend" tot „zeer ondraaglijk"), dan maakt toediening van fentanyl geen verschil uit. Pijn heeft kennelijk twee dimensies, aldus Gracely, Dubner en McGrath, en daar zullen onderzoekers voortaan rekening mee moeten houden op dit toch al zo moeilijke terrein.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15