)verheid en bedrijfsleven hoeten impasse doorbreken OPEC wordt weinig zeggende club jidriessen belooft meer penheid Rijksinkoopbureau Kip in opmars Bloemisten bezorgd over stijgende import Metaal geen proeftuin -iarmerende havennota van Amsterdam i izfcrlies ADM Hrminderd Teelt in Israël breidt zich snel uit Europese Hof: Aardappel mag naar Engeland Rente omhoog in Duitsland Nu markt voortaan olieprijs bepaalt DAG 30 MAART 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET_P_17_/ RH 19 S 21 I een onzer verslaggevers IsTERDAM De ontwikkeling van de Havens in het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied ia 1970 weinig bevredigend geweest. Het achterblijven bij andere Westeuropese havens is jctureel geworden. De achterstand neemt bovendien zodanige vormen aan, dat het rtbestaan als internationale zeehaven, en van de daaraan verbonden werkgelegenheid, in geding komt. Dit gaat de overheid zowel als het bedrijfsleven aan. Vereist is de basis te [en voor een actieplan van overheid en bedrijfsleven samen, dat het tij in de komende 3 4 4 |n doet keren. bedrijfsleven eensgezind tot actie overgaat en samenwerking tussen alle betrokken partijen (rijk, provin cie, gemeenten, werkgevers en werk nemers) tot stand wordt gebracht. Oorzaak van de impasse is voorts de wijze, waarop het regionaal-econo misch beleid van de rijksoverheid plaats heeft. Terugloop van werkgele genheid in de zeehavengebonden in dustrieën wordt onvokdoende ge compenseerd door uitbreidingen en nieuwe vestigingen. [etogen b. en w. van de hoofdstad gisteren verschenen discus- )ta, getiteld: „De havenontwik- in het Ainsterdam-Noordzee- algebied," samengesteld onder Jitwoordelijkheid van drs. E. na, wathouder economische za- en havenaangelegenheden. In nota wordt aan het bedrijfsleven pagd om in een periode van een jaar na te gaan in gespreks- jen of de oorzaken van de ivredigende ontwikkelingen en üogelijkheden voor de toekomst k worden getaxeerd. ventioneel vervoer naar transport per container. In dit verband mogen ook faciliteiten voor containers bij IJmui- den niet definitief worden afgesneden Voorts dient het tekort aan retourla ding te worden bestreden. Transport, handel en verwerking van hout zijn vanouds van groot belang voor het ANZK-gebied. De marketing moet zich vooral richten op doorvoer van uit de tropische gebieden. De binnen vaart moet meer bij de doorvoer wor den betrokken. tse deuken md wordt, dat de werkgelegen- [forse deuken heeft opgelopen en U wil men het havengebeuren als ngrijke bestaansbron voor de re- pehouden het vervoer moet tmen. Voor een belangrijk deel leze toeneming moeten komen- iet (terug)halen van vervoer uit e havens: stukgoed en massa- B. en w. van Amsterdam verkla- De nota suggereert het bevorderen van investeringen in de overslagsec tor. het samenstellen van een zodanig kostenpakket, dat het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied (ANZK-ge bied) over de gehele linie concurre rend is met havens in binnen- en buitenland. De gemeente Amsterdam zal verzoeken van het bedrijfsleven tot risicodragende deelneming in nieuwe, veelbelovende en transport- opwekkende projecten in welwillende overweging nemen. Voorts moeten er maatregelen komen om het beroep aan de kade te stimuleren. „De mogelijkheden daartoe zijn Gfiil^o-npH 30 r aanwezig, ook wanneer men öiuagucu feller wordende concurren- Verbreding van de stromen goederen- 5. h ogenschouw neemt. De moge- soorten wordt een zaak van nadere leden zullen slechts dan gereali- studie geacht. Aandacht moet wor- '768 kunnen worden, wanneer het (jen besteed aan het proces van con- 50C De sterke toeneming vari het zee gaand vervoer via Nederland is gedu rende de laatste jaren vrijwel geheel in de Rotterdamse haven verwerke lijkt In verscheiden gevallen is dit ten koste gegaan van vervoersstro men, die oorspronkelijk op Amster- dan waren gericht. Ondanks enkele gunstige ontwikkelingen voor Am sterdam dringt zich een beeld op van een geleidelijk afglijden naar ae ge varenzone. Als de overslag niet be langrijk toeneemt, zal de daling van de werkgelegenheid die aan de ha vens ls gebonden tans ruim 20.000 arbeidsplaatsen zich voortzetten. Verder wordt opgemerkt, dat de mate waarin Amsterdam erin slaagt de ba sis van het containervervoer te ver breden, mede bepalend is voor het behoud van de werkgelegenheid. In de nota wordt gepleit voor een slagvaardige marktbewerking door bedrijfsleven èn overheid. Die schiet nu tekort. Er is een tè geringe inspan ning op promotioneel gebied, mede als gevolg van beperkte financiële armslag. Hoewel er in de eerstkomende jaren nauwelijks groei van vervoer van ruwe olie van het hoofdstedelijke ha vengebied is te verwachten, dient de aanwezige raffinaderij volledig op peil te blijven. Wat granen, derivaten, veevoeders en oliehoudende zaden betreft, zal moeten worden inge speeld op de wens van graanproduce- rende landen om in West-Europa over een eigen opslag- en distributiecen trum te beschikken. In de sector ko len en ijzererts kolen vertonen een groeimarkt is een actiepunt het uitdiepen van de vaargeul in zee en aanleg van een terminal voor droog massagoed, aansluitend op het Hoog oventerrein. Amsterdam beschikt in het westelijk havengebied over goede mogelijkhe den voor industrievestigingen, met dien verstande dat er in de hele we reld een overcapaciteit is in basisin dustrieën. In het ANZK-gebied zijn nog veel grotere, verouderde indu striële vestigingen op hun oorspron kelijke vestigingsplaats. Moderne lo- katie en bebouwing bevordert de pro- duktiviteit en maakt de arbeids markt minder kwetsbaar. Er is een kentering in het denken van het rijk voor wat betreft de noodzaak om vestigingen in genoemd gebied te be vorderen. Niet hoog gespannen De verwachtingen voor de eerst ko mende jaren zijn niet hoog gespan- Het complex van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij wordt de plaats, waar de grote scheepsrepa- raties in de Amsterdamse haven, worden geconcentreerd. Het betreft de verwerkelijking van de integratie van de. raparatie-werkplaatsen van NDSM en ADM, die in een volledig nieuwe opzet tot stand zal komen en waartoe onder meer de drijvende dokken van de ADM uit het IJgebied naar de Klaprozenweg worden overgebracht. De nieuwe werf zal 1700 arbeidsplaatsen bieden. nen. Er zijn kansen op een incidenteel succes in Industriële projecten. Er is echter geen reden om de aandacht voor de (haven)industrialisatie te la ten verflauwen. In de nota wordt het behoud van de werkgelegenheid tel kens centraal gesteld. Concluderend wordt vastgesteld, dat wil de werkge legenheid aan de kade bestendigd blijven, het containervervoer sterk moet toenemen om het verlies in het conventionele vervoer te kunnen op vangen. Wat het massagoed betreft, zal het een algehele inspanning verei sen om in die sector het aantal kade gebonden arbeidsplaatsen op peil te houden. Zonder een voorziening aan de kust zal dit zeker niet lukken. Het gemeentebestuur stelt zich voor in het najaar een congres te wijden aan de reacties, die deze Havennota zal hebben veroorzaakt Aan de hand van meningen en voorstellen in de eerste plaats van de zijde van het bedrijfsleven zal dan een vaste koers voor de toekomst worden be-; paald. Die koers zal worden neerge- legd in een uiteindelijk rapport, waar over de gemeenteraad zich in de eer ste plaats zal buigen. onze sociaal-economische redactie I HAAG Er komt meer openheid rond het Rijksinkoopbureau (RIB). Minister riessen (financiën) heeft dit gisteren toegezegd aan de Tweede Kamer. Het jaarverslag van pIB zal meer informatie gaan bevatten. De regels om gesubsidieerde instellingen toe te i als RIB-klant, en de regels om bedrijven toe te laten als RIB-leverancier, zullen ibaar worden gemaakt. De instructies voor de inkopers van het RIB zullen worden gedeeld aan de betrokken commissie van de Tweede Kamer. intt Inoi jez 1 B maakt een omzet van zo'n ljard gulden per jaar. Bijna r _lerde betreft geen inkopen voor 77fen rijksdiensten maar voor la- 77pverheden en vooral gesubsidi- instellingen. leverde nog geen ...jg op over uitbreiding van het van het RIB in de gesub- 77fde sector en bijvoorbeeld in- ies van de sociale verzekering. IDA is tegen zo'n uitbreiding, en ....cht de minister zelfs „met klem ....nog eens te beraden" op het ,...i om ook ziekenhuizen en be- ...enoorden steeds meer onder het t van het RIB te brengen. wil verder jtegenover staat een motie van ....fdA. Die vraagt te bevorderen ;ds meer instellingen van de ïtieve sector" hun inkopen la- )pen via het RIB. Dat zou een bijdrage kunnen leveren aan bezuinigingsbeleid. Volgens 5 (PvdA) zou zo'n 20 tot 25 it bespaard kunnen worden op >pen door die via het RIB te ihten. Minister Andriessen zag ïotie het liefst nog niet in stern- Hij beloofde over enige tijd leze en andere RIB-zaken over- let de Kamercommissie. Ook minister dat het niet in de ing ligt het werkterrein van het ia de zieken- en bejaardenhui- )g verder uit te breiden. ^TERDAM De Amster- iche Droogdok Maat- jppij heeft vorig jaar een les geleden van 5,72 mil- Dat was echter een stuk Jer dan in 1977 toen 9,99 *en werd verloren. eelhouders krijgen geen divi- zij kregen vier jaar geleden het laatst een uitkering. TRICIA zag de nettowinst te- 0 >en van 8.3 tot 4,5 miljoen. Als daarvan is voorgesteld het di- te verlagen van 2,80 tot 1. zien dit bedrag reeds als inte- Vidend is uitgekeerd, rest aan- geen slotuitkering. De steeg vorig jaar met 3,8 pro- lot 547 miljoen. Deze groei was ^hen met de te smalle marges 'ring om de kostenstijgingen op »gen. HRMANN TETTERODE kon l7Qirwinst vergroten van 38,9 tot ïiljoen In dit resultaat zitten sot nog 7 miljoen aanloopverlie- f ofan de papierfabriek in België, uiti izet nam toe van 1,56 tot 1,77 s 5 d. Deze vergroting is mede ver- 47<ikt door het opnemen van „De in de cijfers. Dividend: 5.40 •I N RENTO wil ƒ4.40 (was 4,65) en naast 5 procent in aandelen I agioreserve. p^ASNAPOLSKY verdiende net- o~p8.000 (v j. 535.000) en wil onver- Ti 3 dividend geven. Voor aankopen beneden 200 gulden kunnen rijksdiensten en gesubsidi eerde instellingen niet terecht bij het RIB. Minister Andriessen wil deze grens optrekken tot 500 gulden. Dat plan kreeg brede instemming vanuit de Kamer. Onder meer zal dit de middenstand ten goede kunnen komen. Vrees CDA en WD uitten de vrees dat een inkoopgigant als het RIB marktver storend werkt maar Andriessen was daar niet zo bang voor. Niettemin meldde staatssecretaris Hazekamp (economische zaken) dat er samen met het bedrijfsleven al wordt onder zocht of door het RIB een verstoring van het handelsverkeer en prijsdiscri- minatie worden veroorzaakt. Van Muiden (CDA) vroeg in een door de VVD gesteunde motie om een on derzoek naar de mogelijkheid om de kosten van het RIB-apparaat zo'n 25 miljoen gulden per jaar door te berekenen in de prijzen voor de afne mers. Andriessen voelt niet voor zo'n doorberekening, maar wilde niette min deze zaak „nog wel 'ns grondig laten bekijken". De motie is, gezien deze toezegging, overbodig, vond de minister. Hij is al wel van plan om bij produkten waarvan het RIB voorra den aanhoudt, de opslagkosten voortaan door te berekenen in prijzen. Meer kansen. Een andere CDA-motie kreeg ook een goed onthaal, ditmaal bij staatssecre taris Hazekamp. Hij beloofde te be kijken hoe de kennis van het RIB ingeschakeld kan worden om Neder landse bedrijven met meer succes te laten meedingen naar overheidsop drachten uit het buitenland. Ook be loofde Hazekamp te zullen onderzoe ken of het plaatsen van overheidsor- ders gepaard kan gaan met subsidies, wanneer het gaat om werkgelegen heid, industriële vernieuwing of „be houd van een strategisch industrieel minimum". Ook hierover had Van Muiden een CDA-VVD-motie inge diend. Hazekamp waarschuwde wel dat dergelijke subsidies geen protec- ties of concurrentievervalsing mogen veroorzaken, en niet in strijd mogen komen met EG-regels. witte kat...stroom zat! Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De groeiende omvang van de bloementeelt in derde-wereldlanden wekt bij de Nederlandse bloemisterij steeds meer verontrusting. Vooral de ontwikkelingen in Israël en Colombia baren zorgen. In Kenia blijft het areaal nagenoeg constant, aldus het jaarverslag van de Vereniging van bloe menveilingen in Nederland (VBN). DEN HAAG (ANP) Het Europese Hof van Justitie heeft de Britse rege ring In het ongelijk gesteld in het proces dat de Nederlandse Vereni ging van Exporteurs van Aardappe len (Venexa) tegen importbeperkin gen van de Britten had aangespan- FRANKFURT (Reuter) De Bun desbank. de Westduitse centrale bank, heeft het disconto (de officiële rente) met één procent verhoogd tot vier procent. De beleningsrente gaat eveneens met één procent omhoog tot vijf procent. Het oude discontota rief was sedert 15 december 1977 van kracht. De Bundesoanx neeit levens het maximale bedrag aan pnpier, dat in de discontoportefeuille van de Bun desbank mag worden opgenomen, verhoogd. Het bedraagt met ingang van 1 april 27 miljard mark, tegen thans 22 miljard mark. In een verklaring zegt de Bundes bank, dat de buitensporige krediet verlening van de banken en het aan bod van geld door de discontoverho ging aan banden gelegd moeten wor den. De ruimte voor de inflatie wordt op deze wijze beperkt. De Bundes bank heeft het disconto niet met een half maar met een heel procent ver hoogd om de bestaande onzekerheid over de renteontwikkeling op de ka pitaalmarkt weg te nemen. In Israël waar in 1974/75 nog slechts 474 hectare voor de sierteelt bestemd was. bebouwde men in 1977/78 al 1019 ha. en in 1978/79 vermoedelijk 1500 ha. Voor Colombia geldt dat de ex port van trosanjers tussen 1975 en 1978 meer dan verdubbeld is. De snij bloemenimport nam vorig jaar toe van 60 tot 77 miljoen. Deze ontwikkeling, aldus de VBN. onderstreept de dringende noodzaak om op korte termijn tot een effectief derde-landenbeleid te komen. Inter nationaal wordt hierover al overleg gepleegd. De COPA (organisatie van WL.—M. .MMEuropese boeren) wil een certificaten- was volgens de aardappëlëxporteürs systeem, waarbij invoer onbeperkt in strijd met het toetredingsverdrag wordt toegestaan zolang geen markt- van Engeland tot de EG. verstoring optreedt. Is er wel markt- verstoring (een begrip dat volgens het VBN-bestuur goed omschreven moet worden, maar wat wel te maken zal .hebben met onaanvaardbaar lage prijzen) dan zou beperking mogelijk moeten zijn. nen. Voorzitter G. Lodewijk van Ve nexa heeft dit meegedeeld. De Britse regering liet geen aardap pelen meer toe uit Nederland en dat ZEIST De kip is in opmars. In 1977 at de gemiddelde Nederlander per jaar amper zeven kilo kip (hanen en kuikens incluis) en vorig jaar was dat bijna acht kilo, zo blijkt uit gegevens van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren. dan in 1977. De binnenlandse con sumptie bedroeg ongeveer 2.5 mil joen eieren. De laatste jaren is het binnenlandse verbruik van eieren vrij constant. Het schommelt rond de 185 stuks per hoofd per jaar. De totale produktie van slacht- pluimvee bedroeg vorig jaar meer dan 461 miljoen kilo, onderver deeld in bijna 402 miljoen kilo slachtkuikens, bijna 36 miljoen kilo kippen/hanen. 16 miljoen kilo kalkoenen en zes miljoen kilo eenden. Vooral kuikens vonden aftrek. In 1978 werden in Nederland in to taal 101 miljoen kilo braadkui- kens verkocht, tegen 89 miljoen kilo het jaar daarvoor. Het totale binnenlandse verbruik aan pluim vee (kip, kalkoen, eend, etc.) be droeg vorig jaar 114 miljoen kilo, ruim tien miljoen kilo meer dan in De produktie van consumptie-eie ren bedroeg vorig jaar ruim 6,3 miljoen stuks, 19 procent meer De twaalf bij de VBN aangesloten bloemenveilingen behaalden vorig jaar een omzet van 1,6 miljard die voor 82,7 procent bestond uit snij bloemen en voor de rest uit pot- en perkplanten. Het aandeel van de planten was in 1978 iets groter dan in het voorafgaande jaar. Rentabiliteit De rentabiliteit van de bloementeelt is in 1978 verder achteruitgegaan. Cij fers in het verslag geven daar een aanwijzing voor. Daalde het snijbloe menareaal in 1977 met 0.6 procent bij een omzetstijging van 16,2 procent, in 1978 nam het areaal weer met 4.6 procent toe bij een omzetstijging van 8,3 procent. Ook de plantenkwekers behaalden minder goede financiële resultaten. Bloemenexporteurs heb ben vorig Jaar voor ƒ1,44 miljard geëxporteerd. Ruim twee derde van die export kwam terecht in West- Duitsland, Frankrijk was met 8,3 pro cent van de totale uitvoer tweede afnemer. GERO had een jaarwinst van ƒ0 91 (0.70) miljoen. De omzet in Ne derland lag op het peil van 1977 maar in de export zit sinds eind 1978/begin 1979 een duidelijk opgaande lijn. Om zet cn ..notastandwaren per eind februari 35 procent groter dan een jaar eerder. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Als er iets is, wat de jongste prijsverhoging voor ruwe olie door de OPEC- landen heeft aangetoond, dan is het wel dat de OPEC in feite is gedegradeerd tot een weinigzeggende club. Immers, van nu af aan is het de markt het samenspel van vraag en aanbod die de olieprijs bepaalt en niet de OPEC. Zeker zolang het huidige tekort aan olie voortduurt. Nadat de prijsverhoging van 9 pro- cent voor ruwe olie van basiskwali teit, die door de OPEC-landen in Ge- nève was uitgedokterd, in een eerste reactie nog als een „meevaller" was beschouwd, is nu wel duidelijk, dat i „meevaller" was het er toch allemaal minder rooskleu rig uitziet dan eerst werd gedacht. Vooral nu alleen Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten heb ben laten weten (voorlopig) geen toe slagen te zullen heffen op de officieel vastgestelde olieprijs van 14.54 dollar per vat van 159 liter. De meeste OPEC-leden hebben zich namelijk gehaast te verklaren, dat zij dat wel zullen doen. Zo willen landen als Algerije. Libië en Nigerië toesla gen van niet minder dan vier dollar op de basisprijs van de door hen geproduceerde zwavelarme olie leggen. Hoewel andere OPEC-leden zich tot dusverre officieel nog hebben onthouden van het noemen van toe slagen die zij willen invoeren, staat inmiddels wel zonneklaar vast, dat de officieel overeengekomen verhoging van de prijs voor ruwe olie met 9 procent een farce is. Vooral nu er enkele landen zijn, die de olieprijs met liefst 30 procent omhoog willen brengen. Graantje meepikken Op zich is het overigens wel begrijpe lijk. dat de olielanden een graantje willen meepikken van de ontwikke ling van de prijzen op de markt, die dat is de laatste tijd wel gebleken een veel hogere prijs verdraagt dan die nu officieel door de olieproduce rende landen is vastgesteld. De grote olieconcerns laten zich ook niet onbe tuigd, waar het om prijsverhogingen van tal van produkten gaat en waar om zouden zij dan achterblijven? Wat de jongste bijeenkomst in Gene ve opnieuw duidelijk heeft aange toond, is het gebrek aan eenheid in de OPEC. Terwijl er een aantal landen is, dat nu de gelegenheid daar is zoveel mogelijk geld wil binnenhalen, zijn er ook landen die minder op het geld (de dollars) zitten te springen. Dollars, die de laatste tijd al maar minder waard zijn geworden. Tegen deze achtergrond moet de uit spraak worden gezien van sjeik Ja- mani. de olieminister van Saoedi- Arabië. Jamani. die momenteel in Oostenrijk verblijft om o m in Leo- ben. een plaats 150 kilometer ten zui den van Wenen gelegen, een ere-doc- toraat in ontvangst te nemen, heeft in Wenen verklaard, dat zijn land voor lopig één miljoen vaten olie per dag extra zal blijven produceren om ge deeltelijk te voorzien in het oliete kort, ontstaan door de onderbreking van de Iraanse uitvoer. „Als de Iraan- se produktie echter weer groot ge noeg is zal Saoedi-Arabië zijn pro duktie verminderen en het aan ande re OPEC-landen, zoals Nigerië en Irak, overlaten hun produktie te ver groten, omdat die dat willen", aldus Jamani. In feite laat Jamani daarmede zien hoe de kaarten precies liggen Hij bedoelt namelijk te zeggen: omdat er OPEC-landen zijn, die hoge prijzen voor hun olie willen ontvangen, moe ten er maar zo spoedig mogelijk pro- duktie-afspraken komen binnen de OPEC. Iets. waarop al tijdens de bij eenkomst in Geneve is gezinspeeld en waarover zeker op de in juni a s te houden halfjaarlijkse bijeenkomst van de OPEC uitvoerig zal worden gesproken. Mochten er inderdaad straks produk- tieafspraken worden gemaakt, dan FME-voorzitter: 'industrie als bezigheidstherapie' Van een onzer verslaggevers DELFT De metaalnijverheid ls geen experimenteerterrein voor arbeidstijdverkorting, aldus Ir. W. J. ter Hart, voorzitter van de metaalwerkgeversvereniging FME. Hij wijst erop, dat er geen weg terug is, wanneer blijkt dat er fouten zijn gemaakt. Tijdens de opening van het laborato rium apparatenbouw voor de proces industrie van de TH-Delft beschul digde Ter Hart de bonden van „door- draven" door de arbeidstijdverkor ting per week al in 1979 te laten beginnen. „Het lijkt erop. dat niet de werkgelegenheid meer het doel is, maar de verkorting van de werk week." „Wij zijn geen principiële te genstanders van arbeidstijdverkor ting. maar de zijn ervan zal eerst moeten worden aangetoond in diep gaand onderzoek." zal dat betekenen dat er na verloop van tijd vrijwel zeker nieuwe prijsver hogingen uit de bus zullen komen, waarmede het probleem van de infla tie en de betalingsbelanstekorten in de wereld zich verder zal toespitsen. Immers, de Opec-landen kunnen nu al nauwelijks voldoen aan de vraag naar olie in de wereld. Het wegvallen ook al is het tijdelijk van één leverancier (Iran heeft dat aange toond) heeft ingrijpende gevolgen. Met name voor de prijs. Het is deze prijs, die zo langzamer hand waar maakt dat het voor de OPEC-landen meer waard wordt om hun olie in de grond te houden dan om ze te produceren. De prijs stijgt immers toch wel zolang de vraag het aanbod overtreft. En dollars zijn ook niet alles. Eén voordeel zit er aan de stijgende prijs. De gedachte aan de energiepro blemen waarvoor de wereld zich ziet geplaatst, blijft erdoor levendig In dat licht kan worden gezegd, dat de OPEC met het in Geneve genomen besluit de wereld toch nog een zekere- dienst heeft bewezen. Ter Hart krijgt, zo zei hij. langzamer hand het gevoel, dat „wij in Neder land de industrie als een soort bezig heidstherapie beschouwen, waarvoor wij de financiering uit het aardgas halen." Hij vindt, dat in ons maat schappelijk klimaat aan zekerheid een hogere prioriteit wordt gegeven dan de kans op extra Inkomsten als gevolg van het nemen van risico's." De ene vogel in de hand wordt meer gewaardeerd dan de tien vogels in de lucht"- In Amerika ls dat anders. Daar. aldus Ter Hart, is men nog avontuurlijk en bereid risico's te nemen. De Neder landse ondernemingen zijn ingepakt in de zorg voor de sociale problema tiek. „Er is een enorme hoeveelheid tijd gaan zitten in allerlei procedures van medezeggenschap en omwille van de sociale zekerheid ls de flexibi liteit van het bedrijfsleven aanzien lijk verminderd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19