Rijswijkse woningcorporatie voert al jaren falend beleid 1 Huurdersvereniging woningkoper 7 mode Brokx eist maatregelen bij 'Arbeidersbelang' Leerlingen van Haagse school op VVD-affiche Ut© 'Burgers Boskoop worden niet serieus genomen' VOORJAARS PRIJSVRAAG Johannespassion in Oude Kerk ABVA: Blijdorplj voert vooroorlo personeelsbeleid^ DINSDAG 27 MAART 1979 REGIO DEN HAAG. TROUW/KWARTET RIJSWIJK Het ge voerde beleid en beheer van de Rijswijkse wo ningbouwvereniging .Arbeidersbelang' heeft de afgelopen ja ren ernstig gefaald. Al leen al in de wijk Steen voorde II, waar de cor poratie een complex van 465 woningen be heert, is door een ver keerde voorlopig huur- vaststelllng tot nu toe een huurverlies van naar schatting twee miljoen gulden geleden. Mede als gevolg daar van is de financiële po sitie van de vereniging zo verslechterd, dat haar voortbestaan wordt bedreigd. Staats secretaris Brokx van volkshuisvesting en ruimtelijke ordeVüng heeft van het bestuur van Arbeidersbelang geëist binnen drie maanden een beleidsvi sie te ontwikkelen om de vereniging weer fi nancieel gezond te maken. Naast „BonifaUus" en de „Christe lijke Woningbouwvereniging" ia Ar beidersbelang één van de drie grote Rijkswijkse corporaties. Verspreid over de stad bezit de vereniging ongeveer 2600 woningen, met als zwaartepunt het complex in de wijk Steenvoorde. Accountants van met ministerie van volkshuisvesting hebben vorig door Chris Bruijnius jaar oktober een onderzoek inge steld naar het administratieve en financiële beheer van Arbeidersbe lang. De resultaten, die onthutsend negatief waren, zijn in november besproken met de voorzitter en pen ningmeester van het bestuur, als mede met de administrateur die aan het hoofd van het werkappa raat van de vereniging staat. Over een en ander is een rapport uitge bracht aan staatssecretaris Brox. 'Ongerust' Naar aanleiding van dat rapport laat de bewindsman het bestuur van Arbeidersbelangen weten dat bij hem „ernstige ongerustheid" is ontstaan over het feit dat het be stuur „op vitale onderdelen van het gevoerde beleid en beheer in de afgelopen Jaren ernstig heeft ge faald". Als gevolg daarvan is de financiële positie van de woning bouwvereniging zodanig verslech terd. dat de continuïteit van de ver eniging in gevaar is. aldus de staats secretaris. Hij tekent daarbij aan dat dit alles via globale („doch vrij exacte") becijferingen is. aangezien de vereniging over een reeks van Jaren geen jaarverslagen meer heeft doen verschijnen. De geconstateerde tekortkomingen hebben voornamelijk betrekking op de volgende drie punten: het gebrekkig functioneren van de administratie, de onmacht van het bestuur en het werkapparaat van Arbeidersbe lang om door middel van (tijdelijke) verslaggeving verantwoording af te leggen over en inzicht te geven in het eevoerde beleid. het, ontbreken van een financiële planning op bijna alle gebieden. Verzuim Het is niet voor het eerst dat het rijk geconfronteerd wordt met het wan beleid van de woningbouwvereni ging. Reeds in 1976 wees een inspec tie uit dat Arbeidersbelang gebrek kig functioneerde. „Ik betreur het dat uw bestuur toen in verzuim is gebleven om tot de noodzakelijke aanpassing en bijsturing van het beleid en beheer over te gaan", schrijft Brokx in de brief, die na mens hem is ondertekend door de Directeur-Generaal van de Volks huisvesting, dr H. J. Viersen. De staatssecretaris vindt het niet ver antwoord als er nog langer gewacht wordt met ingrijpende maatrege len. die een ..redelijk(er)" functione ren van de vereniging binnen bereik brengen. In de brief noemt hij een aantal zaken die om verandering schreeu wen. Zo wil hij allereerst dat de taken en bevoegdheden van het personeel van Arbeidersbelang op schrift worden vastgelegd. Om een doelmatige taakverdeling en een beter zicht op de personeelsbezet ting te verkrijgen. Foutieve boekingen Uit de inspectie is gebleken dat de financiële administratie van de wo ningbouwvereniging op geen enkele manier beantwoordt aan de eisen. De bedrijfsvoering is niet meege groeid met het woningbestand. Met name ontbreken een onderhouds- administratie en financiële plannen op gebieden van onderhoud, be heerskosten, financiering op lange re termijn en liquiditeit. Ook zou de vereniging onmachtig zijn de boekhouding op aanvaard bare wijze te voeren en via een jaarverslag verantwoording te doen van het gevoerde beleid en beheer. "De vele foutieve boekingen, waar aan dikwijls elke ratio ontbreekt en die getuigen van een ontstellend tekort aan boekhoudkundige ken nis en inzicht, tasten in ernstige mate de betrouwbaarheid van de administratie aan," is het harde oordeel in het schrijven van Brokx. De afgelopen Jaren zijn er geen Jaar verslagen meer verschenen van de woningbouwvereniging. Eerst on langs ontving het ministerie het de finitieve verslag over 1973/1974. Door het gemis aan verslaggeving is het volgens Brokx voor de vereni ging onmogelijk een verantwoord beleid en beheer op te zetten. Het maakt ook effectief rijkstoezicht onmogelijk. Volgens de regels zou de woningbouwvereniging zes maanden na afloop van het boek jaar de jaarrekening over datzelfde jaar moeten toezenden aan zowel burgemeester en wethouders, als aan het ministerie. Boekhouder Als voorbeeld voor de gebrekkige administratie en financiële begelei ding van nieuwbouwprojecten, wordt het woningbeheer van Arbei dersbelang in Steenvoorde II ge noemd. Niet alleen verloor de vere niging daar door onjuiste voorlopi ge huurvaststelling tot nu toe twee miljoen gulden, aan „meerwerk" werd nog eens 700.000 gulden uitge geven zonder overleg met en toe stemming van de Provinciale Direc tie in Den Haag. Door de ambtenaren van het minis terie en het bestuur van de woning bouwvereniging zijn inmiddels bij de bespreking van het inspectiere sultaat al enige afspraken gemaakt. Met bijstand van derden (de lande lijke Centrale van Woningbouw verenigingen of het accountants kantoor van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten) moet de ach terstand bij de jaarverslagen wor den ingelopen. Verder staat het mi nisterie erop dat Arbeidersbelang nu eindelijk op korte termijn een gekwalificeerde boekhoudkundige kracht aantrekt. Het warrige financiële beleid van Arbeidersbelang wordt geïllu streerd met de constatering dat de vereniging bij de bank in het rood stond, terwijl de postgirorekening een positief saldo aanwees. Ook werd vorig jaar oktober bij een bank een miljoen gulden deposito uitgezet, waardoor in rekening cou rant bij dezelfde bank een tekort van ruim acht ton ontstond. Royaal onderhoud Het tekort in de onderhoudsfond- 'sen bedroeg in 1973/74 reeds 870.000 gulden. Arbeidersbelang voert dan ook een „zeer royaal onderhoudsbe leid". Het onverplichte (klein) on derhoud wordt ook op zich geno men. Er wordt een maandelijkse vergoeding van 75 gulden voor ge vraagd, die bij de huur wordt opge teld. In hoeverre deze vergoeding nog toereikend is, wordt in de adminis tratie niet tot uitdrukking ge bracht. aldus de brief. Een laatste punt van kritiek op het beleid van Arbeidersbelang luidt dat in de be rekende huren mede een vergoe ding van 75 gulden is opgenomen voor administratiekosten; In strijd met de geldende huurprijsvoor schriften. Staatssecretaris Brokx zal de ont wikkelingen bij de woningbouw vereniging over drie maanden op nieuw „op haar merites" beoorde len. Hij verwacht dat het bestuur binnen deze periode een beleidsvi sie heeft ontwikkeld om de vereni ging financieel gezond te maken. Ten slotte raadt Brokx het bestuur met klem aan geen medewerkers te ontslaan of nieuwe aan te nemen, buiten de eerder bedoelde aantrek king van een boekhouder. Het bestuur van Arbeidersbelangen was gisteren voor commentaar niet bereikbaar. De administrateur toonde zich verrast over het be staan van de brief. Hij weigerde verder ieder commentaar. Woningbeilt van „Arbeidersbelang" in de Rijswijkse wijk Steenvoorde II. De foto Is renomen van een flat aan de Petronella Voütéstraat, met zicht op de Henri Dunantlaan en (rechtsaf) de Hendersonstraat. In deze wijk zijn ook nog o.a. de Briandstraat, Brantingstraat, Wethouder Brederolaan, Martin Luther Kinglaan, Nansenstraat en de eengezinswoningen aan de Ham- merskjoldlaan in banden van de woningbouwvereniging. Van onze correspondent OEOSTOEEST Het in de komende weken door de Tweede Kamer te behandelen wetsontwerp om bij verkoop van onroe rend goed de gemeenten een voorkeursrecht te geven, zal zich ook tot verkoop van grote wooncomplexen moeten uit strekken. Aldus het Tweede Kamerlid Salo mons (PvdA) op de gisteravond in Oegstgeest gehouden oprichtingsver- R dering van de huurdersvereniging orawijk Mevrouw Salomons voeg de er aan toe. dat hoewel het nog door het vorige kabinet ingediende wets voorstel nooit bedoeld was om specu latie met huurwoningen tegen te gaan. deze er wel met een kleine wijzi ging voor gebruikt kan worden. „Daarom dring Ik ook met klem aan op druk op de Tweede Kamer om deze wet aan te nemen, omdat dan binnen twee drie maanden aan wlnstjagettj van dubieuze beleggers met huurwoningen een eind kan ko men". aldus mevrouw Salomons. De bewoners van de 158 woningen in de Oegstgeestste Florawljk zijn de laatste weken erg ongerust geworden omdat de vorige eigenaar, het AMF in Heerlen deze woningen Inmiddels heeft verkocht aan een onbekende (waarschijnlijke) speculant. De vrees bestaat dat deze eigenaar of een mo gelijk volgende, de huizen aan de bewoners te koop zal aanbieden, waarbij de winsten van de tussenhan del door de kopers moeten worden opgebracht Mevrouw Salomons wees erop dat de argumentatie van het Algemeen Mijnwerkers Fonds de gel den van de opbrengsten van de hul zenverkoop nodig te hebben om de pensioenen te kunnen blijven beta len. naar haar mening onjuist is. „Ik heb Inlichtingen die er op wijzen dat die gelden in het buitenland wor den belegd". Zowel zij. als een direc tielid van het Bouwfonds Nederland se Gemeenftn drukten de leden van de nieuw opgerichte bewonersvereni ging op het hart vooral één lijn te trekken tegenover een eventueel koopaanbod. Dat is volgens hen voor al belangrijk om de eigenaar wel te dwingen de vraagprijs van de wonin gen te laten zakken. Directeur Bas ziet ook een mogelijk heid voor de vereniging om door een door haar opgerichte stichting het woningcomplex te proberen in één koop in eigendom te krijgen. In dat geval, zo zegde hij toe. zal het BNG als adviseur en geldschieter de bewo ners ter zijde willen staan. Rendabel kan zo n transactie volgens hem ech ter alleen zijn, wanneer kooplustige huurders dan hun woning van die stichting aankopen. Ook zouden dan eenmaal leeg komende woningen die nen te worden verkocht Het verschil tussen de huidige aankoopprijs en de verkoopprijs van de misschien over enkele jaren dan vrijwillig leegko mende woningen, moet verhuur van de overige huizen rendabel en moge lijk houden. Bij de bewoners-vergadering was ook aanwezig het bewonerscomité van AMF-woningen in de Leidse Burggra- venlaan. Oppenheimerstraat en Mod dermansstraat. Als reactie op geruch ten dan ook deze woningen aan een speculatieve belegger zullen worden verkocht, hebben zij het AZL in Heer len. die de woningen voor het AMF beheert per telegram om een omder- houd verzocht. Inmiddels heeft dit comité wel al met het Leidse gemeen tebestuur over de zaak contact gehad en is een bewonersvergadering voor donderdag a.s. uitgeschreven Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Politieke kopstukken zijn stemmentrek-. kers. Of het nu om gemeenteraadsverkiezingen in Schier monnikoog of om Tweede-Kamerverkiezingen gaat, al tijd zal het sympathiek glimlachtende hoofd van een populaire minister of van een beminnelijk Kamerlid de kiezer op een affiche uitnodigen op zijn partij te stemmen. Zo lijkt het de WD wel aardig als de liberale minister Pais van on derwijs en wetenschappen zo'n uitnodiging doet voor de 7 juni te houden verkiezingen voor het Eu ropees parlement. De minister heeft dan wel niets met die verkie zingen te maken, maar de ervaring leert nu eenmaal dat wanneer een bekende politieke figuur daartoe oproept meer kiezers van hun wet telijk stemrecht gebruik zullen maken. Een reclamebureau uit Rotter dam dat voor de WD de verkie zingscampagne verzorgt heeft daarom afgelopen donderdag met bemiddeling van de afdeling voorlichting van het Haagse stad huis geprobeerd een paar scho len in Den Haag bereid te vinden minister Pais te ontvangen voor een paar affichefoto's. Scholen voor onderwijs aan volwassenen, zo was de bedoeling. Uiteindelijk één school heeft in het liberale verzoek toegestemd. Zo zal de beeltenis van de minis ter. omringd door van te voren ingelichte leerlingen van een Haagse Moeder-HAVO, het propa gandamateriaal van de WD gaan verrijken. Er was echter donderdag wel een probleem: de minister was door drukke werkzaamheden elders verhinderd de school waar de foto genomen werd te bezoeken. Een klas zonder Pais is nu gefotogra feerd. Een portret van hem zal later in de foto gemonteerd worden. ADVERTENTIES Schouderaccenten en soepel ftvallende stof; dat is waar het •.modebeeld om vraagt Zoals bij deze poplin regenmantel v met capuchon. Keuze uit i biscuit, raf, groen en pink. 'In de maten 36 t/m 46. MS maakt mode betaalbaar. Meer dan 50 vestigingen. 0«n Haag: Spuistraat 32; Schoolstraat 24. Leywvg 954; Winkelcentrum Leidsanhaga: Jaamljnhot 8(dondardag-koopavond); Lakten; Haartammaratraat 163a (dondardag-koopavond) Van onze correspondent BOSKOOP De fractie van Boskoop 2000 vindt dat de bur gers in de gemeente niet of nau welijks serieus genomen en als onmondig en bemoeiziek be schouwd worden. De fractie schrijft dit In schriftelijke vra gen aan het college van Boskoop. Fractievoorzitter 't Hart is tot deze stelling gekomen naar aan leiding van het vragen-halfuur- tje naar afloop van de raadsver gadering eind februari. Ieder die dit wenst kan zich dan richten tot de raad of het college, 't Hart spreekt ln de brief aan het colle- ge zijn ernstige bezorgdheid over de gang van zaken uit. ..Het optreden van één van de leden deed ons meer denken aan de houding van een rechter tegenover een vadermoorde- haar, die om clementie vraagt omdat hij heeft meegeholpen het bevolkingsvraagstuk op te lossen" aldus Boskoop 2000. De fractie noemt het allerminst de houding van een gekozene te genover de kiezer, die het volste recht heeft volledig en eerlijk geïnformeerd te worden, aldus fractievoorzitter 't Hart. De fractie heeft zich voorgenomen in de toekomst zeer duidelijk te laten blijken dat zo'n optreden afgewezen zal worden. Boskoop 2000 is van mening dat de hou ding van het college onmiddel lijk dient te veranderen. De par tij zal er anders tegenin gaan. aldus 't Hart in de brief aan het college. Er bereikten ons de afgelopen dagen een aantal telefoontjes van onze le zers over de methode van oplossen van onze grote voorjaarsprijsvraag. Ons is gebleken dat het voor sommi gen niet duidelijk is wat nu precies moet worden ingezonden. Ter verduidelijking daarom nog even dit: Ingezonden moeten worden twee stroken n.l. de oplossing limerick en de antwoorden op de vragen. Granny Smith DEN HAAO - Het Hal Kommltee heeft een brief a geveer 300 Haagse groentei a handelaren gestuurd waai 1 wordt gezet waarom de tegen de verkoop van de l Smlth"-appel ls. Het comité u ook diverse politieke partij hebben ondersteunt de i boycotactie van deze app^! port van Chileens fruit na meer Nederland, houdt het 1 regime op de been. aldus hl Daarom moet de verkoop fruit geboycot worden. De tie is niet bedoeld om gr< fruithandelaren schade te lfc nen. zeggen de actievoerd1,1 Haagse Chili Kommitee hoi dagavond 9 april een in»- avond over de boycotactie iiel Amicitla aan het "Westeinde, 20 uur. *- door Adr. Hager SCHEVENINQEN Hoewel qua aantal in mindere mate dan 15 tot 20 jaar geleden, kan men ook dit Jaar in Den Haag en omgeving weer genieten van de passiemuziek van Bach. In bijzondere mate geldt dat voor de Johannespassion, het werk dat de Mattheuspassion meer en meer ver drongen heeft. De Johannes is van kortere uitvoeringsduur, telt minder hoge eisen en spreekt door de directe taal goed aan. Na vorig jaar de traditie doorbroken te hebben, gaf de Christelijke Orato rium Vereniging Schevenlngen weer een vertolking van de Johannespas sion. Het publiek wist de weg naar de Oude Kerk te vinden, tientallen extra stoelen moesten worden bijgeplaatst! Dirigent Jos Vranken smaakt het ge noegen dat dit koor na een kleine inzinking in verband met een dirigen tenwisseling. nu weer rond de 100 leden telt. Bouwende op de traditie van het koor, de partij beheersing door de koorleden en de hechte' sa menwerking van alle medewerken den, groeide een uitvoering van grote kwaliteit. Lichtvoetig, indringend, le vendig en kleurrijk. „Schevenlngen" heeft nog een druk jaar voor de boeg, onder meer „EIn deutsches Re quiem" van Brahms op 10 november, doch dit vitale levenslustige vocale ensemble zal dit zeker aankunnen. De Christuspartij werd (traditioneel in Schevenlngen) gezongen door Cor Niessen, die ook ditmaal veel indruk maakte. Chris van Woerkom is al evenzeer gegroeid in de partij van Evangelist. De aria's werden met veel vakbekwaamheid vertolkt door Christine Harvey, Aafje Heynis, An ton Trommelen en Hans Zomer. Piet Kraak zat aan het orgel. Tijn van Dijk aan het clavecimel en het Ge westelijk Orkest verzorgde attent en correct de begeleiding. Overval tankstatioi l DEN HAAO (ANP) Het hol ln Den Haag heelt dei, Hagenaar J. C. J. wegens i pende roofoverval een jaa 1 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, vriend heeft de verdacht avond van zaterdag 8 juli l> vorig jaar enkele honderderf" geroofd uit de kas van een 1' tation aan de Zwolsestraal Haag. Zij bedreigden de po de met een pistool. In eerst r had de rechtbank de verdjis anderhalf jaar veroordeeld. Herman Broerensci DELFT B. en w. van De een bedrag van ruim dri< •gulden uittrekken voor de van een nieuw schoolgebou hoeve van de Herman Broei voor zeer moeilijk lerende Het schoolgebouw zal bestak ven leslokalen, een geme<n ruimte, kamers voor arts, 1 te. hoofd, personeel en adm alsmede een zaal voor mfo, therapie en een watergei e bad. Voor de stichting is gulden aan bouwkosten no© komen voor ruim 600.000 richtings- en grondkosten gl Openbaarheid VOORSCHOTEN B. cn Voorschoten vinden niet daj veerd moet worden waarom vergaderingen van de raat sies van advies en bijstand tenheid gehouden moeten Zulks zou immers betekenei al dan niet besloten zijn commissievergadering in bare vergadering der comi discussie wordt gesteld, aldi lege in antwoord op vragenl D'66-raadslid Aikens. Voli college brengt dit onvermijd] zich mee dat inhoudelijk op treffende agendapunten mj den Ingegaan, hetgeen de oi ment door het college gew< slotenheid volstrekt illusoir^, B. en w. van Voorschoten kens erop dat slechts zeer sp| onderwerpen in beslotenheit deld zullen worden. m Kerkelijk centrum e HONSELERSDIJK Aan cfc] raad van de Geref. kerk vaiij lersdijk is opnieuw een schejg senteerd voor de bouw van eefej lijk centrum. Een speciaal i ingestelde commissie kwam met een plan, maar uitvoerii, van bleek te kostbaar. Heti centrum zal verbonden zijn kerkgebouw, waarbij de b( kerkeraadskamer zal worden veerd en verbouwd tot consii mer. Verder komen er een gi en enkele kleinere zalen. De sie zal zich verder over drfg bulgen, zodat er binnenkort ve plannen voor de bouw worden gemaakt. Van Leeuwenpark LEIDERDORP De nieuw het Leiderdorpse Van Leeu c gaat van start. Begin april directeur van gemeentebedi van Vliet de eerste paal. Geskj met het ministerie van volks ting hebben geleid tot een ex ei sidie waardoor de huren glob n de twee-kamerwoning op 31( en voor de vierkamerwoning gulden komen. Zonder die c zou de huur ongeveer 450 gul< De bouw van vier tweekamp gen en 17 vierkamerwoning* in het voorjaar van 1980 a zijn. Aansluitend zullen de n< rende oude woningen aan de jelaan worden gesloopt en ve door vier vierkamerwoningen Volgens directeur van Dam nooit eerder klachten gewi het personeelsbeleid. De inhoud van de brief van dé] komt hem naar zijn zeggf4 vreemd" over. De ondernemingsraad funcf^ volgens Van Dam „redelijk g|]' het personeel krijgt precies de regels uitbetaald. „De bewering dat ik geen kritL hebben slaat nergens op. Ilg zelfs dat iedereen op z'n beetje kritiek nodig heeft enf' ons bedrijf waar zo'n 180 peri leden werken is er altijd wel I het ergens niet mee eens. OokL gebeuren dat mensen elkaar L goed liggen. Maar als Van I voort ongenuanceerde opmet gaat spuien als „de dieren in hebben het beter dan de dan gaat hij te ver. aldus V „Wij zullen ons verzetten instelling van een med schapscommissie als dwa regel."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6