etaalwerkgevers aken loos gebaar -0 Protest werkgevers tegen'kletspraat' Demonstratie voor beslissingsrecht vrouw -eLLmm'r?: frovisionaire IRA ibofdverdachte in moordzaak op Belg Leden van deTweede Kamer, geeft groenlicht voor vernietiging van leven?.. idustriebond CNV wijst FME-voorstellen af "is* Autoschade: 1,7 miljard 'We willen best denken over verkorting arbeidstijd ifl.R.P. mag niet verloren gaan" «tuige herkent dader op foto oujlentenraad VU: ogleraar mag octoraat aannemen Van Agt neemt Helmut Kohl in bescherming Caféhouder doodgestoken VOOR HET In zaken als abortus, voorbehoedsmiddelen en sterilisatie' DAG 27 MAART 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 5 onze sociaal-economische redactie al n STERDAM De voorzitter van de Industriebond CNV, Leo Ester, heeft afwijzend i ageerd op het aanbod van de werkgevers in de metaal om het vastgelopen CAO-overleg •J rop gang te brengen. Hij is voorstander van een bemiddelingspoging door minister Albeda Sociale Zaken. ,e idustnebond CNV heeft de werk- 33 rs in de metaal, verenigd in de voorgesteld om uiterlijk in 1981 l-urige werkweek te doorbreken, ^voorzitter Ter Hart noemde dit H tel gisteren in Trouw „moedig", hij wil de invoering van werk erkorting laten afhangen van indere studie. De invoering van jjÉ9-urige werkweek in 1979, zoals 1(j dustriebonden FNV willen, wijst lart volstrekt van de hand. h< Kte jaar rust ste poging" om de impasse te door breken verkorting van de werkweek tot 39 uur in 1979. Eerder wilden zij de al dan niet gefaseerde invoering van de 35-urige werkweek. Ook op dit „uiterste bod" van de Industriebon den FNV hebben de werkgevers twee weken geleden al nee gezegd, aldus Ester, die vindt dat zowel de werkge vers als de FNV-bonden geen echte poging doen om het vastgelopen CAO-overleg weer op gang te helpen. Zij herhalen al eerder afgewezen voorstellen. is sympathiek dat Ter Hart zegt rlllj °P basis van onze voorstellen e Erder praten", zei Ester gisteren i vraagd, „maar ik feite wijst hij compromisvoorstel opnieuw af. b de metaalwerkgevers in een :li g om de impasse te doorbreken j jaar rust geboden: pas in 1981 in* een wekelijkse werktijdverkor- an een uur moeten worden ver- ilijkt. Daarna zou er aan de H van studies moeten worden be- of verdergaande werktijdver: mogelijk is. FME-voorzitter inlart herhaalt nu exact het voor at de werkgevers tijdens de on- di ndelingen op tafel hebben ge- ca eerst een studie en daarna be- of werktijdverkorting moge- in Hij voegt aan zijn oorspronke- lg voorstel geen enkel nieuw ele- Jtoe", aldus de voorzitter van de iebond CNV.„Wanneer de me- xkgevers de impasse willen reken, dan moeten ze ook wer- een opening bieden voor verder g. Het herhalen van al eerder imen standpunten heeft geen Ester maken de Industrie ën FNV zich, schuldig aan dezelf- nier van opereren als de FME. /-bonden vragen in „een uiter- Bemiddeling Zeer positief laat de voorzitter van de Industriebond CNV zich uit over een eventuele bemiddelingspoging door minister Albeda. Minister Albeda heeft vorige week in „De Vakbonds krant" van de FNV gezegd dat er zo snel mogelijk overleg tussen werkge vers, vakbonden en de overheid op gang moet komen over alle aspecten van de werkgelegenheid, inclusief ar beidsverdeling en arbeidstijdverkor ting. De minister heeft daarbij opge merkt dat de 40-urige werkweek voor hem „zeker niet heilig is". Volgens Ester zou het van onfatsoen getuigen, indien de betrokken partijen Albeda niet de kans zouden geven om te bemiddelen. „Wanneer minister Albe da meent dat hij een bemiddelende rol kan spelen, dan moeten we die kans met beide handen aangrijpen", aldus de bondsvoorzitter. De Industriebonden FNV hebben de werkgevers in de metaal gisteren „of ficieel" per brief op de hoogte ge bracht van hun laatste bod: invoering van de 39-urige werkweek dit jaar en invoering of uitbreiding van de rege ling voor vervroegde uittreding tot 62 jaar. Gaan de werkgevers niet in op dit voorstel dan zullen de bonden over gaan tot acties. Vakbondsonderhandelaar Wim Wam- steeker van de Industriebond NVV wilde gisteren niet ingaan op de af wijzende reactie van FME-voorzitter Ter Hart. „Wij hebben ons standpunt ter kennis gebracht van de FME en we wachten nu op een reactie", zei hij. Inmiddels blijkt ook de directie van Hoogovens in IJmuiden niet bijster onder de indruk van het uiterste bod yan de Industriebonden FNV. „In fei te is er niets nieuws onder de zon", aldus een woordvoerder van Hoogo vens. Hij wees erop dat de CAO- onderhandelingen bij Hoogovens juist op de 39-urige werkweek zijn vastgelopen. De Industriebonden vroegen bij Hoogovens een werkweek van iets minder dan 39 uur in de vorm van zogeheten „roostervrije dagen". De werknemers in de drie- en vier- ploegendiensten zouden er acht vrije dagen bij krijgen, de rest van het personeel zes. Het vakbondsvoorstel bij Hoogovens waar de onderhandelingen op stuk liepen was dus praktisch hetzelfde als het uiterste bod waarmee de Industriebonden FNV afgelopen weekeinde op tafel kwamen. Ook in dit uiterste bod wordt de mogelijk heid opengelaten de 39-urige werk week „te vertalen" in roostervrije da gen. De woordvoerder van Hoogo vens herhaalde dat het staalbedrijf grote bezwaren heeft tegen een korte re werkweek. Net als de FME en an dere werkgevers zegt Hoogovens dat korter werken niet kan omdat het te veel geld kost en omdat de arbeids markt zich er niet voor leent. '-'«*•v k \I •a, .a* - - ^u3i Op de Autovak 79, de internationale vakbeurs voor garage-uitrusting en auto-onderdelen, die voor de achtste keer in de Amsterdamse RAI wordt gehouden tot en met 31 maart kan men onder meer deze bus in een wielgreeplift zien. Door deze grote „autokrik" kan men met gemak onder grote wagens werken. AMSTERDAM (ANP) De au toverzekeraars hebben in 1977 ruim 1,7 miljard ruiden aan schades uitgekeerd. Er waren toen onreveer een miljoen schade-aangiften en het ge middelde schadebedrag was dus 1.700 gulden. De totale ma teriële schade bedroeg in 1977 1,1 miljard gulden. Dit heeft ir M. van Ramshorst, voorzitter van de afdeling auto van de BOVAG ver klaard tijdens de opening van Autovak '79, de tweejaarlijkse beurs van garage-uitrusting in de RAI van Amsterdam. Het door autoverzekeraars in 1978 uitgekeerde bedrag is nog niet bekend. Van Ramshorst neemt echter aan, dat dit in dezelfde orde van grootte zal liggen als dat in 1977. Gezien de slechte weersomstandigheden in het eerste kwartaal 1979 wordt het uit te keren schadebedrag aan merkelijk hoger geraamd dan In de afgelopen jaren. Meer nieuws over Autovak in de verkeersrubriek elders in deze krant. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De gezamenlijke verbonden van werkgevers uiten „een ernstig protest" tegen de „kletspraat dat het onderwerp verkorting van arbeidstijd voor de werkgevers niet bespreekbaar zou zijn". De werkgevers willen echter eerst een grondige studie. Zij zijn ertegen dat Nederland „een soort geblinddoekte voortrekker van verkorting van arbeidstijd" zou worden. De verbonden van werkgevers schrij ven dit In een brief aan de Tweede Kamer. De Kamer houdt vanavond op aandrang van de PvdA een debat met minister Albeda (sociale zaken) over de situatie aan het loonfront. In de psychologische oorlogsvoering tussen werkgevers en vakbonden die aan stakingen pleegt vooraf te gaan, heeft het werkgeversverbond VNO gisteren een „speciale editie" van zijn weekblad uitgebracht, onder de kop „meningen deskundigen eenstem mig: kortere werkweek, meer werklo zen". Het blad bevat samenvattingen van rapporten en artikelen van des kundigen over korter werken, en ge deelten uit krantencommentaren. Deze week wordt ook al een folder van de werkgevers verspreid in de metaalbedrijven. De werkgevers nemen in hun brief in hoofdlijn hetzelfde standpunt in dat voorzitter Ter Hart van de metaal werkgevers, blijkens onze krant van gisteren, heeft betrokken in het con flict over de metaal-CAO. De geza menlijke werkgevers zijn inzake de kortere werkweek „ook tegen het doen van toezeggingen op langere termijn". (Te denken valt aan het CNV-voorstel voor de metaal - nu afspreken dat ln 1981 de werkweek wordt verkort tot 39 uur). Verkorting van de werkweek zou vol gens de werkgeversbrief „in de huidi ge situatie werkloosheid alleen maar doen toenemen". ZIJ wijzen hierbij od ADVERTENTIE De verklaring van zeven AR-leden Trouw d.d. 23 maart is ter kennisname en adhesie verkrijg baar via Postbus 3031, Woubrugge. SSEL (ANP) De „provisionele" vleugel van het Ierse Jblikeinse leger is volgens de Belgische politie „zeer chijnlijk" verantwoordelijk voor de moord op een hoge tionaris bij de Nationale Bank van België, afgelopen lerdag. fctuige van de aanslag op de 46- P-André Michaux voor zijn huis russelse voorstad Ukkel heeft Iels een van de daders uit 350 herkend als een lid van de lionele" IRA. De auto waarvan ts gebruik maakten, is terug- len. Het voertuig zou zijn ge loor een Brit, die twee adres- opgegeven: een vals in België andere in de Ierse hoofdstad De Belgische politie heeft een ngehouden, die bekend zou een „linkse extremistist met met Ierse opstandelingen". feioi <|ers menen zoj woning van de man werden 0 vpachinepistolen, enige pistolen Ige honderden patronen ge- DClj de Belgische politie leek Mi- en] sterk op Paul Holmer, de kefervangend ambassadeur van id bij de NAVO, die naast londe. TERDAM (ANP) Prof. dr. H. ?ssen mag het eredoctoraat Potchefstroom-universiteit te Irika niet aannemen. Het ac- ervan is een politieke daad klap in het gezicht is van het verzet in Zuid-Afrika. De Belgische autoriteiten willen nog geen verband leggen tussen de moord op Michaux en de aanslag op de Brit se ambassadeur in Nederland, sir Ri chard Sykes, die op dezelfde dag plaats vond. In Brussel wordt gewe zen op het vershil in de kalibers van de gebruikte wapens. De Belgische politie acht het weinig waarschijnlijk dat dezelfde groep voor beide aansla gen verantwoordelijk is. Volgens diplomatieke kringen zijn vijdagavond ongeveer twintig Britse veiligheidsagenten in Brussel aange komen om de bewaking van Britse vertegenwoordigers bij de Belgische regering, de Europese Gemeenschap en de NAVO te versterken. Van een onzer verslaggevers KIEL Minister-president Van Agt vindt dat de Westduit- se CDU-leider Helmut Kohl in een confrontatie op de West- duitse televisie met Nederland se burgers „zeer dapper" is op getreden. Van Agt nam het gis teren voor Kohl op tijdens het Europese congres van de CDU in Kiel. In een rede onder het motto „Burgerlijke vrijheid en demo cratie" zei Van Agt dat de me ningen van de meeste vragen stellers in het tv-interview met Kohl niet gedeeld worden door het merendeel van de Neder landse bevolking. De televisie uitzending. die in Den Haag werd opgenomen en door het Westduitse televisiestation ZDF is uitgezonden, ontlokte in de Bondsrepubliek vrij veel kritiek. Kohl zou op onbeschof te wijze zijn bejegend door de Nederlandse burgers. De vra genstellers zouden hoofdzake lijk „linkse figuren" zijn. Door een aantal leden van CDU/C8U is aangedrongen op ontslag van de samensteller van het tv- programma, Reinhard Appel. ADVERTENTIE Hel leven van de meest onmondigen, de allerzwaksten, staat op het spel. De nu voorge stelde abortus-wetgeving is er op gericht ongeborenen het recht op leven te ontnemen. In een democratie als de onze, waar men in principe iéders leven beschermt, is dat totaal nieuw. Nederland slaat er een gevaarlijke weg mee in. Wat zijn de volgende fasen op die route? Liquidatie van gehandicapten? Of van voor het produkticproces overbodig geworden bejaarden? Als Nederlandse politici hebt u in binnen- en buitenland een reputatie als verdedigers van mensenrechten. Het meest ele- Van een onzer verslaggevers GORINCHEM De 19-jarige Turk Z. A. heeft zondagnacht de 36-jarige ca féhouder H. van Kapel voor zijn café „De Caroussel" doodgestoken. De Turk had in het café ruzie gekre gen met enkele meisjes. Toen hij bui ten een van de meisjes met een stilet to bedreigde, kwam Van Kapel tus sen beide. Hij wist de Turk tegen de grond te drukken. Tijdens de worste ling werd de caféhouder dodelijk in de hartstreek getroffen. mentaire van die rechten is: te mogen leven. Wij vragen u met kiem in dit opzicht de nog on geborenen niet te discrimineren. Hen niet over te leveren aan de willekeur van de sterksten. Specialisten van uiteen lopende politieke en levens beschouwelijke overtuiging hebben zich zaterdag in Den Haag tegen legalisatie van abortus verklaard. Omdat die indruist tegen alle humanitaire, democratische, sociale, christe lijke en liberale normen. Wij vragen u niet, de nood van ongewenst zwangere vrouwen te negeren. Integendeel: wij dringen er op aan hen daadwerkelijk te helpen, in plaats van slechts de deur open te zetten voor het doden van hun kind. Wij willen hen - samen met u - helpen op een manier die meer van ons zal vergen. Meer geld en (vooral) meer inzet! Wij zijn bereid daarvoor offers te brengen. Omdat ons dat meer sociaal lijkt dan het stuk destruc tieve wetgeving dat nu dreigt Kiest u alstublieft - met ons - vóór het leven. Werkgroep "Voor het Leven" Een initiatief van de Evangelische Omroep. Dinsdagavond Nederland 120.30 uur. UI Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In een groot aantal plaatsen over de hele wereld zullen vrouwengroepen zaterdag demonstraties houden die erop gericht zijn de regeringen van al die landen te laten weten dat de vrouwen zeil het beslissingsrecht eisen over abortus, de vrije verkoop van anti-conceptiemid delen en sterilisatie. eft de studentenraad van de iversiteit (SRVU) te Amster- een open brief aan de onder- hoogleraar laten weten. ienten vinden het aannemen eredoctoraat een stellingna- l gunste van de apartheidspoli- fotspraken van prof Van Ries- het universiteitsblad van 9 Doemt de SRVU ..zonder meer ch" en „een volledige ontken de uitbuiting en geweldda- jerdrukking, die de werkelijk- ormen van het apartheidssys- Zuid-Afrika". Deze internationale campag ne, die ln Amerika. Australië, de meeste Europese landen en een aantal landen in Latijns- Amerika en Nleuw-Zeeland wordt gevoerd, wordt georga niseerd door het ICAR (Inter national Campaign for Abor tion Rights) waarvan ln Ne derland het comité Wij Vrou wen Eisen deel uitmaakt. Want hoewel de vrouwen van dit comité niet te spreken zijn over het abortusbeleid in Ne derland (en nog minder over het nieuwe wetsontwerp van de ministers Ginjaar en De Ruiter, dat zij gisteren op een persconferentie „een misbak sel" noemden» weten zij wel. dat de toestand wat betreft het verkrijgen van een abor tus of voorbehoedmiddelen in veel andere landen nog heel wat beroerder is dan in Neder land. IERLAND Zo wil men zaterdag de aan dacht vestigen op de situatie in Ierland, waar binnenkort een nieuwe gezondheidswet lijkt te worden aangenomen, waarin geregeld wordt dat voorbehoedsmiddelen niet meer vrij verkrijgbaar zullen zijn, zelfs geen condooms. Alle anti-conceptiemiddelen moe ten. zo is de bedoeling van deze wet. worden voorge schreven door de arts En deze mag ze alleen verstrekken aan getrouwde mensen die doen aan, wat in de wet „moreel verantwoorde ning" heet. gezinsplan- In de praktijk zou het er dus op kunnen neerkomen, dat de artsen precies kunnen bepa len wie wel en wie geen voor behoedsmiddelen krijgen, waarbij hij zelfs nog zou kun nen vaststellen of hij vindt dat een gezin wel of geen ge noeg kinderen heeft. In een brief aan alle Ierse parle mentsleden tekent Wij Vrou wen Eisen bezwaar aan tegen de nieuwe wet. Men sluit ln alle brieven een condoom in. omdat „de parlementsleden die onder de nieuwe wet wel eens moeilijk of niet zouden kunnen krijgen". Overigens is in Ierland abortus ook hele maal verboden. Een van de actiepunten be treft de gedwongen sterilisa tie, die in verscheidene landen voorkomt. Niet alleen in on derontwikkelde gebieden, maar ook in Engeland en Amerika. Gebleken is dat in deze landen met name zwarte vrouwen zonder hun medewe ten of instemming gesterili seerd worden na een bevalling of een abortus. 8oms dreigde men deze vrouwen met het intrekken van een uitkering wanneer zij zich niet zouden laten steriliseren. Woedend Kamercommissie, die zich be zighoudt met de voorberei ding van het Kamerdebat over deze zaak. Inmiddels wil de men wel kwijt dat dit wets ontwerp een compromis is tussen twee partijen, waarvan de ene abortus nog altijd moord vindt en de andere ei genlijk voorstander is van een legalisering van deze ingreep. „Een onmogelijke combina tie. die dan ook een onmoge lijk wetsontwerp heeft voort gebracht. dat erop neerkomt dat straks een beetje moord mag wanneer de vrouw een beetje zwanger is", aldus Wij Vrouwen Eisen. Over het abortuswetsontwerp van de minister Ginjaar en De Ruiter is het comité Wij Vrou wen Eisen „ontzettend woe dend." Men zal nog een gede tailleerd commentaar op het wetsontwerp maken en vra gen om gehoord te mogen worden door de bijzondere Fietstocht In ons land zullen zaterdag demonstraties gehouden wor den ln Groningen. Eindhoven en Den Haag. In Den Haag gaat het om een demonstra tieve fietstocht door de stad die zal voeren langs de Belgi sche, de Westduitse en de Co- lumbiaanse ambassade (drie landen waar de praktijk rond om abortus, anti-conceptie en sterilisatie nog veel te wensen overlaat). De tocht zal om half zes worden afgesloten op het Malieveld waarna er nog een avondprogramma zal zijn ln de katholieke sociale acade mie aan de Helenastraat Ook in Groningen is er na de middagdemonstratie een avondbijeenkomst ln de Eve nementenhal van het Martini complex. waar gesproken, ge zongen en gemusiceerd zal worden door vrouwen. In Eindhoven is er alleen een middagdemonstratie. Door middel van de telefoon zullen de actlevoersters uit de drie steden elkaar op de hoogte houden van de gang van za ken. Ook zal er telefonisch contact met Londen zijn, waar vandaan men de ervarin gen van de actlevoersters uit de rest van de wereld zal kun nen vernemen. „een achterstand in de concurrentie met het buitenland" en op de vele vacatures die er nu al zijn. De werkge vers pleiten voor „een grondige maar voortvarende aanpak van gezamen lijke studies" naar vormen van korter werken. Geen toezeggingen „Ronduit ergerlijk" noemt de brief het verwijt, onder meer van voorzit ter Oroenevelt van de Industriebond NW, dat werkgevers met de geldbui del zouden rammelen om af te komen van de eis van een kortere werkweek. Toegegeven wordt dat „hier en daar" werkgevers aan individuele werkne mers loonsverhoging aanbieden, maar dat is volgens de werkgevers- brief „onvermijdelijk" gezien de druk op de arbeidsmarkt (vacatures). Ove rigens heeft Ter Hart van de metaal- werkgevers zijn leden al ln een circu laire verzocht op te houden met po gingen vakmensen weg te kopen bij concurrenten, omdat dan de concur rent hoger loon gaat geven om zijn vaklui te houden, en uiteindelijk geen enkele ondernemer er wijzer van wordt. Verkorting arbeidsleven Gisteren hield ook het NCW (Christe lijk Werkgevers) zijn maandelijkse persconferentie. Algemeen secretaris Drs Wijffels wees erop dat Inwilliging van de vakbondseisen zou neerko men op verkorting van het persoonlij ke arbeidsleven met bijna elf Jaar op een totaal van 45 Jaar (van 20 tot 65- jarige leeftijd). Sinds twee Jaar is er de opmars van het vervroegd uittre den van oudere werknemers. De vak beweging wil dit vanaf 60-jarige leef tijd, en in de metaal zijn de werkge vers daartoe al bereid vanaf 1983. Dat is dus een verkorting van het arbeids leven met vijf jaar vergeleken met de situatie van een paar jaar geleden. Voorts willen de vakbonden de basis vakantie brengen op 25 dagen, tegen thans gemiddeld 22 dagen. Dat scheelt bij een arbeidsleven van 45 jaar 135 werkdagen, en dat is onge veer een half Jaar. Tenslotte is er de eis van de 35-urige werkweek, en dat is in arbeidsjaren ook ongeveer vijf. „Je praat bij elkaar over een enorme verkorting van arbeidstijd, zonder dat nog wordt gesproken over een noemenswaardige aanpassing van ar beidsvoorwaarden," (loon), aldus Wijffels Met hetgeen de werkgevers bereid zijn te doen of te bespreken inzake vervroegde uittreding en meer vakanties, ligt Nederland in de lijn van wat de vakbeweging op Europees niveau heeft geëist, namelijk een werktijdverkorting van tien procent binnen vier Jaar. zo betoogde de NCW-secretaris. .Forse looneisen' Wijffels verweet Groenevelt met zijn „verzinsels, geruchten en valse voor stelling van zaken" over werkgevers die met de geldbuidel rammelen, dat hij Groenevelt „streeft naar een klimaat om straks forse looneisen te kunnen stellen. Zulke geruchten roe pen zo'n looneis op. De heren dekken zich in. ZIJ spelen bijzonder hoog spel". Op dit moment is er volgens Wijffels „nog volstrekt onvoldoende duide lijkheid" om te kunnen overgaan tot verkorting van de werkweek „Dat zou een sprong in het duister zijn, en een onverantwoord avontuur. Je draait dan de knop om voor een ont wikkeling die niet meer is tegen te houden. Het vervroegd uittreden be gon twee jaar geleden als hier en daar een experiment, terwijl nu al alge meen sprake is van uittreding vanaf 60 Jaar". „De weg was versperd door de brandweer. Ik heb hier een briefje van de brandweerman."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3