Zwartkruis: wikken over libero Sowjet-Unie loopt zwemachterstand in Winstgevende handel in Duitse voetballers im Jansen waarschijnlijk laatste man tegen Zwitsers Koreaanse ;rijd over ifeltennis Salnikov: 800 m in 7.56.49 Vanuit Liechtenstein tobbel succes )or McEnroe SDAG 27 MAART 1979 TROUW/KWARTET P 19 - RHS 21 Matty Verkamman EIST In de voetbalwereld speelt Zwitserland al vele jaren en ondergeschikte rol. De periode waarin het nationale elftal ;vast verraste door zich voor de eindronde van een wereld- ampioenschap te plaatsen, werd in 1966 afgesloten. Sinds- n fungeren de Helveten als aardige sparringpartners, die jdens de internationale competities zelden of nooit voor een ïrrassing zorgen. De interland, die het Nederlands elftal irgenavond in Eindhoven tegen Zwitserland voor het Euro- ïs kampioenschap moet afwerken, lijkt voor het Oranje- iam derhalve bij uitstek geschikt om de toch al aantrekkelij- positie in Voorrondegroep vier nog wat op te fleuren. let op de vrij onbeduidende kracht de tegenstander deed de soesa er gisteren in Zeist omtrent de rezigheid van aanvoerder Ruud il werd gemaakt, dan ook een overdreven aan. Ook tegen een xlands elftal zonder Krol, wordt ir de formatie van trainer Roger üanthen tenslotte huizenhoog op- eken. Vedetten als Rensenbrink, ikens en de Van de Kerkhofs zijn )EL Zuid-Korea heeft Noord- ea er gisteren van beschuldigd de Noordkoreaanse tafeltennis- id probeert te voorkomen dat d-Korea met een eigen team deel mt aan de wereldkampioenschap- tafeltennis. die volgende maand het Noordkoreaanse Pyongyang den gehouden. Zuidkoreaanse beschuldiging im na het Noordkoreaanse voor de onderhandelingen in het dorp- j Panmoenjom. op de grens van en Zuid-Korea. over de deel- ling van een gezamenlijk team nengesteld uit Noord- en Zuidko- inse spelers) aan de wereldkampi- M^schappen tafeltennis voort te )tl en. een verklaring van de Zuidkore- 0,lse tafeltennisbond wordt dit voor een „truc" genoemd, die de bin- en buitenlandse opinie moet leiden. ird-Korea heeft tot nu toe gewei- te erkennen dat Zuid-Korea het it heeft met een eigen team aan titelstrijd deel te nemen. Dit was Zuid-Korea aanleiding op 12 irt uit de onderhandelingen weg Dpen. Zuidkoreaanse tafeltennisbond is steeds bereid te praten over de natie van een gezamenlijk team Noord-Korea alsnog het Zuidko- ftns recht op deelneming met een ln team erkent. Dat kan Noord- fea doen door de leden van het dkoreaanse tafeltennisteam visa "Verstrekken, die hen toegang ge- ■™1 tot Noord-Korea, aldus de verkla- j van de Zuidkoreaanse tafelten- bond. in de ogen van elke Zwitser persoon lijkheden die met diep ontzag worden bejegend. Bondscoach Jan Zwartkruis zal met zijn manschappen ook wel begrijpen dat Polen op 2 mei in Choraov een serieuzere tegenstander wordt. Maar ook al omdat de keuzeheer tegen woordig zelfs niet meer op een ruime zege tegen IJsland rekent („Je dwingt niet gauw een interland met drie goals verschil", zei hij vorig jaar) laat hij niets aan het toeval over. Om die reden wordt er in het KNVB-centrum gespannen naar de wedstrijd toege-- leefd en luidt de voornaamste vraag: wie vervangt Ruud Krol? Zwartkruis wilde gisteren het ant woord nog niet onthullen. Een logi sche keuze zou de talentrijke Johnny Metgod van AZ'67 zijn, die het als invaller tegen Oost-Dultsland, West- Duitsland en Italië tot dusverre niet slecht heeft gedaan in de A-ploeg. De scholier schijnt de laatste tijd bij zijn club evenwel niet optimaal te func tioneren. Of dit de reden is dat Zwart kruis nu met de gedachte speelt om captain Wim Jansen achter de verde diging te plaatsen, is niet helemaal duidelijk. Als Metgod namelijk wel speelt, houdt dit praktisch zeker in dat zijn clubgenoot Jan Peters op nieuw op de bank kan gaan zitten en dèt zou in Alkmaar bepaald als een onvriendelijke daad van de bonds coach worden uitgelegd. Wanneer Jansen als vrije verdediger wordt opgesteld, bespaart de gedre ven coach zich in elk geval dat pro bleem. Hoe dan ook, Zwartkruis wekte de indruk dat hij met de kleine Feye- noorder als libero in zee wil. „Wie goed heeft gekeken, kon op de trai ning mijn bedoeling al zien." Ander zijds diende hij de duidelijkheid niet door te oreren dat hij „meerdere mo gelijkheden" had en maakte Jansen zelf de zaak nog ingewikkelder door over die bewuste training (een posi tiespelletje) op te merken: „Metgod was daar toch ook de vrije man in. Ik weet het verder echt niet." Persvoorlichter Evert Grifhorst deed intussen net alsof hij het wèl wist. De kleine man, die in zijn tijd als voet- baljoumallst niet te beroerd was om welke bondscoach dan ook van tech nische en tactische tips te vooralen, onderstreepte dat de keus op Jansen was gevallen. „Zwartkruis heeft nu 6 (punten) uit 3 (wedstrijden), hij wil naar 8 uit 4 met een zeer ervaren man als libero." Trainen te Zeist. Oranje op de handen, Zwartkruis coach te voet. Wel, de tijd zal het leren. Vast staat dat de uiteindelijke keus ook tijdens de eerstkomende wedstrijden tegen Polen en Argentinië (22 mei in Bern) op die plaats fungeert indien Krol ook dan nog niet van de partij is. Zwartkrüis houdt daar zeker reke ning mee. Wellicht vanwege dat be lang, voerde hij zijn hocus-pocus- spelletje op. dat hij voorts verklaarde met de toevoeging: „We gaan eerst nog eens trainen en verder praten." En verder:. „Voor mezelf heb ik een bepaald idee. maar dat wil ik nu nog eens testen." Voor het overige gebruikte Zwart kruis de dag om zijn discipelen (van wie Neeskens zich pas later meldde) nog eens op het hart te binden dat spelen in het Nederlands elftal niet zomaar iets is. Dat gebeurde aan de hand van enige kritiek die Wim Jan sen had laten doorsijpelen. Zwart kruis: „In de laatste twee wedstrijden tegen West-Duitsland en Italië zijn wij afgegaan. De jongeren hebben in die interlands dingen gedaan waar ze bij gebrek aan routine niet aan toe waren. Een en ander is op een correc te manier geanalyseerd. Het is mil tijdens dat gesprek gebleken dat Wim Jansen veel mag zeggen. Hij doet dat niet kwetsend, maar wel op een manier die heel duidelijk Is." Desgevraagd meldde de sympathieke Rotterdammer: „Ik heb eigenlijk niet zo gek veel gezegd. Ik ben een paar keer geciteerd uit een interview. Aan de discussie heeft verder niemand meegedaan." MINSK - Oost-Duitsland en de Sow jet-Unie beginnen goed toegerust aan de jaarlijkse confrontatie dit jaar begin april in Potsdam waarbij de tweede plaats op de ranglijst van de zwemgrootmachten op het spel staat. Eerste is nog altijd de Verenigde Staten. De Sowjet-Unie is hard bezig de ach terstand in te lopen. Bij de voorjaars wedstrijden in Minsk vestigden de Russen niet minder dan acht beste jaarprestaties, waarmee zij op een breed front hun vooruitgang toon den. die straks bij de Spelen van Moskou Olympische medailles moet gaan opleveren. Eén droomgrens werd daarbij doorbroken. Precies twintig Jaar nadat de Australiër Jon Konrads als eerste de 800 meter vrije slag zwom binnen de negen minuten, dook de 18-jarige tweevoudige we reldkampioen van Berlijn. Vladimir Salnikov. als eerste onder de acht minuten grens. Tijdens de 1500-me- ter-race legde Salnikov in Minsk de 800 meter af in 7.56.49. Daarmee had hij zijn doel bereikt. Ontspannen leg-- de hij de overige banen af en finishte rond 22 seconden boven het wereldre cord van de olympische kampioen Brian Goodell. Desondanks beteken de zijn 15.24.89 de beste prestatie in het nog Jonge seizoen Andere an- dachttrekkende prestaties op de laat ste dag waren de 1.12.02 van Lina Katajoesjite op de 100 meter school slag. Zij versloeg daarmee wereld kampioene Julia Bogdanova (1.12.56) en de 2.05.89 van Alexander Sidoren- ko op de 200 meter wisselslag. De net 20 jaar geworden tweevoudige olympische kampioen van Montreal, Brian Goodell, is opnieuw de num mer één van de Amerikaanse zwem- sport geworden. Na een seizoen waar in hij door blessures en ziekte slechts teleurstellende resultaten boekte, heeft hij zich op de supersnelle 25- yardsbaan van Cleveland in Ohio op nieuw naar de top gezwommen. Drie maal greep hij goud. Na zijn triomfen op de 500 yards vrije slag en 400 yards wisselslag greep hij op de laatste dag ook de zege op de 1650 yards vrij in 14 minuten en 54,13 seconden. FRANKFURT De Duitse voet balwereld heeft stelling genomen tegen de activiteiten in Duitsland van een bemiddelingsbureau uit Liechtenstein, dat een winstge vende handel in voetballers is be gonnen. In een televisieuitzending verweet Wilhelm Neudecker. de oud-voorzitter van Bayern Mün- chen en voorzitter van de organi satie van de clubs die in de Bun- desliga spelen, de firma uit Liech tenstein „onwettig te handelen met deze spelersbemiddeling." Volgens Neudecker zou de Duitse arbeidsinspectie zich al met deze zaak bezighouden Het bureau in Liechtenstein wil ruim zes miljoen gulden investe ren in Duitse voetballers. Met dit geld worden spelers op gunstige condities weggekocht bij financi eel zwakke verenigingen. De spe lers ondertekenen een contract bij de firma, die als een soort uitzend bureau de spelers voor een aan trekkelijke prijs „verhuurt". Meestal betekent dit, dat de spe lers naar Amerika gaan. De UEFA. de Europese Voetbalunie, heeft enige tijd geleden op aan drang van de Duitse voetbalbond het bemiddelingsbureau een licen tie geweigerd. Volgens het Duitse persagentschap DPA zouden al 150 spelers bij het bureau „onder contract" staan Selectie DüSSELDORF Ook Rüdiger Abramczik zal niet meespelen in de voetballnterlandwedstrijd tus sen West-Duitsland en Turkije. De buitenspeler van Schalke werd door Jupp Derwall van de lijst van kandidaten afgevoerd wegens zijn buitengewoon slechte spel tegen Stuttgart van afgelopen zaterdag. Abramczik is daarmee de derde ..vaste" speler die niet tot de selec tie behoort. Eerder worden Sepp Maler en Klaus Fischer niet in de groep van zestien spelers opge nomen Dordrecht DORDRECHT - Op korte ter mijn zal het bestuur van de sectie betaald voetbal uitspraak doen over het protest dat de eerste divi sieclub FC Dordrecht heeft inge diend. De klacht richt zich op het feit, dat de scheidsrechters Seve- rein (FC Dordrecht - De Graaf schap) en later ook Ram (FC Dor drecht - Veendam) voor het begin van de wedstrijd de spelers van Dordrecht verboden shirts te dra gen met het beeldmerk én de naam van de fabrikant van de betreffende sportkleding. Bij Dor drecht en het „sponsorende" be drijf meent men dat er sprake is van willekeur omdat andere „beeldmerken" met naamvermel ding ieder week door spelers op de Nederlandse velden worden ge dragen. Het bedrijf is vast van plan Dordrecht te houden aan de verplichting zijn wedstrijden te spelen in de kleding die is overeen gekomen. Men baseert zijn hou ding op de reglementen, waarbij weliswaar shirtreclame is verbo den. doch waarbinnen het. sinds november 1974, is toegestaan na men en beeldmerken die bij sport kleding behoren, te voeren Amateurs DEN HAAO Het Nederlands amateur voetbalelftal is maandag zonder verdediger Wim Wisse (RKC) naar Almeria vertrokken, waar woensdag de wedstrijd voor het voor-Olympisch toernooi te gen Spanje wordt gespeeld. Wisse liep zondag in de competitiewed strijd tegen Limburgia een lichte hersenschudding op. In zijn plaats is Stinus Haan van Bennekom meegereisd naar Spanje. België BRU8SEL De Belgische bonds coach Ouy Thys heeft maandag ln Brussel de opstelling bekendge maakt van het Belgische voetbal elftal. dat woensdag een kwalifica tiewedstrijd voor het toernooi om het Europese kampioenschap speelt tegen Oostenrijk. De belan grijkste schakel, die Thijs moet missen, is de Anderlecht-midden velder Ludo Coeck. Deze wordt gehinderd door een teenblessure en is op verzoek van Anderlecht uit de selectie genomen. Zijn plaats wordt ingenomen door Guy Dardenne van La Louviere De opstelling ziet er als volgt uit: Pfaff (Beveren); Oerets (Standard Luik), Meeuws (Club Brugge), Broos (Anderlecht), Renquin (Standard Luik); Cools (Club Brugge). Van der Eycken (Club Brugge). Vercauteren (Ander lechti; Cluytens (Beveren). Van der Eist (Anderlecht) en Janssens (Beveren). De volgende spelers fungeren als wisselspeler: Custer* (FC Ant werp). Baecke (Beveren), Verhey- en (Lokeren). Geurts (FC Ant werp) en Dardenne (La Louviere). WK Spanje ZURICH De FIFA rekent op 24 ploegen in de eindronde an het wereldkampioenschap voetbal 1982, dat in Spanje zal plaatsvin den. Perschef René Courte van de internationale voet.balfederatle zei namelijk dat er veel indicaties zijn die wijzen op een vergroting van het aantal deelnemende lan den met 50 procent. Tot nu toe namelijk speelden zestien landen in de eindronde. In FIFA-nieuws. een maandelijks uitgave, schreef Courte dat de Spaanse organisatoren en talrijke nationale voetbalbonden voor stander zijn van een uitbreiding van zestien tot 24 ploegen, een voorstel van de Braziliaanse voor zitter van de FIFA Joao Havcl&n- ge. Een beslissing op dit punt zal genomen worden tijdens een ver gadering van het dagelijks be stuur van de FIFA met de Spaan se organisatoren op 17 en 18 mei. I wereldkampioenschappen tafel- beginnen 25 april. i*<s, ORLEANS John McEnroe. )-jarige Amerikaan, heeft in het nationale toernooi van New Or- s een dubbel succes geboekt. In met een prijzengeld van 170.000 (ruim 360.000 gulden) gedoteer- raooi won McEroe het enkel- eri telspel. e finale van het enkelspel ver hij in twee sets zijn landgenoot oe Tanner: 6-4, 6-2. In het dub- >el bleek McEnroe met Peter Fle- te sterk voor een andere Ameri- ise combinatie bestaande uit Smith en Bob Lutz: 6-1, 6-3. YORK Martina Navratilova nnares geworden van het inter- inale indoortoernooi van New i. In de finale versloeg zij de rikaanse teenager Tracey Austin 6-3, 3-6 en 6-2. Navratilova die nloos is verdiende met haar winning ruim 200.000 gulden, in de helft. VINOV Het Nederlandse meis- ïnnisteam. speelsters tot 18 jaar. de finale van de Wintercupwed- len ln Tsjechoslowakije bereikt, tte Schutte, Marjan van der Tor- Karin Moos begonnen met een irlnning van 3-0 op West-Duits maar verloren daarna in de trijd met dezelfde cijfers van de Ihoslowaakse jeugdploeg. goslavië winnaar roep ijshockey CELONA Joegoslavië en Ita- 'bben zich geplaatst voor groep n het toernooi om het wereld- ioenschap ijshockey. De twee n eindigden resp. als eerste en Ie in het toernooi van de C- dat in Barcelona werd afge- 5{ tand: 1. Joegoslavië 14 punten. t/a«)é 12. 3. Frankrijk 10. 4. Bulga- 5 Spanje 4. 6. Groot-Brittannië 'uid-Korea 3. 8. Australië 1 FEEST Ons land één juichkreet. Werd het tóch nog Frans Henrichs Day. Ik denk. wij heb wel een wiek nodig om de succes te vieren. Wij had nooit gedacht dat de Nederlandse team de gold medaille kon winnen. Met de brons waren wij al heel blij geweest. Ook nog naar Schiphol geweest? Of gewoon thuis gebleven omdat we reldkampioen in de B-groep net zoiets is als Excelsior periodekam pioen. 's Avonds een extra borrel in het clubhuis. En om twaalf uur zin gen we voor de lol „Excelsior wint de wereldcup". Zo ziet feest er toch' uit. Behalve als negen Canadezen met familie in Holland en negen Neder landers van eigen klei de periodeti- tel halen. Zelfs Bram Leeuwenhoek die toch in de plooi geboren is. liep warm. Het ijshockeyteam naar de Olympi sche Spelen? Maar natuurlijk, ze hebben voldaan aan de eisen. Punt. Uit. En het zijn toch allemaal halve of hele profs hier? Van puur elan maakte Bram een salto mortale. Wat profs? „Het NOC wil niet room ser zijn dan de paus", geen punt Uit. Hoezo niet roomser dan de paus? Nou gewoon, als er niemand klaagt over profs dan zal het NOC ook niet een middagje door z'n eigen regle menten grasduinen. De laaienlich- ters van het succes. Volgens de tijd geest heet dat: iets objectief en rea listisch bekijken. Anderen noemen dat blind meelopen. Maar die staan dan ook nooit ter wijl het Wilhelmus speelt, op een ereschavotje te fluisteren: Wir are tous Hollanders. PRIVÉ (1) (ZWEMMEN - Tja Aan het vtjnanden-1 op 14 en IS april in Walsall zullen tien Bdse kunstenaars ln het water deelne it, lijn Marijke Engelen. Judith van d» (etra Jaspers Ilse Westbroek. Marleen l Catnen Kijken Belinda Bosch Lies ln Hoom. Lida Veen en Marjan van de Gelukkig hadden we een tijdje gele den al geconstateerd dat Theo Koo- men maandelijks figureert op de loonlijst van Wastora. dat eigen dom is van de broers Molenaar, die weer eigenaar zijn van AZ'67. Dat maakt het wat makkelijker te verte ren als Koomen een interview publi ceert met Klaas Molenaar Het ver momde pulpblad Extra drukt het deze week af. Zo'n interview met een van z'n ba zen. hoe zou die Koomen dat regelen? w Jy M Nou, gewoon. Zoals dat in het pu- blic-relationswezen gebruikelijk is. Koomen zet er trouwens ook bij hoe het in z'n werk ging. Hij werd op een avond opgebeld door Klaas Molenaar. Die had „ge- höóórd" (Koomen Is lid van het Van den Dobbelsteen-Genootschap tot aanbidding van de Westfriese mid denstand) dat Koomen van plan was Klaas thuis te interviewen. Een gerucht waarschijnlijk. Trouwens, directeuren bellen altijd op als ze geïnterviewd willen worden door een ondergeschikte. Klaas sputtert voor de vorm wel even tegen. „Thuis is mijn privé, weet Je". O, zit 't zo. denkt Koomen. En hij likt. „Ik wil zo maar 'ns wat anders Klaas. Dat bedrijf van jullie kennen we zo langzamerhand (Dat zou ik ook denken. Theo). Waarom zou je de mensen niet eens in contact brengen met de echtgenoot en va der Molenaar"? (Koomén je kwijlt). Klaas weer: „Je zult wel ln ons voordeel moeten schrijven (maar dat wist Theo al), want anders begin ik er niet aan Ik ben tenslotte za kenman hè. Wij van Wastora heb ben geen behoefte aan negatieve publiciteit (Klaas. Klaas, het is Theo Koomen maar. die belt)" Theo Koomen weer: „Als ik Je nou eens neerzet zoals Je bent (Hier heb je een zakdoek. Theo» Je zult toch geen hekel aan jezelf hebben"? Dan kan ik zelf ook wel wat vlekken op de lakens maken denkt Klaas en zegt: „Journalisten kunnen sóms wel wat treffends zeggen Kom maar". Hè, hè. Spannend en toch een hap py end. PRIVÉ (2) Zo kwam het dus dat Theo Koomen op een mistige avond, want de weer goden hadden 'm natuurlijk ook wel in de gaten, op bezoek ging bij Klaas Molenaar. Aan het begin gaat er even iets mis. Koomen ontdekt meteen dat er een Koekkoek en een Schelfhout aan de muur hangen. „Wat mooi, zeg! fluis ter ik". Zo mooi dat huis. dat Koo men het niet kan beschrijven. Behalve dat hij ook niet kan fluiste ren, kan ik het wel beschrijven: het lijkt op een cabaretultgave van het paleis van de sjah van Pereië. Zo mooi. Tijd nu echter om te gaan praten. Tijd voor de ontboezemingen van allure. Zoals: „Armoede beschouw ik als een zegen". Daar hebben meer miljonairs last van. van dat soort diepzinnigheden. Als public rela tions manager mag Je daar niet om lachen en dus offreert Koomen het als een van die merkwaardige filo sofieën van zijn geprezen gastheer. Maar hij geeft gelukkig tegelijk ook aan wat armoede precies is. Ik en m'n broer. Ach, hoe hadden ze het vroeger niet? „Twee armoedzaaiers, dat wéren ze vlak na de oorlog." En Klaas verduidelijkt nog even: „Op een vrijdagavond vlak na de oorlog gingen mijn vrouw en ik met al het' verdiende geld van die week naar de bioscoop Vijftienduizend gulden in de binnenzak, wat dacht je." Waren ze zo arm? Jawel. Konden ze net twee stalles van kopen. Alles op. Moesten ze weer een nacht in de goot gaan liggen. Maar ja. De nieu we Vittorio de 8ica, hè Cultuur. En tóch een opleiding van niks? Toch een opleiding van niks Merk je ook niks meer van hè Bij die Koomen PRIVÉ (3) Even aandacht voor de voetbal nu. „Dank zij ons bestaat AZ. dat is één en niet dank zij AZ maar door mid del van AZ hebben wij het bedrijf nog populairder gemaakt", zegt Klaas Koomen ongeloóoovig .Toch kun je moeilijk zeggen dat AZ populair is"! Klaas slaat zijn ondergeschikte eens op z'n schouder. „Kom nou, je weet beter. Wat de Jongens van de Volkskrant, Trouw en het Noord- hollands Dagblad schrijven, is niet interessant. Onze tribunes stromen vol, daar gaat het om. en elke keer als de AZ-krant uitkomt, ontstaat een run op Wastora". Aha. Dèt be grijpt Theo volkomen Ach, ach. die jongens die maar met zien hoe je de poen kunt pakken, die maar blijven denken dat een krant er is om nieuws onafhankelijk van Wastora te brengen. Zo dom, denkt Koomen. sinds hij de Volks krant verliet voor de uitbuiting van zijn stembanden. Zo dom. De voetbal dus. Laat Koomen nou ook nog uitvinden dat al die rotzooi bij AZ met trainers, dat alles aan die trainers lag. Klaas wast z'n han den in onschuld en Theo laat hem driemaal victorie kraaien. Jan Notermans? Viel slecht bij de spelers. Hans Kraay had hem trou wens aangenomen. En je weet hoe het zit bij AZ. Ik en m'n broer kunnen de broodschrijver Koomen naar hun hand zetten maar hun full time arbeider Kraay niet. Theo be grijpt het helemaal Cor van der Hart? Uitgeleend aan het Nederlands elftal. Kan Klaas Molenaar er iets aan doen dat hij daarna slecht viel bij de spelers? Kom nou toch. Theo heeft het door. Die stomme spelers die Van der Hart een oor aan naaiden door de studio ln Hilversum te bezetten en met modder begonnen te gooien. Zo zat het Hans Kraay? Oplichter. Gewoon 'n oplichter. Vertelde bij AZ dat hij van de dokter niet mocht trainen. Maar ondertussen. Nel, de vrouw van Klaas is wezen kijken „Ik wou maar even opmerken dat die Kraay in Amerika veldtraining geeft dat de stukken eraf vliegen. De eeuwige pijn in de heup is blijkbaar plotse ling verdwenen." Koomen noteert, daar wordt hij voor betaald Langzaam wordt het nacht. Klaas en Theo spelen een spelletje. Theo wint. Op het biljart Want soms denkt Koomen nog wel 'ns heel even aan z'n reputatie PARTIJ Het gaat er nogal geheimzinnig aan toe Eigenlijk kon Ton Boot er hele maal niets over vertellen. Hoewel, liet hij los tegenover de AVRO, hoe wel er werd wel al gesproken over het oprichten van een partij of de massale aansluiting bij een be staande partij De Nederlandse sa menleving behandelt zijn pro blemen In dit geval de problemen van de sport. Die zijn legio. Bijvoorbeeld dat de nieuwe geldschieters, de sponsors, er steeds minder voor gaan voelen om zo weinig terug te krijgen voor hun dure geld. Als ze echt massaal zouden opstappen dan. zo voorzien sommigen, zal Ne derland terugvallen in de categorie Luxemburg, Andorra en Liechten stein. Weg topsport waar we met z'n veertien miljoenen allemaal zoveel pret aan beleven. Dat probleem kan maar op één ma nier ondervangen worden: de over heid dient zich intensiever met de sport te gaan bemoeien. Niet te in tensief natuurlijk maar gewoon jaarlijks de miljoenen over tafel schuiven. En hoe krijgen we de overheid zo gek: door een eigen poli tieke partij op te richten, of massaal over tc stappen naar zo'n ongetwij feld jonge en dynamische partij die de sport hoog in het vaandel wil voeren. Dat plan dus. daar wordt over ge dacht en over gepraat. In klein ge zelschap. dat wel. Ton Boot, coach van de basketbalclub EBBC. wilde dan ook liever niet zeggen wie er nog meer achter dat plan zaten. Alleen wel. dat er serieus aan ge werkt wordt. Zo. eerst een hoofdpijnpoeier Een politieke partij voor de sport Als we nou ergens niet op zitten te wachten is het wel op zo'n nieuwe boerenpartij, 't Is best leuk om te lachen, heel af en toe als de televisie er is. Maar verder? Ik moet er toch niet aan denken dat vier miljoen georganiseerde sportbeoefenaren met hun actiegroepje de Tweede Kamer zouden kunnen beïnvloe den Ik moet er toch niet aan den ken dat al die mensen die onder elkaar al de grootste moeite hebben iets helder te maken, laat staan Iets sociaal verantwoords te verzinnen (want daar ga Je maar minder pun ten van halen), dat die ook nog over serieuze problemen een verklaring gaan afleggen. Dat al die figuren die zich in de sportwereld naar voren hebben gewerkt dankzij puntige el lebogen. een goed gevulde beurs en idealen vol orde en rust straks be ginnen met de afschaffing van Mo zart, Brecht en Rembrandt, omdat er toch zo weinig mensen naar ko men kijken of luisteren. Want dat zal het begin zijn. M'n hoofd. Denken over een sportpartij Zoiets kun je inderdaad alleen maar stie- kum doen. En serieus zal het wel niet zijn. Daar doen ze toch niet aan in de topsport. BELEID De eerstedivisieclub Eindhoven kondigde halverwege het seizoen aan dat trainer Rinua Ooosens diende op te kraasen. Daar worden altijd mooie motieven bij opgege ven. Dat het slecht gaat met Eind hoven telde niet. want de club doet het in de competitie helemaal niet zo gek. Dat de spelers de trainer niet meer wensen, ging ook niet op. want de spelers vinden het eigenlijk onaardig om Ooosens de laan uit tc sturen. Te duur was hij zeker niet. En dus werd aangekondigd dat Eindhoven het takenpakket van de trainer wat wilde gaan wijzigen. Voor dat werk leek Ooosens niet de geschikte man Eindhoven zou gaan adverteren voor een nieuwe man. Die advertentie Is inmiddels ver schenen ln het KNVB blad Voetbal Totaal. En wat vraagt Eindhoven? Precies: een oefenmecster met A- llcentie voor een full-time dienst verband. die moet opgeven welk salaris hij wil hebben. Inderdaad. Dè baan voor Ooosens. KROMME Jij nog wat Brak? Onze J. C. Brak: Jazeker. Ik heb net even de vlag uitgehangen voor AZ. Als ze daar menselijk zijn moeten we dat ook signaleren Het is toch prachtig wat ze die Van Hanegem hebben voorgesteld HIJ hoeft niet meer voor AZ te spelen, maar ais hij plechtig belooft definitief geen bal meer aan te raken, dan la hij van harte welkom m het apparaat van AZ. zo heet dat toch hè? Als wat? Tsja, dat weten ze bij AZ ook nog niet. Als trainer kan niet. want hij heeft geen diploma en ze zouden ook nog langer dan een Jaar met hem opgescheept zitten Jeugdlei der zit er ook niet zo in. Scout? Te duur. Als wat eigenlijk? Nou ja. dat zien we tegen die tijd wei weer. De Kromme wordt gewoon de levende erfenis van een beleid dat geba seerd was op veel geld, grote woor den en mooie beloften Dat Je dal als AZ voor zo n voetballer over hebt. Dat «iert. Om de waarheid te zeggen, ik heb de vlag ook maar half uitgehangen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 21