ïxtra verhoging mogelijk Strakker beleid bij consumptief krediet Beleid Staflex liet ruines achter Meer concurrentie buitenlandse kaas Animo voor huis loopt verder terug PEC vergadert in Genève Publiek minder pessimistisch, maar: Opnieuw geen loon voor personeel van machinefabriek Produktie industrie daalde in januari Mede ter bescherming consument Frans produkt doet het 'te goed'. VSW werd slachtoffer van financiële capriolen baartegoed per Eiofd steeg Stoomtrein-vrienden lenen één ton Nat. Nederlanden biedt op grote verzekeraar in VS FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 15 - RHS 19 OPEC (Organisatie van olie exporterende den), met hoofdzetel in Wenen, werd in 1960 ericht. Er zijn thans dertien landen lid van de EC, te weten Saoedie-Arabië, Iran, Koeweit, k, de Verenigde Arabische Emiraten, Qatar, ferië, Libië, Algerije, Gabon, Venezuela, Ecua- en Indonesië. Met elkaar produceerden zij ig jaar 1462 miljoen ton ruwe aardolie, of 47,9 cent van de totale wereldproduktie van 3055 miljoen ton. De belangrijkste aardolieproducent in de wereld was in 1978 de Sowjet-Unie met 573 miljoen ton, of bijna 19 procent van de wereldproduktie. Op de tweede plaats kwamen de Verenigde Staten met 485 miljoen ton, of bijna 16 procent van het totaal. Nummer drie was Saoedie-Arabië met 410 miljoen ton, of ruim 13 procent van de totale aardolieproduktie. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De animo om een eigen huis te kopen is de laatste tijd verder gedaald. In Januari meende nog maar 15 procent van de ondervraagden dat het op het ogenblik gunstig is een huis te kopen; bijna 64 procent achtte het tijdstip echter ongunstig. Dit blijkt uit een conjunctuur- onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waartoe ongeveer tweeduizend huishoudens werden on dervraagd. Vorig jaar januari waa het aantal mensen, dat de tijd voor het ko pen van een eigen huls gunstig achtte, nog ruim twee keer zo groot, namelijk 34 procent. In de daarop volgende maanden liep de animo echter terug via 26 procent in mei tot 18 procent in oktober. Ten aanzien van andere ontwikke lingen zijn de consumenten min der pessimistisch geworden. Dui delijk minder somber wordt de ontwikkeling van de werkloosheid in de komende twaalf maanden beoordeeld. In januari verwachtte 63 procent van de ondervraagden een stijging van de werkloosheid, bijna 11 procent voorzag een da ling en 24 procent was van oordeel dat de werkloosheid even hoog zou blijven. In oktober vorig jaar dacht nog 77 procent van de on dervraagden dat de werkloosheid zou toenemen, slechts 6 procent verwachtte een daling en 13 pro cent hield het op een gelijkblijven van de werkloosheid. Inkomen Met betrekking tot de financiële situatie van het huishouden meende in Januari bijna 19 pro cent dat de eigen financiële toe stand de komende twaalf maan den zal verbeteren en 15 procent dacht dat die zal verslechteren. In oktober vorig jaar hield 17 procent het op een verbetering en 19 pro cent op een achteruitgang. Zowel in januari (65 procent) als in okto ber (62 procent), verwachtte de meerderheid van de ondervraag den geen verandering Ten aanzien van de verwachte prijsontwikkeling veranderde wei nig. Van de ondervraagden hield in Januari 56 procent (oktober 55 procent) het erop, dat de prijzen de komende twaalf maanden even sterk zullen stijgen als in de afge lopen periode van twaalf maan den. Een sterkere stijging werd door 15 procent (oktober eveneens 15 procent) gevreesd, terwijl een mindere stijging door 16 procent (oktober eveneens 16 procent) werd verwacht. De algemene economische situa tie in de komende twaalf maanden wordt minder somber beoordeeld In januari zei ruim 17 procent (ok tober 15 procent) een verbetering te verwachten, terwijl 50 procent (55 procent) het op een verslechte ring hield. Gezien over een termijn van vijf jaar zei ruim 27 procent (oktober 24 procent) het op een verbetering te houden, terwijl 45 procent (47 procent) een verslechtering vreesde Van een onzer verslaggevers KXT^TTT-. ,T-» i. TTTvr ATx, VEE ND AM Het personeel van de iNEVE (Reuter, UPI, AP) Elf van de dertien ministers van olie van de landen, die deel machinefabriek Dcka in veendam naken van de Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) zijn voor een onmiddel- vreest deze week voor de tweede keer e extra olieprijsverhoging. Dit is gebleken tijdens de eerste dag van het beraad van de ff??. EC in Genève. De olielanden zijn daar bijeen in een consultatieve vergadering, maar jrobeerd wordt er een buitengewone vergadering van te maken, die beslissingen kan sement van de (abrtrk ujict onvermii- nen. -* wee landen, die een „gematigd" eveneens gematigd: „In het algemeen dpuht innemen en de voorkeur n aan stabilisering van de prijzen iet huidige niveau, zijn Saoedi- >ië en de Verenigde Arabische aten. De olieminister van het e land, Jamani, zei gisteren, dat land zal trachten een verhoging ie olieprijs, die uitgaat boven de de OPEC per 1 april a.s. overeen- men verhoging met 3,8 procent 3,84 dollar per vat van 159 liter, te gaan. >a, minister van oliezaken van erenigde Arabische Emiraten en litter van de OPEC, toonde zich geeft mijn land er de voorkeur aan de prijzen vast te houden op het huidige peil." In zijn openingsrede tot de ver gadering wees hij erop, dat de grote olieconcerns geprofiteerd hebben van de situatie, die is ontstaan door de gebeurtenissen in Iran. „Zij zijn prij zen gaan berekenen voor hun produk- ten, die niet gerechtvaardigd werden door de door de OPEC gehanteerde olieprijzen. Hierdoor hebben zij met name de ontwikkelingslanden, die niet over olie beschikken, peerd", aldus Otaiba. injkbond adviseert 1 rsoneel USVL j ltslag te nemen tECHT (ANP) De Unie van ibten leidinggevend en hoger >neel (BLHP) heeft de twintig personeel van de Utrechtse so- voor Levensverzekeringen dringend aangeraden om saai ontslag te nemen, indien maatschappij wordt overgeno- door Drimmo Holding in Rotter- Eind februari heeft Drimmo een van 325 procent gedaan op de elen van USVL. nie BLHP heeft geen vertrouwen rimmo als partner. Volgens be- der J. Vroon bestaat deze hol- uit 60 verschillende BV's waar- slechts tien de naam Drimmo Bijna alle BV's handelen in l°- ^rend goed. Drimmo heeft, vol- Vroon, niet duidelijk willen ma- hoe men denkt de drie miljoen ;N^n, die met de overneming zijn id, op tafel te kunnen leggen, nie is er ook niet gerust op dat de gelegenheid in Utrecht behou- ilijft. „Drimmo omgeeft zich met faas", aldus Vroon. Jnie BLHP is ervan overtuigd, de twintig personeelsleden, in- zij inderdaad ontslag nemen, op termijn weer een baan hebben Utrechtse regio. Directeur C. van het gewestelijk arbeidsbu- kan deze optimistische zienswij- et direct onderschrijven. Iran Tijdens de eerste zittingsdag van de conferentie, die bijeengeroepen is om de gevolgen te bespreken van de te korten op de oliemarkt door het weg vallen van een deel van de Iraanse olie-exporten, toonde Iran zelf zich voorstander van de grootste extra- olieprijsverhoging. Het land wil een prijsverhoging van ruwe olie met twintig procent boven de prijsverho ging waartoe de OPEC in december vorig jaar heeft besloten. De minister van olie in Iran, Ali Ardaian, liet via zijn adviseur. Cyrus Zadeg, weten, dat minstens vier leden van de OPEC dit verlangen delen. Uitgaande van de prijs van een vat ruwe olie van standaardkwaliteit per 1 januari j.l. zou een vat olie bij een prijsverhoging met twintig procent uitkomen op zeventien tot achttien dollar. Iran zelf rekent nu ongeveer 19 dollar per vat. Een andere voorstander van een ex tra-olieprijsverhoging is minister Ka- rim van Irak. In Dlaats van een stij ging van het huidige niveau van 13,34 dollar per vat tot 13,85 dollar zou hij een stijging willen zien tot 16,50 dol lar. Deze verhoging is. aldus Karim, niet alleen nodig om de gevolgen van de inflatie en de lagere dollar te ont gaan, maar ook „om diegenen te straffen, die de olielanden tegen werken." Gehekeld Karim doelde met deze uitlatingen gedu- onder meer op Egypte, dat door hem werd gehekeld voor het sluiten van een vredesverdrag met Israël. In dit verband merkte hij op: „Als Sadat dat doet, zullen wij hem behandelen als een van degenen, die ons tegen werken. Wij zijn tegen een grote prijs- sprong, die de wereldeconomie zou kunnen schaden, maar we zouden met 16,50 dollar kunnen beginnen." De OPEC-bijeenkomsten wordt ge houden in de balzaal van het zwaar bewaakte Intercontinental Hotel in Genève. Iedereen, die het hotel be treedt, wordt streng gefouilleerd, om dat de Zwitserse autoriteiten elk risi co van terroristische activiteiten wil len vermijden. Verleden jaar besloot de OPEC voor 1979 geheel een viertal prijsverhogin gen door te voeren, die op jaarbasis neerkomen op een stijging met 14,5 procent. De Europese Gemeenschap heeft in een rapport gewaarschuwd, dat iedere dollar olieprijsverhoging de betalingsbalans van de gemeen schap met ruim zeven miljard gulden zal doen verslechteren, de inflatie zal doen toenemen met 0,3 procent en de economische groei doen afnemen met 0,4 procent. deiijk als er geen steun van het minis terie van economische zaken komt. Volgens de directie is anderhalf tot twee miljoen gulden nodig. Tevens wordt gehoopt op een nieuwe eigenaar, maar daar lijkt geen uit zicht op te zijn. Verder wordt veron dersteld, dat er nog toekomstmuziek in het bedrijf kan zitten, mits het Giveg (gasinstituut) keurmerk ver leent op een energiebesparend appa raat, dat Deka maakt en dat door het ontbreken van dit keurmerk nog nau welijks afzet vindt. Gisteravond heb ben personeel en vakbonden zich over de situatie beraden. Eventuele uitbetaling van de lonen via het GAK kan pas als het bedrijf officieel failliet is verklaard. DEN HAAG (ANP) De industriële produktie is, blijkens berekeningen van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, in januari gedaald ten opzich te van 1978. Het indexcijfer van de gemiddelde dagproduktie, dat het CBS samenstelt, bedraagt voor janu ari 117, tegen 125 voor december. Dat komt neer op een daling van 6.4 procent. Ook verleden jaar vertoonde de lndu- strieproduktle in Januari een daling tegenover december. Die was echter veel kleiner, namelijk 3,3 procent. Het indexcijfer daalde toen van 120 naar 116. Overigens lag de produktie in januari van dit jaar nog steeds ongeveer op het niveau van een jaar geleden (117 tegen 116). Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN In een periode van haperende conjunctuur, kan door de banken mede ter bescherming van de consument een wat strakker kredietbeleid worden gevoerd. Dit met name oM sommige mensen te behoeden voor een „onbezonnen" inspelen op onzekere toekomstverwachtingen. Dit zegt de directie van financierings maatschappij De Lage Landen (Ra- bo-bank) in het Jaarverslag over 1978. Eerder in het Jaarverslag wordt opge merkt dat er, ondanks de sterke stij ging van het consumptief krediet in de afgelopen Jaren, vooralsnog geen aanleiding is tot verontrusting. Ons land neemt op dit gebied, wordt ge zegd, „slechts" een middenpositie in ten opzichte van andere landen. Naar het oordeel van deze financie ringsmaatschappij kunnen, in geval len van overkreditering (te hoge afbe talingsschulden red.) slechts in en kele gevallen de verwijten aan het adres van de financieringsmaat schappijen worden gericht. Dit met name in gevallen waarin de financier weet of dient te onderkennen dat het verstrekken van krediet tot een on aanvaardbare verhouding tussen in komsten en lasten van de consument leidt Voorts kan de financier een verwijt worden gemaakt, als die onvoldoende rekening houdt met het tempo waar in de consument de verplichtingen kan terugbetalen als die door onvoor ziene oorzaken in de problemen is geraakt zen op 4de afnemende geldontwaar ding en de te verwachten gematigde inkomensontwikkeling. Intussen profiteerde De Lage Landen het afgelopen jaar van de verdere expansie van het consumptief kre diet. De verwachtingen werden ruim schoots overschreden, omdat de pro duktie van nieuwe financieringen ruim veertig procent hoger lag dan in het voorafgaande jaar Aan het eind van het jaar stond voor ruim ƒ600 miljoen aan vorderingen uit. In samenhang daarmee stegen' ook de inkomsten. De winst na belas tingen bedroeg ƒ3,31 miljoen tegen ƒ2,13 miljoen. Van een on2er verslaggevers AMSTERDAM Nederlanders mogen dan in het buitenland bekend staan als kaaskoppen, het beeld van de buitenlandse, met name de Franse, kazen is bezig dat van het Nederlandse produkt weg te drukken. Matiging Zoals al eerder door de Vereniging vanFinancieringsondernemingen in Nederland werd gezegd, zegt ook De Lage Landen te verwachten dat de groei van het consumptief krediet de komende jaren waarschijnlijk min der spectaculair zal zijn dan in de afgelopen jaren. Daarbij wordt gewe- VEENENDAAL (ANP) „Staflex was een handelson derneming die het behalen van winst als hoogste ideaal had, hoe die winst tot stand kwam was daarbij van min der belang." Met deze woor den karakteriseerde de En gelsman J. Dean, een van de twee directeuren van de Vee- nendaalsche Stoomspinnerij (VSW) en tevens een van de directeuren van Staflex, dit Britse bedrijf. onzer verslaggevers HAAG Eind 1978 werd bij alle 5>en van spaarinstellingen te za- i» voor ruim 93,8 miljard gulden 5® ipaargelden aangehouden. Eind bedroeg het totale spaartegoed De capriolen van deze Britten zijn er ■■fjjjBde oorzaak van geweest dat VSW, een onderneming met 227 werknemers ten gronde is gegaan. Pogingen om het bedrijf te redden zijn. zoals wij eerder meldden, op niets uitgelopen omdat de partners in spé (Canadezen en Duitsers) uiteindelijk niets meer voor samenwerking voelden. Zij wa ren bang met VSW een steen om hun 'siing hield o.a. iif dat vanaf die nek te krijgen want de Veenendaalse g n naast de tegoeden op spaarre- fabriek was uitgekleed door het moe- derbedrijf Staflex. Of zoals de vak bonden zeiden: Staflex heeft VSW leeggejat. 17 niljard gulden. Het spaartegoed oofd van de bevolking steeg van ,9, gulden eind 1977 tot 6.708 gul- 5 7 ind 1978. 33 emde bedragen zijn, aldus het i 5 niet geheel met elkaar te verge- J* l Immers eind maart 1978 werd 43j®argelddefinitie gewijzigd. Deze ng hield o.a. in dat vanaf die naast de tegoeden op spaarre- ?o&en tevens de deposito's van lulieren in het spaartegoed wer- egrepen, terwijl de tegoeden op jke rekeningen niet werden iteld. saldo betekende dit per eind 620 1978 een toeneming van het ^jHegoed bij alle groepen van Instellingen te zamen van ruim iljard gulden. Het spaartegoed ^«oioofd van de bevolking steeg 3 64^*°r met ca- 295 gulden. 3 aj «paringen, die bestaan uit het oi verschil stortingen minus te- 3! talingen) plus de bijgeschreven In bedroegen in 1978 11,6 miljard In 1977 12.1 miljard gulden De Veenendaalse Stoomspinnerij en Weverij te Veenendaal. Roof Een van de beste voorbeelden van deze „roof' is de verkoop, enige jaren geleden, van de grond en de gebou wen van VSW plus ongeveer veertig bij het bedrijf behorende woningen aan de gemeente Veenendaal. De mil joenen die deze transactie opbracht, verdwenen in de kas van de Britse moeder, maar VSW werd er zelf niets wijzer van. Niet alleen was het bedrijf in één klap zijn onroerend-goedbezit een belangrijke kapitaalsbasis kwijt, VSW werd 90k met extra be drijfskosten geconfronteerd. Want de onderneming moest voortaan huur betalen aan de nieuwe eigenares: de gemeente. Andere voorbeelden van het leegmel- ken van VSW door Staflex zijn er genoeg, blijkt uit verhalen van inge wijden. Het zijn voor het grootste deel verhalen over ingewikkelde fi nanciële constructies, waardoor een veel rooskleuriger stand van zaken kon worden voorgespiegeld dan er in werkelijkheid bij de Staflex-groep be stond. De constructies waren op het randje van wat in de accountantswe reld toelaatbaar wordt geacht, aldus een accountant van VSW, maar ze waren in leder geval zodanig, dat de banken die kredieten verschaften aan het concern, pas in 1978 door hadden dat het goed fout zat bij Staflex. Staflex is eind vorig jaar failliet ver klaard en VSW is meegesleurd in de ondergang. Ook directeur Dean be aamt dat de Veenendaalse fabriek in feite is leeggemolken ten behoeve van andere Staflex-activiteiten „Ein- geüjk was het een goed bedrijf met technische kennis en geschoolde mensen", aldus Dean Op het moment dat VSW onderdeel werd van het Staflex-concern (in 1969) was het ook een behoorlijk draaiend bedrijf. De fabriek was ge specialiseerd in plakbare binnenvoe ringen en had op het moment van de overname door de Britten zestien procent van de Europese markt voor dit produkt in handen. Staflex gaf uitgebreide orders voor de binnen voeringen aan zijn Veenendaalse dochter die via de wijdvertakte ver kooporganisatie van de Britse moe der werden afgezet. Het gaat goed met VSW, zou een buitenstaander in het begin der ze ventiger jaren kunnen vaststellen. Dat dit slechts schone schijn was. gebaseerd op een zeer ondoorzichtige bedrijfsvoering vanuit de Staflex- hoofdvestiging in Londen, zou pas blijken toen het al veel te laat was Kwade genius Topman van Staflex was een zekere W. P. Rao, eer) man door Dean geka rakteriseerd als een „genius" die met zijn uitgebreide ervaring in de flnan- cieel-eijonomische wereld alle fraaie en minder fraaie trucs op dit gebied beheerste. De rest van de directie liet zich na aanvankelijke bedenkin gen meestal ompraten, als Rao een koerswijziging voor Staflex voorstel de. aldus Dean. Zo besloot de directie in 1973 zich meer op de handel te concentreren dan op de produktie van textiel. Er moest een organisatie worden opge zet met het doel stoffen uit het Verre Oosten naar Europa te halen. Daarbij werden door directieleden wel enige exotische reisjes naar het Verre Oos ten gemaakt, maar er kwam weinig van de grond Dat Staflex ten slotte met een schuld van 80 nuljoen gulden failliet ging. wijt Dean voor een deel aan het zwakke verweer van de hoofddirectie tegen Rao. Dat heeft Dean zelf ten kwade ondervonden Zijn 20.000 aandelen is Staflex zijn geen cent meer waard. De kaas van over de grens doet het in de ogen van sommige vaderlandse kaashandelaren té goed. Dit ondanks alle inspanningen van het Neder lands Zuivelbureau, om de consump tie van Nederlandse kaas in eigen land te stimuleren Een van de mogelijkheden om het produkt van eigen bodem toch onder de aandacht te brengen, is het verko pen van produkten met een eigen gezicht. Blijkens een bericht in het weekblad Distrlfood probeert West- land Versdienst in Weesp dat. Deze onderneming werkte aanvankelijk onder de paraplu van Uniekaas, maar exploiteert nu zelfstandig veertien winkels met eigen kaasmerken Het assortiment van de winkels bevat 60 Nederlandse en 300 buitenlandse kaassoorten. De zaken zoeken hun kracht onder meer in het ter plaatse snijden van het produkt. Enkele ver kooppunten zijn in een supermarkt gevestigd, Volgens de directie van Westland komt het publiek eerder op zo'n winkel in de winkel af wanneer kaas ter plaatse wordt gesneden, dan wanneer de artikelen voorverpakt zijn. Specialisatie Om zich verder te kunnen specialise ren. heeft Westland zich onder meer beziggehouden met Nederlandse kaassoorten die op het eerste gezicht APELDOORN (ANP) De onlangs in Apeldoorn opgerichte Stichting vrienden van de stoomtrein heeft de inschrijving opengesteld op een le ning van één ton in coupures van honderd gulden De koers van de uit gifte is honderd procent De stichting heeft als doel „het ver werven en in rijvaardige toestand brengen en houden van historisch spoorwegmaterieel in Nederland in het algemeen en in het bijzonder dat materieel, dat door de Veluwsche Stoomtrein Maatschappij <V8Mi wordt gebruikt" Deze BV exploiteert ook de komende zomermaanden weer het spoorlijntje Apeldoorn-Beekber- gen-Loenen-Eerbeek-Dieren De dienstregeling begint midden mei Als bijzonderheid bij de lening geldt, dat de jaarlijks per 1 juli geldige coupons inwisselbaar zijn a contant, maar ook in natura. Dat wil zeggen in de vorm van een retourkaartje Apel-, doorn-Dieren. buitenlands aandoen, maar in smaak typisch Nederlands blijven Vooral die smaak is belangrijk, want „aldus de directie", boven de lijn Alkmaar- Zwolle behoef je met afwijkende sma ken niet aan te komen. Ondanks de zorg om de groeiende populariteit van de Franse import, de totale kaasconsumptie in Nederland stijgt nog steeds, dit jaar met 6 procent Van onze redactie economie DEN HAAG De Nationale Neder landen gaat via een Amerikaans dochterbedrijf een bod uitbrengen op de grootste levensverzekeringsmaat schappij van de staat Georgia Ver werving van deze maatschappij, de Life Insurance Company of Georgia te Atlanta vergt ongeveer 700 miljoen gulden. Nationale Nederlanden is echter al tevreden als zij 51 procent van de aandelen heeft. Een aantal grootaan deelhouders van Life of Oeorgla heeft zijn medewerking toegezegd. Indien het bod slaagt, stijgt het aandeel van de buitenlandse belangen in Nationa le Nederlanden van 35 tot 40 procent. Het concern heeft al verschillende activiteiten in de VS. NIEHUIS EN VAN DEN BERG SCHEEPSREPARATIEBEDRIJF heeft over 1978 een verlies van 2.99 miljoen geleden tegen een verlies van 807.000 gulden in 1977. Voorgesteld wordt het dividend op de gewone en preferente aandelen te passeren. Over 1977 werd een dividend uitge keerd van 5 procent, waarvoor een bedrag werd onttrokken aan de reser ve diverse belangen ORASSO: het dividend wordt her vat en wel met 6 procent Voor het laatst werd m 1975 uitgekeerd. De winst na belastingen bedroeg 2,55 (1,89) miljoen gulden GIST BROCADES heeft over 1978 een nettowinst behaald van 21.56 (19,55) miljoen gulden Voorgesteld wordt een dividend van ƒ2,20 (2) per aandeel van 10 NOORD-EUROPEESCHE HOUT het Zweedse bod op de houthandel wordt gestand gedaan Iggesund bood per aandeel 2.400 gulden

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19