lamaica vestigt zijn hoop op Nederland Bent ii nog fit als u thuis komt? f* êlmut Kohl heeft [en gesloten CDU eer achter zich Als u dóórdenkt iperiment a la Cuba loopt vast op geldgebrek VOLVO Tt= iAG 27 MAART 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET P 11 - RHS 15 Wim Jansen DCialistisch experiment op het Caribische eiland Jamai- opt ernstig gevaar. Het Internationaal Monetair Fonds it deze week of het nog de moeite waard ls verder te teren in Jamaica, dat in 1972 voor het Cubaanse model t IMF tot de conclusie komt economie in Jamaica te weinig dieven biedt voor nieuwe le- komt de regering van presi- lanley zonder geld te zitten. En st de vraag wie de dure sociale mma's, die ten goede moeten aan de allerarmsten op Jamal- at betalen. Maar ook als het 'el bereid is Manley opnieuw lenen, zal er weinig meer van ale hervormingen terecht ko- )e voorwaarden, waarop het ergelijke leningen sluit, laten geen ruimte. derlandse Raad van Kerken laarom vorige week minister ling (ontwikkelingssamenwer- n minister Andriessen (finan- jvraagd speciale kredieten aan a te verlenen. Ook de vorige r van ontwikkelingssamen- g, het huidige Kamerlid Jan heeft bij de regering a an ge- a op meer hulp voor Jamaica, vroeg zijn opvolger terug te op zijn beslissing om Jamaica ippen van de lijst van concen- nden. als Nederland zijn Maniey's |oop. Als ook dergelijke indivi- lulp hem ontvalt, blijft er voor linig anders over dan de voor- Ingeslagen weg richting Cuba (verlaten en zijn land te laten Ikken naar de toestand van 12. Dat wil zeggen: grote werk- U, enorme verschillen in in- en een economie, die hoofd- I wordt beheerst door buiten- bedrijven. üitieus :t Nationale Volkspartij (PNP) verkiezingen van 1972 een i hield behaalde, bood dat pre- t [Manley de- gelegenheid met i een andere koers te gaan ÜJ koos voor een sociaal-eco- beleid, dat ten goede kwam aan de vele armen op het tropisch eiland. Het ambitieuze plan, dat voor zag in nationalisatie van een aantal nutsbedrijven en* betere scholing en medische zorg, kostte veel geld. De enig mogelijkheid om die dure plannen te betalen, was voor Manley een verhoging van de bauxletprijs. Deze grondstof voor aluminium is voornamelijk in handen van Ameri kaanse en Canadese bedrijvend In twee Jaar tijd steeg de belasting van 2,5 dollar naar 14,5 dollar per ton bauxiet. Om te voorkomen dat ande re landen door hun lagere prijzen een te zware concurrentie zouden vor men, gaf Manley de aanzet tot de oprichting van de Internationale Bauxiet Associatie, een soor OPEC van bauxiet-producerende landen. Jamaica kreeg langzaamaan bekend heid als een ontwikkelingsland dat het aardig doet. De bauxietmaat- schappijen mopperden wat. maar het werk was blijkbaar lucratief genoeg om er mee door te gaan. De schrik kwam er in het buitenland echter in, toen Manley openlijk ver klaarde naar een socialistische staat te streven, waarbinnen wel ruimte, zou bestaan voor particuliere be-' drijfjes. Tij tegen den Boef Bitie van Helmut Kohl binnen de Westduitse CDU is zo omstreden, dat het zeer de vraag is geworden of hij ins maakt om bij de bondsdagverkiezingen van volgend eer als kandidaat-kanselier op te treden. lartijcongres dat de christen ten tot morgen in Kiel (de van de deelstaat Slees- stein) houden, werd Kohl e meerderheid als voorzitter CDU herkozen. Hij kreeg slechts 83.4 procent van de eheime) stemming bleek dat vrienden zich van stemming onthouden en dat niet min- 82 gedelegeerden hadden te- md. Dat is een diepterecord partijvoorzitter, die het niet n tegenkandidaat hoefde op in aanmerking neemt dat de er dan ooit behoefte heeft demonstratie van eenheid en een maand in Sleeswijk- belangrijke parlementsver- worden gehouden, valt de e Kohl heeft gekregen (617 740 stemmen) in feite nog r uit dan zo op het oog lijkt. inberg iltaat voor Kohl steekt ook tegen het enorme succes, dat ier van Sleeswijk-Holstein, Stoltenberg, boekte. Hij een van de zeven plaatsver- voorzitters 707 stemmen, dan Kohl. 1 heeft Stoltenberg dit resul- v\ ir dan 95 procent) te danken lelt dat het congres zijn posi- i verkiezingen van volgende sterk mogelijk wil maken, hter tevens een aanwijzing gezien dat Stoltenberg ulariteit geniet dan Kohl. 'ltenberg er op 29 april in (zeer geringe) meerder- Landdag van Kiel te hand- is het vrijwel zeker, dat hij iohl in het najaar tot kanse- idaat van de CDU zal wor- eroepen. Algemeen wordt ingenomen dat Stoltenberg rn verslagen door een coali- bciaal-democraten en libera- lan eindigt de carrière van - di voorlopig in de opposi- rivaal van Kohl, de eco- deskundige prof. Kurt Bie- die enkele maanden geleden mislukte „greep naar de eed. kreeg op het congres de ial de kop: hij verdween bijna ^esidium. Karl Filbinger. die van oorlogsverleden gedwongen d te treden als premier van ijke deelstaat Baden-Würt- kreeg nog minder stemmen 'b meerderheid werd herkozen. De crisis van 1977 maakte zijn tweede termijn al direct weinig succesvol. Ameri kaanse ontwikkelingsorganisaties vonden het niet langer verantwoord kredieten te geven. De binnenlandse ondernemers, traditionele tegenstan ders van Manley, verminderden hun produktie of sloten hun bedrijven om de politieke chaos te verhogen. 'Komplot' De rellen in januari van dit jaar, die aan zeven Jamaicanen het leven kostten, waren een direct gevolg van een aantal door het IMF opgelegde maatregelen. land-in-de-zon grote haat koesterden de grootste bron van Inkomsten voor tegen buitenlanders. Het resultaat het land, met sprongen terug liep. was, dat het toerisme, na de bauxiet De sterk verslechterde economische situatie leidde tot sociale onrust en rellen, die echter niet konden verhin deren dat Manley in 1976 met ruime Robert Cutberth, directeur van de Jamaicaanse ontwikkelingsafdeling Cadec, vermoedt een „komplot" in al die acties om de economie in zijn land om zeep te helpen. Hij vergelijkt het met de toestand in 1973 in Chili, toen de slechte economische situatie in dat land het leger verleidde een einde te maken aan het leven van president Allende. Ook daar was die slechte economische situatie grotendeels het gevolg van sabotage van de rijkere middenstand en een economische boycot door buitenlandse bedritven Chili kon pas geld van de Wereldbank lenen, als Allende bereid was een aan tal drastische prijsverhogingen in te voeren. Allende weigerde, omdat daardoor de armen weer het kind van de rekening zouden worden. Jamaica durfde zich dat niet te per mitteren. „Wij zijn niet te koop", riep Manley in 1977 nog als reactie op de eis van het IMF om de overheidsuit gaven te besnoeien. Maar nog geen half jaar later accepteerde hij een lening van ruim zeventig miljoen dol lar, op voorwaarden van het IMF. Het jaar daarop volgde nog een lening van 170 miljoen dollar. De voorwaarden van het IMF hadden voor het land gevoelige gevolgen. De Jamaicaanse dollar moest met veer tig procent devalueren, verhoging van belastingen en snelle stijging van de benzineprijzen. Dit leidde in janu ari van dit Jaar tot grote protestacties van het volk. waarbij zeven doden vielen. Cutberth: „Het is in Jamaica geen geheim dat de Jamaicaanse Arbei derspartij (JLP), die in de oppositie zit, de rellen heeft georganiseerd en zelf barricades in de straten heeft opgeworpen. Het geld voor dergelijke acties komt waarschijnlijk van rijke Jamaicanen die met hun geld naar de Verenigde Staten zijn gevlucht". De kans op een militaire ingreep, zoals destijds in Chili, acht Cutberth gering. Hij wijst er op dat het leger in Jamaica een Britse traditie heeft (de Britse Koningin is nog steeds formeel het staatshoofd) en dat er de laatste tijd bij de beëdiging van nieuwe offi cieren gelet ls op de politieke motiva tie van de kandidaten. Cutberth. die in Nederland was om de Raad van Kerken om steun te vra gen, ziet de toekomst van zijn land niet als hopeloos. Het sociale pro gramma zal iets moeten worden te ruggeschroefd, wat het IMF ook be sluit. Hij hoopt alleen dat buitenland se ontwikkelingshulp het Jamaica mogelijk maakt niet alle verworven heden overboord te zetten. ADVERTENTIE De regering had het tij echter tegen.. Na 1975 stegen de prijzen van benzine en voedsel, dat voor een groot deel wordt geïmporteerd, met sprongen. Daarnaast daalden de opbrengsten van suiker en bananen, twee belang rijke exportprodukten. De Verenigde Staten draaiden de Import van Ja maicaanse bauxiet met dertig pro cent terug. In de Amerikaanse pers verschenen steeds meer verhalen dat de bewoners van het befaamde ei- Helmut Kohl dan Biedenkopf en verloor daarmee zijn plaats. Een geheime stemming (in stemhokjes) kan tot interessante resultaten leiden. Grote afwezige Er waren afspraken gemaakt tussen de leiders van de delegaties van de deelstaten Noordrijnland-Westfalen en Baden-Württemberg dat zij el- kaars kandidaten zouden steunen. Dit zou betekenen dat de herverkie zingen van Filbinger, maar ook die van Heinrich Köppler (oppositielei der), Hans Katzer (kandidaat voor het Europese parlement) en Kurt Bie denkopf. alle drie uit Noordrijnland- Westfalen, de deelstaat met de groots ste bevolking, zeker zou zijn. Blijkbaar hebben de gedelegeerden toch hun eigen keus gemaakt. Daar van kon Ernst Albrecht. de succesvol le premier van Nedersaksen die voor het eerst in het presidium werd geko zen, profiteren. Hij staat achter Kohl. Wat er in de personele sfeer in de CDU gaat gebeuren, kan duidelijk worden na 29 april, als Stoltenberg zich weet te handhaven. Zo niet. dan zal na de verkiezingen voor het Euro pese parlement van 10 juni blijkens de grote afwezige op het CDU-con- gres, Franz Josef Strauss, premier van Beieren en voorzitter van de zus terpartij CSU. gaat aansturen op de vorming van een zogenaamde vierde partij. De bedoeling hiervan is om de CSU in geheel West-Duitsland te la ten optreden als concurrent van de CDU. Maar zo ver is het nog lang niet. Hoe vaak heeft u zichzelf die vraag gesteld en in hoeveel gevallen was het antwoord positief? Toegegeven.natuurlijk rijdt u geen uren achterelkaar zonder even de benen te strekken of ergens een kopje koffie te drinken, maar toch- leder moment moet u bedacht zijn op plotselinge manoeuvres van mede weggebruikers, steeds wisselende verkeerssituaties e.d. Een behoorlijk inspannende en vermoeiende bezigheid. Een korrektc zithouding speelt een zeer belangrijke rol in de mate van vermoeidheid. Evenals het comfort en het algemeen funktioneren van de auto waarin u rijdt. Volvo is van mening datje het de bestuurder zo comfortabel mogelijk moet maken om de kans op vermoeidheid te verkleinen. Een korrekte zit houding. ja natuurlijk. Maar dan moet de bestuurder daartoe wel in de gelegenheid worden gesteld. Daarom ontw ierp Volvo haar inmiddels wereld beroemd geworden stoel, waarbij talloze instel- mogelijkheden u in staal stellen de voor u meest ideale stand te vinden. Dit is slechts één aspect waar door u in een Volvo 240 meer ontspannen zit. minder snel vemioeid raakt en dus veiliger rijdt. Het is een aspect van datgene wat Volvo .Dynamische Veilig heid" noemL Rijgenoegen in dienst van veiligheid. Wat dat precies inhoud kunt u ervaren door een proefrit te maken in een Volvo 240. De Volvo-dealer stelt u daartoe graag in de gelegenheid. Eén telefoontje is voor hem voldoende om u op te halen. Oralis hij een Volvo 79 Volvo Touring Service Onmiddelijke hulpverlening door heel Eumpu-uin hij pech. ziekte, ongeval en dielstal - een heel jaar gratis Prijzen Volvo 240-scric vanaf f 21465 ,25evcl BTW en f 25J29.- incl. BTW. af fabriek. Prijs-en uitsoenngswijzigingcn voorbehouden. Aflevenngskostvn. f 225.-(e\d brandstol) Volvo Nederland Personenauto BV. Postbus 16.4153 ZO Beesd

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15