nergie-ambtenaar' boekt al successen Amsterdam-Londen Elk uur. Op het hele uur. British airways esjes met gevaarlijk gas in gemeentehuis irst onderzoek naar fect van acupunctuur Bouw biedt onvoldoende scholingsmogelijkheden KLM Thuis in de lucht. erwarming in school te Stadskanaal brandt 's nachts nu wat lager gstig avontuur in Stolwijk Kamerleden willen opheffing bouwstop ziekenhuis Leiden Is in brief irenopleiding in rden laat meer tejaars toe Vanaf 1 april. Passagiers naar en van Londen kunnen vanaf 1 april a.s. rekenen op een bijzonder aantrekkelijke service. KLM en British Airways hebben besloten tot een dagelijkse uurdienst met vertrektijden op het hele uur. Elk uur van 8 uur 's morgens tot 21 uur 's avonds vertrekt om toerbeurt een KLM- en een BA-toestel vanaf Schiphol en Heathrow Airport Zoals u hieronder nog eens duidelijk kunt zien. Voorzitter hout- en bouwbond CNV: Amsterdam-Londen 8.00 uur KL 115 9.00 uur BA 401" 10.00 uur KL 119 11.00 uur BA 403 12.00 uur KL 121 13.00 uur BA 407 14.00 uur KL 127 15.00 uur BA 411 16.00 uur KL 129 17.00 uur BA 415 18.00 uur KL 135 19.00 uur BA 419 20.00 uur KL 141 21.00 uur BA 423 Londen-Amsterdam 8.00 uur BA 402 9.00 uur KL 120 10.00 uur 11.00 uur 12.00 uur 13.00 uur 14.00 uur 15.00 uur 16.00 uur 17.00 uur 18.00 uur 19.00 uur 20.00 uur 21.00 uur BA 406 KL 124 BA 410 KL 128 BA 414 KL 132 BA 418 KL 134 BA 422 KL 138 BA 4262) KL 146 U bent bij ons in goede handen Tien ziekenhuizen werken samen bij kankerbestrijding SDAG 27 MAART 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 13 r Jan Sloothaak SKANAAL De gemeente skanaal heeft de aandacht, ge- jcen door het aanstellen van een rgie-ambtenaar". ..Ach", zeggen eer K. C. N. Steenhuis. hoofd van fdeling technisch beheer van ge- fitewerken en ook de betrokken tenaar H. Kuipers zelf, „men zich daar geen overdreven voor- ing van maken". Feit is echter de gemeente dank zij de heer lers energie bespaart en daar het tenslotte om. alle gemeenten en ook andere leden zo'n functionaris aanstel- zou dat best eens een aardig |e energiebesparing op landelij- :haal kunnen opleveren. De taak le heer Kuipers is vooral dat er in emeentelijke gebouwen zuinig energie wordt omgesprongen, ers heeft al wat successen ge- t. Een voorbeeld. In één van de en bleken enkele simpele rui- ts in de zogenaamde schakelap- uur (waarmee de kachel op ge tijden werd in- en uitgescha- te ontbreken. Daardoor brand- kachel niet alleen op de acht liksuren, per etmaal, maar ook andere zestien uren en in de ends. Er werd dus meer dan drie zo lang gestookt als nodig was. iet altijd warm is krijg je niet zo klachten", filosofeert de heer rs. ..Of het moet al extreem R-orden en dan zet men een raam wat ook niet bepaald energie- rend werkt". Daarentegen is er niemand die er speciaal op let of die behagelijke temperatuur van over dag 's nachts wel verdwijnt, ook al doordat erop wordt gerekend dat dit automatisch gebeurt. De heer Kuipers heeft echter gemerkt dat er juist aan de regelapparatuur nogal eens tekortkomingen zijn.. Le veren de installateurs dan geen goed werk af? „Een zinnige vraag", vindt de heer Steenhuis. Kuipers: „Ik con stateer dat er tekortkomingen zijn en laat me daar verder niet over uit". Vaak te hoog Vaak blijkt de temperatuur te hoog afgesteld. Bij „weersafhankelijke" in stallaties (die reageren op de buiten temperatuur) kan het gebeuren dat er op een extreem koude dag of een bepaalde windrichting Klachten ko men. De installateur stuurt dan ie mand om de temperatuur op te schroeven. Dat wordt dan zo gelaten en de temperatuur blijft dus constant te hoog. „Zulke apparatuur moet vaak ook worden aangepast aan het gebouw en je moet oppassen dat de warmte niet wordt aangepast aan één extreem geval," zegt de heer Kuipers. Hij heeft in een van de gemeentelijke gebouwen ook een thermostaat (die bij een reparatie was aangebracht) vervangen, omdat die van een ver keerd type was en daardoor de kachel dag en nacht liet draaien. Ook komt het voor dat er niet direct sprake is van tekortkomingen, terwijl er toch wel extra te bezuinigen valt. „energie-ambtenaar" H. Kuipers Zo zijn er verwarmingsinstallaties die wel op gezette tijden uitgaan, terwijl de ketel zelf toch op dezelfde (hoge) temperatuur blijft om te voorkomen dat bij voortdurende warmtewisse- ling condenswater ontstaat. „Zo lang |een onzer verslaggevers LWIJK De kelders en zolders van alle gemeentehuizen jt land zouden moeten worden onderzocht op de eventue- nwezigheid van gevaarlijke stoffen. Een brief van deze king heeft het gemeentebestuur van het Zuidhollandse rijk doen uitgaan naar het ministerie van binnenlandse fden voor dit dringende verzoek is het angstige avontuur, ;emeentesecretaris H. J. Trap en gemeentebode J. de van Stolwijk is overkomen en waaraan beiden brand en hebben overgehouden. vernietigd, evenals de gevaarlijke hesjes. Niemand wist het Gebleken is dat niemand op de hoog te was van de aanwezigheid van de gifgasmonsters in de kelder van het gemeentehuis. Sinds 1940 moet de doos met gevaarlijke flesjes in de kelder hebben gestaan. Ook tijdens een verbouwing, waarbij de doos is verplaatst, is niemand op het idee gekomen na te gaan wat de inhoud van de flessen was. Hoewel het avontuur uiteindelijk be trekkelijk goed is afgelopen, wil het gemeentebestuur van Stolwijk het er niet bij laten zitten. Het ministerie van binnenlandse zaken moet alle gemeenten in het land aanschrijven met het verzoek een speurtocht te houden naar eventuele gevaarlijke spulletjes, menen de Stolwijkse be stuurders. i die verwarming aanstaat, moet de ketel dus op een constante tempera tuur blijven, maar als de verwarming langere tijd niet gebruikt wordt, hoeft de ketel ook niet warm te blijven." Daarom heeft de heer Kuipers een schakelklok gemonteerd waardoor óók de ketel 's nachts uitgaat. „Als je zulke optimaliseringsapparatuur op de markt koopt, ben je gauw duizen den guldens kwijt en dan is het voor sommige gebouwen minder interes sant." Het klokje van de heer Kuipers heeft honderd veertig gulden gekost en hij wil het nog uitbreiden met een systeem voor minimum-tempera- tuurbewaking. Het ketelwater blijft dan altijd enkele graden boven nul, waardoor wordt voorkomen dat het bij strenge vorst zou bevriezen. Politiebureau Een andere maatregel betreft het ge deeltelijk verwarmen van gebouwen. „Neem bij voorbeeld het politiebu reau. Het gedeelte waar overdag de administratie werkt hoeft 's nachts niet te worden verwarmd, maar dat is wel het geval in het gedeelte waar de nachtdienst verkeert. Door een herin deling van de „verwarmingsgroepen" kan er nu 's nachts minder worden gestookt." De heer Kuipers, die van beroep ver warmingstechnicus was, houdt zich niet alleen bezig met de verwarming in enge zin. hij maakt ook berekenin gen over de efficiëntste wijze van isoleren. Zelfs op douches weet hij energie te besparen. „Niet alleen dat je die dingen op de juiste waarde moet instellen, ik heb in een gymnas tieklokaal ook douchekoppen ver vangen die een overbodige hoeveel heid water doorlieten. Al dat water moest worden verwarmd. Er wordt nu niet alleen gas maar ook water be spaard, en bovendien zijn de boilers minder gauw leeg, waardoor de laat ste gebruikers niet zo gauw de kans lopen dat ze onder een koude douche komen te staan." Hoeveel heeft de heer Kuipers aan energie bespaard? Bij de school waar dat klokje op de ketel is gemonteerd was het in een periode van tien maan den zestien procent. In het gemeente huis werd 4400 kubieke meter gas minder verstookt, en hoewel het poli ticbureau werd uitgebreid was het gasverbruik toch 2200 kubieke meter lager „Ik geloof toch dat je kunt zeggen dat we Jaarlijks zonder meer zo'n vijf procent besparen." meent de heer Steenhuis. Het .gerief Of de heer Kuipers zijn eigen loon terug verdient? Een lage gasrekening betekent tenslotte niet alleen dat er gas maar ook geld wordt bespaard. Steenhuis: „Daar hebben we nog geen rekensommetje over gemaakt. Feit is in ieder geval dat we jaarlijks behoorlijk op het stoken besparen, en vergeet ook niet het gerief eh het beter functioneren van de diensten en scholen. Je hoeft minder vaak of in het geheel geen ambtenaren of scho lieren naar huis te sturen omdat de kachel het niet doet." Hoewel de heer Kuipers pas enkele maanden in vaste dienst is, heeft hij zijn energiebesparende werk toch al sinds 1 januari van vorig Jaar gedaan. Hij kwam zonder werk doordat het installatiebedrijf waar hij werkte fail liet ging. „In een gemeente als de onze, met een groot aantaL verspreid liggende gebouwen met steeds meer technische apparatuur, leek een bete re begeleiding nodig en ook was er de wens om energie te besparen," aldus de heer Steenhuis. De heer Kuipers kon in het kader van de TAP-regellng (tijdelijke arbeidsplaatsen) bij de ge meente aan de slag. Na een half jaar ging hij op contract verder en per 1 januari van dit jaar is hij vast aange steld. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Kamerleden van vijf politieke partijen hebben minister Pais (onderwijs) om opheldering ge vraagd over zijn onverwachte besluit om de voorbereidingen voor de nieuwbouw van het Leidse acade misch ziekenhuis stop te zetten. Zij willen ondermeer weten of de minis ter inderdaad een telegram uit Pe king heeft gestuurd, om het zieken huis kenbaar te maken dat er ter stond met de voorbereidingen moest worden gestopt. De vragenstellers zijn Wessel-Tuinstra (D'66>, Weijers (CDA), Dolman (PvdA), Beckers-De Bruin (PPR) en Nijhof (DS'70). Hun fracties vormen een meerderheid in de Tweede Kamer. De Kamerleden willen van Pais we ten welke redenen aan zijn plotselin ge besluit ten grondslag llggeri. ZIJ herinneren de minister aan het kabi netsbesluit van mei 1977, waarin, na een heroverweging, tot de nieuwbouw van het ziekenhuis werd besloten. Zij vragen zich af hoe dit te rijmen valt met het beleid van het huidige kabi net, dat tot nu toe heeft meegewerkt aan de nieuwbouw. De kamerleden wijzen Pais erop dat er tot nu toe miljoenen guldens en Jaren van studie gemoeid zijn ge weest met de voorbereidingen van de nieuwbouw. Het nieuwe ziekenhuis zal (vermoedelijk) meer dan 400 mil joen gulden gaan kosten. De kamerleden vragen de minister of hij bereid is terstond zijn opdracht tot stopzetting van de voorbereidin gen in te trekken. De bouw zou dan, geheel volgens plan, op 2 april kun nen beginnen, aldus de Kamerleden. irhaal begon toen gemeentebo- Vries het plan opvatte de kel- n het gemeentehuis eens een schoonmaakbeurt te geven, ij stuitte hij op een doos (zon- schrift) met twaalf bruine apo- stopflessen. De Vries besloot Alarm sen om te spoelen in een em- iter en ze voor eigen gebruik te weest bij de „gasverkenningsdienst", een instantie die zich in het kader van de luchtbescherming met het herken nen en opsporen van gevaarlijke gas sen bezighield. ntesecretaris Trap, die op dat it ook in de kelder was, vond sen ook wel aardig en besloot nee te nemen. Toen hij de stop lalde, kreeg hij tranende ogen. Er Trap waarschuwde daarop bellijk de bode, die inmiddels pud van alle flessen in de em- pter had geledigd. lel onderzoek wees uit dat de i mosterdgas, dyfosgeen, kalk en blauwzuur bevatten en Ie oorlog in gebruik waren ge- Brandweer, arbeidsinspectie, het toxicologisch instituut en TNO wer den gealarmeerd, terwijl de gemeen tesecretaris en de bode zich onder doktersbehandeling stelden. De arts constateerde één brandwondje bij de heer Trap, maar gemeentebode De Vries was er ernstiger aan toe. Zijn linkerhand bleek zo verbrand, dat hij twee maanden niet zal kunnen wer ken. Andere nadelige verschijnselen hebben zich totnutoe niet voorge daan, zodat het vermoeden bestaat dat de mannen de gevaarlijke gassen niet hebben ingeademd. Op advies van TNO is het linoleum in de kelder van het gemeentehuis verwijderd en en onzer verslaggevers ICHT Een goed opgezet onderzoek naar de werking lupunctuur lijkt een eerste vereiste om te komen tot een tatie en integratie van acupunctuur. In het huidige .erende stadium, waarin de acupunctuur verkeert lijkt in ook onverstandig om over te gaan tot een wetswijzi- ïet betrekking tot de bevoegdheden ter uitoefening van ïpunctuur. t de Nederlandse artsen acu- ir-vereniging (NAAV), die derd leden telt, in een brief atssecretaris Veder-Smit van •zondheid. De brief is een reac- het tussentijdse advies over ctuur, dat de commissie alter geneeswijze ook wel com- luntendam geheten vorig ift uitgebracht. t parlementsredactie AG Bij de nieuwe leraren- Ubbo Emmius in Gronin- euwarden zullen per 1 au- meer eerstejaars studen- i worden toegelaten dan gelijk de bedoeling was. Pais (onderwijs) heeft beslo- Öoor hem aangekondigde be- Ig in dit verband te halveren. It daarmee uitvoering aan een Jan het VVD-Kamerlid Even- la door de Tweede Kamer is hnen. Juinigingsmaatregel zou het Uke opleidingsinstituut extra men. zo vond de Kamer, om tol twee plaatsen gevestigd is. Imt bij dat het instituut een Ie regio bestrijkt. Deze commissie heeft wel snelle wets wijzigingen voorgesteld, omdat het aantal acupuncturisten evenals het aantal patiënten dat op hen een be roep doet, in Nederland snel stijgt. De NAAV heeft grote bezwaren tegen het advies, onder meer omdat de com missie-Muntendam een speciale op leiding wil instellen, die het karakter van een hogere beroepsopleiding zou moeten hebben. Dit houdt volgens de vereniging in. dat de patiënt zonder tussenkomst van de huisarts direct naar een acu puncturist kan gaan. Deze heeft geen vooropleiding als arts of tandarts en is niet in staat een goed gefundeerde diagnose te stellen, aldus de NAAV. Het zal voor de acupuncturist ook moeilijk zijn om contacten te onder houden met specialisten en de huis arts. zodat de patiënt volgens de NAAV in acute gevallen veel meer gevaar loopt dan noodzakelijk is. Met de opmerking van de commissie- Muntendam dat het effect van acu punctuur niet valt te onderzoeken met de in de gangbare geneeskunde gebruikelijk methoden en technieken is de vereniging het ook niet eens. Ze ziet niet in, waarom als een patiënt zich beter gaat voelen en als zijn specifieke klachten verdwijnen of verminderen, dat niet goed met nor male methoden zou kunnen worden getoetst. In dit verband verzoekt de NAAV de staatssecretaris om een overheidszie- kenhuis met medewerking van de vereniging zo spoedig mogelijk te la ten beginnen met een praktisch we tenschappelijk onderzoek. ADVERTENTIE Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De om- en bijscholingsmogelijkheden in de bouw zijn volslagen onvoldoende. Een opleiding voor enige duizenden volwassenen per jaar op een werknemersbestand van honderdduizenden is veel te weinig, aangezien de werke loosheid in de bouw wordt overtroffen door een nog grotere vraag naar werknemers. Dit zei de voorzitter van de Hout- en Bouwbond CNV Dllo van Commenée gisteren in een toespraak tijdens een bondsraadvergadering in Utrecht. Van Commenée zei, dat het arbeids marktbeleid in de bouwbedrijfstak een voortdurende zorg van de bouw bond vormt. Naast de werkloosheid die er in de bouw heerst, blijkt dat aan de vraag naar vaklieden niet vol daan kan worden. Volgens de Hout en Bouwbond zal deze vraag de eerst komende jaren blijven aanhouden en eveneens voor de neven bedrijven in de bouw, opgaan. Om deze vraag op te vangen zijn de huidige scholings- en bijscholingsmo gelijkheden onvoldoende. De scho ling van schoolverlaters in het leerlin genstelsel is volgens Van Commenée goed, in tegenstelling tot de bij- en omscholingsmogelijkheden voor vol wassenen. Daarvoor zal een drasti sche uitbreiding nodig zijn van de opleidingen. Partijen in de bedrijfs tak zijn de eerstverantwoordelijken hiervoor, maar de overheid kan en mag zich daarbij niet afzijdig hou den, aldus Van Commenée. De voorzitter van de Hout- en Bouw bond CNV wees erop dat het geld dat de overheid in opleidingen zal steken dubbel en dwars kan worden terug verdiend. „Goede opleidingen zullen voorkomen dat mensen werkloos worden en vraag en aanbod kunnen daardoor in de bouwwereld beter op elkaar worden afgestemd," aldus van Commenée. 1) Behalve zondag. 2) Behalve zaterdag. DEURNE (ANP) Tien ziekenhuizen in zuidoost-Brabant en noord- en midden-Limburg zullen op 3 april de „Stichting samenwerkingsorgaan on cologie ziekenhuizen" <SSOZ) oprich ten. Daarmee krijgt een al Jaren lang bestaande samenwerking op het ge bied van de kankerbestrijding een formele status. De tien ziekenhuizen in Eindhoven, Helmond. Geldrop. Deurne. Venlo, Tegelen, Venray, Horst en Weert be strijken eert verzorgingsgebied van ongeveer een miljoen inwoners. Jaar lijks worden in de tien ziekenhuizen ruim tweeduizend kankerpatiënten behandeld. Bij de samenwerking staan de radio therapeutische voorzieningen in het Eindhovense Catharlnazlekenhuis centraal. Bij het ministerie van volks gezondheid is een aanvraag inge diend om deze voorzieningen te mo gen uitbreiden. De bestrahngscapacl- teit is nu volgens dr. W. van de Sande, bestuurslid van de op te richten stich ting en directeur-geneesheer van het Eindhovense ziekenhuis, nog onvol doende. Uitgangspunt bij de samenwerking is het streven patiënten zoveel mogelijk te behandelen in het eigen zieken huis Is dat niet mogelijk en moet de patiënt in Eindhoven bestraald wor den. dan kan de eigen specialist daar bij betrokken worden. Fietser rijdt sloot in ELIM (ANP) In Elim (gemeente Hoogeveen) is de 61-Jartge G Fik met zijn fiets in een sloot langs de weg geraakt en verdronken

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13