Ook kritisch kijken naar het liedboek Na Holocaust bijbel anders lezen IKV krijgt in E0- hoek tegenhanger Gereformeerde bonders blijven meedoen met 'Zending in Nederland' Trouw m rf ïct \U1-a Waarschuwing op studiedag: Paus op postzegel UIT DE KERKBLADEN Abortus blijft in wezen ongeoorloofd VANDAAG VOORBIJGANGEI i Bahai's in Ira vervolgd Ea Bang&Olufsef Bon .MAANDAG 26 MAART 1979 TROUW/KWARTET Van een medewerkster AMERSFOORT De lutherse ds. Wonno BleiJ heeft zaterdag in Amersfoort op een studiedag over het liedboek gewaarschuwd tegen een onkritische kijk op het liedboek. Wij, hier aanwezig, zijn allemaal mensen die het liedboek liefhebben en we hebben er geen behoefte aan dit nog eens tegen elkaar te zeggen. Overigens had ds. Bleij geen behoefte aan kritiek la de Apeldoornse pro fessor Velema. die verklaarde dat Je met het bedboek de nieuwe theologie in huis haalt. Dat slaat dan zeker op gezang 293 vers 4: loop ik met gesloten ogen naar het onbekende land!" (Jacq. v.d. Waals), opperde ds. Bleij Ds. Bleij is de voorzitter van de inter- kerkebjke stichting voor het ker klied. welke stichting samen met de Prof. v.d. Leeuw-stichUng en de stich ting Centrum Kerkzang deze „open" studiedag had georganiseerd. Ds. Bleij ging in zijn toespraak o.a. In op het artikel van ds. Nijssen in onze krant over een mogebjke kerkschei ding. een nieuwe breuklijn die dan maar. terwüle van de duidelijkheid en leefbaarheid in de kerk komen moet. Men zou kunnen zeggen: ook voor het liturgisch-muzikale leven van de kerk geldt dit als men niet oppast. Er zijn mensen genoeg die volledig kritiekloos alles zingen wat hun wordt voorgezet soms ook juist in die groepen, die om confessionele re denen struikelen over de Mederen van het bedboek, aldus ds. Bleij. Daarbij MlKDUnt leven we in een tijd waarin allerlei jeugdigen onder de invloed komen van vormen van godsdienst met een piëtistische snit. van een soort die wij nog niet eerder kenden. Allerlei rand verschijnselen in kerkelijk leven doen opgang. Te midden daarvan moet het kerkbed zijn weg vinden. Misschien bjkt onze maatschappij wel op een exploderend heelal, waar- Van een onzer verslaggevers UTRECHT De hervormde bond voor inwendige zending op gereformeerde grondslag (IZB) wil graag betrokken blijven bij de voortgang van het project „Zending in Nederland." Dat bleek op de jaarvergadering van de IZB in Utrecht. De IZB denkt zeer kritisch mee met ..Zending in Nederland", niet altijd tot genoegen van de andere evangeb- satie-instanties, die bij dit project betrokken zijn. Maar prof. dr. C. Graafland, secretaris van de IZB, stelde op de Jaarvergadering met vol doening vast. dat bij de mensen van ..Zending in Nederland" toch het be sef leeft, dat men de inbreng van de IZB niet mag afschrijven. ..WIJ zijn niet helemaal los van elkaar, de confrontatie bbjft," aldus prof. Graafland, die in zijn Jaarverslag ook zei, dat het project, hoe men er verder ook over denken mag, het denken over zending bi eigen land toch in een stroomversnelbng heeft gebracht. Hij hoopte voor het geheel van de kerk. dat de vragen, die door „Zending in Nederland" opgeworpen zijn, de bij belse bezinning op dit vraagstuk zul len verdiepen. Ook merkte prof. Graafland op: „Als wij (de mensen van de rechtervleugel van de hervormde kerk, red.) sommi gen verwijten zich onkritisch aan te sluiten bij gangbare maatschappebj- ke ontwikkelingen, mogen wij ons niet aan de vraag onttrekken of wij zelf niet onkritisch staan tegenover de handhaving van de bestaande toe stand." Het IZB-bestuur wil iemand aantrekken, die zich mede aan het doordenken van deze vragen wil gaan wijden. waarin opgenomen: De Rotter dammer. met Dordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur mg. O Poslma HOOFDKANTOOR Postbus 659 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam Rekemngnr. 23.00 12.574 Gemeentegiro Amsterdam X11000 REGIO ROTTEROAM/DORORECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) tet 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor advertenties) REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLANO- (uitsluitend administratie Postbus 3 8000 AA Zwolle let 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen: Per maand f 15.90 Per kwartaal 47.70 Pet hall jaar 95.40 Per jaar 188.60 Advertentietarieven op aanvraag Uie adressen boven) Oogave lamrliebenchten 9-19.30 van maandag I'm vnjdag Op zondag van 18- 20 uur teiel 020-913456 Opgave mim-advertenties tel 020-936868 of schriftelijk aan Mm.-Adv afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzigingen uitsluitend schnfle'nk aan onze Amsterdamse adressen Het werk van de IZB bbjft groeien, iets waarmee we niet onverdeeld bbj hoeven te zijn. aldus prof. Graafland, want het is een rechtstreeks gevolg van de toenemende ontkerkebjking en het bbjft daarmee vergeleken dan nog ver achter. Groei Is er vooral in het jeugdevange-' lisatiewerk (prof. Graafland meende van een opwekking onder de kerk- jeugd te kunnen spreken, zodat aan medewerkers geen gebrek is), koffie bars en kinderevangebsatie. Voor de instructie is een tweede Jeugdevange- list van de IZB dan ook dringend nodig. Ook groeit het besef, dat evangelisa- tie een zaak is van de hele gemeente. Voor deze gemeentetoerusting is naast ds. W. J. Bouw evangelist J. Hannessen als tweede man benoemd. Onlangs is ook begonnen met evan- gebsatiewerk onder moslims (door de aanstebing van drs. J. Beukema, sa men met nog enkele instanties) en met hulp aan verslaafden, waarvoor mej. C. van den Berg is aange trokken. Leesbaar Voorzitter ds. J. van den Heuvel uit Ede wees er in zijn openingswoord op. dat christenen leesbare brieven van Christus moeten zijn, niet In het een of andere geheimschrift, maar zo lees baar, dat buitenstaanders het zo maar lezen kunnen. Dat zal moeten bbjken in wat wij doen aan onze naaste, aldus ds. Van den Heuvel. „Leesbare brieven" was ook het the ma van de zang- en appèlavond, die op de Jaarvergadering volgde, waarin ds. W. Verboom uit Waddinxveen en jeugdevangelist G. J. van de Bos toe spraken hielden. Aanvulling in het snel zo zal zijn, dat wij allemaal samen uit elkaar gToeien en niet meer samen kunnen zingen op dezelfde wijze. Wie over de toekomst van het kerkbed nadenkt, kan niet genoeg allerlei hulpwetenschappen daarbij in het geweer roepen, op straffe van naïef te zijn. ROME Eind vorige week heeft het postkantoor van het Vaticaan de eerste postzegelserie van de nieuwe paus uitgegeven. De zegel van 400 lire laat Christus zien, die aan Petrus de sleutelen van het koninkrijk der hemelen geeft (volgens Mattheüs 16 vers 19), waarin naar r.k. opvatting de grondslag van het pausambt ligt. Op de postzegel van 250 lire geeft paus Johannes Paulus II de zegen. De zegel van 170 lire toont het wapen van de huidige paus en de datum van zijn verkiezing (16 oktober 1978). De serie is uitgebracht in een oplaag van 1,3 miljoen. ADVERTENTIE Het bedboek als oecumenisch project is vaak ook juist daarom mikpunt van kritiek, vervolgde ds. Bleij. Daar voor mag het woord van prof. Velema als sterk staaltje gelden. Het oecume nische van dit boek wordt tegen het boek gebruikt. Toch bbjven abe ker ken uitgenodigd om mee te komen doen. Een probleem apart vormt het taalge bruik in het kerkbed. Neem bijvoor beeld een doopbed: het bevat altijd een reeks verwijzingen naar bijbel teksten en bijbelgedeelten (Mozes- Noach-Naóman-Rode Zee-Zond- vloed). Zonder gedegen bijbelkennis zijn deze liederen niet verstaanbaar: werkt dat feit abeen al dan niet ver vreemdend? Of moet de kerk zeggen: het kón nu eenmaal niet anders. De kerk mag bbjven verwachten van de mensen die komen, dat zij zich die noties eigen maken. Toch bbjft het feit, dat in het bedboek een aantal dichters bijzonder „verbergend ont- hubend" bezig zijn, hetgeen de toe- gankebjkheid van de tekst voor de mens aan de periferie niet makkebj- ker maakt, vond ds. Bleij. In de aansluitende algemene discus sie kwam men tot het signaleren van een paar wensen ten aanzien van het bedboek. Het bbjkt t dat enkele ru brieken uit het boek gemakkebjk wat aanvulling zouden verdragen: de Kersttijd en de tijd voor Pasen ko men wat bederen te kort. Als men met aanvubende cahiers eens wat ter proeve aan de kerken zou kunnen aanbieden, zou dat niet onwelkom zijn. Ds. Bleij merkte overigens hier bij op. dat de opdracht, door de ker ken aan de Stichting verstrekt, een dergebjk pogen toestaat, waarbij men erop dient te letten, dat er dan toch geen sprake is van officieel door de kerken aanvaarden van nieuwe bederen. Dat is vooralsnog nog lang niet aan de orde. Maar wil men wat er leeft activeren en begeleiden, dan zal men ook dit werk moeten oppakken. Als zeer belangrijk ziet men een seri eus ter hand nemen van het werk aan het kinderbed in de Kerk. Een aspect dat telkens aan de orde kwam, was: de opleiding in het kerklied aan peda gogische academies, scholen en de theologische faculteiten. Men was over de aard en kwabteit daarvan niet gerust. Het zangonderwijs scoort in ons land sowieso al niet zulke hoge cijfers; het kerkbed kon dan hele maal wel eens tussen de stoelen geraken. De mensen van het bestuur van de Kerkbedstichting namen al het ge zegde ter studie mee naar huis. Van hun kant drongen ze aan op het in zenden van aberlei materiaal dat er plaatsebjk is en gebruikt wordt, zo dat men kan inventariseren. We ge ven hierbij het adres van het secreta riaat van de stichting: Ds. O. Th. Boonstra, Kon. Emmalaan 38. Leid- schendam. £0} Interlektuur INTERNATIONAAL EVANGELISCH BOEKCENTRUM Parkstraat 29. p. b. 355, 6800 AJ ARNHEM tV ►«'V* -f ,6v0^VoC.v° .v .li Q V* -■ Ac;//./ INTERLINEAR HEBREW-ENGLISH O.T.3 delen, samen 125, 00. Het eerste Interlineaire Hebreeuws- Engelse Oude Testament. De Maso- retische tekst met daaronder een letterlijke vertaling. In de kant lijn de King-James vertaling Een belangrijk hulpmiddel bij be studering van de bijbel. dit, en nog veel meer boeken uit binnen- en buitenland hebben wij voor U. Pak uw telefoon en draai: 085-434140. en wij komen in aktie! Onze winkels vindt u in Arnhem: Parkstraat 29, Broerenstraat 35. Assen: Vaart z-z, 13 Van een medewerker LEUSDEN Blijkbaar is de vaak ongebreidelde jodenhaat uit onze christelijke traditie voortgekomen. Dat schrijft ds. J. Dijk, gereformeerd predikant te Amsterdam in een speciaal aan de film Holocaust gewijde uitgave van het blad Evangelie en Israël. Volgens ds. Dijk is in de loop van de kerkgeschiedenis het beeld van de hardnekkige, ongelovige jood ont staan, die altijd maar weer weigert zich door die zachtmoedige Jezus te laten overtuigen en die Hem moed- wilbg en tegen beter weten in, als Messias verwerpt. De christen die als volgebng van Jezus ook wel zacht moedig is, maar die toch niet kan dulden dat de eer van zijn Meester zo wordt miskend en aangetast in de loop der eeuwen (natuurbjk onge dwongen!) telkens weer tot de tegen aanval overgegaan, waarvan die „boze joden" het slachtoffer werden. Zo is tenslotte nó kruistochten en ghetto-dwang, de Holocaust geko men: de uitroeüng van heel het jood se volk in de jaren 30 en 40. Inlegkunde Ds. Dijk is ervan overtuigd dat het anti-joods interpreteren van bijbel teksten, die op zichzelf geen anti- joodse tendens vertonen, aan inleg kunde te wijten is: als bijbel-uitspra ken zo veel onheil hebben aangericht als in de Holocaust, dan moeten wij de moed opbrengen om ze nu anders te interpreteren dan we vroeger de den. Desnoods moeten we het zelfs aandurven om van sommige uitspra ken, die geen andere interpretatie toelaten, te constateren, dat ze toen mogelijk actueel waren, maar dat ze voor ons geen absolute, voor alle tij den geldige waarheid uitspreken. Van een onzer verslaggevers VOORTHUIZEN In de hoek van de Evangelische Omroep is een tegenhanger opgericht van het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV). Deze stichting „Bijbel en Vredesvraagstukken" gaat ook een alternatieve Vredeskrant uitgeven. ADVERTENTIE In deze krant, die dit najaar voor het eerst zal verschijnen, zal volgens de initiatiefnemers „op bijbelgetrouwe wijze aandacht worden gegeven aan de vraagstukken van oorlog en vre de". De naam van de krant is „SJa- loom". Het initiatief tot deze nieuwe stich ting is genomen door enkele Journa listen en leraren maatschappijleer. Zij hebben de mederwerking gekre gen van onder meer prof. dr. ir. E. Schuurman, oud-kamerlid drs. A. Schouten, drs. A. Kamsteeg, drs. J. A. E. Vermaat en de legerpredikanten J. J. Poort, K. Baas en H. van de Born. De stichting verwacht, zoveel giften te krijgen, dat ze nu al heeft aange kondigd, dat de krant begin septem ber gratis beschikbaar zal zijn voor ieder die daarvoor belangstelling heeft, maar speciaal voor het voortge zet onderwijs, alsmede voor kerken, kerkelijke gespreksgroepen en jeugd clubs. Dokter P. J. F. Dupuis stelt zich in het hervormde kaderblad Woord en Dienst achter het abortus-wetsont werp van de regering: Al met al blijft vruchtafdrijving een noodmaatregel, een ln wezen af te wijzen ingreep, maar aanvaardbaar in het belang van de vrouw. Het mag dan ook nooit een middel naast ande re worden. Het besef een in wezen ongeoorloofde ingreep uit te voeren zou verloren kunnen gaan bij een volstrekt geliberaliseerde abortus wetgeving. De indicatie zal zorgvul dig moeten worden gesteld met be houd van het uiteindelijke beslis singsrecht van de vrouw. Er moet op worden gelet, dat haar wens authen tiek is en niet het gevolg is van pres sie door anderen of van onjuiste ideeën over wat haar man ervan zal vinden. Daarbij past zeer wel een verplicht kort tijdsverloop tussen aanmelding door de vrouw en uitvoe ring van de ingreep, waarbij moet vaststaan, dat de echtgenoot gele genheid heeft gehad, zijn wensen en ideeën kenbaar te maken, meer niet. maar ook niet minder Een dergelijk tijdslimiet is dus geen straf, maar duidt meer het volstrekt uitzonderlij ke van de ingreep aan. Dat laatste kan tevens gebeuren door handha ving in één of andere vorm van de strafbaarheid ln het wetboek van strafrecht, overigens ook geheel in overeenstemming met artikel 2 b.w. En tenslotte nog door beperking van het aantal weken, waarbinnen inge grepen mag worden. Uitgangspunt bl) dat laatste zij de absolute zeker heid, dat de vrucht nog niet aan de mogelijkheid van zelfstandig, dit is P. J. F. Dupuis buiten de baarmoeder, voortleven toe Is. In mijn ogen is 20 weken dan te lang, omdat wetenschappelijk de duur van de zwangerschap in weken geen absoluut vaststaand gegeven is: een zwangerschap van 20 weken zou ook 22-24 weken oud kunnen zijn. Daarom als grens aanhouden 16-18 weken. Ziekenfonds Oud-kamerlid Ad Schouten wijst in het maandblad Credo op een detail in de abortus-discussie, waartegen hij grote bezwaren heeft: Enige Jaren geleden is „de pil" in het ziekenfondspakket opgenomen. Men kon daarvan met verwondering ken nis nemen. Want heeft het gebruik van de pil in verband met een van de meest levenslustige uitingen van de mens iets met ziekte te maken? Men kon lachen om deze wonderbaarlijke politieke stunt. Nu kondigt het kabi net aan dat abortus provocatus, zo dra eenmaal wettelijk geregeld, een plaats krijgt in het ziekenfondspak ket. Dat is niet meer om te lachen; het is om te huilen. In-triest. Er zijn tenminste drie belangrijke argumen ten tegen in het geweer te brengen. 1. De opneming van abortus provocatus in het ziekenfondspakket suggereert dat abortus een medische dat is: een op genezing gerichte ingreep is. Het tegendeel is natuurlijk het geval. 2. Het gevolg van de opneming is bovendien dat de verzekerden de kos ten van abortus-provocatus samen gaan betalen. U en ik betalen mee. Dat is niet te verteren. 3. Tenslotte werkt deze maatregel uiteraard de maatschappeplijke aanvaarding van de abortus in de hand. Arbortus? Och, dat is zoiets normaals, dat je zelfs de rekening niet hoeft te beta len. Als deze maatregel doorgaat is slechts één reactie van de principiële tegenstanders van abortus provoca tus mogelijk: de grote weigering. Men kón toch geen lid blijven van een ziekenfonds of verzekerde van een ziektekostenverzekeraar, wanneer men daardoor medebetaler wordt aan abortus provocatus? Moeten er christelijke ziekenfondsen en ziekte kostenverzekeraars worden opge richt? Er zijn inderdaad meer christe lijke organisaties uit de nood geboren. Kerkelijk ogen. Er wordt door velen onkerkelijk gedacht. Dan krijg je juist de ver brokkeling van de groepsvorming. Dan wordt er gepleit voor kerkschei ding, zoals ds Nijssen uit ongeduld en wanhoop deed. Bij de behandeling van de informatienota op de jongste synodevergadering van maart las ik, dat de socioloog dr. Scholten de sug gestie deed, dat men actieve doople den maar tot ambtsdragers moest benoemen, als men ze niet meer vin den kon onder de belijdende leden, omdat er steeds minder jongeren ko men tot openbare geloofsbelijdenis. Dat vind ik nu juist een symptoom van onkerkelijk denken. Zo zijn er vele zorgen.Maar er zijn ook licht punten. Persoonlijk vind ik de toe nadering tussen de Herv. kerk en de geref. kerken een lichtpunt. Ook is er toenadering tot anderen als de vrije evangelischen. Ik weet wel, deze zaak is ook gevoelig. In vele gemeenten is nog spanning tussen hervormden en gereformeerden. Maar wij zijn samen op weg. De gemeenschappelijke ver gaderingen van de beide synodes gaan voort. Nu straks in oktober. Dat is-een andere weg dan die van kerk scheiding. Zo moeten wij ondanks alle moeilijkheden voortgaan. Het moet komen tot herstel van de breu ken, die in de vorige eeuw geslagen zijn. Als de confessionele vereniging daartoe mede mag dienen, heeft ze nog een taak. In het blad van de confessionelen, het Hervormd Weekblad schrijft ds S. Kooistra, eindredacteur van het blad en sinds kort ook vlce-voorzitter van de hervormde synode, over de taak van de confessionele vereniging in de hervormde kerk: Als voornaamste functie nu van de confessionele vereniging zie ik om de principiële lijnen van het kerkelijk denken te blijven trekken, zoals wij deze in de kerkorde van 1951 kunnen vinden. Want er dreigt gevaar, dat ieder weer doet wat goed is ln eigen Bijval Vrijwel alle reacties op de suggestie van ds. F. N. M. Nijssen („Kerkschei ding. een uitweg?" Trouw, 17 febr.) In de kerkelijke pers waren negatief. Al leen het blad van de verontruste gere formeerden Waarheid en Eenheid be tuigt adhesie. J. P. Wijsman: De gedachte is niet nieuw. Circa 10 jaar geleden hebben wij via een inge zonden stuk in Trouw een zelfde ge dachte naar voren gebracht, nl. een federatief verband van de ortho doxen uit alle reformatorische ker ken én idem van de nieuwe theologie- aanhangers. Dat er iets moet gebeu ren, weten allen die momenteel aan de kerk lijden. In Centraal Weekblad (gereformeerd) schrijft prof. dr. K. Runia over de moed om nee te zeggen tegen datgene waarvan men gelooft dat het in strijd is met de Schrift en de belij denis. Dat is een opdracht vaaraan alle gelovigen, en met name ook de ambtsdragers, zich niet mogen ont trekken. Zoals Calvijn eens schreef aan Margaretha van Navarre: „Een hond blaft als zijn meester wordt aangevallen. Ik zou een lafaard zijn als ik zag dat Gods waarheid wordt aangevallen en me toch stil zou hou den, zonder enig geluid te geven." Misschien ligt hier wel het zwakke punt in het kerkelijk leven van van daag. Onze tijd is een tijd van subjec tivisme. We vinden dat ieder het recht heeft om zijn eigen mening er op na te houden, ook in de kerk. Het spreken van „Gods waarheid", zoals Calvijn dit deed, ligt ons niet zo erg meer. Ook de waarheid is gesubjecti- veerd. Telkens weer lees je dat de waarheid ook verandert. Vaak wordt dat verdedigd met de stelling dat de waarheid niet een „iets" is (een for mule, een dogma), maar een „Ie mand" (nl. Jezus Christus). Maar op deze wijze scheppen we valse tegen stellingen die de bijbel in het geheel niet kent. En het resultaat is dat het apostolisch getuigenis aangaande Je zus zijn gezag verliest en dat ieder tenslotte zijn eigen ideeën over Jezus heeft. Maar zo kun je natuurlijk ook geen kerk zijn. De kerk staat en valt met het apostolisch getuigenis (het Nieuwe Testament) en het getuigenis van de profeten (het Oude Testa ment). Wel zal dat getuigenis in elke tijd opnieuw verwoord en opnieuw geactualiseerd moeten worden, Maar normatief blijft het funderende getui genis van de Schrift. Daaraan zal alle spreken van en in de kerk altijd weer gemeten moeten worden. aaj j 36, 1 In dit themanummer over Holocaust wordt het filmverhaal in het kort sa mengevat. Ds. J. G. K. Littooy pro beert mede aan de hand van deze samenvatting een bezinning op gang te brengen of men de film wel of niet wil zien: voor sommigen zal het kij ken misschien zo veel herinneringen en emoties losmaken, dat het afgera den moet worden. Gaat u kijken, dan dient bedacht dat er allerlei vragen opgeroepen kunnen worden bij uzelf, maar ook bij medekijkers. Dat zal zeker het geval zijn als kinderen meekijken. Verder geeft ds. Littooy concrete aan wijzingen bij die voorbereiding, maar ook betreffende het gesprek na af loop: Ga niet onmiddellijk uit elkaar, maar blijf nog wat praten en drinken. Daarbij kan dan gebruik worden ge maakt van een aantal door ds. Lit tooy opgestelde gesprekspunten, waarbij de relatie met onze huidige samenleving niet wordt losgelaten. Tenslotte zorgde het Joods Histo risch Museum te Amsterdam voor een uitgebreide achtergrondinforma tie over de Jodenvervolging tijdens de laatste wereldoorlog in Nederland. Het blad Evangelie en Israël wordt uitgegeven door deputaten van de gereformeerde kerken voor Kerk in Israël, Postbus 202, Leusden. De prijs per exemplaar is 1.25. Bij grotere aantallen wordt korting verleend. IN UWE POORTEN De zondag die wij zojuist gevierd hebben heet volgens het klassieke kerkelijke jaar „Laetare"; het bete n kent: „Verheugt u" en komt uit de woorden van de intocht: „Verheugl J met Jerusalem, en juicht over hai allen die haar liefhebt" Jesaja 11In de reeks lijdenszondagen springt deze zondag er even uit als£r een „klein Pasen", een teken van hoop. Het lijden is ergens toe, het voert ergens heen. Naar de opstan-1 ding, vandaar die vreugde. Jeruzalitl is de stad Gods, de plek waar Hij bl ii de mensen wil zijn. De plaats waar s gemeenschap leeft bij zijn genade. 1 Wij denken aan de kerk. Een hach< IC ke zaak, om vandaag mensen op te i wekken zich te verheugen in de kei 1 „Onze voeten staan in uwe poorter Jerusalem", zingt de psalm van detf tocht (122). Waardenken we aan bi e „kerk"? Je kunt denken aan het in£i tuut. De hervormde, gereformeerd lutherse, doopsgezinde enzovoort i kerk. Dan ben je al met iets dubbel zl zinnigs bezig. Iets van God, maar o iets van mensen. Iets van de eeuwi omwankelbare God en iets van de tt voorbijgaande wankelende mense o Misschien bedenken we dat te weii oi Naar weerskanten. Staan op de kei ir kan een aanvechtbare zaak zijn. Did kerk laten vallen is minstens even hachelijk. Kan het ook anders? Ik denk van niet. Ik hoor er wel bij, w met mij is het al net eender. Ik ben een aangesproken mens,d at wast water van de zee niet af tegelij k allerminst een gendeel. En daarom hoor ik En ik kan me erin verheugen dat il die plek gevonden heb. Op de klan af zal het voor velen zijn: in uw po< ten, o Jeruzalem! Helemaal naar b nen, gaat dat wel met mij? Maar helemaal naar buiten, dan weet ik totaal niet waar ik blijven moet. Ti een vreugde. Misschien wat kriti scher. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Epe, P. J. Gulik te Breda. Prof. dr W. H. Velen* „Op de keper beschouwd" is de van een serie lessen over ethischi sociale vragen, samengesteld prof. dr W. H. Velema, samen me leraar pedagogische academie I. Kole. In het nu verschenen twe|" deel komen aan de orde:, het gea het afstaan van organen, roepingf beroep, arbeid, het marxisme pi tisch atheïsme, het vloeken. Het cédé is steeds een korte inleid enkele didaktische aanwijzingen dan een bloemlezing „leesstukkt recent geknipt uit boeken, krantei tijdschriften. Met name bedoeld v] gebruik in het reformatorisch vol gezet onderwijs. „Op de keper I schouwd, 2" is een uitgave van K Kampen, telt 143 pag. en kost 16j GENêVE (Reuter) Op bevel islamitische revolutionaire comi, hebben gewapende groepen in zeker vijf grote centra van het bal me overgenomen, zo hebben aanl gers van deze godsdienst in Gei meegedeeld. De bahai's vormen de grootste re^ euze minderheid in Iran. De schar gen over hun aantal lopen uiteen een half miljoen tot een miljoen, ten Iran zijn kleine groepen gelov in Europese landen, Amerika Afrika. Vijanden van de bahai's, is in Gei gezegd, hebben het gerucht spreid, dat de groep „achter de zou staan". Acht bahai's zoude j Iran zijn vermoord en meer dan j honderd huizen en tientallen win e van gelovigen zouden zijn gepK derd of in brand gestoken. De bahai's zijn de volgelingen Baha Allah (1817-1892). Zij zijn ui islam gestoten, omdat Baha Alia pretentie had, dat hij een profeet e die op een lijn was te stellen Mohammed. u ADVERTENTIE z m«x ivanbeeöi heeft wat voor u Als u onderstaande bon o 1 stuurt ontvangt u GRATIS een katalogus met het g hele 8&0 programma en e komplete dealerlijst. Een attentie van "de Deenfc( vormgevers van beeld en geluid" Stuur mij uitgebreide dokt K mentatie B&O. B&O antwoordnr 124 1200 WKs-Graveland (geen postzegel)

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2