'Uiterst bod' FNV afgewezen )eganda sluit uchthaven Begin zeker van vrede Indikken Kiesuwkado Problemen voor Oranje Lndriessen: ,n deze kra ,!t Werkgevers willen wel praten over CNV-voorstel log meer ezuinigen j Lees een bant met overtuiging: TfOUW Trouw iet Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Af en toe een bui Vorster wist van schandaal nzaniaanse troepen rukken op Socialisten winnen in Frankrijk Nog laatste gesprek met Sadat Tempo-Team verzorgt 't Schoolstaking is mogelijk Lege auto duur in Singapore Trouw Overal meegenomen 26 t!m 31 maart Bezorg Trouw een nieuwe abonnee 37STE JAARGANG NR 10805 - MAANDAG 26 MAART 1979 rouw HET WEER Af en toe een bui. maar ook enkele opklaringen. Krachtige, aan de kust eerst nog nu en dan harde wind uit zuid tot zuidwest. Temperaturen ongeveer negen graden. MORGEN EN OVERMORGEN: enkele opklaringen, later regen met veel wind. Middagtemperaturen omstreeks negen graden. Zon op: 06.29. onder: 19 04 Maan op: 18.23. onder: 06.18 LOSSE NUMMERS 60 CENT n onze parlementsredactie IN HAAG Verslechterde econo- sche vooruitzichten nopen het ka- let Bestek'81 met hardere hand uit voeren en wellicht dit najaar al de odremprocedure in werking te llen. rt samengevat is dit de boodschap minister Andriessen (financiën) erdag voor de VARA-microfoon volke te verstaan gaf. Hij sprak een „versterkte noodzaak" om bezuinigingsplan uit te voeren. Igerts ingewijden ontleende de mi- ter deze harde opstelling aan enke- :erngegevens van het centraal eco- nische plan dat aanstaande vrij- gepubliceerd zal worden. Die cij- liegen er inderdaad niet om. zo kt uit onze informatie. Zo zal het ort op de betalingsbalans dit jaar op anderhalf miljard maar op e en een half miljard gulden uit- nen. Deze ontwikkeling vindt zijn zaak in een toenemende scheve ristenbalans (steeds meer Neder- ders besteden steeds meer geld in buitenland) en een sterk gestegen rtenlandse consumptie, onder- ir vanuit het buitenland ingevoer- automobielen. Inplaats van een wachte consumptiestijging van n drie zal de stijging dit jaar 4,5 cent bedragen. latie dit alles wordt de Inflatie verder gewakkerd. In plaats van 4 pro- zullen de prijzen met ruim 4,5 :ent stijgen. Ook de loonsomstij- zal ruim een procent namelijk op 7 procent uitkomen boven de pronkelijke raming. De nullijn de werknemers blijkt groten- s te niet te zijn gedaan door een lentele loonstijging (promoties, odieken en dergelijke) van 2,5 ent. slechte beeld heeft het financier stekort van de rijksbegroting on sterke druk gezet. Het is nu niet r meer dat dit tekort beneden de ocent zal blijven. PAGINA 2: Geen mooi-weer- spelen met liedboek PAGINA 3: Europese kandidaten Leraren tegen landelijk examen geschiedenis PAGINA 4: EO-congres over abortus Wiesje Bouwmeester overleden PAGINA 5: PAGINA 9: 'ervolg op pagina 7 Margreet van Hoorn: het geluk heeft zoveel vormen ïOBI (AP, Reuter, UPI) De Oegandese luchthaven ëbbe is voor alle burgerluchtvaartverkeer gesloten, In het 1 is een uitgaansverbod ingesteld, van zes uur 's avonds tot uur 's ochtends. (bbe, op 32 kilometer afstand van gandese hoofdstad Kampala, is enige internationale vliegveld het land. Het vormt een belang- schakel bij de bevoorrading van Ident Amin door zijn Arabische ^standers. igens waren er gisteren berich- at de Libische troepen van En- verdwenen waren, en waren ebracht naar het front. o-Oeganda heeft gezegd dat zaniaanse agressors" tot diep in nda zijn doorgedrongen. Vol- betrouwbare zegslieden in het and Kenia hebben de Oegande- pstandelingen, gesteund door aniaanse militairen, de stad ingenomen. Als dat het geval t de luchthaven Entebbe binnen ereik van het Tanzaniaanse ge- Gisteren deden al geruchten ide dat granaten waren ingesla- p het vliegveld. tste linie verluidt heeft president Amin aatste verdedigingslinie opge- in op 30 kilometer van Kampa- de steden Katende en Nsangi. val van Mpigi zijn duizenden an begonnen Kampala te verla at angst dat de stad binnen e dagen het middelpunt zal zijn e gevechten. is Oegandese verzetskringen in Kenia en Tanzania zijn nog slechts twee bataljons trouw aan de presi dent. Amin heeft alle mannen in zijn land opgeroepen onmiddellijk dienst te nemen. Ondertussen zijn de tegenstanders van Amin het weekeinde weer bijeen geweest in de Noordtanzaniaanse stad Moshi om te praten over Oegan- da-na-Amin. „Monarchisten" en „marxisten" probeerden het eens te worden en een blauwdruk op te stel len voor de toekomst van het land. Van onze sociaal-economi sche redactie LEERSUM/HEEMSTEDE De kans op stakingen is dit weekeinde verder toegeno men. De industriebonden FNV hebben in het CAO-con- flict een „uiterste bod" ge daan: uiterlijk aan het eind van het jaar verkorting van de werkweek tot 39 uur. Maar voorzitter Ter Hart van de FME (werkgevers metaal) noemt, in een gesprek met „Trouw", verkorting van de werkweek nog in 1979 „abso luut uitgesloten". Ir Ter Hart wil echter wel verder praten over het tussenvoorstel van de Industriebond CNV. De CNV-bond wil nu met de werkge vers afspreken dat uiterlijk in 1981 de 40-urlge werkweek zal worden door broken. Ter Hart noemt dit „een moe dig voorstel" van voorzitter Ester van de CNV-bond. Maar de werkgevers willen eerst een studie naar de vraag of verkorting van de werkweek kan en de werkgelegenheid dient. Er valt met Ter Hart te praten over een for- mule dat verkorting van de werkweek er komt, als de studie positief uitvalt. Ter Hart vindt dat partijen er „erg verstandig" aan zouden doen om voor het tot acties ls gekomen, verder te praten over het voorstel-Ester. Uiterste bod Zaterdag vergaderden In Leersum de beleidsorganen van de Industriebon den FNV. Daarbij ging het niet alleen om de CAO In de metaal, maar ook om CAO's ln de textiel, confectie, Hoogovens, Philips, Unilever, Van Gelder en Avebe. De bonden stelden daar als „uiterste bod" dat ln de CAO's voor 1979 moet worden vastge legd dat de gemiddelde werktijd wordt verkort met tenminste een uur per week, „waarbij ook aan toepas- PARIJS (Reuter) De socialisten hebben gisteren fors gewonnen bij de tweede ronde van de regionale verkie zingen in Frankrijk. Toen de helft van de stemmen geteld was stonden de socialisten op 37 procent van de stemmen, wat 10 procent meer was dan tijdens de eerste ronde, vorige week zondag. Naar verwachting krijgen socialisten en communisten samen in 54 van.de 96 departementen een meerderheid. Zij hebben volgens waarnemers ln Parijs handig gebruik gemaakt van de groeiende sociale onrust in Frank rijk door de stijgende prijzen en de toenemende werkloosheid. De regionale verkiezingen in Frank rijk worden eens in de drie jaar ge houden voor de helft van de zetels van de departementale raden, die overigens slechts tweemaal per Jaar vergaderen en weinig bevoegdheden hebben. Sombere gezichten in het vakantiecentrum De Ginkelduin in Leersum. Links Jan de Jong en rechts Arie Groenevelt van de Industriebond NVV-NKV. sing van roostervrije dagen kan wor den gedacht". De bonden spraken verder uit dat inwilliging van andere CAO-elsen of de vervroegde uittre ding van oudere werknemers, niet in de plaats kan komen van de werktijd verkorting. Voorts gaven de beleids organen machtiging aan de bonds- besturen om voorbereidingen te tref fen voor acties. Vervolg op pagina 7 Interview met ir. W. J. ter Hart, de nieuwe voorzitter van de metaal werkgevers FME. WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) „Morgen tekenen wij een vredesverdrag, dat verzeker ik u." De Israëlische premier Menachem Begin zei dit gisteravond voor hij op zijn verzoek nog eenmaal de Egyptische president Anwar Sadat ontmoette voor een laatste onderhandeling. ADVERTENTIE- Werken in de gezondheidszorg? Kijk in de Gouden Gids Hoofdkantoor: 020-156151 Het gesprek werd gehouden in de ambtswoning van de Egyptische am bassadeur in Washington. Israëls minister van buitenlandse za ken Dayan zei dat Begin nog een nadere afspraak wilde maken over het tempo waarin de Israëliërs de olievelden in de Sinal moeten over dragen aan Egypte. Ook wenste Be gin betere garanties voor levering van Egyptische olie. President Carter van de Verenigde Staten, de derde partij bij de onderte kening vanavond van het Egyptisch- Israëlische vredesverdrag, zou zijn twee partners pas bij de ceremonie zelf ontmoeten. Begin liet doorsche meren dat hij zijn laatste verlangens aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance heeft voor gelegd en dat die geen problemen verwachtte. Egypte heeft Israël gevraagd de olie velden na vier maanden te ontrui men. Israël geeft de voorkeur aan een periode van negen maanden. Begin zou voorts twee ondergeschik te punten aansnijden: na de plechtig heid in Washington wil hij het ver drag ook nog ln Jeruzalem en Cairo ondertekenen en de grenzen tussen de twee vroegere vijanden zouden onmiddellijk moeten worden openge steld in plaats van na een overgangs periode. In Damascus heeft de Russische ml-' nister van buitenlandse zaken Gro- myko gisteren de Arabische tegen standers van het Israëlisch-Egypti- sche vredesverdrag verzekerd van Russische steun. Gromyko ontmoet te er ook PLO-lelder Arafat. Aange nomen wordt dat hij tevens zal trach ten de Syriërs te bewegen tot nauwe re samenwerking met Irak, de belang rijkste bondgenoot van de Sowjet- Unle in het Midden-Oosten. Waarne mers verwachtten dat de Syriërs Go- myko zouden vragen de politieke steun om te zetten ln wapenleveran ties, als tegenwicht voor de Ameri kaanse hulp aan Israël. De Amerikaanse ambassade in Da mascus werd gisteravond door twee ABOP kiest hardere lijn Van onze onderwijsredactie UTRECHT De Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) overweegt om in het najaar een sta king uit te roepen. Het zou de eerste echte staking ln het Nederlandse on derwijs kunnen worden. De roep om hardere acties tegen het beleid van minister Pais was duide lijk te horen op het driedaagse con gres dat de bond zaterdag in Utrecht afsloot. Voorzitter Jan van den Bosch had donderdag al verklaard dat het woord staking officieel ln het woor denboek van de bond was opge nomen. De ABOP zal nog voor de zomerva kantie een grote demonstratie orga niseren. Daar zal van de regering een beter arbeidsplaatsenplan worden geëist ter bestrijding van de groeien de werkloosheid en ter verbetering van het onderwijs. Vervolgens zal de bondsraad zich be raden op de mogelijkheid van een staking ln het najaar. Het hoofdbe stuur had aanvankelijk gesuggereerd een „korte demonstratieve werkon derbreking" te houden. Maar de alge mene vergadering vond dat het woordje „kort" wel gemist kon wor den. Een langere staking mag ook. De ABOP heeft ook afstand genomen van het beleid van de Nederlandse Federatie van Onderwijsvakorgani saties (NFO). In deze federatie zijn de meeste grote onderwijsbonden verte genwoordigd. Geprobeerd zal worden de partners ln de NFO tot een harde re UJn te bewegen. Lukt dat niet dan zal de ABOP niet aarzelen alleen ac tie te voeren. Net als eerder de Protestants Christe- lljke Vakorganisatie (PCO) heeft ook de algemene bond zich zeer kritisch uitgelaten over de voorstellen van staatssecretaris De Jong inzake de nieuwe schoolvorm voor 16- en 17- Jarigen. De centrale commissie van onderwijsoverleg zal het plan van De Jong vandaag bespreken. De ABOP verklaarde dat zowel de onderwijskundige invulling van de twintig experimenten als de regeling limporteur stelt :mprijs in jij een prijs? Van onze sportredactie AMSTERDAM Aan de voor avond van de woensdag in Eindho ven te spelen voorrondewedstrijd voor het Europees kampioenschap tegen Zwitserland, zijn de proble men voor de Nederlandse bonds coach Jan Zwartkruis opnieuw toe genomen. Ruud Krol, aanvoerder en laatste verdediger, moest giste ren na 28 minuten spelen in de competitiewedstrijd van Ajax te gen FC Utrecht geblesseerd het veld verlaten (zie foto) waardoor ook zijn meespelen woensdagavond onmogelijk werd. Eerder had Zwartkruis al tegenslagen moeten Incasseren, door het wegvallen van onder meer spits Ruud Geels, aan valler Johnny Rep en tweede vrije verdediger Adrie van Kraay. Zwart- kuls riep dit weekeinde Adri Koster (Roda JC), Jan Peters (Feyenoord) en Huub Stevens (PSV) op om zijn selectiegroep van zestien te comple teren. In de voetbalcompetitie keerde de spanning aan de top weer wat terug door de nederlaag van leider Roda JC bij AZ'67. Ajax en PSV profiteer den van deze misstap. Onverwacht succesvol was het Ne derlands ljshockeyteam. Vla een 4-3 zege op de DDR werd de strijd om het wereldkampioenschap in de B- groep gewonnen en volgde na de kwalificatie voor de Olympische 8pelen (volgend Jaar in Lake Pla cid) nu ook de promotie naar de A- groep; een nog nimmer bereikte mijlpaal in de nationale ijshockey- geschledenis. SINGAPORE (Reuter) Wie een lift naar kantoor wil, heeft daar ln Singapore geen enkel probleem mee. Volgens een verordening om het forenzen- verkeer terug te schroeven, is er voor een automobilist maar éém manier om een heffing van vier gulden te ontlopen bij het binnenrijden van de stad ln het spitsuur. Je moet zorgen dat je drie passagiers vervoert. Zakenmensen staan elke mor gen aan de rand van het be schermde gebied met hun auto's in de rij om bij bushaltes ritjes aan te bieden aan minder welvarende forenzen. „Het heeft van de stad een veel vriendelijker plek gemaakt," aldus een bestuurder, „en er zijn een aantal interessante contacten gelegd." bommen getroffen. Een woordvoer- van de rechtspositie van docenten der zei dat er slechts lichte materiële onvoldoende was. Als daar vandaag schade ls aangericht. geen verbetering ln komt, moet alles een Jaar worden uitgesteld, meende Meer over de Arabische reacties op het congres, het vredesverdrag op pagina 5. Singapore heeft een probate oplossing voor de och tendspits. Iedereen die de stad in wil met een niet volle auto, moet daarvoor betalen. Er wordt druk gelift. Zo kun je ook nog eens rustig de krant lezen op weg naar je werk. Hoewel, zonder die liles? 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk, Hetty Blok en Ina van Faasscn Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids. Decoratief jute lectuur- hanger. Lederen halstasje (O Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en arm-band je van keramiek. ADVERTENTIE internationale vakbeurs van garage-uitrusting, gereedschappen, onderdelen «n toebehoren voor auto's W maand en zaterd van 10-I7uur r ansa timvnjd 10-22 uur roegang f6. j ^TrwnToegang -ottjmen e*i NS-statcnsA amsterdam rai Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuie: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1