Sittardia: machtspositie weer terug Ijshockeyers naar A-groep Koninklijke manneg Machtig werk! Koninklijke marine Koninklijke marim DVC dwingt extra duel af Probleem Landlust: hoe verder te gaan? Twaalfde titel bij zaalhandballers binnen Wereldtitel in B-groep na zege op Oost-Duits land Motorcoureur verongelukt tijdens training Via zege op dames van Corbulo- Matig seizoen van Amsterdammers José de Frel: terug met titel D L ^MAANDAG 26 MAART 1979 SPORT door Mtke Mulder SITTARD De twaalfde handbaltitel voor Sittardia is een feit. De draad van het succes lijkt weer opgevat, na dat een serie van tien landsti tels onverwachts onderbro ken werd door Hennes uit Den Haag. Sittardia heeft dit seizoen maar één puntje ver speeld en mag zich, met nog twee competitiewedstrijden voor de boeg, dus nu al kam- pioen van Nederland noemen. Tl De tegenstander van Sittardia zater- dagavond In de schitterende sporthal T. aan het Stadswegske In Slttard was PSV. Uitgerekend dezelfde ploeg die "Sittardia het enige competitiepuntje afhandig wist te maken, maar die T2 desondanks zelf tegen degradatie vecht. Dit laatste had overigens een reden kunnen zijn dat de Eindhove- naren het Sittardia lastig zouden ma ken. zodat het kampioenschap voor de Limburgers nog even uitgesteld moest worden, ook al had Sittardia dan nog slechts één punt nodig. Een punt, dat er hoe dan ook zou zijn gekomen. Immers: theoretische bela ger Blauw Wit, die op hetzelfde tijd stip te gast was bij Quintus, eveneens een degradatiekandidaat, stond Quintus een overwinning toe. Heel wat minder zweetdruppeltjes dan uiteindelijk het geval was, had het de spelers van Sittardia dus hoe ven kosten om toch de champagne flessen te mogen ontkurken. Want dat het zweetdruppeltjes kostte, daar zorgde inderdaad het heftig tegen stribbelende P8V voor, maar vooral ook de „Sittardlaanse" mentaliteit. „Het karwei afmaken", luidde het ad vies. Met nog vijf minuten te spelen was de stand 20-15 en PSV een versla gen ploeg. Sittardia ging echter door. Coach Guus Cantelberg schreeuwde a an wijzigingen vanaf de kant alsof zijn ploeg achter stond en de spelers ageerden nog even fel als altijd tegen dubieuze beslissingen van de scheids rechters. Een ruime 23-17 overwin ning was uiteindelijk het resultaat met als apotheose het voorlaatste doelpunt van Sittardia dat op naam kwam van Jo Hanckmann, die een pass over het hele veld van keeper Oer Norbart, springend in de cirkel ineens verlengde tot achter PSV- doelman Berry ter Haar. De machtspositie van Sittardia is derhalve weer hersteld. Na de heer schappij van een tiental Jaren binnen de hoogste afdeling van het Neder landse heren handbal, leek Sittardia vorig seizoen te moeten toegeven aan het steigende peil van het handbal van andere eredivisieploegen. Het team van coach Guus Cantelberg ver speelde punten en tenslotte de titel. Het was allemaal maar een vergis sing. Met groot machtsvertoon, zoals Sittardia in voorgaande jaren ook kampioen placht te worden, steven den de Limburgers op de titel af. Het komt de handbalcompetitie, die het vorig seizoen eindelijk eens spannend was, niet ten goede. Alleen onderaan is er sprake van strijd. Een strijd die op dit moment door Swift Roermond overigens al vergeefs is geworden. PSV zou zich nog naast Quintus en Hermes kunnen werken, maar dan moeten de twee laatste wedstrijden wél gewonnen worden terwijl Hermes en Quintus dan alleen nog maar ne derlagen te verduren moeten krijgen. Het doelgemiddelde zou in dat excep tionele geval de tweede degradant aan moeten wijzen. Oude bekende E en O uit Emmen en de Utrechtse ploeg Atilla staan al te trappelen aan de poort van de eredivisie, om als vervangers op te treden. Zoals het er nu naar uitziet staat Sittardia niets in de weg om de ko mende Jaren de reeks titels eens even flink uit te breiden. Of het moet streekgenoot Blauw Wit zijn, waar van de spelers vorig seizoen aan hun promotie naar de eredivisie zo'n men tale opkikker te danken hadden, dat ze een zeer reële titelkandidaat wa ren. Dit Jaar was daar echter niet veel meer van over en haast niemand weet waar ze de kracht vandaan zouden moeten halen om dat volgend jaar weer wel te zijn. Haast niemand, want de trainer/coach van Sittardia Guus Cantelberg, die overigens tussendoor het Nederlands team met succes be geleidde toen het zich handhaafde in de B-poule tijdens de WK in Spanje drie weken geleden, is van mening: „Een ploeg die bereid is net zo hard te werken als wij, zal ook succes hebben." 8Und 1 Sittardia 18-31, 2. Blauw Wit 18-23. 3. AHC'31 18-20, 4. De Gazellen 18-17,5. VenL18-15. 8 SwUt A 18-15, 7 Hennes 16-12. 8. Qulntua 18-12. 0. PSV 18-8. 10 Swtlt R 18-7. EREDIVISIE DAMES:8wlft/A-HMS 10-7. Quln- tus-DVO 104. NUoc-HeUas 8-11. Slttardla-V en K 8-8. SwlItR-Ancora 15-n.HEREN:SwlItA- V en L 18-20. Qulntus-Blauw Wit 10-18, Hennes-AHC 31 11-10. Slttardla-PSV 23-17. Swift R-OazeUen 17-17. GALATI De vreugde kende geen grenzen. Tegen het on verslaanbaar geachte Oost- Duitsland zette het Neder lands ijshockeyteam in de fi nale van het B-kampioen schap een achterstand van 0-3 om in een winnende voor- sprong van 4-3 en promoveer- ~de daarmee voor het eerst in de geschiedenis van het Ne- derlandse IJshockey naar de A-poule. Na de Olympische kwalificatie het tweede grote succes in één week tijd. "In twee Jaar is Nederland vanuit de onbetekenende C-groep opgemar cheerd naar het milieu waar de titels worden verdeeld. De twaalf opeenvol gende oranjesuccessen bij het we reldkampioenschap werden voor 5200 enthousiaste toeschouwers in de Pa- tlnoar ijshal van het Roemeense Ga- lati uitgebreid met een dertiende. - waarvan coach Westberg na afloop alleen maar kon zeggen, dat hij ervan had gedroomd. Trouwens wie niet. Al - was dan het succes niet het resultaat - van dromen, maar van keihard wer ken van de gehele ploeg. „Dit team is niet te kloppen". Zo boog schatte Westberg voor de finale de Oostduitsers in. De DDR had de vijf voorgaande hindernissen met een overtuigende vanzelfsprekendheid genomen. Ook In de eindstrijd leken zij bij een voorsprong van 3-0 onaan tastbaar Maar op het moment dat de Oostduitsers zich al zeker waanden van terugkeer in de hoogste ljshoc- key-afdeling, sloeg Nederland terug. Het publiek dat de avond tevoren de Nederlandse spelers bij de ontmoe ting tegen Roemenië nog had uitge floten, koos partij voor de gedood verfde verliezers Captain Larry van Wieren verklaarde: „We gingen het ijs op met de gedachte, we maken er het ste van. Zoals we dat ook in decem- ter tegen de Russen hebben gedaan". Nederland begon de wedstrijd met een handicap Oöbel, die later zou worden uitgeroepen tot de beste doel- man van het toernooi, moest met een blessure aan de kant blijven. In zijn - plaats speelde John de Bruyn. Die wissel leek in de aanvangsperlode fa tale gevolgen te hebben Binnen tien minuten stonden de Oostduitsers op 2-0 Kühnke en het jonge talent Ra- I dant waren de makers van de doel punten. De wedstrijd leek beslist. De Heer. De Cloe en Van der Broek be gingen overtredingen, waarvoor de goed leidende Rus Grigorjev ze naar de strafbank verwees. De Oostduit sers waanden zich toen al kampioen. Zij verzuimden door te drukken. Til- burg-aanvaller Van der Broek: „Wan neer zij op dat moment (halfweg de eerste periode» nog een goal hadden gescoord, waren wij er niet meer bo- Ven op gekomen." Zoals het nu ging kon coach West berg bij de instructies voor de tweede periode een hoopvolle toon in zijn Stem leggen. De Zweed liet het daar niet bij. Hij haalde zijn zwakste ver dedigingslijn Bakker (deze was nog Steeds gehinderd door een in de com petitie opgelopen blessure) en Hille definitief van het ijs en ruilde in de aanval Huizinga en De Bruyn voor de stevige reserves Klooster en Tooren, die zich de hele week op de bank hadden zitten verbijten. Het liep daardoor lets beter Coeky de Graauw was dichtbij een treffer. Xnaar zag zijn inzet van de doellijn weggehaald Onverwacht maakte .Oost-Duitsland 0-3. Slapke schoot vanaf afstand allerminst slap in en De Bruyn. met een stopspercentage van ruim 90 procent één van de beste doclverdedlgers van het toernooi, was kansloos. Ook die tegenvaller incasseerde Ne derland zonder te capituleren. En de moed kwam er weer helemaal in, toen De Graauw in de 34ste minuut na een foutje van Blelas attent reageerde op een voorzetje van Berteling <1-3) Westberg gebruikte de pauze voor de laatste periode voor enige peptalk. Jack de Heer. die te horen had gekre gen. dat hij topscorer van het toer nooi kon worden, trok het zich aan. In de 42ste minuut .schaatste hij ineens langs twee. drie Oostdultse verdedi gers. Het belang van de ploeg ging HILVARENBEEK Bij de training voor de Olof-wegra- ces van de KNMV op het cir cuit de Beekse Bergen/Hilva renbeek is zaterdag de 26-jari- ge motorcoureur Theo van de Wiel uit Haps om het leven gekomen. Hij kwam in een flauwe bocht ten val, toen zijn Kreidler een vkstloper had. De pal achter hem rijdende Zwit ser Stefan Doerflinger kon hem niet meer ontwijken. Zelf bleef de Zwitser ongedeerd. Theo van de Wiel echter werd bewusteloos en zwaar gewond naar het ziekenhuis in Tilburg overgebracht, waar hij over leed. De wedstrijden van giste ren gingen ondanks deze droe ve gebeurtenis door, omdat de organisatie van mening was dat het ongeluk niet te wijten was aan een onvolkomenheid van het parcours. Het is het tweede ongeluk dat zich op het circuit van de Beekse Bergen heeft voorgedaan. In 1976 ver ongelukte er de Westduitser Rolf Kunz. Commandant Hr.Ms. 'Isaac Sweers' Kapitein-luitenant ter zee Jan Hendriks (45). "Een schip als Hr.Ms. 'Isaac Sweers" wordt gerund door zo'n 250 goi getrainde specialisten. Daar kunnen we alleen maar de besten gebrui ken, jongens met een gezond lijf en een goed verstand. Wie MAVO 4 of LTS met Engels en wiskunde op C-niveau heeft maakt kans op een bei leven bij de marine. Stuur je naam, adres en opleiding naar Afdeling Personeelsvoorziening van de Koninklijke marine, Antwoordnummer 801,2500 VD Den Haag. We hebben je nodig." di 35 door Koos Hamer Aanval van de Nederlandse ploeg op het Oostduitse doel. Door de verrassende 4-3 overwinning promoveert Nederland naar de A-groep in de strijd om het wereldkampioen schap. SCHIEDAM Ondanks een 6-4 ne derlaag ln Schiedam bij de enig over gebleven concurrent Korenbeurs heeft het Amsterdamse TT bij de heren opnieuw beslag gelegd op de Nederlandse tafeltennis titel. Het duel in Schiedam werd beslist toen bij een stand van 4-4 de Amsterdam mer Nico van Slobbe wegens een handblessure de negende partij ge wonnen moest geven en vervolgens Van der Ham won van Gootzen. Aan de vier winstpartijen had TT evenwel Juist genoeg het met een gelijk pun tentotaal geëindigde Korenbeurs naar de tweede plaats te verwijzen. hem boven het eigenbelang. Hij gaf een voorzetje, waaruit Janssen 2-3 maakte. Vanaf dat moment was er ineens sprake van slijtage ln de Oostdultse ploeg Dletmar Peters. Patschinkl en Reiner Peters gingen ln de persoonlij ke duels tenonder. Nederland ging het spel controleren en de acties ln de richting van het doel van de twintig jarige Schmelszer werden brutaler. In de 46ste minuut was het weer een combinatie tussen De Heer en Jans sen, nu bekroond door De Heer, die de stand gelijk trok: 3-3. Voldoende voor promotie naar de A-groep. Maar Jack de Heer was nog niet tevreden. Eén treffer erbij en hij zou alleen bovenaan de lijst van topscorers ko men. In de 55ste minuut zette hij een drietal Oostduitse verdedigers op het verkeerde been en scoorde 4-3. De hele ploeg stormde vanaf de bank het ijs op om ln de vreugde te delen. „Ik kan het nog niet geloven", aldus De Heer na afloop. Na de Olympische kwalificatie was ook de promotie naar de A-groep een feit. PromoUegroep: Nederland 3 3 0 0 6 15- 6 Oost-Du] tal and 3 2 0 1 4 18- 0 Roemenië 3 1 0 2 2 8-0 Noorwegen 3 0 0 3 0 5-20 Nederland promoveert naar de A-groep. DOKKUM Het eerste dat winnen de DVC-coach Hans van Wijnen over de verrassende 3-1 zege van zijn ploeg op Corbulo, koploper ln de damesere divisie volleybal zei, was: „Eindelijk mijn grote leermeester Henk Blok verslagen". Een opmerking die deze nestor onder de Nederlandse volley bal trainers best kon appreciëren. Na tuurlijk, Corbulo was naar Dokkum gekomen om daar de landstitel in de wacht te slepen, maar de geweldige inzet van de Dokkumse damesploeg hield dat tegen. Het gevolg is, dat beide teams elkaar zaterdagmiddag in Doetinchem voor de vierde keer in dit seizoen ontmoet ten. Dit keer met als directe inzet de landstitel. Voor het eerst sinds de instelling van de eredivisie volleybal is bij de dames een dergelijk duel nodig. In de voorgaande Jaren was de competitie lang voor het einde be slist. De laatste Jaren bezorgde de VC Heerlen ervoor. Maar in de tijd voor de Heerlense hegemonie was de naam van Henk Blok vele keren verbonden aan de ploeg die de landstitel opeiste. Twee keer eerder in dit seizoen speel den beide teams tegen elkaar en was de Voorburgse ploeg het sterkst. Martje de Vries, bevrijd van een hard nekkige blessure en de opvallendste speelster ln deze wedstrijd, daan, „In de eersts competitiewedf kon onze coach niet mee. Zijiw vangster had geen bondskaart, we toen zonder coach moestee len. In de halve finale voor de tt landse volleybalbeker haddei^ stomweg pech". Die laatste wedl werd gespeeld in de Apeldooms* namohal. De herinnering aan d liet de DVC-ploeg msetellen beslissing over het duefidat de <j sing voor de landstitel moest gen. Het werd daardoor de D4 chemse sporthal Rozengaarde.T tijdstip ligt moeilijk voor bondsq Jaap Akkerhuls. Hij heeft dai stage van het Nederlandse di" team. Daar horen bij de DVC-s sters Carolien Keulen en Corb spelverdeelster Eveline van der De belangrijkheid van beslissingsduel won het van i huis" argumenten. Eredivisie: dunes: Katapult-Haag '68 3-0 15-11. 15-8, (Haag '68 speelt degr.wedstr). Corbulo 3-1 (15-3, 7-15. 15-12. 15-4). Stand: Corbulo 22-38. DVC 32. Dynamo 22-32, Orlon 22-.., go 22-22, 8FC 22-20. Katapult Lycurgus 22-4. g. Heren: WC-Orlon 2-3 (5-15, 15-12, 15-13, 2fc1 15). PVC/Bloklteer-Lycurgus 3-0 (15-12, 15-*T (AMVJ/RLVC speelt degr.wedstr t Stand: Corbulo 22-42, AMVJ 22-36. Zaan'6f f Orlon 22-26, Geldrop VC 22-24. WC 22-22 Blokkeer 22-28, Lycurgus 22-16, EAW; AMVJ/RLVC 22-14, Brevok 22-12, C ADVERTENTIE Degradatlegroep: Zwitserland Japan Oostenrijk 3 3 0 0 6 14- 6 3 2 0 1 4 17-10 3 1 0 2 2 8-13 3 0 0 3 0 8-18 Oostenrijk en Denemarken degraderen met Hon garije en China naar de C-groep ADVERTENTIE Seiner-telexist lste klas op Hr.Ms 'Isaac Sweers' Jack Oostrum (20). "/£o'n marineschip is tegenwoordig één fantastisch brok elektronika. Daar komt heel wat voor kijken. Je krijgt dan ook niet voor niks een prima opleiding, want elke vent moet hier z'n plaats dubbel en dwars waard zijn. Heb je MAVO 4 of LTS met Engels en wiskunde op C-niveau, kom op dan, stuur je naam. adres en opleiding naar Afdeling Personeels voorziening van de Koninklijke marine. Antwoordnummer 801, 2500 VD Den Haag. En wacht d'r niet mee". Van onze basketbalmedewerker HAARLEM Vier ploegen beëindig den dit weekeinde hun reglementaire aantal van 36 competitiewedstrijden. Voor BOB en Flamingo's zit die com petitie er op. BOB nam afscheid met een 85-112 nederlaag tegen Lelden en speler-coach Charts 8ideris zal nu moeten trachten de nodige financiën en wat spelers los te krijgen om Oud- Beljerland ook het volgend seizoen van eredevisiebasketbal te voorzien. Niettemin heeft Sideris een knappe prestatie geleverd dit seizoen. Met veel kunst en vliegwerk slaagde hij erin een ploeg op de been te brengen, die vaak niet groter was dan het voor basketbal benodigde aantal van vijf spelers. Dat team eindigde ten slotte op gelijke hoogte met Landlust dat op financieel gebied heel wat minder kopzorgen heeft. Met nog één wedstrijd (tegen Rowic) voor de boeg is het de vraag of dat zelfde Landlust op een verdienstelijk seizoen kan terugkijken. Een play- off-plaats waarop in stilte voor de aanvang van het seizoen werd ge hoopt, heeft er geen moment in geze ten. Met afgetekend verschil is Land lust achter RZ geëndigd. Het pro bleem van voorzitter Bram Brakel is dan ook hoe men verder moet. Voor echte verrassingen heeft Landlust dit seizoen eigenlijk niet gezorgd. Wed strijden met een enerverend verloop waren ln de Amsterdamse Apollohal naarmate het seizoen vorderde steeds minder te bekijken. Brakel weet dan ook nog niet of hij met het huidige Amerikanen-duo Smith en Davis (nog altijd de belangrijkste inbreng in de ploeg) zal verder gaan, of dat de tijd rijp is voor wat nieuw bloed, wat die buitenlandse inbreng bij de Am sterdamse ploeg betreft. Niet dat de wat teleurstellende resultaten toege schreven kunnen worden aan de Amerikaanse Inbreng bij Landlust. Ondanks het 93-80-verlies tegen Fla mingo's liet met name Hank Smith zien, na zo een zeven jaar ln dit land nog steeds te behoren tot de betere Amerikaanse basketballers. Maar met 29 punten kon de Amsterdamse routinier niet verhinderen, dat zijn ploeg tegen het onstuimige Flamin go's onderuitging. Dat topbasketbal in Haarlem bestaansrecht heeft, werd trouwens in die wedstrijd nog eens ten overvloede onderstreept. On danks het feit, dat het treffen tussen belde ploegen in feite niets meer aan schokkende veranderingen op de ranglijst teweeg kon brengen, kon Flamingo's voorzitter Frank Kales vergenoegd constateren dat een re cordaantal bezoekers van ongeveer duizend man op de tribunes had plaatsgenomen. Die toeschouwers werden door de thuisclub vast warm gemaakt voor het volgende seizoen. Niet geheel volgens de normen van ;kwallteltshasketbal zorgden de Haar lemmers voor een spectaculair wed- strijd je. Tony Parker wilde nog één keer vlammen en onderstreepte met 35 vaak op virtuoze wijze geècoorde punten, dat zijn verschijning in Haar lem een schot ln de roos is geweest. Maar ook zijn land- en ploeggenoot Armstrong (22 punten) stal de show. door als heer en meester onder de baskets te opereren en een aanzien lijk aantal geblokte schoten op zijn naam te schrijven. Het wat opportu nistische karakter van het Haarlemse basketbal verhinderde dat Landlust op een grotere achterstand werd ge zet dan de uiteindelijke 13 punten; een voorsprong, die ook bij de rust (55-42) al was gehaald. EREDIVISIE. HEREN: BOB-BS Lelden 85-112, Flamingo's-LanOlust 93-80, Donar-RZ 06-88. Am- stelveen-Punch 02-03 DAMES: Landlust-Boxtel 105-52. Fortune Flash-BOB 64-06. RZ-Voorburg 84-37, White Stars-Jolly Jumpers 53-40. AMVJ/ A'daro-Radng/A'dam 60-03. Stand: 1 Leiden 35-58, 2 EBBC 35-58. 3 Donar 48-50. 4 RZ 38-50. 5 BOB 38-30. 6 Landlust 35-28. 7 Flamingo's 38-24. 8. Punch 34-20,0. Rowic 34-18, 10. BV Amstelveen 35-16. DEN HAAG De winterkampioen- schappen schoonspringen dit week einde in het Haagse zwembad Mor genstond hebben Nederlandse titels opgeleverd voor José de Frel en Joop Marechal. De strijd van Nederlands beste springers en sprlngsters was ingebed in invitatiewedstrijden. Bij de dames overtroefde de nationale top. bij wie José de Frel voor het eerst weer een wedstrijd sprong na haar knie-operatie, de concurrentie duide lijk. De eerste niet-Nederlandse deel neemster was Eva Johansson uit Zweden, die op de vierde plaats ein digde. De eerste posities bij de heren waren zonder uitzondering voor bui tenlanders. van wie Giorgio Cagnatto winnaar werd. Wapenelektronikamonteur 2e klas op Hr.Ms. 'Isaac Sweers'Aad Rijnshof (17). "Ik ben zó van de MAVO naar de marine gegaan en heb er nog gccB dèg spijt van dat ik niet aan de wal zit. Prima leventje. Wij doen hier a lemaal knap verantwoordelijk werk, de sfeer aan boord is hardstikke goed. Er zijn overigens nog aardig wat plaatsen vrij voor jongens met MAVO 4 of LTS met Engels en wiskunde op C-niveau. Dus stuur je naam, adres en opleiding even naar Afdeling Personeelsvoorziening v de Koninklijke marine, Antwoordnummer 801,2500 VD Den F Misschien lukt het je". stuur je hei ■ziening v#* in Haag. n' Ik ben tussen 16 en 22 jaar en heb de vereiste opleiding (MAVO 4 met Engels en wiskui of LTS met Engels en wiskunde op C-niveau). Stuur mij uw boekje met informatie over die bijzondere funkties bij de marine. Adres l'l Postcode/Woonplaats Telefoon Geboortedatum Schoolopl. Denkt diploma te halen in Stuurde bon in gesloten envelop ronder postzegel aan de Koninklijke marine. Antwoordnummer 8CPJ 2500 VD Den Haag of bel voor telefonische inlichtingen 070-465615 (dag en nacht bereikbaar), f vonal26 maart 070-216753

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 12