esprek autonomie is noeilijk en gevaarlijk Houding Eanes bepalend voor crisis Portugal Waarom Nationale-Nederlanden gelooft als belegger een taak te hebben in de Nederlandse economie. Pakistan naar de stembus r VS willen Thailand wapenen tegen Vietnam Zia belooft weer verkiezingen Nationale-Nederlanden is een grote verzekering maatschappij, en dus per definitie een belegger van formaat. De totale beleggingen bedragen circa 20 miljard gulden. Door de inkomsten uit dat vermogen en de toevloed van premies neemt dat bedrag jaarlijks met 2 a 3 miljard gulden toe. Ongeveer de helft is belegd in effecten en leningen. Met dat geld zijn onze deskundigen voortdurend actief in de weer. Ze kopen aandelen en obligaties op de Amsterdamse effectenbeurs en nemen meestal niet geringe belangen in gerenommeerde Nederlandse fondsen. Maar ook op buitenlandse beurzen laten ze zich niet onbetuigd. Ze lenen geld aan de overheid en verstrekken financieringen aan het bedrijfsleven. In die laatste categorie komen de zaken pas tot stand na zorgvuldige studie van onze economische experts. Die er in nauw overleg met de bedrijven voor zorgen dat de financieringen ten volle verantwoord zijn. Aanpassing aan veranderde situaties maakt het beleggingsbeleid tot een dynamische aangelegenheid. Toch is dat beleid selectief. Want hoe we het geld ook beleggen, risico's gaan we zoveel mogelijk uit de weg. Tenslotte gaat 't voornamelijk om spaargeld van onze verzekerden. Dat uiteindelijk voor het grootste deel ook weer voor hen bestemd is. En ze hebben recht op de grootst mogelijke zekerheid. Nationale-Nederlanden Geen alcohol meer in Iran kTERDAG 24 MAART 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 50r James Dorsey ERUZALEM Hoewel het Egyptisch-Israëlische vredesverdrag nog niet eens ondertekend i betrekken Cairo, Jeruzalem en de Palestijnen nu al hun stellingen voor het gevecht om de itonomie in de bezette gebieden. Amerika's onderminister van buitenlandse zaken Harold s aunders liet zich enigszins onderkoeld uit toen hij gisteren in een vraaggesprek stelde dat de J amende onderhandelingen over autonomie „moeilijk en gevaarlijk" zullen zijn. j zijn vertrek gisteren naar Was- s ngton voor de ondertekening van v t Egyptisch-Israëlische vredesver- ag sprak Israël's premier Begin de u iop uit dat het akkoord „de eerste "z gp naar een algehele vredesregeling p* het Midden-Oosten" zal zijn. Begin p'i gakte gisteren een tussen landing het vliegveld van Londen voor een is tmoeting met zijn Britse collega r Uaghan alvorens naar New York !V1! or te vliegen. Vandaag voegt zich sn grote Israëlische delegatie bij 'ha m die morgen met Begin naar Was- «ton doorreizen. Egypte presi- gsk int Sadat reist vandaag naar Ma tt» id vanwaaruit hij morgen naar de nerikaanse hoofdstad zal vliegen. jntacten J Washington zullen Sadat en Begin mogelijkheid bespreken om de dsi enzen tussen hun landen althans in i io perkte mate vroegtijdig te openen. ilgens het vredesverdrag dienen de s*« tnzen pas tien maanden na de on- ai rtekening op te gaan. Een vroegtij- aJj je openstelling van de grenzen zal osi ypte echter in staat moeten stellen i i i contacten te leggen met de Pales- !o'u nen in de bezette gebieden en tot j elname aan de onderhandelingen er de autonomie over te halen. Te ns zullen de Egyptische en Israëli- hé delegaties in Washington onder- de ndelen over een aantal maatrege- i die Israël eenzijdig zal moeten men als teken van goede wil. Ge- cht wordt aan de vrijlating van Itieke gevangenen en aan het ver- itsen van het hoofdkwartier van Jordaanoever naar de Israëlische Kei d Beesjeva. UWl Op deze manier hoopt Egypte de Pa lestijnen ervan te kunnen overtuigen dat zij hun nationale aspiraties door middel van de autonomieplannen zullen kunnen verwezenlijken. Egyp te is reeds nu efen campagne in deze richting begonnen. In Cairo zullen Egyptische regeringsfunctionarissen besprekingen voeren met de plaatse lijke vertegenwoordiger van de Pales tijnse bevrijdingsbeweging Said Ka- mal. Kam al staat bekend als een ver trouweling van PLO-leider Jasser Arafat, als pro-Egyptisch en als zeer gematigd. Bovendien is Egypte van plan om op korte termijn een delega tie naar de westelijke Jordaanoever te sturen. Amerika's onderminister Saunders liet gisteren weten dat som mige Palestijnse leiders interesse in de komende onderhandelingen over- autonomie hebben getoond. Nederzettingen Burgemeesters op de Westelijke Jor daanoever hebben echter al laten we ten dat zij zullen weigeren om met Egyptische delegaties te praten. Zij zien de autonomie als een verkapte voortzetting van Israëlische bezet ting. Israëls plannen om in het ko mende Jaar tien nieuwe nederzettin gen op de Westell—jke Jordaanoever te stichten zien zij als een bewijs hiervoor. Hierbij komt dat in kringen van de NationaalReligleuze Partij verluidt dat Begin schriftelijk be loofd heeft om zich te houden aan het NRD-standpunt over autonomie. Dit betekent dat de autonomie alleen op de bewoners van de westelijke Jor- militaire bestuur van de westelij- daanoever en de Gazastrook van toe passing is maar niet op het gebied zelf. dat Joden zich op de westelijke Jordaanoever mogen blijven vestigen en dat de feitelijke controle in han den van Israël blijft. Wanneer Begin inderdaad van plan is om aan dit standpunt vast te houden zijn de onderhandelingen over auto nomie bijna van tevoren tot misluk king gedoemd. In kringen van Begins Likoedblok bespreekt men momen teel de mogelijkheid van vervroegde parlementsverkiezingen in Israël. De Likoed zal daarbij profijt willen trek ken van het zojuist gesloten vredes akkoord. Vervroegde verkiezingen zouden dan plaats vinden op het moment dat de nu in verschillende politieke partijen georganiseerde Israëlische havikken zich misschien zouden hergroeperen. Dat niet iedereen vertrouwen heeft in Begins bedoeling om de aan de havik-, ken gedane beloften in te lossen blijkt uit het feit dat Israëls minister van landbouw Arik SJaron gisteren liet weten af te zullen treden wanneer de regering niet de nodige stappen onderneemt ter beveiliging van de staat. Aan de vooravond van de onderteke ning van het Egyptisch-Israëlische vredesverdrag heeft zowel Egypte als Israël zijn troepen in staat van pa raatheid gebracht. Ook de christelij ke militia's in Zuld-Libanon verkeren in verhoogde staat van paraatheid. Gevreesd wordt dat de Palestijnen zullen pogen aanslagen te plegen. In Jeruzalem ontplofte gisterenmiddag een in een vuilnisbak verstopte bom waarbij 15 mensen gewond raakten. In Zuld-Libanon beschoten Palestij nen een convooi met Libanese arbei ders. De christelijke militia's open den daarop het vuur op de Palestij nen. Van een medewerker LISSABON De Portugese eerste minister Mota Plnto laat de oplossing van de kabinetscrisis geheel aan president Eanes over. Donderdagavond werd de regeringsbegroting en het bijbehorende economisch plan door een communistisch links radicale meerderheid in het parlement verworpen. Koerden in Sananday, toen de strijd met het Iraanse leger nog hevig was. De twee grootste politieke partijen in het parlement, de socialisten en de sociaal-democraten onthielden zich van stemming. Tegenover 116 ont houdingen stond een linkse meerder heid van communisten en onafhanke- ISLAMABAD (Reuter, UPI, AP) President Zia Oei Haq van Pakistan heeft gisteren aangekondigd dat er op 17 november van dit jaar algemene verkiezingen zullen worden gehouden in Pakistan. Dan zal ook getracht worden Pakistan weer een burgerregering te geven. Pakistan ging voor het laatst ter stembus in maart 1977. Daarbij kreeg de Pakistaanse Volkspartij PPP van de toenmalige premier Zoelfikar Ali Bhoetto 155 van de 200 zetels in het parlement, de oppisltlonele Pakis taanse Nationale Alliantie PNA, een losvast verbond van negen politieke groeperingen variërend van uiterst rechts tot links, verweet Bhoetto en de zijnen intimidatie bij de verkiezin gen en fraude bij de telling der stemmen. ZIJ togen massaal de straat op en met name de Pakistaanse grote steden veranderden in ware slagvelden. Er vielen 300 doden. Waarop de huidige sterke man, generaal Zia via een goed opgezette en bloedeloze staatsgreep de macht greep. Hij kondigde op 5 juli 1977 de staat van beleg af en beloof dé dat in oktober van hetzelfde jaar nieuwe verkiezingen gehouden zouden worden Daar kwam niets van terecht en de generaal, inmiddels tot president uitgeroepen, beloofde dat nog een aantal keren, maar tot op heden zijn er geen verkiezingen ge houden. Zia beloofde het gisteren dus op nieuw en voegde eraan toe dat van te voren de grondwet veranderd diende ADVERTENTIE oen AUll Kerk ,Jden goedefinancierings- politiek is een gezonde prikkel li voor het bedrijfsleven. (Drs. J.D Hattink, Effecten en Leningen te worden om een voorspoedig verlo pende overdracht van de macht en een stabiele regering te verzekeren. Er komt geen lange verkiezingscam pagne, want dat „druist in tegen het nationale belang". Ook zullen de poli tieke partijen bepaalde onderwerpen buiten de campagnes moeten hou den, omdat ook dat indruist tegen het nationale belang. In Pakistan maakt alleen Zia uit wat het nationale be lang is. Pakistan houdt een federaal-parle mentair systeem, aldus de president. De nieuwe grondwet moet een machtsevenwicht tussen president en premier teweeg brengen en de pre sident voldoende gezag geven om in crisistijden de grondwet te verdedi gen. Het begint er op te lijken dat Pakistan een puur presidentieel sys teem tegemoet gaat. Generaal Zia maakte geen opmerkin gen over de PPP van Bhoetto. die sinds zijn val snel aan kracht inge boet. heeft. Het gros van de kaders van de PPP zit in de gevangenis. Bhoetto, die ter dood veroordeeld is. hoort morgen of het opperste ge rechtshof hem laat hangen of niet. Diplomaten menen dat er wel dege lijk enige samenhang bestaat tussen de uitspraak over Bhoetto en de aan gekondigde verkiezingen. TEHERAN (Reuter) Het laatste bastion in Iran waar nog alcoholische dranken ingenomen konden worden heeft gisteren zijn bar moeten sluiten en mocht geen alcohol meer serveren bij de maaltijd. De gasten in het Intercontinental Hotel in Teheran kregen te horen dat het revolutionai re comité in Teheran de verkoop van alcohol had verboden, nadat mos lems uit protest duizenden flessen drank in hoofdstedelijke hotels tegen de grond hadden gesmakt. Het afgelopen jaar hebben anti-sjah demonstranten al een groot aantal bars, drankzaken en restaurants, waar drank werd geserveerd, vernie tigd. Alleen in hotels met gasten uit het westen was nog alcoholische drank te krijgen. Op het ogenblik kan men nog in enkele restaurants alcohol krijgen, maar dan geschonken in limonade- flesjes en voor een enorm hoge prijs. Een fles whiskey kost bijvoorbeeld 115 gulden. lijk links-radicalen met 46 stemmen tegen 43 stemmen van christen-de mocraten en rechts onafhankelijken. In Portugal hoeft het afwijzen van de staatsbegroting niet direct de val van het kabinet te betekenen. Mota Pinto sprak echter van een regeringscrisis en zei geen verdere stappen te willen ondernemen voor de terugkeer van president Eanes. De Portugese presi dent bracht deze week staatsbezoe ken aan Bulgarije, Roemenië en Hon garije. De begrotingsdebatten hebben ook een crisis in de sociaal-democratische partij veroorzaakt. Vijf leden van die partij stemden tegen de afspraak in met de centrum-democraten mee. Meer dan de helft van de fractie trok zich tijdens de stemming achter de gordijnen terug. De verdeeldheid werd veroorzaakt door PSD-leider Sa Corneiro die gesteund door de partij raad zijn wil tegen de meerderheid van de fractie in door dreef. De tegen stellingen binnen de PSD, nu weer opnieuw aan de oppervlakte geko men. zouden tot een scheuring kun nen leiden tussen de volgelingen van Cameiro enerzijds en de „presidenti- alisten" anderzijds. Nieuwe partij Ook de verdere ontwikkeling van deze crisis zal in grote mate door de houding van president Eanes worden bepaald. De presidentiallsten van de PSD. Mota Pinto en zijn voorganger Nobre da Costa zouden bereid zijn een nieuwe centrumpartij onder Ea nes' leiderschap op te richten. 8a Cameiro verwijt Eanes echter de poli tieke partijen aan de kant te zetten 'ten gunste van de militaire revolutio naire raad. De socialisten hebben net als bij de stemming over het rege ringsprogramma in december de re gering bij gebrek aan alternatief het leven niet onmogelijk willen maken. Na het socialistische congres begin deze maand is echter duidelijk dat de invloed van Mario Soares binnen het partijbestuur belangrijk is vermin derd in het voordeel van een meer linkse opstelling van de fractie. In de wandelgangen wordt gezegd dat zo wel Sa Cameiro als Mario Saores be reid zijn na de verkiezingen een PSD- PS-coalitie te vormen. Sa Cameiro la altijd voorstander geweest van ver vroegde verkiezingen die door het ontbranden van de kabinetscrisis weer een stap dichterbij zijn gekomen. Merkwaardig is dat alle partijen de begroting en het economisch plan op dezelfde punten kritiseerden. Met name het voorstel van een extra be lasting om het begrotingstekort te dekken, de beperking van de loonstij ging tot 18 procent, en het faseren van de financiële autonomie van de gemeenten stuitte op heftige kritiek. Mota Pinto bleek echter niet bereid wijzigingen in de begroting aan te brengen. De regering Mota Plnto werd in november buiten de partijen om door president Eanes geformeerd. De voortslepende kabinetscrisis bleek eerder niet door de politieke partijen onderling te kunnen worden opgelost. WASHINGTON, MOSKOU, BANGKOK (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse regering wil Thailand vooralen van moderne Jachtbommenwerpers om een eventuele toekomstige dreiging van de Vietnamese luchtmacht te kunnen weerstaan. De regering in Washington heeft gisteren het Congres opgeroe pen akkoord te gaan met de verkoop van drie squadrons F- 5a's en F-5e's, die tot de modernste vliegtuigen gerekend worden. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Richard Hol brooke liet een subcommissie van het Huls van Afgevaardigden weten dat Vietnamese jagers op 9 Januari en op 4 maart het Thaise luchtruim schon den. Volgens hem moest de regering in Bangkok over de noodzakelijke middelen beschikken om dergelijke Vietnamese acties in de toekomst te voorkomen. Holbrooke wees erop dat Vietnam modeme gevechtsvliegtui gen in huis heeft, zoals de op de Amerikanen buitgemaakte F-5's en de Russische Migs-19 en 21. Thailand wenst in de regio een strikt neutrale positie in te nemen en dit is gisteren nog eens herhaald door de Thaise premier Kriangsak Chama- nand, die momenteel op bezoek is in Moskou. De premier bepraat met de Russische leiders de situatie in Indo- China en zal zeker de Thaise angst voor Vietnamese expansie bij het Kremlin hebben overgebracht Kri angsak ontkende gisteren dat de Chi nezen het verdreven Cambodjaanse bewind van Pol Pot vla Thais grond gebied zouden bevoorraden. De pre mier riep op om van Indo-Chlna een vredeszone te maken en hij vond dat zowel de Sowjet-Unie als de Chinese Volksrepubliek daar een „construc tieve rol" in konden spelen. De Thai se premier heeft enig wisselgeld, om dat Thailand een belangrijk iid van de A8EAN is. de nlet-communistl- sche associatie van Zuidoost-Aziati sche Naties, om wier gunst zowel Vietnam en de 8owjet-Unie als China om het hardst dingen. De relatie Vietnam-Sowjet-Unie is gisteren nog eens versterkt toen in Vietnam de eerste Russische vrijwilli gers aankwamen. Volgens het Vietna mese persbureau gaat het om arbei ders en deskundigen op het gebied van de zeevaart Vietnam blijft er op hameren dat de Chinese troepen nog steeds zijn grondgebied niet hebben verlaten en dat de Chinezen bezig zijn de grens in hun voordeel te verleggen. ADVERTENTIE Maak medische hulp voor het Palestl|nse volk mogelijk MEDISCH KOMITEE PALESTINA GIB O 3168300

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7