De versimpelaars in de politiek 'Kabinet moet inzet worden verkiezingen' De tekening van een lezer rrouw Commentaar POLITIEK 4 oninklijk Huis (I) Iloninklijk Huis (II) Jan van Houwelingen en de dijkdoorbraak l minklijk Huis (III) Den Uyl: Als CDA samenwerking met VVD voortzet pttpost 8 niet elke haai lust mens welbesteed spenkelink lekker vers koopje rERDAG 24 MAART 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET vraag „Wie is lid van het ;lijk Huis?" is niet alleen staatsrechtelijk, maar ook van ktisch belang. De vraag is actu- geworden in 1964, toen de Irene speelde en vier le- van het kabinet-Marijnen tot in de nacht op paleis Soestdijk :n vergaderen (voor de ver- de ogen van de via de televisie {kijkende buitenwereld) om de iwplannen van prinses Irene prins Karel-Hugo van Bour- ;plXParma met de letter en geest onze Grondwet te laten uitslag van dat nachtelijk be- f0| I mogen we bij alle belangstel- jen als bekend veronderstellen, prinses en prins trouwden met iar, maar er werd voor dat «lijk geen toestemming van parlement gevraagd, zodat ses Irene van dat ogenblik af Erfgename van de Neder- troon meer is. :had minder (zoals met name in tera ids Jsdien is de discussie gaande rde vraag: „vV ie is lid van het linklijk Huis?", dat wil zeggen: x welk van de leden van de iklijke familie geldt de minis- èle verantwoordelijkheid. Bu ert 1972 staat in de Grondwet: wet regelt wie lid is van het ;lijk Huis", maar daarmee alleen maar aangegeven dat er iprobleem lag, hetgeen nog iets ers is dan het op te lossen. Het erst nu de regering gelukt tot reenstemming te komen over wetsontwerp voor een derge- <2f regeling. De voorstellen lig- ig bij de Raad van State. Uit uitgelekt, wordt echter dui- jk dat het kabinet denkt aan ^lidmaatschap van het Konink- Huis voor alle leden van de het buitenland werd veronder steld) te maken met de overgang naar het roomskatholicisme van de prinses, als wel met de politieke ambities van Karel-Hugo waarin ook prinses Irene zou worden mee getrokken en die zich moeilijk lie ten rijmen met de opvattingen die wij in Nederland hebben over de rol en plaats van leden van het Koninklijk Huis: ver verheven bo ven het politiek geharrewar en ge hakketak van elke dag. Minister-president Marijnen heeft onmiddellijk na het huwelijk uitge sproken dat voortaan de ministe riële verantwoordelijkheid niet meer zou gelden voor woorden en daden van prinses Irene. Hoewel dat niet zo precies werd uitge drukt, mag ook uit Marijnens woorden worden afgeleid dat van dat ogenblik af prinses Irene geen lid meer was van het Koninklijk Huis; een staatsrechtelijk begrip, dat goed moet worden onderschei den van het veel gewonere begrip: Koninklijke Familie. koninklijke familie die nog rechten kunnen doen gelden op de Neder landse troon, plus prins Bernhard, prins Claus en Pieter van Vollen hoven. Met dit voorstel is een lastige knoop doorgehakt,- maar of alle praktische problemen van nu en straks daarmee zijn opgelost, is een open vraag. De kwestie-Irene heeft in 1964 het probleem actueel gemaakt, maar in 1971 zei me vrouw mr. E. A. Haars nu staatssecretaris van justitie, toen kamerlid voor de CHU in de Tweede Kamer dat de omschrij ving van het begrip „Koninklijk Huis" zo dringend was „omdat de koninklijke familie op het ogenblik groter is dan de laatste honderd jaar ooit het geval was". itoi laD het wel gewenst en praktisch ïoerbaar een zo'n uitgebreide ilie in haar geheel onder de m steriele verantwoordelijkheid irengen? Die vraag moet naar e kanten worden beantwoord: van de ministers en die van de ngskinderen. de ministers aangaat, hoe ten zij zich straks voelen met politieke verantwoordelijk- Ivoor uitlatingen en daden van n jonge prinsen, die opgroeien een plaats in de maatschappij in moeten zoeken? (Want in lijkheid is het toch maar voor of twee van hen een taak gelegd als „vermoedelijke erf- lam van de troon"). ir wat waarschijnlijk nog be dijker is: moeten wij niet zo mogelijk van die kinderen is de gelegenheid geven om in heid een eigen persoonlijkheid iwikkelen? Hun de gelegen- Igeven datgene te doen wat zij hun eigen verantwoordelijk en geweten in overeenstem- J achten; zonder beduchtheid z de noodzaak van een ministe- rugdekking, die gewone ster- gjj igcn ook niet kennen? it hoezeer men ook gehecht is ons staatsrechtelijk systeem moet ook de keerzijde er van tnnen. Het dwingt mensen tot mifersonalisatie en het zichzelf in mate wegcijferen. Dat dat problemen met zich kan meebren gen, heeft onder anderen prins Claus in 1971 laten merken toen hij in een interview verzuchtte hoe moeilijk het te accepteren was dat leden van het Koninklijk Huis noodgedwongen zelden of nooit met een persoonlijke mening voor de draad mogen komen. „Je, zou soms dolgraag eens iets willen zeg gen over een bepaalde zaak. Doodgewoon, omdat je meent iets zinnigs naar voren te kunnen bren gen dat een bijdrage kan zijn in de meningsvorm. Maar in verreweg de meeste gevallen hoed je je daar voor, omdat er wellicht commenta ren of interpretaties aan worden verbonden, die niet je opvatti gen, maar je status als lid van h Koninklijk Huis in het gedii brengen". Prins Claus is verstandig genoe om het zwaarst te laten wegen ws ook werkelijk het zwaarst is („Ell conflict tussen regering en Konink lijk Huis moet worden vermeden", zegt hij in hetzelfde interview). Toch moet ieder zich betrokken voelen bij de vraag of het wel moreel verantwoord is een derge lijke houding van zoveel mensen te vragen, ook als daar slechts een ver verwijderd staatsbelang mee gediend is. Het moet mogelijk zijn een regeling te ontwerpen die de elasticiteit van het „hoe dichter bij de troon, hoe groter het staatsbe lang" formuleert. DEN HAAG Sommige poli tieke verschijnselen hebben het karakter van een dijk doorbraak. Weken, soms maanden van zorgvuldige po litieke arbeid, van moeizaam de eindjes aan elkaar knopen de arbeid in dienst van het poltieke ideaal, worden plot seling weggespoeld in een barbaarse golf van versimpe ling. Zo'n moment was ongetwijfeld het optreden van het CD A-kamerlid Jan van Houwelingen in het VARA-café In de rooie haan. Dit etablissement, dat toch al uitmunt in de versimpe ling hoe vaak wekt men de indruk dat het einde der tijden nabij is van wege de ondraaglijkheid van het rechtse juk dat dit kabinet ons dag in dag uit zou opleggen kon met ge- Juich een boodschapper uit het vijan delijke kamp begroeten, die onbe wimpeld verklaarde een tweede kabi net-Van Agt in hoge mate ongewenst te vinden. Het is ongetwijfeld die ambiance ge weest, die de dijkdoorbraak compleet maakte. Want laten we wel wezen, wat heeft Jan van Houwelingen nu feitelijk voor nieuws verklaard, dat we al niet wisten? Het CDA-kamerlid behoort immers tot de zeven loyalis ten die destijds de totstandkoming van het kabinet niet voor hun „parle mentair-politieke verantwoordelijk heid" wilden nemen. Feitelijk ont brak daarmee de parlementaire steun voor het nieuwe kabinet en het heeft informateur Van der Grinten heel wat staatsrechelijke hoogstandjes gekost om de zaak desondanks rond te krijgen. Onder meer telde hij steun, waar die niet uitdrukkelijk was toegezegd. Maar ook daarna heeft het kabinet Van Houwelingen niet van de dwalin gen zijns weegs kunnen doen terug keren. Integendeel, het Kamerlid bleek het steeds moeilijker te krijgen met het kabinet, zodat er dus geen enkele aanleiding was om verrast op te kijken van zijn uitspraken. Het zou pas echte verbazing hebben gewekt wanneer hij juist een pleidooi voor een tweede kabinet-Van Agt zou heb ben gehouden. Vanwaar dan toch die verontwaardiging, zoals die de ande re dag al braaf voor de AVRO-micro- foon te beluisteren viel en die dinsdag en woensdag in het fractleberaad van het CDA zijn hoogtepunt beleefde? Van Houwelingen was de gebeten hond. Hij had zijn mond moeten hou den. Wat verbeeldt die man zich wel! Denkt hij het beter te weten dan de fractievoorzitter! Slachtoffer Het verschijnsel wat nauwkeuriger bestuderend blijkt Van Houwelingen ook al omdat hij een gelijksoortige Jan van Houwelingen voorzet had gegeven het slachtof fer van de versimpelaars, mensen die politiek herleiden tot vage noties als voor of tegen een bepaald kabinet, links-rechts, progressief-conservatief. En er zijn dijkenbouwers, die moei zaam proberen land te winnen uit de brede baren van de versimpeling. In de praktijk blijkt de versimpeling niet zelden daar toe te slaan waar de dijk het zwakst is, bij voorbeeld om dat de constructie weinig gefundeerd en in hoge mate gekunsteld is. Zo'n zwakke stee is ongetwijfeld de nog niet geheel overwonnen traumatische ervaring van de totstandkoming van het kabinet. Slordige dijkenbouwers hielden het eenvoudig op de halsstar rige arrogante houding van de PvdA tijdens de kabinetsformatie. Eigen schuld, kippebult. Over vier jaar zien we wei weer verder. Het zal duidelijk zijn dat in deze optiek mensen als Van Houwelingen gewoon hun mond moeten houden. Doen zij dit niet, dan loopt de verontwaardiging over de verbreking van deze versimpeling soms zo hoog op, dat de zwakheid in de dijk uit het oog wordt verloren en een echte dijkdoorbraak het gevolg is. hulp van veel kerklatijn weer tot de orde moest worden geroepen. Eenzelfde irritatie beving de CDA- gelederen toen fractievoorzitter Aan- tjes tegenover het simpele dictum van het kabinet, dat het „realistisch neen gewenst" is van de werknemers een extra loonoffer te vragen, zijn pleidooi hield voor een nieuwe, sober der levensstijl. Achter de schermen werd dit pleidooi zelfs herleid tot de nog simpelere keuze: voor of tegen het kabinet. Vanzelfsprekendheid De totstandkoming van het CDA le verde al evenzeer een versimpeling op, namelijk die van de vanzelfspre kendheid. Dit verschijnsel is door de oud-vooizitter van de ARP, het ka merlid Veerman, wel eens aangeduid als het Christen Democratisch Ap plaus (CDA). Als maar genoeg men sen vinden, dat de christen-democra tische eenwording toereikend ls om de politieke tegenstellingen in eigen kring te overbruggen, dan zijn er geen problemen meer. Het is de macht van het getal versus die van de politieke kwaliteit. Zowat de halve ARP moest eraan te pas komen om een dijk tegen dit versimpeling op te werpen. Maar dat is de anti's niet in dank afgeno men. Toen uitstel van de fusie er het gevolg van was sprak Piet Steen kamp zelfs van de zwarste dag in zijn leven. door Willem Breedveld En daarmee zitten we midden in de dijkdoorbraak die Van Houwelingen heeft uitgelokt. De fusiebesprekingen zijn niet te ontkoppelen van de poli tieke koers van het CDA. Menig ver- simpelaar ziet in de lastige opstelling van de ARP weinig anders dan een poging de politieke koers naar links te verleggen. Het succes van het a.r.-optreden ver vulde menigeen daarom met grote argwaan. De fusie werd na het uitstel bepaald op 11 oktober 1980 en ls dat niet precies de zaterdag na de alge mene beschouwingen over de laatste begroting van het kabinet-Van Agt? Voor versimpelaars stond daarmee vast dat de ARP met dit uitstel over een belangrijk drukmiddel beschikt om vlak voor de verkiezingen de uit eindelijke politieke koers voor het CDA te bepalen. Dat wekte irritatie, overigens zonder de mogelijkheid van kanalisatie omdat de ARP het uitstel voornamelijk om organisatori sche redenen had bepleit. Die mogelijkheid deed zich echter wel voor toen Jan van Houwelingen zo openlijk en ongeclausuleerd zijn liefde beleed voor de PvdA. De ene versimpeling had de andere opgeroe pen. Een dijkdoorbraak moet nu wor den hersteld en daarvoor zijn minder simpele methoden dringend gewenst Bij voorbeeld zou kunnen worden er kend. dat de politieke koers van het CDA niet zo eenvoudig is, als menig versimpelaar wil doen geloven. Dijkenbouwers kunnen wat dit be treft ruim terecht in de deze week verschenen bundel ter gelegenheid van het honderdjarige bestaan van de ARP.*) Trouwens, versimpeling is een algemeen politiek verschijnsel. Bas de Gaay Fortman doet in zijn handleiding voor het politieke am bacht bij voorbeeld een aardig boekje open over versimpeling in linkse kring**) uit tal van door hem genoem de linkse vooroordelen blijkt wel, dat er in ons waterrijke land nog ruim behoefte is aan dijkenbouwers. 100 Jaar partij, een antl-revolutio- naire bijdrage aan christen-democra tische politiek. Een bundel opstellen van tal van vooraanstaande ARP'ers. Uitgeverij T. Wever BV, Franeker. Bas de Gaay Fortman, De kunst van het ivoordraaien. Handleiding voor het politieke ambacht. Uitgeve rij Het Spectrum. Utrecht. Van onze parlementsredactie BOXMEER „Als het CDA de samenwerking met de WD voortzet tot in 1981, zal het kabinet-Van Agt vanzelfsprekend inzet van de verkiezingen zijn". Deze opvatting verkondig de oppositieleider Den Uyl (PvdA) gisteravond op een partijbijeenkomst in Boxmeer. Kernenergie Een soortgelijke irritatie deed zich voor toen Van Houwelingen met het CDA-programma in de hand de grootst mogelijke voorzichtigheid be pleitte bij een ontwikkeling van de kernenergie. Toen die wens met de UCN-affaire grotendeels schipbreuk leed, richtte de verontwaardiging zich niet zozeer op het kabinet, of op het boze buitenland, alswel op de pleitbezorger van deze CDA-wens. Ook toen was Van Houwelingen voor velen de gebeten hond, die met be- Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. „Daar helpt geen politicologie en geen intentieverklaring voor de ver kiezingen tegen. Natuurlijk behoort een minister-president zijn beleid als lijsttrekker in de verkiezingen te ver dedigen. Wie dat niet doet, ontloopt het oordeel van de kiezers en bewijst de democratie geen dienst." Den Uyl nam met deze uitspraak stel ling tegen de opvatting die deze week naar buiten is gebracht door CDA- vice-voorzltter Faber, mede namens Van Agt zelf dat deze in 1981 niet weer lijsttrekker zou kunnen zijn om dat dit het CDA op een verdergaande samenwerking met de WD zou vast leggen. De discussie hierover werd vorige week zaterdag ingezet door het CDA-Kamerlid Van Houwelingen, die zijn voorkeur voor samenwerking met de PvdA in een volgend kabinet nog eens benadrukte. Niet opwekkend Volgens Den Uyl is het geen opwek kend schouwspel te zien hoe het CDA over Van Houwelingen wegens diens uitlatingen is heengevallen. „Ik proef daarin de terugval op de lood-om- oud-ijzer-filosofie. Die reacties onder strepen hoezeer het bij velen in het CDA meer om de macht in het cen trum dan om de uitvoering van het program gaat. Want niemand ont kent dat het CDA-programma dich ter bij de PvdA dan bij de WD ligt. De we-kunnen-twee-kanten-uit-op- stelling van het CDA geeft eens te meer aan dat de PvdA wel waarbor gen moet scheppen met het CDA", aldus Den Uyl. Albeda Hij uitte voorts kritiek op de passieve opstelling van minister Albeda (so ciale zaken) de afgelopen maanden in het meningsverschil tussen werkge vers en werknemers over de arbeids tijdverkorting. Wie nu dit probleem voor zich uit schuift, krijgt de reke ning daarvoor in verhevigde mate ge presenteerd, zei Den Uyl. Hij bekriti seerde eveneens het feit dat de werk gevers overleg over arbeidstijdver korting van de hand wijzen en daar mee de nu aanwezige bereidheid van de werknemers om hun loon over te brengen miskennen. Overleg Den Uyl wees erop dat arbeidstijdver korting het resultaat geweest is van technische vooruitgang die ook nu niet stilstaat en waardoor de thans veertigurige werkweek geen eindsta tion kan zijn. Den Uyl ls het eens met de opvatting dat arbeidstijdverkor ting zonder loonoffers de werkloos heid vergroot. Hij vond het in ieder geval nodig dat er nu een goed over leg tussen werkgevers en werknemers over dit onderwerp plaatsvindt. Over het algemeen verweet hij het kabinet passiviteit ten aanzien van de soci aal-economische ontwikkelingen. Hij meent dat de thans geconstateer de stijging van de loonsom vooral te^ maken heeft met het laten stijgen van de incidentele lonen boven de ramingen. Hierdoor ls er volgens hem geen enkel uitzicht dat de door het kabinet met Bestek '81 in het vooruit zicht gestelde vermindering van de werkloosheid naar 150.000 man, zal worden gerealiseerd. Bij oversteken omgekomen VELP (ANP) De 81-Jarlge J. Hor- sting uit Velp is om het leven geko men, toen zij bij het oversteken werd aangereden door een personenauto. ADVERTENTIE Let vanavond op de grote PTTed-Show om 19.10 uur op Nederland 1, NCRV. Medewerkenden zijn o.a.: Ted de Braak. Lee Towers, Oscar Harris, Piet Hendriks. Mini en Maxi, T,d de Druk. present,tor W'lma Driessen en vele anderen, vanoePTTed-show Zie de programmabladen. <n I Je hebt ze van wel achttien meter lang. Kanjers van haaien. Walvis- haaien heten ze. Maar ze bijten niet. Tenminste, ze vallen geen mens aan; ze moeten 'm niet eens en slaan liever enorme hoeveel heden plankton en kleine visjes naar binnen. Niet dat alle haaien zulke lieve diertjes zijn. Er be staan wel driehonderd soorten, zet de heer A. J. Zwinenberg in „Blijdorp Geluiden" uiteen. Dat alle haaien toch zo'n slechte naam hebben, is te wijten aan een aantal van hun naamgeno ten. Ongeveer vijfentwintig van die driehonderd soorten staan bekend als menseneters, maar dat is dus maar ruim acht pro cent. De grootste soorten zijn juist meestal ongevaarlijk voor mensen. De echt levensgevaarlijke haaien zitten bijna allemaal in tropische wateren. Die vreten letterlijk al les wat ze voor de vinnen komt. Of het een mens of bij voorbeeld een olievat is, dat maakt ze niet zoveel uit; allebei gaan ze er in als koek. al zal de eerste vermoede lijk toch een lekkerder nasmaak- je achterlaten. De blau7/e haai is een van die allesvreters. Hij kan ruim zes meter worden en is ta melijk dicht bij huls te vinden: in de Middellandse Zee. De witte haai (soms wel twaalf meter lang) is minstens even vraatzuchtig en maakt vooral de Australische kustwateren onveilig. Soms val len ze de zwemmers daar zelfs aan als die maar net tot de knie ën in het water staan. Omdat de dieren daar zo gevaarlijk zijn en de mensen desondanks willen pootjebaden en zwemmen, wor den de drukste stranden extra bewaakt. Er zijn metalen 'haaie- netten' in het water gehangen, speciale anti-haaiploegen pa trouilleren voor de kust en vanuit de lucht houden vliegtuigen het water in de gaten. Ontdekken ze een haai, aan de grote driehoeki ge vin op de rug bij voorbeeld, dan worden de strandbezoekers direct door de radio of met luid sprekers gewaarschuwd. Dat haaien zo snel een smakelijk hapje in de gaten hebben komt doordat ze een sterk ontwikkeld reukvermogen bezitten. Gewon de dieren (en mensen) kunnen ze al van verre waarnemen. Boven dien zijn ze in het bezit van een hypergevoelig orgaan waarmee ze tot op een paar honderd meter trillingen in het water kunnen opvangen. Niet alle haaien zitten op zo'n veilige afstand als bij voorbeeld Australië; ze komen ook in onze eigen Noordzee voor. De ruwe haai bij voorbeeld, waar van de jongen tot dicht onder de kust voorkomen, en de doornhaai die nog wel eens gevangen wordt. De eerste soort wordt een meter of twee lang, de laatste haalt ruim de 1.20 meter. Maar gevaar lijk zijn ze niet, tenminste niet voor mensen; ze zullen nooit uit zichzelf aanvallen. Mocht u toch ooit ergens een haai tegen het lijf zwemmen of er eentje in de buurt ontwaren, dan heeft de heer Zwi nenberg een paar adviezen: in de eerste plaats is het zaak om voor al niet te bewegen. Mogelijk- merkt de haai dan niet eens dat er een stukje vlees in de buurt is. Wie op de vlucht slaat zal vooral door zijn ritmisch bewegende be nen erg aantrekkelijk voor een mensenetende haai zijn. En komt het onverhoopt zo ver dat de haai aanvalt, dan zit er niets anders op dan zo woest mogelijk van zich af te slaan. Behalve de kans dat het niets uithaalt loopt het slachtoffer dan helaas het risico dat op dat moment nog nietsver moedende andere haaien door de trillingen van het water aange lokt worden. Dat deze vrouw glimlacht in plaats van met een knorrig ge zicht de vereiste munten in de parkeermeter te gooien, is niet zo gek. Ze weet dat haar parkeer- geld niet in een grote, onverza digbare pot terecht komt, waar van ze nooit zal weten waar het uiteindelijk voor gebruikt is. Haar geld is, net als alle andere muntstukken, besteld voor een misja goed doel: de plaatselijke kin derbescherming. De Westduitse gemeente Pforzheim is pas met deze „charitatieve parkeerme- ters" begonnen. Op de meter staat waar het geld voor besteld is, en als het vastgestelde bedrag is bereikt, komt er een andere goed doel voor in de plaats. De meter heeft het liefst geldstuk ken van vijf mark. maar voor minder kun je er ook parkeren, want het blijft een normale me ter. Alles wat de parkeerder er méér in wil stoppen dan het nor male bedrag, is gewoon meege nomen. Het is gelukt: Misja Voichansky mag naar zijn moeder. Mede dankzij de druk die door particu lieren en organisaties vanuit het buitenland op de Sowjet-autori- teiten ls uitgeoefend, heeft het dertienjarige jongetje uit Lenin grad nu toch officieel toestem ming gekregen om het land te verlaten en zich bij zijn moeder in Londen te voegen. Oma Lea Friedlender, bij wie Misja de laat ste Jaren woont, mag mee naar haar dochter. Enkele weken gele den nog vroegen wij vanaf deze plaats om de Sowjet-autoritelten vla de ambassade in Den Haag te verzoeken Misja Voichansky met zijn moeder te herenigen. Een aantal briefschrijvers berichtte ons dat ze een reactie van de ambassade gekregen hadden, maar zonder positief antwoord op het verzoek. Sinds Misja's moeder, door moeilijkheden in eigenland, gedwongen was te emigreren (in 1975) heeft zijn ver geefse moeite gedaan om haar zoon bij zich te krijgen een afspraak die ze tevoren gemaakt had met Misja's vader, van wie ze vijf jaar geleden scheidde. De va der had intussen onder druk van de autoriteiten zijn permissie voor het vertrek van zijn zoon ingetrokken, maar op hun beurt zijn de autoriteiten nu dus be zweken voor de vele verzoeken uit allerlei landen om de jongen toch te laten gaan. Gouverneur Robert Graham van de Amerikaanse staat Florida heeft de executie door middel van de elektrische stoel van Johu A. Spenkelink zestig dagen uitge steld. Dat ls ongetwijfeld mede te danken aan de stroom van pro testen en verzoeken om gratie, die vanuit de Verenigde Staten zelf en uit de Europese landen waaronder Nederland de gou verneur de afgelopen weken heeft bereikt. Zoals al verwacht werd. heeft ook de Juridische commissie van de Raad van Eu ropa begin deze week de gouver neur telegrafisch benaderd. John Spenkelink, een Amerikaan van Nederlandse afkomst, ls ja ren geleden ter dood veroordeeld wegens moord op zijn vriend. HIJ is de eerste van een lijst van 128 ter dood veroordeelden die in Florida allen op de uitvoering van hun vonnis wachten. Het uit stel van executie hoeft nog geen gratie voor Spenkelink te beteke nen. Daarom is het volgens de Nederlandse vertegenwoordiger van het Europese John A. Spen- kelink-Comité, de heer H. I. Ham ming te Nijverdal, Juist nu van het grootste belang verzoeken om gratie voor alle ter dood ver oordeelden in Florida op papier te zetten. Alle brieven en kaarten kunnen gestuurd worden aan het Spenkelink-Comité, postbus 160, Nijverdal; die zullen dan onmid dellijk naar de betrokken autori teiten in Florida worden doorges tuurd. De boter smaakt nog net zo vers als toen die opgeborgen werd. Nu ls dat al een Jaar of duizend gele den gebeurd, zodat deze echte boter wel iets bijzonders ge noemd mag worden Iemand moet de boter in Aktobe. een oude stad in wat nu Sowjet-Azlë ls. eertijds begraven hebben. Drie meter diep vonden oudheidkun digen daar de „botervloot" met inhoud, een grote aarden pot. De vondst zal uitputtend bestudeerd worden, want zo goed en zo lang kunnen ze tegenwoordig geen pakje boter meer bewaren. En ze willen best wat langer, al hoeft de boterberg nu ook niet direct dui zend jaar of daaromtrent in de koelhuizen te blijven. Op zoek naar een man? Bij de Bonneterie hebben ze er blijkens een advertentie een hele voor raad van. Het meet zelfs een aparte afdeling zijn, die nu ingrij pend veranderd wordt: „Daarom een opruiming met 20 procent korting op de totale mannencol- lectie". Grijp die kans.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5