eschil salariskorting vergroot D'66 gaat nu niet met VVD in zee Transportbedrijf tijdelijk dicht Kroon keurt plannen Maasvlakte af eel bezwaren tegen lortuswetsontwerp .mbtenarenbonden en kabinet verder uiteen Staatssecretaris in de knel rik-*achfZ (tjatschappij geneeskunst i Gefeliciteerd! &9C Glastra van Loon op partijcongres: Blad in beslag na 'majesteitsschennis' Vestigingsregeling voor tandartsen 'Veldwijk' komt met intentieverklaring Akkoord over CAO architectenbureau Raad van State bepaalt: 'Milieuhinderend bedrijf niet dichter dan vijf km van woonwijk' ERDAG 24 MAART 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Ai onze sociaal-economische redactie IjN HAAG Het conflict tussen kabinet en bonden van ambtenaren over een salariskorting ■,E welzijnswerkers heeft zich gisteren toegespitst. Het gesprek tussen twee ministers rdeniers (CRM) en Albeda (sociale zaken) en bonden plus werkgevers inzake de '!1 aardentehuizen is op niets uitgelopen. iljnswerkers volgen in het alge- n de salarissen van ambtenaren. CAO-bej aardentehuizen is echter nh sloten zonder daarin de salaris ei ii mg die ambtenaren ondergaan. G twee ministers hebben gisteren 'R eigd de subsidiekraan voor be denoorden wat dicht te draaien een prijsmaatregel te treffen, andere mogelijkheid is dat elders e CRM-begroting compenseren- en bezuinigingen worden doorge- d. De ministers willen voor 1 april 3e n of bonden en werkgevers als- ij j bereid zijn tot een salariskorting CAO-bejaardentehuizen. )r drie bonden van ambtenaren, er 0 (CNV) en ABVA en KABO en|n. waarbij ook de welzijnswer- zijn aangesloten, zijn „ont- 1" over de afloop van het ge- met de twee ministers. Als de regering vindt dat de loonontwikke ling uit de hand loopt, moet zij maar een loonmaatregel afkondigen, vindt NCBO-voorzitter Wieringa. Kwajongenswerk „Een CAO pakken die gemakkelijk te grijpen is, (zoals de CAO-bej aarden- werk), lijkt op kwajongenswerk. Dat is je macht gebruiken waar ze niet voor gegeven is." Maar ook de werkgevers de vier overkoepelende organisaties van be jaardenoorden staan tegenover de ministers. De werkgevers zijn kwaad omdat in een persbericht van CRM werd beweerd dat in de CAO-bejaar dentehuizen geen aandacht was be steed aan loonmatiging. De enige loonsverbetering in de CAO betreft 2,2 procent loonstijging, en dat is precies de prijscompensatie die voor de CAO's in het bedrijfsleven geldt, zo benadrukken de werkgevers in een persbericht. Bij de salarissen, van ambtenaren is op diezelfde 2,2 procent de korting doorgevoerd. De werkgevers in het bejaardenwerk stellen echter, net als de vakbonden, dat de argumenten van het kabinet voor de korting bij de ambtenaren Juist niet opgaan voor welzijnswerkers. In tegenstelling tot ambtenaren betalen de welzijnswer kers alle sociale premies, net zoals werknemers in het bedrijfsleven. Nu al verdient een lager betaalde bejaar denverzorger in een particulier tehuis daardoor wel honderd gulden netto per maand minder dan eenzelfde ver zorger in een gemeentelijk bejaarden tehuis die valt onder de regeling van ambtenaren. Voorts stelt het persbericht van de werkgevers dat ook in de rechtsposi tie de bejaardenwerkers niet verge lijkbaar zijn met echte ambtenaren. Niet vergelijkbaar Zij hebben niet de zekerheid van werk zeker niet zolang het kabinet vasthoudt aan de norm dat voor ze ven procent van de bejaarden een tehuisplaats beschikbaar moet zijn. Volgens deze norm zouden er thans zo'n veertigduizend tehuis-plaatsen teveel zijn, en daarmee is de baan van een kleine tienduizend bejaardenwer- kers gemoeid. Een salariskorting als bij de ambte naren is daarom voor de bejaarden- werker niet rechtvaardig, aldus het persbericht van de werkgevers. De werkgevers handhaven daarom hun standpunt, maar zullen de argumen ten van de ministers nader overwe gen en over een paar weken van zich laten horen. Het probleem voor het kabinet is, dat in Bestek '81 ervan is uitgegaan dat ook de welzijnswerkers de salariskor ting van ambtenaren zouden onder gaan. Als andere groepen het voor beeld van de bejaardenwerk-CAO zouden volgen, zou er een gat van zeven honderd miljoen gulden in Be stek '81 ontstaan. De bonden van ambtenaren zijn ook ontstemd omdat er met het kabinet gisteren niet te praten zou zijn ge weest over extra werkgelegenheid in de welzijnssector in ruil voor salaris korting. Een woordvoerder van werk geverszijde was het echter juist opge vallen dat de twee ministers gisteren die voorwaarde van extra werkgele genheid niet zonder meer van de hand hadden gewezen, hoewel ze er evenmin in positieve zin op waren ingegaan. NCBO-voorzitter Wieringa noemde de maatregelen waarmee gisteren is gedreigd, „een volkomen verwerpelij ke zaak. De vakbeweging stelt zich juist zeer gematigd op. We hebben voor de CAO-bejaardentehuizen uit sluitend prijscompensatie gevraagd, en niets extra's zoals initieel (aanvul lende looneis) of kortere werktijden, waarvan de kranten vol staan in ver band met andere CAO's." ADVERTENTIES een onzer verslaggevers (ECHT De algemene vergadering van de koninklijke rlandse maatschappij ter bevordering der geneeskunst Vit ingestemd met het pre-advises van het hoofdbestuur ie de abortuswetgeving. Daarin voert de KNMG bezwa ar ian tegen het wetsontwerp Ginjaar-De Ruiter. it, itiek betreft met name de vijf •regeling, de dertien weken- en de registratievoorschriften, 2 Jkt uit „Medisch contact". Jf-dagen-regeling doet volgens ïMG tekort aan de vele geval- paarin de vrouw zich tot haar G^rts wendt met het verzoek om anjus. Juist met het oog daarop de maatschappij indertijd in eigen abortus-richtlijnen vast- dat bij de besluitvorming artsen moeten worden betrok- an wie één bij voorkeur de huis- ient te zijn. V rgvuldlgheid bij abortus is niet 1 met de vijf dagen-regeling, die ertoe kan leiden dat de zal proberen de eerstelijnshulp rts) te omzeilen, hetgeen ook 1et oog op de nazorg ongewenst deken G wil tevens, dat er wordt in van de bepaling, dat de be ing uitsluitend in een zieken- iag gebeuren als de zwanger- langer dan dertien weken heeft In goed uitgeruste klinieken ns haar een even zorgvuldige leling mogelijk. Bovendien le KNMG aan, dat veelal niet ikerheid kan worden vastge- akkoord met en experimenten middenschool inze onderwijsredactie IAAG Minister Pais (onder- heeft toestemming gegeven wen nieuwe middenschoolex- nten. Over de betreffende aan- waren positieve adviezen uit- cht. ïtreft vier scholen waar al deel- menten plaatsvonden en drie e aanvragen. Voor alle zeven n gaat in augustus 1979 een ireidingsjaar in voor een volle- tperiment. zijn de volgende scholen: de cholengemeenschap 'Broklede' reukelen (havo/vwo), de vrije tngemeenschap 'Geert Grote' in ïrdam (mavo/havo), de 'burge- Harmsmaschool' in Gorre- mavo/lto/lhno), de mavo-school Veluwe te Oosterbeek, het As- ollege in Alphen a.d. Rijn (ma vo/vwo), 'Floor Evers' in Eind- (mavo, lavo, leao, Ito) en de mtelijke scholengemeenschap Izen, (N.H.) (mavo/havo/vwo) genomen beslissing ligt in de lie minister Pais vorig jaar al vastgesteld. steld, wanneer de termijn van dertien weken is verstreken. Van de voorgestelde registratievoor schriften verwacht de KNMG, dat die in de praktijk tot grote problemen zullen lelden. Ze maakt zich bezorgd over de anonimiteit van de vrouw en wil verder voorkomen, dat de arts meer administratieve verplichtingen krijgt opgelegd dan noodzakelijk is. De KNMG dringt erop aan de strafbe palingen die in het wetsontwerp zijn opgenomen en die voor artsen het meest bedreigend zijn, te laten vallen of althans te wijzigen. Dat geldt met name de bepaling dat overtreding van de vijf dagen-regeling of dertien weken-grens de arts op een hechtenis van een jaar of vijftigduizend gulden boete kan komen te staan. Mevrouw M. Aten te Wormervecr Mevrouw Hansum-Broere te Sliedrecht U won een Philips zonnebank. 1 T/m 31 maart 1979 looft BAC elke weck 2 Philips zonnebanken uit Bel BAC, doe mee. Hjal een dccl- namcformulicr bi| uw BAC-winkel Bel BAC &\\in Philips Zonnebanken •0. deodorant i RRV Van onze parlementsredactie DEN HAAG Partijvoorzitter Glastra van Loon van D'66 ziet in de nabije toekomst geen mogelijkheden voor samen werking met de WD. Hij zei gisteravond op het congres van zijn partij in Amsterdam, dat hierop pas kans is, als de WD haar koers in progressieve richting wijzigt. „Want een ver- rechtsing van D'66 kan men vergeten," aldus Glastra. EEN KAVERO- REKREATIE-WONING! Onze rekreatie-woningen zijn zeer solide gebouwd. (Eén van de beste remedies tegen de geldsontwaarding.) Bel of schrijf ons voor de gratis informatie brochure. Alles Kavero vrijblijvend! zeeuwschelandbv Schouwsedijk 2,4318 TM Brouwershaven Telefoon: 01119 469 of 354. De D'66-voorman liet in zijn rede wei nig ruimte voor de speculatie, dat zijn partij na de volgende verkiezingen weieens met CDA en WD in zee zou kunnen gaan. „Wij zijn niet bereid met iedere partij op een akkoordje te gooien om maar weer te kunnen mee- regeren, onverschillig hoe die partij zich opstelt en wat haar beleid en visie is." Volgens Glastra van Loon schiet de toekomstvisie van de WD ernstig tekort, omdat zij zich vrijwel beperkt tot het aanprijzen van meer produk- tie en minder gemeenschapslasten. Hij betoogde, dat D'66 meer oog heeft voor de gevolgen van de produktie AMSTERDAM (ANP) De politie van bureau IJ-tunnel in Amsterdam heeft deze week exemplaren van het Anarchistische maandblad De Vrije Socialist in beslag genomen wegens majesteitsschennis. In het blad staan tekeningen, waarin de koningin op pornografische wijze is afgebeeld. Het gaat hier om afbeeldingen die eerder in andere bladen zijn versche nen. De Justitie heeft toen echter geen vervolging Ingesteld. Volgens de chef van bureau IJ-tunnel, hoofdin specteur D. Lagerwaard, wisten de agenten die het blad deze week in beslag namen niet dat justitie eerder van vervolging had afgezien. Maar wij willen de zaak opnieuw met de officier van justitie bespreken, aldus Lagerwaard. De verkoper van de boekhandel is na verhoor weer vrijge laten. J. Waterman van De Vrije Socialist noemde het in beslag nemen van het blad merkwaardig en niet alleen om dat de justitie eerder besloten had tot seponeren. Wij behandelen in het laatste nummer de verschillende kan ten van censuur in Nederland, aldus Waterman, onder meer op het gebied van pornografie en de tekeningen dienden daarbij als illustratie. Het is merkwaardig dat wij juist het thema censuur aan de orde stellen en dat de politie dan onmiddellijk overgaat tot het in beslag nemen. Volgens Waterman heeft de politie alle in de boekhandel aanwezige exemplaren van het blad meegeno men, volgens hoofdinspecteur Lager waard slechts een deel. Er zijn geen berichten binnengekomen van inbe-' slagneming bij andere boekhandels waar De Vrije Socialist wordt ver kocht. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers UTRECHT De vestiging van tand artsen moet worden gereguleerd door middel van een stelsel van vergunnin gen. Deze beleidsaanbeveling zal de algemene vergadering van de tan dartsenorganisatie (NMT) op 18 mei op haar agenda aantreffen. Uit een aantekening bij dit onderdeel van de voor te leggen nota vestigings beleid, blijkt dat het hoofdbestuur van de Maatschappij Tandheelkunde in meerderheid achter deze radicale oplossing voor het probleem van de noodgebieden staat. Een voetnoot meldt namelijk dat „enkele" be stuursleden minder ver willen gaan. Zij menen dat pas na „maximale sti muleringsmaatregelen" een stelsel van vergunningen in zicht kan komen. Met een wettelijk vergunningenstel sel, aldus de toelichting, kunnen ge- Van een onzer verslaggevers ERMELO Het psychiatrisch zie kenhuis Veldwijk in Ermelo heeft als eerste ziekenhuis in Nederland een intentieverklaring uitgegeven. De verklaring waarin beschreven staat wat het ziekenhuis wil, is bedoeld voor patiënten, personeel en de bui tenwacht. Onder meer is het beleid van de directie erin vastgelegd en haar plannen voor de toekomst. Voorlichter Willem Kramer van Veld wijk verklaarde gisteren, dat veel di recties van ziekenhuizen in Neder land al belangstelling hadden voor de intentieverklaring, die als iets nieuws moet worden gezien binnen de ge zondheidszorg. bieden die al redelijk van tandartsen zijn voorzien, voor verdere vestiging worden gesloten. In gebieden met een nog gebleken behoefte, kunnen vesti gingen worden „gedoseerd". En voor noodgebieden worden vergunningen zonder meer afgegeven. UTRECHT Tussen de bond van Nederlandse architecten (BNA) en de vakbonden, de Unie BLHP en de dienstenbonden van FNV en CNV. is overeenstemming bereikt over de nieuwe CAO 1979-1980 voor de onge veer 12.000 werknemers van architec tenbureaus. In de nieuwe CAO blijft het bestaan de systeem van prijscompensatie on verkort gehandhaafd. Het minimum in de prijscompensatie wordt 240 gul den per procent prijsstijging. Over het vrijwillig vervroegd uittreden is afgesproken dat een regeling daartoe wordt ingevoerd voor werknemers vanaf 62-jarige leeftijd. Daarbij is de uitkering vastgesteld op 85 procent van het laatstgenoten inkomen. voor het milieu en de schade voor toekomstige generaties. Overigens merkte hij op, dat het den ken aan samenwerking met de PvdA en D'66 bij de WD vooral opleeft, wanneer zij de steun van de kiezers verliest en haar kansen op regerings deelname klein lijken. „Kortom, puur machtsdenken en niet meer dan dat." Die indruk wordt volgens hem beves tigd, wanneer de VVD het verlies aan kiezerssteun uitsluitend toeschrijft aan de presentatie van het kabinets beleid en het beleid zelf geheel buiten schot laat. Groei Dat de regeringspartijen tegelijker tijd schelden op en lonken naar D'66, komt volgens hem door de explosieve groei van de partij. „Men probeert nu de verwarring en onrust in eigen gele deren over te planten op de kiezers. Dat gebeurt op een manier die geen bewondering kan afdwingen." Glas tra noemde in dit verband de opmer king van het CDA-Kamerlid Van Houwelingen over D'66 („een lege huls, vertrossing van de politiek") prietpraat. Inmiddels heeft Van Houwelingen de uitdaging van D'66-Kamerlid Brink horst aangenomen om hierover pu bliekelijk met hem in de slag te gaan. Dat gebeurt op 4 april voor de NCRV- radio. De D'66-voorzitter leverde ook kritiek op CDA en PvdA. Over het CDA zei hij: „een reeks van Individuele politi ci die zich om de beurt profileren om te proberen daarmee Invloed uit te oefenen op de koers van het hele eskader. En dat durft zich nog appel te noemen." En over de PvdA: „het lijkt erop dat de PvdA nog steeds gebukt gaat onder een slecht geweten over het feit dat zij niet een revolutio naire, maar een evolutionaire weg heeft gekozen naar maatschappijver andering, die haar dwingt samen te werken met burgerlijke partijen en dat zij om dat geweten te sussen telkens een meerderheidsstrategie verkondigt, waarvan zij weet dat hij niet uitvoerbaar is." Staatssecretaris Nel Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heelt gisteren zich persoonlijk op de hoogte gesteld van de ver keers- en vervoersproblemen in Amsterdam. Bij die gelegen heid stapte ze op uitnodiging van de Kamer van Koophandel op de fiets om persoonlijk te ervaren dat het rijwiel In het hoofdstedelijk verkeer nogal eens in de verdrukking komt. van een onzer verslaggevers UTRECHT Vervoersbedrijf De Bruin in Surhuisterveen (Fr.) moet half april voor vijf tien. dagen de poorten sluiten, omdat het de CAO voor h$t beroepsgoederenvervder niet heeft nageleefd. Deze straf heeft de Raad van State opgelegd aan het bedrijf, dat samen met drie andere transportonderne mingen vorig jaar bij dit hoogste rechtscollege in beroep was gegaan tegen het rijverbod van vijftien dagen, dat alle vier hadden gekregen van de Commissie Vervoersvergunningen. De uitspraak van de Raad van State betekent dat voor het eerst in Neder land een bedrijf tijdelijk wordt geslo ten om het te dwingen de CAO-bepa- lingen na te leven. Dit ingrijpende strafmiddel werd mogelijk door de instelling van de Raad van Toezicht op naleving van de CAO in het be roepsgoederen vervoer in Januari 1978. Deze raad, waarin werkgevers en werknemers gelijk zijn vertegen woordigd werd in het leven geroepen om een einde te maken aan de sociale wantoestanden in het vervoer. Ais gevolg van deze wantoestanden wer den bedrijven, die zich wel aan de CAO-bepalingen hielden, op oneerlij ke wijze beconcurreerd. Van" de vier hardnekkige overtreders, die bij de Raad van State in beroep zijn gegaan, zijn er drie (WeIJk Trans port in Eist, Betra in Beverwijk en Hooijen in Tilburg) tot lichtere straf fen dan tijdelijke bedrijfssluiting ver oordeeld. De straf zal de volgende week bekend worden gemaakt. In te genstelling tot vervoersbedrijf De Bruin hebben deze drie wel meege werkt aan een loononderzoek. dat werd ingesteld in opdracht van de Raad van State. Uit het recent gepubliceerde eerste jaarverslag van de Raad van Toe zicht is gebleken, dat de strijd tegen wantoestanden in het vervoer rede lijk succesvol is geweest. Er werden vorig jaar 1.500 klachten ingediend, maar in slechts vier gevallen hoefde het advies" te worden gegeven een rijverbod op te leggen. De overgrote meerderheid van de aangeklaagde bedrijven verbeterde het leven door de CAO en andere sociale verplichtin gen wel na te leven ADVERTENTIE „Denk je, dat wij van jou heel aardi ge moeder een gebakje krijgen, Tommy?" Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM De ontwikkeling van de Maasvlakte zal niet direct in gevaar komen door de definitieve afkeuring van het bestemmingsplan voor dit gebied. Dit hebben b. en w. van Rotterdam vrijdag meegedeeld in een eerste reactie op het bericht dat de Kroon gedeputeerde staten van Zuid- Holland in het gelijk heeft gesteld bij de afkeuring van de plannen voor de Maasvlakte. Rotterdam had beroep aangetekend tegen deze afkeuring. Oostvoorne en Hoek van Hol land af ligt. Dat vindt de Kroon te weinig en daarom ts bepaald dat bedrijven waar van milieuhinder is te ver wachten, niet dichter dan vijf kilometer van die woonwijken mogen worden gevestigd. Opmerkelijk is dat de Kroon ditmaal expliciet heeft ge steld dat, wanneer ln een be stemmingsplan gronden een industriële bestemming heb ben, al bij de vaststelling van het plan rekening moet wor den gehouden met de eventu ele milieuverontreiniging, die de industrieën zullen gaan veroorzaken Volgens een woordvoerder van het minis terie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening zal deze preventieve aanpak in de toe komst een vanzelfsprekende zaak zijn. De Kroon is gebleken dat het deel van de Maasvlakte dat als bestemming „zeehavens en zeehavenindustrie" heeft, maar drieëneenhalve kilome ter van de woonwijken van Ongewenst Verder heeft de Kroon uitge sproken dat het ongewenst is dat alle gronden die nu de bestemming „zeehavens en zeehavenindustrie" hebben, in principe in aanmerking kunnen komen voor een hoog oven- en staalbedrijf. Volgens het Rotterdamse ge meentebestuur is het niet uit gesloten dat aan de bezwaren van de Kroon tegemoet wordt gekomen door een wijziging van het plan. Dat zou beteke nen dat Rotterdam niet op nieuw met een compleet be stemmingsplan hoeft te ko men. De aanleg van een con- tainerterminal hoeft naar de mening van b. en w. evenmin ln gevaar te komen. Sinds 1973 wordt al gepraat over de Maasvlakte. In dat Jaar keurde de provincie Zuid- Holland de Rotterdamse plannen af Gemeente en pro vincie vinden allebei dat de milieuverontreiniging mini maal moet zijn, maar Rotter dam zoekt het daarbij in de milieuwetgeving De provin» cie vindt met de Kroon dat er al in het bestemmings plan waarborgen moeten zit ten. De discussie over dit ver- Schil van mening heeft de ont wikkeling van de Maasvlakte tot nu toe overigens niet te gengehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3