Jonge, jonge, wat heb je teweeggebracht' echniek en sociale onrust dreigen :iand in hand te gaan amro bank I) Delta Lloyd leed door winterweer 8 a 10 miljoen gulden schade enk van Luyk, emigratiedeskundige gaat met pensioen iorzitter Jong Management NCW: Rodamco in Amro-systeem. FAMILIEBERICHTEN Behoud Verdugt kost 14 miljoen De Amro Bank is er voor iedere belegger. 'Verkorting arbeid voor meer werk is ondeugdelijk' Premielening Zuid- Holland uitgeloot [RDAG 24 MAART 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 25 >r Henk Thomas ;N HAAG Zo'n vijfhonderdduizend voormalige landgenoten in den als Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika, Canada en de Verenig- Staten kennen hem als de vraagbaak bij het verwerkelijken van igratieplannen en het daadwerkelijk vinden van een nieuwe weg in andere wereld. veelvoud van deze vijfhonderdduizend granten herinnert zich waarschijnlijk (bijna) wekelijkse ..emigratiepraatje" de radio, waarin in heldere taal, anek- Isch en zonder franje over de praktijk het emigreren werd verhaald. Praatjes, door collega's soms niet in dank werden inomen, omdat de ambtelijke sier en al de afstand tot de luisteraar erin iraken, maar die gezien de grote erdichtheid in het land gretig aftrek den. Henk van Luyk is 63 jaar geworden n( laarom gaat de emigratiespecialist bij Ministerie van sociale zaken op 6 april pensioen, zonder van plan te zijn een k' t achter zijn huidige activiteiten te zet- io Dat gaat gewoon door. Plannen zijn er r al ambtenaren bestaan, die aan stere- ie beelden beantwoorden. Henk van i doet dat beslist niet. De gebruikelijke ind aan het begin van een gesprek wijnt snel en ongemerkt en dat blijft »k als er over de zin van zijn werk een - sche noot wordt gekraakt. Zoals deze. en goed motief t niet gênant, dat een samenleving burgers zo weinig toekomstperspec- kan bieden, dat emigratie een oplos- wordt genoemd? Albeda deed zo iets geleden, wijzend op sociaal-economi- problemen (werkloosheid), die door ratie mede kunnen worden opgelost, aag dit ook met het oog op het feit, dat r druk van eveneens sociaal-economi- problemen Nederland is overgegaan et binnenhalen van duizenden gastar- trs. k van Luyk: „natuurlijk zijn er mensen, Vinden dat de maatschappij te weinig 1 hen doet. Zelf vind ik dat geen goed ,,|ef om te emigreren. Trouwens, lang v iedereen vindt dat de samenleving ten in de koud laat staan i lg vraag ik niet. wat ik me afvroeg is, of avraae het niet beschamend is, dat een Nederland se bewindsman zegt: mensen, we redden het hier niet zo best, dus is het voor jou en je kinderen beter dat je je heil elders zoekt. Henk van Luyk: „wat Albeda zei, moet je niet zien als een uitdrukkelijk beleidsver klaring. Je moet niet vergeten, dat hij sprak ter gelegenheid van de installatie van de nieuwe voorzitter van het Emigratiebe- stuur. Hij wil van ons niet. dat we de boer opgaan om propaganda voor emigratie te maken. Hij wil dat we objectieve informatie geven over toekomstmogelijkheden in het buitenland. Hij verwees daarbij naar de sociaal-economische problemen in dit land en opperde de mogelijkheid, dat emigratie mede een oplossing kan leveren. Wij weten, dat er in Nederland al van oudsher een grote belangstelling heeft bestaan voor emi gratie. De Nederlander heeft dat in zich. Zijn blik is steeds sterk gericht geweest op het buitenland. Waarschijnlijk heeft dat te maken met onze onafhankelijkheid van het buitenland en het feit, dat we met erg veel mensen op een erg klein stukje land wonen en dan is het moeilijk om tot ontplooiing te komen. Een rol-speelt daarbij ook de econo mische toekomst van de kinderen, aange vuld met modernere argumenten als het milieu, meer ruimte, schoon water, enz." „Nee, ik geloof niet dat je kunt zeggen, dat de samenleving faalt in het scheppen van toekomstmogelijkheden en dat er daarom zoveel belangstelling voor emigratie be staat. Er zijn gewoon mensen, die zich in Nederland niet thuis voelen, omdat er bij voorbeeld veel te veel van bovenaf is gere geld. Zo zijn er mensen die niets van onze sociale zekerheid moeten hebben. Die zich zelf van de wieg tot het graf willen ver zorgen." Lang wikken en wegen „Ook wil ik wel kwijt, dat een oorzakelijk verband tussen werkloosheid en emigratie niet statistisch aantoonbaar is. Een emigra- tiebesluit wordt niet van vandaag op mor Henk van Luyk: geen spijt gen genomen, daar gaan maanden of Jaren overheen. Het is een lang wikken en wegen en een bepaalde gebeurtenis kan de balans naar een bepaalde kant doen doorslaan. Zo was de oliecrisis niet de oorzaak van toege nomen emigratie, maar de druppel die de emmer deed overlopen. De mensen raakten toen bewust van de Nederlandse afhanke lijkheid van de wereld. Je hoorde toen vaak de wens van mensen op onze voorlichtings bijeenkomsten te emigreren naar een land, dat zich in crisissituaties beter kan redden dan Nederland." „-En als je teruggaat naar de eerste emigra- tiegolf van het begin van de jaren vijftig (in 1952: 48.000 emigranten) dan zie je weer. dat het in die jaren niet de werkloosheid was, die mensen tot emigratie deed besluiten, maar eerder politieke factoren als het ver lies van Indonesië, de crisis in Berlijn, span ningen overal in de wereld, de koude oorlog, kortom, de toekomst werd toen niet alleen economisch, maar vooral politiek niet flo rissant geacht." Geen spijt Geen goede vraag aan iemand die met pensioen gaat: als er nu weer een emigra- tiegolf komt, zou u dan weer van harte meewerken? Henk van Luyk: „zeker, ik heb geen spijt van wat ik eerder deed. Integendeel. Ik heb de emigranten in hun nieuwe land gezien en geconstateerd dat het merendeel er uitste kend terecht is gekomen en dat de tweede generatie daarvan de vruchten plukt. Ik zou het weer doen." Nooit een moment van knagende twijfel gehad? Nooit afgevraagd: loopt dat wel goed af? Henk van Luyk: „Jazeker, de eerste vier jaren heb ik het er behoorlijk moeilijk mee gehad. Laat ik beginnen bij het begin. In 1949 werd ik door minister Joekes (sociale zaken) naar Australië en Nieuw-Zeeland ge stuurd om uit te zoeken of die landen ge schikt waren voor Nederlandse emigranten. Er was in die tijd al emigratie naar Austra lië van de agrarische sector uit, maar we verwachtten dat die droog zou lopen, terwijl uit andere sectoren (industrie en diensten) een toenemende belangstelling viel waar te nemen. Na zes maanden kwam ik terug en rapporteerde de minister, dat de bezochte landen ook geschikt waren voor emigratie van mensen uit de industriële en diensten sector." „Aansluitend, in januari 1950 ging ik op tournee door Nederland en dat mondde uit in veel emigratie-aanvragen. In 1949 ver trokken 1.900 mensen naar Australië en Nieuw-Zeeland. een jaar later was dat aan tal opgelopen tot 9.600! Die mensen gingen in het begin per schip. Ik stond in die jaren een of twee keer per maand aan de kade in Rotterdam, zag dat afscheid om me heen. waarbij toen nog gold. dat emigratie een afscheid was voor het leven. Ik stond daar bij. met kromme tenen en heb me afge vraagd: jonge, jonge, wat heb Je teweeg gebracht." „Na een jaar of vier werd ik wat geruster. Ik kreeg positieve reacties van vertrokkenen en thuisblijvers. Bovendien kwam iemand op de idee de vereniging „Ouders van Emi granten" op te richten. Die vereniging be staat nog. Die oprichting is voor mij belang rijk geweest, want zij ontnam de eeuwig heidswaarde aan emigratie. Voor mij was toen de stoom van de ketel, want die vereni ging organiseerde familiebezoeken. Op dit moment is er dan ook een druk vliegverkeer tussen thuis- en emigratieland. Dat was in 1950 niet te voorzien". Wat is uw meest positieve ervaring met het emigratieverschijnsel? Henk van Luyk: „Veel genoegen deed mij, dat de Nederlander in staat bleek te zijn zich goed aan te passen. Dat hij kans ziet zich snel verstaanbaar in het vreemde land te maken en bewees een uitstekend burger in het nieuwe vaderland te zijn. Ik ben blij met de vele mensen, die er uiteindelijk een bestemming hebben gevonden, een stuk leven, dat meer inhoudt dan een bestaan hier. Verder ben ik ontzaglijk blij. dat nu veel ouders in staat zijn hun kinderen in het nieuwe land te bezoeken." Contact Ook eens de idee gehad tekort te zijn ge- schoten?Henk van Luyk: „Ja, wij zijn aan vankelijk tekort geschoten in het onderhou den van contact met geëmigreerden. We hebben de schijn gewekt van ze zijn weg en het is gebeurd. Dat is schijn, maar het is in feite niet zo. De emigrant manifesteert zich in zijn nieuwe land. Hij wil. ontworteld als hij zich misschien voelt, laten zien dat hij Nederlander is en dat hij geestelijke en culturele bagage met zich meedraagt. Dat wil hij uiten in manifestaties op cultureel, folkloristisch of sportief terrein. Kijk. als de Nederlander in Australië zich als zodanig wil presenteren met een boerendans tijdens eén folkloristisch gebeuren, dan moet hem dat mogelijk worden gemaakt. Hij zal dan op zijn minst de beschikking moeten heb ben over een paar klompen. Wij hebben dit aanvankelijk allemaal niet beseft, laat staan hem geholpen bij dit soort zaken." „In september vorig jaar kreeg ik de op dracht om in Australië steekproefgewijs Nederlandse culturele manifestaties te in ventariseren. Op de achtergrond stond daarbij de vraag, hoe kunnen we helpen. Ik denk dan niet aan het op tournee sturen van het Concertgebouworkest, maar aan kleine dingen als folkloristische kleding, Nederlandse, boeken, platen, bladmuziek Ik ben nu bezig hiervoor belangstelling te wekken bij Instellingen, bedrijven, particu lieren. En als ik je wat vragen mag wil je dit, bescheiden, in jouw krant zetten id:e onder emigranten veel gelezen wordt, dat weet ik). Politiek Bij deze. Ik heb vluchtig in de folder „Pro fiel van Argentinië" gekeken en geconsta teerd dat het daar rozegeur en maneschijn is. Echt een land om naar te emigreren. Het hoofdstuk „staatsbestel", is het kortste en nietszeggendste van de hele brochure. Ik mag aannemen, dat emigranten in spe hier voor worden voorgelicht? Henk van Luyk: „Wij bemiddelen niet bij emigratie naar Argentinië, maar ik weet wat je bedoelt Ik ben erg kien op dit soort „propagandistische" informatie. Maar het politieke regieme is het niet het enige as peet van het bestaan in het emigratieland. Naast de politieke aspecten, zijn er de soci aal-economische (lonen, prijzen, sociale ze kerheid) en de levensbeschouwelijke. Bij voorbeeld, welke kerken zijn er. hoe is het onderwijs en dit soort zaken. Dit is allemaal van even groot belang voor potentiële emi granten. want met onze informatie moeten ze kunnen nagaan of ze zich in de verhou dingen in het emigratieland kunnen thuis- voelen." „In de eerste emigratiegolf (1950) naar Zuid- Afrika kwam de apartheid nauwelijks aan de orde. Wel in de tweede (1960). We hebben erover gepraat tijdens informatie-avonden en gevraagd: kunt u zich in dit soort verhou dingen thuis voelen? Komt iemand met een emigratiemotief van: ik kan daar rijk wor den over de rug van de zwartjes, dan keer ik zo iemand de rug toe. Dan kan hij het zelf uitzoeken." ADVERTENTIE id ,i if De vraag naar herverdeling van arbeid blijft dringen, it de technologische vernieuwing sociale onrust niet als n we metgezel krijgen dan moeten ook de ondernemers hun jejën over de werkloosheidsbestrijding maar eens naar bui- brengen. dit betoog leidde de voorzitter kostenaspect voor de onderneming J ong Management NCW. M. J. A. en de Internationale concurrentiepo- ei inkelder, het voorjaarscongres sitie bij de formulering van de ideeën i$le jonge managers in. Het thema inzake de herverdeling van de arbeid et congres was „inventief onder- moet betrekken, n". Zijn verzoek aan de onder- ts betekent anderzijds, dat de De Kinkelder, sprekend over de jeweging op reële wijze het plaatsing van leerlingwerknemers, Verlaging opslag debetrente In verband met de ontwikkeling van de rentetarieven op de geldmarkt zal, met ingang van 24 maart 1979, de opslag rente voor debetstanden in rekening courant worden verlaagd van 1% naar noemde het „rechtvaardig en realis tisch" om plaatsingsgaranties bij het bedrijfsleven te bepleiten. Hiertoe zouden bedrijven branchegewijs stichtingen in het leven moeten roe pen die afgestudeerden in eerste in stantie in dienst nemen om hen ver volgens in de branche te werk te stellen. Zo'n stichting kan, aldus De Kinkelder, tevens waarborgen ver strekken voor de continuïteit in de opleiding van jonge werknemers. Dr. w. Duisenberg, Rabotopman en ex-minister, meende dat een extra matiging in de groei van de collectie ve uitgaven onontkoombaar is, om dat de aardgasbaten binnen enkele jaren zullen dalen. Hij noemde het verontrustend dat de politieke partij en niet de moed hebben gehad zich te binden aan ombuigingsplannen .voor na 1979. Duisenberg voorspelt een tanende binnenlandse vraag en ziet als gevolg daarvan de noodzaak tot verbetering van de internationale concurrentie positie. Dit kan door verhoging van de produktiviteit van het produktie- apparaat, door technologische inno vatie dus. In dit verband suggereerde hij samenwerking van kleinere be drijven. die ongeveer hetzelfde pro duceren, op het gebied van research. De overheid kan helpen bij innovatie inspanningen door researchplaatsen te subsidiëren (via de WIR) en ver snelde octrooi-verlening. De aanstaande voorzitter van het NCW, S. J. van Eijkelenburg, zag eveneens een stimulerende rol voor de overheid weggelegd. De overheid zou. zei hij, haar onderzoek en ont wikkeling, dat nu voor 95 procent in eigen beheer wordt uitgevoerd, aan de hand van een meerjarenplan uit eindelijk voor de helft in project- en opdrachtvorm aan het bedrijfsleven kunnen uitbesteden. Leo Ester, voorzitter van de Indu striebond CNV, riep de ondernemers op meer moed te tonen en sociale innovatie te bewerkstelligen. „Kwes ties als de herverdeling van het werk. toezicht op de investeringen en wijzi ging van de medezeggenschapsver houdingen kunnen door vindingrijke ondernemers niet alleen maar wor den afgehouden." De ondernemers hield hij voor, dat aan innovatie die slechts stoelt op rendementsbereke ningen waarin de mens tot factor wordt gedegradeerd, „onzerzijds geen behoefte" bestaat. kunnen van maandag lot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18.00-20.00 uur «IGE KENNISGEVING „In het huis Mijns Vaders zijn vele woningen" HERE onze God heeft tot zich genomen en haar lijden verlost onze lieve moeder, I ïoonmoeder, groot- en overgrootmoeder. Maaike Uiterwijk-Hollander sedert 5 maart 1956 weduwe van Roelof Uiterwijk, de leeftijd van ruim 96 jaar. oeder is op 20 maart 1979 in Het Parkhuis te tyrdrecht overleden. 's-Gravenhage: R. C. Uiterwijk A. Uiterwijk-Maree Rotterdam: G. M. van Eijsden-Uiterwijk D. van Eijsden Klein- en achterkleinkinderen. alle stilte hebben wij haar naar haar laatste t'_ itplaats gebracht. „Welk een vriend is onze Jezus Heden is zacht en kalm in Jezus ontslapen, mijn lieve man. onze zorgzame vader, schoon vader. opa. broer, zwager en oom Derk Nijdam op de leeftijd van 79 jaar. Uit aller naam: K. Nijdam-Hummel 's-Gravenhage, 22 maart 1979. Linnaeusstraat 129. Geen bloemen. Gelegenheid tot bezoek zaterdag van 2-4 en 7-8 uur, zondagavond van 7-8 uur. De rouwdienst zal gehouden worden in de Laak-kerk, Isingstraat 165A. op dinsdag 27 maart a s. om 12 uur. waarna de begrafenis zal plaatsvinden om ca. 1 uur op de alg. begraaf plaats Eikelenburg aan de Eikelenburglaan 7 te Rijswijk. TIEL (ANP) Om het chemische bedrijf Verdugt in Tiel op de huidige plaats in een woonwijk nog minimaal vijf Jaar rendabel en enigszins winst gevend te laten functioneren, is een Investering nodig van 13,8 miljoen gulden. Dat staat in een rapport van directie en staf van Verdugt aan de raad van bestuur van het moedercon cern Internatio Müller. Verwacht wordt, dat de raad van bestuur mede op basis van dit rapport over twee weken een principe-beslissing zal ne men over het voortbestaan van Verdugt. Vorig jaar november liet Internatio weten Verdugt (110 werknemers) te willen afstoten vanwege de slechte gang van zaken met het bedrijf. Die ontwikkeling werd volgens de Inter natio mede veroorzaakt door de zwa re hinderweteisen van de gemeente Tiel. Het personeel van Verdugt reageerde fel op het besluit van de raad van bestuur van Internatio. Er vonden verschillende acties plaats als gevolg waarvan Internatio op zijn besluit terug kwam. De raad van bestuur beloofde de levenskansen van het be drijf nader te zullen onderzoeken. Dat is nu gebeurd. De directie van Verdugt rekent in haar rapport voor, dat van de 13,8 miljoen benodigde guldens bijna drie miljoen bestemd zijn voor te nemen veiligheidsmaatre gelen in verband met de Hinderwet. Verdugt kwam in 1976 al in het nieuws, toen bij het bedrijf een wolk natrium-arseniet ontsnapte, waar door een groot aantal bomen in de directe omgeving ontbladerde. Rodainco N.V. is het nieuwe onroerend goed fonds van de Robecogroep. Dit onroerend goed fonds is vanaf 22 maart ook in het volledig girale systeem van Amro Effecten-Beleggingsrekeningen opgenomen. Voor nadere inlichtingen kunt i bij uw Amro-vestiging terecht. AMSTERDAM De schade die de Delta Lloyd Verzekerings groep heeft geleden als gevolg van de strenge winter, ligt in de orde van grootte van 8 10 miljoen gulden. Dit zei mr P. Adriaanse, voorzitter van de raad van bestuur, tijdens een toelichting op het Jaarverslag 1978. HIJ merkte op, dat een nauwkeuriger vaststelling van het schadebedrag op dit moment nog niet mogelijk is. Er druppelen nl. nog steeds schades bin nen en verder is er een achterstand in expertises, zowel op het gebied van brandschades als op dat van de auto schades. Het aantal schades als gevolg van brand Is aanzienlijk geweest. Dit niet alleen door het harder stoken van de mensen, maar ook doordat de brand weer als gevolg van sneeuw vaak moeite had snel de plaats van de brand te bereiken. Bij de autoscha des was sprake van een sterke stij ging van de frequentie. De autoscha des betreffen vooral slipschades. Het aantal letselschades was minder. Ver der raamt Delta Lloyd, dat er onge veer 2 a 3 miljoen gulden minder aan levenspremie is ontvangen dan men zich had voorgesteld Dit. omdat de mensen niet op stap konden om aspi rant-verzekerden te bezoeken Vacatures Voor wat Delta Lloyd betreft, ver wacht de raad van bestuur dat als gevolg van voortgaande automatise ring het totaal aantal medewerkers (eind 1978-3303) geleidelijk iets zal teruglopen, althans indien de omzet gelijk zou blijven. Op het ogenbik zijn er 77 moeilijk te vervullen vaca tures bij het bedrif. Advertenties, die zijn geplaatst, hebben slechts een mi nimaal effect ook voor mensen voor de buitendienst. Gewezen werd op het feit, dat hier en daar in het verzekeringswezen de concurrentie duidelijk te ver is door geslagen, speciaal op het gebied van voorwaarden en premies. Dit soort uitwassen zal zo snel mogelijk moe ten worden uitgebannen, vindt de raad van bestuur. „Gelukkig ziet het merendeel van de Nederlandse verze keraars wel het belang ln van het zich houden aan de spelregels van een gezonde concurrentie." De totale omzet van Delta Lloyd steeg in 1978 met 6 procent tot 1.652 miljoen. De concernwinst nam niet 46 procent toe tot ƒ69.1 (47.4) miljoen, wat voornamelijk te danken was aan de verbetering van de resultaten in het schadebedrijf. VNO DEN HAAO Het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen Is het niet eens met de stelling van de vakbondseconoom drs. D. van der Laan dat arbeidstijdverkorting zich zelf terugverdient. „Arbeidstijdver korting is voor het scheppen van werkgelegenheid een ondeugdelijk middel, schrijft het VNO deze week in zijn blad „Onderneming". ..Zonder een overeenkomstige loonsverlaging leidt arbeidstijdverkorting slechts tot werkloosheid." In de „Onderneming" vecht het VNO met name de stelling aan van drs. Van der Laan (Industriebond NW) dat arbeidstijdverkorting voor 83 tot 92 procent wordt terugverdiend door stijging van de produktiviteit. Vol gens Van der Laan kan eenderde tot de helft van de kortere werktijd wor den terugverdiend, doordat ln een aantal gevallen geen extra mensen hoeven te worden aangesteld. Het VNO zegt dat dit betekent dat arbeidstijdverkorting in eenderde tot de helft van de gevallen zijn doel extra werk scheppen voorbij streeft. Dat extra werk (minder werk- lozen) moet volgens Van der Laan een extra injectie voor de schatkist bete kenen doordat er minder mensen in de WW en de WWV lopen. Het ver bond gelooft ook niet dat arbeidstijd verkorting de minder produktieve „late uurtjes" zullen opheffen. „Ze zullen gewoon later vallen", aldus het VNO Een kortere werkweek is volgens het VNO ook geen medicijn tegen het oplopend ziekteverzuim, zoals Van der Laan stelt. Immers, na invoering van de 40-urige werkweek Is het ziek teverzuim opgelopen in vergelijking met de 45-urige werkweek. Het VNO verwijt de vakbondseco noom verder dat hij geen rekening houdt met de toenemende kapitaal kosten. Er zijn meer machines nodig om toch de „oude" productie te kun nen halen. DEN HAAO Bij de jaarlijkse trek king van de 2.5 pet premielening Zuid-Holland 1957 is obligatie nr 8 van serie 1529 uitgeloot met 100 000 en obligatie ur. 3 van serie 16508 met 50.000. De twee prijzen van 10.004» vielen op nr. 1 serie 1529 en nr 9 sem? 6347 en de twee prijzen van 5.000 op nr. 9 serie 1529 en nr. 8 serie 8375. Tien obligaties worden met ƒ1.000 afgelost: nr. 1 serie 1075, nr. 9 serie 3222. nr. 7 serie 5645, nr. 4 serie 6374. nr. 10 serie 7516. nr. 9 serie 8856, nr. 2 serie 11257. nr. 8 serie 13161. nr. 1 serie 16508 en nr. 1 serie 19560 Met 500 lootten 24 obligaties uit: nr, 4 serie 1134, nrs. 7 en 9 serie 1606. nr. 10 serie 1795. nr. 8 serie 2334, nrs 5 en 10 serie 3002. nrs. 2 en 5 serie 4308. nr 3 serie 4611, nrs. 3 en 6 serie 6374. nr. 7 serie 7462. nr. 8 serie 7938. nr. 3 serie 11257. nr 8 serie 12984. nr 7 serie 14805. nr 7 serie 17107. nrs 1. 2 en 10 serie 17915. nrs. 2 en 7 serie 18210 en nr 3 serie 19699. Ten slotte worden 460 obligaties afgelost met 125 elk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 25