k r Levenslang een gaaf gebit! Friesch Dagblad staat er na 75 jaar goed voor Tekening van een lezer NB Trouw Commentaar elke vrouw is een 'mevrouw' Ivergevoelig Referendum over opslag atoomafval' Zaterdag herdenkingssamenkomst in Leeuwarden Veria* debetrente Kreciieten feestvarken IDAG 23 MAART 1979" BINNENLAND TROUW/KWARTET P )t uitspraken van het CDA-Ka- j* eriid Jan van Houwelingen over ongewenstheid van een tweede ai ibinet-Van Agt hebben het CDA trkwaardig genoeg in een sfeer dompeld van geprikkeldheid en K crgevoeligheid. Critici van het ua uk al lastig gedoodverfde Ka- aP trlid waren er als de kippen bij in een duchtig lesje te geven. eer anderen trokken de lijn er meteen door naar de volgen- i verkiezingen. Premier Van Agt Ij b dan geen lijsttrekker mogen urden, zo stelde de vice-voorzit- i van het CDA Sytse Faber ortvarend vast. jjt ij zo een discussie bekruipt je ril willekeurig het gevoel, of men 'i inen het CDA inderdaad bezig Jj af te rekenen met het nog lol lende kabinet. Het gekrakeel iui i dan kunnen duiden op een lust innemen van de stellingen ■*cor de volgende ronde. Wie jrdt de lijsttrekker? Met wie gaat it CDA regeren? Kortom, een ibinetsformatie in zakformaat en talles terwijl het nog zittende ibinet, als alles volgens de boek- s verloopt, nog ruim twee jaar Jj or de boeg heeft. En dat terwijl ,in feite niets nieuws onder de indi b te registreren viel. Van Hou- jm dingen heeft in feite nog eens irhaald, wat we allang wisten, enelijk dat een kabinet met de idA zijn voorkeur heeft, zoals wwens meer CDA'ers vinden. YH t enige waarover je zou kunnen isten, is, of het wel zo verstandig m is, dat Van Houwelingen nu, Iverwege de rit, zo nodig van voorkeur blijk moest geven. Ilowaar dan toch die overgevoe* ■«dichter zei het al: Het is beter lie dingen stil te laten. Zo een is het verschil in voor- lor van CDA'ers voor hetzij de Jij van de Arbeid hetzij de VD en bijgevolg is het in dit Jmrna eenmaal een keuze ge lakt hebbende maar beter, er I zwijgen toe te doen. En inder- id alleen al uit hoffelijkheid je- ns de WD met wie nu eenmaal regeerd wordt, is het verstandi- r het dilemma niet voortdurend d de orde te stellen. neemt echter niet weg, dat het in een wat ontspannener steer zeer wel nuttig en zelfs noodzakelijk is, het dilemma toch onder ogen te zien. De onverschillige lood-om- oud-ijzertheorie is voor velen in het CDA achterhaald en behoeft alleen daarom al nodig herijking. Het CDA kan en mag die discussie niet uit de weg gaan. Het is daar om verheugend, dat er tegenover het gekrakeel van de afgelopen week ook heel wat bezonnenèr reacties zijn losgekomen. Premier Van Agt bij voorbeeld lijkt er oog voor te hebben, dat zijn eventuele lijsttrekkerschap op zijn minst een complicerende fac tor kan zijn. Als aanvoerder van de christen-democratische/liberale coalitie ligt het nou niet voor de hand lijsttrekker te worden wan neer het CDA een coalitie met de PvdA zou willen nastreven. Dat is ook precies, wat Faber bedoelde toen hij het lijsttrekkerschap van de premier in het geding bracht. De premier geeft er daarmee op zijn minst blijk van, dat hier een probleem voor het CDA ligt. Fractievoorzitter Lubbers bleek al evenzeer oog te hebben voor dit probleem. Hij erkende dat het CDA-programma dichter bij de Partij van de Arbeid staat dan bij de WD. Er is echter een verschil in intentie. De WD blijkt meer oog te hebben voor de positie van het CDA dan de arrogante Partij van de Arbeid, zo meende Lub bers. En inderdaad geeft de Partij van de Arbeid er maar al te vaak blijk van, dat alleen socialistische oplossingen deugen en het in de maatschappij allemaal veel beter toegaat, wanneer het zonder het CDA zou kunnen. Het lijkt ons, dat er gegeven de opmerkingen van zowel Lubbers als die van premier Van Agt er daarom binnen het CDA wel dege lijk ruimte is voor een serieuze discussie over de toekomstige re geringspartner. Het pleidooi van ARP-voorzitter Hans de Boer voor het uitspreken van een voor keur vóór de verkiezingen of zelfs het sluiten van een mini-akkoord voor de verkiezingen, verdient ze ker overweging. Al was het alleen al om overgevoeligheden zoals we die de afgelopen weken hebben meegemaakt te voorkomen. ADVERTENTIE Geen utopie maar een reële mogelijkheid. Wat u daan/oor moet doen èn laten leest u in één van de 21 artikelen in Het Beste van i APRIL I Nu overal verkrijgbaar 'w een onzer verslaggevers 1 88EN De PPR In Groningen en fente wil dat er tegelijk met de ffopese verkiezingen op 7 juni een ierendum wordt gehouden over de wiselijkheid van proefboringen om i te gaan of er atoomafval kan wor- i opgeslagen in ondergrondse itkoepels. !t provinciaal bestuur van Drente door Pleter Terpstra LEEUWARDEN In de Grote Kerk te Leeuwarden wordt zaterdag naar aanleiding van het 75-Jarig bestaan van het Friesch Dagblad een herdenkingssamenkomst gehouden. Dat lijkt een beetje laat, want op 1 juni van het vorig jaar was het al driekwart eeuw geleden dat het eerste nummer van die krant verscheen. De bijeenkomst te Leeuwarden is dan ook een afronding van verschillende activiteiten, die in de afgelopen maanden plaatsvonden. Op enige plaatsen ln Friesland zijn feestelijke samenkomsten gehouden. Er zijn ook enkele uitgaven ter gele genheid van het jubileum verschenen en de laatste daarvan is dezer dagen van de pers gekomen: een herden kingsboek, waarin wordt geschreven over het ontstaan, de moeizame strijd en ten slotte de gunstige ontwikke ling van een christelijk dagblad voor Friesland. De positie van de krant is momenteel hecht en nadat in maart 1972 het nieuwe gebouw ln de Voltastraat te Leeuwarden in gebruik werd geno men is het Friesch Dagblad ook niet meer het wat vormgeving betreft wat ouderwets aandoend krantje dat op een klein formaat verscheen. Redactioneel kan het de vergelijking met andere provinciale kranten van daag de dag zeker doorstaan en sinds dr S. Faber en ds Y. Schaaf de hoofd redactie vormen wordt er een vrij ruime redactionele koers gevaren. Overigens past alle respect voor de vaardige en scherpe pen van de heer Hendrik Algra, die 42 jaar lang (van 1935 tot 1977) hoofdredacteur is ge weest. Relativeren was niet zijn grootste deugd, en zijn rechtlijnig heid heeft vooral buiten eigen kring vaak weerstanden opgeroepen. Hij verstond echter de kunst vingers op wonde plekken te leggen en zijn ken nis van zaken op velerlei terrein bleek respectabel. De vele geestverwanteri die hem bewonderden hoeven zijn heldere artikelen overigens nog niet te missen, want nadat hij het hoofd redacteurschap op 81-jarlge leeftijd heeft neergelegd is hij nog vast mede werker van de krant gebleven. Het Friesch Dagblad is voortgeko men uit de Provinciale Friesche Cou rant. die op 6 januari 1900 voor het eerst verscheen. Uit het pas uitgeko men Jubileumboek, dat als motto „Verwondering en dankbaarheid" heeft, schrijft Hendrik Algra over het moeizame begin van een christelijke krant voor Friesland. Samenwerking De eerste voorbereidingsbijeenkomst vond plaats ten huize van dr H. H. Kuyper, gereformeerd predikant te Leeuwarden, de oudste zoon van de bekende Abraham Kuyper. In enkele kiesdistricten ln Friesland bestonden al anti-revolutionaire persverenigin gen, maar een hechte samenwerking was nodig om tot een eigen dagblad voor Friesland te komen. Haan in Groningen gaf al de anti-revolutio naire Nieuwe Provinciale Groninger Courant uit, en dat voorbeeld wilde men graag navolgen. Voor het ver krijgen van een eigen drukkerij zou een aandelenkapitaal van 50.000 gul den bijeen moeten worden gebracht en verder dan 10.000 gulden kon men in Friesland niet komea De eerste teleurstelling was dan ook dat voorlopig van een dagblad moest worden afgezien. Het zou eerst bij tweemaal per week moeten blijven. Er werd een provinciale persveren ging opgericht. Het blad ging in een oplage van tweeduizend exemplaren verschijnen. Hoofdredacteur werd mr T. de Vries; hij werd door twee redac teuren geassisteerd. Moedige stunt Reeds in oktober van het volgende Jaar moest de heer De Vries wegens verhuizing naar Den Haag ontslag nemen. Er was toen al een discussie gaande over de wijze waarop de re dactie werd gevoerd. Vooral over de vereorging van provinciaal, binnen- en buitenlands nieuws bestond onte vredenheid. Honderdvijftig van de 1750 abonnees bedankten. Met de fi nanciën stond het er slecht voor en met ingang van 1 maart 1902 moest de krant,op kleiner formaat verschij nen. In deze uitzichtloos lijkende si tuatie werd een moedige stap ge daan: er begon een dagblad te ver schijnen en met acht tegen twee stemmen besloot het bestuur van de persvereniging dat het Friesch Dag blad zou heten. Er moest om dit plan uit te voeren 10.000 gulden worden geleend. De firma Van Eyk uit Am sterdam die, zoals toen werd gezegd, „veel doet voor onze partij", was be reid het geld te verschaffen. Mede-lezers De nieuwe krant was nog maar net verschenen of de drukker ervan ging failliet. Een andere firma nam daarna het drukken op zich. De oplage bleef beperkt tot enkele duizenden; dat was mede het gevolg van een goedbe doelde, maar zakelijk gezien niet zo verstandige raad: voor de krant, als het abonnementsgeld te hoog was, mede-lezers te zoeken; dan kwam de krant toch in veel christelijke ge zinnen. Algra vertelt van een schoolmeester uit Britsum die voor 1,50 per kwar taal een abonnement had, maar als hij de krant uit had, kwam deze in nog vijf gezinnen. De meester haalde eenmaal per kwartaal de hem toeko mende vijf kwartjes op en kreeg voor de moeite een sigaar De kop waarmee de jubilerende krant verschijnt Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. P. Brouwer In 1911 kreeg de krant een hoofdre dacteur in vaste dienst, de heer P. Brouwer, die niet alleen hoofdartike len en politieke beschouwingen, maar ook het feuilleton schreef. Hij bleef in functie tot zijn dood, ln 1926. Met de krant was het inmiddels wat achter uitgegaan; er verschenen nog vijf nummers per week. Toch waagde men het erop een nieuwe hoofdredac teur aan te stellen, de heer D. van der Meulen, die vooral onder zijn pseudo niem „Udo" bekend werd. De jaren dertig waren voor het Friesch Dag blad financieel ook moeilijk, maar in 1938 kwam er een opleving. Tijdens de bezetting is de krant niet lang verschenen. Ze werd niet verbo den, maar de persvereniging nam zelf het besluit om zich niet naar de bezet ter te voegen en daarom de uitgave te staken. Bovendien wilden ae pij het blad werkzame redacteuren zich niet bij de nieuwe journalistenorganisatie aansluiten. Wel werd tijdens de bezet ting een andere activiteit gevoerd: het verzamelen van een kapitaal voor de herverschijning na de oorlog. En een dag na de bevrijding van Leeu warden kwam de krant weer uit. Be sloten was inmiddels dat het niet een orgaan van de anti-revolutionaire richting zou zijn, maar dat het de tolk wilde worden van allen die christelij ke politiek in reformatorische zin voorstaan. dr. S. Faber i Gunstig NEE HOOR, V!) WiLlEN ECHT WEL MET E6/PTE RONDDE TAFEL GAAN zirrcn OM OVER EEN AL6EHELE VREI>ESRE6ELiN6 TE PRATEN DE KAMEF is KLAAR heeft dit idee al eerder geopperd. De PPR roept nu politieke partijen en actiegroepen op om een dergelijk re ferendum te organiseren. Dat zo'n meningspeiling in Nederland geen formele status heeft, wordt van on dergeschikt belang geacht. Het gaat er om dat de verantwoordelijke be windslieden met een opiniepeiling' worden geconfronteerd, waar ze vol gens de PPR niet omheen kunnen. Het Friesch Dagblad noemde zich voortaan christelijk-nationaal. Op deze basis heeft zich vanaf de bevrij ding een steeds gunstiger ontwikke ling voltrokken, tot op de dag van vandaag onder de zakelijke leiding van directeur R. Boomgaardt. De krant staat bij zijn 75-jarig bestaan stevig in de schoenen. Het aantal abonnees is ongeveer 25.000. Er wer ken 115 mensen. De goed geoutilleer de handelsdrukkerij floreert en er ds. Y. Schaaf worden, behalve de krant, geregeld boeken ook in de Friese taal uitgegeven. De herdenkingssamen komst kan na veel moeilijkheden en strijd maar ook na opbouw en voor uitgang met dankbaarheid worden gehouden. ADVERTENTIF HET ItiDDCN-OOSTEN? In verband met de voortgaande daling van de tarieven op de geldmarkt zal de tijdelijke toeslag op de debetrente van kredieten, waarvan het tarief is gekoppeld aan het promessen- disconto van De Nederlandsche Bank N.V., met ingang van 23 maart 1979 verlaagd worden van 1% tot '/2%. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK llllllllillllilltllll De laatste tijd is er in deze krant nogal wat gediscussieerd over voor bepaalde groepen mensen discriminerende uitdrukkingen in het woordenboek. De één vindt dat zulke scheldwoorden beter nog vandaag dan morgen uit het woordenboek kunnen verdwij nen, de ander wil ze juist laten staan, want er worden zoveel groepen met scheld- en andere discriminerende woorden aange duid en die kun je toch onmoge lijk allemaal uit het woorden boek schrappen. Nog sterker: het kunnen zelfs keurige woorden in algemeen beschaafd Nederlands zijn, waardoor heel veel mensen zich toch echt beledigd voelen. Zo wijst een lezeres uit Apel doorn „iets dat ook volkomen uit de tijd is en herinnert aan de smadelijke discriminatie van de ongehuwde vrouw in vroeger tij den": het woord mevrouw. Ze sloeg Van Dale er op na en vond deze toelichting: „Aanspreektitel voor de gehuwde vrouw die niet tot de lagere klasse behoort". Nu had die lezeres het woordenboek van 1955 voor zich liggen, en in de laatste uitgave (1976), ruim twin tig jaar later, zal er dus wel iets veranderd zijn. Mis Dit staat er in de nieuwste editie achter me vrouw: 'Aanspreektitel voor een adressering aan iedere gehuwde vrouw". En na een paar toevoe gingen over hoe het woord vroe ger en nu nog in het zuiden van het land gebruikt wordt: 'Voorts gebezigd met betrekking tot vrouwelijke hoogleraren en draagsters van academische ti tels'. Ongetrouwde vrouwen ko men dus in het geheel niet ter sprake als het over 'mevrouw' gaat. De toevoeging tussen haak jes in het woordenboek laat daar aan geen twijfel: 'het indiscrimi- natoire gebruik voor alle vrouwe lijke personen is als wantaal af te keuren'. Als we dat goed begrij pen, vinden de samenstellers van Van Dale het dus afkeurenswaar dig als je, om niemand achter te stellen, alle vrouwen boven een bepaalde leeftijd met mevrouw aanspreekt, ongeacht of ze ge trouwd zijn of niet. Daar ergert de lezeres uit Apel doorn zich aan, en zij zal de enige niet zijn: „Als de (ongehuwde) vrouw al lang de volwassen leef tijd bereikt heeft, blijft zij toch juffrouw. In die aanspreektitel zit nog steeds een gevoelswaarde van de mindere te zijn, te beho ren tot een lagere klasse, wat vroeger inderdaad zo was". De lezeres vindt dat de juiste om schrijving van het woord me vrouw iets dergelijks zou moeten zijn als van het woord mijnheer. Daar staat in haar boek van 1955 dit achter: „Aanspreektitel voor een volwassen persoon met wie men niet gemeenzaam is", en in de laatste editie is daar nauwe lijks iets aan veranderd. Hier vind je dus geen verschil tussen getrouwd en ongetrouwd. Te recht. Dat gaat geen mens, en zeker geen wildvreemde, iets aan. Maar waarom moet een vrouw dan wel met zulke hoogstper soonlijke informatie te koop lopen? Het wordt hoog tijd dat deze vorm van discriminatie eindelijk uit ons bekendste en meest ge raadpleegde woordenboek ver dwijnt. Misschien heeft „Van Dale" wel gelijk met te stellen dat 'mevrouw' voor alle vrouwen taalkundig gezien afkeurens waardig is. Maar een algemeen gebezigd 'juffrouw' vdfcr oudere, ongetrouwde vrouwen is nog veel afkeurenswaardiger. Gisteren was ln het gemeen schapshuis van het Limburgse Margraten de achttien jaar oude zwartbonte koe Rika het middel punt van de belangstelling. Rika 70e 'Geboortedag Dr. Ing. Simon Wiesenthal 190X 31 december 1978 Deze eerste zegels ter wereld met de beeltenis van Simon Wie- senthal en Anne Frank zijn uit gegeven door de Jaarbeurs Gro ningen, die sinds 1972 elk jaar berdenkingszegels uitgeeft waarvan de baten naar culturele en liefdadige instellingen gaan. Ook de zegels van dr Wiesenthal (op oudejaarsdag 70 geworden) en Anne Frank (die dit jaar 50 geworden zou zijn) zijn dus geen postzegels, maar herdenkingsze gels. De zegels zijn gevat in een blokje (iets groter dan de hierbij afgedrukte afbeeldingen) en kos ten 20 per stel; se zijn ook apart te koop voor een tientje. Het is een eenmalige uitgave en de op lage is niet groter dan 50.000 exemplaren. De opbrengst komt ten goede aan het Nederlandse Wiesenthal-fonds (dat dankzij giften meer dan de helft van alle kosten van het Wiesenthal Docu mentatiecentrum in Wenen kan betalen) en de Anne Frank Stich ting. Bij de Jaarbeurs zijn zowel 'de zegels als nadere inlichtingen verkrijgbaar (schrijven naar: .Jaarbeurs Groningen" te Gro ningen). werd daar gehuldigd als de zesde Limburgse koe die ln haar leven een melkgilt van honderddui zend liter heeft overschreden. Eerstegraads koeienkenners uit het hele land maakten een bul- ging voor het bijzondere feestvar ken en gaven haar baas, boer Huub Hupperichs uit Scheulder, een handje. Er hoorden een re ceptie en een feestavond bij, waarbij Rika zelf ook aanwezig kon zijn dankzij een stal die voor deze gelegenheid in het gemeen schapshuis geplaatst was. Daar kon ze dan af en toe even uitrus ten, want Rika is bovendien al weer vier maanden bezig moeder te worden, ondanks haar voor een koe hoge leeftijd: het zal haar zeventiende kalf worden. Kleine Nixon Er is een heel klein Noxonnetje bij. Trlcia Nixon Cox. oudste dochter van oud-president Richard Nixon, heeft een zoon gekregen en daar mee haar vader de eerste klein zoon bezorgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5