Motief schietpartij nog duister Klesuwkado President Vorster ontkent schuld Bezorg Ween memreaboonee de rant Grote speuractie na moord op Britse ambassadeur eerlense advocaat erkt voor Rhoodie Polenmop Aanslag schokt Kamer r Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Zonnig goede morgen! u draagt vandaag toch ook uw su per-comforta bele schoenen Pagina Podium KERK WEG DIJKMAN Ontslag leider Arabische Liga Trouw Meestal subtiel j Lees een krant met overtniging: TrOUW I rouw H «37STE JAARGANG NR 10803 - VRIJDAG 23 MAART 1979 HET WEER Zonnige perioden en middagtemperaturen ongeveer zeven graden Celsius. Meest matige wind uit zuidwest tot west. Morgen en overmorgen: Eerst zonnig, later weer regen en vooral 's nachts minder koud. Morgen zon op: 06.35 zon onder: 18.59 maan op: 04.36 maan onder: 14.23 K Shoe Shops: Den Haag: Hoogstraat 21, Spuistraat 25; Winkelcentrum Leidsenhage: Berkenhoven LOSSE NUMMERS 60 CENT Nog eens predikant 'en politiek pagina 3: *|cDA moet na rkiezingen leuze maken ipagina 5: Friesch Dagblad 75 jaar Pagina i-, ak fel tegen rredesakkoord ARP mag niet verloren gaan. 'agina economie: Energiewijzer' (oor het huis- touden AGINA SPORT: ~Jben Bosch verliest /tnale Europa-Cup Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Er was gisteravond laag nog geen enkele aanwijzing over de achtergronden van de aanslag in Den Haag, waarbij eerder op de dag de Engelse ambassadeur in Nederland, sir Richard Sykes (58) en zijn 19-jarige Haagse huisbediende Karei Straub om het leven kwamen. Over de identiteit en de motieven van de twee daders was zowel het ambassadepersoneel als de Haagse politie niets bekend. In Engeland heeft de mening postge vat dat de IRA, het Ierse republikein se leger, achter de moorden moet zitten, maar concrete aanwijzingen zijn er nauwelijks. Feit is slechts dat de vermoorde ambassadeur in 1976 in opdracht van de Britse regering in Dublin het onderzoek heeft geleid naar de moord op de Engelse ambas sadeur Christopher Ewart-Biggs. Deze was het slachtoffer van een bo maanslag, die door de IRA zou zijn uitgevoerd. Sykes stond bekend als een deskundige waar het ging om de veiligheid van diplomaten. Een woordvoerder van de IRA in Du blin verklaarde gisteren van niets te weten, hij sloot de mogelijkheid niet uit dat er een zelfstandig opererende groepering aan het werk is geweest. Dan zou de organisatie het pas te horen krijgen, als de missie was vol tooid. Dat de aanslag door Neder landse sympathisanten van de IRA zou zijn gepleegd, achtte de zegsman onwaarschijnlijk. Hij wees erop dat het republikeinse leger voor dit soort aanslagen eigen ménsen pleegt te ge- t\.Ogêlg<lt6n bruiken en er geen buitenlanders voor inschakelt. slag ook verbindingen met de IRA. Er doen geruchten de ronde dat de En gelse ambassade in Den haag pogin gen in het werk zou stellen om acties van sympathisanten van de IRA in Nederland tegen te gaan. Vele linkse Hollandse studenten zou den de afgelopen tijd Noord-Ierland hebben bezocht en daar openlijk steun aan de militante organisatie hebben betuigd. Bij deze Nederlan ders zouden-kopstukken van de IRA, wie de grond in eigen land te heet onder de voeten wordt, een toevlucht kunnen zoeken. Engelse autoriteiten wijzen er verder op dat de organisatie zijn werkterrein meer naar het buitenland heeft ver legd. omdat de veiligheidsmaatrege len in Engeland zeer zijn verscherpt. Voor aanslagen op Nato-gebouwen in West-Duitsland en een Brits consu laat in Toulouse zou de IRA verant woordelijk zijn geweest. Volgens het persbureau UPI legt men in diplomatieke kringen bij deze aan- kogelgaten waren er te zien in de ruit van het achterpor- van de Rolls Royce van de Britse ambassadeur na de lag. De aanslag op ambassadeur Sykes werd gisterochtend omstreeks negen uur gepleegd. Op de binnenplaats van de ambtswoning aan het West einde had Sykes juist plaatsgenomen in zijn dienstwagen, een Rolls Royce, die hem naar de ambassade aan het Lange Voorhout zou brengen, toen twee mannen via een steegje het pleintje betraden. Beiden begonnen te schieten. Sykes werd in het hoofd getroffen evenals de huisbediende Straub, die het rech- terachterportler openhield. In de ruit van dit portier vond de politie later vier kogelgaten. De twee daders vluchtten lopend richting Laan en Prinsegracht: dezelfde weg die ze ge komen waren. De Engelse chauffeur van de ambas sadeur, Jack Wilson, die ongedeerd bleef, gaf direct na het horen van de schoten gas en reed naar het nieuwe Westeinde ziekenhuis. De huisbe diende bleef zwaar gewond op de bin nenplaats achte.r Hij werd enkele mi nuten later door een ambulance ach ter. Beide slachtoffers leefden nog enkele uren, maar overleden vlak na elkaar even na elf uur aan hersen letsel. Uit een sectie op de lichamen is geble ken, dat de ambassadeur door vier een onzer verslaggevers IRLEN De voormalige secretaris-generaal van het Zuid- aanse ministerie van informatie, Eschel Rhoodie, heeft [eerlense advocaat mr. E. W. J. van Breukelen gevraagd belangen in Europa te behartigen. Rhoodie, die ergens in ipa ondergedoken is, wordt door Zuid-Afrika gezocht at hij de sleutelfiguur is in een omvangrijk informatie- ndaal. an Breukelen bevestigde giste- egenover Trouw dat hij door die is benaderd voor hulp. Hij ADVERTENTIE untverkoop afgelopen Ïgen om 5 uur. Zie nog rubriek muziekinstru- ten. C verwacht dat Rhoodie op korte ter mijn met hem contact zal opnemen teneinde de samenwerking verder te bespreken. De Limburgse advocaat weigerde informatie te geven over zijn relatie met Rhoodie. Volgens hem was hij toevallig door de Zuid afrikaan benaderd en kenden zij el kaar niet. „Ik ben gewoon opgebeld met de vraag of ik iets voor hem kon doen. Hij heeft mij daarbij gevraagd na introductie om zijn zaken te be hartigen." De advocaat van, Rhoodie zei verder dat het „niet de minste zin heeft om Dr Eschel Rhoodie iets mee te delen. Ik vind het beter zo gesloten te zijn als een oester. Ik moet zo voorzichtig mogelijk mani puleren, omdat er anders de wildste geruchten in de wereld komen." Mr. Van Breukelen verklaarde tenslotte niet op de hoogte te zijn van de verblijfplaats van Rhoodie in Europa. Na het bekend worden van de moord op de Britse ambassa deur sir Richard Sykes werden aan het Lange Voorhout in Den Haag bij vele ambassades de vlaggen halfstok gehangen. mededelingen vooralsnog weinig aan knopingspunten bevatten. Toen de schietpartij begon, hief zij in een re flex haar handtas voor het gezicht om zich tegen rondvliegend glas te be schermen. Zij bemarkte pas dat de ambassadeur gewond en buiten be wustzijn was, toen de auto de poort uitreed. kogels van een zwaar kaliber, waar van één in het hoofd, is getroffen. De huisbediende Karei Straub, die een jaar in dienst was, werd in het hoofd geraakt door twee kogels van een lichter kaliber. Door getuigen zijn de daders om schreven als „Europese blanken" tus sen de 35 en 40 jaar. Zij droegen geen overjas. De een had een bruin, de ander een zwart kostuum aan. Van hen ontbreekt nog leder, spoor. Palestijnen Dreigementen De Haagse politie die zegt nooit iets van dreigementen tegen sir Richard Sykes vernomen te hebben, houdt ook nog rekening met de mogelijk heid dat de aanslag niet voor hem bedoeld was. Naast de ambassadeur in de auto bevond zich de secretares se Alyson Bailes, die in dienst is van Edmund Bell. Deze is lid van een commissie van drie „wijze mannen", waarvan ook de Nederlander Barend Biesheuvel deel uitmaakt. De com missie gaat na hoe de werking van de EEG kan worden verbeterd. Dell heeft woensdag in Den Haag besprekingen gevoerd met onder meer premier Van Agt. Hij logeerde in de ambtswoning van ambassadeur Sykes, maar had die gisterochtend al om half zeven verlaten. De aanslag zou voor hem bedoeld kunnen zijn geweest, hoe moeilijk ook te verkla ren. Vorig jaar trad Dell af als Brits minister van handel om een functie bij een bank te gaan bekleden. Hij heeft nooit iets met de IRA te maken gehad. De secretaresse Alyson Bailes wordt door de politie als een belangrijke ooggetuige beschouwd, hoewel haar Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag om twee uur met enkele ogenblikken stilte de Britse ambassadeur sir Richard Sy kes herdacht. Waarnemend voorzitter Joekes, die de Ka mer in kennis stelde van het gebeurde, sprak zijn afschuw uit en zei dat de ambassadeur bekend stond als een be kwaam en hoffelijk diplo maat. Namens de regering sloot minister Wiegel van binnenlandse zaken zich bij de woorden van Joekes aan. Hij herinnerde eraan, dat minister Van der Kiaauw (buitenlandse zaken) na mens het kabinet reeds de gevoelens van diep leedwezen aan lady Sykes had overgebracht. „De regering is met afschuw vervuld over deze ge welddadige en laffe aanslag," aldus de bewindsman. „Als diplomaat heeft hij een belangrijke bijdrage geleverd aan de goede betrekkingen tussen het Verenigd Koninkrijk en ons land. Wij zijn hem daarvoor gro te dank verschuldigd." Wiegel zei, dat op dit moment de gedachten van de regering uitgaan naar lady Sykes en haar kinderen en naar de familie van onze landgenoot Straub. .Mogen zij de kracht ontvan gen dit gTote verlies te dragen," zo besloot de vice-minister-president. Telegram Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteren een telegram van deelneming verzonden aan de echtgenote van de vermoorde am- De Britse ambassadeur sir Richard Sykes. bassadeur en aan koningin Elizabeth van Groot-Brittannië. De laatste verzond eveneens een telegram van deelneming aan lady Sykes cn haar drie kinderen. In Engeland zelf, waar de avondbla den met grote koppen het nieuws brachten, is men zeer geschokt over de moordaanslag op sir Richard Sy kes in Den Haag. David Owen, de Britse minister van buitenlandse za ken, verklaarde in het Lagerhuis, dat de enige manier om een eind te ma ken aan het verbijsterende geweld met voorbedachte rade is om het terrorisme, dat dit mogelijk maakt, met wortel en tak uit te roeien. Hij zei verder, dat de veiligheidsmaatre gelen van de regering voortdurend kritisch worden bekeken. bewaakt, maar is wel opgenomen in surveillanceroutes. Woordvoerder La- terveer van de Haagse politie achtte het niet waarschijnlijk dat naar aan leiding van dit geval het Haagse poli tiekorps zou worden uitgebreid om de ambassades beter te kunnen bewaken. De overvallers konden volgens om wonenden weten wanneer de Rolls Royce van de ambassadeur kwam voorrijden. Dat gebeurde iedere dag op hetzelfde tijdstip. De auto was niet gepantserd of anderszins bevei ligd. Evenmin als zijn chauffeur was de ambassadeur gewapend. Een lijf wacht was er ook niet. Volgens de Vervolg op pagina 3 CAIRO (UPI) De secretaris-gene raal van de Arabische Liga. de Egyp tenaar Machmoed Riad is gisteren afgetreden. Riad was sedert 1972 se cretaris-generaal van de liga. Het ont slag van Riad staat in brieven die hij heeft overhandigd aan de Arabische ambassadeurs bij de Liga. Riad wil het ontslag op 31 maart doen ingaan. Machmoed Riad, die minister van buitenlandse zaken was onder wijlen president Nasser, besloot af te treden vanwege de breuk in de Arabische Liga en de moeilijkheden die daar door zijn ontstaan. Als laatste maar minst waarschijnlij ke mogelijkheid wordt in Engeland geopperd, dat de moordaanslag het werk zou kunnen zijn van het volks front voor de bevrijding van Palesti na. Dit als wraak voor de veroorde ling in Engeland van een Iraaks lid van deze organisatie. De 25-jarige Sa lem Ahmed Hassan kreeg op 16 maart een levenslange gevangenis straf opgelegd wegens de moord in Londen op de voormalige premier van Irak, Abdoel Razak Al-Naif. Op het moment van de aanslag xn het Haagse Westeinde was de ambassa deur niet beschermd door veiligheids maatregelen. Er was geen enkele re geling getroffen door de ambassade of de Haagse politie, die hem bij onverwachte aanvallen enige kans op ontsnapping had kunnen bieden. De ambassade wilde na afloop van de schietpartij geen kritiek op de politie leveren, gezien de samenwerking bij uitzonderingsgevallen in het verle den. Tijdelijk zaakgelastigde Roger Harvey wilde slechts kwijt, dat hij in het algemeen van mening is dat de beveiliging van ambassadeurs of offi ciële gebouwen een taak is van het land waar de ambassade is gevestigd. De Haagse politie geeft al sinds jaar en dag geen details over de beveili ging van ambassades. De Engelse ambassade werd niet door een agent Amerkanen maken zoveel onwelwillende grappen over de Poolse medemens, dat Polen officieel in Washington protesteert, Hoe vrijheid van meningsuiting nu echt in de praktijk werkt, is kennelijk in het België van Oost- Europa nog niet zo doorgedrongen. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk, Hetty Blok en Ina van Faasscn Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids. Decoratief jute lectuur- hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud cn praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en arm-bandje van keramiek. mijn betovergroot je ■'ïiende linolzuur had ge had ze nu nog geleefd door Hennie Serfontein JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse president John Vorster heeft gisteren in het openbaar verantwoording afgelegd voor zijn daden tij dens zijn premierschap. Na het BBC-interview van Eschel Rhoodie wees Votster alle be schuldigingen die door Rhoodie waren geuit van de hand. Rhoodie verklaarde in het interview dat Vorster alles afwist van de gehei me projecten van het ministerie van informatie, het financieren van het regeringsgezinde blad The Citizeh in cluis. Rhoodie zei dat de huidige pre mier Botha de geheime projecten kende en dat de huidige minister van financieën zijn handtekening er on der gezet had. In het interview toonde Rhoodie een document, dat was getekend door de vroegere minister van informatie Connie Mulder en door Seudtor Hor- wood. Deze beschuldigingen zijn gis teren categorisch ontkend door Con nie Mulder, Horwood, en uiteindelijk ook door de president zelf. Dit was voor een Zuidafrikaanse president een zeer ongebruikelijke stap. De pre sident staat boven de partijen en bemoeit zich niet met partijpolitiek. De PRogressieve Federale Partij in Zuid-Afrika heeft de laatste tijd alle officiële ceremoniën, waarbij Vorster aanwezig was, geboycot, vanwege zijn betrokkenheid bij het informa tieschandaal. Anderen vroegen zijn aftreden en mensen van de Nationale Partij spe culeerden al openlijk over zijn aftre den. Vorster ontkende de beschuldi gingen over het Citizen-project. Wel wist het kabinet, af van het bestaan van geheime projecten van het minis terie van informatie, maar over onre gelmatigheden zou niets bekend zijn geweest. Vorster verklaarde dat Rhoodie eind vorig jaar had gedreigd, dat hij bij een ontslag van Connie Mulder pre mier Pieter Botha zou vernietigen. Vorster zei dat het huidige gedrag van Rhoodie uit dat dreigement te verklaren is. Vorster, die ontkende dat hij óUes afwist van de projecten, deed giste ren de hoogst ongebruikelijke stap door in het openbaar Connie Mulder in discredlet te brengen. Vorster zei dat hij woensdag in de aanwezigheid van een niet nader te noemen per soon met Mulder had gesproken. Vol gens Vorster was Mulder het niet eens met de beschuldigingen van Rhoodie. Vorster zou Mulder gevraagd hebben zich in het openbaar uit te spreken. Mulder heeft tot nu toe steeds gewei gerd over de zaken te praten, ook tegen dagbladen, aldus Vorster. President Vorster ontkende het be staan van een informele commissie, die zich bezighield met, voorlichtings projecten. Ook ontkende hij dat hij het kabinet vlak voor de verkiezingen in 1977 had geïnformeerd over „The Citizen". Dit heeft Rhoodie beweerd en Mulder is hem daarin bijgevallen. Vorster verklaarde gisteren dat hij bereid zou zijn om voor de commissie Erasmus te getuigen. Deze commissie moet voor 31 maart rapporteren of leden van het huidige kabinet iets afwisten over onregelmatigheden bij het ministerie van informatie of over het „Citizen-project". Het is opvallend dat de laatste twee weken niemand in de regering, ook niet premier Botha, president Vorster heeft verdedigd tegen de beschuldi- gingerl van Eschel Rhoodie. Premier Botha gaf gisteren eerder op de dag toe dat het kabinet wist dat er geheime projecten waren, maar ont kende dat zijn ministers iets afwisten van het financieren van „The Citi zen" en de andere onregelmatig heden. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting yan 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. OD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. <ft)

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1