Philips vorig aar 12 procent omhoog 'Energiewijzer' voor huishoudelijke apparaten Hp anno bank Geen verbetering bij Unilever Nederland ABN Bank Omzet boven 32 miljard duw moet in zomer lf uur langer werken Rodamco in Amro-systeem. De Amro Bank is er voor iedere belegger. ierde kwartaal maakte veel goed Jaarverslag onderscheiden iustriebonden gerust over ler-fabrieken aanzienlijk bedrag wegens nadelige Elektriciteitsbedrijven brengen duidelijkheid Albeda tegen opheffen van vacaturebank Unie BLHP wü doorgaan met CAO overleg i" slag rente half "cent omlaag Klachten afgewezen tegen Delta Lloyd Verlaging toeslag debetrente. sheuvel, commissaris Reinbouw: Pluimvee- combinatie maakte winst I [BAG 23 MAART 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUWKWARTET P 15 - RS 17 - H 19 een onzer verslaggevers STERDAM Philips heeft het afgelopen jaar afgesloten met een nettowinst, die 12 ii cent hoger was dan die van 1977, namelijk 707 miljoen tegen 634 miljoen. Voorgesteld i dt het dividend te verhogen van 1,70 tot 1,80. Hiervan werd tussentijds reeds 60 cent aald, zodat het slotdividend 1,20 bedraagt. omzet bedroeg in 1978 ƒ32.658 oen. Dat was 5 procent meer dan et jaar daarvoor, toen de totale ij" open ƒ31.164 miljoen beliepen, bedrijfsresultaat steeg van 12 miljoen in 1977 tot 2.266 mil- J i De winst vóór aftrek van belas- e nam toe van 1.186 miljoen tot 56 miljoen en de winst na belas- »n van ƒ695 miljoen tot ƒ731 oen. Per gewoon aandeel van 10 de nettowinst omhoog van 3,42 et «I- de nettowinst over 1978 wordt l miljoen, of 49 procent in het ijf gehouden. In 1977 was dat |JU 293 miljoen, of 46 procent, van s iettowinst het geval. n rde kwartaal iet vierde kwartaal boekte het ,dl ern een netto winststijging van rocent, te weten van 197 mil- tot 276 miljoen. Hierdoor werd lagere resultaat over de eerste n maanden ruimschoots goedge- fet. Daarbij dient overigens wel te len bedacht, dat het vierde kwar- {1977 vier procent minder winst irde. mzet in het vierde kwartaal steeg 4 procent van 9.260 miljoen tot Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het jaarver slag van Philips is bekroond als het beste verslag, dat uitge bracht wordt door grote, inter nationaal werkzame onderne mingen in West-Europa. Dit is meegedeeld tijdens de officiële presentatie in Londen van de „1979 Financial Times Survey" van 100 maatschappijen in een twaalftal Europese landen. Nederland sloeg trouwens op deze bijeenkomst toch geen slecht figuur. Bij de vijf besten bevonden zich namelijk ook de jaarverslagen van Akzo, Unile ver en Shell, die respectievelijk de derde, vierde en vijfde plaats bezetten. No. 2 op de lijst was het jaarverslag van de Zweedse Svenska Cellulose. ECHT (ANP) De industrie- en FNV maken zich ernstig on- it over de positie van de Adler- jfmachinefabrieken in Leiden en De toekomst van de 900 werk- irs wordt, volgens de bonden, onduidelijk, nu Volkswagen een derheidsbelang van 55 procent t Triumph-Adler concern heeft arven. iwagen heeft ruim 44 miljoen neergeteld voor het overnemen 24 één van de grootste Europese nemingen op het gebied van K>r- en schrijfmachines. Volgens i", het blad van de industriebon- zitten de werknemers met de wat Volkswagen met de schrijf- ines van plan is. Ze vrezen, dat autofabrikant niet in de eerste gaat om handhaving van de ïlegenheid in de diverse onder- ïgen. onden gaan met de directie van in Leiden praten. Ze willen in geval, dat de directie zich houdt e nog onlangs gemaakte afspra- ver de werkgelegenheid. ƒ9.608 miljoen en het bedrijfsresul taat van 651 miljoen tot 796 mil joen. De winst na aftrek van belastin gen ging in de laatste drie maanden van het afgelopen jaar omhoog van 195 miljoen tot 281 miljoen. Per aandeel steeg de winst in het vierde kwartaal van 1,05 tot 1,51. De ver betering van het bedrijfsresultaat in het vierde kwartaal ten opzichte van dezelfde periode van 1977 deed zich voor in vrijwel alle produktsectoren. Volgens verwachting In een toelichting op de cijfers merkt de raad van bestuur op, dat de gang van zaken zich in 1978 in het alge meen volgens de verwachtingen heeft ontwikkeld. Het volume van de om zet nam met ongeveer 8 procent toe. In het licht van de nog weinig gunsti ge economische situatie wordt dit re delijk genoemd Evenals in 1977 is onder het hoofd „overige baten en lasten" in 1978 een koersverschillen ten laste van de re sultaten rekening gebracht. Per saldo ging het ditmaal om 297 mil joen, tegen 308 miljoen in 1977. Om meer aansluiting te vinden bij internationale regels ten aanzien van de vorming van voorzieningen is 30 miljoen na belasting ten gunste van de resultatenrekening geboekt. Om dezelfde reden is de behandeling van goodwill gewijzigd en wel zodanig, dat deze in maximaal vijf jaar wordt afgeschreven. Als gevolg van deze systeemwijziging werd 26,8 miljoen geactiveerd en derhalve niet ten laste Door de hoge waterstand in de grote rivieren zijn diverse uiterwaarden blank komen te staan. Ook over de kade om de steenfabriek De Ruiterwaard in Gameren, bulderde het water de uiterwaarde in. Hierdoor moeten nu dagelijks alle werknemers per roeiboot van en naar de vaste wal worden gebracht. Steentransport is in het geheel niet mogelijk. De steenfabrieken in Nederland zitten met grote voorraden bakstenen. Oorzaak is de lange en strenge winter, die de produktie belemmerde, het transport bemoeilijkte en de bouw tot stilstand bracht. „overige baten en lasten" in 1978 een ni 1 j. 'i L l i i t#i i i knprsvprsrhlllpn t*»n last*» van dp rp- Van een onzer verslaggevers ARNHEM De Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven in Nederland van^ de Jesuit a teno vëaïgei open (VEEN) heeft een „energiewijzer" ontwikkeld. Hiervan kan de consument in een oogopslag jaar genomen. aflezen, hoeveel energie een bepaald huishoudelijk apparaat verbruikt. UTRECHT (ANP) Minister Albeda van sociale zaken ls „pijnlijk verrast" door het besluit om de radiovacature bank af te schaffen. In een Interview met de vakbondskrant van de FNV heeft hij aangekondigd stappen te ondernemen om deze vorm van ar beidsbemiddeling te laten voortbe staan. De bewindsman denkt zelfs aan een uitbreiding ervan vla de tele visie. „Onverantwoord en onbegrijpelijk", zo typeerde hij het NOS besluit, waarover hij binnenkort wil praten met NOS-voorzitter E. Jurgens. Mi nister Albeda vindt de radiovacature bank nu nog dagelijks op Hilversum drie na het nieuws van zes uur te beluisteren, een van de meest doel- treffende middelen uit het arsenaal van bemiddellngstechnieken op de arbeidsmarkt. De bewindsman acht het volgens De Vakbondskrant niet uitgesloten dat er jaarlijks via de ether zo'n tienduizend succesvolle be middelingen tot stand komen. Voor een groot deel gaat het zelfs om moei lijk vervulbare vacatures. De minister ls van mening dat er van de radiovacaturebank een „geweldi ge psychologische werking" uitgaat, omdat de werkzoekenden zien (of lie ver gezegd horen) dat er nog allerlei banen zijn en dat het de moeite loont naar werk te zoeken of zich te laten (om)scholen. Eén van de argumenten die de NOS hanteerde bij het besluit de vacature bank stop te zetten was dat het pro gramma niet levendig genoeg zou zijn. „Ik vind de waterstanden ook niet boelend, maar voor de mensen die het aangaat is het heel belangrijk", aldus minister Albeda die aan de NOS de suggestie doet, haar inventiviteit te gebruiken om de vacaturebank le vendiger te maken. De voorraden beliepen eind 1978 9.362 miljoen, of 28,7 procent van de omzet. Eind 1977 bedroegen zij 9.226 miljoen of 29,6 procent van de omzet. De algemene vergadering wordt op 8 mei gehouden. Begonnen wordt met een energiewij zer van diverse koelkasten. Vervol gens zullen overzichten worden gepu bliceerd van andere soorten huishou delijke toestellen, waarbij In eerste instantie wordt gedacht aan diepvrie zers en afwasmachines. enige tijd op zich laten wachten. Uit diverse onderzoeken is gebleken, dat huishoudelijke apparaten die on geveer hetzelfde presteren, onderling sterk in energieverbruik kunnen ver schillen. (In miljoenen guldens) Omzet Jaar 1978 1977 32.658 31.164 Vierde kwartaal Jaar 1978 Terwille van de duidelijkheid wordt Beste opzet het energieverbruik op de energiewij zer weergegeven met een pijl. De lengte daarvan is bepalend voor de mate van zuinigheid van het appa raat. 9.608 9.260 1977 Verschillen Stijging in 5 2 4 3 Bedrijfsresultaat 2.266 2.212 796 651 In van de omzet 6,9 7,1 8.3 7,0 Winst na aftrek van belasting 731 695 281 195 In van de omzet 2,2 2,2 2,9 2,1 Nettowinst 707 634 276 197 Per gewoon aandeel (in guldens) 3,81 3,42 1,51 1,05 Deze opzet is vooralsnog niet in strijd met een eventueel toekomstig Euro pees energielabel. De energiewijzer wordt bovendien gezien als een aan vulling daarop. Overigens, aldus de VEEN gisteren in de persconferentie, kan de daadwerkelijke invoering van een Europees energielabel nog wel Verschillende fabrikanten en impor teurs geven ln hun folders weliswaar standaardinformatie (waaronder ook het energieverbruik), maar met die gegevens kan de consument alleen apparaten van gelijke grootte die eenzelfde prestatie leveren, met el kaar vergelijken. Met de energiewijzer kunnen ook ap paraten van verschillende grootte met elkaar worden vergeleken, om dat in deze opzet het energieverbruik van het apparaat is berekend in rela tie tot de grootte en tot de prestatie. De VEEN meent, dat met de huidige opzet de energiewijzer de beste mogelijkheid is gevonden, om met de beschikbare kennis op een zo kort mogelijke termijn het grote publiek te kunnen voorlichten over het ener gieverbruik van apparaten. Bij het ontwikkelen van de energie wijzer zijn ook de belanghebbende organisaties betrokken geweest. Ge noemd worden vertegenwoordigers van fabrikanten, importeurs, consu mentenorganisaties en de overheid. Het hoofdbestuur van de VEEN is met de resultaten akkoord gegaan. Daarbij is een zeer belangrijke over weging geweest, dat het zeer wense lijk is op korte termijn tot energie- informatie van huishoudelijke appa raten te komen. Vandaar het advies: „Wijzer met energie met de energie-wijzer". UTRECHT (ANP) De Unie van Beambten, leidinggevend en hoger personeel (BLHP) wtl doorgaan met de CAO-onderhandeüngen in de me taalindustrie. Ze heeft zich achter het standpunt van de Industriebond CNV geschaard. Deze bond is akkoord ge gaan met een werktijdverkorting en een vervroegde uittreding per 1981. In een brief aan de metaalwerkgevers zei de Unie BLHP gisteren het te betreuren dat de strijd van de Indu striebonden FNV om de 40-urige wer kweek te doorbreken het verder on derhandelen onmogelijk heeft gemaakt. rERDAM (ANP) In verband de voortgaande daling van de op de geldmarkt zal de Neder- che Middenstandsbank haar de- rieven met ingang van vandaag issen. Dit betekent, dat de tijde- toeslag op de debetrente van iten, waarvan het tarief gekop- aan het promesse-disconto >e Nederlandsche Bank, zal wor- erlaagd van 1 tot 0,5 procent. AMSTERDAM (ANP) De Reclame Code Commissie heeft de klachten van de Stichting Advocatenkollektief Varnebroek uit Alkmaar en de Wets- winkel Eindhoven tegen Delta Lloyd over twee dagbladadvertenties over de rechtsbijstandverzekering van Delta Lloyd afgewezen. Volgens de commissie heeft het ver zekeringsconcern niet in strijd gehan deld met de gedragsregels en is in haar advertenties niet onzorgvuldig te werk gegaan. De commissie ver werpt het door klagers aangevoerde, als zou het concern in strijd met het algemeen belang of met het fatsoen hebben gehandeld. Wèl wordt aanbevolen om in adver tenties duidelijker tot uitdrukking te brengen, dat de gratis adviezen die als extra in de polis zijn opgenomen, zes maal per jaar kunnen worden ingewonnen. ADVERTENTIE In verband met de daling van de tarieven op de geldmarkt zal de toeslag op de debetrente voor kredieten in rekening courant met ingang van 24 maart 1979 met'/2°/o worden verlaagd tot '/2°/o. een onzer verslaggevers IEN Reinbouw heeft het Nederlands Verbond van rnemers in de Bouwnijverheid voorgesteld om met de onden te proberen tot overeenstemming te komen om in mermaanden een half uur langer per dag te gaan werken. rklaarde mr B. Biesheuvel, pre- commissaris van de Rein- Toep tijdens de Viering van het g bestaan van de onderneming. »opte, dat minister Andriessen :iën) voor het langere werken ntal fiscale tegemoetkomingen rlenen. „Wij zijn ervan over- m dat alleen op deze manier een an de grote achterstand in de Jproduktie kan worden ingelo- n daar zou iedereen bij gebaat Ie vele woningzoekenden, de imers en natuurlijk ook de ners," aldus Biesheuvel. •ut- en Bouwbond CNV laat in torlopige reactie weten niets iesheuvels suggestie te voelen. „Ik denk niet dat de werknemers staan te trappelen om langer te wer ken ln een tijd waarin juist om een kortere werkweek wordt gevraagd," aldus een woordvoerder. Hij voegt daaraan toe: „Wij hebben nooit een seizoensbedrijf willen worden en wil len dat ook nu niet." De lange winter heeft Reinbouw een produktieverlies van 20 miljoen gul den opgeleverd. Door het grote tekort aan vaklieden wordt gevreesd, dat de opgelopen achterstand niet zal kun nen worden weggewerkt. De algeme ne verwachting ls, aldus Biesheuvel, dat er dit jaar landelijk 16.000 wonin gen minder zullen worden gebouwd. ADVERTENTIE In de op 21 maart 1979 gehouden jaarlijkse Algemene Vergadering van Aandeel houders is het dividend over het boekjaar 1978 bepaald op 5,00 per gewoon aan deel van 20,- hetgeen, na het reeds per 23 augustus 1978 betaalbaar gestelde halfjaardividend ad. f 2,40 per aandeel, een slotdividend betekent van 2,60 per aandeel. Dit slotdividend kan, naar keuze van de aandeelhouders geheel in contanten worden ontvangen dan wel voor 1,35 in contanten en voor nominaal 0,50 in nieuwe gewone aandelen ten laste van de agioreserve, welke aandelen gerechtigd zijn tot het dividend over het boekjaar 1979 en volgend? boekjaren. De uitkering in aandelen is niet onderworpen aan Nederlandse inkomsten- of dividend belasting. Het slotdividend wordt met ingang van 30 maart 1979 betaalbaar gesteld bij: In Nederland: Alle kantoren van de Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. In Engeland: De Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. te Londen. In Duitsland: De hoofdvestigingen van de Deutsche Bank AG, Commerzbank AG, Dresdner Bank AG, Westdeutsche Landesbank Girozentrale. te Frankfurt (Main), Düsseldorf en Hamburg, voor zover aldaar gevestigd. In Frankrijk: De Société Générale. In Zwitserland: De Schweizerische Kreditanstalt. Schweizerischer Bankverein, Schweizerische Bankgesellschaft, MM. Piclet Cie. In verband hiermede zal worden uitgekeerd op dividendbewijs nr. 41 van de bewijzen van gewone aandelen 1,35 in contanten per gewoon aandeel van nom. 20.- uit makende - onder aftrek van 25% Nederlandse dividendbelasting - per bewl|s van 50 gewone aandelen: 50,625 bewijs van 10 gewone aandelen: 10,125 bewijs van 1 gewoon aandeel: 1,0125 Voor zover aandeelhouders opteren voor een uilkering in aandelen ten laste van de agioreserve. als hierboven vermeld, zal legen inlevering van dividendbewijzen nr. 42 van telkens 40 gewone aandelen worden uitgereikt een gewoon aandeel, gerechtigd tot het dividend over het boekjaar 1979 en volgende boekjaren. Voor zover na 1 augustus 1979 nog dividendbewijzen nr. 42 uitstaan, zullen de daar tegen validerende, niet opgevraagde aandelen worden verkocht en zal de opbrengst pro rata parte ter beschikking worden gehouden van de houders van alsdan nog niet aangeboden dividendbewijzen. Aan de bedrijfsleden van de Vereniging voor de Effectenhandel zal terzake van de omwisseling van dividendbewijs nr. 42 in nieuwe aandelen de reglementaire provisie worden vergoed, zodat bedoelde omwisseling voor de houders vrij van de in arlikel 2 lid lil van hel Provisiereglement van de Vereniging voor de Effectenhandel genoemde provisie zal kunnen geschieden. Aan degenen die terzake van de verwisseling hun bankinstelling om verzending of uitlevering van waarden verzoeken, zal overeenkomstig de reglementen van de Nederlandse Bankiersvereniging uitleveringsprovisie in rekening worden gebracht. In verband met bovenvermelde uitkering in aandelen zijn de benodigde aandelen tol en met 1 augustus 1979 ten kantore van de vennootschap onherroepelijk gedepo neerd. voor zover daarover door aandeelhouders niet is beschikt. Indien aandeelhouders opteren voor een uitkering in contanten, zal worden uitgekeerd op dividendbewijsnr. 42 van de bewijzen van gewoon aandeel 1.25 in contanten per gewoon aandeel van 20,- uitmakende - onder aftrek van 25% Nederlandse dividend belasting - per bewijs van 50 gewone aandelen: 46,875 bewijs van 10 gewone aandelen: 9,375 bewijs van 1 gewoon aandeel: 0,9375 Bij inlevering van de dividendbewijzen door een bank of commissionair dienen deze aan de achterzijde te zijn voorzien van een firmastempel. Aan de houders van CF-stukken zullen het dividend in contanten en hun rechten op uitkering in gewone aandelen ter beschikking worden gesteld door tussenkomst van de instellingen alwaar de dividendbladen van hun stukken zich op 21 maart 1979 bij kantoorsluiting in bewaring bevonden Amsterdam, 22 maart 1979. Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. UTRECHT De Pluimveecombina tie Nederland (Plukon) ln Bunnik heeft ln het eerste half jaar van zijn bestaan afgesloten met een omzet van bijna 140 miljoen en een winst van een miljoen gulden. Over dit be drag ls nog geen belasting betaald. Plukon ls voortgekomen uit herstruc- tureringsactlviteiten in de pluimvee sector. Het bedrijf is een samenvoe ging van het vroegere Fri-Ki (onder deel van Cebeco) en Bekebrede (on derdeel van Meneba). In het nieuwe bedrijf werken 1.200 mensen, ver deeld over zeven vestigingen. Volgens de directie haalde Plukon de afgelopen zes maanden een omzet van bijna 140 miljoen gulden, maarts het resultaat over 1978 enigszins ge drukt door de vele aanloopproble men, die met de reorganisatie ge paard zijn gegaan. De onderneming verwacht, wanneer de marktsituatie stabiel blijft, ook voor 1979 positieve resultaten. Plukon verwerkt bijna alle soorten pluimvee en verkoopt zowel verse als dlepvriesprodukten. Meer dan de helft van de afzet wordt geëxpor teerd, veelal naar West-Duitsland. De nieuwe aandeelhouders van Plukon zijn Cebeco-Handelsraad en Meneba met leder 26,5 procent en de overheid met 47 procent. Bij de herstructurering in juni van het vorig Jaar zijn ongeveer 300 men sen ontslagen. Aanvankelijk zouden dat er 500 zijn, maar door natuurlijk verloop ls dat aantal teruggebracht. ADVERTENTIE Rcxiamco N.V. is het nieuwe onroerend goed fonds van de Robecogroep. Dit onroerend goed fonds is vanaf 22 maart ook in het volledig girale systeem van Amro Effecten-Beleggingsrekeningen opgenomen. Voor nadere inlichtingen kunt i bij uw Amro-vestiging terecht ROTTERDAM De winstge vendheid van Nederlandse Unileverbedrijven over 1978 zal geen verbetering laten zien en blijft dan ook uiterst onbevredigend, aldus de di rectie in het deze week te ver schijnen personeelsorgaan voor de medewerkers van Unilever in Nederland. De directie wijst er op dat de bedrijfs resultaten in Nederland niet roos kleurig zijn. In 1977 droeg Unilever- Nederland voor ongeveer 9 procent bij aan de totale verkopen van Unile ver aan derden wereldwijd en slechts voor enkele procenten aan de be drijfswinst van het concern. Het ren dement op het geïnvesteerde vermo gen van de Unllever-bedrijven in Ne derland bedroeg toen 2,6 procent. Dit lage rendement geldt weliswaar niet voor alle ondernemingen in Ne derland afzonderlijk, maar betekent wel, dat er bedrijven in de rode cijfers zijn of in een uiterst marginale positie verkeren. Dit heeft zich weerspiegeld in de noodzakelijke reorganisatie plannen waarmee de vakbonden, zoals bekend, de afgelopen dagen zijn geconfronteerd, aldus de directie van Nederlandse Unilever-bedrijven. CETECO: nettowinst 18,12 (23,54) miljoen. Voorgesteld wordt een divi dend van 20 gulden (over 1977: 20 gulden plus 2 gulden ln aandelen uit de agioreserve). RIVA (auto's): dividend 32 (30) gulden en een bonusuitkering van 5 (5) procent, de omzet steeg 9 procent tot 300 miljoen en het bedrijfsresul taat voor belastingen met 14 procent naar ruim 7 miljoen. HOECHST (Westduits chemiecon cern) wereidomzet 1978 DM 24,15 (23,3) miljard. Winst moedermaat schappij vóór belastingen DM 711 (691) miljoen. BOSCH EN KEUNING (uitgevers) Omzet aan derden over 1978 56 (46,5) miljoen. Nettowinst 1.7 (r,28) miljoen. NATIONALE BORG winst 1978 na belasting 1,1 (1.0) miljoen. Divi dend 93,75 (75). VAN KEMPEN EN BEGEER over 1978 onveranderd 8 procent dividend. Winst zal die van 1977 ruimschoots overtreffen. EMBA, Maatschappij voor beheer en ontwikkeling van industrie- en handelsondernemingen, winst 1978 1,21 (1,41) miljoen. Onveranderd di vidend van 15. HOEK'S MACHINE- EN ZUUR- STOFFABRIEK winst 1978 zal ruim een kwart lager zijn dan over 1977 8,7 miljoen). Dividend zal gezien de betere verwachtingen voor 1979 niet lager zijn dan over 1977 (34 pro cent). KLUWER (uitgevers) dividend 1978 5 (3,60) per gewoon aandeel, of naar keuze 1,25 ln contanten en een uitkering in aandelen (1 op 23) ten laste van de belastingvrije agioreser ve. Omzet bedroeg 587,9 (518,9) mil joen. Nettowinst 23,7 (16,7) miljoen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19