niversiteit is een koekfabriek' Meer gevallen van rode hond a.s. Zaterdag Citroen Voortaarsexpositie. Hartelijk welkom bij alle Citroën agenten! 'Gesol met arme landen niet langer toestaan' mposium over democratisering Veilig verkeer in veel gevallen om hulp gevraagd Secretaris CNV: Pais: Geen verlies arbeidsplaatsen bij lerarenopleidingen ge huisartsen en verbetering nciële positie jler-Smit wil ies over ftroshock CITROEN* JAG 23 MAART 1979 BINNENLAND TROUWKWARTETP 6 - RS 11 - H 13 iTERDAM De discussie over de democratisering aan de universiteiten is voorlopig nog AS VA-voorzitster Simone Walvisch en uitgewoed. Het rapport dat de commissie Polak onlangs uitbracht, heeft voor veel nieuwe »t gezorgd. De Wet Universitaire Bestuurshervorming werkt niet goed, zegt de commissie i De universiteiten zouden gebaat zijn bij een grotere bestuurskracht. Dat kan alleen als ivloed van de wetenschappelijk staf wordt vergroot in de universiteits- en subfaculteitsra- "n de vakgroepen. De studenten zijn het niet met deze stelling eens. „De universiteit is nu laai geen koekjesfabriek", zegt Simone Walvisch, voorzitster van de ASVA, de Amster- "«he studentenvereniging. „De beslissingen kunnen niet van bovenaf worden gedropt." Hanneke Wijgh ie Walvisch staat met haar me id alleen. Het Landelijk Over- rondraden. de studentenvak- ii, belegt zaterdag een symposi- Amsterdam over democratise- Doel is het verzamelen van de varingen, die binnen de univer- n en hogescholen met demo- ring is opgedaan. Aan de hand ze ervaringen zullen aan minis- is suggesties worden gedaan Ie wet op de democratisering, het ministerie in de maak is. de commissie Polak willen de Itenvakbonden een evaluatie van alles wat er tot nog toe is plus daarnaast adviezen ver- hoe de medezeggenschap rbeterd kan worden. ;t Universitaire Bestuursher- g dateert uit 1970. De toenma- nister Veringa voerde de wet in van experiment, met als amste doel de toenmalige stu- oppositie de pas al te snijden, aagdenhuis werd in 1969 lang- lezet uit protest tegen de Hiër- he structuren. De studenten destijds nauwelijks iets te over de organisatie van de iteit en over de inhoud van udieprogramma's. jeen chaos 970 stond vast dat de WUB, e wet in de wandeling wordt ld. in 1982 plaats zou maken n definitieve regeling. De corr- Polak kreeg in 1972 de op- de werking van de WUB te en. In maart van dit jaar heeft nmissie verslag uitgebracht. Polak en de zijnen heerst er niversiteit nog net geen chaos, eel scheelt het niet. De doel- eid zou dringend moeten wor- groot door het wetenschappe- rsoneel in vaste dienst meer macht en invloed te geven in de raden en de vakgroepen. „De medezeggenschap is opgeofferd aan de doelmatigheid", zegt Simone Walvisch. „De macht binnen de uni versiteiten wordt sterk gecentrali seerd. De studenten krijgen in de visie van Polak nauwelijks iets te vertellen. Zij mogen hooguit hun ad vies geven over het onderwijs via allerlei inspraakstructuren, maar veel stelt het niet voor. De kwaliteit van het onderwijs kan door middel van Jaarraden niet goed worden be waakt." Een belangrijk punt van kritiek is de scheiding van onderzoek en onder wijs, die door de commissie Polak wordt aangebracht. Deze scheiding van de twee belangrijkste doelen van het wetenschappelijk onderwijs wordt ook door minister Pais ge wenst. In zijn nota Hoger Onderwijs voor Velen wordt dezelfde tweedeling gemaakt. Simone Walvisch: „De ad viezen en de maatregelen grijpen in elkaar. De middelenstroom en de toe wijzing van personeel voor onderwijs óf onderzoek bewijzen andermaal dat de ideëen van Pais en Polak niet toevallig parallel lopen." Het streven van Pais is een gestroom lijnde universiteit, die twee soorten afgestudeerden moet gaan afleveren. De grootste groep van zestig procent mag een korte studie volgen, die op een maatschappelijke functie is ge richt. De rest mag na de vier jaar van de eerste fase nog twee jaar verder studeren. Alleen de laatste groep maakt kennis met onderzoek. Efficiënt Zo'n gestroomlijnde universiteit werkt pas efficiënt als de inspraak van de studenten van het niet-weten- schappelijke personeel en van de we tenschappelijk staf in tijdelijke dienst tot een minimum wordt be perkt. „Een verkeerde manier van denken", vindt Simone Walvisch. „Zo'n inspraakprocedure is nog net aanvaardbaar, op de middelbare school, maar niet meer op de univer siteit, waar het gros van de mensen twintig jaar of ouder is. Bovendien wordt een onterechte scheiding aan gebracht tussen staf en studenten. Die werken nu in allerlei projecten samen. Maatschappelijk gerichte projecten, die anders niet van de grond waren gekomen, omdat de staf is overbelast." Niet alle studenten staan te trappe len voor een bestuursfunctie. Uit een onderzoek dat een wetenschappelijk instituut uit Tilbutg heeft uitgevoerd voelt de overgrote meerderheid niets voor zitting in de universiteitsraad, het hoogste bestuursorgaan van de universiteit. Simone Walvisch: „Dat klopt. Niet iedereen heeft er Zin in en er vaak ook niet de tijd voor. Maar dat betekent niet dat studenten niet in staat zouden zijn om mee te bestu ren. Studenten kunnen juist vanwege hun ervaring een goede inbreng heb ben op de besluitvorming." Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In de eerste acht we ken van dit jaar zijn bij de afdeling infectieziekten van de geneeskundige hoofdinspectie 271 patiënten met rode hond (rubella) gemeld tegen 70 in de eerste weken van 1978. Op 17 maart was het aantal meldingen (dat doorgaans ongeveer vijf procent be draagt van het werkelijke aantal ge vallen) opgelopen tot 516. De meeste gevallen zijn tot nog toe geregistreerd in Amsterdam, Rotterdam en Maas tricht. Rode hond is in feite een goedaardige ziekte, maar ze kan gevaarlijk zijn als de patiënt een zwangere vrouw is. Deze loopt dan een groot risico dat haar baby met min of meer ernstige afwijkingen wordt geboren. Vandaar dat sinds enkele jaren alle elfjarige meisjes een oproep krijgen om zich tegen rode hond te laten inenten. Een kleine negentig procent van de meis jes geeft aan die oproep gevolg. Dit vaccinatieprogramma heeft op zichzelf geen invloed op het terug dringen van de ziekte: de circulatie van het „wilde" virus gaat gewoon door. Volgens het hoofd van de afde ling infectieziekten, dr H. Bijkerk, doen zich om de twee drie Jaar een piek voor in het aantal ziektegeval len. Zo werden er in 1976 zo'n vierdui zend gevallen van rode hond gemeld. Het is overigens nog niet helemaal duidelijk, hoe lang de vaccinatie aan de meisjes bescherming biedt. Op grond van gegevens wordt aangeno men, dat dit doorgaans tien tot vijf tien jaar is. Ook als echter de immu niteit afneemt, is er waarschijnlijk nog wel sprake van een zekere be scherming. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Veilig Verkeer Ne derland krijgt zoveel meldingen over onveilige situaties in het verkeer, dat zij binnenkort een stop zal Instellen. De medewerkers van de WN-afde- ling, die zich bezig houden met de verwerking van deze mededelingen, kunnen de stroom niet meer aan. Vorig jaar kreeg WN 379 verzoeken om hulp bij het oplossen van ver keersknelpunten in stad en streek. Dat was tien procent meer dan in 1977. Sinds de meldingsdienst in 1973 be gon. zijn er een paar duizend meldin gen in heel Nederland afgehandeld. Van de 379 meldingen van vorig Jaar konden er 310 worden afgewerkt. Van onze sociaal-economische redactie DELFZIJL „De Europese gemeenschap mag niet langer gelaten toestaan dat er met de belangen van miljoenen mensen in arme landen wordt gesold. Mensen zijn geen waardeloze vodjes die in een hoek kunnen worden getrapt, maar schepselen die recht hebben op een menswaardig be staan. De economische grootmachten waartoe wij behoren, hebben de sleutel hiertoe in handen." tegenover het Westeree bedrijfsleven en een flinke portie „argwaan" opzijn plaats vindt, denkt de bond dat er op het gebied van de bestrijding van de armoede met het bedrijfsleven kan worden samengewerkt maar dan moet de zaak wel controleerbaar wor den hetgeen openheid van de onder nemingen veronderstelt en een wil om tot werkelijk overleg te komen, aldus Hofstede. DEN HAAG (ANP) Minister Pais van onderwijs heeft gisteren in de Tweede Kamer ontkend dat bij de lerarenopleidingen in ons land ar beidsplaatsen verloren zullen gaan. Hij redeneerde dat weliswaar bij de bestaande lerarenopleidingen bezui nigingen zullen plaatshebben, maar dat drie nieuwe opleidingsinstituten en het opzetten van een nascholing voor leraren, de personele balans po sitief doen uitslaan. Nieuwe opleidin gen komen er in Zwolle, 8ittard en Eindhoven. De Tweede Kamer stemde tegen drie moties van de oppositie die uitspra ken dat bestaande arbeidsplaatsen bij de lerarenopleidingen helemaal niet of slechts in beperkte mate verlo ren mogen gaan. Met name het PvdA-Kamerlid Ko- nings twijfelde ernstig aan de bereke ningen van minister Pais. Hij becij ferde dat als gevolg van de bijstelling van de zogenaamde staf-student ver houding dit schoolselzoen 205 ar beidsplaatsen verloren gaan. De na scholingsactiviteiten zullen pas later op gang komen, dus kunnen die niet als compensatie beschouwd worden, aldus het Kamerlid. Dit zei de secretaris van het CNV, H. Hofstede gisteren in een toespraak voor de CNV-afdeling Delfzijl, waarin hij sprak over de noodzaak van ont wikkelingssamenwerking en de rui me plaats die deze zaak in het actie programma van het CNV inneemt. Hofstede wees in zijn toespraak op de geringe bereidheid van de rijke lan den om verandering te brengen in de verschillen die er tussen arm en rijk op deze wereld bestaan. De in VN- verband gemaakte afspraken over een nieuwe economische orde (NIEO) worden gevuld met „mooie theorieën en met een „lawine van ideologieën", maar de arme landen en de vakbewe ging in de arme landen willen de NIEO gevuld hebben met duidelijke afspraken, aldus Hofsteden. Het CNV vindt het verheugend dat Juist deze week de eerste afspraken over een Internationaal Grondstof fenfonds zijn gemaakt, een belangrijk actie punt van de vakbond. Daarmee kun nen ook de kleinere producenten zoals de arme boeren en landarbei ders wat geholpen worden, zeker op de langere termijn. Halstarrig Hofstede constateert daarbij wel dat de rijke landen vaak net zo halstarrig zijn als de werkgevers, die voor het eerst met een CAO worden gecon fronteerd. De secretaris haalde in dit verband fel uit naar het Nederlandse ministerie van financiën, dat het ont wikkelingsbeleid van minister de Ko ning doorkruist met een „antl-ont- wlkkelingsbeleid", door investerin gen in rijke landen meer te stimule ren dan die in arme landen. Ook de Europese gemeenschap heeft volgens Hofstede „een gele kaart verdiend'. De hulp van de EG aan arme landen is de laatste jaren teruggelopen van 0,34 procent in 1977 naar 0,31 procent in 1978. Hoewel het CNV wantrouwend staat ze parlementsredactie AAG Een groep jonge huis- heeft van staatssecretaris Ve- t van volksgezondheid geëist, eval van langdurige ziekte of en leenschulden moeten wor- ijtgescholden. Verder willen ze praktijkjaar dat ze moeten en een redelijk salaris. In het (n vinden ze dat er een betere ositie voor hen moet worden 1 In het gesprek op het minis- n volksgezondheid hebben en- n deze „noodlijdende artsen" t met vijfhonderd handteke- overhandigd. en krijgen een toelage van 570 per maand. Andere afgestu- artsen die zich in een andere specialiseren krijgen een re- salaris. Deze aankomende len kunnen verder nog 1130 )er maand van het ministerie Sinds 1973 is de vergoeding Ijks gestegen, terwijl was toe dat er van een trendmatige ng sprake zou zijn. De artsen dat ze in geval van ziekte of isheid rechteloos zijn. omdat listerie hen niet als officiële ners wil beschouwen. Bij en zouden de nabestaanden ite schulden blijven zitten. en jaar geleden heeft het mi- een werkgroep ingesteld die lematiek van deze groep jon en zou gaan bekijken. Die iep heeft in september voor tst vergaderd. De staatssecre- ieft toegezegd dat er binnen eken schot zal komen in de imheden van de werkgroep. AAG (ANP) Staatssecreta- er-Smit van volksgezondheid Gezondheidsraad een advies d over de elektroshockthera- wil onder meer weten welke eraan zijn verbonden, wat de •ethische aspecten zijn van landeling en welke alternatie- lestaan voor deze therapie. troshocktherapie is binnen en de psychiatrie al geruime tijd issie. De actiegroep „Nasa 120 (Nationale anti-shockactie) zich voor volledige afschaf- deze behandeling, die ze on- laar vindt in de moderne psy- ïnstanders voeren op grond itelijke en lichamelijke reac- i patiënten aan. dat de elek- ernstige bijkomende schade Oorzaken, dat wetenschappe- frzoek naar de resultaten van (pie nooit tot echte positieve es heeft geleid en dat er de laren talloze nieuwe behande- gelijkheden zijn ontwikkeld. A.s. zaterdag staat onze voorjaars- expositie in het teken van uitzonderlijk comfort. En dus in het teken van de GS en de CX, want wie over bijzonder comfort praat, praat over de GS en de CX, omdat beide auto's het resultaat zijn van pioniers werk op het gebied van comfortabel rijden. En daarmee doelen we niet op allerlei schijnbaar comfortabele snuljes, maar op comfort dat schuilt in een zodanige bouw en toerusting van een auto, dat de bestuur der kan reizen zonder vermoeid te raken. En daarbij speelt ook de veiligheid een belang rijke rol, want wie in een veilige auto rijdt, rijdt ontspannen, dus minder vermoeiend Niet voor niets zijn de GS en de CX dan ook uitgerust met de karakteristieke Citroën voorwielaandrijving en met het roemruchte hydropneumarische veer- systeem. Nog altijd is dat systeem spreek woordelijk voor het intensief samengaan van comfort en veiligheid. Het hydropneumarische veersysteem is comfortabel omdat het de oneffenheden van het wegdek wel opvangt, maar niet doorgeeft aan de carrosserie Het hydro pneumarische veersysteem is veilig omdat het de rijhoogte constant en de wielen stevig en ononderbroken op de weg houdt. Ook de rembekrachtiging op alle vier de wielen draagt bij tot uw comfort en veiligheid. Een lichte pedaaldruk is al voldoende om zonodig bliksemsnel tot stil stand te komen. En dan is er de aëro dynamische vormgeving. Beide auto's zijn zo gebouwd dat ze rotsvast op de weg liggen, dat de zijwindgevoeligheid uiterst gering en het windgeruis minimaal is. Weer zo'n combinatie van comfort en veiligheid. Rest ons het comfort van de uitrusting. Van de perfect gevormde stoelen, die het lichaam optimaal ondersteunen, van de uit gekiend geplaatste bedienings- en controle organen, en van al die grote en kleine facili teiten die de bestuurder helpen om comfor tabel en veilig te reizen. Want daarin ligt de kracht van de GS en de CX In die unieke combinatie van comfort en veiligheid. Wie dat zelf wil ervaren moet beslist een bezoekje brengen aan onze expositie en van die gelegenheid gebnrik maken om de GS of CX een dagje zelf uit te proberen. Het is u bij deze aangeboden. Voor elke bezoeker aan onze expositie hebben wij een aardig presentje. »fc A

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13