oor werven is nu of nooit 'Inflatie hier minder dan in West-Duitsland' Ogem-Nederhorstdrama: en zó voort? Rodamco in Amro-systeem. De Amro Bank is er voor iedere belegger. r reders achter sloopplan r Hypotheekrente per 20 maart Nieuw toestel voor gehandicapten Banque de Paris gooit roer om Produktschap wil meer kerstboter Export steeg meer dan import ■"dj DERDAG 22 MAART 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P15-RH21-S19 Theo Koele HAAG Nu of nooit. Dat zeggen Nederlandse reders en flkpsbouwers over plannen, die in Brussel gesmeed worden le totale ondergang van de Europese werven te voorko- Het gaat „Brussel" om de opzet van een sloop- en programma van schepen, dat ervoor moet zorgen dat h en eerder nieuwe orders binnenkrijgen dan volgens de ge, zeer sombere verwachtingen. Minister Van Aardenne komische zaken) kan er nog niet erg warm voor lopen, reders en scheepsbouwers zeggen eensgezind: „Als er dit jaar een sloop- en bouwregeling komt, hoeft het voor trven niet meer." jongste Kamerdebat over de jdende scheepsbouw heeft mi- Van Aardenne weinig woorden maakt aan de Europese activi- r Bast, bestuurslid van de Kon. "jandse Redersvereniging: „Het HJfellicht sneller dan de minister In sneltreinvaart worden over slooppremies en nieuw- gAibsidies uitgewerkt. Europees Issaris Davignon, belast met in- ■•aangelegenheden, wil in mei jrdeel van de Europese minis- Die haast is terecht. Het gaat it de komende twee, drie jaar orders op de werven komen, i op minimum-sterkte kunnen voortbestaan." hier in stappen, al zou alleen in het buitenland tonnage gesloopt worden, zelfs dan heeft de scheepsbouw in ons land er baat bij. Nederland zal im mers ook profiteren van een eerder herstel van de markt, het doel van een sloop- en bouwprogramma." De opzet is, dat het voor de reders aantrekkelijk wordt om een ouder schip voortaan niet te verkopen aan een ontwikkelingsland bijvoor beeld maar te laten slopen. Het verschil tussen de verkoopprijs en de sloopprijs zou met overheidsguldens „bijgepast" moeten worden. Verspilling industriebonden FNV en CNV I sloop- en bouwprogramma ten. Hun angst is, dat werven rAirek aan orders nog verder wor- ei gekrompen en een opleving in heepsbouw nimmer kunnen "een, omdat verlies aan capaci- ,tJervaren mankracht nooit meer vtfmaakt zou kunnen worden. Scholte, marketing-deskun- het Rijn-Schelde-Verolme- uit eveneens de vrees „dat onde deel van de scheepsbouw kop gaat als de crisis niet wordt. „Crisisbekorting is het iroord in de operatie, waaraan werkt. Scholte vindt de Brus- nitiatieven „zeer inspirerend" ipt dan ook dat minister Van ine er voor te porren is. M derlandse steunverlening aan leepsbouw heeft gigantische aangenomen en het ziet er It dat de overheid nog veel de beurs moet tasten. Van ine voert momenteel een serie »Klfcen over de steeds somberder waarin ook het voortbestaan werf VDSM in het Waterweg- het geding is gekomen. Het ftf'van die werf voor de grote bouw was een hoofdmoot van iunplan (ter grootte van bijna jard gulden) van het kabinet scheepsbouw en de zware «Industrie. den miljoenen overheidsgeld door de overheid, werkgevers bonden in feite als verloren nwd. De overheid heeft het Itgetrokken om verliezen te om werven offertes te laten gen die kunnen concurreren itenlandse aanbiedingen. t van de redersvereniging: „Er alsmaar geld op tafel gelegd rders, waarvoor geen belang- is. De enorme bedragen aan ischapsgeld kunnen beter he rorden. Een sloop- en bouwpro- jjéa is een eerste poging om de op de scheepsbouwmarkt I" verbeteren. De kern ervan is: iu twee oude schepen en bouw nieuwe voor in de plaats. Al en enkele Nederlandse reder In de Tweede Kamer zijn al waar schuwende geluiden te horen over verspilling van energie en grondstof fen als de overheid al te luid met de geldbuidel rammelt. Schepen die nog goed bruikbaar zijn, zouden voortij dig verdwijnen. Dr. Bast is niet zo bang voor kapitaalvernietiging: „Als een reder niet met de rug tegen de muur staat zal hij echt geen schip laten slopen, waarvan hij later nog winstgevendheid verwacht. Boven dien zijn er nogal wat schepen met gebreken, die voor vervanging in aan merking komen. Ik spreek niet over schepen die niet aan de eisen vol doen, die moeten sowieso ver dwijnen." Bast en ook Scholte van RSV menen dat minister Van Aardenne de initia tieven vanuit Brussel een „eerlijke kans" moet geven. Beiden zijn ervan overtuigd, dat haast geboden is. „Als een sloop- en bouwregeling dit jaar rond komt, liggen er nog niet direct orders gereed," waarschuwt Bast. Het dieptepunt voor de scheepsbouw wordt nu over een kleine twee Jaar verwacht. Bij de redersvereniging leeft de hoop, dat een goede regeling „de crisis in de scheepsbouw met een vol jaar zal bekorten." In Engeland is een apparaat voor gehandicapten ontwikkeld waarmee de bediener niet alleen kan typen maar ook een elektrische kookplaat, een lamp, de radio en het TV-toestel aan en uit kan zetten. Het toestel kan met de hand bediend worden maar ook met de elleboog of de voet. Ook met zuigen of blazen kan de gebruker zijn keuze tot uiting brengen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Inflatie in Nederland is beneden die in Duitsland aangeland. De prijzen stijgen daar momenteel sterker dan hier. Het Nederlandse produkt is voor Duitsland goedkoper geworden. Naam bank Rente vast gedurende (ln Jaren) Afsluitprov. (procenten) Rentepercentage met zonder gemeentegarantie Opg. bank werke lijk Opg. bank werke lijk ABN 1 Jaar 5 jaar 1.5 1.5 9.0 9.25 9.49 9.76 9.0 9.25 9.49 9.76 AMRO-Bank variabel 5 jaar 1.5/2 1.5/2 9.0 9.25 9.57/9.63 9.84/9.90 9.0 925 9.57/9.63 9.84/9.90 Bouwfonds 2 Jaar 5 Jaar 30 Jaar 1.5 1.5 1.5 8.9 8.9 94 9.65 9.65 10.21 8.9 8.9 9.4 9.65 9.65 10.21 Centraal Beheer 5 Jaar - 9.0 9.31 9.0 9.31 Ennla 10 jaar - 8.9 9.2 8.9 9.2 NVL 5/10 jaar 8.9 9.2 8.9 9.2 NMB 3 jaar 5 jaar 1.5 1.5 9.0 9.25 9.76 10.04 9.0 9.25 9.78 10.04 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 9.0 9.35 9.0 9.35 Rabo-Hyp. Bank 5 jaar 1.5 9.0 9.57 9.0 9.57 RPS 5 jaar 1 9.0 9.32 9.0 9.32 Spaarbank R'dam 1 jaar 3/5 Jaar 2 1 8.0 9.0 8.38 9.32 8.0 9.0 8.38 9.32 Centrumbank 5 jaar 1 9.0 9.32 9.0 9.32 Westland/Utrecht standaard no risk 5/10 jaar 5/10 jaar 2 2 9.0 9.4 9.82 10.27 9.2 9.6 10.05 10.50 De rentepercentages van deze week zijn gelijk aan die van vorige week. (Publicatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huls Amersfoort.) BBLCO/ilMGS MlXiU'JKHEDEN RIJSWIJK (ANP) De botercom missie van het produktschap voor zuivel zal de landbouwinstanties in Brussel voorstellen dit jaar tiendui zend ton boter te reserveren voor de kerstboteractie in Nederland. Vorig jaar stelde Brussel voor dit doeleind 3400 ton boter ter beschikking, in 1977 vierduizend ton. De Botercom- missie vindt een begroting van de kerstboteractie op zijn plaats, gezien de ruimere voorraad dit jaar. Door een stijging van de melkproduktie met zes procent in de eerste twee maanden van dit jaar is de boterpro- duktie in dezelfde periode toegeno men met 27 procent, zo heeft de bo- tercommissie becijferd. Dit merkte drs W. Werner, voorzitter van de directie van de Banque de Paris et des Pays Bas, op, tijdens een toelichting op het Jaarverslag 1978. Volgens de heer Werner oefent Duits land op dit ogenblik een behoorlijke zuigkracht uit op de Nederlandse eco nomie. En dat ondanks alle berichten over de kwalijke gevolgen van de geruchtmakende TV-uitzending met fractievoorzitter Kohl van de CDU. „Als ook de vakbeweging wat zelfdis cipline zou kunnen opbrengen, zou den we er volgend jaar met ons ex portpakket heel wat beter kunnen voorstaan dan ons omringende lan den. Met alle positieve gevolgen daar van voor onze betalingsbalans," meende hij. De „Banque" heeft becijferd, dat over de maanden augustus 1978 tot februari 1979 de inflatie in ons land 1,2 procent bedroeg, wat op jaarbasis op 2,4 procent neerkomt. Voor West- Duitsland waren deze percentages respectievelijk 2,2 en 4,4. Over de viermaands periode oktober 1978 t/m januari 1979 beliep het inflatieper centage voor Nederland 0,2 procent, of op jaarbasis 0,6 procent. Voor Duitsland waren de percentages 2,5 en 7,5. Drs Wemer meende uit deze ontwik keling te mogen constateren, dat er alle aanleiding is voor een daling van de rente in Nederland. Een spoedige aanpassing van de officiële rente door de Nederlandsche Bank aan de situatie op de geldmarkt leek hem in dit verband niet onmogelijk. Particulieren De Banque heeft het roer in zoverre omgegooid, dat men zich meer zal gaan toeleggen op het aanbieden van bankdiensten aan particulieren. „We gaan ons met het oog op de toekomst meer als een algemene bank ontwik kelen." Reden, waarom de bank dit jaar nog zes nieuwe kantoren in Ne derland wil openen, naast de 23 die er nu zijn, en wel in Hilversum, Bever wijk, Zwolle, Apeldoorn, Sittard en Helmond. Een en ander betekent dat de bank, die nu met zo'n 600 man werkt, er een zestigtal krachten bij zal moeten heb ben, die men lokaal hoopt te kunnen aantrekken. Streven is uiteindelijk om in elke plaats met tenminste 100.000 inwoners een kantoor te heb ben. „Zoals het nu is lopen we gewoon achter bij de andere banken," aldus de heer Wemer. Het jaar 1978 werd voor de „Banque" gekenmerkt door een slechts geringe stijging van de baten en een krachti ge toeneming van de kosten. Hier door bedroeg de nettowinst uiteinde lijk 10,1 miljoen, tegen 10,7 mil joen in 1977. Het balanstotaal steeg met 22,7 procent tot bijna 3 miljard. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Als het de gemeen te Amsterdam ernst is met het aan trekken van industrieën, laat zij dan de 600 ha braakliggende grond, waarover zij beschikt, gratis ter be schikking van de industrie stellen. Deze gedachte opperde drs W. Wer ner, voorzitter van de directie van de Banque de Paris et des Pays Bas. Deze grond, zei hij, ligt al ruim tien jaar braak en in de 17e eeuw heeft de gemeente Amsterdam al eens het zelfde gedaan. Ook Wenen heeft on lang gratis grond ter beschikking van Philips gesteld om daarop ccn fabriek voor videorecorders neer te zetten. De heer Werner meende, dat door het gratis uitgeven van gronden aan se rieuze industriëlen, iets dat overi gens wel zou moeten worden om kleed met waarborgen om te voorko men dat de grond niet in handen van grondspeculanten valt Amsterdam een belangrijke bijdrage zou kunnen leveren op het stuk van de werkgele genheid. Dat hij overigens als een goed bankier zijn eigen portemonnee bij dit plannetje ook niet uit het oog verloor, bleek uit zijn opmerking dat „wat uiteindelijk op deze grond zou worden gebouwd, dan weer zou kun nen dienen als onderpand voor te verstrekken leningen." Rodamco N.V. is het nieuwe onroerend goed fonds van de Robecogroep. Dit onroerend goed fonds is vanaf 22 maart ook in het volledig girale systeem van Amro Effecten-Beleggingsrekeningen opgenomen. Voor nadere inlichtingen kunt t bij uw Amro-vestiging terecht DEN HAAG In waarde is de Neder landse uitvoer in Januari met zes pro cent gestegen in vergelijking met de uitvoer in Januari van het vorige jaar, zo meldt het CBS. De invoer vertoont een waardestijging van twee procent. De invoer beliep in januari 9,5 miljard gulden (januari 1978: 9,4 miljard gul den) en de uitvoer 9.7 miljard gulden (Januari 1978: 9,3 miljard gulden). Wanneer men de in- en uitvoer van aardolie en aardoüeprodukten, sche pen en vliegtuigen buiten beschou wing laat, dan blijkt dat de waarde van de invoer in januari 1979 ten opzichte van Januari 1978 twee pro cent en de waarde van de uitvoer zes procent hoger was. 8. P. C. Meijer fiti i er nu precies aan de hand geweest bij Ogem? De integratie tussen de bouwafdelingen gem en Nederhorst leek half januari een goed haalbare kaart. Het had lang geduurd voor >rt geluiden konden worden gehoord, bijna vier jaar. Maar goed, het was ook niet niks. genlijk failliet Nederhorst moest worden gered. En niemand heeft er wat aan goed geld waad geld te gooien. Nogmaals: dat betekent nog geen apert dubbel-spel van de directie. Maar er werken natuurlijk méér men sen bij Nederhorst en Ogem dan al leen de top. Mensen die misschien wat minder gelukkig zijn met een eventuele fusie. Want als twee afde lingen in elkaar geschoven worden, is er bij voorbeeld één afdelingschef te veel. wéken blijken dan ineens een it ander inzicht te kunnen op- dan het werk van jaren: trekt zich terug. Er worden weinig vleiende dingen ge- i geschreven over Ogem in en parlement. Wie z'n oor te n legt bij Ogem hoort dóór n vleiende opmerkingen over tici en de kranten, die niet 'at er allemaal aan de hand is lelijk méér geïnteresseerd zijn oM „men" wil horen dan in de It geschermd met vaagheden je nu eenmaal niet alles kunt Er zijn beschuldigingen van trouw, naar en vanuit Ogem. lebel en giftig sfeertje. Maar gaat het om het wel en wee e duizenden mensen. Keihard dat die mensen kennelijk te In. rst heeft te veel verlies. De 1 niet méér betalen. De ban en er geen geld in stoppen. En Tja, dat is ook geen liefdadige g, ook al zit er een aantal j°P hoge posten, die tot voor pk christen-politici geweldig lociale, evangelisch-geïnspi- U' trhalen konden houden. Ie praktijk Ie praktijk van het bedrijfsle- kt echter weer eens weerbar- jzijn om zich volgens bijbelse Ie te plooien dan je in een 3mst van de kerk of een poli- hij zou willen. Inspiratie en mooi, maar het levert niet fti paar miljoen op als je die komt. Eigenlijk blijkt dat al uit de in 1975 gemaakte afspraak tussen Ogem en overheid. Ogem zal ongetwijfeld za kelijk enig brood hebben moeten zien in de Nederhorst-bouwbedrijven. Maar wellicht heeft er ook iets ge speeld van een soort christelijk roe pingsbesef om die „naasten in nood" van Nederhorst de hand toe te ste ken. Dat zou in Rotterdam zoals bekend kerks en werks beslist niet verwonderlijk zijn. En de naam Fibbe tot voor kort Ogems topman was niet alleen in de werk-, maar ook in de kerkwereld van Rotterdam niet onbe kend. Maar roepingsbesef of niet: zaken blijven zaken, ook in Rotterdam, ook voor christenen. Vandaar toen, in 1975, al de ontsnappingsclausule: als 't niet lukt, mag Ogem voor de eer bedanken. Dat is dan nu gebeurd. Daar is eigenlijk weinig op aan te merken: zo was het afgesproken. Inmiddels weten duizenden werkne mers en hun gezinnen weer minder dan ooit tevoren waar ze aan toe zijn. Dat doet toch wel zéér. Laten we aannemen: ook bij de Ogem-top. Maar dat er wat gerammeld heeft bij Ogem, dót lijkt onweersprekelijk. Vier jaar lang bezig zijn, vertellen dat je er bijna bent, en dan een paar weken later ontdekken: we zijn er helemaal nog niet en we komen er zelfs nooitOntdekt nu nie mand. een heel jaar lang niét, dat het zó slecht gaat, dat er in een jóar 47 miljoen wordt verloren? Bij één of twee nullen minder is dat nog in te denken In dergelijke bedrijven. Maar 47 miljoen lijkt wel wat veel om „plot seling" ontdekt te worden. Op de arbeidsmarkt van de bouw wordt de grote hoop van het Neder- horst-personeel heus wel opgenomen. Andere bouwbedrijven komen wat sterker te staan. Dat is dan nog alles zins verheugend. Om wie het éigen- lijk gaat, dat zijn inderdaad de direc teuren, de chefs en dat soort lieden. Dié hebben inderdaad alle reden om zich zorgen te maken en die eventuele la-maar-zitten taktiek toe te passen. Nou, laat die dan inderdaad maar zitten met de brokken die ze zelf maakten. En dót soort zaken speelt op heel wat niveaus in geval van samengaan. Bo vendien: je hebt in een bedrijf een bepaalde manier van werken en om gaan met elkaar. Reorganisatie als gevolg van fusie gooit dat meestal danig door elkaar. Of je dan zo érg staat te trappelen om bij de eerste tekenen van financieel onraad aan de bel te gaan trekken? Of denk je: laat maar lopen, „ze" zullen vandaag of morgen wel merken dat het zó in de soep loopt? Maar als dat op een paar niveaus gebeurt in een groot bedrijf, kan dat aardig doortikken. „Ineens" komt dan 47 miljoen verlies opdruiken. Dubbel-spel? Wie het mooier wil zeg gen, spreekt van: „gebrek in commu nicatie". De recente berichten over moeilijkheden in de Ogem-top lijken dat te onderstrepen. Het op z'n zachtst gezegd vervelende Is echter wel dat vele duizenden mensen in hun positie kunnen worden bedreigd door zulk klein-menselijk geétter van anderen over hun eigen positie. Ofmoet je er eigenlijk niet zo'n drukte over maken? Want, wat er gebouwd moet worden, wordt toch wel gebouwd. Slachtoffers Als het nu zo helemaal was, zou je er nog wat vrede mee kunnen hebben, Maar ten eerste zal nauwelijks of niet PrOblGGm aan te tonen zijn of en wie dit soort tactiek heeft toegepast. En in de tweede plaats: er vallen ook zoveel onschuldige slachtoffers. Vaak zijn dat juist mensen, die zo kwetsbaar zijn. Want de goede, knappe, jonge en gezonde mensen, jawel, die krijgen wel weer een baan, of het nu een timmerman is of een afdelingsdirec teur. ben met het overboord vallen van mensen. Maar de sociale opvattingen die ons in Nederland tot dit stelsel van sociale wetten hebben gebracht, staan natuurlijk zélfs niet toe om vrede te hebben met degenen die eventueel op eigen gestookte blaren moeten zitten. Dat je vanuit het christelijk geloof en de bijbel dat zeer zeker niet kunt, hoeft verder niet eens bewezen te worden. Kortom: het verhaal, dat je zo'n Nederhorst-affaire niet moet overdrijven, omdat het in de praktijk om maar een klein gedeelte van die 7500 mensen gaat, lijkt wel aardig. Maar het is volstrekt a-sociaal, on christelijk en goddeloos. ten we elkaar niet wijsmaken, dat we alleen moeten jagen naar „innerlijke vrede". Het slaat ook op water tussen mensen en op aarde allemaal nog aan ellende en onvrede moet worden be streden. Christenen zijn daar dan ook terecht nogal eens mee bezig. Christen-politi ci proberen dat geweldige begrip vre de te vertalen in regels en wetten. Die vormen als het ware de pasmunt voor Je dagelijks boodschappen waarin Je dat grote bankbiljet van de vrede Gods moet wisselen. Op de tocht Maar de oudere, de wat eenzijdig op geleide, niet meer zo gezonde, wat minder produktieve? Die vallen altijd weer overboord. Daar kun je toch geen vrede mee hebben. Zelfs al we ten we dat ze in ons systeem van sociale wetten behoorlijk zullen wor den opgevangen. Het gaat om zoiets als menselijke waarde en een stuk geluk, dat voor veel mensen samen hangt met het hebben van een baan. (Nog even afgezien van de vraag of die koppeling van waarde en geluk aan een betaalde baan terecht is, want daar zou heel wat over te zeggen zijn). Maar aan het féit, dat die koppeling voor veel mensen een realiteit ls, zul len we eenvoudig op dit moment niet mogen voorbijgaan. Daarom kan een verwijzing naar de sociale wetgeving niet zomaar dienen om vrede te heb Inmiddels: met die constatering is het probleem nog geenszins opgelost. Het probleem van vele duizenden ge zinnen van mensen die inmiddels ook weer vier Jaar ouder zijn geworden, die na de schok van het dreigend faillissement in 1975 weer wat grond onder de voeten voelden, en Ineens alle grond weer kwijt zijn. 'Het pro bleem van mensen voor wie geen geld is. Mensen voor wie, ook door voor malige politici, geïnspireerd vanuit het christelijk geloof en de bijbel, geen bevredigende oplossing kan worden gevonden. Een oplossing dus waar je niet maar als mens vrede mee kan hebben, maar ook als christen. Een dat luis tert nog wat nauwer. Want wie als christen het woord „vrede" handen en voeten wil gaan geven, die wil nogal wat. Dat is meer dan: geen oorlog of ellende. Het is er zelfs het absolute tegendeel van! Het is zelfs zó geweldig dat de bijbel die vrede om schrijft als: „het gaat alle verstand te boven". Nu is bij christenen bekend „dat we het volmaakte op deze wereld niet bereiken". Maar dat neemt niet weg, dat je er wel „naar jagen moet". La Een aantal mensen uit dat politieke bedrijf stapte kort achter elkaar het bouwbedrijf binnen. En dan blijkt dat ze met al hun Idealen en motieven en ervaring niet terug hebben van 50 miljoen. Geen pasmunt, geen weer woord. In die situatie van het bedrijf gaat het simpelweg om keiharde eco nomische gegevens, mogelijk ver sterkt door maar al te kleinmensellj- ke factoren. En het gevolg is: 7500 man, waarvoor geen geld ls, staan op de tocht En daar hebben we geen vrede mee. We zijn niet in staat geweest een heel klein plakje van die hele grote vrede voor die mensen af te snijden. En dat is het akelige, misschien wel het ènge van die Ogem-Nederhorst- affaire: geloof is iets dat mensen er op na kunnen houden; geloof met poli tiek verbinden levert voor veel men sen al veel vraagtekens op, al kun Je er eindeloos mee bezig zijn rond vra gen van wat nu wel of niet christelijk kan zijn aan een partij, of rond zaken ln de persoonlijke sfeer zoals abortus; maar geloof of de praktijk van chris telijke politiek te willen vertalen in het bedrijfsleven, levert niets op! Tenminste zoals de zaken er nu voor staan. Hetgeen nog niet bete kent: dat zal dus wel altijd zo blijven. Zeker christenen die toch moeten „Ja gen naar het volmaakte", zullen zich niet néér moeten leggen bij de status- quo. Dat betekent dan wel dat chris telijke politiek zeer radicaal Inzake de hervorming van de onderneming zou moeten zijn. Want dat de over heid door het bedrijfsleven op het punt werkgelegenheid gegijzeld kan worden zo gauw het scheef gaat, en dat we als gemeenschap keer op keer geld in bedrijven moeten stoppen zonder er daarna nog veel zicht op te hebben, ls natuurlijk te dol. Als alle. ook ln kringen van christelij ke partijen, nogal eens gehoorde ver halen over de vrijheid van de onder neming kennelijk alleen maar dienen om winsten ln eigen z^k te steken en de gemeenschap met^de verliezen te confronteren, dan horén die verhalen thuis ln de fabeltjeskrant. Maar pro beer ze dan niet meer als christelijk te slijten! Let wel: het gaat niet om een hetze tegen bedrijven of bedrijfsdirecteu ren. Want dit hele verhaal wil alleen maar duidelijk maken: zelfs als ólles in alle eer en deugd ls gedaan en daar wil lk best van uitgaan dan nóg blijkt de onmacht tot verbete ring: de cijfers winnen het. De ene keer is het Nederhorst. een andere keer Rljn-Schelde-Verolme, een vol gende keer DAF en ga zo maar voort. Als we daar echt van af willen en zoiets als het Ogem-Nederhorst ge beuren geeft daar weer alle aanlei ding toe dan moeten we radicaal zorgen dat zoiets niet maar zó voort kan gaan. Dat kan Je niet laten afhangen van de goede Intenties van een bedrijf of een directeur. Dan overvraag Je ze: zie Ogem. Dus moet dat politiek worden geregeld. Dat zou wel eens een heel wat kritischer toetssteen voor chris telijke politiek kunnen zijn. Ds. P. C. Meijer ls predikant in algemene dienst voor kerk en be drijfsleven van de Gereformeer de Kerken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 21