Lamüe Alcoholgebruik met 400 procent omhoog Wrevel over opschorten bouwplan Leids ziekenhuis Drank relatief steeds goedkoper de krant helpt u op weg 'Zonder argumentatie aangekondigd' VAKANTIE PvdA voor stel: Mavo-opleiding vierjarig maken KLEDING FAMILIEBERICHTEN de krant helpt u op weg Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het gemiddelde alcoholgebruik in Ne derland is tussen 1950 en 1975 met maar liefst vierhon derd procent gestegen. In 1975 werd er twaalf maal meer wijn, zeven keer meer bier en ruim twee maal meer gedistilleerd gedronken dan in 1950. Vergeleken met andere landen in Europa is deze snelle toeneming van het consumptieniveau een opmerkelijke ontwikkeling." Dit schrijft de heer J. de Lint van de stichting voor wetenschappe lijk onderzoek van alcohol- en druggebruik fSWOAD) te Amster dam in het tijdschrift voor alco hol. drugs en andere psychotrope stoffen. Het lijkt hem een riskante zaak voor de overheid om nog langer toe te zien, hoe alcoholhou dende dranken relatief steeds goedkoper worden. Zonder een ge regelde inflatiecorrectie op de ac cijns wordt de prijs van deze dran ken ten opzichte van andere con sumptiegoederen en ook van het besteedbare inkomen namelijk steeds lager. Tussen 1969 en 1973 stegen de kosten van het levensonderhoud met dertig procent en de prijs van het bier met maar vijftien procent. De heer Lint meent niet dat van het alsnog invoeren van beperken de maatregelen in het algemeen en van Indexering van de accijns op alcohol in het bijzonder weinig te verwachten zou zijn. Tenminste niet wanneer deze maatregelen een onderdeel gaan vormen van een veel ruimere preventieve aan pak. „Voor veel alcoholproblemen is er maar één haalbare oplossing en dat is preventie." Ziekten Het ligt voor de hand dat met een sterke toeneming van het gebruik van alcoholhoudende dranken een meer frequent voorkomen van al lerlei afwijkende gedragingen en ziekten kan worden verwacht, al dus de heer De Lint. Buitensporig drinken speelt in het ontstaan van beide een duidelijke rol. In zijn artikel noemt hij als verkla ring van de oorzaken van de vier honderd procent verhoging van het gemiddelde alcoholgebruik een aantal punten. Nederland was in de Jaren tot 1950 een eiland van matigheid vergeleken met zijn buurlanden. Het is daarmee ech ter sindsdien steeds inniger in cul tureel en economisch opzicht ver bonden geraakt. De vraag is dus niet alleen: waarom is de con sumptie nu relatief hoog, maar ook: waarom was de consumptie toen zo laag. Een tweede punt is dat het be steedbare inkomen de laatste ja ren sterk is toegenomen. terwijl de prijs van alcoholhoudende dran ken sterk is gedaald. De concurre rende positie van het alcoholge bruik tegenover andere mogelijke consumptieve gedragingen is hier door ongetwijfeld versterkt. Ver der moet meer alcoholgebruik be tekenen dat andere bestedingen van tijd en geld kennelijk minder aantrekkelijk of minder noodza kelijk zijn geworden. Het drinken van water, melk en thee is bij voorbeeld minder in trek. terwijl bestedingen aan het gezin (wegens de daling in het geboortecijfer en de betere sociale voorzieningen) nu minder aan trekkelijk zijn. In het totale con sumptieve gedragspatroon is daarom ruimte gekomen wat tijd, geld. energie en belangstelling be treft die onder andere meer alco holgebruik mogelijk hebben ge maakt. aldus de heer De Lint. DONDERDAG 22 MAART 1979 TROUWKWARTET Bedroefd, maar dankbaar voor wat 3 ons is geweest geven wij kennis van het o den van mijn lieve vrouw, onze lieve moefti oma. Pietertje van der Wal-Vriec^' op de leeftijd van 69 jaar. Efeze 2:8 Bennekom: J. van der Wal Hardegarijp: Koos van der Wal Sipi van der Wal-de Haan Tjitske, Rudolf, IJpe-Martiji Groningen: Niek van der Wal Christien de Graaff Roland van der Wal Fokje Jensma Bennekom, 21 maart 1979 Margrietlaan 76 Voorafgaande aan de rouwdienst is er ge e heid tot condoleren in gebouw 't Kerk yg achter de Oude N.H. kerk te Bennekom, i dag 26 maart a.s. om 12.00 uur. De aanva^jj de rouwdienst is om 12.30 uur. 'l Op deze wijze geven wij uitdrukking va J medeleven met de familie Blok, die Antoinette i* (4e klas Havo)" (ee ei zo plotseling moet missen. e« Wij weten dat onze God haar uit de dood tot het nieuwe Leven met Hem. Hij sterke hen en ons allen in dit gelooi Namens allen, die aan en met he j College Griftland verbonden zijn, "j J. J. W. Mulder, rector. J1 Soest, 21 maart 1979. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Bestuur en direc tie van het Academisch Zie kenhuis in Leiden hebben ontstemd gereageerd op het besluit van minister Pais van onderwijs en wetenschappen om de uitvoering van nieuw- bouwplannen in Leiden op te schorten. Minister Pais ge lastte de directie van het AZL dinsdag, de nieuwbouw waar mee in april een begin ge maakt zou worden, uit te stel len in afwachting van de defi nitieve besluitvorming in de ministerraad. Het ziekenhuisbestuur is ln hoge mate verbaasd over de plotselinge beslissing van de minister, omdat deze zonder nieuwe argumentatie is aangekondigd. Algemeen directeur dra J. B. M. Verhey: „Het ls onjuist om zoiets zo kort voor het begin van de nieuwbouw te beslissen. Vele Jaren zijn we bezig om de bouw voor te bereiden. Als dit kabinet er ln het kader van de bezuinigingen anders over denkt dat het vorige, is dat zijn goed recht. Maar dan moet men ons niet afgelopen Jaar blijven verzeke ren, dat we mogen gaan bouwen." Ook als de ministerraad eind mei zou besluiten, dat er ln Leiden toch mag worden gebouwd, ondervinden de plannen toch vertraging. Het AZL- bestuur is vrijwel rond met de archi tect en de bouwers. Volgende maand zou een begin worden gemaakt met grondwerkzaamheden en in augustus zou de eerste paal geslagen kunnen worden. De kosten van het nieuwe hospitaal, dat in de plaats komt van het huidige paviljoensysteem, wer den in 1977 geraamd op vierhonderd miljoen gulden. Capaciteit De capaciteit van het nieuwe gebouw zou achthonderdvijftig bedden be slaan. Het vorige kabinet gaf in mei 1977 toestemming voor de nieuw bouw. Uitstel van de bouw is volgens direc teur Verhey des te meer onaanvaard baar. omdat het ziekenhuisbestuur in DEN HAAG (ANP) Het PvdA-ka- merlld Martin Konings heeft gisteren een initlatiefpontwerp ingediend, waarin hij voorstelt te komen tot een vier-jarige mavo-opleiding. Volgens het Kamerlid is in kwalita tief opzicht het drie-Jarig mavo van betrekkelijk geringe betekenis. In het voorstel wordt uitgegaan van een Ingangsdatum van 1 augustus 1981. met dien verstande dat een op 1 augustus van dit Jaar aangevangen mavo-studie tenminste vier Jaar zal duren Voor die leerlingen, die per 1 augustus aanstaande het tweede stu diejaar beginnen en bij wie mogelijk verwachtingen zijn gewekt met be trekking tot het driejarig mavo blijft de situatie ongewijzigd Per 1 augus tus 1981 zou bij aanvaarding van het Initiatief voorstel het drie-Jarig mavo beéindigd zijn. kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18 00-20 00 uur opa en oma Antoons Van harte gefeliciteerd met uw 35-jarig huwelijk. Uw kleinkinderen, Linda, Erwin, Raoul, Esther, Danny. Leonie en Sander ..Zalig hij. die in dit leven, Jacobs God ter hulpe heeft." Ruim 10 maand"-, na vader heeft de Here tot Zich genomen Zijn kind, onze lieve en altijd zorgende moeder, groot- en overgrootmoeder Margaretha Alida Renkema-Koning op de leeftijd van 82 jaar. Grote dank leeft in ons hart voor alles wat God ons in haar gegeven heeft. Grootegast, 20 maart 1979 De Klinckert 54 Valthermond: R. Renkema M. H. Renkema-Noorlag Oldekerk E. C. Renkema-Renkema A. Renkema Oldekerk: W. P. Renkema N. R. Renkema-Bosch Winsum (Gr.): Tj. Prins-Renkema J. Prins Maarn (U): J. A. Renkema M. Renkema-van der Kooy klein- en achterkleinkinderen De rouwdienst zal worden gehouden op zater dag 24 maart 1979 in de Geref. kerk te Olde kerk. aanvang 13.30 uur. De begrafenis zal hierna plaatsvinden op de begraafplaats te Niekerk. Gelegenheid tot condoleren vrijdagavond 23 maart a.s. aan huis. De Klinckert 54 te Groote gast en na de begrafenis. De Heere zal Uwen uitgang en Uwen ingang bewaren van nu aan tot in eeu wigheid. Psalm 121 8 Heden overleed in de gezegende leeftijd van 93 j| jaar mijn geliefde vrouw, onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder Aaltje Huisenga echtgenote van Jan Ernsting. Uit aller naam: J. Ernsting Wzn. Z.O. Beemster, 20 maart 1979 Purmerenderweg 138. De overledene is opgebaard in de aula van Zuiderhof in de Z.O. Beemster. De teraarde bestelling zal plaatsvinden op zaterdag 24 maart. Na afloop van een rouwdienst om 11.00 uur in de aula op de begraafplaats in de Midden-Beemster. Na afloop van de plechtigheid zal er gelegen heid zijn tot condoleren op het huisadres Pur merenderweg 138 te Z.O. Beemster. Vertrek vanaf Zuiderhof om 10.30 uur. Met verslagenheid heeft het bestuur van de studentenvereniging „John Smyth" van het Seminarium der Unie van Baptistengemeen ten in Nederland kennis genomen van het plotseling overlijden van Ds. J. van Dam Door zijn werk op „De Vinkenhof" hadden wij een bijzondere band met hem. Zijn vrouw en kinderen bidden wij Gods kracht en nabijheid toe. Uit naam van alle studenten: Nico van der Leer. voorzitter Vera Huizing-Cnossen. secretaresse Bosch en Duin. 21 maart 1979. In de vroege ochtend van de aardse eerste lentedag ging onze lieve moeder, oma en zuster Renstje Oosterhoff-Kooi in tot de nimmer eindigende zomer van de nieuwe hemel en de nieuwe aarde. Ruim 11 jaar geleden ging onze vader en opa Hilko Oosterhoff haar voor. Zij werd bijna 87 jaar. Wij zijn de Here dankbaar voor haar leven hier, waarin zij niet alleen voor ons, maar ook voor heel veel anderen zo veel heeft mogen betekenen. Vader zocht reeds voor deze dag als troost het Evangeliewoord in Johannes 14:1-6. Drachten, 21 maart 1979 Bejaardencentrum „De Warrenhove". De Warren 8. Veenhuizen: Sicco Oosterhoff Roelie Oosterhoff-Dijkstra Leeuwarden: Ettie Groenewold-Oosterhoff Henk Groenewold Apeldoorn: Eppo Oosterhoff Gé Oosterhoff-Stienstra Menno Oosterhoff Chris Oosterhoff-Veninga met klein- en achterkleinkinderen Drachten: C M. Kooi Op maandag 26 maart om 13.30 uur wordt in de Herv. kerk te Haulerwijk een dienst van Woord en Gebed gehouden met aansluitend daarop de begrafenis. Hierna is er gelegenheid tot condoleren. Wil hopen te beleven, dat u nog vele jaren cpaenonuï <5?otr-nmc\?//k m S&itlbt l\mdiikglikvccrJ mtlutr bumfyksfêat op 22 nitir! iqpy GUdvécIt sSjtkhmnis 4 Linnen doorknoopjurk met opstaand boordje. In geel, groen en naturel.inn Mt.36t/m42. OT." A Printjurk met platte plooien vanuit de schouder. In écru. geel en olijf, fyn Mt. 36 t/m 42. tJmK 1973 besloot nog geen nieuw zieken huis te bouwen, omdat het zuiniger aan wilde doen. „Wij liepen dus eigen lijk al vooruit op de huidige bezuini gingsgedachten Achteraf hebben wij gelijk gekregen. Maar waren we toen direct begonnen vlak na Amster dam dan had er nu al een deel gestaan." Volgens Verhey is een nieuw acade misch ziekenhuis in Leiden een be langrijke verbetering van de huidige situatie. „Voor een goede bedrijfsvoe ring en ten behoeve van de patiënten is het nodig snel met de bouw te beginnen. En de vierhondermiljoen gulden zijn er binnen een paar jaar dik uit. Nu hebben wij per jaar al de helft aan exploitatiekosten. Nieuw bouw zou ons ziekenhuis veel effi ciënter maken." De nieuwe modelijn met accent op schouders en taille vindt u natuurlijk in de Harmony kollektie. Waarin modetrends harmonieus samen gaan met stijl en vrouwelijkheid. Voor de vrouw die bewust en met smaak haar mode kiest. -w" natui ►Jurk met ingeweven struk- tuurtje en modieuze mouw inzet. In oker en «y*n naturel. Mt. 36 t/m 42JUÜT

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 14