amer ook tegen middenschool Nieuw: de Meesrente-rekening van Mees &Hope. 71% Salaris welzijnswerkers m universiteit kost studenten een den per studie-uur Een combinatie van de beste spaarvormen. De Meesrente-rekening. Wij durven elke vergelijking aan. Boek van de maand. Over de dag dat de rails krom trokken en de koeien in de IJssel zwommen... Over noodweer, zeilweer, elfstedentochtweer en honde- In speciale Boek van de Maand oplage f22,50. Na 31 maart f37,50. f3.000,- Bank Mees Hope nv Amsterdam Hoge rente Vrije opname Méér geld opnemen Onroerend goed 24 Medicijn van drogist niet meer vergoeden Vaccinatiegraad in Nederland relatief hoog i IRDAG 22 MAART 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET P6-RHS11 nze parlementsredactie JAAG De Amsterdamse wijk oud-west krijgt geen middenschool. Een meerderheid e Tweede Kamer, de regeringsfracties, oordeelden gisteren dat minister Pais van rijs en wetenschappen er goed aan heeft gedaan geen toestemming te geven voor het ment. lie van D'66 en PvdA om de er alsnog toe te bewegen het' d te keuren zal het derhalve en. De minister gai de ge- Amsterdam op 19 februari te dat hij niet kon iristemihen middenschool, die het vol- susjaar van start zou moeten denschool is een soort ver- irugklas van drie jaar voor die van de lagere school In die klas zitten kinderen richtingen van het voortge- erwijs. Leerlingen die een he kant uit gaan, en kinderen op universitair onderwijs lden zitten in dezelfde klas mnen hun eigen vakkenpak- Op die manier wordt de leus langer uitgesteld. Bo- heeft deze versmelting een uitwerking op de algemene iling van kinderen, zo blijkt rimenten. st e partijen menen dat deze funest is voor elke vemieu- het onderwijs straks te staat De argumenten van ter snijden naar de mening ippositie in generlei opzicht stelt men dat fusieproble- er in de toekomst altijd zul- optreden. Niet alleen bij pholen, maar vooral ook om- aantal kinderen dat naar lat steeds kleiner wordt. De ledurele moeilijkheden kon- al twee jaar geleden worden toen toestemming werd ge- 'oor voorbereidingen die worden getroffen. lat de basis te smal is, weer- n Kemenade (PvdA) met te at er al veel experimenten rbij slechts een school in het Het feit dat de leraren van il Tasmanscholengemeen- it instemmen, kan naar zijn Van Kemenade noemde dat punt van mevrouw Ginjaar-Maas „ongeloof lijk". Hij wees op buitenlandse onder zoekingen die hebben uitgewezen dat de middenschool „werkt". Tot de bewindslieden zei hij: „Hou op met te praten over faire kansen voor iedereen. Zeg gewoon dat het niet in je politiek past, als je dit soort projec ten voor kansarmen van de hand wijst." Bezetting minister Pais mening nooit een argument zijn voor een minister van onderwijs. Mevrouw Ginjaar-Maas van de WD kon zich goed verenigen met de me ning van de minister. Zij vroeg zich bovendien af of de middenschool wel zo goed is. „Dat moet allemaal nog blijken," meende zij. In deze kwestie voegde ze aan de argumenten van Pais nog het volgende toe: „Je moet kinderen uit een kwetsbare wijk niet bloot stellen aan experimenten." Ongeveer twintig ouders uit Amster dam hebben gisteren de hal van het ministerie van onderwijs en weten schappen bezet. Ze wilden minister Pais spreken, na zijn weigering in te stemmen met een experimentele middenschool in Amsterdam-Oud- West. Het experiment is voorbereid en moet volgens de betrokken ouders, het gemeentebestuur en deskundigen met het nieuwe schooljaar beginnen. De rijksoverheid heeft evenwel een spaak in het wiel gestoken, aldus de ouders, die vinden dat minster Pais op zijn beslissing dient terug te komen. Nadat de Amsterdammers hadden vernomen, dat minister Pais bereid is met hen te praten voor de kwestie in de Tweede Kamer aan de orde komt, werd de bezetting opgeheven. ADVERTENTIE De mens en het weer. Een schitterend kijk-, lees- en opzoekboek.Geschreyen door Chriet Titulaer. Een boek dat zo'n 70 onverwachte aspecten van een alle daags onderwerp behandelt. Zoals „weer en veiligheid" of „weer en economie": eneigie, kleding, werkgelegen-, heid, landbouw; verder over Windwijzers, molens, kunst, wadlopen etc. Dit alles rijk geïllustreerd met meer dan 3001 foto's,waarvan 160 in kleur. Deze aanbieding is geldig t/m 31 tnaart. Echter zolang de voorraad strekt. :e onderwijsredactie AAG Studenten aan de open universiteit, moeten iie-uur een gulden aan cursusgeld betalen. Wie zich !t voor de doctoraal studie moet 5400 gulden bijdra- or het licentiaat is het cursusgeld op 3600 gulden Deze bedragen komen overeen met de verwachte lur: 5400 uren voor het doctoraal en 3600 voor het it. en Vervolg van pagina 1 De verklaring noemt handhaving van de vastgestelde financiële ruimte „onvermijdelijk". Die ruimte is afge stemd op een situatie waarin ook de salarissen bij gesubsidieerde instel lingen worden gekort. Het kabinet is bij een nieuw conflict met de bonden van ambtenaren niet bij voorbaat verzekerd van de steun van beide regeringspartijen, CDA en WD. In oktober vorig jaar, bij het Kamerdebat over Bestek '81, ver wierp de Kamer een D'66-motie waar in stond dat werknemers in gezond heidszorg en bij gesubsidieerde in stellingen „niet, of althans niet ln dezelfde mate" gekort zouden mogen worden als de ambtenaren. De WD stemde tegen deze motie, maar het CDA was voor. Dat de motie niet werd aangenomen kwam doordat de PvdA tegenstemde, vanwege het feit dat de motie suggereerde dat de kor ting bij de echte ambtenaren kon doorgaan. De PvdA was tegen die korting. Inmiddels is die echter een feit, zodat hierin geen reden meer zou liggen voor de PvdA tegen te stem men als de motie opnieuw in stem ming zou komen. Achtergrond van de motie en van het CDA-standpunt is de volgende. Amb tenaren volgen, via het „trendbeleid", het gemiddelde van de CAO-lonen. Als er een algemene loonmatiging komt, matigen de ambtenaren dus automatisch mee. Toch ziet het kabi net reden voor een afzonderlijke ma tiging bij de ambtenaren, vanwege „vooral de zekerheid van rechtsposi tie" en „daarnaast" het feit dat amb tenaren minder sociale premies beta len en daardoor al Jarenlang van een zelfde bruto verhoging als de CAO- lonen toch netto meer overhouden. Aldus stond het in Bestek '81. De salarissen van werknemers bij ge subsidieerde instellingen zijn op hun beurt weer gekoppeld aan de salaris sen van ambtenaren. Volgens Bestek '81 zouden zij ook moeten meedoen in de korting van de ambtenaren. De argumenten, die het kabinet gaf voor de korting, gelden echter niet of in mindere mate voor de welzijnswer kers. ZIJ betalen dezelfde sociale pre mies als werknemers in het bedrijfsle ven. Ook is hun rechtspositie en ook hun pensioenpositie in de meeste ge vallen duidelijk minder sterk dan bij de echte ambtenaren. In de door het CDA gesteunde D'66 motie werd dit verschil tot uiting gebracht. De bon den van ambtenaren beroepen zich nu op deze verschillen ln positie tus sen echte ambtenaren en welzijns werkers. Bij de werkgevers ln het bejaardenwerk hebben zij nu gelijk gekregen, maar niet bij het kabinet ABVA-bestuurder Geradts liet giste ren weten dat de bonden nog voordat de CAO bejaardentehuizen werd af gesloten, het kabinet hadden laten weten te willen praten over een sala riskorting, op voorwaarde dat het ka binet dan extra arbeidsplaatsen zou scheppen. Het kabinet heeft dit vol gens Geradts van de hand gewezen, „om onbegrijpelijke redenen. Men wil waarschijnlijk slechts domweg bezui nigen". Als extra arbeidsplaatsen worden geschapen, zou Bestek '81 echter evenmin worden gehaald als wanneer de korting niet door zou gaan. Geradts waarschuwde het kabinet niet over te gaan tot het besluit de CAO bejaardentehuizen volledig on geldig te verklaren. „Dan krijgt dit kabinet de hele vakbeweging over zich heen. Dat zou een volkomen on aanvaardbare inbreuk betekenen op de onderhandellngsvrijheld van de vakbeweging." Steun Het kabinet kan wel rekenen op de steun van de regeringspartij WD. Kamerlid Evenhuls zei desgevraagd het Juist te achten als het kabinet het overleg met de bonden nu ingaat met als uitgangspunt dat de welzijnswer kers eenzelfde korting ondergaan als de ambtenaren. Bij het Bestek-debat is met steun van het CDA een WD- motie aangenomen, waarin ook wordt gewezen op de netto salarisver schillen tussen echte ambtenaren en welzijnswerkers, en waarin wordt ge vraagd te streven naar opheffing van deze verschillen en „dit vraagstuk nader ln studie te nemen." Deze aan genomen motie blokkeert volgens Evenhuis echter geenszins het door voeren van een korting bij de wel zijnswerkers. Aan de studie wordt inmiddels druk gewerkt, maar het is nog niet te zeg gen wanneer ze klaar zal zijn, zo deel de een woordvoerder van het ministe rie van binnenlandse zaken desge vraagd mee. in het eindrapport van de die de open universiteit ■bereid. Het eindrapport is zul ifficieel aan minister Pais de^en. Na de toestemming start duurt het nog twee- jaar voor de open universi- te draaien. In het totaal >en universiteit aan 30.000 onderwijs verstrekken. ouw van de centrale vesti- de open universiteit is 29 lilden gemoeid. tot de open universiteit t betekent dat geen einddi- ïeen school voor voortgezet zal worden geëist. De stu- afhankelijk van de tijd die voor de studie heeft, een idieprogramma samenstel- tudie is nauwelijks aan een plaats of tijd gebonden. Per een studiecentrum worden voor de persoonlijke bege- de samenkomst van werk- iniversiteit moet als tweede envijs de druk op het dag- wegnemen. De studiemo- :n staan op gelijk peil met s aan de universiteiten en ïolen voor hoger beroepson- Wel kunnen de studenten een korter of langer studie- het licentiaat en het lelijk, dat de open universi- it jaar, zij het bescheiden, p de begroting van onder- etenschappen voor dit jaar or ƒ2,5 miljoen uitgetrok- de hand van een beleidsno- ninister Pais, kan de Twee- r spoedig het groene licht ir de opbouw van de nieuwe achtingen leven bij de com- orbereiding open universi- aanbieding van haar eind- eeft ze dit gisteren in Den elicht. De studieprogram- e open universiteit kunnen jaar gereed zijn. Over een i zal het instituut volgroeid 'orden genoemd. Met een\ start is reeds rekening ge- de meerjarenplanning van ïrte voor het wetenschappe rs. t denkt de commissie defi- de vestigingsplaats van de srsiteit te adviseren. ADVERTENTIE De vele bankinstellingen die Nederland rijk is, hebben een aantal spaarrekeningen waarvoor globaal geldt: hoe hoger de rente, hoe moeilijker het is weer aan uw geld te komen. De inventieve ban kiers van Bank Mees Hope hebben nu echter een nieuwe spaar- vorm gecreëerd, die én een hoge rente geeft, én veel mogelijkheden biedt om over uw geld te beschik ken. Desnoods zonder opzeg termijn. Het percentage wordt maan delijks vooraf vastgesteld. In maart en ook in april 1979 bedraagt het 7%%. Een zeer hoge rente voor een spaarvorm waarbij zoveel mogelijk is. De rente wordt éénmaal per jaar (begin januari) bijgeschreven en blijft gedurende een maand na bij schrijving vrij opneembaar. Van een Meesrente-rekening kunt u elke maand vrijelijk tot f3.000,- opnemen. En in de dure deeembermaand zelfs tot f6.000- uw "13e maand"). Als u méér geld wilt op nemen, dan kan dat ook. Maar dan moet u wel een opzegtermijn in acht nemen van 24 maanden. Indien u onmiddellijk over meer geld wilt beschikken, dan wordt er 2% ingehouden over het bedrag bo ven de vrije opname. Dat betekent, dat uw geld dus niet "vast" staat. Indien u als Meesrente- rekeninghouder geld nodig heeft voor de aanschaf van onroerend goed, dan kunt u het benodigde bedrag ook vrijelijk van uw tegoed laten overmaken zonder opzeg termijn en zonder boetebetaling. En uiteraard buiten de vrije op name van drieduizend gulden per maand om. De Meesrente-rekening biedt u dus een combinatie van de beste spaarvormen. Hoge rente en veel mogelijkheden tot vrije opnamen. Méér en persoonlijker informatie kunt u aan de balie van onze kantoren ontvangen. U kunt ook een folder of nadere informatie aanvragen onder nr. 010 - 63 28 89 of020 - 527 23 32. HOGERENTE MAANDEN OPZEG TERMIJN OF 2%. in maart en april 1979*. VRIJE AANKOOP OPNAME BEDRAG ONROEREND GOED VRIJ OP PER MAAND NEEMBAAR. (plus een 13e maand). Dagelijkse renteberekening wordt toegepast. Daar kan men u desgewenst ook informeren over de mogelijkheid om giraal op de Meesrente-rekening te storten vanaf uw giro- of bankreke ning. Dat maakt het nog eenvoudiger. Kantoren: Amsterdam, Herengracht 548, tel. 020-527 9111. Rotterdam, Coolsingel 93, tel. 010 - 63 2911. 's-Gravenhage, Kneuterdijk 13, tel. 070-92 40 31. Voorts te: Alblasserdam, Arnhem, Delft,Eindhoven,Groningen, Haarlem, Heerlen, Schiedam. Utrecht, Vlaardingen en Zaltbommel. Hamburg. Pelzerstrasse 2 (hoek Rathausstrasse), tel. 040 - 33 17 21 Prins Pleter Christiaan, de zoon van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven ls vandaag zeven jaar ge worden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Drogisterij-artikelen moeten ln de toekomst niet meer worden vergoed door het zieken fonds. Dat is de mening van mevrouw Veder-Smit, staatssecretaris van volksgezondheid. Er moet een lijst worden opgesteld van geneesmidde len, die niet door het ziekenfonds worden betaald, zo schrijft ze de Zie kenfondsraad. Het is weliswaar geen grote besparing maar als onderdeel van een pakket van meer maatrege len zou hij zinvol kunnen zijn, aldus de staatssecretaris. Al eerder hebben CDA en WD te kennen gegeven dat er in het zieken fondspakket gesneden kon worden, als het om dit soort verstrekkingen gaat. Ze vragen de raad ook om ad viezen over maatregelen die iets aan de prijs van geneesmiddelen zouden kunnen doen en manleren aan te dra gen die de vraag naar medicijnen een beetje kunnen drukken. Volgens de staatssecretaris hebben kosbeheersing en kwaliteit van ge neesmiddelen niets met elkaar te ma ken. Zij vindt dat als er een genees middel hier op de markt komt, dat veel duurder is dan in het land waar het wordt gemaakt, de patiënt zelf maar moet betalen. Herschrijven Bovendien moet een apotheker het recept van een arts kunnen herschrij ven als hij vindt dat hij Iets beters en goedkopers ln huis heeft dat dezelfde helende werking heeft. In de praktijk zou dat al gebeuren. De' staatssecretaris merkt op dat in Ne derland een kleine zeventig merken geneesmiddelen worden voorgeschre ven. Als er iets goedkopers op de markt is moet het gebruik daarvan worden gestimuleerd. Artsen en apo thekers moeten verder spoedig over eenstemming bereiken over de hoe veelheid medicijnen die aan patiën ten worden voorgeschreven. Die twee groepen zijn vorig jaar niet tot over eenstemming kunnen komen. Me vrouw Veder doet een beroep op art sen en apothekers om het overleg spoedig voort te zetten. Mevrouw Veder-Smit geeft met de besnoeiingen op de verstrekkingen binnen het ziekenfondspakket een van de maatregelen aan, die straks moeten lelden tot een besparing van zeshonderd miljoen gulden in de peri ode tot 1981. Het zoeken naar andere mogelijkhe den van besparing ls noodzakelijk geworden, nu de vijf gulden eigen bijdrage van de baan is. In september verwierp de Kamer het plan van de honderd gulden eigen risico. Volgens Bestek '81 moet volksgezondheid toch zeshonderd miljoen gulden be sparen ln de komende twee Jaar. Lub bers (CDA) vroeg het kabinet toen met een breder pakket van maatrege len te komen, dat tot die besparing zou kunnen leiden BILTHOVEN (ANP) - Mede door het praktische voordeel van het gecombi neerde DKTP-vaccin (difterie, kink hoest, tetanus, polio) dat sinds 1962 in het landelijke vaccinatie-program ma wordt gebruikt, is de vaccinatie graad in Nederland 95 procent. Dat wil zeggen hoger dan ln de ons omrin gende landen. Dit zei gistermiddag prof. dr. H. K. A Visser op het rijksinstituut voor de volksgezondheid (RIV) in Bilthoven bij de uitreiking van de dr. Saai van Zwanenbergprijs 1979 aan de immu- noloog dr. H. H. Cohen. Dr. Cohen (56), die directeur is van het RIV, kreeg de prijs (een penning en een bedrag van tienduizend gulden) voor de bijdrage die hij als leider van een groep deskundigen heeft geleverd aan de produktie van kwalitatief hoogwaardige DKTP-vacclns. De Jury zegt in haar rapport dat dit ertoe heeft geieid dat in Nederland difterie, kinkhoest en polio vrijwel verdwenen ziekten zijn en dat ook het aantal gevallen van tetanus sterk ls verminderd. In speelgoed gestikt ZUIDHORN (ANP) - In Zuidhom is een baby van een half jaar in zijn wiegje om het leven gekomen. De Jongen, Lammert Martijn Klaren, had een stukje houten speelgoed in zijn vuistjes en heeft dit in zijn mond je gebracht, waarna verstikking volgde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11