Oorlogstuig wekt onrust gamer wil termijn topping verlengen Debat in parlement Israël rouw Commentaar 'te oud' voor verpleegster ;ernationale rechtsorde arissen hogere ambtenaren Honderden granaten in tankgracht bij Limburgse Hunsel Bemiddelingsrol Albeda onzeker L jl aftakeling dure vulpen heel eenvoudig raadsel mag niet iNSDAG 21 MAART 1979 TROUWKWARTET 5 tn van de belangrijkste internati- conferenties, het onder aus- van de Verenigde Naties «rde overleg over het zee- is deze week zijn achtste Ie ingegaan. Reeds bij het be de fundamentele con- tussen de verschillende nemende landen aan het licht het bange vermoeden over- *t dat er ook dit jaar geen ^liten kunnen worden geno- Dat ook dit jaar er geen nationale regels over de ex- itie van de oceaan- en zeebo- kunnen worden opgesteld, id ook deze conferentie net als zo andere grote VN-conferenties gebed zonder eind dreigt te rt en. En als er één conferentie ar op korte termijn resultaten ^>ekt moeten worden dan wel Wat de Verenigde Naties ogen staat is een rechtvaardi- erdeling van de rijkdommen n; op en onder de wateren te zijn, zodanig dat ook de die niet aan zee liggen en nden die niet over het kapitaal geavanceerde technologische is beschikken om deze rijk- te exploiteren, er van *4en meeprofiteren. Zonder een internationale regeling zal het recht van de sterkste over heersen en zullen inderdaad de hoog ontwikkelde en kapitaal krachtige landen, en zeker niet de derde wereld, de oceaanbodems afgrazen en zal de vergroting van de kloof tussen rijk en arm, tussen macht en machteloosheid een nieuw impuls krijgen. De tijd dringt, want de technische en kapitaalkrachtige giganten in de westerse' wereld staan te dringen om tot exploitatie over te gaan en zonder een internationale regeling zal niemand hen kunnen tegenhou den. En wat misschien belangrij ker is: daarna zal het vrijwel on mogelijk zijn hun de „verkregen rechten" weer te ontnemen. De conferentie is eveneens zo be langrijk omdat bij dit overleg de leden van de Verenigde Naties blijk kunnen geven van hun poli- v tieke wil om van hun organisatie een orgaan te maken dat regelend optreedt en het internationaal be lang laat prevaleren boven het ei gen nationale belang, kortom: de internationale rechtsorde bevor dert. inze sociaal-economische redactie HAAG Het is nog geenszins zeker dat de aftopping „jfle salarisstijging voor hogere ambtenaren dit jaar voor lg ts een keertje plaatsvindt. De Tweede Kamer aanvaard- steren een PPR-PvdA-motie waarin het kabinet wordt agd een dergelijke aftopping ook in 1980 en 1981 voor te rei n aan de bonden van ambtenaren. ér Wiegel (binnenlandse zaken) s fh tegen de motie verzet. Toch het CDA ervoor, waardoor de K ^met de linkse partijen mee een •heid kreeg. WD. SGP en jgétemden tegen. ?r on )pping is door minister Wiegel, |k tegen zijn zin, doorgevoerd x"ldringen van de drie grote cen- edjvan bij FNV en CNV aangeslo- pnden van ambtenaren. Ook Onden bedoelden echter de af- slechts voor een keer. Zij hiermee een apart potje vullen Ihoeve van werkgelegenheid ende maatregelen. Op deze ik* wilden de bonden een voor- aan het bedrijfsleven, /aiiar de aftopping worden over- ;n, dan zouden ook volgende art de ambtenaren automatisch d« ider een aftopping vallen, om- eigp salarissen passief die van de het bedrijfsleven volgen. De viomen rpptie heeft echter als dl dat ook zonder navolging van riefpping in het bedrijfsleven de van ambtenaren er komend ;r mee te maken krijgen. ^>A steunde de motie met-name het vond dat bij de algemene op de salarissen van over- rsoneel de korting voor de i ambtenaren nog wel wat du mogen zijn dan 0.7 procent k If jaar. Als er echter, zoals in tegelijkertijd een aftopping W indt, is de 0.7 procent ook in gen voldoende. Voorstellen PvdA om de korting voor de nu nbtenaren nog groter te ma- al voor de laagsten wat kleiner procent, werden verworpen ing datieven tner verwierp ook de PvdA- >m de korting voorlopig tot dit -rij beperken. Het CDA was tevre- 't de bereidheid van minister voor de komende twee praten over alternatieve be- •rêfcgen bij de ambtenaren, wgn- ch daarvoor mogelijkheden door Barend Mensen HUNSEL De mensen tussen de plaatsjes Venlo en Roer mond en langs het Kanaal Wessem-Nederweert. zoals Beesel en Hunsel met zijn vijf kerkdorpen, maken zich ongerust over het vele oorlogstuig dat her en der verspreid in de Noordlim burgse grond zit. In 1944 is aan de oevers van de Maas verbeten gevochten. Tussen de oprukkende geallieerden en de zich met hand en tand verdedigende Duitsers wisselden de krijgskansen keer op keer. Om de haverklap moesten stellin gen worden ontruimd en bleven grote voorraden projectielen achter. Token de geallieerden na het misluk te Ardennenoffensief van de Duitsers de Maas definitief passeerden, en het oorlogsgeweld in dit anders zo stille gebied voorbij was, zaten met name de boeren met grote aanvallen grana ten en andere munitie „in hun maag". De munitie werd provisorisch gebor gen, zoals in de tot de gemeente Bees el behorende buurtschap Rykel. Daar werden in een tankgracht honderden Duitse mortiergranaten gedumpt Dat gebeurde met medewerking van de Nederlandse Heidemaatschappij. Elders groeven de boeren zelf kuilen van een meter of twee diep om oorlogstuig in te begraven. Op weer andere plaatsen soms werden grana ten aan het oog onttrokken door er „gewoon" een bergje zand op te gooien. Zo voorzichtig als het personeel van de Explosieven Opruimings Diensten EOD te werk gaat als er bommen of granaten moeten worden opgeruimd, zo slordig werd toen omgesprongen met al dat gevaarlijke Amerikaanse. Engelse en Duitse spul. Vergeten aandienen. Komen die mogelijkhe den er niet. dan stemt het CDA ook in met voortzetting van de korting van 0.3 tot 0.7 procent. Het hoofdbestuur van de KABO (ambtenarenbond NKV) heeft giste ren besloten geen acties meer te voe ren tegen de Bestek-korting op de salarissen van overheidspersoneel. De KABO had in november formeel de acties slechts opgeschort. Vorige week besloot de ABVA (NW-bond) al tot. formele beëindiging van de opge schorte acties. De KABO blijft de kortingen nog steeds afwijzen, maar heeft zich nu bij de uitslag van de politieke beslissing van regering en parlement neergelegd. Inmiddels heeft de CHA (hogere amb tenaren) „heftig verontwaardigd" ge reageerd op de wijze waarop minister Wiegel de aftopping wil uitvoeren Zonder korting en zonder aftopping zouden alle ambtenaren er op 1 janu ari 2,2 procent bij krijgen. De aftop ping houdt in dat ook de hogere amb tenaren niet meer krijgen dan 450 gulden bruto per procent, ofwël wat betreft de verhoging van 1 januari niet meer dan 990 gulden. Vervolgens wil de minister, volgens de CHA. op dit bedrag de korting in mindering brengen. Die bedraagt 0.7 procent voor de hogere ambtenaren. De hoog ste ambtenaren houden daardoor zo weinig over van die 990 gulden, dat dit nog slechts neerkomt op een sala risverhoging van 0.05 procent, aldus de CHA. Volgens de CHA moet eerst op de 2.2 procent de korting worden doorge voerd. en moet vervolgens van het resterende percentage 1.9 procent voor de laagste ambtenaren tot 1.5 procent voor de hoogsten de aftop ping worden doorgevoerd. De hoog sten krijgen dan altijd nog 675 gulden bruto verhoging, wat aanzienlijk meer is dan volgens de eerste wijze van berekenen. Volgens de CHA zou de wijze van berekening niet aan de orde zijn geweest in het overleg tus sen Wiegel en de bonden van ambte naren. De bedoeling was uiteraard dat het oorlogstuig voorgoed onschadelijk zou worden gemaakt. Op den duur echter dacht niemand er meer aan. Nu. bijna 35 jaar nadat Limburg be vrijd werd. gaat zich dat wreken. De landbouwer G. Bongers in Rykel heeft alarm geslagen omdat hij en zijn buren afwillen van de in de tank gracht begraven mortiergranaten. Zijn boerderij ligt vierhonderd meter af van de tankval die nog door Russi sche krijgsgevangenen gegraven is en dwars door de weilanden heeft gelo pen. Familie van hem woont er zelfs op nauwelijks dertig meter afstand van. Bij een boerderij hadden de Duitsers in 1944 een mortierstelling ingericht. De schuur gebruikten zij als opslagplaats voor de granaten. Toen de oorlog voorbij was zat de familie Bongers met een kwalijke er fenis in de vorm van honderden gra naten die zij zo snel mogelijk wilden laten verdwijnen. De tankgracht diende als vergaarbak en werd ver volgens dichtgegooid. Boer Bongers, ongerust geworden door publicaties van deskundigen die beweren dat de granaten nu tot zelfontploffing kun nen komen, wil dat de opruimings dienst een eind maakt aan het voort durend aanwezige gevaar. Bongers zegt dat er in de tankgracht van vier meter diepte een stapel granaten ligt van anderhalve meter hoog. Elk jaar komen ze een paar centime ter omhoog. Elders in de vroegere tankgracht zit, zo weet hij. oorlogs tuig. De moeilijkheid is echter dat de Opsporingsdienst alleen maar komt als er direct gevaar is Schuilkelder In Ittervoort. twintig kilometer ver derop. maakt de nog jonge landbou wersvrouw J. Janssen zich ook zor gen. Op het land van haar man zijn 123 Engelse granaten gevonden en onlangs door de dienst tot onploffing gebracht. Maar. zegt zij, vlak bij ons huls is in de oorlog een schuilkelder geweest die vol zat met pantsergrana ten. Toen de bij haar boerderij gele gerde Engelsen in 1944 hals over kop naar de Ardennen moesten, stortten zij die schuilkelder daarop vol met zand om deze niet in handen van de Duitsers te laten vallen. Ook elders op het land liggen granaten. In het moestuintje van mevrouw Janssen is er onlangs zelfs nog een aan de opper vlakte gekomen Zorgwekkend De ongerustheid van de bewoners in de streek is vooral ontstaan door de activiteiten van amateurs die met mijndetectoren tegenwoordig ook voor de burger te koop op zoek zijn gegaan naar lege granaathulsen. In die koperen dingen zit „handel" om dat verzamelaars het prachtig vinden ze op de schoorsteen te zetten. De bevindingen van die amateurs waren zorgwekkend. Ze vonden nog meer volkomen in takt zijnde granaten Wethouder L. Vissers van de gemeen te Hunzel zegt dat het bekend is dat „hier en daar" munitie in de grond zit Door de activiteiten van de hulzen zoekers is echter gebleken dat er veel meer is zelfs hele voorraden dan men ooit heeft kunnen vermoeden. „Nu ook", aldus de wethouder, „ko men de tongen los. De boeren maak ten zich na de bevrijding niet veel zorg om die dingen. Ze groeven een kuil en ze waren ze kwijt. Dat wordt nu gevaarlijk omdat tegenwoordig met de zogeheten dlepwoelers de grond dieper wordt bewerkt dan toen Daarom moet er een onderzoek ko men. Er zijn nu nog mensen die zich kunnen herinneren waar munitie in de grond moet zitten. Als we een halve generatie verder zijn weet nie mand er meer iets over te vertellen Het is meestal Engels oorlogstuig dat hier zit. De Engelsen hebben een week of zes voor het Kanaal Wessem- Nederweert gelegen in stellingen die zij dicht bij boerderijen hadden inge richt. Toen zij eenmaal konden door stoten hadden ze zo veel haast dat ze niet al hun munitie meenamen. En dus. blijkt nu. zitten wij er nog altijd mee". Het gemeentebestuur van Hunzel wil stappen ondernemen om de opspo ringsdienst een onderzoek te laten instellen. „Dat is hard nodig, want de boeren in Hunzel durven hun land niet meer op". Wat het laatste be treft: de echtgenoot van mevrouw Janssen heeft met zijn ploeg al eens de kop van een naar boven gewoelde granaat afgeslagen. „Vroeger", aldus mevrouw Janssen, „wilde ik zelf ook wel eens naar een koperen huls zoe ken. We hebben zelfs wel eens een kist met granaten uit de grond ge trokken. Nu weet ik eigenlijk pas hoe gevaarlijk dat is" De algemene klacht is dat de Opspo ringsdienst wel komt als granaten bloot liggen maar niet direkt afdoen de maatregelen neemt om al die ver spreid liggende explosieven op te rui men. Een woordvoerder van deze in Culemborg gevestigde dienst merkt over die klacht op. „Inderdaad ko men we onmiddellijk als er direkt gevaar dreigt. We hebben echter een beperkte capaciteit maar moeten toch een enorm aantal meldingen af werken. Als echter een gemeente zo als nu Hunzel wil doen. een zoekactie aanvraagt, dan wordt die wel degelijk uitgevoerd. Maar het punt is dat een dergelijke actie bij ons geen hoge prioriteit kan krijgen omdat er nog zo veel haastkarweien zijn. Een zoekactie vergt bovendien veel tijd. In Roermond bij voorbeeld zijn wij eens zes maanden bezig geweest We weten ervan maar we zien geen enkele kans om daar iets aan te doen Het is in de eerste plaats een zaak van de politie De Opsporingsdienst komt overigens regelmatig in Limburg en is eigenlijk langs de hele Maasroute van Maas tricht tot aan Arnhem een vaste be zoeker. Daar is het aan het eind van de oorlog „raak" geweest en zeker voor de streek tussen Roermond en Venlo is het uiterst moeilijk te zeggen wat er precies ligt en hoeveel. Maar in feite geldt dit voor heel Nederland De Opsporingsdienst krijgt meer dan vierduizend meldingen per jaar In het verleden is er al eens een progno se gemaakt over hoe lang we nog werk zullen hebben", aldus de woord voerder, Ik ben nog jong. maar daar haal ik ruimschoots mijn pensioen mee". Vervolg van pagina 1 klaarde Begin dat Israël zich nooit tot de grenzen van voor de zesdaagse oorlog terug zou trekken, dat Israël nooit de stichting van een onafhanke lijke Palestijnse staat zou aanvaar den en dat Jeruzalem nooit meer ver deeld zou worden. Ondanks deze har de reactie zal het vredesverdrag maandagavond in Washington wor den getekend. In Israël rekent men er zelfs op dat een volgende onderteke ningsceremonie in Jeruzalem cn Cairo zal worden gehouden Eeuwig hoofdstad Het Israëlische parlement beëindigde gisteren de eerste dag van beraadsla gingen over het ontwerpvredesver- .drag. De stemming in de Knesseth zal pas vanavond of morgenochtend plaatshebben. Volgens een peiling van de Israëlische radio zullen onge veer 100 tot 120 parlementsleden ten gunse van het vredesverdrag met Egypte stemmen. Met name tijdens Begins openingstoespraak speelden zich soms tumulteuze scènes af. Na dat Begin en de communistische af gevaardigde Tewfik Toubi elkaar met felle beschuldigingen in de haren vlo- Tekeningen. bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw. |ury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er boekenbon gen werd Toubi uit de zaaJ verwil derd. In een bijna twee uur durende toe spraak verklaarde Begin dat het „ver enigde Jeruzalem eeuwig hoofdstad van Israël zal zijn." Begin beschreef uitvoerig de moeiza me onderhandelingen met president Carter. Vooruitlopend op het feit dat de discussie in de Knesseth zich voor namelijk op de autonomieplannen zou concentreren Stelde de premier dat hij millimeter na millimeter van de Israëlische stelling moest bevech ten dat autonomie slechts op de be woners van de bezette gebieden en niet op het gebied zelf toepasbaar is. Deze stelling werd in de daarop vol gende discussie met name door de oppositieleider Sjimon Perez aange vochten. „Hoe kun je het zelfbestuur van mensen en het bestuur van ge bied scheiden. Hoe kun je een man van zijn huis of een boer van zijn boerderij scheiden?" Hoewel Perez en zijn Arbeiderspartij voor het vredes verdrag met Egypte zal stemmen keerde de oppositieleider zich tegen Begin's voorstellingen van de auto nomie. Perez kondigde aan een resolutie in het parlement in te dienen, die op roept tot een oplossing van het Pales tijnse vraagstuk. Een dergelijke oplossing moet beant woorden aan Israels behoefte aan vei ligheid zonder dat de een miljoen Palestijnen door een Joodse staat worden bestuurd. Israëls minister van defensie Ezer Weizman verklaarde .gisteren bij zijn terugkeer uit Washington overeen stemming te hebben bereikt over de Amerikaanse steun aan Israël. Israël krijgt in de komende drie jaar zes miljard gulden ter financiering van de kosten van het vredesverdrag. Bo vendien is Israëls militaire bood schappenlijst in grote lijnen ingewil ligd. Weizman verklaarde dat in de besprekingen zijn Egyptische collega Kamal Hassan Ali één punt was opengebleven: het tijdstip waarop Is raël de olievelden in de Sinalwoestijn terug zal geven. Volgens het vrede sakkoord dient dit negen maanden na ondertekening te gebeuren. Egyp te wil dit met drie maanden vervroe gen. Weizman was ervan overtuigd dat ook hierover nog voor de onderte keningsceremonie maandag overeen stemming zal zijn bereikt. Nederzettingen Enkele uren voor het begin van het Knesseth-debat stichtte Goesj Emo niem. een beweging van voorstanders van groot-Israël. twee nieuwe neder zettingen in de bezette gebieden, één in de buurt van de stad El Arisj du- tijdens de eerste fase van de Israëli sche terugtrekking uit de Sinai aan Egypte terug gegeven zal worden en eén in de buurt van Jamit in het zuiden van de Oaza-strook. Het initi atief tot de nieuwe nederzettingen werd genomen door het comité van bewoners van Jamit. De voorzitter van het comité werd gisteren aange houden. Inmiddels is in Tel Aviv bekend ge maakt dat de Verenigde Staten be reid zijn die stappen te ondernemen die noodzakelijk zijn om de vorming en instandhouding van een aan vaardbare alternatieve multinationa le strijdmacht in de Sinai te verzeke ren. Zij stellen deze strijdmacht ter beschikking als de Veiligheidsraad er niet in slaagt voor een VN-vredes- macht te zorgen die toezicht houdt op de naleving van het vredesakkoord Van onze parlementsredactle DEN HAAG Minister Albeda (soci ale zakeni ziet waarschijnlijk geen kans een bemiddelende rol van bete kenis te spelen in het arbeidsconflict dat zich aftekent in de industrie over verkorting van de arbeidstijd. De oorzaak hiervan is dat minister Andriessen (financiéni zijn collega onvoldoende financiële middelen ter beschikking wil stellen om de partij en tot een akkoord te brengen De toestand van 's rijks financiën zou volgens Andriessen extra uitgaven niet kunnen verdragen. ADVERTENTIE Stoven run ris. Legde lichi met zout bestrooide vis in vuurvaste schotel Doe er flink boter, scheutje water mei wat citroensap (of wille wijn) gesneden uitje peterselie tijm en laurier bi| Desgewenst bestrooien met paneermeel Stoof de schotel in - 30 minuten gaar op het fornuis met in de oven zonder deksel Dot* meer met vis, omdat 't zo lekker is. ProduktschapvoorVisen Visproduklen s Gravenhage ECHT VREDE iN WET MiDDEM-OOSTEN „Mis je 't werken in de gezond- heiszorg niet?" Met deze adver tentietekst probeert een Amster dams uitzendbureau kennelijk getrouwde vrouwen aan te trek ken, die wel weer eens een deel van hun tijd met hun vroegere werk in ziekenhuis, verpleeg- of verzorgingshuis willen vullen. In de krant lees je geregeld dat er een schreeuwende behoefte aan zulk verzorgend personeel is, dus vrouwen die na een tijdje huis houden graag weer terug willen, zullen onmiddellijk aan de slag kunnen. Die stelling zal voor gediplomeer den meestal wel opgaan Niet- gediplomeerden. iets ouder dan de minimumlooji-leeftijd. zijn niet meer bruikbaar. Dat is al thans de ervaring van een lezeres van het ifeministischei maand blad Opzij, echt niet oud (pas 32». en ook niet wonend op het platte land met weinig mogelijkheden maar in de hoofdstad Ze \vi! zielsgraag in de verpleging, maar heeft intussen meerrrialer. baar neus gestoten Ze is te ad I.u.r komt het we! op neer Vóór haar huwelijk zat ze verpleegstersschool van de V Universiteit Ze moest die oplei ding afbreken toen ze in verwach ting raakte. Na zoveel jaren vindt ze haar vier kinderen groot ge noeg om ze een deel van de dag onder de hoede van een verzorg ster te laten. Ze wilde gewoon ergens als eerstejaars leerling be ginnen, want zonder diploma kan ze niet in de verpleging. Het pro bleem is nu, dat de vier zieken huizen waar ze heeft aangeklopt, haar niet willen aannemen, om dat ze haar vanwege haar leeftijd het minimumloon moeten uitbe talen, wat geen leerling natuur lijk krijgt. Geef me dan maar het leerlingensalaris, zei de sollici tante. Maar dat gaat niet. Zodat deze 32-jarige met al haar capaci teiten voor het vak (ook toen ze er indertijd aan begon, werd lang niet iedereen tot de VU-opleiding toegelaten) niet in een ziekenhuis kan en mag wérken. En dat is nu juist het werk dat ze het liefste doet en waaraan zoveel behoefte Ze kan het zelf maar moeilijk geloven, schrijft ze Ze vindt dat "rouwen er niet op vooruit, maar achteruit zijn gegaan. .int vroeger zag je vaak vrou- 1 n van mijn leeftijd deze oplei- nog doen. Kan dat nu. in ze tijd van emancipatie?" Je zou zeggen van niet Behalve blijkbaar als vrouwen de 23 jaar gepasseerd zijn. de leeftijd waar op het minimumloon verplicht is. Wat is er zo bijzonder aan de hersenen en lager gelegen orga nen van politipi, staatshoofden, vorsten en kerkelijke leiders, dat ze maar eindeloos door kunnen gaan met regeren en leiden, zon der dat iemand ze gewoon op hun vijfenzestigste met pensioen stuurt? Helamaal niets, schrijft de Britse zenuwspecialist dr Wil liam Gooddy in het medische vaktijdschrift British Medical Journal. Zij kunnen net zo goed aftakelen als ieder ander. Daar om zouden al die leidinggevende figuren zich volgens hem op ge zette tijden aan een hersenonder zoek moeten onderwerpen: ten slotte hebben ze het lot van dui zenden. zelfs miljoenen mensen in handen. „Een béétje fout van een treinmachinist komt zon man bij ons minstens op over plaatsing naar een bureaubaan tje te staan." aldus dr Gooddy Hoeveel belangrijker is het dan niet voor bij voorbeeld vorsten, ministers, parlementsleden, lei ders van grote ondernemingen en rechters, om fouten op hun ter rein door aftakeling of ziekte te Dat is nog eens service: in plaats van de zandwoestijn waar de bewoner van een nieuwbouw huis meestal in terecht komt. heeft het gemeentebestuur van het Zwitserse Sluden alvast een keurig stolp je plus straatje aangelegd voor de toekomstige bewoner van het huis dat op deze plaats nog gebouwd moet worden. voorkomen door zich geregeld te laten onderzoeken „Wat dat be treft. mag er echt geen verschil zijn tussen chirurgen machinis ten. piloten en belastinginspec teurs vindt hij Voorbeelden te over in de geschiedenis „Toen Chamberlain het tegen Hitier moest opnemen leed hij aan darmkanker, en de grote drie van de Jalta-conferentie in 1945 Churchill. Roosevelt en Stalin waren alle drie ziek, Roosevelt overleed zelfs kort daarna De artsen moeten volgens dr Good dy minstens even intensief acties voeren voor medische controle van wereldlijke pn geestelijke lei ders als tegen roken en voor het gebruik van veiligheidsriemen en -helmen De Engelse componist en schrij ver Richard Revelly had een ka pitaal over voor de vulpen, waar mee de .hertog van Windsor op 10 december 1936 als koning Ed ward de Achtste zijn troonsaf stand met zijn handtekening be krachtigde. Revelly telde op een veiling in Londen bijna negen duizend gulden neer voor de ove rigens doodgewone vulpen, die in 1936 niet meer dan twaalf gulden gekost heeft. De veilingmeester had de opbrengst niet hoger dan duizend gulden geschat. De ko per. een groot bewonderaar van Edward de Achtste, heeft een musical over deze hertog ge schreven, die van de troon afzag om met de Amerikaanse me vrouw Simpson te kunnen trou wen. De musical gaat deze herfst in Engeland in premiere en heet „The kings's lady" Twee jaar geleden klaagde bondskanselier Helmut Schmidt al. dat niemand wijs kon worden uit de ingewikkelde nota's van de Duitse energiebedrijven Het mi nisterie van volkshuisvesting kreeg opdracht een eenvoudger systeem te bedenken en dat is héél eenvoudig dit geworden b v (tw-tki 4.200 over. hu n Voor de energiebedrjven gesne den koek. maar de afnemers moe ten er wel eerst twee bladzijden uitlëg op nalezen om te weten te komen wat dit potjeslatijn wel mag betekenen. Zo eenvoudig ligt dat. Het is een klein insekt en het praat bijna altijd. Wat is dat? Een commenta-tor (Raadsel van de Jeugdpagina in de NCR V-gids i In Italië mag je tegenwoordig een scheiding aanvragen als Je min stens twee Jaar apart van elkaar leeft en dat allebei voorgoed zo wilt houden. Zo ver waren Silvia en Mauro Priodi uit het Italiaan se Savona ook. maar de rechter weigert in hun geval echtschei ding. De reden: zowel Silvia als Mauro zijn werkloos en dat wordt veel te moeilijk met de alimenta tie. Volgens de Italiaanse kran ten hebben de Priodi s keer op keer verklaard geen financiële hulp van elkaar te willen hebben, maar dat maakt de rechter niets uit

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5