egenzet b en w moet )eculatie tegengaan Van der Luit *rder uitgraven van het Dsterduinsemeer mogelijk S verhogen activiteit Indische Oceaan De kleintjes hebben de keus! ictie op massale verkoop huurwoningen Oegstgeest f Begrafenissen -Crematies Transporten schade voor tuinbouwgebied Noordwijkerhout KORT 39- 5.- 25.- VROOM^DREESMANN enNifOrT CENVO iDAG 21 MAART 1979 TROUWKWARTET H15 inze correspondent HAAG Met het versneld terugdraaien van de woningliberalisatie in een nieuwe fcrordening wil het Oegstgeestse gemeentebestuur speculatie met huurwoningen tegen- De woonverordening die dit beoogt stond al geruime tijd op stapel met het oog op de zing van woningen in de geplande nieuwbouwwijk Haaswijk in Oegstgeest. Met het ild doorvoeren ervan hoopt het college nu van B en W de verwachte speculatie met de veek door het administratiekantoor Limburg aan onbekende koper verkochte 158 oningen te kunnen beteugelen. jet artikel in de nieuwe woon- ilng die economsiche verbon- met Oegstgeest verlangt om koopwoning in de categorie 000 gulden ln aanmerking te moet verkoop ervan op de ;t beperken. Over het ver ren van deze verordening het Oegstgeester gemeente- al overleg gepleegd met het rle van Binnenlandse Zaken rovinclale Griffie die hun me ng deelde verder nog mee dat kj voert v het een eventuele aankoop van deze wo ningen door de gemeente voorlopig van de baan is. Omdat we ze niet direct van het AZL hebben kunnen kopen is de prijs voor ons toch te hoog geworden", zo zei hij. Zoals be kend is vorige week onder de bewo ners van de Oegstgeestse Florawljk onrust ontstaan toen enkele huurders van eengezinswoningen hun huizen onverwacht te koop aanboden. Bij het gemeentebestuur schoot deze si tuatie helemaal in het verkeerde keel gat omdat vorig jaar zomer bij af spraak met eigenaar AZL was over een gekomen dat bij eventuele ver koop eerst de gemeente zou worden ingelicht. Bij navraag door het gemeentebestuur bleek jie verkoop echter al zo goed ais rond. ADVERTENTIE In het rouwccntrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. Willem de Zwijgcrlaan 179 Postbus 432. 2300 AK Leiden. Telefoon 071 -142644 Onbekend De naam van de huidige eigenaar van de woningen is onbekend en wordt ook door het AZL niet vrijgegeven. Ook over de vraag of dat de eerste koper is of dat de woningen al door verschillende handen zijn gegaan blijft onzekerheid bestaan. Het in- en verkoopkantoor in Lisse ABM heeft echter uit naam van de huidige ver moedelijke eigenaar vorige week en kele bewoners met een koopaanbod benaderd. Ook van de zijde van dit bureau dat zich in de bloembollenbranche be weegt wilde men geen uitsluitsel over de identiteit van de koper/eigenaar van het huizencomplex geven. Wel heeft aan het begin van deze week dit bemiddelingskantoor het bewuste complex van 28 eengezinshuizen en 130 flatwoningen voor het bedrag van 15.6 miljoen gulden aan het Oegst geester gemeentebestuur te koop aangeboden. In het laatste jaar zijn via verschillende grote acties in huur woningen met name-flats door specu lanten snel grote winsten gemaakt :n onzer verslaggevers DWIJKERHOUT Verdere zandwinning in het Oosterduinsemeer bij Noordwijker- mogelijk en zal geen schadelijke gevolgen hebben voor het nabijgelegen bollenteelt- Het meer, dat nu een diepte van 12 meter heeft, kan bij de huidige breedte ept worden tot 30 meter. Als het verbreed zou worden, is een maximale diepte van 50 aanvaardbaar. i conclusie van een onder- een commissie van des- i in de jaren '76 en '77 naar ftlijkheden van verdere uit- Tvan het Oosterduinsemeer tgevoerd. Omdat een lange ng van het onderzoek no-r ]j is het nu pas in de publici- •acht. Het Oosterduinse- ten oosten van de Oost- de vroegere Noordzijder- i de weg tussen de Rui- en Noordwijkerhout. Aan r grenzen de bloementeelt akkers Het Langeveld. De boeren in dit gebied zijn erg bevreesd dat verdere uitdieping van het meer ten behoeve van zandwinningswerken een verzilting van hun gronden kan veroorzaken, doordat het grondwa terpeil te ver zakt. De commissie van deskundigen bestrijdt dit in haar rapport, om de waterstand in het gebied op het gewenste peil te houden, moet het gemaal per dag een half uur langer werken. Dit is niet bezwaarlijk, aldus het rapport. De overeenkomst tussen de provin cie en de ontgrondingsbedrijven be paalt. dat voor nieuwe zandwinning weer een vergunning moet worden aangevraagd. Het onderzoek toont aan dat hiertegen in principe geen bezwaar hoeft te bestaan. De west-oever van het meer is al aan de provincie overgedragen. Deze is nu bezig met de inrichting van de oever tot dagrecreatiege bied. ADVERTENTIE igi ej me JAARSPRIJSVRAAG e mee wil doen aan onze jte voorjaarsprijsvraag doel goed aan alle kranten van »ze week te bewaren. iterdag 24 maart komt de lerde van een serie van drie mjsvragen in de krant. mtrekkelijke prijzen met o.a. met zulvelprodukten aange- ibe door Menken Landbouw, Lize reatweg 500, Wassenaar, tel. 79944. EUROPA In het Kon. Instituut voor Ingenieurs aan de Prinsesse- gracht in Den Haag is donderdag avond om kwart over acht een infor matieavond waarbij Europa centraal staat. Het is de eerste in een serie van drie voordrachten. Drs. E. P. Wellen- stein spreekt donderdagavond over Europese Gemeenschappen in de wereld. POLITIEK CAFE In Pulchir Studio. Lange Voorhout 15 te Den Haag is donderdagavond om half ne gen een politiek café van het CDA Den Haag. Spreker is mr. Joost van Iersel en het onderwerp is „Zin en onzin van de Europese verkiezingen". Van Iersel staat kandidaat op de CDA/EVP-lijst voor de Europese Ver kiezingen. •AAR KATWIJK De A R. kiesve reniging „Nederland en Oranje" in Katwijk houdt donderdagavond om acht uur haar vergadering in één van de zalen van „Open Hof" aan de Rijn straat 18. Prof. dr. J. G. Knol houdt een toelichting op het onderwerp „Regelingen Fusie CDA". RIJK DEN HELD In de exposi tiezaal van de centrale bibliotheek aan de Dr. H. Colijnlaan 343 in Rijs wijk is tot 4 april een tentoonstelling van werken van Rijk den Held te zien. De geboren en getogen inwoner van Gouda toont schetsen van land schappen en wilde bloemen. PAUZEBIJEENKOMST In de Kloosterkerk aan het Lange Voor hout in Den Haag is donderdagmid dag van vijf voor één tot tien over één weer een pauzebijeenkomst. De toe spraak is van mevrouw I. M. Visser- Schroot en Gerard Akkerhuis speelt het orgel. Jurkje met stip! Van 100% katoen, met kleurig stipjes dessin. aangerimpeld mouwtje en strik - ceintuur achter. In rood/wit ot wit/rood. Maten 86t/m 116 OO Jasje tegen de regen Gemaakt van nylon -dat houdt de regen tegen En ziet er heel leuk uit met om. piping langs voor- en achterpas. paspel- zakken. mouw lummels en afknoop bare capuchon. In bourgogne, bleu of beige. Maten 86 t/m 116 T-shirt Met ronde hals. van 100% katoen In diverse kleuren Maten 92 t/m 116 Salopette Van 100% katoen, met blauw wit streepies-dessm. grote opgestikte zakken en zilknoopsluiting. Een echte doe-broek' Maten 86 t/m 116 Grappig schortjurkje Van 100% katoen, met 2 vrolijke, gekombineerde dessins, aange rimpeld lijfje, op gestikte patatzakken en strikceintuur achter. In rood met blauw of blauw met wit. Maten 86 t/m 116 Zonnebloesje Van 100% acryl -single jersey, met klein rond kraagje en appliqué op borst zakje In o m geel. rose of lichtgroen Maten 92 t/m 116 Bloemig rokje Van 100% katoen, met band en strikjes garnering, elastiek in de taille en kant onder aan het rokje Maten 86 t/m 116 NIET IN DELFT nan Amellnk fchtsovername in Iran heeft een strategisch vacuüm achtergelaten [Midden-Oosten. De val van de sjah veroorzaakt gevoelens van pheid bij de landen in de regio. Saoedi-Arabië, Egypte, Israël en de oliestaten vragen zich af hoe het nu eigenlijk staat met de neel grote invloed van de Verenigde Staten in dit gebied. Is bezig langzamerhand zijn positie in het Midden-Oosten te n*> [lens van onzekerheid dateren niet Mag of gisteren. De Sowjet-Unle :t de afgelopen Jaren in vaste voet in Zuid-Jemen. Ethiopië. Irak en *an. De activiteiten van de Russi- t nemen toe in de Indische Oce- I oorlog tussen het door Saoedi- p de Verenigde Staten gesteunde k Noord-Jemen en het door Russen. 1 en Oostduitsers gesteunde be- «uid-Jemen vergroot de gevoelens 'terheid alleen maar. Als de Ver laten al niet in staat bleken om het n de sjah overeind te houden, hoe Imen dan ervan zijn dat ze in geval irisis. een revolutie of andere moei- L hun bondgenoten in het Midden- p hulp zullen komen? frzijn er geen aanwijzingen dat de in het Midden-Oosten en het gebied van de Perzische Golf en de Indische Oceaan uit is op een rechtstreekse kracht meting met de Verenigde Staten. Maar de aanwezigheid van Russische militaire steunpunten blijft een potentiële bedrei ging voor de bondgenoten van het Westen in de regio. Verder kan de Russische vloot in geval van een crisis in de kortste keren de aanvoer van olie naar het Westen en naar Japan ernstig bemoeilijken. Door haar mili taire bases in Aden en havenfaciliteiten in de Ethiopische havenstad Massawa, kan de Sowjet-Unie de Rode Zee op ieder moment voor tankers afsluiten. Verder heeft Moskou een marinesteunpunt in Irak bij Umn Qasr. Gevoegd bij de steunpunten die de Russen in Libië en Syrië hebben, betekent dit dat de leiders in het Kremlin een aanzienlij ke militaire invloed in dit gebied hebben. De val van de sjah heeft deze invloed op een indirecte manier versterkt Iran fungeerde namelijk als de politieagent van het Westen in deze streek. Zo zorgden de luchtmacht en de marine van Iran voor de veiligheid van Oman aan de zuidoostelijke punt van het Saoedi-A"~vMsche schiereiland. Daarmee pp— uv "eheran de tankers van het „ommi n v toegang tot de Perzische .Jolf Ook and Golfstaten konden op de teun van Irai ekenen. Met de val van de sjah is aan deze politiek van Iran een einde gekomen. De nieuwe machthebbers in Teheran hebben niet al leen hun troepen teruggetrokken uit de vredesmacht van de Verenigde Naties ln het zuiden van Libanon, maar ook hun marine- en luchtmachtpersoneel alsmede militaire adviseurs uit Oman. Daar komt nog bij dat Iran zich duidelijk heeft bekeerd tot een onafhankelijke buitenlandse politiek die wel eens nauw zou kunnen aansluiten bij de radicale Arabische Staten. De recente op zegging van het lidmaatschap van de CEN VO de Centrale Verdragsorganisatie die overigens al een noodlijdend bestaan had is het duidelijkste bewijs van deze nieuwe koers. De indruk bestaat dat Egypte wel bereid is de vroegere rol van Iran in het Midden- Oosten over te nemen. President Sadat heeft weliswaar verklaard niet de politie agent van het Westen te willen worden in plaats van de verdreven sjah. maar toch heeft Egypte al een groot aantal militaire adviseurs naar Oman gestuurd ter vervan ging van de Iraanse militairen. Egypte heeft wat betreft militaire interventies in het bui tenland al een redelijk conto. Zo streden Egyptische militairen indertijd tegen de royalisten in Noord-Jemen, kwamen ze ten gunste van president Nimeiry tussen beide in Soedan, waren ze actief in Tsjaad en vochten ze in Zaïre mee aan de kant van Moboetoe. De Verenigde Staten lijken hier niet onwil lig tegenover te staan. De Amerikaanse minister van defensie Harold Brown, die vorige maand een rondreis maakten langs de hoofdsteden van Saoedi-Arabië. Jorda nië. Israël en Egypte, heeft er in Cairo weinig onduidelijkheid over laten bestaan, dat Washington best ingenomen zou zijn met een actieve rol van Egypte in het Mid den-Oosten. De Egyptische president Sadat heeft bij de Amerikanen een hele waslijst op tafel gelegd van wapens die hij uit de Verenigde Staten zou willen ontvangen. Kans op daadwerkelijke levering van wa pens tot een waarde van de gevraagde één miljard dollar bestaat er zeker, nu er een akkoord tussen Israël en Egypte tot stand is gekomen. Maar ook zelf zitten de Verenigde Staten niet stil. De Amerikaanse minister Brown en zijn ambtgenoot van energie Schlesinger hebben duidelijk laten merken dat de Ver enigde Staten niet van plan zijn de olievoor ziening van de westelijke bondgenoten in gevaar te laten brengen Ze speculeerden zelfs op een mogelijke militaire interventie in geval van een crisis. Zo ver zal het voorlo pig wel niet komen, maar toch heeft Wash ington wel besloten tot wat meer vlagver toon in de Arabische Zee. Eenheden van de zevende vloot in de Stille Oceaan zijn on derweg naar de Indische Oceaan. Het Ame rikaanse ministerie van defensie heeft al laten doorschemeren dat het prijs zou stel len op de vorming van een permanente vloot alleen voor de Indische Oceaan De basis op het Britse eiland Diego.Garcia zou het belangrijkste steunpunt van zo'n vloot moeten worden. Voorts hebben de Verenigde Staten beslo ten met spoed extra militair materieel en adviseurs te leveren aan Noord-Jemen. zo dat dit land zich kan verdedigen tegen aanvallen vanuit Zuid-Jemen. De wapens worden betaald door Saoedi-Arabië. dat de strijd tussen de twee Jemens met lede ogen aanziet. Riaad is nu niet bepaald gebaat bij een omwenteling ln Noord-Jemen. waar door aan zijn zuidgrens een links georiën teerde Verenigde Republiek Jemen zou ont staan. Vredeszone Toch is niet iedereen even gelukkig met de verdere militarisering van de regio. In 1971 werd door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties nog een resolutie aange nomen, waarin werd aangedrongen op de vorming van de Indische" Oceaan tot een vredeszone. Het initiatief daartoe was af komstig van Sri Lanka. Ook India heeft herhaaldelijk duidelijk gemaakt dat het geen belang heeft bij een bewapeningswed loop in dit gebied. De president van de Seychellen. France Albert René, sprak nog deze week zijn bezorgdheid uit over „de beslissing van de Verenigde Staten om een nieuwe zeemacht in de Indische Oceaan in het leven te roepen met het Britse eiland Diego Garcia als basis". Hij stuurde een boodschap aan president Carter waarin hij nog eens wijst op zijn ideaal om van de Indische Oceaan een vredeszee te maken. Dat het op korte termijn rustig zal worden in de Indische Oceaan en de aangrenzende zeeën en golven valt niet te verwachten Er I staan voor de twee grote mogendheden te grote belangen op het spel. De Sowjet-Unie wil zich graag een greep verwerven op de aanvoer en de winning van olie voor het Westen. De Verenigde Staten doen ander zijds hun best hun belangen zo goed moge lijk te verdedigen. Het is eigen aan grote mogendheden dat ze elk hun eigen belangen voortdurend in het oog houden. Langs de grenzen van beider belangen zullen voortdurend grotere en kleinere confrontaties ontstaan Daarom zit er voorlopig geen demilitarisering in voor de Indische Oceaan, ondanks het feit dat de Verenigde 8taten en de 8owjet-Unie daar over jarenlang ln het geheim hebben ge sproken. Het is nu een Jaar geleden dat deze besprekingen die plaats vonden in de Zwit serse hoofdstad Bern ln het slop raakten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15