'lasticteelt' edreiging lastuinbouw 'Brussel' vreest energiecrisis kkoord grondstoffenfonds Winkeliers soms 'ingepakt door fabrikanten ^ogovens wil belang Thibodraad tn KLM praat over koop van Airbus IE (Reuter, UPI) Na taaie onderhandelingen die twee Jaar geduurd hebben, zijn 101 verkócht al» ze weer gaan sujgen. het in Genève eens geworden over een grondstoffenfonds van 750 miljoen dollar, er anderhalf miljard gulden. Het fonds dient cm door middel van ver- of inkopen de op de wereldgrondstoffenmarkten te stabiliseren. vz Klachten over STER-reclame worden onder het tapijt geveegd -jopkomst in Zuid-Europa Zij het niet op korte termijn wil grotere idlnvoorraden H* taai onderhandelen -E Onwetende consument loopt risico de boot in te gaan Experiment met 'knipkaart' telefoon D DAG 21 MAART 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 13 4AG (ANP) Het kweken van groente en fruit onder zou best eens een grote bedreiging kunnen worden de Nederlandse glastuinbouw. De kostprijs is heel wat [dan van produkten van de open grond maar de kwali- nadert die van kasprodukten veel meer. agstuk stelde voorzitter mr. J. luyts van het Centraal Bureau Tuinbouwveilingen aan de p de Jaarvergadering van de atle. een fruit van de open grond in uropa overlapt het Nederland oen aan het begin en einde ns, zei mr. Huyts. Kern van het ;m is nu of teelt onder plastic i ernstiger bedreiging is en een ls voor een massale aanval Nederlandse tuinbouw in het 1 treffen. inder plastic is voor een deel voor export naar Noordwest- Er zijn komkommers, niet van de Canarische eilanden /iok van Kreta, sla en tomaten uit Zuid-Frankrijk, op Sicilië elt van paprika onder plastic ]k geworden en zowel op Sici- Zuid-Spanje worden op deze tomaten en aubergines ge- s ging in zijn rede achtereen- na welke gevaren er dreigen Nederlandse groenteteelt in itachtig. Zijns inziens behoeft onder glas niet ten onder te an de concurrentie van de teelt" maar dan moet wel aan tal voorwaarden zijn voldaan. £lte daarvan is, dat per gebruik- eid energie meer wordt ge- de tweede plaats gaat het »t kwaliteitsvoordeel ten op- het onder plastic geteelde te handhaven. Een voordeel Ierland acht'Huyts dat onder [teelde groente over langere moet worden aangevoerd belangrijkste consumptie- Tóch verwachtte de voorzitter van de tuinbouwveilingen wel. dat in Noord west Europa en ook in Nederland het aantal glastuinbouwbedrijven zal te ruglopen. Behalve door de toenemen de concurrentie uit het zuiden komt dat ook door schaalvergroting van de bedrijven. Wat de overige concurrenten betreft: tegenover glastuinbouwers uit omrin gende landen zal Nederland zich goed kunnen handhaven, meent mr. Huyts. Helemaal gerust was hij niet over de invloed van het goedkope Engelse pond. Handhaven Bederfelijke groente van de koude grond (onder meer sla) zal zich kun nen handhaven, ook bij de uitbrei ding van de EO. Hetzelfde geldt voor stapelgroenten (onder meer koolsoor ten). Problemen kunnen ontstaan bij groenten waarvan de produktle niet te rationaliseren ls terwijl de loonkos ten stijgen. Voor fruit betekent het „zuiden" geen extra gevaar, aldus mr. Huyts. De fruitteelt is al zwak, versterking van de positie is alleen dan mogelijk, als Nederland een „produktief en smake lijk pakket" kan vinden met een be scheidener plaats voor Golden Deli cious. Op het verlanglijstje van de voorzit ter van het Centraal Bureau Tuin bouwveilingen staan een betere over gangsregeling bij de toetreding van Spanje in de EG dan voor Grieken land is afgesproken en een behoud van de greep op tuinbouwimporten uit Oost-Europa. Verder mag de Ne derlandse overheid de tuinbouw niet minder gunstig behandelen dan over heden in concurrerende landen doen. Een van de „jongere" produkten onder glas is koolrabi. BRUSSEL/WASHINGTON (DPA) De Europese Commissie maakt zich ernstig zorgen over de energievoorziening in de EG. De gemeenschap zal in 1979 circa 515 miljoen ton aardolie verbruiken, dat is tien miljoen ton meer dan in 1978. De voorziening van ruwe olie zal in het eerste half jaar van 1979 daarentegen met zes procent verminderen. DEN Hoogovens wil het belang van 48 procent van lgische staalondememlng Cockerill in Van Thiel's ndustrie (Thibodraad) te Beek en Donk (Limburg) Ika ï,e Reuter) Al is gisteren een ap gezet op weg naar een ondstoffenfonds, het ziet er slukte onderhandelingen vo- tnd niet naar uit dat er een internationale buffer van graan komt, bedoeld aantekorten te voorzien. I ls-generaal Edouard Saouma FAO. de voedsel- en land- anisatie van de Verenigde il niet wachten tot er einde buffervoorraad komt. Hij rom een plan opgesteld om graanvoorraden in alle bij aangesloten landen aan te te vergroten. Het plan torgelegd aan een FAO-com- zich bezighoudt met het van de voedselvoorzie- de wereld. Volgende maand commissie bijeen. ouma zijn de maatregelen, usverre zijn getroffen om de oorziening in de wereld vei- llen, onvoldoende. Van de 39 [lingslanden die deelnemen lit 1974 stammende plan van om graanvoorraden aan te lie in noodgevallen kunnen langesproken, zijn er slechts at geweest om aan de gestel- te voldoen. In 1974 hebben In samenhang hiermee wil Hoogo vens een fusie tot stand brengen tus sen Thibodraad en de betonstaalmat- tenfabriek Staalmat in Utrecht, een volledige dochter van Hoogovens. Deze fusie zal moeten leiden tot con centratie van de produktie in Beek en Donk. Staalmat (120 man) zal dan geleidelijk worden afgebouwd. De personeelsleden, die niet bij Thibo draad kunnen worden onderge bracht, zullen elders bij Hoogovens worden geplaatst. De Industriebonden FNV hebben zich tegen de plannen van Hoogovens gekeerd. De bonden geloven niet dat de werknemers van Staalmat er veel voor voelen te verhuizen naar Beek en Donk of naar IJmond. Bovendien vrezen de bonden, dat op langere termijn ook Domka in Utrecht, toele verancier van Staalmat, in de proble men komt. Daar werken thans 200 man. Deze ramingen staan in een rapport dat de Europese Commissie eind van deze maand aan de Europese Minis terraad zal voorleggen. Er dreigt op korte termijn geen energiecrisis, maar hqt is dringend noodzakelijk dat maatregelen worden getroffen om het verbruik van ruwe olie in de EG te verminderen. De Europese Commissie zal daartoe nauw moeten samenwerken met de regeringen van de EG-landen, de oliemaatschappij en en de betrokken internationale organisaties. De reserves aan ruwe olie in de. olleverbruikende landen slinken snel en dat zal wellicht de komende winter al gevolgen hebben voor de voorzie-' ning. In 1979 zal de EG 53 procent van zijn energiebehoeften moeten dekken door invoer van energiedragers. De Europese Commissie vindt dat „on aanvaardbaar". Nog voor de bijeenkomst van OPEC op 26 maart in Genève moeten de Verenigde Staten een voorbeeld stel len voor de overige industrielanden door een energiebeleid op lange ter mijn op te stellen, zo zei Guldo Brun- ner, lid van de Europese Commissie, in Washington. De marge tussen de prijzen van ruwe olie, die in de VS wordt geproduceerd en de prijzen van ruwe olie uit andere landen kon in de ogen van Brunner geen genade vin den. Het verbruik van ruwe olie per hoofd van de bevolking is in de VS net als voorheen, tweemaal zo groot als in Europa. De olie-exporterende landen moeten in Genève besluiten om een uniform prijsbeleid te gaan Overheid moet milieu effecten rapporteren DEN HAAG (ANP) De Kamer heeft gistermiddag met algemene stemmen een motie aangenomen die de overheid verplicht zelf te komen met rapporten over de milieu-effec ten bij grote projecten. De motie was ingediend door me vrouw Lambers-Hacquebard van D'66, bij de behandeling in de Kamer en 75 landen toegezegd dat van de wet algemene bepalingen ml- iden graan zullen aanleggen, lieuhygiëne. De' eindstemming over dit ontwerp, nog afkomstig van de vroegere minister Vorrink (volksge zondheid) zal op een later tijdstip worden gehouden omdat het ontwerp nog in tweede lezing behandeld moet worden. Doel van de nieuwe wet is de eenheid van de wetgeving inzake milieuhygië ne te bevorderen en de onderlinge samenhang ervan te versterken. voeren. Prijsverhoging van ruwe olie door afzonderlijke OPEC-landen moeten tot het verleden gaan beho ren. zo zei Brunner. SCHIPHOL (ANP) De KLM on derhandelt met de Franse Airbus- industrie over de koop van vier Air bus A-310-toestellen voor de kortere luchtlijnen. Ook zou worden gespro ken over een optie op nog eens viér van deze tweemotorige straalver- keersvliegtuigen. Dit staat in het Britse vak-weekblad „Flight Interna tional" van deze week. In de produk tie van de Airbus levert de Neder landse Fokkerfabriek een bijdrage van zeven procent. Het Britse blad meldt verder dat de KLM met twee Amerikaanse vlieg- tuigmotorenfabrieken besprekingen voert over het type motor dat de KLM-Airbus zou moeten krijgen. Het gaat om de fabrieken Pratt and Whit ney en General. De Duitse Lufthansa zal binnenkort bekend maken welke motor zij kiest voor de airbus. Flight vestigt er de aandacht op dat de Zwitserse maatschappij Swissair, die met de KLM, de Skandlnavische SAS en de Franse luchtvaartmaatschap pij UTA in de KSSU-combinatie zit voor haar Airbus, al heeft gekozen voor motoren van Pratt and Whitney. In een reactie op het bericht in Flight deelde de KLM mee dat de maat schappij, zoals zij al eerder heeft ver klaard, voor wat betreft de vernieu wing van haar Europa-vloot een keu ze zal maken tussen de Airbus A-310 en de Amerikaanse Boeing 767. Zodra de definitieve keuze is gemaakt, al dus de KLM, zal dit zo spoedig moge lijk bekend worden gemaakt. uit in Genève is een zeer te stap op weg naar stabili- ov grondstofprijzen maar vol- het stelsel van maatregelen ninst Zo is er gepraat over - grondstoffen die onder de 'an het fonds moeten vallen tn voor tin. cacao, koffie en ✓x iets bereikt. Voor deze pro- UlTlVHng stonden echter al internat!- gen. Europese landen zijn het daar echter nog niet mee eens en zij zullen deze zaak in mei in Manilla weer aan de orde stellen wanneer daar de UNC TAD (Wereldconferentie voor handel en ontwikkeling) bijeenkomt. is er ook nog niet over ouding in het fonds. Vol- Iiraken zoals die in Genève aakt krijgen de ontwikke rn 47 procent van de stem- ►esterse industrielanden 40 de Oost-Europese landen ent en China drie procent. Ie Staten en ook de Oost- De VS willen dat zowel de westerse landen als de industrielanden 40 pro cent van de stemmen krijgen. Op de achtergrond speelt hier mee dat de industrielanden het leeuwendeel van het geld voor het fonds fourneren: 68 procent. De ontwikkelingslanden zor gen voor tien procent, het Oostblok draagt zeventien procent bij, de ont wikkelingslanden tien procent en China vijf procent. 'Wel is eindelijk overeenstemming be reikt over de omvang van het fonds en de bijdrage van ieder land. Tot instelling van het fonds was een paar Jaar geleden al besloten tijdens de vorige UNCTAD-vergadering in Nai robi. De ontwikkelingslanden wilden aanvankelijk een fonds van zes mil jard dollar maar dat vergde van de industrielanden bijdragen waar deze niet aan wilden. Van de 750 miljoen dollar die het fonds krachtens de besluiten van gis teren onder zijn beheer krijgt, wordt 400 miljoen besteed voor de aankoop van voorraden die gebruikt kunnen worden om buitensporige prijs- schommellngen op de werkeldmarkt tegen te gaan. De grondstoffen wor den gekocht als de prijzen dalen en De rest van de 750 miljoen dollar zal worden gebruikt voor onderzoek naar andere mogelijkheden om de prijs stabiliteit te bevorderen zoals verbe tering van produktiviteit, marketing en spreiding van de produktie. Afge sproken is dat de bestaande interna tionale organisaties van producenten en verbruikers van een bepaald pro- dukt, bijvoorbeeld tin, cacao, koffie en suiker, een derde van hun midde len ter beschikking van het fonds zullen stellen. In ruil daarvoor zullen ze krediet bij het fonds kunnen opnemen. Om aan het totaal van 750 miljoen dollar te komen, beginnen de deelne mende landen ieder met een bijdrage van een miljoen dollar. Daarna stel len de deelnemende staten 320 mil joen dollar ter beschikking, in over eenstemming met hun grootte en de welvaart. De rest van het bedrag 280 miljoen dollar moet uit vrijwil lige bijdragen komen. Ondanks de overvloed aan artikelen of misschien wel Juist daardoor is het voor de consument in het algemeen niet ge makkelijk de beste keus te maken. Zeker niet, als het gaat om de aankoop van technische apparatuur. Zodoende wordt in de meeste gevallen maar gekocht op advies van de winkelier. Die weet het echter vaak ook niet zo precies, of en dat is veel erger die is soms door de een of andere fabrikant „ingepakt". Een winkelier ls ook maar een mens. Daarom zal hij vaak geneigd zijn dót merk aan te prijzen, waarop de winstmarge het grootst is. In het ge val dat, behalve een aan trekkelijke winstmarge óók nog een bonus te verdienen valt, is de ver leiding om Juist dót merk te verkopen nog eens extra groot. Het kwalijke van zulke situaties is, dat de consu ment daartegen totaal geen verweer heeft, om dat hij of zij dat niet weet. De onwetende, niets vermoedende con sument loopt zodoende het risico de boot in te gaan. Gedrang Zonder kwade trouw te (durven) veronderstellen zit het er toch in, dat ,door het aanbieden van extra verdiensten door de fabrikant aan de tus senhandel, de objectieve voorlichting van de de taillist aan de consu ment in het gedrang kan komen. Ik kom op dit onder werp, door een artikel van mr. D. W. F. Verkade over cadeau-acties voor de tussenhandel in het blad „Incentive". Daarin stelt hij de vraag aan de orde, of cadeau-acties onder wederverkopers de goede werking van het marktmechanisme naar de consument toe niet verstoren? Van dat marktmechanis me heb ik overigens ook al zouden er geen cadeau-acties bestaan geen hoge pet op. Daar voor is de markt te on doorzichtig of, in gewone taal: er wordt zoveel aan geboden, dat de consu ment geen totaal-over zicht heeft. Vervolgens behandelt de heer Verkade twee soor ten cadeau-acties, name lijk: Kortingen wegens de afname van een bepaal de hoeveelheid (quan- tumbonussen), die aan de consument kunnen worden „doorgegeven": Cadeaus en premies, al dan niet gekoppeld aan een minimum-afname, die zich niet voor „door gifte" lenen. Belang Tegen het eerste jv.nt hoeft, naar het oordeel van de schrijver, vanuit consumentenoogpunt niet zoveel bezwaór te bestaan. Dat is voor mij nog maar de vraag. Bij dergelijke presentjes heeft de fabrikant van zelfsprekend het eigen belang op het oog, en dat hoeft (zal?) beslist niet gelijk te lopen met het belang van de consu ment. Wat betreft het tweede punt heeft (ook) de heer Verkade grote bezwaren. Want met cadeau- en premie-acties kan het ge beuren. dat fabrikant A alle schapruimte in de tailzaken voor zijn pro- dukt „koopt", zonder dat de consument daarvan iets „wijzer" wordt. De consument komt er zelfs bekaaid af, als fabrikant A op die manier mis schien betere en goedko pere produkten van zijn concurrent B van de schappen of uit de etala ge weet te weren. Nóg vervelender is het ook voor de consument als fabrikant A daar bij grotere afnemers be voordeelt boven kleine re. De vaak min of meer afgedwongen voordeel actie ten gunste van gro tere detaillisten, gaat dan ten koste van de winkel op de hoek. Treurig Dat is des te treuriger als het gaat om voordelen, die de consument niet „terugvindt" in de prijs. Niet minder treurig is. dat de nieuwe Wet Be perking Cadeaustelsel evenals de oude dit soort cadeau-acties na drukkelijk vrij praat. Weliswaar is niet elke vorm van „promotie" toegestaan zo dienen kansspelen onder detail listen aan de Wet op de Kansspelen te voldoen maur in het aleemeen bestaan er maar weinig beperkingen voor ca deau-acties onder detail listen. In dit verband wijst de heer Verkade er nog op, dat het aan zelfstandige ondernemers in het alge meen vrij staat cadeaus aan te nemen, en het an deren vrij staat om deze cadeaus aan die zelfstan digen aan te bieden. Anders ls het met het aanbieden, c.q. aanvaar den van cadeaus als het om werknemers of last hebbers (agenten) gaat. Wie in dienstbetrekking of als lasthebber een gift aanneemt of zich iets laat beloven, terwijl die gift verband houdt met wat hij in zijn functie doet, is strafbaar wan neer hij die gift of die belofte tegenover zijn werkgever, dan wel last gever verzwijgt. Kan de gever redelijkerwijs aan nemen dat de begiftigde de gift in strijd met de goede trouw tegenover zijn werkgever zal ver zwijgen, dan is deze evenzeer strafbaar. Bezwaar Wie dit een juiste fcgel vindt, moet zich toch eens afvragen of hij consequent doorden kend ook geen redelij ke bezwaren tegen ca deaus voor de onderne mers-wederverkopers ziet. Formeel is de we derverkoper (detaillist) geen lasthebber van de consument, maar feite lijk treedt hij in vérgaan de mate als zodanig op. Zo geredeneerd is er alle reden voor bezwaar te gen ondernemers-ca deaus. waarvan de con sument niets merkt. In deze gedachtengang maakt het geen verschil ot het om de verkoop van een fles doucheschuim van een paar gulden, of om de verkoop van appa ratuur van vele. honder den guldens gaat. De Reclameraad blijkt sommige klachten onder het tapijt te vegen. Het aantal klachten over de STER-reclame op radio en televisie ls vorig jaar namelijk veel groter ge weest dan de tien, die in het jaarverslag-1978 zul len worden genoemd. Dit blijkt uit een brief van mevrouw mr. Loes Dommering, juridisch medewerker van het Konsumenten Kontakt én lid van de Reclame raad, in een reactie op de consumentenrubriek van vorige week. Omdat het genoemde aantal van slechts tien klachten onjuist is, heeft me vrouw Dommering tegen het jaarverslag-1978 van de Reclameraad gepro testeerd. De klacht over de recla meboodschap van Black 8i Decker en het ant woord daarop die vorige week in deze rubriek van een kritisch commentaar werden voorzien, blijkt mevrouw Dommering als lid van de Reclame raad niet te hebben ge zien. Daarover zegt zij: „Ik maak me sterk, dat die klacht in het jaar verslag niet zal meetel len. Zo'n brief wordt door de secretaris van de Reclameraad niet als klacht beschouwd, maar als een brief over de STER-reclame die door de secretaris zélf wordt beantwoord. Als de kla ger op dat antwoord niet meer reageert wordt aan genomen, dat hij die zaak niet wenst door te zetten. De secretaris laat echter na de klager erop te wijzen, dat als hij dat wenst de klacht alsnog door de Reclame raad wordt behandeld." Verdwijnen ZIJ vervolgt: ..Zo 'ver dwijnen' vele klachten; ik heb er verschillende voorbeelden van." Zij heeft dan ook verschil lende keren tegen deze handelwijze geprotes teerd. Volgens de voorschriften mogen klachten wel ter zijde worden gelegd. Dat moet echter door de voorzitter van de Recla meraad worden beslist en de leden van de Re clameraad behoren daar van op de hoogte te wor den gesteld. „Welnu," zo schrijft zij, „dat gebeurt allemaal niet. Want vele brieven worden eenvoudig niet als klacht beschouwd, maar als een verzoek om inlichtingen of iets der gelijks. Als hij of zij de klacht niet verder door zet. dan was het in die wijze van denken ken nelijk geen serieuze klacht." Mevrouw Dommering zegt daar duidelijk an ders over te denken. „Je kunt van consumenten niet verwachten, dat zij hele procedures gaan voeren. Zij wijzen de Re clameraad op bepaalde misstanden, en die dient de Reclameraad dan ook gewoon te behandelen. Bovendien denken vele klagers die een briefje van de secretaris krijgen, dat de Reclameraad de klacht kennelijk al heeft beoordeeld. Maar dat is dus niet zo," aldus me vrouw Dommering. Tweevoudig Zij hoopt met deze reac tie twee doelen te berei ken. namelijk: Dat de klagers, die op hun klacht oen briefje van de secretaris van de Reclameraad krijgen, nóg eens reageren en vragen om een behande ling van hun klacht door de Reclameraad, Dat de leden van de Reclameraad gezamen lijk zullen besluiten alle klachten en brieven over de STER-reclame te be handelen volgens de pro cedure, die ze zélf heb ben Ingesteld. Met deze twee punten zal elke consument, lijkt mij, van harte kunnen instemmen. De Belgische PTT begint binnenkort een experi ment met „knipkaar- ten", waarmee vanuit openbare telefooncellen gebeld kan worden. Door het Insteken van zo'n „knipkaart" in het tele foontoestel kan de ge wenste verbinding tot stand worden gebracht. De „knipkaartofficieel „telecard" genoemd, zal op bepaalde adressen verkrijgbaar zijn. Het experiment heeft verschillende redenen, met name: de telefoondienst denkt de klant een dienst ermee te bewij zen. omdat die geen vijf- frank stukken meer op zak hoeft te hebben; een grotere beveili ging van de openbare te lefooncellen want (ook) in dat land worden elk Jaar tal van openbare te lefoons vernield door mensen die de opbrengst eruit halen. Mening over reclame Jeroen Krabbé (acteur): Ik vind reclame best, zolang hij niet appelleert aan burgerlijkheid en truttigheid (Bijeengebracht door FHV/BBDO) De Nederlandse PTT is niet van plan dit systeem in te voeren. Hier wordt gewerkt aan beveiliging van de openbare tele fooncellen. door de geld- bakjes te vervangen door kluisjes. Volgens de woordvoerster van PTT bevalt dat uitstekend. Ten gerieve van de klant worden voorts steeds meer telefoons geplaatst waarin, behalve kwar tjes. ook guldens en rijk- daalders gebruikt kun nen worden

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13