binet vertoont te 1 VVD-praktijken' m Geheim Rotterdams telefoonnummer voor hartpatiënten Opwerkingsfabriek in Ahaus onzeker Fokker F-27 Maritime voor Spanje Geen korting op salaris personeel bejaardenhuis Man/Vrouw-Polis Invraag middenschool geschl1 bl* onrechte afgewezen 'Vermiste' lag rustig te slapen Uyl noemt salarissen ambtenaren als voorbeeld Akkoord vakbonden en werkgevers: 'Gebruik wapens na diensttijd beperken' Muskusrat valt jongeman aan van Nationale-Nederlanden. Shell en Gulf ijstelijk en openbaar onderwijs: leggen uranium- Na gesprek met Duitsers BINNENLAND 20 MAART 1979 TROUW/KWARTET 9 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Fokker heeft de eerste van drie Fokker F-27 Maritime-vliegtuigen afgeleverd aan de Spaanse opsporings- en reddingsdienst. Daarme is het derde toestel nu in de lucht. Eerder al verkocht Fokker namelijk twee toestellen aan de kustwacht van Peru. Fokker gaat er van uit, dat binnen vijf tot acht jaar veertig tot vijftig toestellen zullen kunnen worden afgezet. Daarvoor zal het toestel in april en mei een uitgebreide demonstratiereis maken naar een aantal landen in Zuidoost-Azië, Australië, en het Verre Oosten. Bij Fokker acht men het niet uitgesloten, dat ook Nederland in de toekomst mogelijk belangstelling zal hebben voor het vliegtuig. „Nu er wordt geacht aan de invoering van een twaalf-mijls-zóne zou het toestel ook voor de controle van de Nederlandse wateren uitstekende diensten kunnen bewijzen." Met Den Haag is hierover volgens Fokker als officieus contact geweest. onzer verslaggevers RDAM Als eerste id van ons land krijgt am binnen afzienbare i rechtstreekse tele- Jinding voor hartpa- met de GG en GD. nmer zal alleen be- ïaakt worden aan die al eens een hartin- bben gehad. 'voering van dit „geheime" envacht de GG en GD nog r plaatse te kunnen zijn. iemand (voor de tweede een hartinfarct wordt ge- J is het zo dat de patiënt ulp van de huisarts moet >ie beslist of de GG en GD t te hulp moet worden ge- oor deze procedure gaan 'are minuten verloren die k. meent GG en GD direc- van de Meer. net fataal ijken te zijn. De Rotter- en GD heeft het nieuwe systeem afgekeken van Amerika, waar een soortgelijke methode (het „free-call-systeem") wordt gehan teerd. Dr Van de Meer verwacht niet dat er misbruik zal worden gemaakt van dit systeem. „Valse meldingen verwacht ik niet, omdat wij het nummer niet zullen publiceren maar alleen bekend zullen maken aan mensen die al eens een hartinfarct hebben gehad". De GG en GD-directeur heeft bere kend dat er „enkele duizehden" inwo ners van Rotterdam op de hoogte gebracht zullen worden van het tele foonnummer. Jaarlijks vervoert de GG en GD ongeveer 3500 mensen die waarschijnlijk een hartinfarct heb ben. Dank zij het bestaan van het geheime telefoonnummer zal de am bulance straks binnen zeven acht minuten ter plaatse kunnen zijn. is de verwachting. Cursussen De GG en GD in Rotterdam wil voorts nog deze zomer een man of vrouw aanstellen die belast zal wor- UTRECHT (ANP) Een 34- Jarige Brabantse onderwijze res, Thea Plasman, heeft onge wild de Utrechtse politie en brandweer op stelten gezet. Haar auto werd 's nachts aan getroffen in een sloot bij het volkstuincomplex Hogeweide. Terwijl de brandweer de sloot afzocht en de politie alle zie kenhuizen, de GGD en alle ho tels in Utrecht afbelde, lag de onderwijzeres rustig te slapen in een boerderij in de buurt. Ze had vanuit haar woonplaats Wagenberg een vriendin naar Haarlem gebracht. Op de te rugweg is ze waarschijnlijk in slaap gevallen. Ze werd pas wakker toen ze al in de sloot lag. Ze wist uit de auto te ko men en ging naar de boerderij, waar ze gastvrij werd onthaald. Omdat het midden in de nacht was en omdat de sloot door een twee meter hoge wal aan het oog wordt onttrokken, beslo ten boer en onderwijzeres om met het inschakelen van de po litie te wachten tot het daglicht werd. Een surveillanceploeg van de rijkspolitie op de rijks weg Amsterdam-Utrecht ont dekte de auto echter wél. UTRECHT (ANP) De vijftigduizend werknemers in de bejaardentehuizen blijft een korting op de stijging van hun inkomen bespaard. Dat hebben de werkgevers en de vakbon den afgesproken bij een tussentijdse wijziging van de tweeja rige CAO 1978/79 voor de werknemers in de sector die als „trendvolgers" als regel in de pas lopen met de ambtenarensa larissen. hoeven niet te korten, omdat ze wat hun rechtspositie betreft achterblij ven bij de ambtenaren. Ze zijn niet zo zeker van hun arbeidsplaats, omdat Minister Wiegel van binnenlandse za ken besloot onlangs als werkgever van de ambtenaren in het kader van Bestek '81 de komende drie Jaar elk half jaar te korten op de stijging van de ambtenarensalarissen (telkens 0,3 tot 0,7 procent). Het zou het kabinet goed uitkomen als ook de 480.000 trendvolgers met een eigen CAO (bij voorbeeld in de bejaarden- en de ge zondheidszorg) zouden meedoen aan de kortingsoperatie. ABVA-bestuurder A. Muller zei ech ter gisteren het niet uitgesloten te achten dat dat niet zal gebeuren. Als de „trendvolgers" niet korten bete kent dat voor de regering tot en met 1981 een financiële strop van onge veer zevenhonderd miljoen gulden, zo heeft Muller becijferd. De overheid draait weliswaar niet rechtstreeks als werkgever voor de salarissen van de trendvolgers op, maar krijgt wel indi rect (bij voorbeeld als subsidiegever) de financiële gevolgen op haar brood. ze net als in het particuliere bedrijfs leven kunnen worden ontslagen. Bo vendien wil de overheid het aantal verzorgingsplaatsen terugdringen. Muller zei dat de argumenten die werkgevers en bonden bij de bejaar dentehuizen hebben gehanteerd, ook voor de meeste andere „trendvol gers" van kracht zijn. Ziekenhuisper soneel, welzijnswerkers en persoheel in het Kruiswerk bijvoorbeeld heb ben eveneens een minder goede rechtspositie dan „echte" ambte naren De CAÖ voorziet verder in een trend matige salarishoging van 2,21 pro cent per 1 januari 1979. De door de vakbonden gewenste aftopping van de prijscompensatie bij salarissen vanaf 45 mille werd door de werkge vers afgewezen. Dit met het argu ment dat in het particuliere bedrijfs leven tot nu toe geen sprake Is ge weest van aftopping. De bonden heb ben zich hierbij neergelegd. Aftopping De werknemers in de bejaardenzorg DEN HAAG (ANP) De PvdA-Ka- merleden Roethof en Stoffelen heb ben minister De Ruiter (justitie) ge vraagd het gebruik van wapens door politiemensen buiten diensttijd tot het uiterste te beperken. Aanleiding tot dit verzoek is het ge drag van een 19-jarige wachtmeester van de rijkspolitie in Oirschot, die met zijn dienstpistool na diensttijd en in een privé-auto, bij herhaling zou hebben geschoten op oen medeweg gebruiker, die zich hinderlijk zou heb ben gedragen. De beide Kamerleden willen maatre gelen, omdat schietpartijen op bur gers, door niet als leden van de politie herkenbare figuren, tot allerlei „vol strekt onaanvaardbare" verwikkelin gen aanleiding kunnen geven. GRONINGEN (ANP) Een halve meter grote muskusrat heeft een vijf tienjarige jongen uit Groningen aan gevallen. De jongen. Peter Dagèlet, was op een terreintje aan het crossen. Hij reed door een plas en werd toen besprongen door de rat, die zich ln zijn laars vastbeet. De jongeman schopte het dier weg, dat opnieuw aanviel. Toen heeft hij met een stok het dier gedood. De jongen bracht de doodgeslagen rat op het politiebu reau. Het is sinds vorige week de vierde muskusrat, die in de stad Gro ningen werd gevangen of doodge reden. den met het geven van cursussen- hartmassage. In de eerste plaats zul len mensen worden opgeleid die bij hun werk in contact komen met grote groepen Rotterdammers. Gedacht wordt aan postboden, trambestuur ders, portiers en politieagenten. Ver der krijgen familieleden van hartpa tiënten voorrang bij het volgen van de cursus, die jaarlijks door zo'n zes duizend Rotterdammers kan worden gevolgd. In drie uur tijd kan een leek de techniek van mond-op-mond-bea- demlng en hartmassage worden geleerd. Rotterdam is de eerste stad in West- Europa waar deze cursus zal worden gegeven. In de Amerikaanse stad Seattle, die ongeveer even groot is als Rotterdam, zijn nu al 135.000 inwo ners op deze manier bpgeleid. De opzet van de cursus in Rotterdam is afgekeken van die in Seattle. Ook de Nederlandse Hartstichting heeft plannen om naar Amerikaans voorbeeld mensen op te leiden die acute hulp kunnen bieden aan slacht offers van een hartinfarct. W Vader en moeder lopen evenveel risico's. En ze zijn even belangrijk. Dus wie maakt er een afspraak met de verzekeringsadviseur? (Al)ebei tegelijk kan natuurlijk ook). De Man/Vrouw-Polis van Nationale-Nederlanden verzekert vader en moeder allebei. Want als vader overlijdt, moet er geld zijn. Maar als moeder overlijdt, moet er óók geld zijn. Anders worden de kinderen de dupe. De Man/Vrouw-Polis is niet duur. Uw verzekeringsadviseur korpt graag langs om erover te praten. Bel 'm even op! Of bel Nationale-Nederlanden: 010 - 65 27 00 toestel 560 voor een uitgebreide brochure. onzer verslaggevers HAAG „Elke dag meer wordt het kabinet-Van Agt een kabinet met CDA- en VVD-praktijken. Als Van Houwelingen zegt dat het CDA weer met de PvdA moet lat moet hij wel bedenken dat de basis daarvan nu wordt gelegd of afgebroken. Mooie aan de vooravond van verkiezingen in 1981 doen daar niet meer aan toe it zei oppositieleider Joop den Uyl gisteravond op een PvdA-bijeenkomst in Breda. indt het veelbelovend dat vijftien maanden kabinet- et CDA commissies instelt beraden over het kabinets- het eigen program. „Het echter dat nu beleid waarvoor het CDA is en waarop het zers en de PVdA wordt het kinderachtig, dat het vertrouwen in het kabinet wordt aan een gebrek in „de „Dat is onvoorstelbaar want aan de presenta- niets. Die past precies aan beleid". Als voor- Den Uyl de gang van de ambtenarensalarissen helemaal geen wonder dat isten in het CDA vinden, dat imensbeleid van het kabinet ij «t. Na eindeloos gepraat is d ifgebracht van de zes maal procent korting, maar hij wil ng in gedifferentieerde vorm laten gelden en de aftopping ne i.OOO gulden slechts voor één ~'*armee maakt het kabinet daniet voor verkleining van inkomensverschillen te voelen", al dus Den Uyl. Regeerakkoord Zowel WD-fractievoorzitter Riet kerk als het VVD-Eerste Kamerlid SITTARD (ANP) De 19-jarige Wil lie Tummers, is gisteren omgekomen bij-een brand in zijn ouderlijke wo ning in de Sittardse wijk Sanderbout. De jongeman, die niet op zijn slaap kamer was toen de overige huisgeno ten de brand bemerkten, is in de huiskamer door de brand verrast. Daar was hij in slaap gevallen. Zijn ouders en vier overige kinderen van het gezin konden zich in veiligheid stellen. Haya van Someren-Downer hebben zich gisteravond gekeerd tegen het CD A-Kamerlid Jan van Houwelin gen. Deze wees in het weekeinde een tweede kabinet met CDA en VVD af als „politiek zeer ongewenst" en noemde de PvdA en. CDA „eikaars natuurlijke bondgenoten". Rietkerk verklaarde gisteravond in Delft het CDA en de CDA-fractie, inclusief Van Houwelingen, te zullen houden aan het regeerakkoord. „Onze eerste taak is en blijft om samen met het CDA ervoor te zorgen, dat dit kabinet het in het regeerak koord afgesproken beleid tot een goed resultaat brengt", aldus Riet kerk. Mevrouw Van Someren gaf Van Hou welingen als „ongevraagd advies" de beleidsnota van de PvdA na te lezen, voordat hij verklaart met deze partij te willen regeren. „De wijze waarop deze partij over andere partijen schrijft en spreekt, de toon van on verdraagzaamheid die uit de nota overkomt, kunnen voor eventuele partners nog geen lokkend perspec tief vormen". 2F ROTTERDAM - S( ie Haagse redactie AG De overkoepelende organisaties voor protes- isteüjk en openbaar onderwijs vinden dat de aan- 'oor een middenschoolexperiment in Amsterdam-Cen- ud-West alsnog gehonoreerd moet worden. Dat bleek i tijdens de eerste openbare vergadering van de centra- - nissie voor onderwijsoverleg. rders van beide organisa- n aan minister Pais (onder- taatssecretaris De Jong we- e bewindslieden ten onrech- Tvraag hebben afgewezen. Zij het argument dat het ex- )n een te smalle basis zou heb- v, egen door fusieproblemen jn elnemende scholen. „Er is uimte om die problemen op en je hoeft daar dus niet het riment aan op te hangen", ai erden zli voerders van beide organi- en hun twijfel blijken over be latief dat Pais en De Jong gr< rum/Oud-West hebben aan- na namelijk een stimulerings voor kinderen in ssituaties en anderstali- Lbewindslieden willen hier- 10 gulden uittrekken. an van het contactcentrum ng openbaar onderwijs en ereniging van Nederlandse n (VNG) zei dit alternatief ïgrijpen omdat er over het igsbeleid nog geen enkele le nota is gemaakt. Zijn ui de Nederlandse protes- itelijke schoolraad zette ns bij de haalbaarheid van latief op zo korte termijn vordt aan augustus 1679). erantwoord Pais herhaalde zijn. argu- het ten opzichte van de niet verantwoord zou zijn its twee van de oorspronke- scholen een middenschool- nt te beginnen. Twee scho- onder een lyceum voor havo hebben afgehaakt en een 1 van de docenten van een 'ooi (de Abel Tasman-scho- nschap) heeft bezwaren te- experiment omdat er geen zouden zijn voor doorstro- i leerlingen naar havo en itssecretaris De Jong voeg- »n toe dat een experiment misschien drie scholen zon en vwo leerlingen zou weg- trekkén van het eerdergenoemde ly ceum en dat zou de zogeheten plan procedure van het ministerie door kruisen. Overigens liet minister Pais in het midden of het niet mogelijk Zou zijn de betrokkenen in Amsterdam alsnog een jaar de tijd te geven zich op het experiment voor te bereiden. (Er wordt nu twee jaar aan gewerkt). Hij zei dit punt te willen bewaren voor het Kamerdebat dat waarschijnlijk donderdag over deze zaak wordt gevoerd. ROTTERDAM Scallop Nuclear, 'een maatschappij van de Koninklijke Shell Groep, en Gulf Oil Corporation zijn overeengekomen dat de activitei ten van hun gezamenlijke onderne ming General Atomic Company, voorzover deze betrekking hebben op de leveranties van uranium en de fabricage van brandstof voor licht water reactoren, vanaf 1 januari 1979 uitsluitend voor rekening van Gulf Oil Corp. worden voortgezet. Er is overeengekomen dat Gulf aan Scallop Nuclear een bedrag van onge veer 60 miljoen dollar zal betalen. Als gevolg van deze overeenkomst zal de uitkomst van de complexe proces voering in de V.S. over bestaande en betwiste contracten tussen General Atomic en verscheidene leveranciers en afnemers van uranium, voor Scal lop Nuclear verder geen financiële consequenties hebben. De overeenkomst lost volgens Shell voorts alle geschilpunten tussen Scallop Nuclear en Gulf op. Zij brengt geen verandering in alle ande re activiteiten van General Atomic, die op 50:50 basis plaatsvinden. Van een onzer verslaggevers ZWOLLE Het ligt niet in de bedoeling dat er in de toekomst in de Duitse grensplaats Ahaus een .opwerkingsfabriek,' voor het verwerken van gebruikte kernbrandstof komt. Dat ls een Overijsselse delegatie onder leiding van de commissaris van de koningin, mr J. L. M. Niers, duidelijk geworden uit een gesprek onder andere met de Regierungsprasident Münster. Voor wat betreft het uiteindelijk op slaan van atoomafval werd van Duit se zijde meegedeeld dat dit eveneens is uitgesloten, zowel op grond van geologische als van economische ar gumenten. De bodem wordt reeds ge bruikt voor de opslag van olievoorra den en leent zich bovendien niet voor het opslaan van atoomafval. De zaak is aan de orde gesteld naar aanleiding van bezorgdheid in Over ijssel die is ontstaan over de mogelij ke bouw van een tussenopslag voor uitgebrande splijtstof 4n Ahaus. In vragen van enige Overijsselse staten leden aan het college van gedeputeer den klonk het verwijt door dat de commissaris der koningin in deze af faire eigenlijk wat te passief zou zijn geweest. Hij zou zijn verantwoorde lijkheid uitsluitend hebben opgevat als „doorgeefluik" naar Den Haag. Gedeputeerde staten wijzen deze be schuldiging af. Wel zeggen zij dat de enige formele mogelijkheid om in vloed uit te oefenen over de beslissing in Ahaus op rijksniveau ligt. Gedepu teerde Staten hebben de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne een brief gezonden met het dringende verzoek bij de besluitvorming ook provinciale en regionale overheden in te schakelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9