Communisten beslissen over toekomst Italië Trouw J China wil modern land worden Actie: meer personeel in de verpleging Chinese Op straat in Peking Karakters De NMB denkt met u mee. Op de fiets Congres begint vandaag Onderzoek naar financieel tekort van instituut DINSDAG 20 MAART 1979 TROUWKWAI 20 MAART 1979 kinderkrant Van een onzer verslaggevers SJANGHAI Chinese kinderen moeten hard werken om hun land vooruit te helpen. Dat zie je tegenwoordig staan op grote borden en spandoe ken bij de ingang van scholen. Ook de Chinese kinderkrant van 7 maart ivoor twee cent op straat te koop) begint ermee: „Leef gezond, leer goed en werk hard om van China een modern land te maken." De kleine krent Brieven naar Peking' Postbus 859. 1000 AW Amsterdam De Chinese regering wil dat niet alleen kinderen, maar alle mensen hun best doen om China sterk en welvarend te maken. De landbouw moet meer opbrengen, het leger moet moderne wapens heb ben. de (abrieken moeten meer produceren en de ge leerden moeten zorgen voor moderne techniek. Op die manier kan China in het Jaar 2000 net zo welvarend zijn als Amerika of Rusland. Dat hoopt de regering tenminste en de Chinezen zelf willen dat ook graag. China is een groot land met 900.000.000 (bijna een mil jard) inwoners. Dertig jaar geleden kreeg de communis tische partij het voor het zeg gen. De mensen zijn daardoor Strips Chinese kinderen houder erg van stripboekjes, net als kinderen in andere lan den. Maar omdat de men sen weinig verdienen, kun je niet maar zo'n groot glimmend stripboek kopen als bij ons over de toon bank gaat. Kleine strip boekjes dus op goedkoop papier. Meestal gaan de strips over brave kinderen die hard werken, goed voor hun spullen zorgen (niks kapot maken, wat kapot is repareren) en elkaar hel pen. Of over de oorlog die vroeger gevoerd is tegen de rijke landeigenaren en fa brieksdirecteur. de buiten landse zakenlieden en de Japanse bezetters. En altijd wint de rode soldaat die vecht voor zijn vaderland en voor zijn volk. Informal^ Als je meer wilt weten China kun je schrijven de Vriendschapsvereni| Nederland-China, post 9486. 3506 GL Utrecht D vereniging geeft een uit dat „China Nu" heel staat veel informatie over allerlei onderweri niet meer zo vrij als ze mis schien zouden willen, maar één ding hebben ze wel be reikt: de afschuwelijke ar moede en honger van vroeger bestaan niet meer. In vergelijking met Neder land is China een arm land. Je kijkt je ogen uit. Altijd zie je honderden mensen op straat, lopend, fietsend, op ezelkarretjes of paard- en wa gens. in volle bussen of toete rende auto's. Een gezellige drukte. De meeste Chinzen lopen nog in saaie groene of grijze pak ken. Er is weinig verschil tus sen mannen en vrouwen, want ook vrouwen dragen een broek. Kinderen zien er schattig uit, leuke bonte jasjes, en je zou ze allemaal wel op de foto willen zetten. De laatste tijd beginnen ook meisjes en vrouwen zich iets fleuriger te kleden. De meesten dragen het haar nog in twee vlecht-, jes, maar één vlecht, los haar en zelfs permanent komen ook in de mode. Wat je ook veel ziet is jongens die als rode soldaat zijn ge kleed Een groen pakje, met rode insignes op de kraag en een rode ster op de pet. Net echt. Kinderen spelen niet zoveel op straat als bij ons. Ze zitten zes dagen per week op school en ook na schooltijd worden ze bezig gehouden met huis werk. sport en spelletjes. En ze moeten ook karweitjes doen. Veel kinderen zitten zelfs dag en nacht op school. Er zijn internaten voor kinde ren vanaf drie jaar. Daar woon je dan zes dagen per week en één dag per week ga Je naar huis. Dat is zo gere geld. omdat de vaders en moeders allebei werken. Als er dan geen opa of oma thuis is om op te passen, dan moe ten de kinderen maar op school wonen. Ik heb geen voetballen op straat gezien. Wel touwtje springen en elastieken, vlie geren en met geweertjes knal len. of tafeltennis op een oude plank. Er wordt veel op straat ver kocht. Bergen groene kool en karren vol tahoe (veel gege ten bonen). Ook snoep of ijsjes. Dieren zie je in de grote ste den niet. Honden en poezen eten teveel, en dat kan niet in een arm land, vindt de rege ring. In Peking hebben ze zelfs de vogels uitgeroeid. maar als je bij voorbeeld kijkt naar het buurland In dia, waar de mensen van de honger sterven, dan heeft China het ver geschopt. De meeste mensen (zeker weet je dat nooit in zo'n groot land) hebben waarschijnlijk te eten. De meeste kinderen kunnen naar school. De huis jes zijn eenvoudig, maar Je kimt er best in wonen. En veel mensen kunnen als ze ervoor sparen ook wel eens iets duurders kopen: een ra dio of een horloge, een naai machine of een fiets. Kinderkrant Kinderen leren op school dat ze van hun land moeten hou den. Kinderenboeken, pos ters, liedjes en ook de kinder krant zitten daar vol mee. Ne derlandse kinderen zouden zo'n kinderkrant misschien wel saai vinden. Want zelfs het verhaal en de strip (zie hiernaast) gaan erover dat je elkaar moet helpen, dat je het volk moet dienen en moet vechten tegen de vijanden van China (zoals Rusland). Wat Chinese kinderen er zelf van vinden? Ik kan het jam mer genoeg niet vertellen. Het leukste wat je in Peking kunt doen is fietsen. Op een fiets van de Nederlandse am bassade heb ik een hele och tend door de stad gereden. Wel een beetje verdwaald (je kunt de straatnamen niet le zen en niemand begrijpt je als je de weg vraagt), maar ik ben tenslotte toch weer bij m'n hotel beland. In de straten van Peking kri oelt het van de fietsers. Om dat er weinig auto's zijn, heb ben fietsers lekker de ruimte. Maar je moet wel uitkijken, want de auto's, bussen en vrachtwagens die er zijn rij den Je al toeterend omver, als je niet op tijd opzij gaat. Het is ook heel gewoon dat auto's die rechtsaf gaan je snijden. De Chinezen zorgen erg gced voor hun fietsen. Het lijkt net alsof ze allemaal vorige week jarig zijn geweest en toen een nieuwe fiets hebben gekre gen. Dat komt doordat ze hun fiets goed poetsen. Dat moet ook wel. want een fiets kost I wel tweehonderd gulden. En als je nog geen honderd gul- i den per maand verdient, heb je niet zo maar een nieuwe. Varken De fietsen zijn bijna allemaal I zwart. Ze hebben geen ver- I lichting, wat 's avonds wel i eng is. maar de automobilist houdt daar hopelijk rekening mee. Sportfietsen zie je niet. i Het zijn allemaal degelijke I rijwielen, met een sterke standaard, een flinke bel en i een heel stevige bagagedra- v I j ger. Dat moet ook wel want V de fietser neemt soms grote vrachten mee. Een hele berg groente of een brede baal stro, een stapel planken of een meubelstuk, jk zelfs heb ik fietsers gezien met een var- 1 ken achterop. En helemaal prachtig zijn de bakfietsen (met de kar achter de fiets) en de fietsen met zijspan (een houten bakje waar een kind in zit). Chinees is voor buitenlanders moeilijk te leren. En niet alleen voor buitenlan ders. ook voor Chinese kinderen. Leren praten gaat wel vanzelf, maar leren lezen en schrijven is een hele kunst. Dat komt door het ingewikkelde schrift. De Chinezen gebruiken niet het alfabet met 26 letters, maar duizenden verschil lende karakters. Een karakter is oor spronkelijk een klein tekeningetje dat iets voorstelt. Sommige karakters be staan uit wel dertig streepjes, ga dat maar eens uit elkaar houden. In de loop van de geschiedenis zijn meer dan vijftig duizend verschillende karak ters ontstaan. Dat kan natuurlijk nie mand onthouden. Om de krant te lezen heb je er gelukkig ook niet meer dan zo'n vierduizend nodig. Maar dat is toch moeilijker dan onze 26 letters. Van de vierduizend karakters die je in het dagelijks leven nodig hebt is het 20 MAART 197! grootste deel nu vereenvoudigd. Dat w jeggen dat je per karakter mindi streepjes nodig hebt. Daardoor is lu makkelijker te schrijven en vlugger lezen. Sinds 1 januari is de Chinese regerii begonnen met een taalhervorming d j nog verder gaat. Voor alle karakters p een nieuwe manier bedacht om ze ri gewone letters te „vertalen". Die nieuï l schrijfwijze heet „Pin Yin". Daarmi zijn de karakters nog niet afgeschalnj Het Pin Yin is voorlopig niet meer da een weergave van de karakters in Latij se letters. Voor buitenlanders blijft het Pin Y nog moeilijk genoeg. Want elke klink kun je op vier verschillende manier» uitspreken en steeds krijgt het woo daardoor een andere betekenis. Dus 5 I je even een toontje te hoog of te laag z begrijpt geen Chinees waarover je h hebt. door J. den Boef Het vijfdaagse congres van de Italiaanse communistische partij (PCI), dat vandaag in Rome begint, zal beslissend zijn voor de wijze, waarop po litieke samenwerking moge lijk is ook nadat er binnen kort misschien vervroegde parlementsverkiezingen zijn gehouden. Iets meer dap een Jaar na de ontvoe ring van de christen-democratische partijvoorzitter Aldo Moro, is er in Italié van politieke samenwerking geen sprake meer. De PCI had haar hoop gebouwd op Moro. van wie werd aangenomen dat hij als enige in staat zou zijn. zijn Democrazia Cristiana rijp te maken voor samenwerking op regeringsniveau met communisten Maar de verwezenlijking van dit door PCI-leider Enrico Berllnguer uitge dachte ..historisch compromis" bleef uit. De (verdeelde) DC weigert perti nent. Sinds de verkiezingen van 1977 heeft de PCI de christen-democraten in staat gesteld om met een meerder heid in het parlement te regeren. Aanvankelijk volstond zij met een zeer loyale oppositie in Senaat en Kamer van afgevaardigden. Vorig Jaar trad de PCI zelfs' toe tot een „parlementaire meerderheid" van vijf partijen, die het eens werd over een regeringsprogramma voor het (thans demissionaire) christen-demo cratische minderheidskabinet van Giulio Andreotti. De PCI had afgezien van ministers posten. omdat zij verwachtte, rege ringspartij te zullen worden, als Moro eind 1978 president zou worden. Moro werd echter in mei door zijn ontvoer ders vermoord en het wegvallen van zijn invloed stelde in de DC de tegen standers van samenwerking met de PCI in staat, hun zin door te zetten. De toenaderingspolitiek van Berlln guer kwam meer en meer in het ge drang. naarmate de PCI bij regionale of plaatselijke verkiezingen de verlie zende partij bleek te zijn. Meer armslag Om met het partijcongres in zicht de kritiek binnen de PCI in goede banen te kunnen leiden, besloot dB leiding van deze partij zeven weken geleden uit de "parlementaire meer derheid" te treden, die Andreottis kabinet steunde Sindsdien heeft de PCI steevast geweigerd om mee te werken aan de vorming van een kabi- Enrico Berlinguer voor de keus: oppositie of vervroegde verkiezingen. net. waarin zij niet zou zijn vertegen woordigd Het was duidelijk, dat zij geen nieuwe verplichtingen wilde aangaan, voordat het partijcongres achter de rug zou zijn. Op dit congres zal spoedig duidelijk moeten worden, of de PCI (voor haar waarsphijnlijk nadelige) vervroegde verkiezingen wenst te riskeren, of dat zij er de voorkeur aan geeft als echte oppositiepartij in het parlement te gaan fungeren, in afwachting vari be tere verkiezingstijden. In beide geval len zal het de PCI-leiding niet moei lijk vallen om toe te geven aan een belangrijke stroming binnen de par tij. die minder nadruk wil leggen op de mogelijkheden van een „historisch compromis" met de christen-demo craten. Deze laatste mogelijkheid zal in elk geval worden opengelaten, al was het alleen maar omdat de PCI wil voorko men dat zij als ongeloofwaardig wordt beschouwd. Intussen zal zij in de eerste plaats gaan streven naar „een verbond tussen de arbeiders, de massa uit het arme zuiden, de vrou wen. de Jeugd en de intelligentsia" Italië moet worden omgevormd tot - en Mj.-ialisüsche staat aldus één van de 91 ter discussie staande stel lingen waarin „alle vrijheden be houden blijven, maar het marxistisch concept van kracht blijft." Tweeslachtigheid Er komt geen breuk met het marxis- tisch-leninlsme. omdat een dergelijke daad tot een opstand in de partij zou leiden. Daarom wordt volstaan met de opmerking dat het marxisme-leni- nisme „niet de gehele rijkdom van ons theoretisch en ideëel bezit formu leert. maar dat niettemin Lenin de grootste revolutionair van deze eeuw blijft, wiens leer van wezenlijk belang is om de maatschappelijke werkelijk heid te veranderen." Het zou absurd zijn te geloven, dat de fouten van de socialistische staten voortvloeien uit de leer van Lenin of Marx. Eenzelfde tweeslachtigheid vindt men terug In hetgeen in het discus siestuk wordt gezegd over het (met name genoemde) Eurocommunisme. Dit heeft „voor elke richting in de partij iets te bieden" en onderstreept „dat er veel onderscheid is tussen de communistische partijen onderling wier verhouding wordt gekenmerkt door respect voor onafhankelijkheid en autonomie, terwijl elke vorm van inmenging is uitgesloten. Mocht het PCI-congres op de verkie- zingstoer willen gaan. dan bestaat de mogelijkheid, dat uiterlijk 31 maart al tot ontbinding van het parlement en het uitschrijven van vervroegde verkiezingen op 6 mei wordt besloten. Zowel de PCI als de christen-demo cratische partij zouden er niets voor voelen om zulke verkiezingen te laten samenvallen met de directe verkie zingen voor het Europese parlement, die voor 10 Juni op het programma staan. Eventueel zou men er de voor keur aan geven, naar 17 juni uit te wijken, als de 6e mei niet haalbaar is. BREDA (ANPi Bij het regionaal opleidingsinstituut voor verplegende en verzorgende beroepen (RIVOi in Breda is over de schooljaren van 1975 tot en met 1977 een tekort geconsta teerd van zeker vier ton. Ook over het afgelopen schooljaar zou er een aan zienlijk tekort zijn. Het bestuur heeft inmiddels een on derzoek gelast naar de gang van za ken Volgens het bestuur ligt de schuld bij directeur C. Schoenmakers van het RIVO. die een slordige admi nistratie zou hebben gevoerd. Het aantal leerlingen vari het instituut bedraagt vierhonderd. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Op 12 mei, de dag van de verpleging, wordt in Utrecht een landelijke manifestatie gehouden met als motto „12 mei, meer perso neel erbij". Dit is in Utrecht besloten op een bijeenkomst van de actie groep „COZ, meer personeel rond het bed", waaraan vertegenwoordigers van vijftig ziekenhuizen en andere instellingen op het terrein van de gezondheid deelnamen. De drie bonden van overheidsperso- neel en personeel in de gezondheids- sloten, steunen het streven van de zorg. ABVA, KABO en NCBO, alsme- actiegroep, die in de ziekenhuizen zelf de het landelijk actiecomité gezond- is ontstaan. heidszorg (LAK) en „Het Beter- Eerder konden de ziekenfondsen en schap", een organisatie waarbijde Nationale Ziekenhuisraad <NZR) 20.000 verpleegkundigen zijn aange- het in het centraal orgaan ziekenhuis tarieven (COZ) niet eens v 1 normen van een person ding. De NZR die eerst vi tienduizend verpleegkun 1 gevraagd, verlaagde zijn zevenduizend, maar de sen wilden en dan nog waarden niet verder gai duizend. Nu het overleg binnen h« lukt is, vindt de actiegri j NZR weer terug moet na spronkelijke voorstel. ADVERTENTIE Drie manieren om geldtelenen bij de NMB. Het is met lenen al precies zo als met sparen: u kiest de vorm die het beste past bij uw situatie, en die precies past op het doel waarvoor u lenen wilt. Drie veel gebruikte manieren om geld te lenen bij de NMB zijn de volgende: HET WONINGKREDIET Is bestemd voor het reali seren van verbeteringen of uit breidingen aan uw woiyng. Vaak gaat het hierom grotere bedragen. Daarom ook kunt u wat langer doen over het aflossen. DE PERSOONLIJKE LENING Wordt het meest gebruikt voor duurzame aanschaffingen zoals een caravan of een auto. U krijgt alle geld»én keer. en weet precies hoe g en hoeveel u moet aflossen. -rzichtelijk! ciële speelruimte te geven. In overleg met de NMB wordt de hoogte van het krediet bepaald. Daarover kunt u dan, naar gelang uw behoefte, op elk moment beschikken. Steeds opnieuw. Ook over het bedrag dat u reeds heeft afgelost. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. Geld lenen bij de NMB is overigens niet alleen voorbehouden aan degenen die bij de NMB een Privé rekening hebben, ledereen die geld nodig heeft, om n at voor reden dan ook, is welkom bij de NMB. HET DOORLOPEND KREDIET Een uitstekende manier om altijd geld achter de hand te hebben.om uzelf wat extra finan- NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8