evige strijd in esten van Iran Gesprek over verbod napalm De begeerte naar wat onder de wateren is mbodja huilt, nu het niet meer verboden is China eens met overleg skou waarschuwt buren Afghanistan tiek pers d-Afrika op iwe censuur Zeerechtconferentie weer bijeen Evangelische Progressieve Volkspartij Rechts wint in Finland )AG 20 MAART 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 - 3RAN (Reuter, UPI.AP) In het westen van Iran en Koerden gisteren na hevige gevechten een politiepost n radio- en televisiestation bezet. Radio Teheran meldde en dat er een eind gekomen was aan de gevechten. Bij de titen zouden tientallen doden en gewonden zijn ge- De Amerikaanse feministe Kate Mil let. die Iran is uitgezet, omdat zij protesteerde tegen de verplichte sluiers van de Iraanse vrouwen, ver klaarde gisteren in Parijs dat zij 24 uur is vastgehouden en voortdurend intimidaties moest ondergaan. Kate Millet is niet mishandeld. GENÊVE (AFP) In Genève zijn gisteren voorbesprekin gen begonnen voor een VN- conferentie over het verbie den van onder meer napalm, mijnen en fragmentatiebom- men. De conferentie over deze gruwelijke wapens zal in sep tember gehouden worden. Uitgangspunt bij het verbieden van wapens is dat niet alle middelen ge oorloofd zijn om de tegenstander uit. te schakelen. Er moet een zekere evenredigheid zijn tussen het toege brachte leed en het militaire „nut". Er bestaan al afspraken over het ver bod van gassen en dum-kogels, die' ernstige verwondingen aanbrengen zonder direct militair voordeel op te leveren. In Genève praten nu vertegenwoordi gers van 70 landen onder meer over het gebruik van napalm, dat de afge lopen 30 jaar op grote schaal is inge zet. Warschau-pact- en NAVO-landen hechten grote waarde aan dit veel misbruikte anti-tankwapen. Een ver bod op napalm kan pas uitgevoerd worden als vervangende anti-tankwa pens ontwikkeld zijn, en dat kan nog wel tien jaar duren. Het verbod op decompressiebommen behoort wel tot de mogelijkheden, omdat dit wapen „weinig militair ren dement" oplevert. De decompressie- bommen zijn oorspronkelijk ontwor pen om streken te ontbossen, zodat er helicopters kunnen landen. Maar deze bommen zijn ook tegen mensen gebruikt in de oorlog in Vietnam. Fragmentatiewapens hebben hun „nut" tot nu toe ook niet bewezen. Een verbod op deze wapens die plas tic splinters in het lichaam achterla ten. maakt dan meer kans. Een ver bod op landmijnen lijkt niet waar schijnlijk. Wellicht komen er afspra ken dat de mijnen zichtbaar moeten zijn. De voorbereidende besprekingen in Genève zullen ook uitmaken hoe de besluitvorming op de conferentie in september zal zijn. De meeste wester se en communistische regeringen pleiten voor besluiten met algemene instemming. Dit betekent dat leder land het recht van veto heeft op het verbod van een bepaald wapen. ,p lah Khomeini heeft gisteren ti( iepen tot een bestand, nadat eiliegtuigen en helicopters een ge las gemaakt aan de bezetting. ESBURG (Reuter, UPI, d(|- Het verbod op 'onware' pu- over de politie in Zuid-Afri- in^t kwaad bloed gezet bij de dit land. Jimmy Kruger, de van justitie, kondigde afge- iti rijdag een amendement op de et aan, waarin staat dat jour- de juistheid van de berichten politie moeten kunnen bewij st straffe van een boete van d ulden of een gevangenisstraf Khomeini riep op tot eenheid tussen de Sji'itische meerderheid in Iran en de Sunni-minderheid, waartoe de meeste Koerden behoren. Volgens Khomeini was ieder die tegen het Iraanse leger vocht een geheim agent en geen Moslim-volgeling. De Koer den die de aanval in de stad Sanan- day deden, hadden al tijdens het be wind van de sjah de beschikking over Russische wapens. Gisteren werd in Iran een oproep gedaan om zoveel mogelijk doctoren, verpleegsters en bloedplasma naar Sananday te stu ren om de gewonden te behandelen. Dit zou er op kunnen wijzen dat het doden- en gewondental erg hoog is. Een woordvoerder van de Koerdische Democratische Partij (KDP) ver klaarde gisteren dat -het leger dezelf de tactiek gebruikte als het leger van de vader van de sjah in 1920 in de strijd tegen de Koerden. Leden van' de SAVAK, de geheime politie van de verdreven sjah, zouden een verbond hebben gesloten met de Shi'iten om samen tegen de Koerden te strijden, aldus de Koerdische woordvoerder. Demonstratie jaar. vipnmentaar in het oppositie- Star wees er gisteren op dat gelkent dat de politie publika- stfi voorkomen zolang deze niet trd zijn bij de politie. „Het ngfcetekenen dat alleen de versie politie bekend zal worden" ie Star. de heeft gisteren toegegeven ort te zijn aan de dood van iel ler Josef Mdloeli in 1976. je der van het in Zuid-Afrika k(|j Afrikaanse Nationale Con- f onder verdachte omstan- in de politiecel. De politie, arresteerde wegens zijn aan- het ANC, heelt altijd ver- at Mdoeli onder natuurlijke igheden gestorven is. De be- j e politieagenten werden vrij- be n- m ia *r eiste echter na aandringen idvocaten van de echtgenote ,™oeli een nieuw onderzoek. De caanse regering heeft bij uldbekentenis toegezegd de e, van Mdloeli 70.000 gulden *ld uit te keren. Mevrouw 1(j-jwil een heropening van de de betrokken politie- In Teheran hebben duizenden solda ten, die destijds de sjah steunden, gedemonstreerd voor de instelling van een Islamitische republiek. Met portretten van Khomeini trokken de soldaten naar het Majlis-plein, waar het Iraanse parlement gevestigd is. Uit helikopters werden pamfletten gegooid. PEKING, HANOI (Reuter, UPI, AP) De Volksrepu bliek China heeft gisteren in gestemd met onderhandelin gen met Vietnam die zouden kunnen beginnen op 28 maart of daaromtrent. Het Chinese ministerie van buitenlandse zaken heeft Vietnam een nota gezonden waarin wordt voor gesteld de onderhandelingen, op het niveau van ondermi nisters, bij toerbeurt te hou den in Hanoi en Peking. Hanoi had afgelopen zaterdag voor gesteld op 23 maart in de Vietnamese hoofdstad te beginnen. Maar gisteren liet radio-Hanoi weten dat nog niet alle Chinese troepen van Vietnamees grondgebied verdwenen waren en dat GENEVE (AFP, Reuter) In een sfeer van confrontatie is gisteren in het Zwitserse Genève de achtste ronde van de zeerechtconferentie begonnen. Meer dan vijfduizend rege ringsvertegenwoordigers, juristen, ingenieurs, militairen, za kenlieden, vissers en wetenschapsmensen uit ongeveer 160 landen kwamen bijeen om opnieuw te proberen internatio naal aanvaardbare regels op te stellen voor wat er op, in en vooral onder de wateren moet gebeuren. De vroegere Iraanse soldaten van de verdreven sjah paradeerden gisteren met portretten van Khomeini door de straten van Teheran. Peking noemt 28 maart als onderhandelingsdatum vöör een volledige terugtrekking niet onderhandeld kan worden. Hanoi meende dat Peking zelfs bezig was „nieuwe militaire avonturen ter annexatie van Vietnam" te over wegen. Volgens China zouden de onderhan delingen moeten gaan over normali sering van de betrekkingen en over de verzekering van de vrede en de rust in de grensgebieden. Peking zegt het „gebrek aan goede trouw" bij de Vietnamezen te betreuren, verwij zend naar de Vietnamese uitspraak van 15 maart dat Chinese troepen de grenspalen hebben verplaatst. Vietnam heeft opnieuw cijfers over de aantallen (Chinese) slachtoffers van de recente oorlog bekend ge maakt. Volgens generaal Cao Van Kham, lid van de generale staf, zijn van 17 februari tot 18 maart „meer dan 62.500 agressors" vernietigd. Ver der zouden er 550 voertuigen, waarbij 280 tanks en pantserwagens zijn ver nietigd. „Talrijke" Chinezen zouden tenslotte gevangen zijn genomen. In lichtingendiensten in de Thaise hoofdstad Bangkok achten de cijfers wat overdreven. Vietnamese verlie zen waren volgens de generaal „zeer laag". In Cambodja duurt de guerrillastrijd van de Rode Khmer tegen het Vietna mese leger en het nieuwe bewind van Heng Samrin voort. De radiozender van de Rode Khmer maakte gisteren bekend dat zij op 17 maart de stad Kompong Speu, 50 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Phnom Penh, heroverd hadden. Daarbij zou den 200 Vietnamese soldaten om het leven zijn gebracht. De vroegere Cambodjaanse leider, prins Norodom Sihanoek, heeft giste ren opnieuw aangedrongen op een Indo-China-conferentle in Genève en een internationale macht die een staakt-het-vuren In zijn land zou moeten afdwingen. De vergadering moet zes weken du ren en er zijn slechts weinigen die geloven dat er deze keer spijkers met koppen geslagen kunnen worden. Er wordt al sinds 1974 onder auspiciën van de Verenigde Naties vergaderd en de resultaten zijn niet recht even redig met de duur van de conferentie. Gisteren, bij de opening, tekende zich al het conflict af tussen die landen die technisch in staat zijn op niet al te lange termijn de bodem van de ocea nen af te grazen naar de enprme voor raden mangaan, koper, kobalt en nik kel, en die landen die daar voorlopig zeker niet aan toe zullen komen. Namens de „groep van 77", waarin het grootste deel van de Derde We reld verenigd is, trok de afgevaardig de van Honduras fel van leer tegen „bepaalde landen" die al eigen natio nale wetten hebben uitgevaardigd, vooruitlopend op een internationaal verdrag over de exploitatie van de zeebodem. Als deze landen aan dit beleid vasthouden zal de conferentie op een mislukking uitlopen, zo merk te hij op. De kritiek gold met name West- Duitsland en de Amerikanen, die in derdaad ongeduldig beginnen te wor-' den en vinden dat de conferentie veel te lang duurt. De Verenigde Staten, met hun gigantische concerns, zijn praktisch de enigen die reeds nu vol doende kennis, kapitaal en materiaal bezitten voor het exploiteren van ADVERTENTIE iu, ISLAMABAD (UPI, AP) De Sowjet-Unie heeft Pakistan, Iran en China opgeroepen een einde te aan hun steun aan moslemse bewegingen die in listan de regering van premier Mohammed Noer Taraki ;n zuur maken. Moskou erkent hiermee dat Taraki en in wel degelijk te maken hebben met een verzetstrijd imitische zijde. Het bewind van Taraki, dat bijna een leden via een bloedige staatsgreep de macht in Kaboel m. zegt tot op heden dat het gehele Afghaanse volk de regering staat. mmentaar in de Prawda, het Jan de Russische communis- rtij, staat dat de „provoca- j deze landen gewapender- jden uitgevoerd door reactio- fechten, die het bewind van |it het zadel willen stoten", fcn zijn regering voeren een 1 koers, waarbij nog steeds lelijk is welke de invloed van jop het bewind is. Wel is het •issische adviseurs drastisch [da had het in ieder geval Jrxistische hervormingen" april 1978, de datum van de •name, worden uitgevoerd j> hevige tegenstand stuiten van „feodale en burgerlijke stromin gen". De ontwikkeling in Afghanis tan wordt afgeremd door het meest „reactionaire deel" van de islamiti sche geestelijkheid en een groep bal lingen die zich de „moslemse broe ders" noemt en die vooral vanuit Pa kistan opereert. Deze broederschap maakt zich volgens Moskou schuldig aan „gemene propaganda tegen het bewind van Taraki. Via de radio en via pamfletten roepen zij op tot een „heilige oorlog" tegen het atheïsti sche bewind in Kaboel. Volgens de Prawda heeft de broederschap on langs een congres gehouden waar ook buitenlanders aan deelnamen. Daar werd de mogelijkheid van het ontke tenen van een burgerloorlog tegen het bestaande bewind in Kaboel be sproken, waarbij „vernomen werd dat de opstandelingen rekenden op de steun van bepaalde zijde in Pakis tan, China en enkele landen in het Westen". Het afgelopen weekeinde heeft de Af ghaanse regering de nieuwe leiders in Iran er al van beschuldigd als Af ghaanse vluchtelingen vermomde Iraanse soldaten naar de provincie Herat te hebben gestuurd. Ook Mos kou had het gisteren over zeven dui zend Iraanse soldaten die in Afgha nistan moeilijkheden moeten uitlok ken onder het mom dat het bewind in- Kaboel de Afghaanse moslems ver volgt. Volgens het Russische blad heeft de burgerij in Kaboel betoogd tegen deze „buitenlandse inmenging" in Afghanistan. Chinese instructeurs' Volgens de Prawda helpt de Chinese Volksrepubliek de Afghaanse mos lems met instructeurs en zijn er wa pentransporten vanuit China over een door de Chineze aangelegde weg naar Pakistan. Verder zou Egypte grote sommen gelds overmaken naar de moslemse broeders en hadden deze van Pakistan toestemming ge kregen via de radio het marxistische bewind in Afghanistan" verdacht te maken en het geloof van de Afghanen in de revolutie te ondermijnen". Het commentaar in de Prawda was ondertekend door I. Alexandrow, een pseudoniem waaronder het Centrale Comité van de partij vaak zijn me ning geeft. Het blad zei nog dat de regering van de Sowjet-Unie en het Russische volk geheel en al achter de regering van Afhanistan staan. Mos kou en Kaboel hebben vorig jaar een langlopend verdrag van vriendschap en samenwerking gesloten, dat gelijk is aan dat wat de Russen vorig jaar met de Vietnamezen sloten. Een Pakistaanse krant liet gisteren weten dat bij een bombardement van de Afghaanse luchtmacht op concen traties islamitische verzetsgroepen vijftien mensen waren gedood. Vol gens het blad schoten de opstandelin gen twee gevechtsvliegtuigen neer en wisten ze tevens twee Afghaanse tanks buiten gevecht te. stellen. „De vorming van het CDA is niet alleen een fout, nee erger, men begaat een vergissing die niet meer ongedaan te maken valt. Alles waarvoor ik twaalf jaar lang als voorzitter van de ARP gewerkt heb breekt je nu bij de handen af (dr W. P. Berghuis, „De Volkskrant" d.d. 3-3-79) Nee, dr Berghuis, uw werk was niet vergeefs! U hebt velen bezield. U hebt perspectieven geopend. Uw ideaal van een herkenbare geloofwaardige evangelische voorhoede-politiek is niet dood. Slechts de ARP tekende zijn doodvonnis. Met u bedroeft ons dat. Maar tenslotte is een partij geen doel in zichzelf. Het doel blijft! Het enige middel dat rest: een nieuwe partij! Samen met alle kritische, radikale, oecumenische, vooruitstrevende, politiek dakloos geworden christenen uit de voormalige KVP, ARP en CHU. Een nieuwe beweging, met pit en élan, sociaal links, evangelisch progressief! opgave als lid of inlichtingen: EPV, Postbus 304, Papendrecht. financiële steun: giro 3892447 t.n.v. EPV te Papendrecht. 24 maart a.S. - EPV-KONGRES - AMSTERDAM Brakke Grond (Nes 53) v.m. 10.30 uur: huishoudelijk kongres n.m. 14.00 uur: aktuele politiek, Europese verkiezingen. rijkdommen van de oceanen, waar van talrijke deskundigen al hebben voorspeld dat in de volgende eeuw de mens voor voedsel en mineralen er in belangrijke mate van afhankelijk zal zijn. Politieke kant Naast de economische kant, waarbij de Amerikaanse ondernemingen vrij wel niet meer te stuiten zijn, ls er ook een politieke kant die de haast van de Verenigde Staten verklaart. De voor zitter van de commissie voor zee- en visserijzaken van het Amerikaanse Huls van Afgevaardigden. John Murphy, becijfert dat 85 procent van de betreffende mineralen momenteel worden Ingevoerd uit landen ln „vij andige of potentieel vijandige gebie den". Hij heeft aangekondigd spoe dig een wetsontwerp ln te dienen dat beoogt de Arherikaanse belangen in zee te beschermen. De „groep van 77", het Oostblok, en in merkwaardige eensgezindheid ook de Chinese Volksrepubliek, verwijten de Verenigde Staten verregaand egoïsme. Zij beschuldigen Amerika ervan door het scheppen van prece denten te willen verhinderen dat de exploitatie van de rijkdommen ln het belang van de hele mensheid gebeurt, zoals dat de Verenigde Naties van de aanvang af voor ogen staat. De AMerikaanse delegatieleider wees er op dat voor de exploitatie zulke enorme investeringen en zo'n geavan ceerde technologie nodig zijn, dat er niet voor 1985 mee begonnen zou kunnen worden. Verder zou de Ameri kaanse wetgeving pas na Juli 1982 zo ver zijn dat er vergunningen kunnen worden uitgegeven. De speciale vertegenwoordiger van VN-secretaris-generaal Kurt Wald- heim, de Colombiaan Berbardo Zule- ta, verklaarde in de vergadering „de politieke wil te bespeuren greep te krijgen op de resterende problemen". Maar buiten de conferentie liet hij zich bitter uit over „particuliere on dernemingen die ervan uitgaan dat de wet van de jungle, het recht van wie het eerst komt het eerst maalt, een betere oplossing ls dan een inter nationale Juridische regeling!! HELSINKI (UPI) De conservatie ven in Finland hebben de grootste winst behaald bij de verkiezingen. Na telling van ongeveer zeventig procent van de stemmen hadden de conserva tieven tien zetels meer in het parle ment behaald. De conservatieven zijn met 45 zetels de tweede partij van Finland geworden. De sociaal-demo craten, die drie zetels verloren, bezet ten nu nog 51 zetels ln het parlement. teslaw Gornicki [hand van wat de Rode Khmers in Cambodja hebben achtergela at niet moeilijk de geschiedenis van de afgelopen vijf jaar te nieren. Maar de getuigenissen van de overlevenden zeggen meer I vele massagraven of stapels martelwerktuigen die na de val van ■s regime zijn gevonden. nh I is één van de 22 personen, die vreselijke verhaal over hun ge- verblijf in communes vertelden. ïs g rnu 48 ^aar' Hi:* was °Pzichter kjlj n hij in de ochtend van 20 april !n met zijn vrouw en vijf zonen uit "erd gelicht. Het gezin mocht niets n, zelfs geen schone kleren. Op rd hun bevolen de schoenen uit te üle documenten weg te gooien. erste splitsing van wegen werd i zijn vrouw gescheiden. Hij zou meer terugzien. De vier jongste s j Khim werden naar een commune 0ng Cham gestuurd. Van hen is r iets vernomen. Khim zelf werd. it zijn oudste zoon. opgesloten in lyceum, dat in allerijl was inge- 'evangenis. teerste verhoor kwamen de „mis daden" van Khim Theng I aan het licht: hij had een middelbare schoolopleiding, hij sprak Engels, hij had een mooi huis, een auto en een motor en hij was in dienst geweest van buitenlandse kapitalisten. Khim en zijn zoon kregen te horen dat zij behoorden tot de „vierde categorie" burgers (de slechtste) en dat ze daarom naar een „strafcommune" moesten. Op 5 mei 1975 begonnen Khim en zijn zoon. samen met een lange rij in lompen gehulde gevangenen, aan een voettocht met onbe kende bestemming. Zeven gevangenen stierven onderweg door uitputting en on dervoeding, twee anderen werden voor de ogen van de rest door de bewakers doodge schoten. Na vier dagen bereikten ze de stad Prey Veng, waar ze opnieuw in een school werden ondergebracht. Het grootste klaslokaal was verdeeld in zes hokken. Vlak boven de vloer liep een dikke stalen staaf. De gevangenen werden twee aan twee met handen en voe ten aan elkaar en vervolgens aan de staaf geketend. Khim verbleef 108 dagen in Prey Veng. Twee maal per dag kregen de gevangenen een bakje water, dat ze slechts konden drinken door het op te likken, zoals een hond dat doet. Het eten bestond uit een bakje muffe rijst met stukjes vet. Hun be hoeften moesten ze ter plekke doen. Na veertien dagen was de huid van Khims zoon bedekt met zweren. De jongen verloor snel aan kracht en hing steeds zwaarder tegen de geboeide arm van zijn vader, die niet in staat was hem te helpen. De nachten waren een verschrikking; zij waren zodanig aan elkaar geketend, dat slapen vrijwel onmo gelijk was. In augustus kreeg de gevangenis een nieu we commandant en Khim en zijn zoon moesten met een ijzerzaagje hun ketenen doorzagen. Toen dat na anderhalve dag was gelukt, konden ze geen van beide meer lopen of staan. Pas na vele pogingen lukte het even te staan. Toen dat zo verwas, wees de commandant op Khims zoon, die onmid dellijk mee naar buiten werd genomen. Al les wat Khim hoorde was de doordringende schreeuw van zijn zoon en de plof van een vallend lichaam. Ontsnapt Khim moest in een kolonne van honderd twintig gevangenen te voet naar een andere commune, ruim honderd kilometer verder. Slechts veertig gevangenen overleefden deze tocht. Anderhalf jaar lang werkte hij hier van 's ochtends zes tot 's avonds zes op het land. Daarna moesten de gevangenen twee uur lang luisteren naar de comman dant van de gevangenis, die voorlas uit een soort catechismus van de Rode Khmers. Gedurende het verblijf in dit werkkamp verslechterde de lichamelijke toestand van Khim zo erg, dat hij er van overtuigd was dat zijn einde naderde. Toen in mei 1977 bleek dat alle mannen uit de „vierde categorie" zouden worden geëxe cuteerd, deed Khim een geslaagde ontsnap pingspoging. Dagenlang zwierf hij door de bossen, waar hij andere gevluchte gevange nen ontmoette, die ook naar Vietnam wil den vluchten. Na enige tijd vormden ze een guerrillagroep van 24 vluchtelingen. Met de blote handen overweldigden ze een wacht in een commu ne en kwamen zo aan hun eerste geweer en munitie. Toen in januari van dit jaar de Vietnamezen het bewind van Pol Pot ver dreven, was de guerrilla-eenheid van Khim uitgegroeid tot een legertje van driehon derd man. En zo komt het dat een voormalir ge opzichter van Esso de Vietnamezen hielp bij de omverwerping van het Pol Pot-regi- me. 'Overbodig' De 49-jarige Dom Phonh is vroedvrouw. Haar man was metselaar. De eerste zes maanden van het bewind van de Rode Khmers werd het gezin met rust gelaten. Maar toen de lokale Khmerleider werd ver vangen, veranderde hun leven ln een hel. Het beroep van «vroedvrouw was overbodig in „democratisch Campuchea". De Khmers waren vastbesloten de bevolking van Cam bodja met elk mogelijk middel te laten afnemen en zij gedroegen zich daarom zeer vijandig tegenover zwangere vrouwen. Dom Phonh werd dan ook ingedeeld in de vierde categorie. Door een toeval kwam ze ln een kamp terecht, en niet in een strafcommune. Haar zes kinderen werden echter naar com munes gebracht. Geen van hen heeft dat overleefd. In januari 1976 ontdekten de Khmers ech ter dat Dom en haar man niet in een straf commune zaten. De metselaar werd naar het dorpsplein gebracht en daar voor de ogen van de dorpelingen en zijn vrouw doodgeknuppeld. Tijdens deze marteling, die vijftien minuten duurde, stond een sol daat met een machinegeweer naast Dom Phonh om te zien of ze huilde. Huilen was een misdrijf in de ogen van de Khmers. Zoveel mensen hebben me dit verteld, dat Ik wel moet aannemen dat het waar is. Op de dag van de bevrijding kon zij een trieste balans opmaken: ze had haar man verloren, haar zes kinderen, vier broers en zussen en haar moeder en oom. Ze had alle bezit verloren, herinneringen, foto's en do cumenten. Ze weet niet wat ze nu moet doen, maar dat kan haar ook niet zoveel meer schelen. De dood zal niet lang meer op zich laten wachten, denkt ze. Ze is pas 49 jaar. maar ze ziet er uit als tachtig. Ze vertelt haar verhaal over deze verschrikkelijke jaren met een gebroken stem en trillende lippen, terwijl haar han den ongecoördineerd bewegen. De tranen lopen over haar wangen. Ze kan nu hullen. Huilen ls niet langer verboden. Pit is het tweede verhaal van de Poolse journalist -Wieslaw Gornicki. Gisteren be lichtte hij de economische ontreddering, die hij in Cambodja aantrof na de val van Pol Pot. J

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7