teperk beroep op ociale zekerheid Minder cel voor dronken rijders Zaak-Menten opnieuw bij Hoge Raad torter werken Voor onplezierige luchtjes heeft u een fijne neus. Stop die groene auto met frisse luchtjes! iumea Garvey sherry. 'etford Ontwikkelingshulp via regering verstrekken tfV wil WAO'er terug in arbeidsproces I Minister De Koning: Klacht Vondeling donderdag bij Raad Journalistiek Aantal hog|e boetes toegenomen Al 200jaar de lekkerste. ^nstgebitten Cassatieberoep tegen uitspraak Haagse rechtbank ial nu gratis en krantvol formatie over jen en wand deding bij uw ninginrichter. Verzoek aan onze abonnees PAG 20 MAART 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 onze sociaal-economische redactie TERDAM Wie de uitkeringen verlaagt, maar niet de oorzaken aanpakt waardoor s meer uitkeringen verstrekt moeten worden, houdt zichzelf voor de gek. Het aantal ;en dat een beroep doet op de sociale voorzieningen, moet worden verlaagd. egt de Federatie Nederlandse weging in de gisteren versche- ileidsnota „WeerWerk". In deze telt de FNV dat de explosieve van de sociale zekerheidsuitga- et worden aangepakt door hei van een. beleid dat erop is zo veel mogelijk mensen ii; leidsproces te houden. Van het at wordt bespaard op premie- in sociale uitkeringen, zou een werkgelegenheidsbeleid kun- orden gevoerd. stelt haar poging om het uitkeringsgerechtigden terug gen tegenover het beleid van binet Den Uyl en het kabinet gt. Deze kabinetten wilden de van de sociale lasten tegen- oor een verlaging van de uitke-' ningen van het Centraal Plan- (CPB) hebben uitgewezen dat eten van een zogeheten volu- id voor de Ziektewet en de et ziekteverzuim per jaar met lf procent kunnen terugbren- rwijl dit bij een ongewijzigd oeneemt met 0,2 procent per lok vloeien er vijftienduizend per jaar minder af naar de )it zou tot een verlaging van isom per werknemer leiden. e i „WeerWerk" zou het terug- w van het ziekteverzuim van de aardige tien procent naar vier procent van de werknemers globaal gerekend een besparing van 2,7 a 3,4 miljard gulden opleveren. Het rapport stelt voor om tot een doeltreffend beleid te komen, om ziekteverzuim terug te dringen. Bin nen de onderneming zou hiermee moeten worden begonnen. De FNV stelt op basis van onderzoeken vast dat „elk bedrijf het ziekteverzuim heeft dat het verdient." Een actief veiligheids- en gezondheidsbeleid ge koppeld aan een humanisering van de arbeidsplaats en een onderzoek naar de verzuimgegevens met betrek king tot de arbeidsomstandigheden, zijn nodig. Verder spreekt „WeerWerk" van een samensmelten van Ziektewet en WAO, waardoor eerdere registratie 4 van mogelijke WAO-trekkers plaats- KCglStratie vindt en ook eerder ingegrepen kan worden met begeleiding. Die begelei ding en een preventief beleid moeten worden versterkt en er zou een betere samenwerking moeten komen tussen de medische en de verzekeringssec tor, aldus het rapport. het aantal arbeidsongeschikten een halt toe te roepen in het rapport zijn: Voorkomen dat een medisch ge deeltelijk arbeidsongeschikte werk nemer zijn arbeidsplaats kwijtraakt, Een intensieve begeleiding terug naar het arbeidsproces van de werke loos geworden gedeeltelijk arbeid songeschikte werknemer. 'WeerWerk' noemt een aantal instru menten die voor dit doel kunnen wor den gebruikt: De onderneming moet verplicht worden aangepaste arbeids plaatsen te scheppen, waarbij in de eerste instantie een subsidie kan wor den gegeven. Als iemand na al deze maatregelen toch ziek blijft, moet het de werkge ver moeilijker gemaakt worden om zijn werknemer te laten afvloeien naar de WAO. Ook dit „sociaal on duldbare" uitstotingsproces moet volgens 'WeerWerk' worden beperkt. Uitgangspunten om de toename van van pagina 1 ing vinj cijfers en «gegevens hebben ig op de vergelijking met mg van de 40-urige werk- 1n theorie is het dus mogelijk die negatieve effecten niet ar zijn doordat ze worden maakt door een sterke alge- conomische verbetering. Ook lijk dat ondanks gelijkblijven Jwerkweek toch de koopkracht 11 n de werkloosheid stijgt als van een algemene verslechte- de economische ontwikkeling. ontstaat aldus een tweede gat in de overheidsfinanciën. Een derde gat ontstaat bij verkorting van de werkweek zonder looninleve ring. Het tekort van de overheid zal dan in 1983, als gevolg van de algeme ne economische verslechtering, 1,5 procent van het nationale inkomen méér bedragen dan anders. Ofwel uit gedrukt in guldens op waarde van Bestek '81 een gat van 3,6 miljard gulden. Om de aantrekkingskracht van de WAO te verminderen moet de WW uitkering opgetrokken worden tot tachtig procent van het laatstver diende loon. Er moet een effectief en geïntensiveerd omscholingsbeleid komen en de arbeidsbemiddeling voor WAO-ers moet ook worden uit gebreid. Het rapport benadrukt een snelle registratie van ziekte en de nodige opvang en begeleiding in een vroeg stadium, waarbij bedrijfsvere niging en Gemeenschappelijk medi sche dienst nauwer moeten samen werken. Op deze manier zouden men sen die ondanks een bepaalde mate van arbeidsongeschiktheid toch nog een „restcapaciteit" bezitten weer aan het werk kunnen. De FNV gaat er bij dit beleid van uit dat/de eerste voorwaarde tot het sla gen ervan, ligt in het scheppen van arbeidsplaatsen door middel van Ar beidsplaatsenovereenkomsten en een actieve overheid die door besparin gen op de sociale uitkeringen meer geld zou kunnen besteden aan het scheppen van werkgelegenheid. De kosten die dit volumebeleid op de korte termijn met zich mee brengen worden volgens de FNV op de lange duur ruimschoots vergoed door de baten die het beleid zal opleveren. De resten van een personenauto die gisteren de verkeerde rijbaan opreed en het tegemoetkomende verkeer ramde. Bij het ongeval waren twee vrachtwagens betrokken. Er viel een dode en een zwaar gewonde. ROTTERDAM (ANP) Minister De Koning van ontwikke lingssamenwerking vindt dat hulp aan ontwikkelingslanden via de regeringen van die landen moet lopen. Volgens de minister is het een illusie dat ontwikkelingshulp over regerin gen heen kan worden verstrekt. „De politieke posities van regeringen in ontwikkelingslanden zijn daarvoor te kwets baar". De Koning zei dit gisteravond tijdens een gastcollege in de Rotterdamse Erasmusuniversiteit. De minister sprak over de spanning die kan ontstaan tussen de twee doel stellingen van ontwikkelingshulp: het bestrijden van de armoede en het zelfstandig helpen maken van de eco nomie van het desbetreffende land. Het eerste kan soms in de knel komen als via ontwikkelingshulp landen zelfstandiger worden gemaakt wier ADVERTENTIE ugen ere werkweek heeft twee soor- olgen voor de overheid. In de laats is er het negatieve effect .Jconomische groei. Dat maakt !1t de overheid haar financiële toet afstemmen op een lagere n'3at betekent waarschijnlijk Jezuinigingen in de geest van 81. In de tweede plaats kan ige werkweek uiteraard niet overheid voorbij gaan. Het eau becijfert dat dit door her- van werk een 10.000 ar- atsen schept. (Dit cijfer zit in de eerdergenoemde cijfers werkloosheid). Die extra rajaren moeten echter wel sala- en. Als de 35-urige werkweek dt betaald uit looninlevering, it iner liet in brand steken (ANP) Uit een onder- n de recherche is gebleken, bewoner van het pand in 1 dat vrijdagavond werd ver- e brand zelf heeft uitgelokt, d is aangestoken door een 27- o$ian. De politie vermoedde di- dat er sprake was van brand- g, aangezien er in de woonka- ee jerrycans werden aange- waarin benzine had gezeten. 'edel was voor 45.000 gulden Bird. maken oVer die altijd natte handdoeken terwijl u wel wat beters te doen heeft? Wordt een Hokatex halte. Bent u van alles af. En nog goedkoop ook. Kijk. Die Hokatex auto's rijden toch. Vol proper gqwassen bedrijfskleding. Nieuwe vullingen voor luchtverfrissers. Verse schoonlopers. En kraakhelder linnengoed. Wat zou u zich dan nog druk Bel: Voorburg (070) 69 40 31. Of: Amsterdam (020) 319121. Deventer (05700) 24586. Eindhoven (040) 434649. Leeuwarden (05100) 25789. Utrecht (030)940843. Hokatex zit ook bij u in de buurt, ziet u wel? LINNENVERHUUR regeringen de hulp vooral gebruiken om hun eigen positie te versterken, en het volk juist uit te buiten in plaats van de armoede te helpen op lossen. Pronk heeft daarover inder tijd gezegd dat deze spanning zou kunnen worden opgeheven als het recht op economische zelfstandig heid niet noodzakelijk zou slaan op regeringen, maar op het zelfbeschik kingsrecht van alle groepen en lagen van de bevolking in de ontwikke lingslanden. DEN HAAG (ANP) De raad voor de journalistiek behandelt donderdag de klacht van Kamervoorzitter Von deling tegen De Vplkskrant. Vonde ling heeft de krant ervan beschuldigd schadelijke en smadelijke berichten te hebben verspreid, geen rectificatie te hebben willen geven en een inge zonden brief van hem niet te hebben opgenomen. De Volkskrant heeft gehandeld in strijd met de beginselverklaring over het gedrag van journalisten, zoals aanvaard door het wereldcongres van de internationale federatie van jour nalisten, aldus Vondeling. Vondelings klacht betreft de houding van de hoofdredacteur van de Volks krant, Van der Pluljm, maar ook die van de schrijver van het gewraakte artikel Kees Bastianen. De Volks krant plaatst volgens Van der Pluijm wel degelijk rechtzettingen als er fou ten zijn gemaakt, die ergens enige schade veroorzaken of die een scheve voorstelling van zaken bij het publiek teweeg brengen. „Bastianen echter heeft geen onjuiste mededelingen ge daan. Hij kijkt er op zijn eigen wijze tegenaan. Dat rechtvaardigt daarom nog geen rechtzetting", aldus Van der Pluijm. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De rechter blijft het rijden onder invloed mild bejegenen. De in 1968 begonnen daling in het aantal opgelegde onvoorwaardelijke gevangenisstraffen voor dat delict, heeft zich tot in het eerste halfjaar van 1978 voortgezet. Vergeleken met 1976 is ook iets minder vaak de rijbevoegdheid ontzegd. Daar staat tegenover dat het aantal boetes, met name van duizend gulden of hoger, is toegenomen. Dit blijkt uit een onderzoek dat is verricht ten behoeve van het pro ject „Straftoemetingsvoorlich- ting", opgezet door de redactie van het tijdschrift „Delikt en de- linkwent". De gegevens, gepubli ceerd in het maartnummer van dat tijdschrift, zijn verzameld door het Wetenschappelijk onder zoek - én documentatiecentrum van het ministerie van justitie. Werd in 1976 nog ruim 33 procent van de veroordeelden wegens rij den onder invloed een onvoor waardelijke gevangenisstraf opge legd, in het eerste halfjaar van 1978 was dat percentage gedaald tot iets meer dan 21. Die daling, aldus de onderzoekers, is in sterke mate het gevolg van wijzigingen in het straftoemetingsbeleid. Daarnaast zou de daling voor een gedeelte kunnen worden toege schreven aan de geringere ernst van de berechte zaken: het aantal zaken met een laag bloedalcohol- gehalte nam toe, terwijl het aantal zaken waarbij sprake was van schade, iets afnam. Verschillen De wijzigingen in de straftoeme ting, waarvan het volgens de on derzoekers aannemelijk lijkt dat ze een gevolg zijn van de nieuwe richtlijnen voor het strafvorde- ringsbeleid. hebben zich voorge daan in drie van de vijf ressorten: Den Bosch, Den Haag en Leeu warden. In de ressorten Arnhem en Amsterdam zijn geen verande ringen geconstateerd. De wijzigingen in de drie genoem de ressorten hebben ertoe geleid dat de regionale verschillen in straftoemeting in het eerste half jaar van 1978 kleiner zijn gewor den dan in 1976. Maar verdwenen zijn de .verschillen nog niet. Tus sen de arrondissementen loopt het percentage onvoorwaardelijke ge vangenisstraffen uiteen van 3 tot 35. De verschillen kunnen niet worden verklaard uit ernst of aard van de afgedane strafzaken. De onderzoekers hebben ook de straftoemeting door de militaire rechter bekeken. Daarbij is geble ken dat in het eerste halfjaar van 1978 die rechter iets minder vaak een onvoorwaardelijke gevange nisstraf heeft opgelegd dan de ge wone rechter. De zaken die de krijgsraden te behandelen kregen, waren gewoonlijk ook iets minder ernstig dan de zaken die de gewo ne rechtbanken afdeden. ADVERTENTIE 1780 1805 1830 1781 1806 1831 1782 1807 1832 1783 1808 1833 1784 1809 1834 1785 1810 1835 1786 1811 1836 1787 1812 1837 1788 1813 1838 1789 1814 183/ 1790 1815 18j 1791 1816 IÉ 1792 1817 IS 1793 1818 IS 1794 1819 1 1795 1820 li 1796 1821 lij 1797 1822 18 1798 1823 1799 1824 1 1800 1825 1 1801 1826 li 1802 1827 1 1803 1828 1 1804 1829 1 1930 1955 1931 1956 1932 1957 1933 1958 1934 1959 1935 1960 1936 1961 1937 1962 1938 1963 1939 1964 1940 1965 1941 1966 1942 1967 1943 1968 1944 1969 1945 1970 1946 1971 1947 1972 1948 1973 1949 1974 1950 1975 1951 1976 1952 1977 1953 1978 1954 1979 ADVERTENTIES (jx houdt ze stevig 30 plaats! pi raakt niet meer los, wanneer U s een weinig Dentofix op de plaat heeft dan de gehele dag een levoel van zekerheid en welbe-. ant Dentofix doet zijn plicht! Dit loeder werkt als-een beschermend sen tandvlees en prothese. Bij apo- drogisterijen. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Precies een jaar nadat Pieter Menten van het penitentiair ziekenhuis in Scheveningen naar het onderkomen van de Hoge Raad werd vervoerd, worden de opperrechters vandaag opnieuw geconfronteerd met de vraag of de nu bijna tachtigjarige niet ten onrechte is vervolgd wegens „oorlogsmisdrijven en/of misdrijven tegen de menselijkheid". Van het antwoord dat ditmaal op die vraag wordt gegeven, hangt het in belangrijke mate af of de toen tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeelde verdachte nu op vrije voeten kan blijven. Zijn vrijheid heeft Menten te danken aan de bijzondere strafkamer van de Haagse rechtbank, die in december de officier van justitie het recht ontzegde een oordeel te vra gen over de gedragingen van de gewezen handlanger van de Duitsers. De Haagse rech ters waren tot een uitspraak geroepen, nadat de Hoge Raad in mei tot veler verbij stering het vonnis van de bij zondere strafkamer van de rechtbank in Amsterdam had vernietigd. Spoediger dan me nigeen had verwacht, moet het hoogste rechtscollege nu over dat Haagse vonnis oor delen. Anders dan hun Amsterdam se collega's, die daarmee ruim een half jaar doende waren, zijn de Haagse rechters niet toegekomen aan een beoorde ling van de zeer ernstige feiten die Menten ten laste waren gelegd. Tijdens het naar ver houding korte "proces in Den Haag ging het niet om massa moorden in afgelegen plaat sen waarvan in Nederland nog nooit iemand had gehoord, maar om de vraag of Menten nog ter verantwoording kon worden geroepen wegens zijn mogelijke aandeel daarin, na dat de justitie er jarenlang het zwijgen toe had gedaan. Met bet ontkennend antwoord dat op die vraag werd gegeven, was de eigenlijke zaak-Men- ten, wat de Haagse rechters betreft, van de baan. Koerswijziging In Amsterdam had Menten de rechtbank erop gewezen dat het niet aanging hem te ver volgen wegens oorlogsmisdrij ven, nadat in 1952 of 1953 de toenmalige minister van justi tie hem had laten weten dat de daarop betrekking hebben de beschuldigingen (afkom stig uit Polen en Israël) terzij de waren gelegd. De rechters gingen er niet op in, waarmee ze, naar het oordeel van de Hoge Raad, een „vormfout" maakten. De fout had de ver nietiging van het vonnis tot gevolg. De Haagse rechtbank, die daarna de zaak-Menten kreeg toegeschoven, vérdiepte zich op aanwijzing van de Hoge Raad in de „voorvraag", waar aan in Amsterdam te weinig aandacht was besteed, of en in hoeverre de bewering van de verdachte hout sneed. Dat daaraan in Amsterdam niet zwaar was getild, viel wel te begrijpen: gelet op een door Pieter Menten de Hoge Raad zelf gevolgde lijn. werd een eventuele minis teriële toezegging geen belet sel voor een vervolging ge acht. In de zaak-Menten ble ken de raadsheren hun koers te hebben gewijzigd. Na hun ondersoek constateer den de Haagse rechters dat tegen Menten tussen 1953, toen er van buitenlandse zijde al ernstige beschuldigingen tegen hem waren geuit, en 1976 geen strafvervolging is ingesteld. Op grond van getui genverklaringen (van onder andere de weduwe van mr. L. G. Kortenhorst) achtten zij het aannemelijk dat Menten in het begin van de jaren vijf tig ook is meegedeeld dat van vervolging werd afgezien. De berechting van Menten was naar hun mening op die gronden ontoelaatbaar, waar bij zij steun vonden in het door Nederlandse rechters meestal genegeerde Verdrag van Rome, waarvan artikel 6 de openbare behandeling van een strafzaak aan een redelij ke termijn bindt. Een wacht tijd van bijna 25 jaar werd in strijd met die bepaling geacht. Cassatiemiddelen Dat beroep op het Europees verdrag vormt een van de drie punten waarop de Haagse of ficier van justitie mr. R. A. Schimmel in cassatie is ge gaan. Anders dan de Haagse rechtbank, is hij van mening dat Menten niet in al dan niet martelende onzekerheid over zijn lot heeft hoeven te verke ren sinds Polen meer dan twintig jaar geleden zijn uitle vering vroeg. De officier heeft daarnaast aangevoerd dat de rechtbank niet heeft kunnen vaststellen of Menten inderdaad een mi nisteriële toezegging is ge daan, en dat de rechtbank nauwelijks heeft duidelijk ge maakt waarom het belang van een vervolging wegens oorlogsmisdrijven niet zwaar der heeft gewogen dan een inbreuk op de beginselen van een goede procesorde. Een te summiere motivering kan, zo als eerder in de zaak-Menten is gebleken, als een „vorm fout" worden aangemerkt en tot vernietiging van het von nis leiden. De Hoge Raad zal uitsluitend over deze drie cassatiemidde len een oordeel kunnen vellen. Als een daarvan aanleiding geeft tot vernietiging van het Haagse vonnis, zal Menten op nieuw voor de rechtbank in Den Haag of een andere recht bank terecht moeten staan. Bij verwerping van het cassa tieberoep zal Menten, onge twijfeld onder een nieuwe storm van protesten, weer in het bezit van zijn paspoort worden gesteld. Betreft: Betaling abonnementsgeld 2e kwartaal-79. Onze administratie verzoekt U bij de betaling van het abonnementsgeld 2o kwartaal 1979, voor zoverre deze niet automatisch geschiedt via incasso giro. uitsluitend gebruik te maken van de U toe te zenden of reeds toegezonden accept-girokaart. Deze betalingswijze garandeert een vlotte venwerking van Uw betaling in onze administratie. „Wie was die aardige jongen, die hier gisteren was. Ellen? Ik ben aan mijn dagboek bezig

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3