Gevolgen korter werken fnuikend 'NV en CNV steunen acties Israëls kabinet eens met verdrag Kïesuwkado n n Begeerte VN-militair in been geschoten ouding werkgevers is halsstarrig' Nog steeds winter tNieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Vrijwel droog Minder werklozen alleen bij inlevering loon Parlement begint aan langdurig debat is voor leven van sportvissers i| 03 Trouw Ook voor andersdenkenden Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW tmging: irOUW rouw 37STE JAARGANG NR 10800 - DINSDAG 20 MAART 1979 HET WEER Veel bewolking en geen neerslag van betekenis. Minimum temperaturen van min vier graden in het noorden tot om het vriespunt in Brabant en Limburg. Middagtemperaturen plus vijl graden. Weinig wind. Morgen en overmorgen: tijdelijk regen, later enkele opklaringen. Aanhou dend vrij koud. Morgen zon op: 06.42 onder: 18.54 Maan op: 02.04 onder: 11.03 Deze krant heeft een speciaal telefoon l nummer voor mensen die zin hebben in een abonnement: 020 659388 LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 4: Zenderkleuring wordt niet nage leefd PAGINA 9: Geheim nummer voor hartpatiënten PAGINA SPORT: IJshockeyteam naar Olympische Spelen PAGINA 5: Parlementsru- briek PAGINA 7: Achtste ronde zeerechtconfe rentie Chinese kinderkrant PAGINA ECONOMIE: Boer inschakelen bij onderhoud bossen A. Groenevelt (rechts) en de heer Spijkers tijdens de vergade ring van de federatieraad van de FNV. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Geleidelijke verkorting van de werkweek tot 35 uur in 1983 zal de werkloosheid alleen doen dalen als er tegelijk loon wordt ingeleverd. Zonder die inlevering schiet de werkloosheid omhoog, en zijn „de gevolgen voor de economie zonder meer desastreus". mze sociaal-economische redactie rERDAM/UTRECHT FNV en CNV hebben de bij hen isloten bonden laten weten dat zij kunnen rekenen op wanneer het terwille van werktijdverkorting tot acties Beide vakcentrales beschuldigen de werkgevers ervan met hun opstelling in het CAO-overleg bijdragen aan lenemen van sociale spanningen.- werkelijk tot acties komt is ag, die de komende weken zal voorgelegd aan de vakbonds in de verschillende bedrijfs- en ondernemingen. Indien zij zijn korter werken tot inzet conflict te maken, dan zullen centrales hun .weerstandskas- men. u&riebond CNV zal vandaag n over de adviezen, die aan de uilen worden voorgelegd. De lebonden NW en NKV zullen g in een gecombineerde ver- g besluiten met welk advies terban tegemoet zal worden n. De verbondsraad van het il in een gisteren uitgegeven ng dat het CNV en de Indu- ïd CNV het conflict niet zoe- lar dat de werkgevers de ver- rdelljkheid hebben genomen in verharding van de stand- oor zijn zij ook verantwoorde- de negatieve boodschap e de onderhandelaars van de eging teruggaan naar de ach- aldus de verbondsraad. Zo- end geven de CNV-leden de r aan vervroegde uittreding, het gaat om werktijdverkor- FNV-leden zijn daar uiter- et tegen, maar zij geven de voorrang aan een verkorting werkweek. ireking I houdt in de lopende CAO- vast aan een doorbreking van rige werkweek. De tegenwer- an de werkgevers daartegen FNV-voorzitter Wim Kok gis- „hypocriet". Ids willen zij niets weten van rtere werkweek, maar ander- ische schutters in een bij Sanadai in West-, Deze foto werd geno- lak voor de gevechten ken met het Iraanse le beer nieuws over deze op pagina 7. zijds zijn zij wel bereid om zaken als uitbreiding van het aantal vakantie dagen en vervroegde uittreding te betalen. Soms stellen ze zelfs loons verhogingen in het vooruitzicht." Kok liet er geen twijfel over bestaan dat de FNV-bonden er op dit moment niet voor voelen om hun verlangens naar een kortere werkweek in te wis selen voor een looneis. Weliswaar eist een deel van de achterban, bij voor beeld in het waterweggebied en bij Hoogovens, een loonsverhoging, maar zo ver is het volgens hem nog lang niet. „De ondernemers moeten eerst maar eens met goede motieven op tafel komen om hun afwijzende houding ten aanzien van de kortere werkweek duidelijk te maken," aldus Kok, die zich boos maakte over „overbiedingen" in het CAQ-overleg. Zo hebben de werkgevers in de zuivel volgens hem op eigen initiatief drie dagen vakantie geboden alleen om onder de kortere werkweek uit te komen. Verloren Volgens het CNV hebben de metaal- werkgevers een kans verloren laten gaan om aan een ernstige conflict situatie te ontkomen door de laatste CAO-voorstellen van de Industrie bond CNV af te wijzen. „De situatie in de metaal laat nauwelijks conflicten toe, maar de halsstarrige houding van de werkgevers laat weinig ruimte voor oplossingen," aldus het CNV in een verklaring over de ontwikkeling aan het loonfront. Voorzitter Leo Ester van de Indu striebond CNV zei na afloop van de vergadering van de CNV-verbonds- raad dat hij zich gesterkt voelt door de eensgezinde steun van de andere CNV-bonden. Hoewel hij het oordeel van de industriebondsleden wil af wachten, sluit Ester de mogelijkheid van acties niet uit. In dat geval kan hij rekenen op de steun van het CNV. De verbondsraad van het CNV is èr- van overtuigd dat Ester met zijn com promisvoorstellen tot het uiterste heeft geprobeerd de partijen in de metaal sector weer bij elkaar te bren- een. In grote delen van Europa heerst nog de winter, hoewel het volgens de kalender al bijna lente is. In midden-Duitsland op de autoweg Hannover-Kassel raakte het verkeer door de zware sneeuwval nog vast. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bij incidenten het afgelopen weekeinde in het Unifil- gebied in Zuid-Libanon is zondag middag de 38-jarige sergeant-majoor S. Hoekstra uit Assen gewond ge raakt. Hij werd getroffen door een kogel in het rechter-onderbeen en moest worden overgebracht naar het VN-hoofdkwartier in Naqoera, waar hij werd geopereerd. Zijn toestand is goed te noemen, al dus een woordvoerder van de leger- voorlichtingsdienst in Den Haag gis teren. Het incident deed zich voor tijdens een patrouille, enkele kilometers ten noord-westen van Haris. De majoor was met een kaderlid vooruit gegaan om waarnemingen te doen, toen bei den plotseling onder vuur kwamen te liggen. Het tweetal was op dat mo ment enkele honderden meters van de overige leden van de patrouille verwijderd. Volgens de legervoorlichtingsdienst was het vuur afkomstig van een Pa lestijnse groepering en zouden de Ne derlanders niet zelf hebben terugge schoten. Na bemiddeling van een Unifil-functionaris en een PLO-verte- genwoordiger werd het schieten ge staakt. Ook vrijdag- en zaterdagnacht werd er in het door de Nederlanders te controleren gebied geschoten, maar hierbij raakte niemand gewond. Het Nederlandse VN-bataljon is nu vijf dagen in Zuid-Libanon operationeel. Vorige week woensdag werden alle VN-taken van de Fransen overge nomen. i onzer verslaggevers AAG De drie sportvissers, s zondag werden vermist, zijn oet worden aangenomen alle dronken. Eén stoffelijk over- fat van de 12-jarige Martin uit Schelluinen, kon gisteren grootscheepse zoeKactie van ne, politie en reddingboten, worden gehaald. Gevreesd orden, dat ook zijn 22-jarige po Kuiper en diens verloofde 'ms (20) uit Streefkerk zijn men. >ot, waarmee het drietal zon- len vroeg de zee was opge- teruggevonden en aan land t De boot dreef omgekeerd 'ater op ongeveer 8,5 mijl ten ten van het lichtplatform Tegen half één gistermiddag t zoeken gestaakt. door James Dorsey JERUZALEM Het parle ment van Israël begint van daag een lang debat dat moet resulteren in de ratificatie van het vredesakkoord tussen Egypte en Israël. Het Israëli sche kabinet keurde gisteren het ontwerp-vredesverdrag goed. De Amerikaanse president Carter, de Israëlische premier Begin en de Egyptische president Sadat zullen volgende week maandag hun handte kening zetten onder het vredesak koord. Slechts twee Israëlische minis ters stemden gisteren na een vijf uur durend debat tegen het akkoord met Egypte. Minister Haim Landa van transport was het niet eens met de autonomie van de Palestijnen in de bezette gebieden en vond dat Israël sterker in zijn schoenen zou staan als het nog in het bezit was van de Sinai- woestijn. Minister van landbouw Arik Sjaron vond dat er nog te veel onduideljkhe- den over de toekomst van de bezette gebieden bestaan. Het is nog niet duidelik hoe Sjaron zich vandaag in het parlement zal opstellen. Als hij in de Knesset ook tegen het vredesak koord is zal zijn aftreden vrijwel on vermijdelijk zijn. Sjaron, die is benoemd in een com missie die zich bezighoudt met de autonomieplannen, zal zich onttrek- üjï urnAs -n Israëlische arbeiders demonstreren tegen de intrekking van overheidssubsi dies, waardoor het levensonderhoud in het land fors duurder zal worden. Naar schatting een half miljoen arbeiders legden gisteren om de zelfde redenen het werk vier uur neer. Woordvoerders van de socialistische vakbond Histadrut lieten weten dat er meer stakingen zullen volgen als de regering de subsidies niet hersteld. ken aan de werkzaamheden van de commissie. Deze commissie, bestaan de uit elf ministers, onder wie premier Begin, minister van buienlandse za ken Dajan en minister van defensie Weizman werd tijdens het kabinets beraad gisteren in het leven ge roepen. Na afloop van het kabinetsberaad benadrukte de regeringswoordvoer der Arie Naor dat de regering geen richtlijnen heeft opgesteld voor de onderhandelingen met Egypte over autonomie. De religieuze partij die gedreigd heeft een regeringscrisis te forceren wanneer dit niet zou gebeu ren, heeft haar eis na twee gesprek ken met premier Begin laten vallen. In Israëlische regeringskringen hoopt men dat het vredesverdrag toch nog_ Dit blijkt uit een notitie van het Cen traal Planbureau over de economi sche gevolgen van verkorting van de werktijd, vervroegde uittreding van oudere werknemers, en garantie voor aantallen arbeidsplaatsen in het ka der van „apo's" (arbeidsplaatsen- overeenkomsten). De notitie is van begin februari, maar is nog niet gepu bliceerd. De notitie zal worden ver werkt tot een aparte paragraaf in het Centraal Economisch Plan 1979, dat het Planbureau nog deze maand hoopt uit to brengen. De verkorting van de werkweek is op het ogenblik het breekpunt in veel CAO-onderhandelingen in de indu strie. Tot nu toe is niet veel gebleken van bereidheid bij de vakbonden om over inlevering van loon te praten. De berekeningen van het Planbureau vormen koren op de molen van de werkgevers. Het Planbureau heeft een berekening uitgevoerd van de gevolgen van ver korting van de werkweek met een uur per Jaar. In 1983 zou de 35-urige werk week een feit zijn. In procenten is dat een verkorting van 2,5 procent per jaar ofwel 12,5 procent in 1983 verge leken met nu. Vervolgens heeft het Planbureau deze rekensom gemaakt voor het ge val van gelijkblijvend weekloon, en voor het geval ook het weekloon wordt verminderd met 2,5 procent bruto per jaar. In het eerste geval, dus zonder inlevering van loon, zal de werkloosheid in 1983 35.000 personen hoger zijn dan bij handhaving van de 40-urige werkweek. Dit cijfer groeit, uit dus terwijl de werkweek verder gehandhaafd blijft op 35 uren tot 70.000 werklozen meer in 1988. Precies omgekeerd zijn deze effecten echter in het tweede geval, dus wan neer wel 2,5 procent loon per jaar wordt ingeleverd. Dan leidt de 35- urige werkweek tot 45.000 werklozen minder in 1983, uitgroeiend tot 75.000 minder in 1988. Koopkracht Vanzelfsprekend gaat bij inlevering van loon de koopkracht van de moda le man (thans 30.000 gulden bruto jaarloon) omlaag, zij het wat minder hard dan het bruto loon. De 35-urige werkweek „op kosten van de werkne mer" kost de modale man twee pro cent koopkracht per jaar. Dat wil niet zeggen dat zónder inleve ring de 35-urige werkweek op kos ten van de werkgever dus er geen verlaging van koopkracht zou zijn. Ook dan daalt de koopkracht nog met een half procent per jaar. Dat komt doordat in dit geval over de hele linie de negatieve economische gevolgen van de kortere werkweek optreden. Met name betreft dit een stuk extra inflatie 1,8 procent per jaar als gevolg van het feit dat de ondernemers de hogere loonkosten zoveel mogelijk proberen door te be rekenen in de prijzen. In het algemeen kan worden gesteld dat verkorting van de werktijd leidt tot een benedenwaartse groei in de economie. De hoeveelheid produktie van de bedrijven loopt terug, de ex port daalt, de inflatie neemt toe, de koopkracht wordt minder, de con sumptie gaat omlaag, en de produkti- viteit (produktie per werknemer, vaak beschouwd als de netto groei) gaat ook omlaag. De notitie van het Planbureau spreekt over „zonder meer aanzienlijke effecten". In het geval van looninlevering zijn deze ef fecten iets minder, maar niet wezen lijk anders, behalve dan voor de werkgelegenheid en ook voor de beta lingsbalans en het tekort van de over heid. Zie ook pag. 3. ADVERTENTIE 4 in Caïro en Jeruzalem getekend zal worden. Vast staat dat de officiële ondertekening maandag in Washing ton plaats zal vinden. Premier Begin vertrekt vrijdag met zijn echtgenote naar de Amerikaanse hoofdstad. Za terdag zullen elf ministers en opposi tieleider Sjimon Perez en oud-pre mier Jitzhak Rabin zich bij hem voe gen. Dinsdag zullen premier Begin en president Sadat een gezamenlijke vergadering van de Amerikaanse se naat en het congres toespreken. Steun VS Uit Washington werd gisteren gemeld dat alle militaire aspecten van het vredesverdrag tussen Israël en Egyp te naar bevrediging van Israël gere geld zijn. Dit heeft de Israëlische mi nister van defensie Weizman gisteren bekend gemaakt. De minister zei na een ontmoeting met zijn Amerikaan se collega, Harold Brown, dat de Ver enigde Staten zich akkoord hebben verklaard Israël drie miljard dollar te verstrekken als hulpverlening bij de Israëlisch terugtrekking uit de Sinal- woestijn. Weizman meende gisteren dat maan dag aanstaande het verdrag onderte kend zou kunnen worden. Hij zei dat zijn land er mee had ingestemd zijn troepen uit El Arisj in de Sinal terug te trekken binnen drie maanden na ondertekening van het verdrag. Maar Israël zal zijn eenheden niet van de olievelden in de Sinal terugtrekken voordat negen maanden na de onder tekening van het verdrag zijn ver- lopen. - „De begeerte naar wat onder de wateren is". Wat nou? Gewoon een verhaal over de internationale zeerecht- conferentie. Inderdaad, de tale Kanaans behoort tot de culturele reserves van de Trouw-redactie. Die er een heel frisse krant mee maakt. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ion v;in Duinhoven. Ko van Dijk. I letty Blok en Ina van Ruisscn. Lektuurhanger(B) Nooit meer zoeken naar de krant ol' tv-gids. DekoraiicI jute lektuurhanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien EclH naturel leder met gevlochten koordje. Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en ami bandje van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad mei een over tuiging. Uil erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee:. Adres nieuwe abonnee:. Plaats en postcode: Giro: Uw naam: Uw adres: Plaats en postcode: .Tel. De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers van Trouw gratis. Daarna gaat het kwartaalabonnement automatisch in. me', als welkomst-voordeel f7.- korting. Kado naar keuze: DA. B. C. D. (aankruisen itu.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 2792.1000 PA. Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1