lubs tarten NOS Misrekening van Donner tH UEFA ten strijde tegen doping .v IJshockey- team naar Olympische Spelen V er extra reclame aangebracht oblemen sjor Jan 1 artkruis Opnieuw overwinning Ligterink Van Hanegem mag weg van AZ'67 Wilhelm Neudecker verlaat Bayern 20 MAART 1979 SPORT TROUW/KWARTET P 15 -RHS 17 Matty Verkamman rERDAM De clubs et betaalde voetbal ma- het de NOS-televlsie s moeilijker om opna- van wedstrijden te ma- Door een overdosis aan ^borden rond het veld de stadions van de argse club Roda JC en i al geboycot. Het ziet er s naar uit dat de zwarte Innen korte tijd niet on- i mlijk zal worden uitge- i is dat al gebeurd. Zo hoeft Bosch niet meer op de komst Studio Sport-equipe te reke- Irige week was de NOS voorne- im opnamen te maken van FC )sch-FC Vlaardingen. Die wed- irerd nu afgelast maar ook in lere geval waren de camera's e de hoeveelheid sluikreclame actie gekomen. gelopen weekeinde heeft de net de wedstrijden Vitesse- en Eindhoven-FC den indermaal slechte ervaringen in. Tegen de afspraken in we- let in Arnhem en Eindhoven reclame. Dat deed de camera- J. in Eindhoven toe doen beslui- 16 van uit een weinig alledaagse l]n werk te doen. hetgeen de Ti t van de beelden bepaald niet kwam. tesse werd aanvankelijk ver- i lat er sprake was van één rij den. In werkelijkheid bleken leer te zijn. Een getergde Bob infl de chef van Studio Sport, "W iver de gang van zaken op: aringen waren weer niet erg w Bij werkbezoeken, eerder in was de zaak aardig voor p^Jaar je hebt je als het ware omgedraaid, of daar wordt lading borden binnen ge- mi gaat Vitesse voortaan ook Ach, het is daar een gemeen- 'e hadden de verzekering ge- 99 at er sprake was van een zeer Ibare situatie. Tussen zo'n U it en de wedstrijd zitten dan 9si0g twee dagen. En dan blijkt, 101. aJJnze sportredactie SEL Ruud Geels 5 vandaag van een specia- -•-j horen of hij al dan niet U; He tijd rust moet nemen 95 nde te herstellen van een andoening. De topsco- Anderlccht werd vrij- na een bloedonderzoek dèeld dat hij niet mocht ten in de belangrijke 9*±titiewedstrijd tegen „{Molenbeek. voelde zich de laatste na een minimale in- ing al uiterst vermoeid, loende voor hem de wed- van het Nederlands elf egen Zwitserland (28 in Eindhoven) in gevaar weet hij nog niet. „Ik teo de uitslag van het on- ik nog maar even af. Het ide weekeinde is er hier ege de interland België- ici ®rijk geen competitie- dus dat is niet ongun- I gdrtaar aan de andere kant mij niet zo maar voor impetitiewedstrijd thuis icoach Jan Zwartkruis oor de wedstrijd tegen lc. wrs trouwens nog meer i men op zich afkomen. 16Jserve-libero Van Kraay <15 voorlopig buiten spel, fS} 1 het meespelen van ^evenmin vast staat. De 6 d kampt al geruime tijd ■spierblessures. Van de foat-internationals zijn )N0 ens en Koster ook niet o. i ovenkamp komt voorts ge een schorsing niet in tking en wanneer kruis die lijn door trekt, >ok Stevens af. Deze kreeg zaterdag een gele en zal naar alle waar lijkheid worden ge- 'itserse bondscoach Ro-' inlanthen heeft negen- ►elers geselecteerd voor irland tegen Nederland, ze negentien zullen drie afvallen. In de selectie t zich één debutant,' de :e aanvaller van Young homas Zwahlen. De se- >estaat uit: doel: Erich ler (Lausanne), Karl En- irvette), achter: Lucio (Servette), Jakob 'ühl (Young Boys), Pier- trt Chapuisat (Zurich), Montandon en Roger (beiden Grasshoppers), Trine Hero (Servette), 'eld en aanval: Um- Barberis (Servette), totteron (Zürich), Rudi (Eintracht Frankfurt), iermann, André Meyer, Sulser. Raimondo (allen Grasshoppers), i fg Pfister, Mare Schny- iden Servette), Markus (Basel), Thomas Zwah- nng Boys). BERN (AP) De Europese voetbal bond, de UEFA, gaat een commissie van artsen, advocaten en voetbal deskundigen samenstellen wier taak het zal zijn na te gaan hoe bij grote Europese wedstrijden zal kun nen worden nagegaan of de spelers doping hebben gebruikt, aldus is door de UEFA gisteren bekendge maakt, Het besluit een commissie samen te stellen was eerder deze maand door het bestuur te Boeka rest ter sprake gebracht. Over ongeveer twee weken zal be kend kunnen worden gemaakt wie de leden van de commissie, deskun digen uit zowel west- als oostEuro- pa zijn. De voorschriften van de UEFA, stel- meer personen kan controleren op len reeds vast dat de bond een of doping, maar dit is nog nooit ge daan door een „officiële" antl-do- plngscommissle. Het besluit tot het samenstellen van een commissie werd versneld door een incident tijdens het we reldkampioenschap van verleden jaar in Argentinië, toen ontdekt werd dat de Schotse speler Willie Johnstone, voor de wedstrijd tegen Peru, doping had gebruikt. John stone werd meteen naar huis gezon den en daarop werd hem het spelen ontzegd door zowel de FIFA. de wereldbond, als door sportautoritei- ten in eigen land. De UEFA zal ook maatregelen ne men tegen „voetbalvandalisme" tij dens de wedstrijden welke, aldus is vernomen, al het volgende seizoen in praktijk kunnen worden ge bracht. Waaruit zij zullen bestaan is nog niet meegedeeld. door Max Pam LEEUWARDEN Gert Ligterink is vrijwel zeker de nieuwe kampioen schaken van Nederland. De Groningse meester won gisteren in de twaalfde ronde op een waarlijk sensationele wijze van Donner en behield daarmee een vol punt meer dan Ree, die Böhm versloeg. In de laatste ronde die woensdag wordt gespeeld, heeft Ligterink genoeg aan remise, hij speelt dan tegen Baljon. Eerst verdringen zich de reclameborden, dan pas de toe schouwers. Een beeld uit de wedstrijd Roda JC-FC Den Haag, van afgelopen zondag, een wedstrijd die niet voor uitzending op de televisie in aanmerking komt. door wiens interventie dan ook, dat de zaak dermate is verpest dat je eigenlijk meteen weer zou moeten vertrekken. Men had toch maar mooi kans gezien om van Monnikenhuizen reclame-huizen te maken. Ik vind dat zoiets vooral het beeld, dat men in het buitenland van de Nederlander heeft, bevestigt: Dat van een geld wolf." Eindhoven-Den Bosch werd nauwe lijks zichtbaar in beeldgedrag. Heeft dat nou enige zin? Spaak: „Het is niet leuk meer hè, maar de hele zaak is allang niet leuk meer. Er wordt ons amper een andere keus gelaten." Manager Willy Jansen van NEC denkt dat de NOS ook niet meer naar Nijmegen komt. Spaak: „De gelegenheid heeft zich de laatste tijd nog niet voorgedaan, maar van vorige keren staat ons bij dat het daar nogal druk was, met de reclame. Wanneer NEC weer aan de orde komt, zullen we wel eens op dat tapijt polshoogte gaan nemen. Uit wat ik heb gehoord, lijkt meneer Jan sen mij nogal een opgewonden standje." Op de velden van Sparta, FC Twente en FC Utrecht is het ook nogal „druk". Spaak: „U noemt er nogal een paar. Ik zou dat allemaal eens moeten be kijken." 1 Maar u begrijpt waarom ik juist déze clubs noem? „Ja, dat voel ik wel aan." Overigens had de oude leeuw bijna nog een maal gebruld, want na drie uur spelen, leek het erop dat Donner regelrecht zou winnen. In een ko- ALKMAAR Willem van Hanegem kan, voor een zeer schappelijke prijs, AZ'67 met onmiddellijke ingang ver laten. De leiding van de Alkmaarse vereniging heeft de oud-intemational gisteren meegedeeld dat het lopende seizoen voor hem het laatste als ac tief voetballer bij de club zal zijn. Tevens is hem alle mogelijke mede werking toegezegd wanneer er voor hem tussen nu en het einde van het seizoen een mogelijkheid zou voor doen, elders te voetballen. Daarbij heeft de clubleiding niet alleen ge dacht aan een mogelijke overeen komst met een club uit de Verenigde Staten. In Nederland is zo'n overgang niet meer mogelijk. De afspraak die AZ'67 met Van Hane gem (35) heeft gemaakt over zijn werkzaamheden voor de club na zijn actieve loopbaan blijven onverkort gehandhaafd. Secretaris Ger Peters stelde: „Wij hebben een contract met Van Hanegem voor vijf Jaar, dat aan het einde van dit seizoen nog vier jaar zou doorlopen. Beide partijen hadden na dit seizoen het recht om die over eenkomst, waar het actief voetballen betrof, te beëindigen. Hem is binnen onze organisatie een functie in de technische leiding van de club toege zegd en die afspraak zullen wij ook honoreren wanneer Van Hanegem zou besluiten elders nog een jaar, of desnoods meer seizoenen, verder te spelen." ningsindlër werd Ligterink positio neel overspeeld en op een gegeven moment had Donner de mogelijkheid af te wikkelen naar een eindspel met een pion meer, waarin nog slechts technische problemen waren op te lossen. Donner koos echter voor een andere voortzetting die hem een kwaliteit opleverde, maar die Ligterink in staat stelde de stelling te compliceren. Op dat moment werd Donner bevangen door een vaag gevoel van angst. Hij begon onzeker te spelen, beging twee onnauwkeurigheden achter elkaar en werd toen het slachtoffer van een uiterst venijnige combinatie die zijn stelling tot een ruïne maakte. De ge zichtsuitdrukking van Donner na de partij is met het woord „teleurstel ling" slechts zwakjes omschreven. Ligterink daarentegen deed enkele vrolijke danspasjes, waarbij hij nog een fraaie pirouette ten tonele voerde en werd vervolgens door iedereen uit bundig gefeliciteerd. „Een staaltje praktisch schaak", zei de nieuwe kampioen vergenoegd, daarmee ka rakteriserend hoe hij dit toernooi heeft gewonnen. In de laatste ronde kan alleen Ree nog langszij komen, maar dan moet Ligterink van Baljon verliezen en hij-, zelf van Sosonko winnen. Ree kreeg tegen Böhm de winst naar het hoofd gegooid, toen Böhm zich in de veron derstelling dat hij zou promoveren, verrekende en een stuk kwijt raakte. Ook Timman won. dit keer op een kinderlijk eenvoudige wijze, van Van Dop. Na tien zetten had Van Dop twee dubbelpionnen en was positio neel reeds volledig overspeeld. Wit: J. H. Donner Zwart: G. Ligterink 1. d2-d4, g7-g6, 2. c2-c4, Lf8-g7. 3. Pbl- c3, d7-d6, 4. e2-e4, Pg8-f6, 5. Lfl-e2, 0- 0, 6. Pgl-f3, e7-e5, 7. 0-0, Pb8-d7, 8. Tfl-el, c7-c6, 9. Le2-fl, a7-a5, 10. Tal- bl, e5xd4, 11. Pf3xd4, Tf8-e8, 12. Lcl- f4. Pd7-e5, 13. h2-h3, Pf6-d7. 14. Ddl- d2, Pd7-c5,15. Tel-dl, Dd8-e7. 16. Lf4- e3. Pe5-d7,17. Tdl-el, Pd7-f6,18. f2-f3. De7-c7, 19. Le3-f2, b7-b6. 20. Tel-dl, Lc8-b7, 21. Dd2-c2, Ta8-d8, 22. a2-a3, d6-d5, 23. c4xd5, c6xd5, 24. Pd4-b5, Dc7-f4, 25. Pc3-e2, Df4-e5, 26. Lf2-d4, De5-e7, 27. e4-e5. Pf6-d7. 28. Pb5-d6, Pd7xe5, 29. Pd6xe8, Td8xe8, 30. Pe2- c3, Pc5-e6, 31. Ld4xe5, Lc7xe5, 32. Pc3xd5, De7-g5, 33. Dc2-f2, Lb7xd5, 34. Tdlxdö, Pe6-f4, 35. Td5xe5, Pf4xh3t. Wit geeft het op. 12e ronde: Van der Weide-Van der VUet alg., Hofland-Van der Wiel afg., Bohm-Ree 0-1. Soson- ko-Hartoch '/j-'/i, Tim man-Van Dop 1-0, Donner- Ligterink 0-1. Baljon-Langeweg 0-1. Van der Wiel won later zijn partij tegen Hofland. Stand: Ligterink 91/:, Ree 8'lo. Timman 8, Donner 7, Baljon, Sosonko en Van der Wiel 6'/i, Böhm 6. Hartoch 5'/j, Langewcg 5. Van der Vliet 4'/a 1 afg.. Van Dop 4, Hofland 3'/a, Van der Welde 2 1 afg. MUNCHEN Wilhelm Neudecker is afgetreden als president van de Bun- desligaclub Bayern München. Hij vervulde deze functie 17 jaar. „Ik heb deze beslissing genomen", zo zei Neudecker in een verklaring aan de pers, „in verband met de moeilijk heden die zijn ontstaan nadat Max Merkel als sporttechnisch adviseur aan de club werd verbonden. Het elftal heeft zich, geleid door aanvoer der Sepp Maler, tegen Merkel en daarmee tegen mijn persoon uitge sproken". Zaterdag maakte Neudecker in een Westduitse tv-uitzending bekend dat Max Merkel maandag de training van Bayern zou leiden. GALATI Het Nederlands ijshoc- keyteam heeft zich gisteravond ge plaatst voor de volgend jaar in het Amerikaanse Lake Placid te houden Olympische Spelen. Nederland deed dat door ook de derde poulewedstrijd in het toernooi om de wereldtitel in de B-groep te winnen. Omdat de eer ste twee van beide poules recht heb ben op een plaats op de Winterspelen en omdat het team van coach West- berg in ieder geval tweede wordt, werd*de plaatsing een feit. Nederland versloeg Zwitserland met 5-2 (2-1, 0-1, 3-0). De krakkemikkige voorbereiding van de ijshockeyploeg blijkt In feite al leen maar positief te hebben gewerkt. Wat er mogelijk aan (overigens hoog nodige) verfijning aangebracht had kunnen worden Is nu maar vervangen door een niet aflatende Inzet. Japan werd daar het eerste slachtoffer van, Noorwegen werd vervolgens van het ijs gespeeld en gisteravond werd na een zwakke start Zwitserland ruim verslagen. Het was de eerste overwin ning sinds 1935 toen Nederland voor het eerst tegen de Zwitsers speelde. De voornaamste tegenstander in de eerste twee perioden leek de druk van het bijna geslaagd zijn. Er werden fouten gemaakt en het spel liep geen moment soepel. Toch nam Nederland een 2-0 voorsprong via Van Solt en De Heer maar een fout van doelman Gö- bel bracht de Zwitsers weer dichter bij. En toen Kon te in de tweede perio de met een slapshot de stand op 2-2 bracht leek Nederland rijp voor verlies. Het herstel kwam in de derde periode toen er plotseling weer volop zelfver trouwen was in de ploeg. Via doelpun ten van George Petrnousek, Jack de' Heer en Corky de Graauw werd de plaatsing voor Lake Placid mits het NOC daar ook het geld voor uit wil trekken een feit. In het Roe meense Galati speelt Nederland nog een poulewedstrijd tegen China. Daama volgt de kruisfinale. SKI Annemorle Móser-Proell heeft de wereld beker bij de dames gewonnen. BI] de laatste reuzeslalom In Furano ln Japon werd de Oos tenrijkse tweede achter de Zwitserse Marie The re se NadJg. In het klassement kwam ze daar door drie punten boven Hannl Wcnzel (Liecb» uit. BIJ de heren had de Zwitser Peter LOscher zich al verzekerd van de wereldbeker. Voor de Zweed Ingmar Stenmark bleel niet meer over dan een recordaantal overwinningen dit sei zoen. In Furano kwam hij op Uen. TAFELTENNIS - BIJ het wereldkampioen schap ln Pjongjang (Nrd Korea) komt Neder land ln groep een van de tweede divisie uit tegen Indonesië, India, Oriekcnland, Israel. Egypte, Maleisië en Zwitserland. De damesploeg komt in groep een van de eerste divisie uit met China. Japan, Hongarl;' - rijk en Polen. VOETBAL Op S3-Jarige leeftijd overleed tn Londen de arts van het Engelse nationale elftal. Peter Burrows. HIJ begeleidde het elftal sinds zeven Jaar. TURNEN Hoezo turnen? Olga Korbut heeft een zoon gekregen. Ze ttouwde vorig Jaar janua ri met de popmusicus Leonard Borkevlch. ONDERZOEK Professor, er is, dacht ik, nogal veel kritiek gekomen op uw onder zoek? „Dat is juist. Maar ik geloof dat die kritiek met name komt van de kant van mensen die niet weten wat mijn' onderzoek precies inhoudt. Dat is voor mij een hele geruststelling, dat wel. Hoewel ik meen dat al die men sen zonder wetenschappelijke ach tergrond toch recht hebben op eni ge vorm van uitleg. Welaan dan. In het verleden is de jonge voetballer altijd beoordeeld op summiere cri teria. Een ex-terreinknecht werd de boer op gestuurd met een lijstje vragen. Hoe zijn de passes van het jonge talent? Kan hij koppen. Heeft hij een goede passeertechniek? En hoe staat het met zijn ingooien? Toegegeven, er zijn aardige resulta ten uit naar voren gekomen. Maar erg wetenschappelijk kan ik deze methode toch niet vinden. Nu heb ik de afgelopen jaren intensief ge studeerd op de profvoetballer van uit de wetenschappelijke hoek. Daarmee bewijs ik het voetbal een dienst. En men dient te bedenken dat ik nu nog pas aan het begin van een echt onderzoek sta. Lukt het niet, dan hebben zij pech en ik blijf professor. Waarmee ik maar wil zeg gen dat het mij toch primair om de wetenschap gaat." Wat behelst uw onderzoek pre cies? Misschien kunt u dat nog eens exact vertellen? „Mijn onderzoek behelst dus de GGD, de grootste gemene deler. Het zoeken naar uiterlijke kenmer ken die ons in staat stellen de grote voetballers reeds op jeugdige leef tijd op te sporen. Daarvoor heb ik het systeem van de voetmetingen ontwikkeld. De kenmerken van de voet worden in kaart gebracht en daaruit ontstaat een constante van belang. Jubeltenen ongeschikt. Hamertenen sterke doelman. Brede voorvoet veel gele kaarten. Enfin zo zijn er meer voorbeelden te geven." Begrijpt u iets van de kritiek? „Niets. Ik begrijp alleen dat men de wetenschap geen kans wenst te ge ven. Uit onwetendheid. Ik trek me er dus ook niets van aan." Even naar de realiteit. U had het Nederlands elftal yan nu tien jaar geleden al aan kunnen wijzen? „In de meeste gevallen wel, ja. Maar er blijven uitzonderingen. Als ik bij voorbeeld hoor hoe een Ruud KroIT de afgelopen week zijn trainer ver wijt de discipline niet strak genoeg aan te trekken omdat een volwas sen profvoetballer met een salaris 4. -ér JJ. dat bijna even hoog ligt als dat van een professor, ieder ogenblik ge neigd is de kroeg in te duiken, te laat op het werk verschijnt omdat de nieuwe sportwagen niet wil star ten en bij het rondjes lopen zich steeds maar weer verstopt achter de cornervlag kortom, dat de trainer ontslagen moet worden. En als ik dan ook nog hoor dat die Krol zegt tot oordelen bevoegd te zijn omdat hij zichzelf een topvoetballer noemt, dan denk ik wel eens: ben ik met mijn voetmetingen wel op de goede weg? Had ik het toch maar niet beter kunnen zoeken in sche delmetingen"? PLANNEN (1) Het is weer zo ver. De jury van de jaarlijkse prijsvraag „Verzin een list Tom Pouce", is er opnieuw niet in geslaagd een winnaar aan te wijzen. De uitgeloofde 1500 gulden zijn dus evenals de voorgaande vier jaren door de jury feestelijk stukgeslagen in een drie sterren restaurant nabij Brussel. Er waren dit jaar drie inzendingen binnen gekomen. De jongeheer Vilé stelde voor om shirtreclame in te gaan voeren. De heer Hughes stelde voor om een nieuwe promotieregeling, een nieu we degradatieregeling, een nieuw competitiesysteem, een nieuw pun tensysteem en een nieuwe wijze om een UEFA Cup-deelnemer aan te wijzen, in te voeren. En tenslotte was er de inzending van de gebroe ders Molenaar (hartelijk dank voor de bijgevoegde transistorradio's) om een superdivisie in fee voeren. De inzending van de jongeheer Vilé viel helaas al snel af omdat zijn artikel 1 luidde: Er is een voetbal competitie en er is een mr Eric Vilé, al het andere is onbelangrijk. De jury raadt de inzender aan het eens in een bananenrepubliek te probe ren want het betaalde voetbal krij gen we nooit zo ver om de inzender met zijn plan ook nog tot voorzitter te benoemen. Het plan-Hughes is nader bekeken. Hoewel een der juryleden bij het lezen van de naam meteen uitriep: dit is pet. Heel leuk Jos Brink. Ook het plan van de gebroeders is op zijn merites beschouwd hoewel een der transistorradio'tjes reeds bij het uitpakken de geest gaf. PLANNEN (2) Het plan-Hughes. Een plan in acht punten. Het komt erop neer dat de eredivisie uitgebreid wordt tot 24 clubs. Die spelen een hele competi tie maar zijn daarnaast ook nog onderverdeeld in vier poules van zes. Een uitslag telt dus altijd voor de competitie en als het twee clubs uit één poule betreft, dan ook nog voor de poule. Hij stelt ook een puntensysteem voor: 6 punten voor een overwin ning, 1 voor een gelijkspel en onge acht het totaalresultaat 3 punten extra voor elke ploeg die twee doel punten of meer scoort. De algehele poule-kampioen, want aan het ein de spelen de poulekampioenen te gen elkaar, mag meedoen aan het UEFA-Cup toernooi. Prachtig gewoon. Bij 24 clubs speelt iedere club 46 wedstrijden per sei zoen. Poulewinnaars spelen er twee extra. De finalisten van het toer nooi om de KNVB-beker spelen er nog eens acht extra. Heeft men de pech in het UEFA Cup-toernooi tot de finale door te dringen dan komen er nog eens 12 wedstrijden bij. Met een beetje pech 68 wedstrijden, nog afgezien van wedstrijden van het Nederlands elftal. Er zitten in een jaar 52 weken, het voetbalseizoen ligt 10 weken stil. Blijven over 42 weken voor 68 wed strijden. Er breekt een simpel win tertje uit: vijf weken geen voetbal. Dan zijn er nog 37 weken over, voor nog steeds 68 wedstrijden. Kortom, er blijven 6 vrije woensdagen over voor Zwartkruis en verjaardagen. Een machtig mooi plan tegen de tijd dat de aarde er 48 uur over doet om een rondje om de zon te maken. Maar het gaat er Hughes voorname lijk om weer tot aanvallend voetbal te komen. Meer goals—meer pu bliek. Vandaar dat nieuwe cijfersys- teem. Want zoals bekend is het ver dedigen een uitwas van het voetbal die absoluut niet in het spel thuis hoort. Niet voor niets speelden de oude Britten het spel in zijn oer vorm zonder doelman en renden twee dorpen van aanvallers achter de varkensblaas. PLANNEN (3) Hoe zou de ranglijst er heden eigen lijk uitzien als we zouden werken volgens de Hughes-telling? Zo: 1. Roda JC 117, 2. AJax 111, 3. AZ'67 104, 4. PSV 99, 5. Sparta 90, 6. Feyenoord 82, 7. FC Twente 79, 8. Go Ahead 76, 9. FC Utrecht 71. 10. Haarlem 70, 11. FC Den Haag 66,12. Vitesse 58. 13. MW 52, 14. NAC 40. 15. PEC 37. 16. Volendam 37, 17. NEC 29, 18. VW 20. In vergelijking met de stand in de competitie van nu zijn er vier grote re verschillen: MW en PEC zouden vier plaatsen lager staan, FC Den Haag en Vitesse zouden drie plaat sen stijgen. Helemaal eerlijk is het niet natuur lijk om zo te gaan vergelijken wimt we leven nog niet volgens de Hug-^ hes-telling. We doen nog gewoon alsof verdedigen erbij hoort. Toege geven, aan Haarlem zie Je dat niet helemaal af. (En tussen twee haak jes: op de laatste competitiedag blijkt dat Ajax drie punten nodig heeft om kampioen te worden en FC VW negen om niet te degrade ren, laat het nou net ook FC VW- Ajax zijn; inderdaad 3-2 voor VW en iedereen tevree). Geen prijs dus voor het plan van Barry Hughes. Want hij was verge ten zijn belangrijkste wijziging in het voetbal te noemen: een wed strijd dient voortaan te bestaan uit negentig minuten strafschoppen nemen. PLANNEN (4) Wel veel waardering bij de jury voor de transistorradio's en de plannen van ik en m'n broer. Een fantastisch plan. De gedachte dat het hier gaat om eigenbelang van AZ'67 en dat de naam binnen- twee jaar gewijzigd gaat worden in poenklasse, moet direct verworpen worden. Trouwens: dit is het bewijs. Stel dat dat ik en m'n broer hun onbaatzuchtige brainwave vorig jaar al hadden gehad. Dan was er nu een superdivisie geweest, be staande uit de volgende tien ploe gen: PSV. Ajax, AZ'67, FC Twente, Sparta, Roda JC. Volendam, FC Utrecht, Vitesse en Feyenoord. Ma ken we daar ook maar even een standje van aan de hand van de dit seizoen ai gespeelde onderlinge wedstrijden. Dat geeft het volgende beeld: PSV 11-15, Feyenoord 11-15, Roda JC 9- 14, Ajax 10-13, Sparta 13-13, AZ 12- 12, Twente 10-10, FC Utrecht 10-9, Vitesse 11-6, Volendam 11-1. Hoe nu? Az nög niet bovenaan? Gewoon alleen maar een aardige middenmoter? Wat is dit voor een plan? Met een beetje pech degra deert AZ nog. Dat kan de jury ik en m'n broer ook niet aandoen. Hup in de prullen mand ermee. PROBLEMEN Er doen zich ook buiten Nederland regelmatig problemen voor met sponsors van sportevenementen. Sterker nog, de problemen zijn dik wijls ook nog voor een belangrijk deel dezelfde als in Nederland. Neem bij voorbeeld het proftennis toernooi dat van 22 tot 28 januari ln Philadelphia werd gehouden. Een toernooi met een mooie deelne merslijst en een favoriet als win naar: Jimmy Connors. Hij hield aan dit weekje 40.000 dollar over. Sponsor van het toernooi want de toeschouwers kun je niet op laten draaien voor dit soort mensonteren de prijzen was het verzekerings concern INA. Twee weken na het toernooi ontvingen de organisato ren Marylin en Ed Fernberger een boze brief van de INA waarin werd aangekondigd dat men stopte met de sponsoring van het evenement. De afgelopen drie jaar had de verze keringsmaatschappij een slordige 'één miljoen dollar in het toernooi in Philadelphia gestoken. INA had nu het rendement onderzocht. En wat bleek. Er was veel te weinig aan dacht besteed aan het evenement door de televisie. De naam INA werd er helemaal niet zo bekend van. Het is altijd maar afwachten bij een toernooi welke spelers er wel en welke er niet op komen dagen. En tenslotte was het onsportieve gedrag van Vitas Gerulaitis ook aanleiding om een punt achter te zetten. Pech, denk je. Maar INA bracht ook nog een klein schandaaltje aan het licht rond het proftennis en het Femberger-duo dat voor een zeer belangrijk deel het tennis-dollarcircus beheerst. Vorig jaar mei boden Ed en Marylin Fernberger met veel tam-tam een cheque van 302.570 dollar aan voor een goed doel, een ontwikkelings programma voor jeugd-tennis ln Delaware Valley. In werkelijkheid' bleek 125.000 dollar aan dit bedrag onttrokken te zijn. Het werd gestort in een speciaal potje voor slechte tijden in het proftennis. Een potje waarover ook geen belasting be hoeft te worden betaald. Eigenlijk gewoon een aardig tussenstation bij het ontwijken van de bekende ..grijpgrage" handen van de belas ting. De INA was weliswaar op de hoogte van de transactie maar wil de er bij nader inzien zeg maar: bij nadere publiciteit helemaal niets mee te maken hebben. En helemaal niet meer toen de re cherche in Philadelphia de zaak eens nader ging onderzoeken. En daarbij ook nog tot de ontdekking kwam dat het tennisproject in Dela ware helemaal niet voorkwam op de officiële lijst van goede doelen. Dat allemaal nog los van de vermoedens die er bestaan over verboden finan ciële manipulaties rond het toer nooi in Philadelphia. De Fembergers die al achttien jaar in de tennisbuslness zitten werden ook eens wat nader beschouwd. Zo bleek hun dochter Ellen betaald te worden als persagente en zoon Ted als manager. Ted belegde ook 590.000 dollar, bestemd voor „goede doelen" in aandelen. De administra tie van hun onderneming is geves tigd in het huis van de Fembergers, die op kosten van de sponsors graag eens een reisje of goed diner genoten. Organisatoren en sponsors van ten nistoernooien in de Verenigde Sta ten zijn geschrokken van de onthul lingen. De heer en mevrouw Fern berger zijn boos en noemen het alle maal maar een éénzijdig verhaal. De politie is druk doende met de andere zijde. Roscoe Tanner won dit weekeinde nog ruim vijftigdui zend dollar bij een toernooi in Was hington. LANGE Jij nog wat Brak? Onze J. C. Brak: Jazeker. Zou dat nou echt waar zijn? Dat die Gerard de Lange van plan is PEC op te kopen, Een beetje achter de Mole naars aan lopen zeker? Twee maan den geleden liet hij nog in de krant zetten dat hij Feyenoorder was in hart en nieren. En dankzij Hans Knoop, jazeker dè Hans Knoop die ook het tot pamflet vervallen prul dat programmablad van PEC heet te zijn maakt, zou hij dan nu ineens bij PEC zitten? 't Zal weer een pu bliciteitsstunt zijn. Hoewel. Als je de ranglijst bekijkt zit hij voor de lage winsten bij PEC uitstekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17