loer inschakelen bij inderhoud van bossen redietbank heeft nog )'n honderd vacatures Eerder stoppen minst ingrijpend Fris in magazijn winkels kostbaar Lager broodverbruik remt bakkerijsanering werkgelegenheid te behouden nmissarissen verlagen tantièmes Rodamco in Amro-systeem. De Amro Bank is er voor iedere belegger. ,u® Voortzetting herstructurering onduidelijk Rodamco ïsbakkers en prijs veel te Planbureau vergelijkt vervroegde uittreding en kortere werkweek Ook wijnimporteur stelt bodemprijs in SDAG 20 MAART 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 13 i een onzer verslaggevers jniEM Wanneer boeren In de Gelderse bossen zouden kunnen werken zou een aantal lldsplaatsen behouden kunnen worden. Dat staat in een door de provincie Gelderland fcbrachte nota „Landbouw en werkgelegenheid". bossen bestaat een grote ach- i ln het onderhoud. Een aan- riërs zou hierbij ingeschakeld i worden, maar daarvoor zijn l financiële stimulansen van ;overheid nodig. Ierland werken nu ongeveer mensen ln de land- en tuln- of ln aanverwante sectoren, ns het Landbouw Economisch ïut werken veel boeren 50 tot 55 er week om een redelijk inko- e verwerven. De vrouw neemt ln mende mate aan het werk op de erij deel, op ongeveer 45 pro- an de boerenbedrijven werkt de inote namelijk mee. srdere ontplooiing van de zoge- le bedrijfsverzorglngsdlensten van belang geacht. Onderzocht irden, of deze bijvoorbeeld ook ak kunnen hebben bij de ver- ig van agrarische ondernemers it vakantie willen. twee prognoses wat betreft de ontwikkelingen op het punt van de werkgelegenheid ln de Gelderse land bouw. Volgens de ene neemt het aan tal mannelijke arbeidskrachten tot 1990 met bijna 10.500 af en volgens de andere met bijna 7500. Volgens de nota kan de prognose met de sterkste afname als de reëelste worden be schouwd. Vooral de zogenaamde re servaatvorming zal nog weer ten kos te gaan van de agrarische werkgele genheid. Een versterking van de beheersfunc tie van de landbouw ten gunste van natuur en landschap, zoals onder meer voorgesteld in de relatienota landbouw en natuur- en landschaps behoud, kan gevolgen hebben voor de werkgelegenheid in de landbouw. Uit een oogpunt van werkgelegenheid dient het aanwijzen van beheersge bieden de voorkeur, boven het vor men van reservaten, aldus de nota. Daarnaast kan het voor de werkgele genheid gunstig zijn dat kleine boe ren worden ingeschakeld op grotere agrarische ondernemingen. Voor het behoud van arbeidsplaatsen op lan gere termijn worden goede produk- tie-omstandigheden nodig geacht. waarbij ruilverkaveling een Instru ment van betekenis ls. Prijzen Grote achterstand in het onderhoud van bossen. Belangrijk is ook een (inter-)natio- naal landbouwbeleid met hogere prij zen voor de produkten, maar de mo-' gelijkheden zijn ln dit opzicht be-' perkt. Om die reden dienen het Inko mensbeleid en het fiscaal beleid meer accent te krijgen. Vanuit de Gelderse situatie verdient een meer op het middenbedrijf gericht landbouwbe leid krachtige ondersteuning. Een nationaal ultgiftebeleid van landbouwgronden ln de IJsselmeer- polders ten behoeve van gemengde bedrijven, kan aanmerkelijk meer agrarische bedrijven een kans bieden dan een ultgiftebeleid ten behoeve van bedrijven met alleen grondge bonden produkties. Het ultgiftebe leid zal daarom moeten worden ge wijzigd. Gedeputeerde staten van Gelderland menen dat nu al de in de nota gedane beleidsaanbevelingen zoveel moge lijk uitgevoerd moeten worden. MAHO BtLtCMNGS Muan'MEDCN - Centrale opslag drukt kosten Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Frisdrank en bier zouden uit de fabriek niet meer naar de groothandel of naar de winkelier moeten gaan, maar naar regionale depots. Dat is de mening van drs. R% W. Schuitema, directeur van de gelijknamige onderneming die ondermeer inkoopt voor het vrijwillig filiaalbedrijf Centra. De marges op frisdranken en bier zijn de laatste Jaren door hevige concurrentie sterk gedaald, zo zegt Schuitema in een vraagge sprek met het weekblad Dlstri- food. De omzetten in liters zijn echter, zo vervolgt de directeur, met sprongen omhoog gegaan. Het resultaat is dat transport en opslag een weinig lonende zaak zijn geworden. Wat Schuitema hier constateert heeft te maken met het feit dat bier en frisdrank weinig gelds waarde vertegenwoordigen in ver houding tot hun omvang. Met an dere woorden: een kruidenier die honderd kratten pils in zijn maga zijn heeft staan, gebruikt veel kostbare ruimte die hij ook kan gebruiken voor de opslag van min der omvangrijke maar duurdere goederen. Dit probleem komt des te sterker naar voren, omdat met 'name op frisdranken weinig wordt verdiend. Studie De heer Schuitema stelt daarom een studie voor naar de mogelijk heid van gemeenschappelijk op gezette regionale centrale depots. De depots zouden gevestigd moe ten worden op goedkope indu- striegrond en de winkeliers zou den een geringere hoeveelheid in hun eigen zaak kunnen bewaren. De kosten van de depots zouden hoofdelijk omgeslagen kunnen worden naar rato van de afname. Uiteraard kost ook een depot en het vervoer van het depot naar de winkel geld. Maar die kosten we gen niet op tegen die van de huidi ge methode, meent de heer Schui tema. en onzer verslaggevers 'ERDAM Niettegenstaande het aantal medewerkers van de Nederlandse Credletbank jaar met 108 toenam tot 2321, zijn er op dit moment nog honderd vacatures. Ditzei drs. J. Delsing, voorzitter van de hoofddirectie van de bank in een toelichting op het irslag. Rodamco N.V is het nieuwe onroerend goed fonds van de Robecogroep. Dit onroerend goed fonds wordt met ingang van 22 maart a.s. ook in het volledig girale systeem van Amro Effecten-Beleggings rekeningen opgenomen. Voor nadere inlichtingen kunt i bij uw Amro-kantoor terecht UTRECHT (ANP) Staatssecretaris Hazekamp (Economi sche Zaken) vindt het nog te vroeg om nu al te zeggen, of de herstructurering van de broodbakkerij ook na juli 1980 nog door de overheid gesteund moet worden. Volgens sommigen is de herstructure ring nu al mislukt, zo betoogde de staatssecretaris. Zelf meent hij ech ter, dat de voortdurende daling van het broodverbruik en de bescheiden regionale capaciteitsaanpasslngen et feit, dat wij in de illusie at er in het bankwezen goed tetaald en verdiend, is kenne- niet voldoende de mensen te n om te solliciteren", aldus de Bising. Hij dacht dat hieraan de sociale wetgeving toch t vreemd zou zijn en wel zo, iedereen die zonder werk is trappelen om aan het werk te de bank weliswaar de nood- m internationalisatie Inziet, e directie zich nog altijd afzij- het openen van kantoren ln enland. Dit, met de uitzonde- St. Maarten (Ned. Antillen), maart van dit jaar een nieuwe mdernemlng is gevestigd. hier, aldus de heer Delsing, zogenaamde „off shore" een- gevestigd ls in het kantoor van de Chase Manhattan ie een belang van ruim 30 heeft ln de Credletbank. De ;ft aan deze vorm van associ- ruimschoots beantwoordt verwachtingen, de voorkeur. ider goed bank is 1978 het 60e boek en bijzonder goed en gunstig veest. De baten stegen met :ent, terwijl de kostenstijging cent bedroeg. Het balansto- n met bijna 16 procent toe. :hakelen per 1 april a.s. op de van dagelijkse rentebereke- de bank dit jaar ruim 1 aan inkomsten schelen. streeft ernaar ook al zijn i-economisch gezien grenzen kredietgroei gesteld toch komen. Al was het alleen zich gezond te kunnen ont- i. De kosten blijven namelijk en. lnale winst lijkt wel groot, heer Delsing, maar de winst en van het zogeheten kernbe- rekend door het balanstotaal nderen met de post bankiers en buitenland) is geduren de de afgelopen 10 Jaar nauwelijks meer geweest dan. 1 cent. In feite werkt het bankbedrijf dan ook met smalle marges. De vijftien commissarissen van de bank hebben zich op de tantièmes bezonnen. Zij hebben besloten over 1978 met een aanzienlijk lager bedrag dan over 1977 genoegen te nemen, te weten 294.000 tegen 484.000. Zou de bank in navolging van andere bankinstellingen voorgefrankeerde enveloppen gaan verstrekken, wat er wel ln zit. dan zal dat de bank een bedrag van zo'n half miljoen gulden gaan kosten. Ongeveer een kwart van de totale kredietverlening door de bank heeft betrekking op consumptief krediet. Daarmede bedraagt het aandeel van de bank ln de totale consumptief kredietverlening in Nederland zo'n 7 procent. De ROBECO-groep introduceert een nieuw vast-goedfonds - binnenkort aan de beurs van Amsterdam De opzet is vertrouwd: internationale spreiding van de beleggingen; solide, goed renderende objecten, degelijke financiering; professioneel beheer. Daarmee wil Rodamco een zo goed mogelijk resultaat behalen, waarin aandeelhouders zullen delen door middel van een contant dividend, aangevuld met een belastingvrij stockdividend. Rodamco start met een belegd vermogen van ruim 500 miljoen gulden. Bijna de helft hiervan is belegd in Nederland; de Verenigde Staten zijn een goede tweede met 40%. De rest bevindt zich-in België, Duitsland en Frankrijk. De portefeuille is met zorg gespreid over kantoorgebouwen, winkelcentra en bedrijfshallen. Op 22 maart zijn aandelen Rodamco voor het eerst verkrijgbaar op de beurs van Amsterdam. Op die dag worden geen aankoopkosten in rekening gebracht. Bijzonderheden vindt U in het Introductiebericht. U kunt een exemplaar aanvragen bij: Rodamco NV, Afd. 150, Heer Bokelweg 25, 3032 AD Rotterdam (telefoon 010 - 65 07 11 of bij Uw bank. Drs. J. A. H. Delsing ANP) Het Produktiviteits- voor het Horecabedrijf t een zak patat negentig tot entig cent zou moeten kos- rijs van tachtig cent, die het e van Economische Zaken numprijs heeft aangegeven, laag geacht. uit een nog niet gepubli- >port, waarin het resultaat meld van het „doorlichten" atat-prijzen. Dit is gebeurd -ht van IJsfrica-Nederland; 'an ijsbereiders en fritesbak- Jktiviteitscentrum heeft be at cafetaria's en snackbars eg verdienen aan de tachtig het ministerie. De frites- zitten met hun brutowinst onder het peil van januari alle fritesbakkers houden fgens aan de richtlijn van terie, al ligt volgens het rap- emiddelde prijs van een zak gram) wel op tachtig cent. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Geleidelijke invoering van vervroegde uittreding vanaf 60 jaar is voor de economie veel minder ingrijpend dan geleidelijke verkorting van de werkweek tot 35 uur. Dit blijkt uit de notitie van het Centraal Planbureau over economische gevolgen van ver- Gevoicen 35-urige werkweek in 1983. korting van de werktijd. genheid bedraagt echter 70.000 ar- effecten voor 1988 75.000 werkzoeken- beidsplaatsen in 1983, dus beduidend den minder en 115.000 arbeidsplaat- meer. In de doorwerking zijn deze sen meer. Het Planbureau schat dat er zonder maatregelen als vervroegde uittre ding, in 1983 een 100.000 60- tot 64 jarige werknemers zullen zijn in het bedrijfsleven. Het Planbureau is er van uitgegaan, dat de helft van hen gebruik zal maken om vrijwillig te stoppen met werken tegen behoud van 70 procent van het loon. Er ko men dan 50.000 arbeidsplaatsen vrij, geleidelijk uitgesmeerd over vier jaar. Want het Planbureau is ervan uitgegaan dat elk jaar de leeftijd voor vervroegd uittreden met één jaar wordt verlaagd, totdat in 1983 de 60 jaar-grens is bereikt. werkgevers de lasten moeten op brengen. In het eerste geval, dus bij inlevering van loon, leidt deze vervroegde uittre ding tot 10.000 werklozen minder. Dit gunstige effect ebt echter enigszins weg. Bij handhaving van de vervroeg de uittreding op 60 jaar zal volgens de. berekening van het Planbureau het positieve effect op de werkloosheid in 1988 zijn gezakt naar 5000. de werkweek naar 35 uur komt het minder ingrijpende karakter ook tot uiting in de gevolgen vor de koop kracht van de modale man. Ook wan neer de vervroegde uittreding wordt betaald uit inlevering van loon, scheelt dit slechts 0,1 procet koop kracht per jaar. De notitie van het Planbureau geeft niet alleen cijfers voor de werkloos heid (aantal werkzoekenden) maar A B Produktie bedrijven -1.7 pet. -2,1 pet. consumptie -1,7 pet. -0,7 pet. koopkracht modale man -2,0 pet. -0,5 pet. prijsstijging 0.7 pet. 1,8 pet. loonsom per werknemer -1,2 pet. 1,3 pet Werkloosheid 35.000 overschot betalingsbalans 1,5 mld. -ƒ0,8 mld. financieringstekort overheid 0 -1.5 In het tweede geval, dus zonder loon- ook voor de werkgelegenheid (aantal inlevering, levert de vervroegde uit- arbeidsplaatsen). AMI irü Op grond van ervaringen en becijfe ringen schat het Planbureau, dat de helft van de 50.000 door ouderen ach tergelaten arbeidsplaatsen niet zal worden opgevuld. Het verlies aan ca paciteit, dat hierdoor ontstaat, zal in de raming van het Planbureau voor de helft worden opgevangen door ver hoging van de produktivlteit. Ook bij deze becijferingen heeft het Uittreding Planbureau weer twee rekensommen gemaakt: één voor het geval dat de kosten van vervroegde uittreding worden gedragen door de werkne mers via premie die op het loon wordt ingehouden en niet wordt afgewen teld, en één voor het geval dat de treding in 1983 geen enkele bijdrage aan de bestrijding der werkloosheid. In de doorwerking ontstaat zelfs in 1988 een verhoging van de werkloos- Dat is bepaald niet hetzelfde. Een groei van het aantal arbeidsplaatsen leidt vaak in bepaalde sectoren tot (A= verkorting van de werkweek met elk Jaar een uur per week. onder gelijktijdige verlaging van het bruto weekloon met 2,5 procent per Jaar. B= hetzelfde, maar dan zonder inlevering van loon. De eerste vier cijfers betreffen veranderin gen per jaar, vijf Jaar achtereen. De laatste drie cijfers betreffen het verschil in 1983 tussen 40- en 35-urige werkweek. De cijfers over betalingsbalans en financieringste kort zijn uitgedrukt in procenten van het nationale inkomen. Onder A betekent „werkloosheid -45.000" derhalve dat in 1983 de werkloosheid 45.000 personen minder zal zijn dan wan neer de 40-urige werkweek zou worden gehandhaafd). heid met 15.000. Net als bij verkorting spanning op de arbeidsmarkt, waar van de werkweek geldt dus ook voor door het aantal vacatures stijgt en vervroegde uittreding, dat een bijdra- derhalve de werkloosheid niet even- ge aan de werkloosheidsbestrijding redig daalt. Bovendien lokt een groei uitsluitend optreedt, wanneer de kos- van de werkgelegenheid meestal ten van de maatregelen worden be- nieuwe arbeidskrachten aan, men- taald uit inlevering van bruto loon. sen dus die zich tot dan niet als werkzoekende hadden laten Inschrij ven bij een arbeidsbureau, maar zich nu wel op de arbeidsmarkt begeven Het minder ingrijpende karakter van nU hun kans op een baan groter Is vervroegde uittreding wordt voorna melijk veroorzaakt door het feit dat Zo leidt de 35-urige werkweek mét er nu eenmaal slechts een beperkt looninlevering tot een daling van de aantal werkende 60- tot 65-jarigen werkloosheid ln 1983 met 45.000 werk - zijn. Vergeleken met verkorting van zoekenden. De groei van de werkgele- Gevolgen vervroegde uittreding vanaf 60 jaar in 1983 Produktie bedrijven A 0 B —0.1 consumptie 0 0,1 koopkracht modale man —o.l 0,1 prijsstijging 0 0,1 loonsom per werknemer 0.2 0.5 Werkloosheid —10.000 0 overschot betalingsbalans —0,2 —0,4 financieringstekort overheid —0.4 (A vervroegde uittreding bij 64 Jaar in 1879, 63 Jaar in 1980, enzovoort, tot 60 jaar ln 1983. Verondersteld ls, dat de helft van de rond 100.000 60- tot 65-jarigen ln 1983 van deze regeling gebruik zal maken. Zij ohtvangen dan 80 procent van hun laatst verdiende loon. Onder A de cijfers als de kosten van vervroegde uittreding worden betaald uit Inhouding van premie op het loon. B -= hetzelfde, maar dan op kosten van de werkgevers. Zie ook toelichting bij het andere staatje). het resultaat van de herstructurerin gen verdoezelen. De sanering is in 1975 begonnen en eindigt officieel in juli volgend jaar. Doel ls een eind te maken aan de alom bestaande overcapaciteit in de industriële bakkerij. Voor bakkers geldt daarom een uitkoopregellng. Verder zijn er maatregelen die de groei van de ambachtelijke bakkerij tol meer dan ambachtelijke omvang moeten tegengaan. Er is een grens aan het aantal balen meel dat weke lijks inag worden aangeschaft. Langere termijn Bij de opening van de bakkerijten- toonstelling Nebato in Utrecht zei Hazekamp dat het beleid zoals dat na zomer 1980 moet geiden er een moet zijn voor langere tijd. Het moet ge- richt zijn op wat de consument vraagt. De bewindsman vroeg zich af of een prijsoorlog in het belang is van de consument en of aan overcapaci teit alleen een eind is te maken door het hanteren van bedrijfsvergunnln- gen, zoals dat nu is gebeurd. Zelf zag hij samenwerking op het gebied van inkoop, administratie, verkoopbevordering, reclame e.d. als een effectief middel voor herstructu rering van bedrijfssectoren met veel kleine en middelgrote bedrijven. In de broodbakkerij omvat dat middel grote en kleine bedrijf thans 97 pro cent van alle bedrijven met 61 pro cent van de totale produktie. Als belangrijkste knelpunt zag de staatssecretaris de gestage daling van het broodverbruik per hoofd der bevolking en ondanks nog voort gaande bevolkingsgroei van het totale broodverbruik. Collectieve re clame waarvoor deskundigen een we tenschappelijke basis leveren achtte hij noodzakelijk. Nebato-voorzitter Timmers pleitte voor maatregelen die de bakkerij-ondernemers ook in de toekomst nog volop kansen geven zich te handhaven. „Het moet een zaak van goed overleg tussen werkge vers- en werknemersorganisaties en van hulp van de overheid worden om spanningen en problemen in de be drijfstak op te vangen," aldus Timmers. Tweede na Unilever Van een onzer verslaggever^ AMSTERDAM Na Unilever heeft nu ook wijnimporteur André Ker- stens uit Tilburg bodemprijzen voor zijn afnemers ingesteld Afnemers van Kerstens mogen bij verkoop niet lager gaan dan de door Kerstens ge factureerde nettoprljzen, verhoogd met btw. Unilever deed onlangs het zelfde met margarine. Volgens een woordvoerder van Ker stens ls de maatregel nodig, -omdat het levensmiddelenbedrijf Edah een door Kerstens geïmporteerd merk rosé als lokmiddel gebruikt. Hetzelf de bedrijf is in feite de oorzaak ge weest van het nu opkomende stelsel van bodemprijzen. De federatie van vrijwillig filiaalbe drijven heeft op die bodem aange drongen. toen Edah haar actie begon met naar de mening van sommige concurrenten verkoopprijzen bene den de inkoopprijs plus btw. De con currenten wilden, dat fabrikanten van merkartikelen bodemprijzen zou den instellen; een maatregel waar ook de vereniging van merkartikelen- fabrikanten niet geheel tegen is. •Edah qntkent overigens dat haar se rie laaggeprijsde artikelen beneden inkoopprijs plus btw wordt verkocht. De consumentenorganisaties voelen weinig voor de bodemprijs. Ze zijn bang dat vla een omweg de verticale prijsbinding weer zijn Intrede doet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13