van der meer Begin de week vers bij AH! WOKST v ';l Pleidooi extra hulp metaalindustrie l/i/L p i mfj PERSCOMBINATIE N.' Antillen moeten 1500 arbeidsplaatsen vinden In de winkel vol winkeltjes vanAH Te koop gevraagd Bouwbedrijf Telefonisch bereik baar 010-863838 medewerker onderzoek projectcoördinator Auto botst tegen boom: twee doden in B.V. of N.V. vorm D\J Wo Versvoordeel <?- DINSDAG 20 MAART 1979 TROUWKWARTET DEN HAAG (ANP) Op de Nederlandse Antillen moeten de komende tien jaar 1500 nieuwe arbeidsplaatsen per jaar gevonden worden, wil het huidige werkloosheidspercentage <18 procent op de Benedenwindse eilanden Aruba. Bonaire en Cura;ao) er niet groter op worden. Dit is één van de conclusies van een rapport van het Centraal Planbureau in Den Haag over de economische mogelijkheden van de Nederlandse Antillen Het rapport is uitgebracht aan de regeringen in Willemstad en Den Haag. Het doet aanbevelingen, die zouden moeten leiden tot maatrege len ter versterking van de Antilliaan se economie. Als één van de grote problemen op de Antillen vermeldt het rapport de grote werkloosheid, met name op Curasao. Ten aanzien van dat eiland wordt een werkloos heidspercentage genoemd van 15 pro cent (driemaal zo hoog als in Neder land). totale werkloosheid op de Nederland se Antillen zich op middellange ter mijn zal stabiliseren op het huidige niveau. Op Curasao zou echter voor een voortgezette stijging van het werkloosheidspercentage moeten worden gevreesd, terwijl op Aruba en Bonaire de werkloosheid in de buurt zou kunnen komen van het wat het rapport noemt tecbnisch-onvermijd- bare niveau. Aanbevelingen Ambtenaren Het Centraal Planbureau stelt vast, dat het ambtenarenapparaat op de Nederlandse Antillen zich de laatste Jaren sterk heeft uitgebreid. Ruim 20 procent van de beroepsbevolking werkt momenteel in de publieke sec tor. In de nabije toekomst ziet het Planbureau als gevolg daarvan on dermeer een groei van het huidig te kort op de betalingsbalans „ook om dat de publieke sector in het alge meen niet bijdraagt aan verhoging van de export." Bovendien wordt de arbeidsmarkt ernstig verstoord door de uitdijing van het ambtenarenap paraat. Op grond van bepaalde uitgangspun ten gaat het rapport ervan uit, dat de Het Centraal Planbureau doet ook een aantal aanbevelingen. De Antil liaanse overheidsfinanciën dienen te worden gesaneerd. Op korte termijn dienen daartoe maatregelen te wor den getroffen. Met het oog op het ernstige tekort aan arbeidsplaatsen moet een premiëringsregeling wor den ingevoerd voor bedrijfsinveste ringen. De scholing van werklozen moet krachtiger ter hand worden genomen. Er moet voorts een overheldsfonds worden gevormd om de Nederlandse Antillen op investeringsgebied min der afhankelijk te maken van ontwik kelingshulp. Bij het geven van Neder landse ontwikkelingshulp moet bin nen globale kaders aan de Nederland se Antillen zelf worden overgelaten hoe die hulp concreet wordt aange wend. Verder, aldus het planbureau, moet een nieuwe ambtelijke toprang worden ingevoerd om een halt toe te roepen aan de uittocht van hoge en bekwame ambtenaren bij een aantal essentiële diensten. AMSTERDAM De verenigingen van importeurs van ge reedschapswerktuigen en van machinegereedschappen voor de metaalindustrie (VIMETAAL en VIMAG) dringen aan op aanvullende maatregelen voor de metaalindustrie. Dit verzoek is gedaan ln een noUUe aan de minister van Economische Za ken. Hierin wordt ter ondersteu ning van dit verzoek gewezen op de benarde positie, waarin een groot deel van de metaalbedrijven terecht zijn gekomen. De twee verenigingen vragen in de huidige Wet Investerings Rekening WIR een afzonderlijke premietoeslagregeling voor gereed schapswerktuigen en andere machi nes op te nemen (die oploopt van 3,25 naar 6 procent voor investeringen vanaf ƒ400.000 tot ƒ800.000 en ho ger), in plaats van de huidige klein schaligheidstoeslag. Ook dringen zij aan op het toestaan van fiscale af schrijving op basis van vervangings waarde in plaats van op basis van aanschafprijs. Achteruit Volgens de notitie is er sinds een reeks van jaren, wat betreft de inves teringen in produktieprocessen. spra ke van een achteruitgang in de me taalindustrie. Omdat moderne indu strielanden. zoals Japan, hun produk- tie-apparaat in veel sterkere mate hebben weten te moderniseren dan ons land. is de concurrentiepositie van de Nederlandse metaalindustrie voortdurend slechter geworden. De rentabiliteit van de bedrijven is de laatste jaren verslechterd en in be paalde sectoren is er sprake van over capaciteit. De groei van de produkti- viteit bleef achter bij de kostenstij gingen, waardoor de concurrentiepo sitie aanmerkelijk verslechterde. „De bedrijven, die vanwege hun concur rentiepositie geen kans zagen de meerkosten geheel door te berekenen in de prijzen, zagen hun rentabiliteit verder teruglopen. Daarbij is een niet onaanzienlijk aantal in de rode cijfers terechtgekomen", zo wordt gesteld. Hierbij komt volgens VIMETAAL en VIMAG nog. dat de metaalindustrie verwacht dat de groei van de produk- tiviteit in 1979 (geraamd op 4 4.5 procent) onvoldoende zal zijn om de stijging van lonen en lasten in die sector voor 1979 (geraamd op 6 6,5 procent) goed te maken. IRNSUM (ANP) Op de oude Rijks weg tussen de Friese plaatsen Imsum en Roordahuizum zijn bij een ver keersongeluk de 21-jarige P. F. de Vries uit Woudsend en de evenoude Marjet Samplonius uit Molkwerum omgekomen. De auto. waarin zij za ten. raakte van de weg en belandde tegen een boom. Utrecht: Rijksweg Oudenrijn-Arnhem, afrit Utrecht. Rotterdam: Groothapdelsgebouw. Weena 737. Oen Haag: Spui hoek Kalvermarkt. Den Haag. Winkelcentrum .Waldeck! einde Laan van Meerdervol Amsterdam: Stadhouderskade 74. Diemen (bij Amsterdam): Rijksweg Amsterdam-'t Gooi. afrit De Sniep. Beverwijk: Rijksweg Haarlem-Alkmaar. Velser-tunnel, afrit Zaandam/Heemskerk. Eindhovei Noord Brabantlaan bij de Rijksweg Tilburg-Maastricht, afrit vliegveld. Etten-Leur: Rijksweg Breda-Roosendaal. Heerlen: Spoorsingel 2. Enschede: Winkelcentrum ,De Klantferij: Almelo: Oranjestraat &Sfl6 is de uitgeefster van de dagbladen Het Parool, de Volkskrant en Trouwt een aantal week- en huis-aan-huisbladen, met name in de regio N.-Hollk Onze organisatie kent een aantal afdelingen die diensten verlenen ten behoeve van de dag-f en weekbladen en het Produktiebedrijf. Naast deze afdelingen, waartoe de afdeling Administratie, de afdeling Algemene Zaken en r Computercentrum behoren, werken er ter ondersteuning van de Hoofddirectie een aantal concern-stafafdelingen. Een van deze stafafdelingen is sinds circa een half jaar de afdeling Research en Developme Afdelingsinformatie: De totale bezetting van de afdeling Research en Development zal bestaan uit drie medewerkers. De primaire doelstellingen van R en D ia de ondersteuning van de Hoofddirectie inzake de lange-termijnbeleidsvoorbereidlng op het gebied van technologie en grafische automatisering. Wij zoeken voor deze afdeling „in opbouw" op korte termijn twee medewerkers: (vacature no. NB/40) Hoofdtaken: het volgen en signaleren van technologische ontwikkelingen het verrichten van toepasbaarheidsstudies het ontwikkelen van technologische lange-termijnplanning het adviseren met betrekking tot vernieuwingen van het produktiesysteem op het gebied van zetten en drukken het volgen van ontwikkelingen van nieuwe informatiemedia Voor beide functies zoeken wij kandidaten op minimaal HBO-niveau bij voorkeur HTS en die enige jaren ervariij hebben in een vergelijkbare functie. Enige ervaring in de grafische industrie sterkt tot aanbeveling. Een psychologische test kan een onderdeel vormen van de sollicitatieprocedure. Inlichtingen omtrent deze functie kunt u inwinnen bij de heerT. Smits, hoofd afdeling Research en Developmeij telefoon (020) 926870 toestel 513 Uw schriftelijke sollicitatie kunt u richten aan de heer N. Burgers, personeelafdeling van Perscombinatie N. V.A Wibautstraat 131. 1091 GL Amsterdam, onder vermelding van het desbetreffende vacaturenummer. (vacature no. NB/41) Hoofdtaken: het ontwikkelen van instrumenten waarmee e doelmatig projectbeheer mogelijk is het voorbereiden, plannen en bewaken van d voortgang van de projecten bet coördineren van de projecten het leveren van bijdragen aan de beleidsvoorbereidende taken van R&D

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 10