;hodesische leiders illen geen beraad Arabische wereld blijft verdeeld ambodja is terug in het stenen tijdperk ghaanse regering pschuldigt Iran id-Afrika jaagt op Rhoodie Kabinetscrisis in Portugal dichtbij orstellen VS en Engeland „te laat" Boycot tegen Egypte onwaarschijnlijk 'Olieprijs in Amerika vrij' Zuid-Afrika door Zambia en Angola beschuldigd IAG 19 MAART 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET 10 01 BURY (AP, Reuter, UPI) De zwarte Rhodesische leiders Moezorewa en Sithole zien 1 een conferentie van alle partijen. De Verenigde Staten en Engeland hadden zaterdag 8 jrstel gedaan om de partijen die betrokken zijn bij de kwestie Rhodesië nog voor de ingen in april om de tafel te roepen. nb Britse minister van buiten- niet en is van plan alles te doen om ze aken Owen, als zijn Ameri- te verstoren. ollega Vance pleitte voor al-" Cyrus Vance noemde zaterdag de verkiezingen onder toezicht Rhodesische verkiezingen „tijdver- Verenigde Naties. Het over- spilling" en zei dat de VS en Enge- mind van premier Smith en land een opheffing van het handels- Ch e leiders Moezorewa, Chirau embargo tegen Rhodesië zullen steu- vo, Ie heeft voor 20 april eigen nen, als de Rhodesische regering Te laat ie gen uitgeschreven die moe- meewerkt aan een overgansproces Jn n naar een zwart meerder- tti rind. De guerrillabeweging o, no en Moegabe, het patriot- m nt erkent deze verkiezingen een langdurige en verwoestende oor log te voorkomen. Engeland en de VS sturen geen waarnemere naar de ver kiezingen in april, omdat dit officiële „erkenning zou inhouden van verkie zingen die het conflict niet zouden oplossen". voor verkiezingen onder toezicht van de VN. Vance ziet evenals Owen deze VN-verkiezingen als enig middel om tAN (Reuter, UPI, AFP) Afghanistan beschuldigt ran „vermomde" militairen naar Afghanistan te sturen linkse bewind in dat land ten val te brengen. Deze t ng kwam na een oproep van de Iraanse ayatollah :a) Madari de Afghanen te helpen in hun strijd tegen de h in Kaboel. De grens tussen beide landen is na en gesloten. sl) de radio Afghanistan heeft Iran heeft inmiddels te verstaan ge- er] ise regering vorige maand geven dat ze wil toetreden tot de s j daten, vermomd als terug- beweging van niet gebonden landen, tie»® gastarbeiders naar Afgha- Iran zou aanwezig willen zijn bij de naiaonden om onrust te zaaien vergadering van niet-gebonden lan- ini nd. Dit weekeinde beschul- den in september in Havana. Sedert ne tollah Sjariat Madari de Af- Iran zich heeft teruggetrokken uit de 1 a regering de moslems in dat CENVO is toetreding tot de niet-ge- onderdrukken. Afghaanse ie, in Islamabad (Pakistan) nelding van regeringsbom- iten in delen van de provin- op opstandige moslems, die larxistische regime af willen 1 lamitische republiek willen J"i Inmiddels heeft de regering D1*jn laten blijken dat ze de Ji van de ayatollah niet voor y ning wenst te nemen. Ze zei ld dat ze geen verklaring bonden landen mogelijk. Vice-premier Entezam van Iran heeft verklaard dat het uitgestelde proces tegen oud-premier Hoveida zal wor den hervat zodra er nieuwe regels zijn opgesteld voor de rechtsgang. Hij verklaarde voorts dat er uit de hele wereld duizenden brieven waren bin nengekomen, waarin werd aange- ..u Bccu veldmui* drongen op een eerlijk proces. Ook ituatie in Afghanistan had yier Bntse ex-premiers zouden een dergelijke brief hebben gestuurd. at Bisschop Moezorewa en dominee Sit hole vinden het te laat om een confe rentie te houden waarin over VN- verkiezingen gesproken zou worden. Moezorewa gisteren op een bijeen komst van enkele duizenden mensen: „Wij hebben vier maanden geleden de VS en Engeland gezegd dat we bereid waren deel te nemen aan een conferentie van alle betrokken partij en, maar daar hadden zij toen geen oren naar. Nu is het te laat". De derde zwarte leider in de overgangsrege ring, stamhoofd Chirau, vindt het wel noodzakelijk een conferentie te hou den. Premier Smith heeft zich nog niet over de nieuwe voorstellen uitge sproken. Luchtaanvallen Het Rhodesische leger heeft zaterdag de vierde aanval gedaan in Mozambi que op installaties van de guerrillabe weging van Robert Moegabe, de ZANU. Volgens een officiële verkla ring was de laatste luchtaanval ge richt tegen „terroristische concentra ties", bij Chimoio, ongeveer 80 kilo meter van de Rhodesische grens. De regering in Salisbury heeft alle guerrillastrijders van het patriottisch front amnestie beloofd als ze zich willen aansluiten bij het Rhodesische leger. Het bericht wordt in miljoen- voud verspreid. De komende dagen zullen Rhodesische vliegtuigen de pamfletten boven Rhodesië zelf, en boven Zambia. Angola. Botswana en Mozambique uitwerpen. De regering Smith heeft dit weekein de de mannen tussen de 50 en 59 jaar opgeroepen zich te mobiliseren. De maatregel geldt voor blanken, Azia ten, kleurlingen en een groep zwarten. sthnie Serfontein ;a kan in ruil voor een vette bankreke ning voor zijn kop worden geschoten'. De Amerikaanse televisiemaatschap pij NBC loopt op het ogenblik voorop in de internationale race om de ge luidsbanden van Rhoodie voor veel TOGSDr&kGn In een ge- is gegaan, en ook waarom. Er zijn al bewijzen van Zuidafrikaanse inmen ging in Amerikaanse verkiezingen en van betalingen aan Amerikaanse po litici. NESBURG Eschel Rhoodie, de vroegere Zuidafrikaanse secretaris-generaal van zoi tie en sleutelfiguur in het Muldergateschandaal is op het ogenblik de meest gezochte rdejing in de geschiedenis van Zuid-Afrika. itha verklaarde vrijdag (lie beschuldigd wordt van r|i diefstal. Generaal J. F. 1 die is belast met zijn op- ertrouwt erop dat hij bin- weken gevonden zal wor- oria doet pogingen om itgeleverd te krijgen. In ite kringen meent men dat Ich zal voegen bij de lange frikaanse vluchtelingen en V# uitgeleverd zal worden, al j -Afrika met een aantal lan- (leveringsverdrag. Het is de anse autoriteiten sedert niet gelukt het paspoort h#e te pakken te krijgen. Nu lucht is zal het nog moeilij- tm te vinden. e ie Stl oodie moet op het ogenblik in( rikkelij bang zijn voor zijn loopt het reële gevaar om ird' te worden, in de klas- kenis van het woord. Maf- naars uit de Verenigde s I geheime agenten in Europa 1 b ir om hem om te brengen, koi frikaanse zakenman Van thoodie in ruil voor zijn t en baan had aangeboden r v n geleden, zei al: Rhoodie geld te mogen uitzenden. In een ge sprek met generaal Van den Bergh, het vroegere hoofd van de BOSS, de Zuidafrikaanse Veiligheidsdienst, had hij beloofd de bandjes niet vrij te geven. Vorige week zijn echter de paspoorten van Van den Bergh en Van Zyl ingenomen. Rhoodie is nu vast en zeker van plan de geheime operaties van de regering te openba ren. Het is de enige mogelijkheid voor Rhoodie eerherstel te krijgen en zijn geloofwaardigheid te herwinnen. Op de geluidsbanden van Rhoodie staan ook beschuldigingen aan het adres van hoge politici in het westen en de derde wereld die toespraken hielden ten gunste van Zuid-Afrika. Deze waren in feite voor een deel opgesteld door Eschel Rhoodie. Naar verluidt zou ook de huidige Franse president Glscard d'Estaing, toen hij nog minister van financiën was, een dergelijke toespraak gehouden hebben. Maar hij weet ook dat de bekendma- king voor Zuid-Afrika en zijn vrien- De vroegere Britse minister en La den vooral die in Afrika en Amerika, catastrofaal zal zijn. Het schandaal strekt zich uit tot om koping van politici, vakbondsleiders en zelfs regeringen. De betrokken partijen zullen het Rhoodie nooit ver geven. Britse en Amerikaanse journa listen onderzoeken al waar het het Zuidafrikaanse geld destijds naar toe bourlid Hugh Jenkins heeft zijn rege ring gevraagd Rhoodie politiek asiel te verlenen, zodat er meer duidelijk heid komt over mogelijke geheime Zuidafrikaanse activiteiten in Enge land. Jenkins zal premier Callaghan ook vragen of hij de inlichtingen dienst MI 5 zal inschakelen om Eschel Rhoodie te ondervragen, als hem politiek asiel is verleend. door James Dorsey JERUZALEM De Arabische reacties op het vredesakkoord tussen Israël en Egypte waren volledig voorspelbaar: woede en afwijzing. De radicalen in de Arabische wereld eisen nu de uitvoering van de besluiten van de Arabische top van novem ber in Bagdad, namelijk economische sancties tegen Egypte. Vooral Saoedi-Arabië komt onder toenemende druk te staan. Zbigniew Brzezinski, Carters adviseur voor veiligheidsza ken, reisde dit weekeinde in het Midden-Oosten rond. Hier komt hij aan op het vliegveld van de Saoedische hoofdstad Streep Riaad, waar hij werd afgehaald door minister van buiten landse zaken, Saoed Al-Faysal. Later ging Brzezinski nog naar Jordanië en Egypte. De 8aoedi's zijn, nu het vredesak koord steeds dichterbij komt, ten ein de raad. Ze zien hun beschermde we reld steeds verder In elkaar storten. In hun ogen voldoet hun voornaam ste beschermheer, de Verenigde Sta ten, niet meer aan zijn taak. Hulpe loos keek Washington toe toen de sjah ten val kwam. In Afghanistan kwam met steun van de Sowjet-Unie een marxistisch bewind aan de macht. Aanvankelijk uitgestoken voelhoorns in de richting van Moskou zijn wel ijlings ingetrokken na de Sowjetsteun aan de oorlog van Zuld- Jemen tegen Noord-Jemen. Hoe van streek de Saoedi's zijn, blijkt wel uit het feit dat ze binnenkort al hun troepen terugtrekken uit de Arabi sche vredesmacht in Libanon. door Jan Halkes LISSABON De ontslagaanvraag van de Portugese staatsse cretaris voor landhervorming, Ferreira de Amaral, heeft een kabinetscrisis in Portugal dichterbij gebracht. Als de Portu gese president Eanes niet openlijk tussenbeide komt ten gunste van de staatssecretaris, dan zal de liberale PSD zijn steun aan het kabinet van Mota Pinto intrekken. De staatssecretaris zou zijn ontslag geheim dat PSD-leider Sa Cameiro hebben aangeboden, omdat hij zich door president Eanes in de steek gela ten voelt. President Eanes heeft in middels voor de televisie verklaard, dat de steun van het staatshoofd aan de regering een vooronderstelling is. Als hij die steun niet meer wil geven, dan moet hij de regering ontslaan, aldus Eanes. De president verklaarde dan ook de door de PSD geëiste ver- trouwensverklaring aan het adres van Ferreira de Amaral niet te willen geven. „De PSD stelt een vals pro bleem, dat zoals alle valse probleem stellingen alleen maar dient om de werkelijke problemen te verdoeze len," aldus Eanes. Toch sprak de president daarop wel zijn vertrouwen uit in de minister van landbouw en visserij Vaz Portugal en In de „onverkorte toepassing" van de wet op de landhervorming. Zoals be kend, verwijten de socialisten en de de regering werd geëist. De demon communisten de huidige regering dat stratie in het noordelijke Braganca aanstuurt op vervroegde verkiezin gen. Morgen beginnen de debatten in het parlement over de begroting. Deze debatten zijn al driemaal achtereen uitgesteld. Het is nu wel zeer onwaarschijnlijk geworden dat de PSD nog voor de begroting stemt. Dat betekent dan. dat ze met de stemmen van communisten en socia listen verworpen wordt, waarna het voor president Eanes wel erg moeilijk wordt om niet tot ontbinding van het parlement over te gaan. De gisteren uit Brazilië teruggekeer de premier Mota Pinto zei, dat de oppositie tegen zijn kabinet de com munisten in de kaart speelt. De com munistisch georiënteerde vakbewe ging hield zaterdagmiddag grote ma nifestaties waarbij het aftreden van zij de landhervormingswet slechts ge deeltelijk toepast, zodat de landar beiders er alleen maar nadeel van ondervinden. Eanes wees er verder wel op dat de regering niet afhanke lijk is van verklaringen van de presi dent, maar van de houding van het parlement. De PSD vond de televisietoespraak van president Eanes van afgelopen zaterdagavond onvoldoende. Fractie voorzitter Meneres Pimentel zei: „Er is sprake van een kabinetscrisis en van een ontslagaanvraag en daarop ls geen antwoord gekomen." De Cen trum-Democraten (CDS) zien hierin overigens geen aanleiding om hun positieve houding tegenover het ka binet te heizien. Socialisten en communisten verwij ten de PSD doorgestoken kaart te spelen met de afgetreden staatssecre taris. Ze spreken zelfs van aansturen door de PSD op een constitutionele staatsgreep. Het is inderdaad geen werd door de politie ontbonden toen rechtse demonstranten met de beto gers van links op de vuist wilden. THURMONT (UPI) President Car ter wil de olieprijzen onder controle houden, maar niet meer vasthouden aan een plafond, zo werd gisteren uit welingelichte bronnen vernomen. President Carter zal vandaag de Amerikaanse energieproblemen be spreken in Camp David. Naar ver luidt zal Carter de prijzen gedurende twee jaar niet onder controle houden en tegelijkertijd de oliemaatschap pijen een belasting opleggen, zodat de prijzen niet de pan uitrijzen. Ook Carters succesvolle reis naar Egypte en Iraël heeft een streep ge haald door de Saoedische rekening. Riaad gokte erop dat de akkoorden van Camp David niet uitvoerbaar 'zouden blijken te zijn. waarna Sadat weer terug kon keren in de Arabische gelederen. De Saoedi's zullen nu uit wegen moeten zoeken om de in Bag dad overeengekomen sancties tegen Egypte te ontlopen. Want Riaad wil in ieder geval voorkomen dat in Cairo een radicaal bewind aan de macht komt. Saoedische regeringsfunctionarissen ontkennen berichten van de Syrische radio dat ze al besloten zouden heb ben tot economische sancties tegen Egypte op het moment dat dit land het vredesakkoord ondertekent. Kroonprins Fahd verklaarde tegeno ver Newsweek dat „een dergelijke verklaring door deze regering niet werd uitgegeven". Tegen de radicale Arabische druk in proberen de Verenigde Staten mo menteel de leiders van Riaad ervan te overtuigen dat het Egyptisch-Israëll- sche vredesakkoord inderdaad kan dienen als basis van een totale vre desregeling in het Midden-Oosten. Met deze boodschap bracht Carters adviseur Zbigniew Braezinski dit weekeinde een bezoek aan Riaad en daarna aan de Jordaanse hoofdstad Amman. Overigens verwacht nie mand directe resultaten van deze reis. Hoessein Jordanië leek zich het afgelopen weekeinde nogal vastberaden te ge dragen tegen de Amerikaanse druk. Koning Hoessein ontving de Pales tijnse leider Jasser Arafat aan de vooravond van het bezoek van Car ters adviseur, Arafat en Hoessein spraken zich gezamenlijk uit tegen het vredesakkoord van Egypte en Is raël. Maar aan de andere kant maak te Hoessein duidelijk dat hij zich ook niet met huid en haar verkoopt aan het Arabische afwijzingsfront. Arafat werd namelijk niet in Amman of zelfs in het koninklijk paleis ontvangen maar gewoon op de luchtmachtbasis Mafrak, waardoor de politieke bete kenis van zijn bezoek aanzienlijk werd verkleind en de deur voor het Amerikaanse initiatief op een kier bleef staan. Behalve Koeweit hebben de conser vatieve Arabische Golfstaten zich nogal op de vlakte gehouden. De Ver enigde Arabische Emiraten lieten we ten dat ze Egypte economisch zullen blijven steunen. Dit land vreest dat een boycot van Egypte de scheuring ln de Arabische wereld alleen maar verdiept. Wel vinden de Emiraten dat het hoofdkwartier van de Arabische Liga uit Cairo weg moet. Het stand punt van de Verenigde Arabische Emiraten houdt verband met de in terne situatie. De autochtone bevol king vormt een minderheid tegenover een meerderheid van Palestij nen en Egyptenaren die werkzaam zijn in het onderwijs, de gezondheidszorg en het administratieve vlak. Ruimte Deze ontwikkelingen maken duide lijk dat de afspraken van vorig jaar november ln Bagdad nog wel degelijk ruimte laten voor een strijd tussen behoudende en radicale Arabische landen. Op het eerste gezicht werden in Bagdad zeer radicale besluiten ge nomen. Egypte diende in geval van een vredesakkoord met Israël hard aangepakt te worden. Maar tijdens dezelfde top bekenden de twintig deelnemende landen zich ln principe tot vrede met de Joodse staat op voorwaarde dat Israël zich terugtrekt uit alle sedert 1967 bezette gebieden en Instemt met een onafhankelijke Palestijnse staat. Egypte werd in de beklaagdenbank gezet, omdat Sadat door zijn wens vrede met Israël te sluiten de Arabi sche eenheid verbrak zonder vante- voren voldoende concessie van Israël te hebben gekregen. Arabische diplo matieke kringen vinden het akkoord er dan ook naar. Door zich in Bagdad niet tegen vrede met Israël te keren, hebben de Arabische landen Sadats positie ln feite gemakkelijker ge maakt. Want als het waar is dat de Arabische wereld ln feite wel vrede met Israël wil, kan Sadat zich nauwe lijks permitteren om met minder dan de Arabische eisen genoegen te ne men in zijn onderhandelingen met Israël. Het huidige vredesakkoord voldoet niet aan de Arabische consensus. Dat legt een hypotheek op de komende onderhandelingen van Egypte en Is raël. Als de Arabische wereld geen boycot tegen Egypte afkondigt, krijgt Sadat twaalf maanden de tijd het vredesverdrag tegenover de Ara bische wereld waar te maken. In die twaalf maanden moeten de onder handelingen over de Palestijnse auto nomie voltooid zijn. Dat betekent een zware last op de schouders van Egyp te en Israël. Als deze twee landen het niet eens zouden worden, komt Sadat voor een zeer moeilijke keus te staan Israël of de Arabische wereld. Op dat ogenblik wordt de waarde van het vredesakkoord aan zijn eerste echte vuurproef onderworpen. NEW YORK, LOESAKA (Reuter, AP) Zambia en Angola hebben dit weekeinde Zuid-Afrika beschuldigd van grensschendlngen en agressieve daden. Angola heeft de Veiligheids raad gevraagd een spoedvergadering te houden over de Zuidafrikaanse aanvallen op SWAPO-kampen op An golees grondgebied. De kwestie zal vandaag waarschijnlijk aan de orde komen als de onafhankelijkheid van Namibië besproken wordt. Zambia verklaarde zaterdag dat Zuidafrikaanse troepen gedurende twee dagen een stuk grondgebied van Zambia bezet hebben. Bij hun speur tocht naar guerrillastrijders zouden zij dorpelingen gemarteld hebben. al! «law Gornicki et de gedachte speelt Cambodja te bezoeken, kunt u beter een "si nd uitzoeken, want het is daar knap gevaarlijk. Landmijnen en ztk >ite granaten in de steden zijn nog niet opgeruimd en de !ing van alle installaties en voorzieningen heeft de hotels on- Jar gemaakt. Steeds weer wordt de stilte van de nacht verscheurd Beluid van geweervuur een onmiskenbaar teken van de ten van de laatste restanten van het oude regime, die niets meer ëbfcen hebben aa nedische verzorging en medicij- eni r vrijwel niet te krijgen. Vervoer e df)t het verleden; de spoorwegen itelbaar beschadigd en inmiddels Ivo (kerd, uitgebrande karkassen van i iken de wegen onbegaanbaar be- z<x jeeps die echter niet meer dan ;teèmeter per uur kunnen afleggen, gjo orraden zijn er niet meer, geen ek tions, geen reserve-onderdelen, beèlden, lucifers en messen het neest gevraagde artikelen ge- agl graven s e wordt nog verergerd door de va pidemieën, veroorzaakt door de siowen in massagraven waarvan er rr nieuwe worden ontdekt, en het n drinkwater en medisch perso- tot overmaat van ramp is het van Cambodja, eens een rijk nu een woestenij. In de hefst gt »gde de Rode Khmer de rijstvel- i/in door de dijken op te blazen. Dit ho alleen de rijstcultuur voorlopig de het heeft ook het micro-klimaat bfed aangetast. Midden op de dag len wees mijn thermometer in de stad Svay Rieng een temperatuur aan van 52 graden Celsius. Voorbijgangers werpen hele stof wolken op, die slijmvliezen in neus en ogen aantasten. Geen geld Maar het belangrijkste obstakel voor een aangenaam oponthoud in Cambodja van daag de dag is de totale afwezigheid van economische activiteiten. In de eerste plaats is er geen geld in Cambodja, zelfs niets dat lijkt op een wettig betaalmiddel. Op 18 april 1975, een dag na de val van Phnom Penh, werd het geld afgeschaft. Het gebouw van de nationale bank werd opge blazen en de inhoud van de kluizen op straat gegooid. In de puinhopen daar vond ik een aantal bankbiljetten die destijds zo'n vijftienduizend gulden waard waren. Het bewind van Pol Pot heeft geen eigen munteenheid ingevoerd en tot op de dag van vandaag kent het land geen geldeen- heid. Belangrijker nog. op dit moment is het moeilijk te zeggen wanneer hier een eind aan zal komen. De leider van de nieuwe Cambodjaanse regering. Heng Samrin, wei gert op vragen hierover antwoord te geven en niemand is daar verbaasd over. Per slot van rekening ls er ook niet veel steun te verwachten voor een nieuwe munteenheid op dit moment Maar ook de afwezigheid van geld is niet Cambodja's grootste probleem. Veel erger is. dat er ook geen sprake kan zijn van ruilhandel, een gebruik dat bijna zo oud is als de mensheid. Het is verdwenen omdat het simpelste ruilobject, namelijk voedsel, niet meer voorhanden is. Geen rijst Cambodjaanse kinderen in de rij voor voedsel. Een foto uit Phnom Penh van voor de overname door de Rode Khmer. Het is niet de eerste keer dat Cambodjaanse kinderen honger lijden. Het is verbijsterend om. lopend door de straten van Phnom Penh, te zien hoeveel luxe-artikelen er opgestapeld liggen in de winkels, geïmporteerd in de dagen van Lon Nol, voor de val van de hoofdstad. Je kunt er vrij naar binnenlopen en jezelf bedienen Franse parfums, Amerikaanse scheerap- paraten, zilveren dienbladen. Italiaanse dassen en Japans speelgoed. Niemand heeft er belangstelling voor, omdat dat éne wat aan alle luxe zijn zin geeft er niet is: rijst. Het is moeilijk te voorspellen wanneer Cambodja weer rijst kan gaan verbouwen in een mate die iets te betekenen heeft. Men moet hierbij bedenken welke consequenties de gedwongen verhuizing van tachtig pro cent van de bevolking, van noord naar zuid en van oost naar west. heeft gehad voor de economie van het land. (Sommigen schat ten dat zelfs negentig procent van de bevol king hierbij betrokken is geweest). Geleide lijk keren deze mensen terug naar hun vroegere woonplaatsen waarvoor ze vaak honderden kilometers moeten lopen en ik wed dat het nog zes tot acht maanden zal duren voor deze operatie is voltooid. Dan pas kan er serieus worden gedacht over hervatting van de rijstcultuur in Cambodja, als er tenminste zaaigoed ls. En zo is niet alleen rijst maar de hele voedselvoorziening probleem nummer één voor Cambodja. Op mijn omzwervingen stuitte lk steeds weer op uitgemergelde mensen. Ik zag hoe verhongerde gezinnen een handjevol manlok en wat visjes verdeel den die ze ln een slootje langs de weg hadden gevangen, mensen die bamboe kauwden of nauwelijks eetbaar afval veror berden. Ik zag kinderen met bolle honger- buiken en afgetakelde vrouwen van dertig die sabbelden op suikerriet waarvan de zoete kern al lang was opgegeten door hun kinderen. Uiterst succesvol Cambodja ls het enige land dat ln de twin tigste eeuw is teruggeworpen in een bestaan dat doet denken aan het stenen tijdperk. Alles moet van de grond af worden opge bouwd Elke kabel voor elektriciteit of tele foon moet opnieuw worden gelegd. Er moe ten wegen worden aangelegd en scholen gebouwd De produktle van vrijwel alles moet op gang worden gebracht zonder dat er ook maar iets ls om op terug te vallen Op 7 Juli 1978. nog ln de dagen van Pol Pot. zei de ambassadeur van de Volksrepubliek China op een ontvangst voor Chinese speci alisten in Pnom Penh: „U hebt hier in Cambodja uitmuntende resultaten geboekt die ons allen met enthousiasme vervullen. Op alle fronten bent u uiterst succesvol geweest: ln de landbouw, de cultuur, de opvoeding en de medische wetenschap." Ik kan het er niet geheel mee eens zijn. Wieslaw Gornicki van het Poolse per sagentschap Interpress is een van de wei nige journalisten die na de val van Pol Pot Cambodja heeft kunnen bezoeken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5