antal werklozen aar half miljoen Hele grote hatvefiters. FAM Blokkades tegen proefboringen Het rommelt bij de revolutionairen IA schrijft CDA nog t af als partner Wettelijke regeling troonopvolging |or versnelde automatisering II® Natuurmonumenten verdubbelt bezit André Kloos blijft voorzitter VARA de stofzuiger met de vele extra's Heerlijk,helder Heineken. Atoomafval in zoutlagen Van der Doef niet naar Zaanstad VOOR MAZDA Ledental blijft steken Indo-China en de ontreddering Verzoek aan onze abonnees Rita IDAG 19 MAART 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET ize parlementsredactie HAAG De Koningin en al unilieleden die voor troonop- in aanmerking komen Bernhard, de prinsessen Bea- 1 Margriet en hun echtgenoten leren zullen voortaan tot het lelijk Huis behoren. Dit stelt de ié- voor in een wetsontwerp dat wie lid is van het Koninklijk 1971 verlangt de grondwet een jke wettelijke regeling. Het ka an Agt is er als eerste in ge- over deze delicate kwestie stemming met koningin Juli- ana te bereiken. Het wetsontwerp zal, nadat de Raad van State hierover advies heeft uitgebracht, bij de volks vertegenwoordiging worden inge diend. Voorgaande kabinetten streefden ernaar de kring van leden van de koninklijke familie die tot het Ko ninklijk Huis moesten worden gere kend en voor wie ministeriële verant woordelijkheid zou gelden, te beper ken tot de Koningin, haar echtge noot, prinses Beatrix als eerste troonpretendente en haar echtge noot en kinderen. Koningin Juliana verzette zich hier tegen, omdat in dat geval een wat uitzonderlijke positie zou ontstaan voor prinses Margriet, haar man en kinderen. Deze behoren tot de rij van troonopvolgers, anders dan de Prin sessen Irene en Christina die vrijwil lig afstand van dit recht hebben gedaan. Het lidmaatschap van het Koninklijk Huis verschaft een aantal voorrech ten die in het wetsontwerp worden opgesomd. Daarnaast wordt in de toelichting op het ontwerp de minis teriële verantwoordelijkheid om schreven. Hierbij is de oude stelregel gehandhaafd, dat de verantwoorde lijkheid van het kabinet voor daden van leden van het Koninklijk Huis afneemt naarmate de afstand tot de kroon groter is. Het kabinet-Van Agt zou er van heb ben afgezien de ministeriële verant woordelijkheid voor de onderschei den leden van het Koninklijk Huis nauwkeurig te omschrijven. Het vori ge kabinet heeft hier wel aan ge dacht. De toenmalige premier Den Uyl zei in 1976 in het debat over de Lockheed-affaire, dat wellicht een na der onderscheid zou moeten worden gemaakt in de functies van de leden van het huis en de daarmee samen hangende verantwoordelijkheden. a en onzer verslaggevers o! CHT Het aantal werklozen in Nederland zal als gevolg van de versnelde automatise- >t 1982 naar een half miljoen groeien en niet naar 250.000, zoals het centraal planbureau eft. Tot deze conclusie komt een werkgroep van de industriebonden NW en NKV, die >eiit uit deskundigen van de twee bonden en uit deskundigen van buitenaf. De twee n n laten in hun blad „Actie" weten dat ernstige arbeidsconflicten onvermijdelijk zijn als feidheid om via werktijdverkorting aan verdeling van de beschikbare arbeid te doen, niet imt. j o kgroep baseert zich op een over een studie, die is ver- el opdracht van het Britse mi- J van industrie. Het ministerie eert daaruit, dat de uitbrei- er n het aantal arbeidsplaatsen d invoering van mini-compu- d lips") niet opweegt tegen de 0 ieepse vernietiging van werk- ïeid die er het gevolg van is. i, ling van de automatisering vet Britse ministerie zinloos, e werkloosheid dan nog meer nemen door een verslechte- H ADVERTENTIE ring van de internationale concurren tiepositie. De werkgroep van de Industriebon den heeft het Britse rapport „ver taald" naar de situatie in Nederland. Opgemerkt wordt dat als de econo mie zich herstelt de automatiserings- golf nog sneller over Nederland zal heenspoelen dan al wordt verwacht. Het centraal planbureau zal dan met zijn voorspellingen „nergens meer zijn", evenmin als de regering die de werkloosheid met „Bestek 81" tot 150.000 wil terugdringen. Tegenover deze feiten en de bereid heid van de vakbeweging om con structieve voorstellen te doen ter ver deling van het beschikbare werk en om de nullijn te aanvaarden, steekt de houding van de regering en de werkgevers schril af, aldus „Actie". Minister Peijnenburg van weten schapsbeleid heeft nog maar pas een „werkgroep-chips" geïnstalleerd en aan het werkgeversfront hangt de vlag er al even treurig bij. De bonden stellen dat de enige weg om in goed overleg uit de problemen te komen wordt afgesneden, doordat het CAO-overleg vastloopt of dreigt vast te lopen op de weigering van de werkgevers om over verkorting van de werktijd te praten. alarmerend en wees erop, dat de Eu ropese arbeidsmarkt tot diep in de jaren tachtig overstroomd zal worden met de geboortegolf van de jaren zestig. „Dit nieuwe aanbod, waaronder ook veel vrouwen, voegt zich bij de zes miljoen werklozen die we al hebben in het Europa van de huidige negen". Vredeling zei dat een betere spreiding van de werkgelegenheid door verkor ting van de arbeidsduur alleen op EG-niveau kan lukken. Pogingen om het hier en daar op nationaal niveau te doen zullen onherroepelijk stran den op verstoring van de concurren tieverhoudingen, aldus Vredeling. In Den Haag had zaterdag een demonstratieve tocht van „Greenpeace" plaats uit protest tegen het doden van zeehon- denbabies. De betogers trokken zowel naar de ambassade van Canada als naar die van Noorwegen. Hier hechtte men een rouwkrans aan de deur, terwijl de stoet waarin onder meer een symbolische doodkist werd meegevoerd, stilhield voor het gebouw. HILVERSUM (ANP) André Kloos blijft voorzitter van het dagelijks be stuur van de VARA, maar is die func tie in het hoofdbestuur en de vereni gingsraad kwijtgeraakt. Dat is de consequentie van de eenstemmige ADVERTENTIE Noodzaak Ir. Henk Vredeling vindt arbeidstijd verkorting een pure noodzaak, want .zonder een herverdeling van werk is er geen zicht op een oplossing voor het werkloosheidsprobleem". Hij zei dit zaterdag op de Brabantdag van de FNV in Eindhoven. De vice-voorzitter van de Europese commissie noemde de vooruitzichten op de arbeidsmarkt lg van pagina 1 voornaamste kandidaten t voorzitterschap van de im Meijer en Max van den >ben het CDA nog niet afge- mogelijke partner in een kabinet. Daartoe uitgeno- ens een bijeenkomst van de lialisten in de PvdA zaterdag "sfoort, onderbouwden zij riling op uiteenlopende wij- ige socialisten zelf zijn uitge- 'oorstanders van het streven linkse meerderheid en ze in coalitie met het CDA af, erdag in een manifest nog duidelijk gemaakt. ide-Kamerlid Meijer echter oor de jonge socialisten be- nkse meerderheid op korte iet zitten. Daarom wil hij de een tijdelijke coalitie met umpartij niet bij voorbaat en geven. In feite zal het de richting van de PvdA edwongen als de PvdA de partij wordt en duidelijk is rechtse meerderheid meer is. In de onderhandelingen en kabinetsformatie hoeft Meijer geen minimumpro- worden gehanteerd, omdat aantastbare eis voor de ver te veel risico's inhoudt. ADVERTENTIE I 100"/- NEDERLANDS FABRIKAAT Vraag gratis 1 ill kleurcnl'oldcr kicurcnioiucr 0 Van den Berg gelooft alleen in een gelegenheidscombinatie met het CDA, „maar dat is absoluut het mini mum". De oud-wethouder van Gro ningen kiest voor een linkse meerder heid en als dat niet lukt desnoods voor een gelegenheidscoalitie. Als het CDA de minimumstrategie aan vaardt zal het toch opnieuw een paar stapjes in de door de PvdA gewenste richting mogelijk maken. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Bij het grensplaatsje Glanerbrug tussen Gronau en Enschede hebben Duitse actiegroepen en enkele Nederlandse sympathisanten de grens tussen Duitsland en Nederland zaterdagmorgen drie uur lang geblokkeerd. Aan weerszijden ontstonden kilometerlange files. De politie greep niet in maar volstond met het omleiden van het verkeer. Ook op twee andere plaatsen (Nieuweschans en Beek bij Nijme gen) werden acties gehouden. aanvaarding zaterdag, door de onder leiding van dr. A. Vondeling voortge zette vergadering van hoofdbestuur en verenigingsraad van het hoofdbe stuursrapport „naar een werkbare VARA". In dit rapport wordt een duidelijke scheiding tot stand gebracht tussen de drie hoofdorganen binnen de VARA, die ook elk een eigen leiding zullen krijgen. Maar voordat de voor zitter van het hoofdbestuur en het presidium van de verenigingsraad zullen worden gekozen zullen eerst de statuten van de VARA gewijzigd moeten worden. Tot zo lang ge schat wordt tot het einde van dit jaar zal Kloos de vergaderingen blijven voorzitten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De vice-voorzitter van de Partij van de Arbeid, het Tweede-Kamerlid Jaap van der Doef heeft in overleg met het bestuur van zijn fractie laten weten zich niet kan didaat te stellen voor het burgemees terschap van Zaanstad. De PvdA- fractie van de gemeenteraad van Zaanstad had hem enige tijd geleden gevraagd te solliciteren. Van der Doef vindt, zo zei hij zater dag voor de radio, dat zijn plaats in de Kamer is omdat daar nu de hard ste politieke gevechten worden ge voerd. „Persoonlijke overwegingen spelen hier geen rol, het is een politie ke beslissing. Wat het zwaarst weegt is in dit geval de landelijke politiek", aldus Van der Doef. Vrouw door trein gedood UTRECHT (ANP) De 66-jarige A. Dubois-de Zeeuw uit Hoek (gem. Ter- neuzen) is gistermiddag op een over weg in Hollandsche Rading onder de trein Hilversum-Utrecht gekomen en gedood. De blokkade was bedoeld als onder steuning van diverse acties in Duits land uit protest tegen proefboringen die zijn begonnen bij Gorleben, een dorp in Nedersaksen aan de grens met Oost-Duitsland. Net als op ver schillende plaatsen in Groningen en Drente zitten er zoutlagen in de grond en de proefboringen zijn be doeld om na te gaan of daar atoomaf val in kan worden opgeslagen. Een poging van de Duitse autoritei ten om de proefboringen in het ge heim te houden zijn op een misluk king uitgelopen en het verzet van Duitse actiegroepen dat inmiddels op gang is gekomen zal eind maart uitlo pen op een massale protesttocht van Hannover naar Gorleben. Er worden tienduizenden demonstranten ver wacht. Denemarken „De actiegroepen in de buurt van Gorleben hebben niet alleen in Duits land maar ook in de omringende lan den oproepen geplaatst om te protes teren", aldus Lou van den Bos van een Twentse actiegroep. Dit heeft er toe geleid dat ook bij de grens tussen Duitsland en Denemarken en in Zuid- Duitsland acties werden gehouden. In Duitsland zelf werden in enkele steden (o.a. Aken en Lüneburg) to rens bezet. De sitdownactle bij Glanerbrug was een initiatief van de actiegroepen Gronau en Ahaus en speelde zich op Duits grondgebied af. Slechts enkele leden van Nederlandse actiegroepen hadden aan de oproep om mee te doen gehoor gegeven. Bij Nieuwe schans en Nijmegen kwamen wel en kele tientallen Nederlanders in touw, maar in deze gevallen kwam het niet tot een blokkade. „Als gezamenlijke antl-atoomafval- groepen in Noord-Nederland hebben we onze solidariteit willen betuigen, omdat we hier met hetzelfde pro bleem zitten", aldus Albert Verstal len uit Assen. De grenspassanten rea geerden nogal verschillend, van mee levend tot woedend. In Glanerbrug Joeg een Nederlandse vrachtauto- chauffer de ongeveer zestig straatzit- J ters de stuipen op het lijf door snel op hen in te rijden en pas op het laatste nippertje te remmen. Andere inciden ten deden zich echter niet voor. ADVERTENTIE EN ECHTE SERVICE MOET U NAAR Sam v. Houtanatr. 199 A'dam. Gauzanvald Bij hat CBR Tal. 135103-113016 SPECIAAL VOOR GROTE WAGENPARKEN Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten heeft haar bezit de afgelopen 25 jaar meer dan verdubbeld. De oppervlakte van dat bezit was in 1954 ongeveer 14.000 hectare en nu is dat ruim 33.500, terwijl nog bijna 2500 hectare bij de vereniging in beheer is zonder eigendom te zijn. Dit staat te lezen in het jaarver slag van Natuurmonumenten, dat zaterdag in Utrecht is uitgebracht. De vereniging heeft het afgelopen jaar voor het eerst sinds lange tijd nauwelijks ledenwinst geboekt Het ledental Is blijven steken op ruim 255.000, maar de contributie- opbrengst steeg niettemin van 4,8 naar 5,1 miljoen gulden. Momen teel zijn er 245 mensen in vaste dienst, van wie vijftig op het hoofdkantoor ln Den Haag. Mr. H. Gorter, die zaterdag voor de laatste keer als directeur het jaarverslag presenteerde, werd be noemd tot erelid. Hij is ruim 38 Jaar aan de vereniging verbonden geweest, waarvan ruim 31 Jaar als directeur. De heer Gorter herin nerde eraan, dat Natuurmonu menten 25 Jaar geleden amper 20.000 leden telde en dat er op de rijksbegroting voor dat jaar slechts drie ton stond vermeld voor de aankoop van reservaten. Bedreigingen Ter vergelijking: de vereniging kocht vorig Jaar ruim 700 hectare aan voor een bedrag van ruim 17,5 miljoen. Het ministerie van CRM subsidieerde de helft, terwijl de andere helft grotendeels werd ge dekt door provinciale subsidies. De scheldende directeur stond za terdag uitgebreid stil bij de „be dreigingen" die het afgelopen jaar op de vereniging afkwamen. Hij noemde onder meer de mogelijke afgraving van het 400 hectare gro te plateau van Margraten ln Zuid- Limburg en de Almere-spoorlijn, die naar zijn mening de groene zone bij het Naardermeer be dreigt. Mr. Gorter zag echter ook positie ve dingen, zoals de enorme groei van het terreinbezit van Natuur monumenten bij voorbeeld, dat altijd de ruggegraat is geweest van de Nederlandse natuurbe scherming en een solide basis vormt, zowel voor een verant woord beheer als voor een doelma tige verdediging tegen aanslagen op de natuur. ADVERTENTIE door Johan ten Hove UTRECHT Soms denk je met weemoed terug aan vroegere tijden, aan de grote eensgezinde demonstraties van de roemruchte jaren zestig. Toen alles nog overzichtelijk was, toen de goeden en de slechten in het wereldgebeuren duidelijk te onderscheiden waren en we ten minste wisten waar we aan toe waren. Toen het Amerikaanse imperialisme, neo-kolonialisme en militairis me, gesteund door de marionetten in Saigon, de lakeien in Vientiane en de trawanten in Phnom Penh nog vocht tegen de oprechte Indochinese socialis tische revolutionairen. Waar zijn de tijden van weleer, toen de spreekkoren de universiteiten deden schudden, toen we aksie met ks gingen schrijven en toen Ho Tsji Mihn een lichtend voorbeeld was en Johnson gewoon een moorde naar. Want zo eenvoudig lag dat toen. Niet waar? inkeerd opsturen ^twoordnr. 42, 1 Maarssen Zo eenvoudig ligt het nu be paald niet meer. Toen kon je de Amerikaanse domino-theo rie, volgens welke de Zuid- oostaziatische landen achter elkaar door het „oprukkend communisme" opgerold zou den worden als de Amerika nen Vietnam zouden laten schieten, nog afdoen als ver ouderde reactionaire priet praat Maar die tijden zijn voorbij: afgelopen zaterdag in de luxueuze omgeving van het Hiitonhotel op Schiphol hoor je iemand een variant van die zelfde theorie weer van stal halen. „Het gevaar is groot dat Vietnam, gesteund door de Sowjet-Unie heel Indo-Chi- na onder de voet gaat lopen en dat Vietnam daar niet op houdt, maar ook andere lan den in Zuidoost-Azië, zoals Thailand, Birma en Maleisië niet ongemoeid zal laten". Uitspraken van een oude fer vente Amerikaanse anti-com munist? Neen. Aan het woord is een hoogst revolutionair ie mand, Men Mol, vice-voorzit ter van het comité van Cam bodjaanse patriotten. Naar Nederland gehaald door het onlangs opgerichte Kampu chea Komitee Nederland, om in Utrecht, tijdens een studie conferentie van het comité, een voordracht te houden. Voor de goede orde: de Carn- bodjaan Men Mol en ook het Kampuchea Komitee staan achter het onlangs uit de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh verdreven be wind van premier Pol Pot, vi ce-premier leng Sary en presi dent Khieu Samphan. 'Hetze' Het rommelt al lang ln de pro gressief marxistische revoluti onaire gelederen in Neder land. Zo zijn de vroeger zeer eensgezind optredende vrien den van Vietnam, Laos en Cambodja momenteel zeer verdeeld. Het nieuwe Kampu chea Komitee roept in de eer ste uitgave van het twee maandelijkse blad „Kampu chea" mensen op, die Jaren lang in Vletnambewegingen actief zijn geweest, om stel ling te nemen tegen de Vietna mese agressie tegen zijn klei ne buurland Cambodja. Ver der zegt het comité de bericht geving over Indo-China te wil len aanvullen met in Neder land moeilijk of niet toegan kelijk materiaal. Belangrijke berichten zijn volgens het co mité namelijk „goeddeels on dergesneeuwd onder grote la dingen hetze, verdraaiingen en verdachtmakingen" tegen het bewind in Cambodja. Dat slaat dan op de gruwelijke verhalen die Cambodjaanse vluchtelingen in Thailand, ook ln deze krant, verteld hebben. Vuige laster, aldus Men Mol, gespuid door Moskou en Ha noi, die het door de Cambod jaanse bevolking geliefde be wind van Pol Pot en de zijnen ln diskrediet willen brengen. De realiteit is volgens Men Mol dat Pol Pot, leng Sary en Khieu Samphan momenteel in Cambodja verblijven en daar het gehate bewind van de door Hanoi in het zadel geholpen Heng Samrin besto ken. De Vietnamese legers hebben slechts enkele, toch al onbewoonde steden en dor pen in handen, terwijl de Rode Khmer het platteland beheerst, waar ze ten volle de steun van de bevolking heeft. „Laster" Verhalen als zou Cambodja door de Rode Khmer in een groot concentratiekamp her schapen zijn, waar nu, na de Vietnamese invasie, de bevol king volkomen ontredderd rondzwerft op zoek naar voed sel en verdwenen familieleden en eindelijk wel eens in vrede wil leven, verwijst hij naar het rijk der fabelen. Het verhaal van de Poolse journalist op pagina vijf van deze krant is natuurlijk vol strekt onbetrouwbaar, omdat Polen bij het Sowjet-blok hoort en er uit die hoek slechts laster 'valt te verwach ten. Het boek van de Franse pater Poncheaud, waarin deze ongeveer een jaar na de machtsovername in Phnom Penh de in Cambodja bedre ven gruwelen op een rij zet en over meer dan een miljoen do den spreekt, wordt eveneens glimlachend bij de Moskou- Hanoi-propaganda geplaatst. Bij de verschijning van het boek hebben verschillende Vietnam-adepten zich in bochten gewrongen om Pon cheaud onder te brengen bij de Amerikaanse CIA. (Maar toen dacht men dat Vietnam en Cambodja nog min of meer vrienden waren. Vietnam vond de verhalen over Cam bodja toen zelf ook nog laster, terwijl tegenwoordig Pon cheaud door Radio-Hanoi ge citeerd wordt). Maar dit terzij de. Poncheaud past momen teel dus ook in de Russische KGB. Hoe simpel is dit alles Men Mol en met hem vele le den van het Kampuchea Ko mitee huldigen het verbluf fend eenvoudige standpunt dat alle voor de Rode Khmer negatieve informatie laster is en gespuid wordt door „vijan den van het volk van Kampu chea". Maar waar haalt Men Mol zijn informatie vandaan? Ten slotte ls hij sinds 1975 ook niet meer ln Cambodja ge weest. „Van het volk", en over de geheime contacten naar Europa kan hij natuurlijk biets vertellen. In Utrecht, op de studieconfe rentie, lopen dan ook Neder landse Men Mollen rond, die op de afdeling propaganda van de Rode Khmer niet mis staan zouden hebben, Verbijs- teid hoor je discussies van JCampuchea-aanhangers met Vietnam-aanhangers aan. Zegt zo'n jonge Jongen met grote blauwe ogen dat „hij natuurlijk voor het Cambod jaanse volk is en dat de Rode Khmer natuurlijk terecht en kele tienduizenden collabora teurs geliquideerd hebben en dat het Juist de fout van Viet nam is geweest dat het dat niet gedaan heeftWee het volk dat dit soort vrienden heeft. Betreft: Betaling abonnementsgeld 2e kwartaal-'79. Onze administratie verzoekt U bij de betaling van het abonnementsgeld 2e kwartaal 1979, voor zoverre deze niet automatisch geschiedt via incasso giro, uitsluitend gebruik te maken voor de U toe te zenden o( reeds toegezonden accept-girokaart. Deze betalingswijze garandeert een vlotte verwerking van Uw betaling in onze administratie. „Je kunt voortaan beter bon- bohs meebrengen voor Ellen, want bloemen hebben we ge noeg."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3