Hervormd rapport over kernbewapening moet geen ethische zeepbel worden 'Ontwikkeling kan niet ten koste van anderen' f Al die buitenlanders die hier straks weer hun vakantie konten brengenzouden die nou allemaal op hun achterhoofdgevallen zijn? i Tuuilijk niet, Nederland ts een lekkei vakantie-landje! Veel te zien, mooie natuur, aardige mensen. Zullen we dit jaar zelf dan ook maar k.. Trouw VAN DA Al VOORBUG ANGl Ruime belangstelling voor werkdagen Zwartkruis bezorgd MAANDAG 19 MAART 1979 KERK TROUW/KWARTET door drs G. Manenschijn Er is in de Nederlandse Hervormde Kerk een nieuw rapport over de kernbewapening op komst. Voorzover we er over hebben kunnen vernemen is het verschil met het rapport van 1962 dat niet alleen een ..nee'tegen het gebruik van kernwapenen werd aangeheven, ook legen het bezitten. Het gaat mij echter niet om de inhoud van het rapport, maar om het signaleren van een bepaald gevaar. Nog vóór de discussie is geopend dreigen de kaarten al geschud te zijn en onwrikbare standpunten inaenomen te worden. Reeds is de beschuldiging gevallen dat het rapport een weergave is van het standpunt van het IKV «interkerkelijk vredesberaad), wat voldoende lijkt om het voor politici onin teressant te maken. Met name minister Scholten heeft zich in die zin geuit. Omdat inderdaad het IKV het rapport bij voorbaat naar zich toe probeert te halen en omdat bovendien het IKV-standpunt bepaalde pro blemen onvoldoende belicht worden, is de vraag gerechtvaardigd of het komende rap port wel de rol kan vervullen die het moet hebben (heropening van het gesprek met de politici) als het gelezen wordt iri het licht van het IKV-standpunt. De bedoeling van dit artikel is dat standpunt te schetsen, een bepaalde halfslachtigheid er in aan te wijzen en een alternatief aan te bieden. Dit alles onder het uitdrukkelijke voorbehoud dat het mij gaat om de goede ontvangst van het rapport vanuit een opstel ling die dichter bij het IKV-standpunt ligt dan uit de kritiek op de halfslachtigheid ervan door sommigen geconcludeerd zou kunnen worden. Interview Dat het IKV het rapport naar zich toe heeft gehaald blijkt uit een interview met de gees telijke vader van het rapport van 1962, ds F. H. Landsman, voormalig secretaris-generaal van de hervormde kerk In dat interview, verschenen in IKV-berichten 1978/1979 nr 2. februari 1979. lezen we dat we in vragen van de kernbewapening terug moeten gaarn naar de échte INTERIMSETHIEK (letterlijk: et hiek voor een tussentijd). Met die term be doelt men een soort ethiek, die men in het Nieuwe Testament meent te vinden en die ontstaan zou zijn toen men diep onder de Indruk was van het nabije wereldeinde. De doorbraak van het Koninkrijk Gods was aan staande en dat vroeg om een ethiek die beuzelarijen liet varen en een radicale inzet voor dat komende Rijk vroeg. Deze interimsethiek wordt nu model voor de morele standpuntsbepaling ten aanzien van de kernwapenen. Volgens ds Landsman gaat het er om dat we ..de meest radicale houding aannemen die in verband met de zeer nabije komst van het Koninkrijk ook maar denk baar is. Dat wil zeggen: ook eenzijdig zich inzetten voor de afschaffing (dienstweigeren. kernwapens uit Nederland) omdat een ande re houding in feite niet meer geoorloofd is." Radicaal Het gaat thans om vóór of tégen Christus, vóór het Grote Gebod en tégen de antichrist. De bewoordingen zijn even radicaal als het standpunt: „Waar het bij het kernwapen- vraagstuk om gaat? Om een macht, die zo volkomen tegen alles ingaat wat God en Gebod kan zijn. dat de Kerk wat de politieke consequenties ook zijn zich hier tegen móet keren en voor de consequenties móet opkomen." En dan vallen opnieuw woorden als „demonische bezetenheid" en ..radicaal verzet". Vanuit deze stellingname wordt het veel ge hanteerde dilemma doelethiek normethiek afgewezen, waarbij telkens blijkens het verband doel-ethiek gezien wordt als een ethiek van .het-doel-heiligt-de middelen* en norm ethiek als een ethiek van de goede gezindheid. Omdat politici altijd met een doelethiek werken, wordt over hen nogal denigrerend gesproken, niet zozeer door ds Landsman als wel door de vragenstel ler van het IKV. En daarmee ben ik aange land bij mijn bezwaren. Door elkaar gehaald Wanneer ik als vak-ethicus naar deze benade ring kijk. dan moet ik eerst een paar verve lende, betweterige opmerkingen maken. In het interview worden ethische begrippen door elkaar gehaald. Men spreekt van inte rimsethiek. doelethiek en normethiek, en ge bruikt ze alle drie in oneigenlijke zin. De term „interimsethiek" stamt uit de theologische ethiek. Het begrippenmateriaal van die et hiek is toch al niet zo geschikt om een ethisch probleem zakelijk te analyseren, maar als men aan één van die begrippen ook nog een andere inhoud geeft wordt een zakelijke ana lyse wel erg moeilijk. Die andere inhoud kan ik als volgt duidelijk maken. In het Nieuwe Testament gaat het om een einde waarvan men hoopt dat het nabij is. in het vraagstuk van de kernwape nen om een einde waarvan men hoopt dat het nog ver weg ligt. De massale vernietiging moet juist worden uitgesteld. Men zoekt naar een ethiek voor het overleven op lange ter mijn. En dat niet alleen voor Christenen, ook voor anderen. In de interimsethiek ging het om een geloofshouding van Christenen in de korte tijd die nog restte. Het was dan ook een typische persoonsethiek. Sociaal-ethische en politieke vraagstukken bleven buiten de aan dacht. Pas als de hooggespannen verwachtin gen geluwd zijn en men gaat rekenen op een geschiedenis, komen politieke vraagstukken (en dan nog op bescheiden wijze) in het gezichtsveld van de gemeente. Maar het radi cale karakter van de ethiek verdwijnt. Heel logisch natuurlijk: overleven op de lange termijn vraagt nuchterheid, redelijkheid en aanpassing. Niet bruikbaar De term interimsethiek is dus niet bruikbaar. Als we echter zien hoe ds Landsman hem invult (een radicaal „nee* tegen inhoud, onge acht de politieke gevolgen) dan blijkt dat hij norm-ethiek bedoelt. Normethiek is namelijk niet, zoals hij het doet voorkomen, een ethiek die zich bezighoudt met „gezindheid" of .mentaliteit*, maar precies een ethiek, die uitgaat van wat behoort, ongeacht de gevol gen. (Formeel gezien is bisschop Gijsens radi cale „nee" tegen abortus, ongeacht de gevol gen. van precies hetzelfde type.) Zo is ook doelethiek niet een ethiek van .het-doel-hei ligt-de „middelen", maar een ethiek die ge richt is op het bereiken van een ideale toe stand. De gevolgen wegen Juist erg zwaar. Men formuleert een bepaald te bereiken goed (bij voorbeeld dat de kernwapenen de wereld uit zijn) en zoekt de passende middelen om dat doel te bereiken. Het gaat natuurlijk om een doel/middelen-relatie, maar dat is wat anders dan een doel dat de middelen heiligt. Het IKV zou wel eens mogen zoeken waar de klepel hangt van de klok die zij zo luidruchtig luidt. Want de vraagstelling die het ds Land sman aanbiedt, is precies die van het verwor pen dilemma: doelethiek óf normethiek! Ds Landsman kiest dan voor de normethiek: je mag kernwapenen niet hebben, ongeacht de gevolgen. (Iemand formuleerde het eens in een gesprek met mij in de meest radicale vorm: ook al komt er een kernoorlog van.) Een respectabel en duidelijk standpunt. Op lose schroeven Als ds Landsman er nu het zwijgen toe deed, had ik geen kritiek op de logica van het geheel. Maar hij zegt nog wat en daarmee wordt alles weer op losse schroeven gezet. Ds Landsman en het IKV willen namelijk de kemwapenenen ook nog de wereld uit heb ben. Dat is op zichzelf een goed doel. Daar mee komen ze echter in de vraagstelling van de doelethiek terecht: is de voorgestelde maatregel ook doelmatig? Als dat inderdaad aan ze gevraagd wordt verwijzen ze naar hun normethiek: het mag niet van God, ongeacht de gevolgen. Om in IKV-termen te spreken: het middel heiligt de uitkomst. Dat is halfslachtig en ik kan me goed voorstellen dat politici daar kregel van worden. Net zo kregel als ze van Gijsen worden. Als men een bepaald doel wil berei ken moet toch over de middelen te praten zijn en kan men toch niet zonder argumenten aan één middel de voorkeur geven? Boven dien: waarom kan de door het IKV voorge stelde maatregel niet een goed middel zijn? Men kan dat toch stapsgewijze uitproberen en kijken of de andere partij meegaat? Waar om moet dat éne er bij: ongeacht de gevol gen? Zijn juist die gevolgen niet doorslagge vend? Politiek probleem Ik wil een poging wagen de vraag te beant woorden waarom het IKV (en in zijn voet spoor ds Landsman) tot deze halfslachtigheid komt. Ik vermoed om twee redenen. De eer ste is dat het moeilijk is toe te geven dat het een politiek probleem is. Politiek gezien lijkt de zaak immers muur vast te zitten. In West-Europa is er wel enige beweging, getuige het protest tegen de neu tronengranaat. maar in Oost-europa is daar geen sprake van. Men protesteert daar alleen tegen de bewapening in het Westen, niet die in het Oosten. Deze constatering heeft niets te maken met Russen-angst of koude-oorlog- mentaliteit. zoals het verwijt van het IKV tot vervelens toe luidt, maar met het erkennen van een politieke realiteit. Tweede reden De tweede reden is. denk ik. dat men moeite heeft met het aan de orde stellen van de vraag of met een eenzijdige afschaffing van kernwapens de twee doeleinden van de wes terse defensie: het handhaven van de vrijheid en het voorkomen van een kernoorlog, nog wel te verwezenlijken zijn. Wie de kernwa pens eenzijdig afschaft, levert zcih uit aan een tegenstander, die er telkens blijk van geeft onze democratische staatsordening te willen afschaffen en te vervangen door de dictatuur van het proletariaat. Men kan natuurlijk zeggen dat het zover niet zal komen (men kan er natuurlijk ook naar uit zien, maar dat doe ik niet), maar het punt is dat men daar zelf niets meer bij in te brengen heeft. Als dit inderdaad de prijs voor het overleven van de mensheid zou moeten zijn zou ik daarvoor kiezen, want met Predi ker acht ik een levende hond beter dan een dode leeuw, maar ik heb er bezwaar tegen dat men dit probleem niet op tafel wil hebben en daarom mensen, die dit wèl willen, diskwalifi ceert als Russen-haters en koude-oorlog-hit- sers. En toch sta ik dicht bij het standpunt van het IKV. Ik vind dat de kernwapenen Nederland uit moeten, de neutronengranaat niet moet worden ingevoerd en we geen behoefte heb ben aan welke tactische kernwapenen ook. Veel politici en sommige militairen denken er ook zo over. Je tegen hen afzetten is helemaal niet nodig. Maar ik ga niet met het IKV mee als gezegd wordt: ongeacht de gevolgen. Het gaat juist om die gevolgen. Daarom moet het IKV-voorstel gesplaatst worden in het poli tieke kader van een doel/middelen-calculatie. Men doet een eerste stap en kijkt wat de ander doet. Men buit de wederzijdse belan- genrelatie op economisch terrein zoveel mo gelijk uit. Daar is niets immoreels aan. Men houdt bepaalde problemen niet bij voorbaat buiten de discussie. Men luistert naar de zinnige en gewetensvolle inbreng van Kamer leden als Frinking, De Boer en Stemerdink. Morele verontwaardiging is goed. maar zon der een politieke beslissing niet meer dan een ethische zeepbel. Moge het nieuwe rapport van de hervormde kerk geen zeepbel zijn! Drs G. Manenschijn is verbonden aan de theologische faculteit van de Vrije Universi teit te Amsterdam voor het vak ethiek. SPANNEND GEBEUREN Het is een goede beslissing gei van Mozes om in de nood van bittere dorst naar God te gaan zelf voelde hij zich bedreigd: staan op het punt mij te stenig moet er op die manier maar tui staan! Een bedreigend volk en God die je voortduwt. Mozes ta opdracht om met enkelen vam oudsten voor het volk uit te ga moet de bekende staf meenem God zal op een rots van de Hoi staan. Als Mozes met de staf o[ rots zal slaan, komt er water ui gaat er nu niet om hoe zich diti toegedragen heeft. Hij doet he water stroomt uit de bron vanl Massa en Meriba noemt Mozes plaats, beproeving en strijd. Er bij: vanwege de verwijten vam Israëlieten en omdat ze de Heei hadden uitgedaagd door zich a 6 vragen: Is de Heer nu bij ons o! Dat verwijt hebben we in het vi niet eerder gehoord. Wat de Israëlieten Mozes tegenwierpei Bi Waarom hebt ge ons weggevoei t Egypte als we toch met kinden n vee van dorst moeten sterven? laatste woorden vormen er de achtergrond van: Is de Heer nu I1 ons of niet? Eigenlijk een reton vraag. Hij is duidelijk niet bij o k want we dreigen van dorst om t komen. Dat is de onredelijkhel over de redelijke vrees heerst. 1 onredelijkheid gaat ervan uitd e Heer alleen bij je is als je water n en de zon schijnt en alles goed Dat is dezelfde onredelijkheid ll in ons voelen opkomen als we o1{ eigen woestijntocht overzien. I woestijntocht van de mensen iiu eeuw. Van oorlog naar oorlog, v ellende naar ellende. God kan i e ons zijn. is de conclusie dan. Ai11 zou het er wel anders uitzien. H wordt die conclusie ons uit han geslagen. Het is een onredelijk verwijt. Heel het bijbels verha ons zijn smart en leed zien tot kruis toe. juist omdat Hij altij< mensen is. (Exodus 17,3-7). Beroepingswerk GEREF. KERKEN Aangenomen naar Haamste miss. pred. voor Zambia; toer werk): D. Soetemar. te Hoeve HILVERSUM (ANP) Bisschop T. Zwartkrtuis van Haarlem heeft naar aanleiding v&n de pauselijk oproep in de encycliek Remdemptor Homi- nis dt onderlinge samenwerking tussen bisschoppen te verstevigen zich bezorgd getoond of dat ook in Nederland zal lukkken. Mgr. Zwart kruis zei: „Ik hoop het, of het zal iukken weet ik niet. Het zal moeilijk zijn. Als ik eerlijk mijn hart uit spreek, dan denk ik dat het niet een- waarin opgenomen: Oe Rotter dammer. met Dordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tammmga Directeur mg O Poslma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam tet 020-913456 te<«« 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Cred<etbank Pekeningnr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdam X11000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam WostWaak 4 Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel 010-115588 (redactte) tel. 115700 (uitsluitend voor advertenties) REGIO OEN HAAG/LEIDEN 2501 CC Den Haag tel 070-469445 Parkstraat 22 Oen Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLANO (urtslurtend administratie) Melkmarkt 56 Abonnementsprijzen: Per maand f 15 .90 Per kwartaal 47,70 Per halt iaar 95.40 Per (aar 188 60 Ad verren iwrane ven op aanvraag Opgave lamwebencweo 9-19 30 van maandag Vm vntfag Op zondag van 18- 20 uur tel* 020-913456 Opgave nww-a)ve<lenf«es lel 320 036868 scftnfteh* aan Mn Wv afdeling postbus 433 1000 AK AMSTEROAM aan onze Amsterdamse adressen. Er werd gezellig gezongen, zij het dan uit oeuvre van dichters en componis ten uit onze tijd. En de toespraken van prof. dr. B. de Gaay Fortman en IK VOS- werker J. Bergmans gingen over dingen die ook van onze dagen zijn, zoals de vraag of rijker worden vanzelf ontwikkeling betekent of over de vraag hoe het kon dat de Tilburgse wolindustrie verdween on danks alle overheidssteun. In de middag konden de ruim 700 deelnemers aan de dag zich bij vijf tien groepen voegen, waar „mensen uit de eigen beweging" aan het woord Fmitpn kwamen. Hier ging het over buiten- 1 vulc" landse werknemers, krakers, het pro gramma tegen het racisme, mondiale vorming op school, de vrouwenbewe ging. de neutronenwapens, kerkelijke investeringen en de toestanden in landen als Colombia en Chili. Ontreddering Prof. De Gaay Fortman legde uit dat er geen sprake van ontwikkeling is. wanneer de ene groep landen zich ontwikkelt ten koste van andere lan den. vooral wanneer die laatste de arme landen zijn. Hij bestreed de mening dat de arme landen iets goeds te verwachten zouden hebben van voortgaande groei van de rijke lan den. Ook ontwikkeling ten koste van volgende generaties beschouwt De Gaay Fortman niet als verbetering. Het tegenwoordige energieverbruik, dat onze natuurlijke omgeving aan tast en toekomstige hulpbronnen uit put. is daarom geen vooruitgang. De Oaay Fortman stelde de vraag aan de orde of de manier waarop de rijke landen economisch groeien voor deze landen zelf wel vooruitgang be tekent Hij wees erop dat de groei industrialisatie en verstedelijking meebrengt, die eenzaamheid en gees telijke ontreddering als gevolg heb ben. De „ontstellende eenzaamheid, de geestelijke desoriëntatie en de mo rele ontreddering" waarvan premier Van Agt onlangs sprak hebben vol gens De Gaay Fortman alles te ma ken met de manier waarop wij onze samenleving Inrichten. De mensen zijn eenzijdig gespitst op materiële welstand, gebaseerd op massaproduktle en massaconsump tie Door deze eenzijdige gerichtheid valt de maatschappij uiteen. De Gaay Fortman bepleitte dat de chris telijke gemeente zich daarmee bezig houdt „Indien zij dat niet wil. heeft voudlg zal zijn." Zwartkruis herinnerde aan de vroege re samenwerking, toen hij pas bis schop v/as onder aartsbisschop Al- frink. „Ik kan u niet zeggen hoe ge lukkig die periode in mijn leven is geweest. Als ik na de bisschoppenver gadering thuis kwam dan was ik al tijd opgeruimd. Als ik nu thuiskom zeg ik tegen mijn vicaris: Hou je mond. ik praat over niets, ik ben het zat.". In dezelfde uitzending van Brand punt zei de Nijmeegse hoogleraar in de theologie dr E. Schlllebeeckx over de reacties op de encycliek zich had geërgerd aan de ne houding van de pers. „Goed. e enkele conservatieve dinget waar ook ik moeite mee heb dat vervalt in het vage als je wat deze encycliek bedoelt: echt een identificatie van de k< de problemen van ons mens-zi is een grootse encycliek, groo wege de menselijke taal die 1 sproken wordt." ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT De landelijke werkdagen voor ontwikkelingssamenwerking, die het secretariaat voor ontwikkelingsamenwerking van de gereformeerde kerken nu al acht keer heeft georganiseerd krijgen het vertrouwenwekkende beeld van de oude toogdagen. Zaterdag waren twee ruimtes in Amersfoort nodig om alle opgekomen belangstellenden te bergen. het weinig zin, nog langer te klagen dat de kerk haar functie verliest", aldus De Gaay Fortman. IKVOS-werker Josef Bergmans zette uiteen dat vooral de confectie en in mindere mate de katoenindustrie ge schikt zijn om van de rijke landen naar de lage-lonenlanden te worden overgebracht. De wolindustrie en de kunstvezelindustrie niet. De wolindu strie uit Tilburg en omgeving is dan ook niet naar de arme landen, maar naar andere rijke landen afgevloeid. Bij de zogenaamde herstructurering van de Tilburgse wol zijn grove fou ten en vergissingen gemaakt, die de werknemers leed hebben gebracht. Hun traditionele maatschappelijke verbanden werden in korte tijd ver nietigd. een pijnlijk proces, dat niet gemaskeerd kan worden door een modernisering van Tilburgs centrum. De opvang van de ontslagen werkne mers door de sociale wetgeving is ontoereikend gebleken voor het voortbestaan van een gelukkige sa menleving. Bergmans betoogde dat de Derde We reld ten onrechte beschouwd wordt als de oorzaak van het verdwijnen van de wol. Het is onjuist dat de wolarbeiders in Tilburg de arbeiders in de Derde Wereld als hun concur renten zien. Integendeel, ook in de Derde Wereld zou binnenkort wel eens een herstructurering kunnen volgen. Bergmans noemde als voor beeld Tunesië, waar veel Nederlandse ondernemers hun bedrijf hebben op gezet. omdat daar practlsch belas tingvrijdom is geschapen. Deze facili teiten duren echter niet langer dan tien jaar. zodat binnen afzienbare tijd de kans bestaat dat de ondernemers hun produktie uit Tunesië naar een land verplaatsen met opnieuw aan trekkelijker voorwaarden. In Tunesië dreigt dan hetzelfde te gebeuren als in Tilburg en omgeving. De kerkbladen-rubriek hopen we morgen op deze pagina tc publiceren Redactie. Leren leven met de angst, geza menlijke conferentie van de hervorm de vrouwendienst en Kerk en Wereld. 27-28 maart. Kerk en Wereld. Drieber gen (tel. 03438-2241). Het kind tussen robot en compu ter, studiedag geref vrouwenbond, donderdag 29 maart 10.30 uur. De Schakel. Nijkerk. Aanm tel. 02154- 13366 Gebed verandert alles, Parousia informatie- en gebedsdag met o.a George Winston, zaterdag 31 maart 10 30-16 00 uur. Johannes-centrum. Moezeldreef 400. Utrecht. Inf. tel. 030- 884566 Nieuwe service: in ruim 60 plaatsen (zie onderaan) zijn er nu VVV i-kanloren, herkenbaar aan hel i-schild naast het bekende VVV bord. Deze kantoren geven informatie over het gehele land.Tegen r nu van alle streken schitterende een geringe vergoeding kunt u daar ni Gidsen Voor Vakantie en Vrije tijd krijgen en er zijn handige toer info- kaarten om te zien wal er waAr te ontdekken valt. Bij elk van die WV i kantoren kunt u nu ook boeken voor ruim 100 interessante korte vakanties in eigen land. Hier vindt u WV i-kantoren: Alkmaar, Almelo. Amersfoort, Amstelveen. Amsterdam. Apeldoorn. Arnhem, Assen. Bergen (N.H.), Bereen op Zoom, Breda, Delft. Den Bosch. m iinchem, Dordrecht. Ede, Egmond aan Zee, Eindhoven. F.mmen. Enschede, Epe. Gouda. Groningen. Haai I. Hoocevern. Katwijk. Leeuwarden. Leiden. Maastncht, Meppel, Middelburg, N'oordwij k, Nunspeet, Nij Roosendaal. Rotterdam. Texel.Ticl,Tilburg.L'trecht, Valkenburg. Venlo. Vlissingen. IJmuiden. Zaandam.Zandvoort, Zeist,Zulphen,Zwolle. Publikalie in samenwerking met het Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag. Hengelo.Hilversum. Hoek van Holland. H t, Nijmegen. Oisterw ijk, Oosterbout.Oss.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2