Schaakstrijd beslist Kinsbergen haalt het niet GEVAAR VOOR AMVJ/RLVC TVUURWERK Toevalstreffer van Roger de Vlaeminck Hockey in tijdnood Jpnieuw rrassing ïderland Marathon kost Okker de winst PSV haalt uit tegen Hermes 3K IJshockey Ligterink verslaat ook blunderende Timman Tactische blunders Jan Raas Geen meerderheid voor reddingsplan Amstelveen Wereldrecord Eric Heiden Dextro druivesuiker: pure energie NDAG 19 MAART 1979 SPORT TROUW/KWARTET 11 ATI In de tweede wedstrijd I het ij shoe key toernooi om het kampioenschap, groep B, {Nederland zaterdag in de Roe- plaats Galat! wederom met Igrote concurrent afgerekend. het een dag eerder tegen Japan :nd 6-5 voor Nederland, nu Noorwegen er zelfs met 1-8 aan in. Eerder dit seizoen speelde land in Noorwegen twee oefen- met als resultaten een gelijk- I van 5-5 en een overwinning van werd zaterdag in het ijspaleis loar een Hollands feest. Dummy directeur sportief van het Ne- indse team: „De sfeer in de ploeg lenteel fantastisch. Iedereen elkaar op en er wordt tot het geknokt. Dat komt niet in het door de uitstekende manier ip coach Westberg de jongens in eedkamers en tijdens de wed- weet te inspireren. Met deze rijdmentaliteit hoeven we hier Iemand bang te zijn." H roncL tegen Noorwegen was zeker De tomeloze inzet zorgde eerste periode voor een voor- g van 2-0, een gedegen rugge- voor het vervolg van de wed- Vooral tactisch zat de zaak bij -lfland erg goed in elkaar. Dat ook wel om het gebrek aan aiAereiding op dit toernooi enigs- ,n te kunnen maskeren. Ter illu- de Nederlandse selectie voor het vertrek naar Roeme- 'fiderhalve dag in Assen bijeen, ra panners koiiden homogeniteit in een periode van vijf voorsprong in de eerste perio- (jkstond door een treffer van Plui- 'ke die in de 10e minuut doelman lerg met een schot van de mid- eein verraste, en een van Van ft in de 14e minuut. In het begin vtweede periode kwam Noorwe- _e,erug door toedoen van Ovste- o0Het belangrijkste Nederlandse p, int viel in de 24e minuut. Noor- ging juist furieus in de aanval, Nederland in de verdediging nd de sterkste man, Skaare, ordelijk naar voren. Deze speler echter geen centimeter ruimte, eerder in de wedstrijd tegen rland wel het geval was ge- Terwijl Van de Broek en Myr- un zonden twee minuten op de zaten te overdenken ont- het gouden doelpunt van Ron ng. Op aangeven van De w strafte de Amsterdammer aJfekkingsfout van de Noren keu- [3-1). ijat moment was Nederland vrij- ]ker van de overwinning. Jack pr, die wegens darmklachten op 'tracht speelde, zorgde met en- fcelle rushes voor verwarring in jorse defensie. Uit een zo'n solo Heer ontstond de vierde Ne- treffer, ditmaal van de ,jran Jan Janssen. nd liet het hier niet hierbij. In he en laatste periode werden de Inaviërs volledig weggetikt. s uitblinkers Peternousek, De iw. Van Wieren en doelman De 'I werd het uiteindelijk 8-1. Doel- nakers waren nog achtereen- Is De Heer. De Cloe (2) en Berte- uid in de b-poule van Galati is: jerland 2 2 0 0 4 14- 6 2 1 0 1 2 14- 9 2 10 12 6-9 De kopman van de ploeg Post was een van de uitblinkers in Milaan-San Remo. Hij kwam ook in haast ideale positie voorop, maar verspeelde zijn kans van vijftig procent door een afwachtende houding. Kort voor de beklimming van de Poggio demar reerde Jan Raas. Hij nam honderd meter voorsprong op de groep, waar uit de Belgen Renier, Van den Brouc- ke en Willems nog ontsnapten. Het drietal achterhaalde Raas. De kop groep van vier nam tijdens de korte beklimming naar de top een voor sprong van 28 seconden op het le gioen Italianen, waarin de vedetten Moser en Saronni er kennelijk vrede mee hadden dat geen van beiden won. Ook De Vlaeminck waande zich op dat moment verloren. „De koers was gedaan", meldde hij na afloop. „Raas was een hele domme jongen, dat hij ons de gelegenheid gaf terug te komen". Dat had Raas inderdaad gedaan. De Zeeuw verrichtte namelijk vanaf het moment dat de drie Belgen bij hem kwamen, geen kopwerk meer. Hij liet hun het zware werk opknappen. Raas meende op die manier een betere kans in de sprint te hebben. De af wachtende houding bezoedelde zijn goede naam en gaf het peloton een tweede kans. Het enige dat Raas deed was via demarrages de kop groep uitdunnen. Renier sneuvelde bij de eerste, de tweede demarrage hield Frits Pirard, eenzaam op zoek naar de kopgroep, op afstand. Raas liet het zware werk over aan Van den Broucke en Willems. De Waal en De Vlaeming werden er zo boos over. dat ook zij de noeste arbeid neerlegden. De vluchters werden in de afdaling van de Poggio ingelopen door een omvangrijke groep met alle kopman nen. Met voor iedereen nieuwe moge lijkheden ontwikkelde zich nog een boeiende finale. Oud-wereldkampi oen Francesco Moser was daarin de beste. Hij counterde met een snelheid van soms meer dan 70 kilometer per uur alle demarrages. De laatste de marrage van zijn vroegere knecht Mario Bèccia leek hem echter te machtig. Beccia reed tot tien meter voor de eindstreep voorop, maar de groep streek toch op hem neer. De Vlaeminck kwam gelanceerd uit het wiel van Moser, terwijl hij handig Saronni naast zich hield. Het was een formidabele sprint van De Vlae minck, die volkomen overmand door door Max Pam LEEUWARDEN Na de elfde ronde van het kampioenschap van Nederland is het vrijwel zeker dat Gert Ligterink een nieuwe kampioen zal zijn. Zaterdag won hij zeer verrassend van Jan Timman die in een moeilijke maar een voor hem wat betere stelling plotseling tot ieders ontzetting een verschrikkelijke blunder beging. Roger de Vlaeminck wint onverwacht Milaan-San Remo. De grote favoriet Jan Raas kwam door een afwachtende hou ding niet in aanmerking voor de ereplaatsen. SAN REMO Een toevalstreffer. Anders kan de derde overwinning van Roger de Vlaeminck in Milaan-San Remo niet worden aangemerkt. De enige verdienste van de 31-jarige Belg in de 288 kilometer lange Italiaanse klassieker was zijn perfecte sprint op de Via Roma in San Remo. De kans op de ook door hem zelf niet verwachte voltooing van de trilogie was het gevolg van tactisch blunderen door Jan Raas. De opening was een Neo-Steinitz van het Spaans waarin Timman met en kele fijne manoeuvres wat actiever spel kreeg. Op het moment echter dat hij met zwart een groot positioneel voordeel had kunnen behalen, beging hij een grove fout, die vrijwel de par tij onmiddellijk beëindigde. Somber naar het bord starend moest Timman toezien dat hij zonder enige compen satie een stuk verloor. Zichtbaar geëmotioneerd nam Ligterink de feli citaties in ontvangst. Het is voor het eerst sinds jaren dat een niet-grootmeester kampioen van Nederland zal zijn. Enigszins verle gen mompelend, excuseerde Ligte rink zich eigenlijk ten onrechte dat hij de titel had veroverd, want Ligte rink heeft een uitstekend toernooi achter de rug. Ree staat dankzij een eenvoudige winst op Hofland op de tweede plaats. Een punt achter Ligterink Ree won opnieuw met de Saemisch- variant van het Konings-Indisch, een opening waar hij vele successen mee heeft behaald Zeer verbijsterend was het verloop van de partij Langeweg-Donner, door Langeweg met wit na 13 zetten opge geven! Langeweg maakte na de ope ning een ernstige fout die hem een pion kostte. Objectief gezien was de stelling die toen voor hem overbleef uiteraard verloren, maar menig scha-, ker zou nog eens extra de tanden gesneden hebben om zijn huid zo duur mogelijk te verkopen Bevangen door een groot gevoel van zelfhaat weigerde Langeweg verder te spelen en reikte een verschrikte Don- ner de hand Komisch was ook de partij Hartoch- Böhm. Wat Hartoch moet hebben be zield om langer dan 15 zetten te spe len is niet zo duidelijk. Waarschijnlijk was het de saaie stand, die elk verlies- gevaar vrijwel uitsloot Als grapje of ferde Böhm een kwaliteit en na 100 zetten kon hij pas weer vergenoegd lachen toen hij de partij toch nog op het nippertje remise had gehouden Uitslagen van de 1 le ronde Baljon-Van der Weide 1-0, Langeweg-Donner 0-1. Ligterink Timman 1-0, Van Dop-Sosonko 1-0. Hartoch-Böhm 'i-i/?, Ree Hofland 1-0, Van der Wlel-Van der Vliet 1 Afgebroken partijen 10e ronde. Van der Weide- Van dor Wiel 0-1 BOhm-Van Dop 1-0 De stand u na elf ronden: I. Ligterink 8>« pni 2 Ree 7' J pnt 3 Donner en Timman 7 pnl .1 Baljon 6"pnt6 Böhm en Sosonko6 pnt., 8 Van der Wiel 5"j pnt9 Hartoch 5 pnt., 10 Van der Vliet 4i'j pnt 11 Van Dop en Langeweg 4 pnt13 Hofland 3".- pnt 14 Van der Welde 2 pnl WIT: K. LANGEWEG ZWART: J. H. DONNER 1. d2-d4, d7-d5, 2. Pg1-f3, Pg8-f6, 3. c2-c4, e7-e6, 4. Pbl-c3, Lf8-e7, 5. Lcl-g5, 0-0, 6. Ddl-c2, h7-h6, 7. Lg5xf6, Le7xf6, 8. e2-e4, d5xe4, 9. Dc2xe4, c7-c5, 10. 0-0-0, Pb8-c6, 11. Lf1-d3, g7-g6, 12. Pf3-c5, Dd8xd4, Wit geeft het op. Noah is blij na zijn overwin ning op Tom Okker. emoties minutenlang geen woord kon uitbrengen. Hij had het even te kwaad. Tien mi nuten later was hij eerder somber gestemd. Hij was de eerste om toe te geven dat hij zijn derde zege dankte aan een samenloop van omstandighe den. „Normaal wordt iemand met 28 seconden voorsprong op de Poggio nooit meer teruggezien. Dat is ideaal. Wie zo'n gaatje met de rest heeft, moet doorzetten. Zeker een vedette als Raas. In deze koers was Raas. wat wij noemen, een kleine renner" Dit wilde Raas niet beamen „Vorig jaar was er een gelijke situatie", zei hij. „nota bene met De Vlaeminck erbij. Er was ook een groep van drie weg. Saronni, De Vlaeminck en An to ni ni. Saronni reeds voortdurend op kop en werd in de sprint tweede ach ter De Vlaeminck, die niets had ge daan". 1 Roger de Vlaeminck (Bel) de 288 km m 7 uur 5 min. 44 sec. (gem. 40.588 km per uur). 2 Saronni (Ita). 3. Knutsen (Noo), 4. Moser (Ita). 5 Martinelli (Ita), 6. Borgognoni (Ita), 7 Hinault (Fra), 8. Wil lems (Bel), 9. Mantovanl (Ita) 10. Beccia (Ita), 11. Van den Broucke (Bel), 12. Sprangers (Bel), 13 Zoetemelk (Ned), 14. Knetemann (Ned) allen in dezelfde tijd als de winnaar, 15 Demeyer (Bel) op 20 sec., 20. Fons van Katwijk (Ned) op 20 sec., 26 Verbrugge op 20 sec., 32 Pirard, 63 Raas, 66. Schipper, 67. Lubberding, 73. Schuiten op 1.22,79. Van Katwijk op 6.01, 101 Maas op 13.30, 113 Adrte van Houwelingen, 114 Jan van Houwelingen, 115 Maessen, 122 Aling, 149 Van VUet. 150 Ooster bosch. zelfde tijd als Maas DEN HAAG De nieuwe lichting amateurs dient zich, in het voorsei zoen, nadrukkelijk aan. Na de over winning van Hans Plugers in de Ster van Zwolle, ging de tweede grote wed strijd, de ronde van Zuid-Holland, naar Johnny Broers, net negentien jaar oud. Plugers trouwens onder streepte zijn opmerkelijke vorm in het voorjaar met de tweede plaats. Slechts een wieldikte scheidde hem van een in de historie ongekende dub bel in het voorseizoen. l Johnny Broers (Maartensdijk). 168 kilometer m 4 uur 4 minuten cn 17 seconden. 2. Hans Plugers (Eindhoven), 3. Henk Mutsaars (Schljndel), 4 Theo Luyten (Steln), 5. Harrie Hofmans (Moerges tel), 6. Ad Pnnsen (Raamsdonkveer) allen dezelfde tijd als Broers, 7, Pim Bosch (Oorkum) op 21 seconden, 8 Arte Versluis (Amelde), 9. Barend Huveneers (Amsterdam), 10 Bram Jouvenaar (Den Haag). 11. Nico Toussalnt (Naaldwijk. 12. Jos Lammertlnk (Wierden), 13 Stam Snijders (Zwa nenburg), 14. Ad van der Poel (Hoogerhelde), 15. Johan Kuiken (Breda) allen dezelfde tijd als Pim Bosch Van onze handbalmedewerker EINDHOVEN Het in degradatie gevaar verkerende PSV heeft giste renmiddag in Eindhoven tijdens een wanhopige poging om uit de gevarenzone te komen, een vernieti gende 25-17 nederlaag toegebracht aan Hermes. De Hagenaars, die zich momenteel nog steeds handbal kampioen van Nederland mogen noemen, zijn er dit seizoen nog op geen enkele wijze in geslaagd om die titel eer aan te doen, hetgeen geïllustreerd wordt door hun scha mele zevende plaats op de ranglijst. PSV, dat vorig jaar ternauwernood aan degradatie ontsnapte, heeft door middel van deze overwinning de laatste plaats overgedaan aan het Roermondse Swift, dat In Arn hem tegen zijn naamgenoot niet tot een overwinning kon komen. Voor de Eindhovenaren zal deze overwin ning een extra stimulans zijn om zich, met nog drie wedstrijden te spelen, tot het uiterste in te span nen om het eredivisieschap te be houden. Met het handbal waarmee Hermes tegemoet werd getreden en vervolgens onder de voet werd gelo pen, zal dat helemaal geen onhaal baar streven zijn. De Hagenaars zelf daarentegen, zou een zekere vechtersmentaliteit ook in het geheel niet misstaan, gezien hun allerminst florissante positie op de ranglijst. Het is te hopen dat deze nederlaag de ploeg, waarbin nen toch kwaliteit voldoende aan wezig is om hoog te kunnen eindi gen, nog net die prikkel kan geven die het nodig heeft om de laatste drie tegenstanders, waaronder het wispelturige AHC uit Amsterdam en Blauw Wit, de enige ploeg die Sittardia van een zo goed als zekere titel af zou kunnen houden, van het lijf te houden. De lankmoedige houding die de Ha genaars telkens weer aannemen heeft hen al menig puntje gekost de nederlaag van gisteren moet toch groot genoeg zijn geweest om de ploeg van coach Joop Meershoek eindelijk eens wakker te schudden. Ook al ben je kampioen van Neder land, dan toch moet er gewerkt wor den voor een goed resultaat. Toen Hermes besefte dat dat zelfs opgaat wanneer je tegen de onderste speelt, stonden de Hagenaars al met 8-3 achter en was het te laat. Binnen tien minuten was de wed strijd eigenlijk al beslist. Nadat PSV eenmaal die grote voorsprong bereikt had kon er haast niets meer fout gaan bij de Eindhovenaren. Vanuit alle standen kreeg Hermes doelman Ron de Jonge, die tijdens de WK in Spanje als keeper van het nationale team nog schitterde, de ballen om z'n oren Aan de andere kant lukte niets meer en dat beeld bleef de hele wedstrijd zo. Na ongeveer twintig minuten spelen werd de gedesillusi oneerde Ron de Jonge gewisseld, maar invaller Nico van der Lubbe kon ook de doelpuntenregen niet tegenhouden. Dc stand l. Sittardia 15-29, 2 Blauw Wit 15-23. 3 AHC 15-20, 4 De Oa2eUen 15-18. 5. Swift A 15- 115, 6. V en L 15-13, 7 Hermes 15-10, 8 Qulntus 15-10, 9 P8V 15-8. 10 Swift R 15-6 Eredivisie heren: Blauw Wll-V en L 18-15. De Oazellen-Slttardla 16-26. AHC'31-Qulntus 25-18, P8V-Hermcs 25-17, Swlft B-Swlft A 18-20 Dames: DVO-HMS 15-12. Hel laa-Qulntus 16-7, V en K-NUoc 8-9, Ancora-Slt- tardla 13-14, SwUt B-Swifi A 10-0, Niloc-V en K 8-8 Van onze basketbalmedewerker AMSTERDAM Indien er dit sei zoen in de eredivisie basketbal gede gradeerd zou worden, dan waren en kele duels dit weekeinde voor de on deraan bungelende ploegen van le vensbelang geweest. Maar hoe be langrijk winst of verlies voor de be trokken teams was, zal pas over an derhalve maand duidelijk worden. Theo Kinsbergen tracht door middel van een ingenieus nieuw competitie systeem met zijn ploeg Amstelveen aan die degradatie te laten ontko men. Kinsbergen wil een uitbreiding van de eredivisie van tien naar twaalf ploegen en een competitieschema, waar een grote plaats voor de zoge naamde play-offs is ingeruimd. Het plan-Kinsbergen heeft het zaterdag echter niet gehaald. „Er zijn een aantal praktische bezwa ren, waardoor we het niet kunnen invoeren", aldus bondsvoorzitter Jan Berteling. „Het grootste bezwaar is, dat er haast geen clubs zijn die de vrije beschikking over speelzalen hebben. Die clubs kunnen dus niet op korte termijn wedstrijden plannen. Daarnaast zouden er in die nieuwe competitieopzet een aantal ploegen zijn, die al in februari zijn uitge speeld. Die onduidelijkheid in de competitieplanning maakt dat die nieuwe opzet geen haalbare kaart is Ik vind het eigenlijk een beetje ritse len in de marge. Ik denk nog steeds dat het huidige systeem het beste is, al viel de spanning dit jaar nogal tegen", aldus Jan Berteling Niettemin is de situatie rond de de gradatie uit de eredivisie toch wat warrig. De Nederlandse Basketbal Bond gaat er nog steeds vanuit, dat er twee ploegen degraderen. De overi ge acht hebben het recht zich in te schrijven voor de nieuwe competitie en de twee kampioenen uit de eerste divisie verkrijgen dat recht eveneens Ook gezien de weinig rooskleurige financiële situatie, waarin een aantal clubs zich bevindt moet de NBB dus maar afwachten wie zich bij die slui tingstermijn voor de inschrijving voor de eredivisie zullen opgeven. Maar zelfs al zijn dat de acht overge blevenen, aangevuld met de twee eer- ste-divisiekampioenen. dan kan het aantal ploegen toch nog worden uit gebreid. „Bijzondere omstandighe den kunnen de NBB doen besluiten de eredivisie uit te breiden", zegt Ber teling. „Zelf ben ik zaterdag bij Fla- mingo's-Punch geweest. Dat was een heel leuke wedstrijd, en dan kan ik me indenken dat het zonde zou zijn als een van die twee ploegen zou moeten degraderen". Voor ploegen als Amstelveen, Rowic en Punch is het dus afwachten geblazen wat die degradatie uit de eerste divisie betreft. Aan de top van de eredivisie valt al een hele tijd weinig te beleven. Den Bosch kan met het vooruitzicht op de Europa Cup-finale a.s. donderdag te rugzien op een geslaagd oefenpartij tje tegen Amstelveen, dat door de Bosschenaren met de alleszeggende cijfers 126-64 van de vloer werd ge veegd. Het liefst had EBBC-coach Ton Boot een nog in te halen wed strijd tegen Amstelveen gelijk 24 uur later gespeeld, maar daar voelde de ploeg van coach Theo Kinsbergen weinig voor eredivisie heren. BV Leiden-Donur 88-87. EBBC BV.Amstelveen 120-64. Flamingo s-Punch 95-86 BOB-R/Z 115-93. Landlust-Frisol 87-77 damex: Boxtel-Raclng Amsterdam 70-113, Jolly Jumpers AMVJ 83-77. BV Voorburg-Whlte Stars 47-49, BOB- R Z 88-67, Landlus^Fortuna Flush 69-38 AMSTERDAM De jeugdige Franse tennisploeg heeft Nederland al in het vroegste stadium de voet dwars gezet in Davis-Cup-toernooi In Amster dam werd de strijd zondag met 3-2 beslist in het voordeel van de Fran sen die de dag nog begonnen waren met een 2-1 achterstand Voor Neder land heette dat de winnende stand Plussend en minnend kwam Louk Sanders vrijdag toen de stand op 1-1 stokte tot de conclusie dat de win naars van het dubbelspel de winnaars van de hele wedstrijd zouden worden Na Okkers winst tegen Portes, ver loor Sanders van Noah (6-2, 6-4, 5-7, 6- 3). Het dubbelspel van de zaterdag werd in Nederlands voordeel beslist Het duo Okker/Thung won met 9-7. 6- 8. 6-2, 6-1 van Dominguez en Moreton Nederland dus met 2-1 in gewonnen positie Maar op zondagmiddag volgde de grote tegenslag. Hoewel het wel een onvervalste thriller betrof die de luid ruchtige tennisliefhebbers ook zon der winst wel volop tevreden stelde Yannick Noah het grote Franse ta lent, ontdekt door Arthur Ashe, dwong Tom Okker in een vier uur durend gevecht tot het uiterste. De tijd werkte tegen Okker, vijftien jaar ouder dan de pas 19-jarige Noah Na de derde set. een set waarin Okker maar liefst tien setpoints verspeelde, kon Noah zijn tegenstander tot opga ve dwingen: 10-8, 1-6, 9-7, 3-6, 6-4. Met name het servicegeweld van Noah stelde Okker op de beslissende mo menten voor te grote problemen De stand werd daarmee naar 2-2 ge tild. Maar de Nederlandse kansen wa ren verkeken. Louk Sanders moest veel langer wachten dan hij had ge dacht en dat deed zijn zeurende dij beenblessure geen goed. Ontdaan van alle zelfvertrouwen werd Sanders vervolgens naar een nederlaag ge speeld (8-6, 6-4, 6-4) door Pascal Por- tez die daarmee na zijn nederlaag tegen Tom Okker alsnog het belang rijkste punt bijdroeg aan de Franse overwinning SAVALEN Wereldkampioen Ene Heiden heeft het schaatsseizoen dan toch nog bekroond met een wereldre cord Tijdens wedstrijden in het Noorse Savalen kwam hij op de 3000 meter uit op 4.06,91 Hij was al record houder met een tijd van 4.07,01 <2 maart 1978. Inzeil) door Koos Hamer sportieve man Hoed gekleed wil ilet op hetSturka- :t Hij vindt het in i erts, blazers, vlotte uums en leren Inderdaad: spor emannenmode allure. >rmser:tel020-176540. sportieve rif i DELFT Bij het scheiden van de markt leert men de kooplui kennen. Daaraan moet Gerard Ebeli, de sponsor en manager van het Rotterdam se AMVJ/RLVC gedacht hebben in de teleurstel lende wedstrijd van zijn ploeg tegen PVC/Blok- keer. Winst voor de in Delft spelende ploeg zou vrijwel het behoud van het eredivisieschap bete kend hebben. Het werd echter een afgang. De 1-3- nëderlaag tegen de Rijkswijkse ploeg betekent vrijwel zeker het spelen van degradatiewed strijden. Of dat rechtstreeks gebeurt, of dat er eerst nog een of meer beslissingswedstrijden gespeeld moe ten worden, hangt af van de resultaten die het Groningse Lycurgus behaalt. De Groningse ploeg maakt moeilijke tijden door. De sponsoring is afgelopen en dat betekent zonder meer financiële problemen. Maar er is meer bij de Groningers. De verhouding tussen trainer-coach Piet Swieter en het merendeel van de spelers is niet optimaal te noemen. Het gevolg is, dat ook de sportieve pres taties duidelijk beneden de lijn der verwachtingen blijven. Tegen het in de eindfase van de competitie sterk spelende Vughtse WC moest vla 15-12,15-9 en 15- 10 een kansloze 3-0 nederlaag geïncasseerd wor den. Het gevolg van dat alles is, dat PVC/Blok- keer, Lycurgus en AMVJ/RLVC op de gedeelde tiende plaats staan. En die tiende plaats betekent dat in een driestrijd met de nummers twee uit de beide eerste divisies via een halve competitie geprobeerd mag worden het eredivisieschap te behouden De Rotterdamse ploeg, het afgelopen seizoen meer opgevallen door onderling gekrakeel dan sportieve prestaties, is dus niet direct getfegra deerd. Dat is wel Brevok en Dynamo ten deel gevallen. De beide debutanten in de eredivisie, daar ingekomen door kampioenschappen in de eerste divisie, vochten in Breda een vijf sets durend, af en toe toch nog wel aardig duel uit. Na afloop kon de Bredase ploeg zich de sterkste der zwakken noemen. De degradatie kon er echter niet mee ontlopen worden. Dat kwam dus voornamelijk dit weekein de voor rekening van PVC/Blokkeer. De Rijswij- kers startten in de holle Delftse sporthal De Buitenhof tegen het team van manager Ebeli bijzonder sterk. Ondanks een Delfts-Rotterdamse time-out bij 0-5 liep de score op tot 0-9. Pas toen kon onder leiding van Joop Tinkhof iets terugge daan worden. Het had echter niet veel om het lijf Met 5-15 kondigde zich de catastrofe aan Het toch al niet te hoge spelpeil werd niet vastge houden. Het gevolg was dat de ploeg van Joop Tinkhof meer greep op de wedstrijd kreeg. Met wat sneller spel werd het Rijswijkse blok regelma tig verrast. Geholpen door drie aanvalsfouten van Ruud Kooien werd het via 15-12 gelijk (1-1). Een resultaat dat vooral Kooien stak. De Rijswijkse gymnastiekleraar in spè, die waarschijnlijk vol gend seizoen bij zijn zaterdagse tegenstander gaat spelen, daarover: „Ze keken mij erop aan. Maar het was helemaal niet de bedoeling dat ik in die fase zou aanvallen." Koolens verontwaardiging was zo groot, dat hij zijn trainingspak aantrok. Rob van Zweeden nam ijn plaats in. Maar toen de Rijswijkse ploeg in de derde set op een 3-6 achterstand kwam. werd Kooien ten koste van Theo Krein teruggehaald Joost Visser kwam toen ook Wlm Banning vervan gen. Het bracht de ommekeer Vooral ook omdat de AMVJ/RLVC-ploeg zich ten onrechte teveel opwond over een aantal juiste scheidsrechterlijke beslissingen. Via 10-5 kondigde zich de Rijswijkse wedstrijdwinst aan. Gelukkig voor de maar schaarse toeschouwers duurde de marteling niet al te lang. Via 7-15 werd de strijd beslist met 1-3. Joop Tinkhof, met zijn 41 jaar de oudste speler in de eredivisie, verwachtte een ervaring rijker te worden. De Hagenaar heeft met vroegere clubs en het nationale team al van alles meegemaakt. „Ik bereid me nu maar gewoon op het spelen van degradatiewedstrijden voor We zien dan wel verder Wordt er dan uiteindelijk gedegradeerd, dan zul len er ongetwijfeld spelers verdwijnen. Zeker is in ieder geval dat de voor het nationiale team gese lecteerde Henk van der Berg op eredlsieniveau zal wwillen blijven spelen. Zijn voorkeur gaat uit naar Zaan '69. De Zaanse ploeg, die de competitie met een beschamende 1-3-nederlaag tegen Orion al- sloot, kan onder meer door het vertrek van spel verdeler Rob Kampman best versterking ge bruiken Eredivisie, dames VC Heerlen-Orlon 3-2 (13-15. 12-15. 15-5, 15-11, 16-141, Corbulo-Kalapult 3-0 (15-10, 15-0. 15,11). DVC-Lycurgus 3-0 (15-4, 15-3. 15-4), Lycurgus degr AMVJ-Orawl 3-1 (15-11, 15-5, 7-15. 15-13), Orawl degr Energo-SFC 3-2 (15-7. 3-16. 15-4. 9-15. 15-51 Haag'68-Dynamo 3-1 <15-12. 6-15, 15-11. 17-151 Stand Corbulo 21-38. DVC 21-36, VC Heerlen 22-34. Dynamo 22-32 Orlon 22-26, AMVJ 22-26, Energo 22-22, SFC 22-20. Katapult 21 10 Haag'68 21-8, Orawl 22-6, Lycurgus 22-4 Heren Zaan 6V-Orlon 1-3 (11-15. 15-17. 18-14. 8-15). Corbuio Oeldrop VC 3-2 (15-5.13-15,15-11,9-15.15-12). WC-Lycurgu* 3-0(15 12, 15-9. 15-101, AMVJ-EAW 3-0 (15-8, 15-3. «5-8), AMVJ/RLVC PVC/Blokkeer 1-3 (5-15. 15-12, 10-15. 7-15). Brevok-Dynamo 3-2 (13 15. 15-9. 16-14, 12-15, 15-3) Brevok en Dynamo degr Stand Corbulo 22-42, AMVJ A 22-36, Zaan 69 22-32, Orlon 21-28 Oeldrop VC 22-24. WC 21-20. EAW 22-16, Lycurgus 20-14. PVC Blokkeer 21-14, AMVJ R 22 14. Brevok 22-12. Dynamo 21-8 DEN HAAG Voor het tophockey is het opnieuw een vrijwel te verwaarlozen zondag geweest. Het is nu precies vier maanden geleden dat voor het laatsi het complete competitieprogramma werd afgewerkt, waarmee de hoofdklas se precies halverwege was gekomen. De rest zal nu in een straf tempo moeten worden afgewerkt. Slechts twee wedstrijden gingen door en belde leverden een royale uitslag op HGC, de eeuwige tweede, liep moeiteloos over degradatiekandidaat Leiden heen (5-1). De HGC'ers speelden opmerkelijk soepel alsof ze meteen m hun goede ritme zaten. Ze schrijven dat toe aan hun veelvuldig winters trainen op het kunstgras van Zoetermeer. Met de rust was de stand dan ook al 4-0 dankzij vier velddoelpunten van Bouwman, de teruggekeerde Piet Gunning, Van Maasakker en opnieuw Gunning Kooreman maakte er in de tweede helft uit een strafcorner 5-0 van en alleen dankzij een strafbal kon Veenstra de Leidse afgang iets minder smadelijk maken Ook een 4-0 ruststand vertoonde de wedstrijd Bloemendaal-Amsterdam, maar ditmaal was dit ten gunste van de bezoekers. Die waaierden van het beginsignaal af voluit over het terrein en schoten dan dat het een lieve lust was Van der Horst, tweemaal Holstein en Norbert van den Berg zorgden binnen 20 minuten voor een 4-0 stand Doyer kon ten slotte een strafcorner omzetten in een doelpunt (4-11 Heren hooldkl jhsc Bloemenduul-Amstcrdani 1-4 HOC-Lclden 5-1 Damcv eerste klasse Wetten HOC-Bloemendaal 0-1, Hilveraum-Amsterdam o- I Zuiden: Were Dl-Oranje Zwart 2-1 MOP Rapt dlty 2-0, EMHC-Den Bosch 2-0 Oosten: Deventer Upward 0-ï. PW-Uniun ü-U Nijmegen-Kpe I Stand HCKZ 11-20 Kamponc 12-18, HOC 12 IH MEP 11-13, Luren 11-13 Amsterdam 12-13 lint tem 11-12, Blocmendual 1212 Tilbunt 11-8 Oran ie Zwart 12-5. Bchaerweljde 11-3. Leiden 12-3 ADVERTENTIE K., Is DcxtroEnergen js pUre druivesuiker, wordt onmiddellijk in het bloed opgenomen en geeft direct meer energie. Schrijf aan Portbu* 7080, 1502 KB Utrecht voor graiis brochure lïextro Knergrn

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11