rijwilligers steken anden uit in natuur s uitbreiding korpsen s s s s s s s V s s s s s s Hoe verknipt is een disc-jockey? s s s s tichts Landschapsbeheer als voorbeeld Evolutie Iran remt üisterse economie Inflatie stijgt weer Nederland 0,2 procent minder groei les wordt ïr duurder ïtoria wil 'Istel proces yers Naudé Partijen gaan toch praten over Namibië Haring 'op Meer politie in grote steden z*n Hollands' in mei besluit over Regionale omroep krijgt geen etherreclame N V N V V Hoger personeel boos op FNV en werkgevers Iets minder orders voor industrie ERDAG 17 MAART 1979 I F BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 Hans Schmll "CRN De bereidheid de jen uit de mouwen te ste en mee te helpen aan de mdhouding van de laat- waardevolle onderdelen het Nederlandse land- is de laatste jaren toegenomen. Vorig \wzijn zo'n zestienduizend W nlligers op vele ironten in gekomen in bossen, janden, rietvelden, heide- tn, landgoederen en na- gebieden. -*• [ties bleven niet altijd beperkt natuurlijke landschapselemen- liet knotten van bomen, het van waterlopen en heidevel- net hooien van schraalgraslan- maar ook werden andere type elementen van verder verval oude bruggetjes, molens en pskooien kregen eveneens een ibeurt. it wordt dat de komende ja- löje belangstelling voor het vrijwil- ndschapsbeheer nog verder zal <0 men, hetgeen de nodige organi ze sche problemen zal oproepen. 1 i moet worden waar sprake is 04 i van achterstallig onderhoud van het landschap, waar het eerst aan de slag moet worden gegaan, hoe de werk zaamheden gecoördineerd moeten worden en hoe de mensen moeten worden begeleid vragen die niet meer door een klein groepje plaatse lijke vrijwilligers kunnen worden be antwoord. In vrijwel alle provincies buigen mo menteel een groot aantal instanties zich over de vraag hoe het vrijwillig landschapsbeheer het best in goede banen kan worden geleid. Als voor beeld dient het Stichts Landschaps beheer, een stichting die ruim twee jaar terug op initiatief van het pro vinciaal bestuur van Utrecht in het leven werd geroepen. In de stichting zitten naast de provincie Utrecht ver tegenwoordigers van het Landbouw schap, Staatsbosbeheer, het Utrechts Landschap en de Stichtse milieufede ratie. Werklozen Het Stichts Landschapsbeheer sti muleert een groot aantal activiteiten: zo werden vorig jaar dertig zomer- werkkampen gehouden, waaraan 2500 vrijwilligers deelnamen, en werd steun verleend aan dertig knotgroe- pen. Die steun bestaat onder meer uit het geven van publiciteit, het ter be schikking stellen van materiaal en gereedschap, hulp bij zwaar en ge vaarlijk werk, het zoeken van afzet mogelijkheden voor het gekapte hout, het afsluiten van verzekeringen tegen ongevallen. Maar de stichting werkt niet alleen met vrijwilligers: ook wordt getracht met geld uit de werkgelegenheidspotten werklozen in te schakelen. 'en de Alblasserwaard om de knotwil gen te redden. Begrip Met name op dit laatste aspect is de provincie Drente ingesprongen: dit jaar zal in Drente de stichting worden opgericht die tot doel heeft het land schap in stand te houden en te her stellen en daarbij zoveel mogelijk (jonge en oudere) werklozen en werk nemers in het kader van de sociale werkvoorziening in te schakelen. In Zuid-Holland zijn de plannen voor een organisatie voor vrijwillig land schapsbeheer in een vergevorderd stadium: het provinciaal bestuur heeft zich bereid verklaard honderd duizend gulden ter beschikking te stellen. In de provincies Overijssel. Gelderland, Noord-Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg zijn in middels ook initiatieven genomen, terwijl in Groningen en Friesland de belangstelling voor het vrijwillig landschapsbeheer groeiende is. Wer ken voor Je plezier in natuurgebieden is geen nieuw verschijnsel. Vele jaren al organiseert het Instituut voor na tuurbeschermingseducatie zomer- werkkampen, en de ANWB is sinds 1965 actief op het vlak van het vrijwil lig landschapsbeheer. De belangstel ling nam in het begin van de jaren zeventig sneller toe, voornamelijk door de acties in de Vljfheerenlanden Het besef groeide toen dat, doordat onder meer de moderne agrarische bedrijfsvoering geen ruimte laat voor het traditionele beheer van diverse landschapselementen, de verschei denheid van het land onherroepelijk verloren zou gaan. Steeds meer knot wilgen, meidoornhagen, houtwallen, iepen, eendekoolen, hoogstamboom- gaarden, rietlanden, veenterrelnen, schraalgraslanden, heideterrelnen, poldermolentjes, schaapskooien en dergelijke dreigden te verdwijnen door de toenemende verstedelijking, de voortgaande aanleg van wegen en de steeds zwaardere recreatiedruk. Mede door de acties is meer begrip ontstaan voor de waarde van deze onderdelen van de cultuur-land schappen en in nieuwe plannen wordt hier veelal rekening mee gehouden. Ondanks de inzet van vrijwilligers moet er nog veel werk worden verzet. Wim Rol van het Stichts Landschaps beheer schat dat het wegwerken van het achterstallig onderhoud zeker nog zes- tot negenduizend manjaren zal vragen en dat het onderhoud Jaar lijks vier- tot zesduizend manjaren vergt. Hij verwacht dat het leger vrij Vrijwillige landschapswerkers aan de slag: in de buurt van Loenen aan de Vecht worden takken van geknotte bomen verbrand. willigere dat op pad gaat om die ach terstand in te halen, over enkele Jaren uit meer dan vijftigduizend mensen zal bestaan. Dat zullen dan niet, zoals in het be gin, allemaal gemotiveerde natuurbe schermers zijn. Wim Rol: „Hoewel het uitgangspunt het behoud van natuur en landschap is, zijn veel vrijwilligere toch niet in de eerste plaats natuur beschermer. Veel andere groepen bie den hun diensten aan, zoals padvin ders, plattelandsjongeren, huisvrou wen, scholen, trimclubs, jeugdbon den. Belangrijke overwegingen om aan de slag te gaan, zijn het bulten bezig kunnen zijn, het doorbreken van de dagelijks sleur, de gezellig heid". Problemen Veel van het werk van de vrijwilligere is honderden jaren door boeren ge daan, zoals het knotten van wilgen, het onderhoud van houtwallen en het maaien van rietvelden, of door de kudde van de schaapherder die gra zend de heide in stand hield. Wanneer de vrijwilligere op pad gaan, komen zij vaak op het land van de boer terecht. Geeft dat geen problemen? Wim Rol: „In het algemeen is de samenwerking met de boeren goed. Eerst moest wel even de kat uit de boom worden gekeken, maar de con tacten zijn op de meeste plaatsen beter geworden. Wat de vrijwilligers doen, is praktisch werk en dat spreekt aan; dat ligt beter dan het werk van milieufederaties, dat wat minder vrijblijvend is dan het knot ten van wilgen. Het vrijwilligerswerk komt beter over, veel agrariërs stellen ook materiaal, zoals een tractor, ter beschikking en helpen vaak ook mee. In sommige streken hebben de agra riërs het onderhoud weer ter hand genomen, zoals in de omgeving van Schoonhoven en Haastrecht, waar Je nauwelijks nog verwaarloosde wilgen ziet". SSEL (ANP) De gebeurtenissen in Iran zullen Neder- dit jaar 0,2 procent economische groei kosten. De gnomen groei van 2,6 procent zal slechts 2,4 procent gen. Het buurland België zal met 0,4 procent minder imische groei genoegen moeten nemen. rekening is gemaakt door Cha- nometric Associates, een doch- elling van de Chase Manhat- ank, die een studie gemaakt an de schade welke de Iraanse ie zal aanbrengen aan dertien ielanden die samen negentig It van de Iraanse import ver- cte schade die de Nederlandse lie zal lijden is niet zo groot. dit jaar voor negen miljard minder importeren dan was en het Nederlandse aandeel slechts honderd miljoen dol lar de indirecte schade voor id is veel groter. Nederland namelijk zeer veel naar de Bondsrepubliek, Frankrijk, ns, n Engeland. Die behoren wel :he grote leveranciers aan Iran en wel die export aanzienlijk ge- t/r wordt, krijgt ook Nederland ter< :e lie zegt voorts dat Iran in rei vier miljard dollar minder zal nsijeren dan oorspronkelijk was Het Nederlandse aandeel wordt gesteld op dertig mil- illar. Voor de revolutie, toen miljoen vaten olie per dag ;rde, werd verwacht dat Iran Af voor zo/N 22 miljard dollar "jioreteren. Bij de studie is uit- van de stelling dat Iran dit nJt meer dan gemiddeld 2,3 mil- AAG (ANP) De lesprijs van eholen gaat met ingang van ig met 2,5 procent omhoog n maximum van 85 cent per t ministerie van economische leeft voor deze prijsverhoging iming gegeven. i per rijles van een uur in een inauto en op een motorrijwiel hter niet meer worden dan 35 per uur (inclusief btw). a li gaan de lesprijzen met een- lercentage omhoog. De prijs wjj n dus niet hoger worden dan gulden. Kostenverhogingen autorijscholen zijn de oor- de prijsverhoging. IRDAM De Zuidafrikaanse wil uitstel van het proces lith Printers en zijn voorma- :teur dr C. F. Beyers Naudé. Jces. dat internationaal gezien IQ langstelling geniet, zou eerst Inden op 26 maart. Het wordt onw esteld tot een nog nader te datum. fring in Zuid-Afrika had in 1 pamflet van de Zenith Prin- va Vereniging van zwarte jour- :ai 1 verboden Zenith Printers en heif^ journalisten hebben ter ïig van het pamflet Percy de voormalige hoofdredac- m het verboden blad The Gatsha Boethelezi, de leider 'nkathabeweging en anderen joen vaten olie per dag zal produce ren en 3,5 miljoen tegen het eind van het jaar. De Verenigde Staten zullen in absolu te getallen de grootste klap moeten opvangen. Hun export naar Iran zal dit jaar met 3,3 miljard dollar teruglo pen. Indirecte gevolgen van de Iraan se revolutie zullen de Verenigde Sta ten nog eens 1,8 miljard dollar kosten. Van onze Haagse redaktie DEN HAAG Aan de gunstige ont wikkeling van de inflatie lijkt een einde te komen. „De laatste signalen duiden op een lichte stijging", aldus premier Van Agt gisteren op zijn we kelijkse persconferentie. Ook de loonontwikkeling dreigt tegen te val len. Van Agt: „De eerste gegevens wijzen op een reële loonstijging van één procent, dus geen nullijn". Het financieringstekort van de overheid komt daardoor onder grote spanning te staan, zei de premier. Het kabinet heeft gisteren gesproken over de uitvoering van het bezuini gingsplan Bestek '81. Volgens de pre mier heeft dit plan tot dusverre „be perkte averij" opgelopen. Het kabi net kijkt wat „blijmoediger" aan te gen de uitvoering van Bestek'81 na ..de schone voleinding van de opera tie op het gebied van de ambtenaren salarissen", aldus de premier. WINDHOEK (DPA) Drie invloed rijke politieke partijen in Namibië, hebben gisteren een uitnodiging voor een gesprek over Namibië, begin ko mende week in New York, aange nomen. De woordvoerder van de Democrati sche Turnhalle-Alliantie, het Nami bië Nationale Front en de 8WAPO- democraten baseren zich daarbij op een verzekering van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cy rus Vance, die gezegd heeft dat het gesprek niet als nieuwe onderhande lingen moet worden opgevat. Het zou meer een poging zijn om het door de V.N. uitgewerkte plan voor onafhan kelijkheid van Namibië gezamenlijk te interpreteren. De partijen zouden de verzekering gekregen hebben dat zij als gelijk'be- rechtigden met de onafhankelijk heidsorganisatie SWAPO zouden worden beluisterd. De Zuidafrikaan se regering heeft nog niet op het besluit van de drie partijen gerea geerd. DEN HAAG De Stichting liberale omroep krijgt geen zendtijd van mi nister Gardeniers van CRM. De mi nister vindt dat de stichting niet re presentatief is voor een brede stro ming of groepering in het Nederland se volk. Tta Kalranila AAiinfrvTintror a De bekende countryzanger John Denver is in ons land en moest, uiteraard met een fo tograaf in de buurt, een ha ring eten „op z'n Hollands". Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regionale omroep zal het zonder reclame moeten stel len. Minister-president Van Agt deel de gisteravond mee, dat het kabinet heeft besloten etherreclame bij de regionale omroepen niet toe te staan. Hij zei, dat niet meer geld kan worden uitgetrokken voor deze soort omroep. Uit het budget dat de overheid voor de omroep heeft, zal straks ook de regionale omroep moeten worden ge financierd. Er zal dus minder geld naar Hilversum gaan. aldus premier Van Agt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Wiegel van binnenlandse zaken zal naar verwachting begin mei beslissen over het verzoek van de vier grote steden om de organieke sterkte van hun politie korpsen met 2500 man uit te breiden. Het overleg over de nota van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht, waarin de uitbreiding wordt bepleit, is nog gaande. Van een feitelijk personeelstekort bij de politie is thans alleen nog sprake In Amsterdam. In de overige drie gro te steden komt de feitelijke korps sterkte nagenoeg overeen met de or ganieke sterkte. De vier gemeenten bepleitten vorig jaar in een nota aan de minister een verhoging van de organieke sterkte met drieduizend man. De minister oordeelde echter, dat het verzoek on voldoende onderbouwd en gemoti veerd was. De gemeenten werd gevraagd een on derzoek in te stellen naar het doelma tig functioneren van de korpsen. Dit resulteerde in een nieuwe nota die eind vorig Jaar bij de minister op tafel kwam. Hierin werd vooi een uitbrei ding van de organieke sterkte gepleit met ruim 2500 man. Het ministerie was echter nog niet overtuigd. Het overleg over deze nota, waarbij naast het rijk en de vier grote steden ook de vereniging van Nederlandse gemeenten is betrokken, is nog niet afgerond. Volgens een woordvoerder van het ministerie zal dit naar ver wachting begin mei het geval zijn. k Hoe verknipt is een disc-jockey eigenlijk? Je hebt er hele beschaafde types bij, maar ook uiterst clowneske figuren, die met veel lawaai en opgeblazen flauwekul hun luidruchtige waar aanprijzen. Op de televisie zijn ze weke lijks te aanschouwen en het zijn niet alleen bejaarden, die last krijgen van lichte gevoelens van irritatie. De TROS heeft de mening van een aantal jongeren gepeild over een disc-jockey, die deze omroep in dienst heeft. De kwalificaties moch ten er zijn: blaaskaak, overjarige hippie, een gladjakker, die openlijk flirt met allerlei vrouwvolk. Dat waren zo de uitspraken van het publiek, voor wie disc-jockeys in de eerste plaats optreden. Een vernietigend oordeel dus. Toch mogen we aannemen dat de aanstellerige gedragingen van disc-jockeys zorgvuldig inge studeerde poses zijn. Ze gedragen zich clow nesk, maar mogen we hopen alleen wan neer de camera draait of wanneer de disco goed gevuld is. Of zou het consequente bom bardement met letterlijk oorverdovend lawaai een mens toch uit zijn evenwicht kunnen bren gen, en wel zodanig dat hij arbeidsongeschikt wordt? Met deze vraag heeft de beroepsrechter zich onlangs uitvoerig bezig gehouden naar aanlei ding van de protesten van een disc-jockey. die vond dat hij te ziek was om zijn luidruchtige werk te hervatten. Het ging om een 37-jarige disc-jockey. die al zo'n tien jaar in het vak zat. De man raakte overspannen, kreeg allerlei neurotische ver schijnselen en toen zijn klachten na een jaar ziektewet nog niet waren verdwenen, verhuis de hij naar de wet op de arbeidsongeschikt heid. de WAO. Hij kreeg aanvankelijk ?en volledige uitkering, maar dat duurde kort. Na een paar maanden adviseerde de gemeenschappelijke medische dienst de bedrijfsvereniging de man weer ar beidsgeschikt te verklaren. De bedrijfsvereni ging had daar wel oren naar en liet de disc- jockey weten dat de medische dienst hem arbeidsgeschikt achtte en dat hij zijn WAO- uitkering zou verliezen. „U bent weer gezond", zeiden de sociale verzekeringsmannen. „Pro beert u weer eens een platenavond te presen teren." Daar had de disc-jockey absoluut geen zin in Hij ging in beroep bij de Raad van Beroep en klaagde dat hij zich allerminst fit genoeg vond om de microfoon weer ter hand te nemen De beroepsrechter schakelde een zenuwarte in. Het advies van deze arte viel gunstiger uit voor de overspannen disc-jockey: „Deze man is niet volledig geschikt voor zijn werk." zei de arts door Huub Elzerman Dit medische oordeel lokte bij de gemeen schappelijke medische dienst de officiële adviseur van de bedrijfsvereniging een te genzet uit. Op verzoek van de dienst werden een psychiater, diens assistent en een klinisch- psycholoog Ingeschakeld. Deze artsen kwamen alle drie tot dezelfde conclusie: „De dlsc-joc- disc-jockey zou kunnen schaden. „Deze man heeft wèl recht op een WAO-ultkering," zei hij. Tegen deze beslissing ging de bedrijfsvereni ging in hoger beroep en zo kwam de zaak terecht bij de hoogste instantie in dit soort zaken: de Centrale Raad van Beroep. De cen trale raad stond voor een moeilijk probleem. De psychiater en de psycholoog achtten de disc-jockey arbeidsgeschikt, maar zij vonden het ongewenst dat hij ook werkelijk weer aan de slag zou gaan. Voorzichtig formuleerde de raad het probleem: „Hoewel hij arbeidsgeschikt werd verklaard, kan niettemin de vraag worden gesteld of hij in de zin van de WAO als ongeschikt voor zijn werk moet worden aangemerkt, omdat hervat ting van zijn werk schade aan de gezondheid zou toebrengen." Het antwoord op die vraag luidde in alle een voud „neen". „De schade aan de gezondheid bij werkhervatting." zei de centrale raad, „kan niet in de beschouwing worden betrokken, omdat die schade pas op den duur zou gaan optreden. Bovendien kan uit de rapporten van de deskundigen worden opgemaakt dat het beroep van disc-jockey door zijn grote belas ting in de sociale en de privé-sfeer niet alleen door deze man, maar door wie dan ook niet te lange tijd zonder blijvende schade aan de gezondheid kan worden uitgeoefend. Alleen iemand met een uitzonderlijk grote lichamelij ke en psychische spankracht zou dat wellicht kunnen opbrengen." En wat voor belastende factoren had de cen trale raad nu op het oog? „Het doorlopende nachtwerk, merkte de raad op. de stress-situatie als gevolg van het lawaai, de noodzaak om steeds de clown uit te hangen en de nadelige gevolgen van het overmatige key", zeiden ze, „is wèl arbeidsgeschikt, maar alcoholgebruik dat kennelijk aan dit werk is het is niet wenselijk dat hij dit werk nog lange verbonden." tijd voortzet." „Zie je wel," zei de gemeenschappelijke medi sche dienst. „De disc-jockey kan niet om medi sche redenen thuis blijven zitten. Hij moet weer aan de slag. Bovendien moet het voor hem toch duidelijk zijn. dat er in verband met zijn leeftijd een eind is gekomen aan zijn carrière als disc-jockey. Ook andere disc-joc keys moeten na het bereiken van een bepaalde leeftijd met dit werk stoppen." Het oordeel van de Raad van Beroep pakte toch anders uit dan de gemeenschappelijke medische dienst en de bedrijfsvereniging had den gedacht. De beroepsrechter vond de disc- jockey helemaal niet geschikt om zijn werk volledig te hervatten Bovendien vond de rech ter het een zwaarwegend argument, dat her vatting van het werk de gezondheid van de Op deze manier werd de disc-jockey te kennen gegeven dat hij geen aanspraak kon maken op een WAO-uitkering alleen op grond van de veronderstelling dat hij later misschien weer overspannen zou worden. Het mag dan waar zijn dat de mens het meest lijdt door het lijden dat hij vreest (en dat nooit komt opdagen); het ging de centrale raad toch wat te ver om daar de gemeenschap voor op te laten draaien. Nee. de disc-jockey moest maar eens uitkijken naar een wat rustiger baantje met wat minder stress Want dat de centrale raad het disc- jockey-wezen heel ongezond vond. stond als een paal boven water. Het oordeel van deze. ongetwijfeld wat oudere heren was. hoewel op andere gronden, nauwelijks minder vernieti gend dan van de jongens en meisjes, die de TROS zelf in een moment van twijfel aan het woord liet. s s s s s s Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT De Unie BLHP (hoger personeel) heeft felle kritiek op de manier waarop FNV-bonden in het CAO-overleg tot werktijdverkorting proberen te komen. In een gisteren uitgegeven verklaring zegt de Unie van beambten, leiding gevend en hoger personeel het uiterst onverantwoordelijk te vinden dat het CAO-overleg in de industriële sector is vastgelopen. „De FNV-bonden wil len per se dit Jaar een doorbraak forceren in de 40-urige werkweek. Het schijnt dat de FNV alleen is geïnte resseerd in een prestigeslag", aldus de unie, die vreest dat sociale onrust het gevolg zal zijn. Aan de andere kant vindt de unie dat de werkgevers niet moeten denken dat ze overal „nee" op kunnen zeg gen. „Er zijn werkgevers, die een a* wachtende houding aannemen en aif1 deren de kastanjes uit het vuur lateö halen", aldus de unie. De unie blijft voorstander van ver vroegde uittreding, verlenging van de vakantie en een gericht arbeids marktbeleid waardoor vraag en aap- bod beter op elkaar kunnen worden afgestemd. De unie is ook voorstan der van een studie naar en eventö- eel een gefaseerde Invoering van werktijdverkorting. Op grond van die uitgangspunten, meent de unie, moet het mogelijk zijn de CAO-onderhan- delingen met een positief resultaat af te ronden. DEN HAAG (ANP) De Nederland se industrie heeft in februari Iets min der orders ontvangen dan in Januari. Dat geldt zowel voor orders uit het binnenland als uit het buitenland, zo blijkt uit de conjunctuurtest van het centraal bureau voor de statistiek De bedrijvigheid nam licht toe. Voor de komende drie maanden wordt een verdere toeneming verwacht Het in dexcijfer van de orderpositie in aan tal maanden werk (Januari 1978 - 100) daalde van 99 naar 98.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9