beraad abinet Israël Chinese leger uit Vietnam echts maakt kans bij teleurgestelde Finnen Sadaf wil vrede niet in Israël tekenen Zwarte mijnwerker bedreiging voor z'n blanke collega ean Monnet, Europeaan van allure edesverdrag ligt moeilijk Prij s verdubbeling treft de Turken 'Plechtigheid in Washington voldoende' VN-commissie boekt weinig resultaat Vuil Londen Arrestatiebevel tegen Rhoodie Staking Zuid-Afrika voorbij Laos vreest invasie Leiders Tsjaad sluiten akkoord a- rcRDAG 17 MAART 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET mr B. W. Biesheuvel brengen geen staten samen, wij nigen mensen". Deze boodschap jean Monnet in 1976 mee aan zijn •0 lolres. Met de precisie die al zijn g, -iteiten kenmerkte, sloot hij met i» lublikatie van zijn boek in dat op zeer hoge leeftijd zijn levens- af als archltekt en bouwer van Verenigd Europa. andere zeer grote mannen had ^Jnet gemeen dat hij idealisme en srne tot een twee-eenheid wist te ld gen Dit is, denk ik. de verklaring n de enorme Invloed die dergelijke Hj nen op de loop der geschiedenis *n gehad. Immers zonder idea- veizandt realisme ln de weer- ge materie van de technische •men van alle dag. Ik ervaar dat ns weer als ik vandaag als lid de commissie van „wijze man- Europa rondreis. ekeerd, zonder realisme ver- t idealisme in kleurige en wijdse d dge lemf perspectieven die nooit werkelijkheid worden. Ben Goerion heeft eens ge zegd: „Wie niet in wonderen gelooft is geen ralist". Spaak, die in de tijd dat hij leiding gaf aan de Europese eenwording, zijn idealisme ten aanzien van een Vere nigd Europa herhaaldelijk koppelde aan een realistisch beroep op de on derhandelaars over de Europese ver dragen. heeft in de Jaren vijftig eens gezegd: „We moeten vast stellen wat nodig ls en daaraan de consequenties verbinden". Ook bij Monnet was die koppeling van idealisme en realisme volop aan wezig. Typerend voor Monnet is. wat hij daarover in zijn memoires op merkt: „De filosofie die zich verbindt met hetgeen noodzakelijk is realisti scher dan de opvatting die uitslui tend het mogelijke in ogenschouw neemt." Monnet heeft vooral bekendheid ge kregen na de Tweede Wereldoorlog. Toen heeft hij zich met zijn sterke overtuigingskracht, met zijn werk kracht en met veel bekwaamheid in gezet voor de verwezenlijking van zijn Ideaal: een Verenigd Europa. Al vele jaren eerder echter zelfs al tijdens de Eerste Wereldoorlog was hij internationaal zeer actief. Het zijn vooral de ln die eerdere Jaren opgeda ne ervaringen en inzichten geweest die voor hem een belangrijke bron vormden voor het élan waarmee hij na 1945 voor zijn idealen heeft gepleit en gestreden. Het heeft Monnet nooit aan nieuwe ideeën ontbroken. Vooral niet als het er om ging de eeuwenlange en vaak zo rampzalig verlopen strijd binnen ons werelddeel te vervangen door een hecht geconstrueerde Europese ge meenschap. Hij deed dat in een tijd die er rijp voor leek. In een tijd waar in Adenhauer in West-Duitsland, Ro bert Schumann in Frankrijk en de Gasperi in Italië rijp bleken de idea len van Monnet in een doelbewuste Europese politiek om te zetten. Hetgeen Monnet in de jaren '50 en '60 heeft bepleit is vandaag nog min stens zo actueel. De Europese Ge meenschappen zijn er maar lelden een stagnerend bestaan. Nationalis me steekt weer de kop op. In onze tijd van grote economische problemen en grote werkloosheid proberen vrijwel alle regeringen eigen problemen bin nen eigen grenzen op te lossen. Overi gens zonder veel resultaat. Het bond genootschap tussen idealisme en rea lisme, het geheime wapen van Jean Monnet. zou ook vandaag in Europa wonderen kunnen verrichten. Monnet heeft ons in Europa de weg naar de toekomst gewezen. Als archl tekt en bouwer heeft hij veel tot stand gebracht waarop wij verder kunnen en moeten bouwen. In zijn actiecomité voor een verenigd Euro pa, waarvan ik een aantal jaren lid ben geweest, heeft hij van 1955 tot 1965 politici en vakbondsleiders ge ïnspireerd en waar nodig tot Europe anen omgesmeed. Ik denk dat de invloed van Jean Monnet ook na zijn heengaan nog zeer groot zal blijven. Als wij in Europa tenminste bereid zijn mensen tot samenwerking te brengen over (verouderde) nationale grenzen heen. Jean Monnet ANKARA (Reuter) De Turkse re gering neemt xeer ingrijpende econo mische maatregelen om de crisis in het land het hoofd te bieden. Giste ren werd in afwachting van die maatregelen een totaal verbod op de verkoop van benzine, olie, suiker, cement, ijzer en staal ingesteld. De regering in Ankara besloot daarna de benzineprijs met negentig pro cent te verhogen. Dieselolie werd in prijs verdubbeld. Op de overige genoemde produkten blijft een verkoopverbod van kracht tot maandag, wanneer de regering nieuwe prijsverordeningen zal vast stellen. De verhoging van de olie prijs houdt verband met de enorme prijsstijgingen van de afgelopen ja ren en het plotseling stilvallen van de olieproduktie in Iran. De ver wachting dat de olieprijzen zouden stijgen leidde de afgelopen dagen tot een enorme hamsterwoede, wat weer aanleiding was tot enorme files bij benzinestations. Met de genomen maatregelen hoopt de Turkse regering het tekort op de betalingsbalans terug te drukken en de inflatie (60 procent per jaar) enigszins te beperken. Het Internationale Monetaire Fonds heeft op matiging aangedrongen. ze James Dorsey UZALEM Het Israëlische kabinet komt eerst maandag in n om te spreken over het opstellen van richtlijnen voor iderhandelingen met Egypte over Palestijnse autonomie, ankelij k was het de bedoeling dat het kabinet zich iëiken hierover zou beraden. Het uitstel is bedoeld om de t [en, die zich verzetten tegen Palestijnse autonomie, J ig over de streep te trekken. el wordt het uitstel van het tsberaad in verband gebracht griep van premier Begin. Maar gaan vertegenwoordigers van ionale Religieuze Partij bij Be- Us op bezoek om het ontwerp verdrag te bespreken. De Na- Religieuze Partij, die met drie >rs in het kabinet vertegen- gd is, is voorstander van de lijn. De NRP heeft gezegd dat pas zal uitspreken over het verdrag als duidelijk is dat het mnt van de regering met be- _ig tot het karakter van de ijnse autonomie overeenkomt opvattingen van deze partij. °uwelingen van premier Begin °d in mening dat het uiteindelijke lunt van de regering met be- Hig tot de autonomie overeen )k< men met de aanbeveling die immissie van hoge regerings- frttinarissen onlangs heeft ge- aanbevelingen zijn erop te voorkomen dat de te verle- ïtonomie uteindelijk uitloopt onafhankelijke Palestijnse Volgens deze aanbevelingen e Ie autonomie geen betrekking el gebied zelf, maar alleen op de b< ;rs van het gebied. ;iezen autonome raden van de lijke bevolking zullen het ge- i de Israëlische strijdkrachten r* men. Deze strijdkrachten zul- Iswaar uit de bevolkingscentra 21 toe" xta rokken worden maar in de gebieden gestationeerd blij- J"31 oewel de autonome raden een Tlolitie in het leven mogen roe- °°ulijven de Israëlische strijd- 'aa m voor de binnen- en buiten- veiligheid verantwoordelijk. onome raden zullen belastln- gen heffen maar geen invoer- i. Israël blijft in het bezit van ringsgrond, ongeveer één vijf- de oppervlakte van de bezette lt. n, en blijft ook de waterbron- li* leren. Tenslotte moeten Joden ht houden om zich in de bezet ten te vestigen en moeten de aande joodse nederzettingen uitgebreid. lijnen talem benadrukt men dat de Jachten discussie in het kabi- ^tr autonomie geen bindende [dl n zal opleveren maar slechts ,n ïen voor de komende onder op, ngen. Deze richtlijnen zijn bij iar,en. maar gezien het feit dat ,de telkens benadrukt dat auto- e tfnaar het Palestijnse recht op 1 v hikking moet leiden, acht i' '-j-j t in de Israëlische hoofdstad 30 t Cairo van tevoren goed weet iel in beginsel over autonomie eug we ee n tijdens het bezoek van ulle s president Jimmy Carter tltbijna met geen woord in het iit u gerept werd over de joodse te fttingen. Juist de dag voor Carters aankomst in Israël had Begin minister van fi nanciën Simcha Ehrllch opdracht ge geven om de begroting voor volgend jaar voor Joodse nederzettingen in de bezette gebieden met 25 miljoen gul den te verhogen. Volgens ingewijden in Jeruzalem maakten Israëlische mi nisters achter gesloten deuren Carter duidelijk dat er van een stopzetting van de nederzettingsactiviteiten, zelfs voor een korte periode, geen sprake kon zijn. Toch sluit men niet uit dat Israël zich van dergelijke acti viteiten vrijwillig zal onthouden om geen provocerende indruk te maken. Dit zal blijken zodra Qoesj Emoe- niem, een beweging van voorstanders van Groot-Israël, zal pogen tegen de wil van de regering zeven nieuwe ne derzettingen op de westelijke Jor- daanoever te stichten. Geen alternatief Zelfs degenen die ln séptember in de Knesset. Israëls parlement, tegen de akkoorden van Camp David stem den, menen dat het ontwerp vredes verdrag volgende week met een over weldigende meerderheid goedge keurd zal worden. „Het is geen opti maal akkoord" zegt Echoed Olmert, die tegen de akkoorden van Camp David verleden gekant was. „Maar de alternatieven zijn nog erger". De stemming in de Knesset, die waar schijnlijk door een debat van onge veer dertig uur voorafgegaan zal wor den, zal uiteindelijk het sluitstuk van Begin's overwinning worden. Vriend en vijand van de premier feliciteren hem met de door hem getoonde poli tieke rijpheid, doortastendheid en ij zeren zenuwen in de onderhande lingen. Toch staat Begin pas na de onderte kening van het vredesverdrag de moeilijkste taak te wachten. Het Egyptisch-Israëlische vredesverdrag is een akkoord dat het kernprobleem uit de weg gaat. De meningsverschil len tussen Jeruzalem, Caïro en Was hington over de manier waarop het Palestijnse vraagstuk opgelost dient te worden, zijn nauwelijks kleiner ge worden. Geleidelijk aan vallen er wij zigingen te bespeuren in de Israëli sche houding jegens de Palestijnen. Maar van een doorbraak is bepaald geen sprake. In december 1977 lanceerde Begin de gedachte van autonomie. Een con ceptie die voor iedereen iets anders betekent. Begin weigerde te beseffen dat autonomie in feite een erkenning van het Palestijnse recht op zelfbe schikking inhoudt. Slechts met grote moeite ging hij in Camp David ak koord met het begrip van de „legitie me rechten van de Palestijnen". De Israëlische oppositieleider Sjimon Peres repte voor de eerste keer verle den week in de Knesset tijdens de ceremoniële bijeenkomst ter gelegen heid van Carters bezoek van de natio nale identiteit van de Palestijnen. Het woordje legitiem kreeg hij niet over de lippen hoewel dat ln de term „rechten" opgesloten zit. CAIRO, WASHINGTON (Reuter, UPI) De Egyptische pre sident Sadat wil liever niet naar Israël voor de ondertekening van de Hebreeuwse versie van het Egyptisch-Israelisch vredesakkoord. Sadat zei de ondertekeningsplechtigheid in Washington voldoende te vinden. De uitlatingen van de Egyptische president worden in verband ge bracht met de toenemende Arabische ressentimenten jegens Egypte. Sadat zou niet nog meer olie op het vuur willen gooien door zich nogmaals in Jeruzalem te vertonen. Ter verkla ring zei president Sadat gisteren dat hij ondertekening in Washington vol doende vond, omdat het vredesak koord het werk van president Carter is geweest: „Het is Carters werk en Carters show". De Verenigde Staten hebben zich gis teren geschaard in het diplomatieke offensief van Egypte om althans een deel van de Arabische wereld mee te krijgen op de vredesweg. Carters ad viseur voor nationale veiligheid Zbig- niew Brzezinski is gisteren vertrok ken naar Jordanië en Saoedi-Arabië. GENEVE (AP) De jaarlijkse zitting van de commissie voor de mensen rechten van de Verenigde Naties in Genève is gisteren beëindigd zonder dat er spectaculaire resultaten zijn geboekt. Vooral de westerse landen zijn ernstig ontstemd over de toene mende politisering van de debatten. In zijn gezelschap reizen mee de staatssecretaris voor buitenlandse zaken, Warren Christopher en Carters zoon Chip. De Amerikanen zullen proberen te bewerkstelligen dat Jor danië en Saoedi-Arabië, de twee ge matigde Arabische landen die zich nog niet zo uitdrukkelijk tegen het vredesakkoord hebben uitgesproken, tot een min of meer neutrale houding te brengen. Ondertussen wordt in de Verenigde Staten de laatste hand gelegd aan het vredesverdrag, waarbij het met name gaat om de uitvoering van de terug trekking van het Israëlische leger uit de Sinaï en om de Amerikaanse fi nanciële steun. De Egyptische minis ter van defensie Kamal Hassan is gisteren aangekomen in Washington, waar zijn Israëlische collega Welz- man al een dag eerder gearriveerd was. De twee ministers komen van daag bijeen. Gisteren voerde minister Weizman besprekingen met zijn Amerikaanse collega Brown over de financiering van de Israëlische teug trekking uit de Sinaï, die door de Amerikanen zal worden betaald. Inmiddels zijn Jordanië en Saoedi- Arabië besprekingen begonnen over hun standpunt inzake het vredesver drag. De persoonlijke adviseur van de Jordaanse koning Hoessein reisde daartoe naar de Saoedische hoofd stad Riaad. De vuilnisophalers in Londen zijn gisteren na een staking van vier we ken weer aan het werk gegaan. Op diverse plaatsen in de hoofdstad ligt het vuil meters hoog en de ophalers hebben behalve een forse loonsver hoging ook nog eens 200 gulden extra per week gekregen voor het verwij deren van het achterstallige vuil. Van onze correspondent JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse regering heeft een arrestatie bevel uitgevaardigd tegen het voor malige hoofd van het ministerie van voorlichting, Eschel Rhoodie. Hij wordt beschuldigd van fraude en diefstal. Dit heeft de Zuidafrikaanse premier Botha gisteren aan het parlement meegedeeld. Het betekent dat de re gering nu stappen gaat ondernemen om Rhoodie uitgeleverd te krijgen. Rhoodie, die belangrijke documen ten bezit over een schandaal waarbij de regering is betrokken.verbergt zich ergens in Europa. Hij is de sleu telfiguur in een schandaal over ge heim gebruik van overheidsgeld voor propagandadoeleinden. Botha maakte ook bekend dat de Erasmuscommlssie, die het schan daal onderzoekt, een ruimere op dracht heeft gekregen. De commissie is nu gevraagd ook te onderzoeken hoe groot de betrokkenheid van de regering was. Botha voegde daar ech ter aan toe dat bewijzen, die een gevaar voor de staatsveiligheid op zouden leveren, geheim moeten blij ven. De conservatieve oppositiepartij NRP eiste echter dat alle materiaal openbaar wordt gemaakt, omdat de regering anders altijd verdacht zal blijven. De stappen va Botha worden gezien als een poging het vertrouwen in de regering te herstellen. Van een onzer redacteuren Blanke mijnwerkers in Zuid-Afrika zijn drie dagen geleden weer aan het werk gegaan, nadat ze een week hadden ge staakt Niet om meer loon of betere arbeidsvoorwaarden, maar omdat zwarten en kleurlingen hetzelfde werk mogen gaan doen als zijzelf. In Zuid-Afrika lijkt er weinig veran derd sedert 1922. Toen al staakten alle blanke mijnwerkers omdat zwar ten iets moeilijker werk mochten gaan doen. Het leger dwong de sta kers na een bloedige strijd het werk te hervatten. Nu, ruim een halve eeuw later, gooide de helft van alle blanke Zuidafrikaanse mijnwerkers (18.000 man) het bijltje er bij neer. omdat zwarten hetzelfde werk mogen gaan doen en omdat steeds meer zwarte krachten een baan ln de. mijnen krij gen. De Mijnwerkersunie (MWU) vond het ontoelaatbaar dat ook niet- blanken geschoold werk krijgen. Op gevoed als zij zijn met de Zuidafri kaanse apartheidsgedachte, kunnen deze blanken het nauwelijks verwer ken dat de regering en de mijnbouw- maatschappijen hun koers iets ten gunste van zwarten en kleurlingen wijzigen en de mijnen gaan „Afrika- niseren". Kaffer De mening van een van de stakende mijnwerkers spreekt boekdelen: „Net zo zeker als het is dat er maar een God is, zo zeker is het dat een kaffer (scheldwoord voor zwarte red.) mijn werk niet gaat doen. Ik verdien 1600 rand (ongeveer 3700 gulden) en nu willen ze per week aan vier kaffers ieder 400 rand (920 gulden) betalen om mijn werk te doen. Ze zeggen dat vier kaffers meer kunnen doen dan ik". De helft van de blanke mijnwerkers deed niet mee aan de staking. In de Zuidafrikaanse mijnen vinden onge veer 35.000 blanken en 400.000 zwar ten en gekleurden een baan. De mijn- bouwmaatschappijen kunnen er niet onderuit om de zwarten en gekleur den beter te gaan betalen. De Zuidafrikaanse apartheidspolitiek staat onder zware druk en Pretoria voelt zich gedwongen de buitenwe reld te tonen dat het de zwarten steeds beter gaat. Bovendien kunnen de mijnbouwondernemingen uit een steeds kleiner arsenaal blanken put ten, omdat ook het Zuidafrikaanse leger hen nodig heeft. Riant loon De mijnstaking begon in de O'Kiep- mljn in het westen van Zuid-Afrika Uit medeleven met de arbeiders in deze kopermijn legden leden van de Mijnwerkersunie ook elders het werk neer. De werkgeversorganisatie ver klaarde de staking direct illegaal. De stakers werden onder grote druk ge zet en toen ze gingen beseffen dat ze wel eens hun riante loon en hun gerieflijke woning konden verliezer» togen ze weer aan het werk. Het was hun duidelijk dat de regering en dë werknemers geen krimp zouden geven. Het gemiddelde loon van de blanke mijnwerker ligt rond de 2300 gulden per maand. Zijn ze iets meer ge schoold dan kan het oplopen tot 4600 6900 gulden per maand. PEKING, BANGKOK (Reuter, AP, UPI) China reageerde gisteren positief op de Vietnamese uitnodiging voor vredesbe sprekingen. In Peking kondigde minister van buitenlandse zaken Hoeang Hoea aan dat alle Chinese troepen nu weer in eigen land zijn teruggekeerd. Hoetng noemde de Vietnamese uit- nodiging een welkome ontwikkeling. Hij voegde er echter aan toe dat als de Vietnamezen „doorgaan met hun gewapende provocaties en invallen, de Chinese grenstroepen een stevige tegenaanval zullen doen". Nu China zijn belofte om zich terug te trekken is nagekomen, moet Vietnam zich op zijn beurt uit Cambodja terugtrek ken, aldus de minister van buiten landse zaken. Waar en wanneer de vredesbespre kingen zullen plaatsvinden was giste ren niet duidelijk. Huang zei alleen maar te hopen dat dat zo spoedig mogelijk zal gebeuren. Vietnam had donderdag voorgesteld een ontmoe ting in Hanoi te beleggen. De bespre kingen moet duidelijkheid brengen over het preciese verloop van de grens tussen China en Vietnam en een formeel einde maken aan de oor log tussen de twee landen, die vier weken heeft geduurd en aan tiendui zenden mensen het leven heeft gekost. Huang wilde gisteren niet zeggen hoeveel Chinezen er in de strijd wa ren gesneuveld: „We vinden het niet nodig de resultaten bekend te ma ken". aldus de minister. Hij zei dat de Chinezen hun doel hadden bereikt, namelijk „de Vietnamese troepen ln het grensgebied een vernietigende slag toebrengen, om een einde te ma ken aan de arrogantie van de Vietna mese agressie en de mythe van hun onoverwinnelijkheid te ontzenuwen" Laos Laos heeft gisteren verklaard dat Chinese troepen op verschillende plaatsen de grens hebben overschre den en kleine delen van Laos bezet houden. In een ongekend scherpe nota eiste de Laotiaanse minister van buitenlandse zaken de onmiddellijke terugtrekking van alle Chinese troe pen. Uit de nota was op te maken dat er tot nu toe geen gevechten tussen Chinese en Laotiaanse troepen zijn geweest. Laos krijgt militaire enjxdi- tieke steun van Vietnam afgelopen week eiste Laos de onmid dellijke terugtrekking van vijfdui zend Chinese technici, die in Laos zijn om te helpen bij de aanleg van wegen en andere grote projecten. Vietnam uit al enige tijd de beschul diging dat China een grote troepen macht samentrekt aan de grens met Laos en dat het van plan is dit land geheel te annexeren. LAGOS (UPI, AFP) - Leiders van de strijdende partijen in de Middenafri- kaanse staat Tsjaad hebben een ak koord ondertekend dat een einde moet maken aan de burgeroorlog in dit land. Het akkoord is gesloten na vijf dagen onderhandelen in de Nigeriaanse stad Kano. Voornaamste onderteke naars waren de president van Tsjaad, Felix Malloum, en zijn tegenstander premier Hissene Habre. Ook de leider van het Frolinat, een islamitische guerrillabeweging die de regering in de hoofdstad N'Djamena bestrijdt, heeft het akkoord ondertekend De conferentie in Kano was belegd op initiatief van de Nigeriaanse regering. Volgens het donderdag gesloten ver drag moet een overgangsregering van nationale eenheid vrije verkiezingen voorbereiden. Het is de bedoeling dat er een regering komt, waarin alle Tsjaadse groeperingen zijn vertegen woordigd. Politieke gevangenen krij gen amnestie en ballingen mogen te rug naar hun vaderland, aldus het akkoord. Een Nigeriaanse vredes macht zal toezien op de naleving van het akkoord. zoi ■sw Liet ert van Panhuis ele Ral fc zells voor Noordse begrippen matte campagne gaat Finland n en maandag naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen, lis is groot dat de huidige vier-partljencoalitie onder leiding van de 1-democraat Kalevi Sorsa ook na maandag het land blijft regeren, "g fen kleine verschuiving naar rechts brengt, althans op papier, een plijk" alternatief. conflict met de premier trok zij zich terug, ofschoon de fractie het regeringsbeleid nog steeds steunt. De oppositie wordt gevormd door de conservatieve partij van bankier Harri Holkeri (34 zetels) en enkele kleine fracties, waarvan die van de christen-demo craten (8) de grootste is irige Sorsa leidt sinds het voorjaar Iva) een kabinet, waarin eerst vijf en 'lefpig jaar na een wat vreemde korte er partijen deelnemen. Dat zijn dan tigen sociaal-democraten met 54 ;aü 200 parlementszetels de grootste ai - de centrumpartij van president ent tokonen «41 zetelsi. de alliantie van ge "'!sten en links-socialisten die onder 1 volksdemocraten 40 fractieleden de kleine liberale partij (9). jaar terug deed ook de Zweedse Maar na een constitutioneel Status De drie grootste partijen socialisten, communisten en centrum vormen mees tal de kern van een kabinet. Dat is niet los te koppelen van de status van Finland. Het land onderhoudt speciale betrekkingen met de Sowjet-Unie. Finland is geen satelliet van Moskou zoals bijna alle landen van Oost-Europa, maar heeft de handen ook niet vrij. Zeker het internationale beleid is er op gericht de Sowjet-Unie niet tegen de haren in te strijken. Ook bij de samenstelling van een regering moet wel degelijk rekening worden gehou den met de grote buur. Er is in Finland geen enkele partij van gewicht, die deze realiteit niet onder ogen ziet. De architect van de betrekkingen tussen Helsinki en Moskou, Kekkonens voorganger Paaslkivi, was een conservatief. Dus niet bepaald een naloper van de Sowjets. Toch heeft Moskou de afgelopen tijd bezorgde geluiden laten ho ren over „de groei van rechts" Dat is dan waarschijnlijk naar aanleiding van opiniepeilingen, die de indruk wekken dat morgen de conservatieven een flinke winst zuilen boeken. Ze maken daarbij een kans de tweede partij van het land te wor den. En als dan, zoals wordt verwacht, de sociaal-democraten enkele zetels verliezen, wordt het moeilijk bankier Holkeri buiten de regering te houden. De conservatieven laten er geen twijfel over bestaan dat ze af willen van het etiket „eeuwige oppositie", een rol die ze vooral aan Kekkonen hebben te danken. President Kekkonen, die een sleutelpositie inneemt in het Finse politieke bestel, streeft telkens weer naar een kabinet, dat op de drie grootste partijen steunt: de soci aal-democraten als gTootste partij, de com munisten vanwege Moskou en het centrum Kekkonens eigen achterban voor het tegenwicht, en vanwege zijn traditionele rol als stabilisator Meestal wordt zo'n kernka binet aangevuld met de liberalen Winst De conservatieven tekenen erop dat een flinke winst hun verscheidene ijzers in het vuur zal brengen. Zo is het mogelijk dat de burgerlijken een coalitiekabinet vormen, maar veel animo bulten de conservatieve gelederen is er niet voor dit idee. Van meer belang is het feit dat de communisten on langs hebben laten weten geen overwegen de bezwaren te hebben tegen regeringsdeel name van Holkeri. Als beide partijen zich sterk maken zullen 8orsa en Kekkonen wel overstag moeten gaan Sociaal-democraten en communisten staan toch al wat op gespannen voet. Dat heeft te maken met de eigensoortige samenstelling van de communistische partij. De afgelo pen jaren is ook hier een opdeling tussen Eurocommunisten en stalinisten gekomen Maar waar dit elders tot een scheuring leidde, zijn in Finland de communisten bij elkaar gebleven. Ze maken echter voortdu rend ruzie en de Moskou-groep heeft zich in het parlement herhaaldelijk gekant tegen het sociale beleid van de Eurocommunisti- sche minister van arbeid Aalto. De stalinis ten, die worden aangevoerd door de vlce- voorzitter van de partij Sinisalo, zijn daar om een bron van onzekerheid. De Finnen zijn opvallend ongeïnteresseerd in de afloop van de stembusstrijd. Dat heeft te maken met de economische politiek van de regering. Sorsa heeft de afgelopen jaren de geldontwaarding stevig aangepakt en van ruim 20 procent tot iets meer dan 5 teruggedrongen, Ook de handelsbalans is ten goede veranderd. Dit is echter ten koste gegaan van de werk gelegenheid Die bedraagt momenteel 8 procent ofwel 200.000. Het is ook in Finland de groep jongeren die de zwaarste klappen krijgen. Uit teleurstelling over het beleid van Sorsa gaan ze hun hoop vestigen op de conservatieven. Een eventuele „ruk naar rechts" lijkt dan ook meer een uiting van protest dan een grote verschuiving van op vattingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7