Galjaard analyseert onze samenleving Sobere parabel: niet meeslepend Abbie de y Quant in E fluitistens Spontaan en onafhankelijk Kampen in de kijker TV COMMENTAAR Centraal thema in drie Grote Uren U Projekttheater speelt „Anirike" klinken in Haags Gemeente museum Willem van der Nat: Woensdagavond 28 ma< aanvang 20.15 uur /jk ZATERDAG 17 MAART 1979 KUNST/RADIO/TELEViSIE TROUW/KWARTET Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Op maandag 19, dinsdag 20 en woensdag 21 maart presenteert Koos Postema (VARA) een reeks Grote Uren U met als centrale gast prof. dr. H. Galjaard. Koos Postema praat met hem over het leven van de Nederlander van vandaag en in de toekomst. De serie kan door toeval op drie achtereenvolgende avonden worden uitgezonden. In de directe uitzendin gen komen achtereenvolgens aan bod: van geboorte tot beginnende zelfstandigheid (van 0 tot 20 jaar), de werkperiode (van 20 tot zo'n 60 Jaar) en tenslotte de Nederlander op zijn oude dag. door Jac. Kort lol d\ Volgens Koos Postema Is prof. Gal jaard beslist geen „nieuwe messias" maar doodeenvoudig een verontruste Nederlander van 43 jaar oud. Poste ma heeft als voorbereiding op de pro gramma's dagenlang gepraat met deze Rotterdamse hoogleraar In de celbiologie en erfelijkheidsleer aan de Erasmus universiteit. Uit die ge sprekken is duidelijk naar voren ge komen dat Galjaard zeer verontrust ls over de samenstelling van de bevol king in ons land, die ongunstiger zou zijn dan in ons omringende landen. Wat Galjaard vooral grieft is dat er wel dikke rapporten over allerlei pro blemen worden samengesteld, maar dat die verdwijnen in departementale laden. Zodoende bestaat er geen we zenlijk beleid aldus Galjaard. Poste ma blijkt het in grote lijnen met Galjaard eens te zijn. Postema: „Sinds 1945 is onze bevolking sterk toegenomen. Er zijn vijf miljoen Ne derlanders bijgekomen, maar de re geringen hebben die cijfers maar la ten waaien." Dat Oaljaard van mening is dat de bewindslieden niet adequaat genoeg reageren op de onderzoekresultaten van universiteiten steekt hij niet on der stoelen of banken. Hij kreeg al eerder bekendheid bij het grote pu bliek als wetenschapper door een uit zending van een Groot Uur U waarin het thema vruchtwateronderzoek centraal stond. Hij vindt in tegenstel ling tot vele van zijn collega's dat ledereen recht heeft op de resultaten van wetenschappelijke onderzoeken. Galjaard is ook niet bang om conclu sies te trekken en er mee de publici teit te zoeken. Postema zegt over hem: „Galjaard is een van de weinige generalisten, een wetenschapper die tracht verder te kijken dan zijn eigen vakgebied." Kritiek Peijnenburg Galjaard die zijn materiaal voor deze uitzendingen, zoals gezegd, uit stoffi ge bureauladen van ambtenaren van Prof. dr. H. Galjaard diverse ministeries haalde, krijgt van de departementen wel kritiek op zijn harde conclusies. Zo zegt een voor lichter van CRM in de VPRO-gids van deze week: „In de politiek is het erg moeilijk om op lange termijn te werken. Galjaard kan zich daar wel over opwinden, maar dat zullen wel meer mensen doen. WIJ kennen die rapporten en statistieken natuurlijk net zo goed, maar een minister kan daar niet zo makkelijk over praten, omdat Je aan de hand van deze gege vens toch geen beloften kan doen." Minister Peijnenburg van weten schapsbeleid concludeert in het zelf de artikel dat grote problemen voor de toekomst nu veel kleiner lijken en dat kleine problemen van het mo ment de ministers al genoeg hoofd brekers opleveren. Niettemin wordt er aan langlopende problemen vol gens Peijnenburg hard gewerkt door daarvoor ingestelde instanties zoals de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid en het Sociaal-cultu reel Planbureau. Deze instanties moeten in de gaten houden of de actuele politiek niet uit de pas loopt bij de behoeftes op lange termijn. Peijnenburg is het niet eens met Gal jaard dat rapporten in de laden van de ministers blijven liggen. Peijnen burg: „Het kan wel eens voorkomen dat er rapporten in de laden verdwij nen, maar dat betreft dan toch gege vens die geen adequate antwoorden geven op verschenen vragen. De meeste rapporten zitten, zou je kun nen zeggen, in de pijplijn. En die komen er ook wel uit, daar gebeurt iets mee." Statistieken Het idee voor de serie is van prof. Galjaard zelf gekomen. Maandenlang werkte hij zich door gegevens over Nederlanders heen. Zo ontstond er een uitgebreide lijst vol feiten en ideeen. In de uitzendingen komen ook tal van betrokkenen aan het woord en zullen veel statistische ge gevens worden verstrekt. Galjaard bespreekt onder meer wat de gevol gen kunnen zijn van het sterk toene men van het aantal bejaarden in Ne derland. Momenteel zijn dat er zo'n 1,4 miljoen en volgens statistische gegevens zullen er binnen twintig jaar 2 miljoen bejaarden zijn. Over de beroepsbevolking is becij ferd dat die nu uit bijna vijf miljoen bestaat: 3,6 miljoen mannen en 1,4 miljoen vrouwen. Momenteel gaan er 1,1 miljoen niet naar hun werk. Dat zijn dan 200.000 werklozen en 430.000 WAO-ers, terwijl 480.000 werknemers zich hebben ziek gemeld. Ook hier over praat Galjaard met studiogas- ten die representatief moeten zijn voor verscheidene bevolkings groepen. Marianne Boyer als Anirike en Leo Spekreijse als Robert. AMSTERDAM In i van grote fluitisten, seizoen in de Kleine revue passeren, trad dag onze jonge lanif Abbie de Quant op. l begeleid door Glen klavecimbel en Jaap Linden, cello. Het programma werd geop n twee Franse flultsonates: magne" van Michel Blavex i nr 2 van Joseph Bodin de tier. Van deze tijdgenoten tin eeuw heeft de eerste de groo ld kenis gehad, gelijk ook we*jn beide werken, die tijdens dj gespeeld werden bleek. De Italiaanse componist ie Petrassi (1904) was vertegen met het uit 1969 daterende voor fluit, altfluit en picc werk, waarin allerlei timbres drie instrumenten tegenov(>H' worden geplaatst en uit dit stellig interessant. Vivaldi! „n Pastor Fido" besloot het voor de pauze, een zeer bo ei afw4 iselend werk. frk Na de pauze liet Jaap ter Lii a] horen in de prachtige sonate Joh. Seb. Bach voor viola ds en klavecimbel. Abbie de Q1 sloot het concert met de Soi klein van dezelfde compo s volgd door de Sonate in D g diens derde zoon Johann Friedrich. Al met al een zeer aantreklL boeiend programma, dat doe ,i artisten voortreffelijk wei voerd. Abbie de Quant heeftn£ expressieve voordracht. Gle kl begeleidde feilloos en Jaap den's kwaliteiten kwamen h lijkst tot uiting in de Gamb die hij zeer genuanceerd tei bracht. De kleine Zaal was weer tot plaats bezet, zoals op alle certen. Het publiek toonde AMSTERDAM In „Anirike", de nieuwe produktie van het Projekt theater die donderdag in ingenomen met de wijze w het Shaffytheater in première ging, staat de leugen centraal. „Hoe belangrijker iemand is, hoe mooie programma werd uiti :i belangrijker de leugen", zegt Robert de gewelddadige rechterhand van een jonge magnaat van het stadje A die zijn macht in het bedrijl veilig stelt met behulp van leugens en ten koste (jgp flOQ van mensen. Speciaal vandaag Drinken en Tot de gasten in de show van Mike Burstyn behoren zijn ouders. Zij maken deel uit van het Jiddische Theater in de VS. Ned. 1/20.30 De TROS vertoont het eer ste deel van de Amerikaanse serie „Wheels" naar het boek van Arthur Hailey over de auto-industrie. Ned. 2/20.27 Aktua Ned. 2/22.45 Joan Haanappel geeft com- mentaar bij de wereldkampi oenschappen kunstrijden op de schaats voor dames. Ned. 1/23.55 Van Hitchcocks geruchtma kende horrorfilm The Birds is een Duitse nasynchronisatie te volgen. Duits. 1/22.05 Susanne York vertolkt Jane Eyre in de Engelse speelfilm naar de beroemde roman van Charlotte Brönte. Duitsl. 2/20.15 Gasten in De Rooie Haan sijn: VVD-fractieleider Riet kerk, CDA-Kamerlid Van Houwelingen, zijn PvdA-colle- ga Van der Doef en Jan de Jong van de Industriebond NVV Hilv. 1/12.41 DEN HAAG „Drinken en klinken" is een grote tentoonstelling, die van 31 maart tot 4 juni in het Haags Gemeentemuseum zal worden gehou den: een overzicht van 3500 jaar drinkgewoonten. Verschillende afde lingen van het museum leveren er een aandeel aan. Er zijn kannen, glazen en kruiken, theepotten, koffiekan nen, serviezen en daarbij wordt volop Informatie verschaft over drinkge woonten rond wijn, bier, koffie, thee cacao in de loop der tijden. Tijdens de expositie wordt een con cert georganiseerd van louter drink liederen en ook de bekende Koffie- cantate van J. S. Bach zal worden uitgevoerd. De rondgang over de tentoonstelling begint in het oude Griekenland en in de Romeinse wereld. Dan wordt er aandacht besteed aan de Middeleeu wen in het Westen en het Nabije Oosten, er is te zien wat er in Italië en andere Europese landen in renaissan ce en barok is gebruikt aan kannen en flessen en wat verder maar met drinken te maken heeft. De negentiende en twintigste eeuw zijn vertegenwoordigd met karakte ristieke voorbeelden en de kans is groot dat de bezoeker er materiaal aantreft, dat hij zelf nog in huls heeft. door G. Kruis LEIDEN Willem H. van der Nat. Het is geen al te bekende naam in de Nederlandse kunstwereld. Er werd weinig over hem gepubliceerd en maar een enkele kunstlexicon vermeldt dat hij in 1864 in Leiden werd geboren en daar in 1929 overleed. Tot 23 april is er in het Stedelijk Museum „De Lakenhal", Leiden in de reeks „Een Leidse School", die gewijd is aan een Leidse nabloei van de Haagse School, een tentoonstelling van zijn werk te zien. Nabloei. Dat wil niet zeggen, dat deze kunstenaar maar wat mee-neuriede in het koor van de Nederlandse im pressionisten; het is een spontane, onafhankelijke kunst, vrij van over dreven sentimenten, treffend door de puntigheid van de veelzijdige mo tieven. Door zijn gevoelig-pittige kleur het Haagse grijs verving hij door bruin waaraan hij in de loop der tijd steeds meer waarde ging toekennen, noteer de Van der Nat soms heel verstild, dan weer heel beweeglijk, de eenvou dige wereld, de natuur, om hem heen. 'n Heel eigen, bijna eigenzinni ge visie had hij en vooral in zijn latere werk word Je geconfronteerd met op vallend moderne opvattingen. Leo Hoogeboom heeft het stuk ge schreven en geregisseerd. Een be langrijke inspiratiebron hiervoor was een uitspraak van Susan Sonntag waarin zij stelt dat geweld de enige vorm van verzet is die nog niet geïnte greerd is in onze maatschappij. Zowel gewelddadig verzet als leugen en be drog op grote schaal nemen nog steeds toe. Ze krijgt hierdoor het aanzien van een madonna. En in de symbolische Zi j A Anirike, de titelfiguur, wenst zich daar niet bij neer te leggen. Haar broer is door het bedrijf, waar beiden werken op reis gestuurd. Zijn vermoe- Intrigeert dens omtrent de gewelddadige dood van twee invloedrijke bestuurders, bleken al teveel waarheid te bevat ten. Anirike begrijpt niet dat iemand zich weg laat sturen, laat omkopen. In haar pogingen de zaak alsnog te ontrafelen staat ze nagenoeg alleen. Kasteel Middachten in De huldiging plaats van mevrof16 Nulle ter gelegenheid van verjaardag en als inleiding toonstelling over klos- en n op welk gebied mevr. Nulle de grootste deskundigen i land is. De getoonde collei i komstig uit de collectie van e: Boymans van Beunlngen ii dam en is elke vrijdagmldd dagmiddag en zondagmiddf1 zichtigen. De voorstelling wordt hierdoor niet Voor het jeugd- en vorraL meeslepend maar intrigeert wel. Dat ter van de gesubsidieerde ge1 werkelijkheid van de parabel, zoals je dit stuk kunt opvatten, is dat conse quent gedacht. De gepersonifieerde goedheid die ten onder gaat aan de gepersonifieerde leugen. Zo heeft Hoogeboom het ook geregistreerd, het ingehouden en beheerste van Ani rike tegenover de uiterlijke bombast van de heren in het zwart. Willem van der Nat: 1921 „Zelfportret" Van der Nat ontwikkelde zich tot een dierenschilder van formaat. Anders dan schilders van de Haagse School voor wie de dieren meestal tot versie ring, stoffering van het landschap dienen, noteerde hij vooral hun indi viduele karakters, de hun eigen bewe ging en houding. Een kleine, maar boeiende tentoon stelling van een spontaan kunste naar, die zoals Bremmer al in 1980 al schreef „de moeite van een aandach tig zien beloont". In hetzelfde museum, nog tot 1 april, "20x Jan Steen", een expositie, die deze grote zeventiende eeuwer nu eens heel anders laat zien. Haar vader, journalist in hetzelfde bedrijf, is oud en zijn invloed op de Jonge directeur nihil en haar zusje sluit zich ervoor af. Heeft ze eindelijk succes bij haar gehoor in de fabriek dan wordt ze door de directie ontbo den en geconfronteerd met omkoop praktijken. Ze weigert erop in te gaan. Als uiteindelijk blijkt dat ook haar broer zich geconformeerd heeft, blijft er weinig over en kiest ze voor de uiterste consequentie: zelfmoord. Madonna In hele korte scènes sober van opzet en uitbeelding, worden alle lijnen die Anirike's noodlot bepalen, uitgezet en uiteindelijk aangetrokken. Haar gedrevenheid wordt gevoed door ui terlijke omstandigheden maar mist jammer genoeg de innerlijke strijd die de klassieke held, waarmee ze vergeleken wordt, zo tragisch maakt. Haar karakter krijgt te weinig relief. Ze reageert als een kameleon: liefde rijk tegenover haar moeder, vrolijk met haar zusje en strijdbaar tegen haar vader, maar dit alles ingehou den met een waas van het onaardse. ligt aan de intensiteit van het spel, de aandacht voor het detail en de inven tiviteit waarmee sommige scènes zijn uitgewerkt. Een mooi voorbeeld is de droom van Anirike, waarin de mag naat badinerend zijn zelfgeschreven verzen voorleest, de vader fluitend zijn opgezette vogels uitkamt en Ro bert sissend zijn boksoefeningen doorneemt. Dit alles door elkaar inge houden nerveus uitgevoerd, één van de spannende momenten die het stuk in al zijn soberheid te weinig kent. De spelers zijn Marianne Boyer, Cees Wijn, Leo Spekreijse, Leonie Tries- scheijn, Rudolf Damsté en Frans Strljards. pen zal boven de normale k meerdering ongeveer 579.511 overheidssubsidie extra bei n moeten komen. Dat blijkt e advies van de Commissie J( ter van de Raad voor de K e afdeling bracht advies uit a F nister van CRM over de tri gesubsidieerde gezelschapp )r nenkort zal ook worden gei over de ongeveer twintig a van groepen die niet eeri* CRM werden gesubsidieerd n nister heeft beloofd de ad bekijken en de voorsteller commissie zoveel als mogell wezenlijken. ADVERTENTIE! Speciaal morgen De brieven uit de Openba ringen van Johannes staan centraal in de Vesperviering. Voorganger is ds. R. Hensen. Ned. 1/17.00 In Horizon oji.: elektroni sche hulp bij het ontspannen, door het lichaam heen kijken met behulp van geluidsgolven, kernfysica en baarmoederon- derzoek, zuiniger rijden door verbeterde aerodynamiek. Ned. 2/18.45 Hans Keiler maakte een do cumentaire over het leven van de Amerikaanse anarchiste en feministe Emma Goldman (1869-1940). Ned. 2/21.35 Ander Nieuws van de NCRV biedt een filmportret van christelijke activiteiten in Kampen. Ned.1/22.05 De BRT start de zesdelige televisieserie Maria Speerma lie naar het bekende boek van Herman Tcirlinck. In de hoofdrollen: Tessy Moeren hout en Senne Rouffaer. België 1/20.30 De BRT vertoont ook de Britse gedramatiseerde docu mentaire over de treinkaping bij Wijster door Zuid-Moluk- kers in 1975. België 1/22.10 Wel vertoefde lk aan de andere kant van de wereld, maar In Kampen ben ik nog nooit geweest. Ik blijk mezelf iets moois te hebben onthouden. Om twee redenen had de IJsselstad al veel eerder in mijn vizier moeten komen. Wat Rome betekent voor de katholiek, is Kampen voor het pro testantse volk, zeggen ze. Boven dien ben lk verzot op de schoonheid van oude stadjes. Dat lk mijn scha de wil inhalen, heb lk te danken aan Henk Verkerk en John Kummer. Henk stelde een heel aantrekkelijk film portret samen van de eertijds keizerlijke Hanzestad, dat zondag avond als „Ander Nieuws" door de NCRV wordt uitgezonden. En met John maakte ik op een plezante manier kennis bij de voorvertoning van de documentaire. Als rechtge aard voorlichtingsambtenaar van zijn stad. stuurde hij mij enige pu- blikaties toe, kennelijk met de be doeling de aantrekkingskracht van Kampen nog iets te versterken. Dat is 'm dan aardig gelukt. Een van de titels luidt: ..Kampen, de stad die er (kerk)-torenhoog uit springt". Zeer typerend voor het door Ton Hydra calvinistisch bolwerk, want het sil houet van de stad wordt beheerst door de stenen blikvangers van achttien verschillende kerkgenoot schappen! De gebouwen staan er niet te pronk als cultuur-monumen ten waar af en toe een muziekuit voering wordt gegeven. Het gods dienstig leven van Kampen is floris- santer dan waar ook in Nederland. Terwijl cameraman Onno Gols als een romantische schilder kostelijke stadstafereeltjes vastlegt, zie je in de film hoe de straten van Kampen zich vullen met kerkgangers. Elf honderd mensen ln de Bovenkerk is geen zeldzaamheid. Bij dit levendi ge filmbeeld klinkt psalm 122: „Ik ben verblijd, wanneer men mij God vruchtig opwekt: zie wij staan ge reed om naar Gods huis te gaan" De opwekking heeft haar weerslag eveneens op de 3000 katholieke zie len. Meneer pastoor zegt tegen Henk Verkerk dat onder invloed van dit protestantisme de kerkbele- ving in zijn parochie levendiger is dan elders ln het land. Waarschijnlijk kan geen enkele stad bogen op het zeer hoge percen tage van 89 procent kerkelijk mee- levenden. Zingen doen ze er graag: één op de dertig Kampenaren is lid van een koor. Ik neem aan dat ech ter zelden het eerste vers van psalm 133 zingen. „Ay ziet, hoe goed, hoe lieflijk is 't, dat zonen van 't zelfde huls als broeders samenwonen". Daarvoor lopen ze op zondag teveel verschillende kanten uit Doorde weeks trouwens ook. Zelfs christenen die kortgeleden nog tot hetzelfde huls behoorden, volgen gescheiden wegen. De twee theologische hogescholen liggen amper een kilometer van elkaar ver wijderd. Uit professorale monden vernemen wij dat het leggen van contacten niet meer mogelijk is. „We groeien verder uit elkaar". Hoe je desondanks kunt zeggen respect te hebben voor de denkarbeid in het andere kamp, mogen de opleiders van nieuwe predikanten mij nog eens uitleggen. Kampen wordt steeds meer studen tenstad. Naast de theologische oplei ding zijn er op protestantse grond slag drie academies, te weten voor sociale vakken, expressie door woord en gebaar en voor beeldende kunsten. In voorbereiding ls nog een christelij ke school voor Journalistiek. Niet zonder kritische zin heeft Henk Verkerk in de academies geïnfor meerd naar het waarom van een vor ming die zich lijkt te Isoleren van de andersdenkende. Ik kan mij niet voorstellen dat ettelijke duizenden jongeren in Kampen willen studeren vanwege de elders bestaande marxis tische invloeden, waarover een van de directeuren rept. Deze invloeden, en nog vele anderen, zullen toch ook op hen afkomen als ze in de maat schappij hun partij meespelen. Uit de antwoorden van studenten merk Je dat het beslist niet gaat om de beslotenheid van een conserva tief wereldje. Ze gaan de dialoog met de andersdenkenden niet uit de weg. „Je christen-zijn", zegt een van hen, maakt deel uit van je persoon lijkheid. Maar we staan nog zo onze ker tegenover allerlei problemen". Niet iedereen is tevreden met de intellectuele concentraties in Kam pen, waarvoor de nodige voorzienin gen moeten worden getroffen. Een vertegenwoordiger van de actie groep „Huizennood" betoogt dat het gemeentebestuur door de vele studenten de werkende jongeren vergeet. 'n Klassieke Het befaamde Pagamni ensemble. Een unieke kans voor muziekminnaars. Mogelijk gemaakt door C&A Varzeker u van 'n besteplaats! Kaart kost f12,50 CJP,pas65+fl0r kaartverkoop aan de kassa van de zaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4