krachttoer belastingen begint roningse voorspelling instiger dan Planbureau anbeleid sneller aanpakken Ook voor rechtenstudie is studentenstop nodig Werkgelegenheid Huizenga gered scale huiswerk' van miljoenen Nederlanders stroomt binnen rnatieve prognose over economie in 1979 Academische raad: Rodamco in Amro-systeem. De Amro Bank is er voor iedere belegger. wbond CNV wil wijziging enquêterecht Bergers verlangen vrije toegang tot territoriale wateren Nederlander eet weinig honing FNV-bonden willen toch onderzoek luciferfabriek 17 MAART 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 29 G. Wolters HAAG „U mag het gerust een krachttoer noemen, waarvoor wij ons in de komende gesteld zien. Bij duizenden en nog eens duizenden komen de aangiftebiljetten nteel bij ons binnen. Zakken vol met A-biljetten, B-biljetten, C-biljetten, G-biljetten llemaal aangiftebiljetten door .Apeldoorn' verstuurd, die vóór 1 april ingevuld en wel in ls|Bzit van de belastinginspecties moeten zijn. Tenminste als de inspecteur op verzoek uitstel van deze termijn heeft verleend." t woord is de heer G. J. L. van ïburg, hoofd inspectie directe igen in Rijswijk. We vragen it er nu allemaal wel met die gebeurt. één is natuurlijk, dat er geen lakt. Daar wordt nauwlettend ezlen. Ja, en dan moet er wat zaken worden gesteld. De .moeten om te beginnen wor- orteerd. Allereerst worden die «biljetten, waarvan een hoek- de boven2ijde is verwijderd, ihaald. Dat zijn de biljetten, belastingplichtigen, die een ve van al betaalde belasting- ren verwachten Vervolgens alle biljetten bekeken of een lige aanslag voor het lopende jet worden opgelegd." 'e andelen, hoe gaat dat in zijn Van Willigenburg: „Alle bil- lorden door ons bekeken. Met van zogenaamde elementen- irdt nagegaan of alle aanglf- jn die zijn uitgezonden ook specties zijn ingeleverd. Op ientennota's wordt alles ge- wat nodig is om een aanslag - juiste wijze te kunnen bere- tevreden over de manier, de Nederlanders hun aangif- en invulllen? r tijd blijkt dat zo te zijn. 1 aldus de heer Van Willigen- ^trijgen we biljetten binnen rop alleen: Ben in loondienst, stuurt ons een stapel loon- 5 toe met de mededeling: t maar uit. In het algemeen echter zeggen, dat de meeste er met behulp van de bijgele- oelichting er het beste van Voor de belastinginspecties in den lande breken drukke da gen aan. Bij zakken vol stro men de aangiftebiljetten, door de administratie van de belas tingen in Apeldoorn met kwis tige hand aan een kleine 4,5 miljoen belastingplichtigen toegezonden, momenteel bin nen. Een leger van belastin gambtenaren staat klaar om na te gaan, of deze Nederlan ders dit jaar hun „fiscale huis werk" goed hebben gemaakt. Met de heren G. W. R. de Vries, plaatsvervangend hoofd van de directie organisatie belas tingdienst, G. J. L. van Willi genburg, hoofd van de inspec tie der directie belastingen in Rijswijk en W. Gordijn, plaatsvervangend hoofd van de afdeling voorlichting van het ministerie van financiën, spraken wij over de verwer king van de stroom aangifte biljetten door de inspecties. proberen te maken. Uitgezonderd dan die gevallen, waarin men opzette lijk fouten in tellingen maakt, of za ken onleesbaar weergeeft, waar we uiteraard niet intrappen." Kortom, de meeste biljetten kunnen we in behandeling nemen. Met be hulp van de door de belastingplichti ge geproduceerde en onze gegevens slagen we er doorgaans wel in het belastbaar inkomen vast te stellen. Mensen, die zich van het invullen van hun aangiftebiljet met een Jantje van Leiden trachten af te maken die zijn er lopen uiteraard het risico dat zij bepaalde aftrekposten, waar op zij recht hebben, over het hoofd zien. Dat moeten zij weten. Waar mo gelijk corrigeren wij de aangiften, ook vaak in het voordeel van de be lastingplichtigen." Om een idee te geven, verleden Jaar hebben wij over het gehele land zo'n 250.000 aangiften in het voordeel van de belastingplichtigen gecorrigeerd. Een groter aantal enkele honderd duizenden meer moest overigens in het nadeel van de mensen worden herzien." Vullen de meeste mensen hun aan giftebiljet zelf in? De heer Van Willigenburg: „van de 4,5 miljoen biljetten, die zijn verzonden, worden er ongeveer 3 3,5 miljoen door de mensen zelf al dan niet met behulp van de toelichting of een be- lastinggids ingevuld. Ongeveer 1 mil joen belastingplichtigen maken ge bruik van de diensten van een belas tingsconsulent." Op welke onderdelen van het belas tingbiljet struikelen de meeste men sen? Waar worden de meeste fouten gemaakt? „Bij de buitengewone lasten wil men nog wel eens uitglijden. Men wil dan vaak te veel aftrekken. Zolang een goede specificatie van de kosten wordt meegestuurd zijn er doorgaans echter niet al te veel problemen. Ook de aftrekbare kosten willen nog wel eens problemen opleveren, al valt dit wel mee. De inspecties zijn overigens bereid behulpzaam te zijn bij het invullen van de aangiftebiljetten." Wordt van de geboden mogelijkhe den ook gebruik gemaakt? De heer G. W. R. de Vries, plaatsver vangend hoofd van de directie orga nisatie van de belastingdienst, meent dat er landelijk gezien van enige te ruggang sprake is. Dat wil zeggen, het aantal mensen dat naar de inspecties gaat voor het inwinnen van informa tie wat afneemt. Reden, waarom de inspecties soms ook gestopt zijn met zittingen in de avonduren. „Wat echter enorm toeneemt," aldus de heer De Vries, „is het aantal telefo nische informaties. Hiervoor hebben de meeste inspecties mensen vaak aanslagregelaars, dat zijn de belas tingambtenaren die de aanslagen vaststellen moeten vrijmaken. Van de 98 belastinginspecties in ons land gaven 67 vorig jaar aanzienlijk meer telefonische inlichtingen dan het Jaar daarvoor. Dat zegt dus wel iets. In 1978 hielden 521 ambtenaren zich be zig met het geven van informaties. Daarmede waren ruim 15.000 manu ren gemoeid, tegen 14.000 in 1977 en 11.000 in 1976. Daaruit blijkt, dat de behoefte aan het verkrijgen van in lichtingen groeit." Het blijft echter niet bij het geven van telefonische informaties en het verstrekken van inlichtingen aan de loketten van de inspecties. „Wij gaan ook naar de mensen toe," zo zegt de heer De Vries. „Bejaardenhuizen wor den door ons bezocht en ook in een enkel geval thuiswonende -niet mobiele- bejaarden. Van de 98 belas tinginspecties geven liefst 90 infor maties buitenshuls. Waarmee ik maar zeggen wil, dat velen toch wel zorg hebben over een Juiste invulling van hun aangiftebil jet. Uiteraard ook in hun eigen belang. Ook bij de jongeren is dat te merken. Dat deze groep nog wel eens de hand zou willen lichten met het invullen van de aangiftebiljetten zouden wij niet willen onderschrijven. Met name de werkende jongeren vullen hun bil-1 jet veelal in met hulp van hun vakor ganisaties. Naast de toelichting, die bij elk aan giftebiljet wordt meegezonden, ver strekken de inspecties desgevraagd ook nog meer op speciale onderwer pen gerichte informatie. Dit in de vorm van een aantal folders, zoals „De belastingen en uw kosten," „Als u 65 jaar wordt," „De belasting en uw buitengewone lasten." „Welke belas tingen betaalt de buitenlandse werk nemer in Nederland" (in 10 talen) en andere. En verder trachten we met TV-spots de gelukkig afnemende drempel vrees van de mensen voor de belastin ginspecties weg te nmen." De heer De Vries:" we hebben er al veel aan ge daan om de mensen zoveel mogelijk behulpzaam te zijn. Zo kennen we een permanente voorlichtingscom missie belastingen, waarvan o.a. ik zelf en ook de heer W. Gordijn, plaats vervangend hoofd van de afdeling voorlichting van het ministerie van financiën, lid zijn. Doel o.a. het aan giftebiljet en de bijgeleverde toelich ting zo begrijpelijk mogelijk te ma ken voor de mensen. Op dit gebied hebben we al veel be reikt. Maar het blijft een moeilijke materie. Onze belastingen zijn niet alleen hoog, maar ook ingewikkeld. Daar zit je gewoon mee. De commis sie probeert in een blijvend proces er zijn steeds veranderingen de moeilijke materie zo goed mogelijk te verkopen. Wat dat betreft is de heer De Vries blij, dat hij niet te maken heeft met buitenlandse aangiftebil jetten. Die zijn nog veel ingewikkel der. Vooral de Amerikaanse." We komen op het wat glibberige ter rein van de belastingmoraal. Gaat u ervan uit, vragen we de heer Van Willigenburg, dat men er op voorhand op uit is om de belastingen te „pakken"? „Zo, moet u het niet stellen. Dat echter onze belastingen, het is al gezegd, zijn hoog iedereen tracht zo min mogelij kt te betalen op basis van de wettelijke mogelijkheden daartoe is algemeen menselijk. Vaak is het zo, dat men de feiten wel juist aan de fiscus opgeeft, maar tracht deze een kleur te geven, die voor de belanghebbende zo voordelig moge lijk uitkomt. Dus niet onwaar, maar ook niet helemaal waar. Dit kan aan leiding geven tot een steekspel tussen de belastingplichtige en de fiscus. Werkelijk in de fout gaat de belas tingplichtige. die bewust bepaalde zaken niet opgeeft. Vaak wordt dit echter erg overdreven. Dikwijls is hier sprake van grootspraak van de mensen," aldus de heer Van Willigen burg. Hij noemt de belastingmoraal in ons land niet fabuleus goed, echter ook niet fabuleus slecht. „Overigens," zo merkt hij op, „heb ben we doorgaans vrij gauw door of er iets mis is. De aanslagregelaars heb ben een bepaalde feeling, die hen zelden bedriegt. Belastingplichtigen met alleen maar een vast salaris, een eigen huis en wat spaargeld hebben trouwens niet zo veel mogelijkheden om wat te „ondernemen". Dat er zich ondanks alles toch wei eens problemen voordoen tussen de belastingplichtigen enerzijds en de belastinginspecties anderzijds wijt de heer De Vries aan het feit, dat de belastingdienst een zo goed mogelijk massaprodukt maakt. Een bepaald deel daarvan zou echter maatproduk- tie moeten zijn. Verder wordt van iedere aanslagregelaar verwacht dat hij niet alleen kwantiteit, maar ook kwaliteit levert. En dan moet hij ook nog het contact met het publiek on derhouden. Over het algemeen is het echter zo, dat er weinig échte klachten over de belastingdienst bij het ministerie van financiën binnenkomen. Er zijn ech ter ongetwijfeld zeer terechte klach ten. Rechtstreeks contact tussen het publiek en de inspecties kan vaak goed werk doen. Veelal zeggen men sen naderhand: 't is toch goed, dat ik geweest ben om erover te praten. Zo komt het ook nogal eens voor. dat mensen naar de inspecties komen met vragen als: ik ben van plan dat en dat te gaan doen. Wat gaat me dat straks kosten aan belasting? Een der gelijk van te voren bespreken van iets kan vaak zijn nut hebben en veel irritaties wegnemen. Irritaties, die nu nogal eens voorko men als de inspecteur van een aangif te afwijkt en daarover de belasting plichtige een uiterst kort, zakelijk briefjte stuurt. Men begrijpt de be weegreden dan in vele gevallen niet. Zo zijn er meer dingen, die nog verbe terd kunnen worden bij de belastin gen. Eer wordt aan gewerkt, ook al zijn er mensen die zeggen: zonde van het geld, al die toelichtingen en dat soort zaken in onzer verslaggevers igen De groep van vijf Groningse economen is in vele opzichten optimistischer over derlandse economie dan het Centraal Planbureau dat vorig najaar in de Macro- mische Verkenningen zijn prognoses gaf. Zo zien de Groningers de werkgelegenheid 5 procent stijgen, waar het Planbureau stabiliteit tot een halve procent achteruitgang it aantal banen vermoedde voor 1979. ADVERTENTIE 'dl ;t derde achtereenvolgende de voorspellingen opgesteld B. Bos, prof. dr. M. A. Kooy- A. G. M. Steerneman, drs. C )urg en drs. W. Voorhoeve. Op >urg na zijn zij allen werk- an het econometrisch insti ll de Groningse universiteit, blikatie, kortweg het „Gre- lel" (van Groningse econo- laat in het weekblad Econo- Statistische Berichten van ek. khillen met het Planbureau (stal niet groot, maar tonen in con-model behalve voor de egenheid ook voor de inflatie gunstiger beeld. Het Planbu- mt voor 1979 uit op 4 k 4,5 prijsstijging voor de con- prijzen, waar de Groningers ie tot 3 procent beperken. De iet van de bedrijven zal huns met 3,1 procent toenemen bureau 3 procent) en de :n zullen met een half pro- iglopen. Het Planbureau ziet ?unt weinig verandering. ningers zijn pessimistischer tijging van de loonkosten en ook een geringe toename van Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de academische raad meent dat ook voor de rechtenstudie een studentenstop nodig zal zijn. In totaal verwacht het bestuur voor de volgende cursus twaalf studentenstops. Voorspellingen voor 1979, uitgedrukt in procentuele veranderingen Grecon CPB 79 Reële consumptie79 2 Consumptieprijs3,1 4 a 4,5 Reële investeringen (excl. woningen)3,0 3 Reële import van goederen1,8 3,5 Werkgelegenheid (excl. overheid) 1,9 -0,5 a 0 Loonvoet0,6 5,5 a 6 Reële afzet bedrijven6,2 3 Toename aantal werklozen (duizenden manjaren)3,1 10 Voorraadsvorming(in% van de afzet)15c) -0 -0,58 het aantal werklozen, wat komt door het toenemend aanbod van arbeids krachten. Een verklaring van de toe genomen werkgelegenheid zou vol gens de Groningers kunnen zijn dat de omvangrijke stijging van de inves teringen in 1977 15,6 procent) en van 1978 6,2 procent) na enige vertraging begint door te werken. De veronderstellingen over de export sa men met de Grecon-raming van de import wijzen in de richting van een iets betere handelsbalans dan in 1978. De vijf economen stellen in hun arti kel ook hun voorspellingen voor 1977 en 1978 naast die van het Planbureau en de werkelijke uitkomsten. Opmer kelijk noemen zij het dat zij er met hun voorspellingen zowel in 1977 als 1978 fors naast hebben gezeten. Voor het eerste jaar raamden zij een toene ming van het aantal werklozen met 23.000, voor het tweede met 25.000 terwijl de werkelijkheid in 1977 een vermindering van 6.000 werkzoeken den te zien gaf en in 1978 een ver meerdering van 2.000. Worden meerdere economische facto ren op een rijtje gezet (inflatie, inves teringen, import, etc.), dan blijken de Groningers er vaak iets verder naast gezeten te hebben dan het Centraal Planbureau. Rodamco N.V is het nieuwe onroerend goed fonds van de Robecogroep. Dit onroerend goed fonds wordt met ingang van 22 maart a.s. ook in het volledig girale systeem van Amro Effecten-Beleggings rekeningen opgenomen. Voor nadere inlichtingen kunt u bij uw Amro-kantoor terecht ndd onze sociaal-economi- edactie ERDAM Het is en onrechtvaardig mneer in een onderne- jdi en werknemer een klei- ïstal pleegt, hij met ont- P staande voet binnen ntfciinuten op de keien Als daarentegen in een leming de directeur op •chaal diefstal pleegt en (VJee het hele personeel Ti gezinnen benadeelt, nauwelijks iets worden rn de hout- en bouwbond CNV, aanleiding van de fraude bij eubelbedrijf Huizenga in 2l voorstelt om werknemers eerder de gelegenheid te ge- ntueel wanbeleid in een be- 'aten onderzoeken. Sinds 1971 werknemers via het zoge- enquèterecht bij de rechter JP gaan tegen wanbeleid in de fining waar zij werken. Ze kunnen de rechter vragen een onder zoek (enquête) in te stellen en als er van wanbeleid sprake blijkt te zijn, kan de rechter bepaalde beslissingen van de bedrijfsleiding ongedaan ma ken en zo verdere catastrofes tegen gaan. Het probleem dat zich echter voor doet als de vakbond of de onderne mingsraad van een bedrijf van dit enquêterecht gebruik willen maken is volgens de hout- en bouwbond CNV dat bij een beroep op de rechter 100 procent bewijsmateriaal op tafel moet komen. Als dit bewijs niet kan worden geleverd dan kan de rechter een aanvraag tot enquête afwijzen. Dit was het geval bij de fraude bij het meubelbedrijf Huizenga. Al in 1976 vermoedde de vakbond dat er bij dit bedrijf sprake was van wanbeleid Een enquêteaanvraag werd door de rechter afgewezen en pas onlangs is gebleken dat er inderdaad van zwaar wanbeleid sprake was, waardoor de werkgelegenheid van 150 werkne mers in het gedrang is gekomen. Naar aanleiding van deze affaire stelt de hout- en bouwbond CNV voor om het enquêterecht zo te wijzigen dat het kan worden gebruikt zodra er een vermoeden van wanbeleid in de on derneming bestaat. Ook moeten de werknemers de gelegenheid krijgen om op een legale manier gegevens van het desbetreffende bedrijf te ver zamelen. Volgens de hout- en bouwbond zou ook de „surséance van betaling" door de werknemers moeten kunnen wor den aangevraagd. Bij surséance van betaling kan een bedrijf uitstel krij gen van het betalen van schulden, waardoor een eventueel faillissement en daardoor dreigende werkeloosheid van werknemers kan worden uitge steld. Bij de aanvraag daarvan wordt een bewindvoerder aangesteld over het bedrijf. Deze surséance kan op het moment alleen door de directie worden aangevraagd. De bouw- en houtbond stelt, dat zodra er van wan beleid sprake is onmiddellijk slag vaardig moet kunnen worden gerea geerd, om de onderneming met be hulp van een bewindvoerder weer in het rechte spoor te trekken. UTRECHT (ANP) De werkgelegenheid van de 146 mensen die bij het meubelbedrijf Huizenga werken is veiliggesteld. Door een aanvullend krediet van een miljoen gulden, verstrekt door de bank, kunnen de lonen en andere financiële verplichtingen van het bedrijf gewoon nagekomen worden. Dit hebben de bewindvoerders van het bedrijf gisteren bekend gemaakt. Zij achten het zelfs mogelijk dat Huizenga zonder aanmerkelijke hulp van buitenaf weer gezond kan worden. Het meubelbedrijf kwam vorige week plotseling in moeilijkheden toen de directeur-eigenaar van zijn bed gelicht werd op verdenking van miljoenen fraude ten nadele van zijn eigen bedrijf. De directeur zou onder meer zijn villa in Utrecht hebben laten bouwen en inrichten door zijn eigen personeel, waardoor een groot deel van de produktie in het bedrijf stil lag. Verschillende krediteuren hebben al spontaan laten weten dat ze alle vertrouwen in het bedrijf hebben. Als onderpand voor het krediet dat de bank heeft gegeven is de riante villa van de directeur waarde 2,5 miljoen gulden, genomen. De bouwbond CNV toonde zich zeer verheugd en sprak van een succes voor de werknemers. De academische raad moet op 30 maart advies uitbrengen aan de mi nister van onderwijs. Deze zal daarna de definitieve beslissing nemen. Het dagelijks bestuur van de acade mische raad heeft het aantal aanmel dingen voor het nieuwe studiejaar vergeleken met de beschikbare capa citeit. Op grond daarvan meent het bestuur dat een studentenstop wen selijk is voor geneeskunde, dierge neeskunde, tandheelkunde, farmacie, biologie, rechten, psychologie, ge schiedenis, kunstgeschiedenis, licha melijke opvoeding, Spaans en Frans. In vorige jaren bleken de meeste van de ingestelde stops achteraf overbo dig, doordat de definitieve aanmel ding van studenten meeviel. De drie medische studierichtingen hebben wel „harde" stops. Een nieuw verschijnsel is de studen tenstop voor rechten. Oorzaak hier van is dat de faculteiten dit jaar niet meer dan 3800 plaatsen aanbieden tegen bijna 4500 vorig jaar. Als reden hiervoor wordt opgegeven, dat het ministerie te veel bezuinigt op weten schappelijk onderwijs. De discussie over andere selectieme thodes voor studies met een stop is inmiddels een stap verder gekomen door de aanbieding van het rapport van het centraal instituut voor toets ontwikkeling (Cito) aan minister Pais van Onderwijs. Volgens het universi taire weekblad Folia Civitatis van de Vrije Universiteit komt het Cito tot de conclusie dat een toelatingsexa men technisch uitvoerbaar is. Minister Pais had om dit rapport ge vraagd, nadat de commissie-Wiegers- ma had voorgesteld voortaan een deel van de beschikbare plaatsen via een toelatingsexamen toe te wijzen. LONDEN (Reuter) De Nederlandse bergingsdeskundlge Frank Wijsmul ler heeft ervoor gepleit bergers de vrije toegang te geven tot de territoriale wateren, wanneer er een ongeluk met een tanker is gebeurd en er daardoor gevaar voor vervuiling is ontstaan. „De regeringen voeren een struisvogelpolitiek door te denken dat het probleem is opgelost door opdracht te geven dat een gehavend schip tweehonderd mijl van de kust lijn moet worden verwijderd." Volgens Wijsmuller, die directeur is van de gelijknamige maatschappij voor bergings- en sleepwerkzaamhe- den, vergroot je op die manier de kans op schade en riskeer je zo. dat het schip helemaal breekt. De stro mingen in de oceaan doen dan de rest, voegde hij er aan toe. De deskundigen van het Cito menen, dat het mogelijk is een toets te ont werpen die zowel kennis als inzicht en motivatie meet zonder een doublure te worden van het bestaande eind examen. ARNHEM (ANP) De Neder lander is met gemiddeld een kwart kilo per jaar geen gro te liefhebber van honing. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld de Duitser, die gemiddeld an derhalve kilo honing per jaar eet. De Nederlandse honingpro- duktie is daarom erg klein. De meeste honing, die hier wordt gekocht, komt uit Oosteurope- se landen en uit Zuld-Amerika. Voor fulltime bijenhouders is er in ons land geen plaats, al dus het jaarverslag over 1978 van de imkersbond van de Aarts-diocesane RK boeren -en tuindersbond, de ADBTB. Wil een imker geheel van de bijen teelt kunnen leven, dan moet hij honing kunnen verkopen. UTRECHT (ANP) De Federatie bouw- en houtbonden FNV is teleur gesteld over de houding die minister Van Aardenne van Economische Za ken donderdag tijdens het wekelijkse vragenuurtje in de Tweede Kamer heeft aangenomen ten aanzien van de dreigende sluiting van de verenigde Hoilandsche Lucifer Fabrieken in Eindhoven. De minister wil de NEHEM geen toe stemming geven 90.000 gulden vrij te maken, die nodig zijn voor een onder zoek naar de bestaansmogelijkheden van dit bedrijf, waar ongeveer hon derd mensen werken. Het argument van de minister is dat als hij dit onderzoek toestaat, dit een precedent zou scheppen voor andere bedrijven. De NEHEM zelf is volgens de bonden wel bereid het geld vrij te maken en ze wil eveneens het onderzoek ver richten. De bouwbonden vinden dat de minis ter met zijn argumentatie wel enigs zins gelijk heeft, maar dat voor dit bedrijf toch we! een uitzondering had moeten worden gemaakt. „Het gaat hier immers om een bedrijf dat kern gezond is en waarvan de winstpositie de eigenaar geen reden tot klagen geeft". l| ir»spectto dei cflrecto belastingen Ia

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 29