jleepvaartmuseum in ïoormalig stadhuisje t brieven van lezers iwaardig benoemingenbeleid INFORMEEL UIT NAAR HET CONCERTGEBOUWORKEST Bernard HAITINK Nikolaus HARNONCOURT r Trouw et was niet alleen stoere romantiek wat de klok sloeg BON Glasproject in Brabant loopt goed Overtollige medicijnen ingezameld Vroegtijdige voorkeur Leopard-tank heeft prijs niet opgedreven' TIQAG 17 MAART 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 27 -F jj Henny de Lange ASSLUIS Nederland krijgt er binnenkort een museum bij, dat enig in zijn soort zal niet alleen in ons land maar op de hele wereld. In dit museum zullen alle facetten van zee- en binnensleepvaart worden belicht aan de hand van modellen- foto- en film- eriaal en allerlei voorwerpen, die betrekking hebben op dit onderwerp. Het Nationaal ■pvaartmuseum wordt gevestigd in het voormalige, ruim drie eeuwen oude stadhuisje in .„{Hoogstraat van Maassluis, dat door de jaren heen dé thuishaven is geweest voor de leepboten. twee jaar geleden werden de t plannen voor de oprichting een sleepvaartmuseum gelan door de toenmalige burge ter van Maassluis, M. K. van die hiervoor al gauw steun van de grote sleepvaartmaat- ipijen in ons land en van de nationale sleepvaart-hobby- el de grote sleepvaartmaat- ipijen Smit Internationale, ïuUer en Muller hun thuis- tegenwoordig elders hebben, de werkgroep die de plannen Wpiet museum heeft uitgewerkt, jelukt het sleepvaartmuseum assluis te vestigen. De historie de gemeente aan de Nieuwe Kipweg kan dan ook niet los wor- ezien van de geschiedenis van derlandse sleep- en bergings- Omstreeks 1870, na de inge- stelling van de Waterweg, Maassluis de thuishaven voor .feslepers. In de loop der jaren is '"functie geleidelijk aan verwa al tyie slepers waren op den duur onderhoud en reparatie niet uitsluitend aangewezen op de landse thuishaven, omdat ders in de wereld goede voor gen kwamen. Op een gegeven nt is op die manier de sleep- goeddeels uit Maassluis ver til. Het enige dat nog gebleven kg e radiokamer. Desalniettemin ™de naam Maassluis onverbre- verbonden met zeesleep- Het museum zal voor het grootste deel ingericht worden met materi aal dat de vele „sleepbootgekken" die ons land telt, beschikbaar heb ben gesteld. Onder deze supllen be vindt zich onder meer het in sleep- vaartkringen alom bekende „geke boekje" van Teun Vet, de vermaar de kapitein van de „Zwarte Zee", de naam van verscheidene slepers van Smit Internationale. In dit boekje hield Teun Vet letterlijk alles bij wat hem overkwam op zijn vaar tochten. Een opmerkelijk voorwerp is voorts de scheepsbel van de allereerste sle per van Smit, die ook al voer onder de naam „Zwarte Zee". De bel is na veel omzwervingen teruggekomen in Nederland, nadat de Zwarte Zee (die dateerde van 1896) in 1912 ver kocht was aan Rusland. Dit land heeft het schip waarschijnlijk voor de sloop verkocht aan Hong Kong. Daar werd namelijk de bel aange troffen bij een scheepskapel door een Australische zeeman, die via de naam Zwarte Zee achter de her komst van de bel kwam. Abominabel De exposities in het Nationaal Sleepvaartmuseum zullen ook dui delijk maken dat het niet allemaal stoere romantiek was dat de klok sloeg. Onder welke abominabele omstandigheden de bemanning vroeger aan boord van een zeesleper of bergingsvaartuig moest werken, wordt zichtbaar gemaakt via foto's en logboeken. Een ijzeren pannetje met een zij spek vormde veelal het enige bezit dat de mannen meena men aan boord. Zich wassen was er helemaal niet bij, evenmin als een fatsoenlijk bed. Om de bezoekers het verschil tus sen toen-en-nu duidelijk te maken zullen ook foto's van de huidige, hypermoderne zeeslepers worden opgehangen. Nu ziet het interieur van een zeesleper eruit als een com putercentrum, waar de stoker van toen nu rondloopt in een witte stofjas. Berging Deze foto is gemaakt rond 1920 en laat een antieke baggermolen zien, die voortgetrokken wordt door een sleper. Een apart hoofdstuk vormen de (spectaculaire) bergingsactiviteiten en de initiatiefnemers verwachten dat veel publiek hierop af zal ko men. Zodra er een opzienbarende berging gaande is, wordt de sleep- vaartmaatschappij steevast over spoeld met verzoeken om informa tiemateriaal. Scholieren kiezen dan in groten getale dit soort zaken als onderwerp voor hun scriptie, aldus De Vlieg, één van de eerste sleepbootjes van Smit Inter nationale, in de haven van Maassluis, die in de barre winter van 1929 vol ijs- schotsen lag. een zegsman van Smit Internatio nale. Dpor ook aandacht te besteden aan het werk van bergingsvaartuigen zal dit museum voor een veel breder publiek aantrekkelijk zijn en zal het niet alleen de sleepvaart-enthousi- astelingen trekken. Behalve een expositiezaal krijgt het nieuwe museum ook een film/dia- ruimte en een bibliotheek. Voorts zal de sleepboot „De Furie", bekend van de televisieserie „Hollands Glo rie" een permanente ligplaats krij gen in de haven achter het museum. Het museum, dat 18 april officieel open gaat, kan bezocht worden op woensdag-, zaterdag- en zondag middagen (en mogelijk ook op don derdagavond). rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen en, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, en of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde- ieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859,1000 nsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver unt tnsie van dr. Rijnsdorp over boek „We zijn niet os" wordt als centrale fout nensen genoemd, dat men d is zichzelf te heraien. Ons recht! Wat commnunis opi- 'orden is wet en wie daaraan gt niet waardering, maar is de oude bijbel (en óver die Jns inziens) moeten we nieu- ten putten, zegt Rijnsdorp, in theologie, politiek of et- leus tot nieuwe inzichten irdt niet serieus genomen n, die „het" wereldbeeld der roeders het gemakkelijkst ^ijnsdorp zegt: „Protestants I d staat op een keerpunt." het zijn grote inzicht en ken- ens gedetailleerd punten uit- >8$, die herzien moeten wor- Beyers Naudé dat in Zuid- ped? D.de Haan ilpers (3) aot voorstander van de pers maar belangrijker is dat het niet mag voorkomen dat onschuldig wordt belasterd tendentieuze berichtgeving id plaats vindt. Vele „jour nalisten" nemen het daar niet zo nauw mee, en achten het verstrekken van nieuws, vooral datgene wat in hun eigen opvatting past, belangrij ker dan de bescherming van een me demens, die zich maar moeilijk kan verdedigen. Dat zoals u stelt het belangrijkste motief voor die pers vrijheid is dat de burgers in een de- mortatie recht hebben op een vrije stroom van informatie, komt mij te veel over als een goedpassend instru ment, dat de journalist de vrije hand geeft, 't Belangrijkste is dat de jour nalist zelf zich beperkingen kan en moet opleggen terwille van de be scherming van een medemens. Overigens is er in vele gevallen niet zo'n scherpe scheiding tussen „rod delpers" en „goede pers". Er zijn nog al eens journalisten die de waarheid meer of minder naar eigen hand wil len zetten. De actie voor „recht op wederwoord" en ook voor de bescher ming van grote delen van de bevol king tegen tendentieuze en gemani puleerde voorlichting door de media heeft onze steun zeker nodig. Vlaardingen J. C. H. Drost Anti-papisme Hoe komt het dat bij name in katho lieke gebieden als Zuid-Duitsland, Oostenrijk, Italië, Spanje, de aan trekkingskracht van nationaal-socia- lisme en fascisme het grootste is ge weest? Misschien zegt men: Dat wa ren Duitsers, Oostenrijkers, Italia nen, Spanjaarden, goed, maar ik meen dat de RK-kerk uitgaat van de eenheid van alle katholieken overal in de wereld. Netty Rosenfeld had hóór beeld en ook zij was eenzijdig, zoals ieder mens. Daarom is het nood zakelijk dat van alle kanten een bij drage komt. Ik vraag me wel af: als men de dingen, die Netty Rosenfeld naar voren haalde, niet kan verdra gen, wat zou er gebeurd zijn als zij beelden had laten zien van tanks die gezegend werden voor ze naar Rus land gingen in 1941 (jaren geleden heb ik dat op een journaal-film ge zien). We hoeven niet zo ver terug te gaan: in de laatste koloniale oorlog, die van Portugal tegen de bevrij dingslegers van Mozambique en An gola werden de troepèn van Salazar ook nog gezegend door katholieke geestelijken. Daarom ben ik van me ning dat het zogenaamde antipapis me in een breder kader verstaan moet worden. Er is onbehagen over een kerk de reformatorische en de Roomse die zich in het verleden steeds geëngageerd heeft met overhe den en machten die misbruik ge maakt hebben van hun macht. Laten we de berichten en ook eventuele geruchten mogen verstaan als een roep om bevrijding uit de eeuwenou de kluisters. Als christenen moeten wij weten wat onze roeping 4s in de wereld. Die roeping en verantwoorde lijkheid lezen we in het Nieuwe Testa ment. We kunnen niets en niemand bevrijden als we niet eerst zelf onaf hankelijk zijn van die machten die de kerk willen misbruiken. Boskoop A. W. H. Noorda Koudwatervrees Het overkomt me niet vaak bezwaren Pijnacker te hebben tegen uw commentaar. Nu wel tegen het stukje „koudwater vrees" (Trouw 3 maart). Tegen het geven van stemrecht aan niet-Nederlanders is naast de argu menten genoemd door Van der San- den nog wel het een en ander te zeggen. De democratie is een ideolo gische fictie, die alleen binnen mar ges werkt, bijv. dat de belangen van mensen die er aan deelnamen niet fundamenteel verschillen. Voorbeel den waar het in de praktijk mis is gegaan of dreigde te gaan zijn mijns inziens de activiteiten van de CPN in de vakbeweging, of de activiteiten van CPN-leden In de ASVA maar bovenal het werken van de PSP, D'66 en PPR binnen de PvdA tijdens de akkoordperiode in Amsterdam. Toen werden standpunten ingenomen met het belang van de eigen organisatie in het achterhoofd en niet het belang van de organisatie waarbinnen men stemde. Ik kan me zeer veel moeilijk heden voorstellen, van onoplosbare aard, ten aanzien van standpunten van bijv. Molukkers in gemeentera den. U kunt dat niet met „koudwater vrees" afdoen. Amsterdam P. Overbeek Debat Kohl Onder de kop „Verkeerde indruk na debat met Kohl" geeft de heer Den Boef in Trouw van 10 maart een glo baal verslag van dat debat. Ik meen echter, dat men in de Bondsrepubliek allesbehalve een verkeerde indruk heeft opgedaan. De werkelijkheid is namelijk dat de Nederlandse vragen stellers zich uitermate beledigend, grof en onhebbelijk hebben gedra gen, zoals ook tussen de regels door in het verslag van de heer Den Boef wel degelijk te lezen is. De „verkeerde indruk" is zeker wel van toepassing op het onhebbelijke optreden van de Nederlandse vragenstellers. ADVERTENTIE F. Swagerman Seksistisch (2) lezen van de beschouwing die Willem Breedveld wijdt aan het benoemingsbeleid van linet- Van Agt (Trouw van 10 maart Jl.) vraagt een belangstellend burger van dit land of er dan niemand is die zich op het politieke erl zó schaamt voor dit onwaardige gedoe alles op alles zet om er op niet al te lange termijn een einde aan te maken. J. Tevel e vaststellen dat onder elk van welke politieke signa- deze analyses te geven is juist het trieste van het y waaraan wij in Nederland de voorkeur geven, on- )t feit dat sommige politieke op papier voorstander zijn «en burgemeesters en com- en der koningin. Zij weten it dit voorlopig politieke niet is en dus doen zij even de andere partijen mee aan en, aan de zich meestal ach- b'jhermen afspelende strijd om 'ke macht die zich o.a. uit ir. tten van burgemeestersze- zich in de loop van de jaren benoemingensysteem een lore ontwikkeld die in negen ien gevallen op gespannen t met wat Breedveld noemt itselijke democratie". Die bij de vervulling van burge vacatures niet aan te pas. eurt het dat gemeenteraden y esloten deuren vergaderen profiel van de man of vrouw s burgemeester willen voor ilssaris der koningin mogen schetsen. Namen noemen is er niet bij stel je voor, dat doen we op een heel andere manier! En wat bezorgt men zo'n commissaris problemen als het profiel van partij A volstrekt af wijkt van dat geschetst door partij B. Er zijn tenslotte zaken die je niet bij elkaar kunt tellen en dan het gemid delde nemen! Een in de binnenlandse politiek zeer ingevoerde autoriteit heeft mij eens gezegd dat het voor een kabinet van een andere politieke kleur dan het. daar aan voorafgegane kabinet ont zettend moeilijk is de kleuren van het burgemeesterscorps bij te trekken. Je kunt, wei hij, hetgeen je-van de ene kleur teveel hebt naar je mening, toch niet de laan uitsturen. Het blijft een hele tijd na-ijlen zogezegd. Er is nog een aspect dat moet worden genoemd. Feit is namelijk dat er in ons land heel wat mensen rondlopen met levensgrote frustraties omdat zij, ondanks talloze malen solliciteren, nimmer de gunst van het burgemees terschap mochten genieten. De ene keer werden zij al bij de eerste ken nismaking ten provinciehuize te licht bevonden, de andere keer moest een „carrièreburgemeester" worden on dergebracht en een derde maal week de minister van binnenlandse zaken af van de hem voorgelegde voor dracht. En dan werd in de betrokken gemeente een burgemeester gedropt van wiens bestaan niemand in die gemeente ooit had gehoord. Mag men zoiets de man en de gemeente wel aan doen? Het lijkt mij een vraag van „politieke ethiek". Mijn standpunt is dat het hoog tijd wordt een van de (gelukkig weinige) verschijnselen van een onvoltooide democratie te laten verdwijnen. Ik besef dat er heel wat politieke moed voor nodig zal zijn. Voor de zeer velen die zich wel gevoelen bij het huidige systeem (het is ook boeiender omdat het ondoorzichtiger is, een zekere macht geeft aan sommigen) zal het enorme moeite kosten te erkennen dat een ander stelsel naar in ande re landen toch wel is gebleken niet per definitie slechter hoeft te zijn en mensen van geringere kwaliteiten op burgemeesterszetels zet. (De heer Tevel is oud-journalist en voorlichtingsambtenaar bij de provincie Zeeland) Elk mens heeft op zijn tijd wel eens een misser en ik ben van mening dat de heer Klei die heeft in zijn schrijven over het seksistisch taalgebruik in de synode (Trouw 13 maart). Zelf lid van de synode, heb ik gehoord op welke toon ds. De Vries-Batenburg vroeg, of het in de toekomst ook mogelijk zou zijn om het woordje „hij" in de kerk orde te vervangen door „degene die" of iets in die geest. De vraag was wel gemeend, maar kwam eerder speels dan drammerig over en er werd dan ook heel ontspannen op gereageerd. Al met al hebben de vraag en het antwoord niet meer dan twee minu ten van onze vergadertijd gekost. Het woord seksistisch is niet van ds. De Vries. Dat is de vertaling van de vraag geweest, door de verslaggevers. Blijkbaar zijn mannen op dit punt toch gevoeliger dan wij vrouwen ver moeden TWEE VRUDAGAVONDEN. aanvang 20JS uur 8 DECEMBER 78 dirigent Haydn-Mahler 30 MAART 79 dirigent Nederlands Kamerkoor/Collegium Vocale Gent Mozart Prijs per concert 15,- CJP en 65+ f 10,-. Lezers van Dagblad Trouw krijgen tegen inlevering van onderstaande bon een reductie van 5,-. Voor reserveringen kunnen de bonnen vanaf 26 maart 1979 worden ingeleverd aan de kassa van het Concertgebouw. Openingstijden van de kassa: maandag tot en met zaterdag, van 10-15 uur. informeel uit naar het Concertgebouworkest in samenwerking met dagblad Toegangsprijs 10,- Deze bon inleveren aan de kassa van het concertgebouw. i i i i i Bakkeveen A. Eslinga Honderd kilometer Het CDA wil, gezien de energiecrisis, dat beter gelet dient te worden op de naleving van 100 kilometer. Aange zien de gestelde maximum-snelheid wettelijk is, is de argumentering van dat CDA zot. Wat Tuinman nu zegt is nog zotter, want in wezen zegt hij: trek je van die 100 kilometer per uur maar niets aan, van mij mag je! Van de VVD kan men niets verwach ten, dus van Tuinman ook niet. Moge lijk is zijn verklaring gewoon wraak omdat zijn voorstel tot opheffing van de maximum-snelheid totaal van de tafel werd geveegd zo-ook zijn voor stel tot verhoging van deze snelheids marge dan wel een variabele. Den Haag G. H. de Man DEN BOSCH (ANP) De proef met het inzamelen van Eifvalglas die in mei vorig jaar in Noord-Brabant is begonnen loopt tot nu goed. Toch zullen nog meer mensen hun glas naar de glasbank moeten brengen, wil de zaak rendabel zijn. aldus het provinciebestuur Het glasproject wordt georganiseerd door de provincie, het rijk en de glas industrie. Bij het project zijn één miljoen inwoners van West- en Mid den-Brabant betrokken. Per tweedui zend inwoners is één glasbak in de directe woonomgeving beschikbaar gesteld. Per jaar produceren de Ne derlanders per hoofd 29 kilo afval- glas. Daarvan komt in het Brabantse proefgebied gemiddeld 7.5 kilo in de glasbak terecht. Rendabel zou zijn een inzameling van 11 12 kilo. De proef waaruit zal moeten uitwijzen of de inzameling van afvalglas op lande lijke schaal haalbaEir is, zal vier tot vijf jaar duren. Verwacht wordt, dat de proef binnen anderhalf Jaar uitge breid wordt tot heel Noord-Brabant. De bij het project betrokken glasin dustrie zal snel een fabriek bouwen die speciaal is ingericht voor de ver werking van afvalglas. Met de bouw van de fabriek wordt nog dit Jaar in Waalwijk begonnen. Gelderse actie ARNHEM (ANP) Het staatstoe zicht op de volksgezondheid houdt de komende twee weken in Gelderland een inzamelingsactie van overtollige medicijnen. De Gelderse bevolking wordt opgeroepen overgebleven ge neesmiddelen in te leveren bij de apotheken of apotheekhoudende art sen. Dat zijn er in die provincie ruim 250. Het is de eerste keer dat op dergelijke schaal niet-gebruike medicijnen wor den ingezameld. Slaagt de actie, dan zullen vermoedelijk ook in andere delen van het land dergelijke acties plaatsvinden, aldus dr F. Steenmeij- er. inspecteur van de volksgezond heid voor geneesmiddelen in Gelder land De ingeleverde medicijnen worden door de apothekers in kartonnen va ten gedeponeerd. Die vaten worden opgehaald door vrachtauto's van de jpharniaccutische groothandelaren en gebracht naar de vuilverbrandingso ven in Duiven bij Arnhem. Medicij nen. die vanwege nadelige gevolgen voor het milieu niet verbrand kunnen worden, houden de apothekers apart. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Van Eekelen (defensie) heeft gisteravond in de Tweede Kamer ontkend dat de vroegtijdige voorkeur van het Neder lands bedrijfsleven voor de Westdult- se Leopard-tank boven de Ameri kaanse XM 1, de prijs van deze Leo pard heeft opgedreven. Volgens van Eekelen is het ook niet zo dat de Amerikaanse tank geen werkelijke kans heeft gemaakt en ook niet goed bestudeerd zou zijn. Hij benadrukte gisteren dat door langdu rige onderhandelingen met de West duitsers men er in is geslaagd de prijs van de tanks nog voor miljoenen naar beneden te krijgen. Dit gold met name het extra bedrag dat Nederland voor de Westduitse tanks moet beta len wegens de inschakeling van het Nederlandse bedrijfsleven bij de pro- duktie van onderdelen voor deze tanks. Dat is door de hogere loon- en prijs- kosten in Nederland duurder dan dat defensie de tanks kant en klaar uit West-Duitsland zal kopen. De meer kosten voor deze co-produktie bedra gen nu 270 miljoen op een totaalprijs voor de 445 nieuwe Leopard-tanks van 2,4 miljard. Volgens van Eekelen is men er in geslaagd die meerprijs aanzienlijk terug te brengen, aanvan kelijk zou die rond de 320 miljoen extra liggen. Minister Scholten heeft gisteravond nog eens pleidooien van oud-minister van defensie Stemerdink (PvdA) om de 445 tanks nog niet volledig te bestellen maar op de laatste honderd alleen nog maar optie te nemen van de hand gewezen. Hij zei dat zo'n onzekerheid in de order de tanks duurder zou maken, maar kon dit desgevraagd niet direct met cijfers aantonen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 27