/ertheim verkoos Adam oven Brenninkmeijer addenzeevereniging komt et werkgelegenheidsplan srsonalia Transplantatie embryo's bij koeien geslaagd Ecu maakt opwachting ositie in Museum Henriëtte Polak Onderzoek naar woningverkoop pensioenfonds iens werkbezoek van Kamercommissie aan Friesland En dan nog. Arnhem wil snel beginnen met loodschoonmaak Universiteitsraad: contact met Z.-Afrika niet wenselijk Van belang voor veestapel FNV: duizenden banen op de tocht Opbrengst van belastingen 6,4 miljard meer In nieuw Europees Monetair Stelsel 'Ex-accountant van KLM maakt inbreuk op rechten individu' ERDAG 17 MAART 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 23 1 jac. Lelsz PHEN De beeldhou- fohan G. Wertheim heeft gezegd dat hij perspec- anatomie en kostuumge- denis „van Adam tot ninkmeijer" studeerde, ijn werk is gebleken dat Is kunstenaar Adam bo- 3renninkmeijer verkoos, naakte het liefst koppen er veel bijwerk als jassen andere kledingstukken, olgens hem door hun ei- beweging verontrusten. erder vertoont zijn oeuvre veel jselijk, derhalve eerbaar Met absoluutheid kan overl iet gesteld dat kleren afleiden et wezenlijke; ze kunnen ook uitdrukking zijn van iets karak- !ks. Men denke maar eens aan enzinnige, parmantige, goed in iatjas stekende „Monsieur Jac ques" van Oswald Wenckebach op de toegangslaan naar Kröller-Müller in het nationaal park de Hoge Veluwe. Tot 16 april wordt ln Museum Hen riëtte Polak te Zutphen een over zichtstentoonstelling aan Wertheim gewijd. De Amsterdamse jodenjon gen, die bankier moest worden, om dat zijn vader dat was, zoals andere Jongens boer, wever of predikant wor den, omdat hun vader dat is. Nou, Wertheim liep wel stage bij enkele banken in het buitenland, maar 's avonds volgde hij tekenlessen. In 1925 werd hij leerling van de Duitse beeldhouwer Alexander Oppler, die wel iets in hem zag, en kort daarop won hij de Prix de Rome voor beeld houwkunst. Wertheim, die in 1898 werd geboren en in 1977 overleed, kwam de oorlog '40-'45 inclusief Theresiënstadt te bo ven. Na de tweede wereldoorlog ves tigde de beeldhouwer zich met zijn gezin in Laren (NH). Wertheim heeft de belangstelling voor beeldende kunst in Nederland zeer gestimuleerd door zijn reeds vooroorlogs denk beeld van de radio- en tv-serie „Open baar Kunstbezit", die zo'n 100.000 deelnemers trok. Zijn eerste naoor logse opdracht van gewicht was het ontwerpen van een monument voor Joodse erkentelijkheid in Am sterdam. Doorsnee Op de expositie in het Henriëtte Po lak Museum te Zutphen, die ook eni ge documentair materiaal laat zien, zijn een 26-tal beeldhouwwerken op gesteld en zo'n 40 tekeningen opge hangen. Gestreefd is naar een zo goed mogelijke doorsnee van het sinds de jaren twintig ontstane werk. Belang rijke stukken konden achterhaald worden, met sommige vroege lukte dat niet. Alles bijeen een heel be zienswaardige expositie, hoewel niet spectaculair. Spectaculair en/of ver nieuwend is de kunst van Wertheim niet in de eerste plaats; ze getuigt van eerlijk vakmanschap, aansluitend op het verre en meer nabije verleden, de Renaissancisten, de Fransman Aris- tide Maillol enz. Van de markante, expressieve por tretten (beeldhouwwerken) noemen we die van Arthur van Schendel, al van 1931, dr A. Vedder, eveneens uit Links; Johan G. Wertheim: Portret Naomi Ehrlich, terracot ta, 1962. Rechts: Johan G. Wertheim: Treurende figuur, verm. voor studie voor grafmonument, 1948. die tijd en recentere als die van de kunstenaar Paul Citroen en prof. dr L. E. J. Brouwer. Maar ook gevoelige, tedere kopjes als Adine en De kleine Romano. Uit de tekeningen treedt ons eigenlijk een wat andere Wert heim tegen. Een man die niet alleen geboeid wordt door de lijnen van het lichaam, maar ook door de vormen van de beweging. Zo komt hij tot vaak fraaie fixaties van lijn, vorm en beweging, meest in vrouwelijke naak ten. De expositie bevat verder een kleine reeks sfeervoile, intieme interi eurs. DEN HAAG (ANP) De vereeke- ringskamer is bezig met een onder zoek naar de gang van zaken rond de verkoop van woningen door het mijn werkerspensioenfonds AMF. Staats secretaris De Graaf van sociale zaken heeft dat in de Tweede Kamer geant woord op vragen vanuit de PvdA. De Kamer zal de resultaten van dat on derzoek krijgen, zodra ze bekend zijn. Volgens de PvdA is het mogelijk, dat de woningen te goedkoop zijn ver kocht, hetgeen van invloed kan zijn op de pensioenrechten van de mijn werkers. Ook zouden niet-bonafide tussenpersonen in het spel zijn ge weest, zodat de verkochte woningen in enkele dagen of in korter tijd met enkele tonnen winst weer zijn door verkocht. Het gaat om woningen in Hellevoetssluis, Zwanenburg, Tilburg en Gouda. Minister Van Aardenne van economi sche zaken had, evenals staatssecre taris De Graaf, niet de indruk, dat systematisch te laag is verkocht. Er wordt gewerkt aan een heel nieu we pensioenwetgeving. De wet zal dan meer een preventief dan een re pressief karakter hebben. Staatsse cretaris De Graaf ziet, in afwachting daarvan, geen reden in de bestaande wetgeving nog wijzigingen aan te brengen. en onzer verslaggevers (AMELAND) Om de werkgelegenheid in de kleibouwstreek van noord-Friesland te deren k,an in Dokkum een industrie worden ontwikkeld, die aan grootschalige land- jedrijven installaties levert, waarmee mestoverschotten in gas kunnen worden omgezet, rste studies is gebleken, dat landbouwbedrijven door het gebruik van deze installaties n energiebesparing kunnen komen die opweegt tegen de kosten van deze mestvergisting. Drstel heeft de landelijke vere tot Behoud van de Waddenzee ierd tijdens een werkbezoek bijzondere Tweede Kamer -- isie voor de Waddenzee de af- dagen aan het noorden van d geeft gebracht. De Wadden- rüging kwam met deze sug- ijdens een bijeenkomst over irgenomen inpoldering van :end hectare buitendijks ge- an de Waddenzee in noord- ïd. verzet Idenzeevereniging verzet zich egen deze inpoldering, onder ndat deze een ernstige aantas- in de natuurlijke waarde van ddengebied betekent, en zal tot het achteruitgaan van de en de visstand in de gehele (ïzee. De vereniging, de visserij deel van de plaatselijke bevol- n voorstanders van verhoging bestaande zeedijk. Hierdoor alleen de Waddenzee ge- blijven, maar ook de volgens a Wet vereiste veiligheid snel- oedkoper kunnen worden ge- rd. rovinciale staten van Fries- e jaar geleden besloten tot van het buitendijks ge- s één van de argumenten het effect op de werkgelegen- de Friese kleibouwstreek, om- nieuw areaal beschikbaar zou voor de teelt van pootaardap- De berekeningen waar toen werd gegaan, zijn inmiddels aald en volgens de laatste cij- het positieve effect op de genheid van de inpoldering DEN HAAG (ANP) In een brief aan de bijzondere Kamercommissie Waddenzee heeft de ANWB zich af gevraagd waarom „zachte activitei ten" zoals recreatie, zich in het Wad dengebied zonder meer aan de eisen van natuur en landschap dienen aan te passen, terwijl de zogenoemde „harde activiteiten" als onder meer industrie- en havenontwikkelingen met slechts geringe beperkingen mo gen blijven. Dit terwijl voor een groot aantal van deze activiteiten nog niet bekend is aan welke normen zij dienen te voldoen. De ANWB drfngt er op aan met be trekking tot deze „harde activitei ten" in de nota Waddenzee een duide lijker beleid uit te werken dat op de hoofddoelstelling uit de regerings beslissing wordt gericht. Ook dringt de ANWB erop aan de grote natuur gebieden op de onbewoonde delen van de Waddeneilanden onder de re geringsbeslissing over de Waddenzee te laten vallen. uiteindelijk niet meer dan honderd arbeidsplaatsen bedragen. Jan Dogterom, vooizitter van de Waddenzeevereniging, vindt dat zijn vereniging door onder meer het CDA- Tweede Kamerlid Lansink is uitge daagd met alternatieven voor de werkgelegenheid te komen. Dogte rom: „Wij hebben die zaak doorge speeld naar de economische faculteit van de universiteit van Groningen, die met het plan is gekomen een industrie op te zetten, die installaties benut, waarmee zonder zuurstofver bruik mest in methaangas wordt omgezet. Die installaties zouden kunnen wor den geleverd aan grootschalige land bouwbedrijven die met mestover schotten zitten. Met het gas kunnen de bedrijven voor een belangrijk deel voorzien in hun energiebehoeften en de eerste uitkomsten wijzen erop, dat de aanschaf van zo een installatie rendabel zou kunnen zijn. Die fabriek zou in Dokkum kunnen worden neer gezet en werk kunnen bieden aan tweehonderd mensen. Het alternatieve plan van de Wad denzeevereniging vormt een nieuw aspect in de reeds jaren durende dis cussie over de inpoldering van het Noordfriese buitendijkse gebied. Mi nister Tuijnman (verkeer en water staat) zal binnenkort een beslissing over de aanvraag tot inpoldering moeten nemen op grond van de uit 1904 daterende Wet op de inpolderin gen en bedijkingen. Sneeuwjachten Het bezoek van de Tweede Kamer commissie, dat werd afgelegd met het oog op de komende behandeling van de nota over de Waddenzee, werd enigszins bemoeilijkt door de sneeuwjachten die donderdag over het noorden van het land woedden. Het programma moest op enkele punten worden ingekort. Naast het bezoek aan de voorgenomen inpolde ring van de Friese kust, heeft de commissie zich op Ameland bezig ge houden met de problematiek van de aardgasboring op dit eiland, waaro ver de regering dezer dagen een be slissing moet nemen. Verder werd een bezoek gebracht aan het Lauwers meer. waar twee militaire oefenterrei nen zijn gepland. iheiding De Internationale tie voor tandheelkundig on- heeft haar jaarlijkse onder- ig voor research op het gebied idbederf toegekend aan de se hoogleraar dr. O. Backer Als eerste hoogleraar in de lieve tandheelkunde begon Dirks het vergelijkend onder- e- tar het resultaat van drinkwa- idering in Tiel en Culemborg, emationaal aandacht trok. dekte prof. Backer Dirks het ijke herstelproces van tand- in het vroegste stadium van ing van het glazuur kan onder omstandigheden „reminera- optreden door in het speeksel tiende verbindingen. - Het dagelijks bestuur van heeft de heer B. IJntema d tot hoofddirecteur. In juni le heer A. Blankert opvolgen, wel president blijft van de International du Tourisme. ofwdeur De Westduitse am- ur in ons land, de 62-jarige dr. Dreher. heeft gisteren het 'is van verdienste van de Publiek Duitsland ont- Ult Patiebeleid Binnenkort is leming te verwachten van J Mulock Houwer-Bunnik °g) tot hoofd van de directie 'Öe emancipatiebeleid van dsterie van cultuur, recratie ^schappelijk werk. Mevrouw Houwer bekleedt vanaf me de functie van secretaris van "cipatiecommissie. Daarvoor directeur van de stichting voedingsvoorlichting in Den evrouw Mulock Houwer is lid "inciale staten van Zuid-Hol- In samenwerking met het Frans Halsmuseum, De Toneelschuur en Haarlems Kijkhuis gaat op 21 maart de vierde aflevering van het project „Jute" van start. Het is opgezet door de kunstenaars Gerrit van Dijk, Wig- bolt Kruyver, Luc van de Lagemaat en Pieter Zwaanswi'jk. Het onderwerp is „De val van het kabinet Van Agt" en er wordt vorm aan gegeven in de etalage van De Vishal, met een ani matiefilmpje een toneelvoorstelling, advertenties en aanplakbiljetten. Het nieuwste blijspel van de En gelse toneelschrijver Alan Ayck- bourn „Sisterly Feelings" zal van avond (zaterdag) door het Stephen Joseph Theatre in the Round uit Scarborough in de Rotterdamse Schouwburg gespeeld worden. Het stuk gaat over twee zusjes die ver liefd worden op dezelfde man en erom tossen wie de gelukkige wordt. Ayck- bourn heeft het stuk zelf geregis seerd. In het Tropenmuseum aan de Mauritskade in Amsterdam zal de Zuidafrtkaanse muziek- en dans groep de Freedom Singers zondag avond optreden in het kader van de actie „Onderwijs tegen apartheid". De opbrengsten komen onder meer ten goede aan onderwijsprojecten van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC). De benoeming van Hans Vonk als eerste dirigent van het Residentie Orkest (waarover wij reeds eerder be richtten) is nu definitief. Vonk treedt met ingang van het seizoen 1980-81 in functie. Ferdinand Leitner die thans eerste dirigent is zal naast Vonk als vaste gastdirigent aan het orkest ver bonden blijven. Hans Vonk wordt nu reeds betrokken bij alle zaken het orkest betreffende. In het seizoen 1979-80 zal hij ongeveer 10 concerten van het Residentie Orkest dirigeren. ARNHEM (ANP) B. en W. van Arnhem willen dit voorjaar en deze zomer beginnen met de loodschoon maak van de tuinen rondom het loodsbedrijf van Billiton in die stad. Het eerst komen de tuinen aan de beurt, waar de loodconcentratie ho ger is dan vierhonderd milligram per kilo grond. De bovenste twintig centi meter grond zal in deze tuinen wor den ververst. De gemeente is ook bereid de tuinen te herbeplanten. B. en W. van Arnhem schrijven dat in een brief aan de opbouworganen in de wijken Het Broek/Statenkwartier en Presikhaaf. B. en W. laten het tijdstip waarop de loodschoonmaak moet beginnen in feite over aan de wijkopbouworganen, maar zij voegen eraan toe, dat de schoonmaak voor een aantal tuinen urgent is. B. en W. vragen de loodschoonmaak dein ook niet uit te stellen totdat de looduit- worp van Billiton is teruggebracht tot. de norm (35 kilogram per etmaal) van de onlangs verleende provinciale vergunning. Dat kan nog wel twee jaar duren, aldus B. en W. In die tijd kunnen de tuinen opnieuw verontrei nigd raken, maar nooit tot het ni veau, waarop ze nu verontreinigd zijn. Daarvoor was honderd jaar no dig, aldus B en W. Tot de loodschoonmaak van de tui nen rondom Billiton is besloten op grond van de conclusie van verschei dene onderzoekers, dat de daar wo nende kinderen naar verhouding veel lood in het bloed hebben. Ze krijgen dat lood vooral binnen door veront reinigde tuingrond. UTRECHT (ANP) De huidige reor ganisatie- en automatiseringsgolf be dreigt bijna de helft van de 90.000 arbeidsplaatsen in het bankbedrijf. Als de huidige ontwikkeling zich on gebreideld voortzet, zullen in tien jaar tijd tienduizenden arbeidsplaat sen volledig verloren gaan of veel minder aantrekkelijk worden. Dit is de sombere voorspeiling van de dien stenbonden FNV. Vorige week schortten de FNV-bon- den de onderhandelingen over een nieuwe CAO op omdat de bankdirec- ties volgens de bonden niets willen weten van een al dan niet gefaseerde invoering van de 35-urige werkweek. In die 35-urige werkweek zien de bon den een van de belangrijkste midde len om de werkgelegenheid in de banksector zoveel mogelijk op het huidige peil te houden. Volgende week gaan de bonden hun kaderleden vragen wat er nu verder moet gebeuren. Die kamerleden heb ben de vakbondsonderhandelaars tot UTRECHT (ANP) De universiteits raad van de Utrechtse rijksuniversi teit acht het onderhouden van con tacten met Zuidafrtkaanse weten schappers of wetenschappelijke in stellingen niet wenselijk. Dit blijkt uit een door het progressief studentenoverleg (PSO) ingediende motie, die de raad gisteren met acht tien stemmen voor en veertien tegen aannam. Het PSO wil binnen enkele weken duidelijkheid over de vraag, of een Zuidafrtkaanse medewerker van de universiteit wel of niet zal blijven. Volgens het studenten-actiecomité „verbreek banden met Zuid-Afrika" dient de Zuid-Afrikaan, medewerker van de vakgroep kernfysica, te ver dwijnen. Een maand geleden verza melde dit comité handtekeningen on der studenten, die zijn aangeboden aan de voorzitter van de universi teitsraad. Het PSO heeft de motie ingediend op verzoek van het actieco mité. door Barend Mensen DORDRECHT Menselijk ingrijpen maakt het mogelijk een koe meer dan één kalf per jaar te laten voortbrengen. Dat is voor de veestapel van belang, als die koe tenminste een heel goede is. Als zij bijvoorbeeld gemakkelijk melkt, een hoog vetgehalte geeft of waardevolle fokkalveren op de wereld pleegt te zetten. Het Eerste Kamerlid Bas de Gaay Fortman heeft gisteren zijn boek „De kunst van het Ivoor draaien" gepresenteerd. Het boek gaat over de politiek als ambacht. Het vroegere Eerste Kamerlid voor de VVD Van Riel heeft dat ooit eens zo moeilijk genoemd, dat het kan worden vergeleken met het ambacht van de ivoordraaier. nu toe steeds te verstaan gegeven dat ze een CAO zonder arbeidstijdverkor ting niet zullen accepteren. Als de werkgevers het been stijf blijven hou den, is dan ook nie alleen in de indu striële sector maar ook in het ban kwezen sociale onrust te verwachten, aldus het FNV-blad „De Vakbonds krant". DEN HAAG (ANP) Het rijk heeft in 1978 78,5 miljard gulden aan belas ting ontvangen tegen 72,1 miljard gulden in 1977. Dit betekent een toe neming van 6,4 miljard, ofwel 8,8 pro cent. Hiervan namen de omzetbelas ting (met 2 miljard gulden meer) en de loonbelasting (met 2,7 miljard gul den meer) bijna driekwart voor hun rekening, aldus het ministerie van financiën. De twee andere „grote" belastingen, te weten de inkomstenbelasting en de vennootschapsbelasting, liets slechts een relatief geringe tot zeer geringe stijging zien. Een sterke stijging ver toonden voorts de tabaksaccijns (11,7 procent meer), de belastingen van rechtsverkeei (17,7 procent meer), de kansspelbelasting (161,1 procent meer) en de vermogensbelasting (27,3 procent meer). De opbrengststijging van de omzet belasting in 1978 met 1979 miljoen gulden tot 21,3 miljard is voor een bedrag van ca 370 miljoen gulden veroorzaakt door wijzigingen in het fiscale regime. Deze wijzigingen be treffen de overhevelingen van ener giedragers van het lager naar het hoge BTW-tarief per 1 april 1978 en de verhoging van het tarief voor sigaret ten per 1 februari 1978. Gezien deze veranderingen in het fiscale regime spoort het restant van de opbrengs- tgroei globaal met de groei van de bestedingen in 1978. Zo'n koe wordt als het ware geabor teerd, waarbij dan de uiterste zorg wordt betracht het embryo in leven te houden. Vervolgens wordt de vrucht overgezet in de baarmoeder van een minder waardevolle fokkoe, die haar tot ontwikkeling brengt en het kalf baart. Eén kalf, of twee. Het is namelijk even goed mogelijk twee embryo's te transplanteren zodat de „kunstmoe der" een tweeling ter wereld brengt. Op een boerderij in het Zeeuws- vlaamse dorp Overslag zijn twee koeien ieder van een tweeling beval len waarmee zij in feite niets te ma ken hebben. De zwangerschap van nóg een koe raakt op haar eind en ook zij wordt geacht een tweeling het levenslicht te laten aanschouwen. Dat is dan de kroon op het werk van twee Zeeuwse dierenartsen, die voor het eerst in hun provincie twaalf da gen oude embryo's van kalveren heb ben getransplanteerd in de baarmoe ders van willekeurige koeien. Zij heb ben daarbij de door prof dr Brand van de dierengeneeskundige faculteit van de rijksuniversiteit in Utrecht ontwikkelde non-chirugische metho de gevolgd. Prof. Brand vertelde ons desgevraagd dat sinds 1975 in Nederland ruim hon derd kalveren via de door hem gevon den methode zijn geboren. De inplan ting van embryo's geschiedt op de zelfde wijze als waarop een koe kunstmatig geïnsemlneerd wordt. Nu echter worden er geen zaadcellen in gebracht maar een kleine hoeveel heid vloeistof met daarin de vrucht van een andere koe. Als een embryo twaalf dagen oud is moet op de twaalfde dag van de cyclus de vrucht worden overgeplaatst. Doel ervan is de koe met de goede eigenschappen, van wie de eierstokken met een hor monenbehandeling kunnen worden geprikkeld tot de afgifte van meer eitjes, opnieuw te kunnen bevruchten zodat zij, niet één maar gemiddeld vijf kalveren per jaar kan voort brengen. Welzijn De bedenker van dit alles is de Engel se dr. Rowson In Cambridge, in wiens laboratorium ook de eerste diepge vroren (-196°) embryo's tot „leven" zijn gewekt om vervolgens in een vreemd moederlichaam te worden in gebracht. Prof. Brands methode maakt operatief handelen overbodig wat. naar hij zegt, uit het oogpunt van het welzijn van het dier uiteraard van groot belang is. -Dubbelzachtejonge- BRUSSEL Met de komst van het Europese Monetaire Stelsel (EMS) is de Europese Rekeneenheid (ERE) verdwenen en is de Europese Monetaire Eenheid (Ecu in de Engelse afkorting) op het toneel verschenen. ventiepunten van de Franse frank (per 100 Fr. frs.) zijn bepaald op 45,88 en 47,99 en de spilkoers op ƒ46,9235. Voor de lire (per 10.000 stuks) op ƒ22,3175 en ƒ25,16, spil- J koers 23,6970. Voor het Ierse pond (per stuk) op ƒ4,01245 en ƒ4,1995, spilkoers 4,10597. De koersverhouding tussen de valu ta's die in de Europese „slang" zaten Duitse mark, gulden, Belgische frank en Deense kroon wordt voor lopig gehandhaafd. Deze luidt (per 100 stuks): Belgische frank: 6,7420- ƒ7,0520 (spilkoers 6.89531). D-mark: 105.960-110,835 (spilkoers 108,370) en Deense kroon 37,5425- °9,270 (spilkoers 38,3967). De „Ecu", ook wel Eurodaalder ge noemd, is niet meer dan een „mand je", waarin acht valuta's in een be paalde verhouding zijn onderge bracht. De waarde van de Ecu veran dert door koerswijzigingen van de deelnemende munten. Het gaat om de valuta's van acht van de negen lidstaten van de Europese Economi sche Gemeenschap. Groot-Brittannië doet niet mee aan het EMS omdat het er geen heil voor zichzelf in ziet. De Europese Commissie, het „dage lijks bestuur" van de Europese ge meenschappen, publiceert dagelijks de koers van de Ecu ten opzichte van een aantal valuta's. Tot dusverre werd dagelijks dezelfde opgave voor de ERE gedaan. Dinsdag waren de noteringen volgens de Commissie als volgt (per Ecu): 2,72077 gulden (voor maandag berekende koers 2,71294 gulden), 39,4582 (39,8069) Belgische- Luxemburgse frank, 2,51064 (2,51072) Duitse mark, 7,08593 (7,06746) Deense kroon, 0.662638 (0,663225) Iers „pond". 5.79831 (5.79767) Franse frank en 1148,15 (1142,67) lire. Nieuwe koersen De centrale banken van de landen die meedoen aan het EMS. hebben be kendgemaakt met welke koersver- houdingen zij werken voor de diverse valuta's in het systeem. Zo.heeft De Nederlandsche Bank voor de Franse frank, de Italiaanse lire en het Ierse' pond nieuwe interventlekoersen vast gesteld. De laagste en hoogste inter- Van een onzer verslaggevers AMSTELVEEN De KLM heeft de rechtbank in New York verzocht ex- accountant Jos de Wit op te dragen zich te onthouden van het gebruik van gestolen documenten uit de KLM-archieven in het bijzonder waar het gegevens van individuele mede werkers betreft. De KLM vindt dat met het versprei den van strikt particuliere zaken on der pers- en overheidsorganen in breuk wordt gemaakt op de rechten van het individu.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 23