Nog meer soldaten naar Zuid-Libanon Voer Kiesuwkado Drgen over abortus-beleid aan VU i ^^£mniem"abo'mee Stop processen CDA-club onderzoekt koers kabinet en fractie Zingmee met Veronica! ïze krant Oefenterrein fnuikend voor vogelbestand tNieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Regen of sneeuw De Leeuw Ruim 40 man verlaat door vaccinatie Naar aanleiding scherpe kritiek ecuties bedreigen prestige Iran verliuizlngen? Vrede wordt 26 maart getekend Jean Monnet overleden Trouw Met de achtergronden rouw H S 37STE JAARGANG NR. 10798 ZATERDAG 17 MAART 1979 HET WEER Veel bewolking en perioden met regen ol sneeuw. Maximumtemperaturen ongeveer drie graden. Matige wind tussen zuidwest en oost. Morgen en overmorgen: nu en dan wat regen of sneeuw. Koud met lichte vorst in de nacht. Morgen zon op: 06.50 zon onder: 18.49 maan op: 23.56 maan onder: 08.59 Overmorgen zon op: 06.47zon onder: 18.51 maan op: maan onder: 09.33 VOOR AL UW ONROEREND GOED ZAKEN Zoekt U een woning' Loopt dan eens bn ons bi In ome lotohal vindt U circa 450 woningen uit de regio, compleet met foto. gerangschikt op prijsklasse Riinsburrjorweg 100. Ri|nsburg. teleloon 01718 - Z9301 makekxirdij bv LOSSE NUMMERS 60 CENT Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Binnenkort zullen nog ongeveer veertig a vijftig Nederlandse militairen met de functie van tirailleur (schutter) naar Libanon vertrekken. Zij zullen bij hun aankomst, ongeveer eind maart, voorzien in een tekort dat er bij het Nederlandse VN-bataljon zou bestaan aan tirailleurs voor het patrouille- en beveiligingswerk. Volgens het ministerie van defensie konden deze soldaten nog niet afrei zen, doordat hun vaccinatie-schema niet was afgewerkt, maar behoren zij tot de voorziene sterkte. Mede door het ontbreken van deze tirailleurs aan de sterkte van het Ne derlandse VN-bataljon doen de laat ste dagen soldaten van verzorgende eenheden patrouillewerk. Overigens, aldus een woordvoerder van defensie in Den Haag, zijn deze militairen tij dens hun basisopleiding voor pa trouillewerk opgeleid. Bij het minis terie van defensie is het onbekend dat er ongeveer 120 militairen van de verzorgende eenheden teveel zijn en zouden moeten worden vervangen door tirailleurs. Volgens persberich ten zouden deze 120 militairen bin nenkort naar Nederland terugkeren. Bij het ministerie van defensie, zowel als bij het VN-hoofdkwartier in Jeru zalem en bij het VN-commando in Libanon, worden deze berichten beti teld als „uit de lucht gegrepen". In Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een speciale „club van zes" CDA-promineten zal de politieke koers van kabinet en fractie gaan onderzoe ken. Van deze club zullen twee bewindslieden, twee leden van de CDA-Tweede-Kamerfractie en twee CDA-bestuurders deel uitmaken. Wie dat precies worden, is nog niet zeker. Daarover vergadert het CDA-bestuur vandaag (en ook al gistem) in Lage Vuursche. Den Haag wordt er op gewezen, dat het Nederlandse VN-bataljon door een ander soort organisatie en een ander soort voertuigen aanvankelijk wellicht minder schutters ter be schikking kon stellen dan de Franse eenheid, die moest worden ver vangen. Inmiddels hebben de WD-Tweede Kamerleden Blaauw, Ploeg en Even huis gisteren de ministers Scholten (defensie) en Van der Klaauw (buiten landse zaken) attent gemaakt op de berichten, dat het Nederlandse VN- bataljon een „aanzienlijk tekort" aan tirailleurs zou hebben voor het pa trouille- en beveiligingswerk. Zij wil len weten of maatregelen worden ge nomen om In dit tekort te voorzien. De Kamerleden vragen zich tevens af, of de verantwoordelijke VN-orga- nisatie wel voldoende informatie heeft verschaft over de aard en de omvang (oppervlakte van het te be veiligen gebied) van de werkzaamhe den in Libanon. Een Nederlandse Unifil-soldaat bewaakt, gezeten achter een zware mitrailleur, een compagniespost in zuidelijk Libanon. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat zowel premier Van Agt als fractie leider Lubbers in deze politieke com missie zitting zouden nemen. Of dit doorgaat is echter twijfelachtig. Er bestaat een voorkeur om deze politie ke evaluatie niet in handen te leggen van de verantwoordelijkste mensen, in dit geval dus Van Agt en Lubbers. Er zijn in de CDA-fractN Inmiddels al enkele Kamerleden voor de commis sie gepeild, die zich de afgelopen we ken wat buiten de publieke discussie over de koers van het CDA hebben gehouden. De „club van zes" is tot stand geko men naar aanleiding van de soms scherpe kritiek op het kabinetsbeleid op de afgelopen AR-partlJraad. De kritiek dat in het kabinetsbeleid het CDA-program te weinig gestalte krijgt, werd overigens ook vanuit In Lauwersmeer ADVERTENTIE leg van i in het -f 'AN (Reuter, UPI, AFP) - De sterke man van Iran, ayatolkah Khomeini, heeft op STc&voSSSr «JmSSSTS ngen van premier Bazargan opdracht gegeven een einde te maken aan alle processen derschreven. De club van zes moet functionarissen van het bewind van de sjah. Daarmee is ook een einde gekomen aan het niet alleen kijken wat er aan de pou- tegen oud-premier Hoveida, tegen wie de doodstraf is geëist. 'eheran zond gisteren een be- van Khomeini, waarin deze gaf alle processen te stop- beloofde in dit besluit dat de rechtbanken onder geplaatst zullen worden van vvjeime Islamitische Revolutio- d en de regering. Khomei- sing is tot stand gekomen ;;.$j|tlg aandringen van premier ■vo n, die vreest dat een eventue- Vj itie de goede naam van Iran in j||t enland ernstig zal aantasten. lopen weken zijn meer dan ictionarissen van het oude door Islamitische rechtban- dood veroordeeld en terecht- Provinciale rechtbanken overigens doorgaan met hun tegen medestanders van ing van de sjah, maar straffen pas ten uitvoer worden ge- als daarvoor goedkeuring is van het gerechtshof in 's nachts Qbare aanklager van Iran fteren de leden van de revolu- gardes gewaarschuwd dat ze der toestemming van de au- n over mogen gaan tot arres- huiszoekingen. Hij heeft de ren van gevangenissen op- tegeven geen personen in de tetten die gearresteerd zijn es uur 's avonds en acht uur 's De revolutionaire gardes De Amerikaanse feministe Kate Mil- lett, die van de Iraanse autoriteiten de opdracht gekregen heeft, het land te verlaten, doet haar uiterste best te blijven met steun van haar Iraanse medestanders. Gistermiddag gaf Kate Millett een persconferentie op straat, omdat de Iraanse autoritei ten haar verboden hadden in haar hotel journalisten te ontvangen. hebben de gewoonte vooral 's nachts mensen op te pakken. Het proces tegen oud-premier Hovei da is gisteren stopgezet. Politieke Hij werd bevrijd toen revolutionairen de gevangenis openzetten. Nader hand zei Hoveida: „Ik ben er gewoon uitgewandeld en heb mezelf aangege ven bij de revolutionaire autoritei ten". Alle overige oud-premiers heb ben tijdig de wijk naar het buiten land genomen. Savak De regering van Iran verklaarde gis teren dat agenten van de geheime dienst van de sjah, SAVAK, nu deel uitmaken van de revolutionaire comi tés in den lande. De openbare aankla ger in Teheran gaf gisteren een ver klaring uit, waarin van alle SAVAK- agenten en leden van de ontbonden keizerlijke garde, die lid zijn gewor den van de revolutionaire comités, geëist wordt dat zij zich melden bij het bewind, op straffe van beschuldi ging van spionage en dood door de kogel. Premier Bazargan heeft geklaagd dat de revolutionaire comités de regering hinderen in het uitoefenen van haar gezag. Vice-premier Entezam heeft de maatregelen met het oog op de pers- censuur inmiddels nader uitgewerkt. Militaire installaties, radiostations en andere „kwetsbare" punten mogen niet worden gefotografeerd. Journa- tieke koers schort, maar ook een stuk opstellen hoe dat ook voor wat lange re termijn verbeterd kan worden. Daarover zal dan in KVP, AR en CHU verder gediscussieerd moeten worden. De club van zes, wellicht worden het er zeven indien het voorstel een jon- gerenvertegenwoordloger op te ne men wordt aanvaard, staat los van de zogenaamde studie-commissie. Deze commissie onder leiding van de KVP- er Cremers, en waarin ook de opstel ler van het CDA-program „niet bij brood alleen" prof Goudzwaard ls op genomen, moet een nieuw CDA-pro gram schrijven. Het CDA-bestuur vergadert ook over de nieuwe fusiedatum nu de AR-par- tijraad 1 juni 1980 wegens organisato rische problemen heeft afgewezen. Tevens zal een beslissing moeten worden genomen over de positie van de CDA-vrouwen binnen de partij. De AR-partijraad heeft uitgesproken dat de CDA-vrouwen geen aparte organi satie behoeven te krijgen. Dit tegen de zin van vele AR-vrouwen, en In ieder geval ook tegen de opvattingen van KVP en CHU in. ADVERTENTIE waarnemers verbazen zich erover dat listen die het doel van de revolutie de oud-premier in Iran is gebleven, tegenwerken, moeten het land uit. Hij was tijdens het bewind van de Enkele Amerikaanse en Europese sjah, onder wie hij dertien jaar ais kranten proberen ons belachelijk te premier fungeerde, gevangen gezet, maken, meende de vice-premier. Holwerda! niet duurder wel beter Almere - 03240-11522 Lelystad - 03200-21600 Kampen - 05202-16852 Van een onzer verslaggevers LAUWER800G De aanleg twee militaire oefenterreinen Lauwersmeer zal tot gevolg hebben dat minstens zestig procent van de karakteristieke vogels uit dit gebied zullen worden verjaagd. Door de mili taire oefeningen zal het Lauwersmeer als internationaal belangrijke scha kel voor de trekvolgels grotendeels wegvallen. Dit zei de natuurbeschermingsconsu lent van staatsbosbeheer In Gronin gen, J. J. Hooft, gisteren in Lauwers- oog aan het eind van het werkbezoek dat de Tweede-Kamer-commissie aan het Waddengebied heeft ge bracht. De heer Hooft ontleent zijn gegevens uit het derde, binnenkort te publiceren rapport van het Rijksin stituut voor natuurbeheer over de gevolgen van de militaire activiteiten in het Lauwersmeergebied. Voor meer nieuws over het bezoek van de Kamercommissie aan het Waddengebied zie pagina 19 WASHINGTON (DPA, UPI) Het vredesverdrag tussen Egypte en Is raël zal op maandag 26 maart in het Witte Huis worden ondertekend door de presidenten Carter, Sadat en premier Begin. Dit is gisteren in Washington uit gezaghebbende bron nen vernomen. Inmiddels is bekend geworden dat het vredesverdrag geen voorrang beeft boven de Egyp tische verplichtingen jegens de Ara bische wereld. Er wordt geen mel ding gemaakt van een Egyptisch ver bindingskantoor in de Gazastrook, dat Sadat aanvankelijk geëist had. Meer nieuws op pagina 7 Panties voor jou en sokken voor pa! Kwaliteit dat kun je zien en goedkoper bovendien. Veronica volgt mode op de voet. Want PARIJS (AFP, AP) De Fransman Jean Monnet „de vader van Euro pa" is gisteren op 90-Jarige leeftijd overleden in zijn woning in Montfort l'Amaury. Monnet was de grote kracht achter de pogingen de Europese landen econo misch en politiek tot ééN geheel te smeden. Hij werd in 1888 geboren in de Franse plaats Cognac, Tijdens de eerste wereldoorlog was hij econo misch bemiddelaar tussen Frankrijk en diens bondgenoten. Hij was de eerste president van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. Door zijn inspanningen, visies en on derhandelingscapaciteiten kwam de EEG uiteindelijk tot stand. Hij was er van overtuigd dat een verenigd Euro pa in belangrijke mate bij zou dragen aan de ontspanning tussen Oost en West Mr B. W. Biesheuvel geeft op pagina 7 een terugblik op het leven van Jean Monnet. Zes kruimeldorpen met nog geen vijfduizend inwoners. Het onwaarschijnlijke toernooiveld voor Belgiës taal strijd: de Voer. Waar de wetten der rede zijn gesuspen deerd en slecht Frans sprekende ex-Nederlanders het toneel beheersen. Een onderzoek. Pagina 19 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven ko van Dijk, Hetty Blok en Ina van Faasscn Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gidv Decoratief jute Icctuur- hangcr Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) Dc nieuwe modetrend: ketting cn arm-handje van keramiek ze verslaggevers ÏRDAM Een groep vrouwelijke medische studenten, lid van de Medische Fakulteits- ing van de Vrije Universiteit in Amsterdam maakt zich ernstig bezorgd over de gang len in het VU-zlekenhuis, waar tegenwoordig geen enkele vrouw meer een abortus kan ook wanneer daar duidelijke medische indicaties voor zijn. een geval, waarin een vrouw iet VU-ziekenhuis gesterili- zijn, daarna toch zwanger 'gerde men in het VU-zieken- e ongewenste zwangerschap ken. weigeren van elke abortus- leeft men bij dit ziekenhuis fe weg ingeslagen, vergele- enkele jaren geleden. Toen -zij het niet op grote schaal >borteerd, wanneer dat echt üjk was. Sinds de komst nieuwe hoogleraren, de twee en Stolk en Arts (beiden fholiek en gynaecoloog) vo ls hier een einde aan geko- aantal abortus-ingrepen is sindsdien tot vrijwel nul terugge bracht. Spanningen Behalve dat Arts en Stolk zelf op ethische gronden niet willen aborte ren (hoewel prof. Stolk, toen hij gy naecoloog in Arnhem was wel geabor teerd zou hebben) verbieden zij ook hun medewerkers, die deze principië le bezwaren niet hebben, een abortus uit te voeren. Hierdoor bestaan cr op de afdeling gynaecologie en verlos kunde van het VU-ziekenhuis op het ogenblik grote spanningen. Inmiddels heeft het AZVU-bestuur besloten en dit ook meegedeeld aan de twee hoogleraren dat het abortusbeleid van het VU-ziekenhuis weer gelijk moet worden aan dat van voor vorig Jaar. Er ls door het bestuur een regeling getroffen, waardoor de hoogleraren Arts en Stolk niet meer verantwoordelijk zijn voor eventuele abortus-Ingrepen, die op hun afdeling door de andere specialisten worden verricht. Deze ingrepen vallen dan onder de direkte verantwoordelijk heid van de waarnemend medisch- directeur prof. dr. F. G. Bouman. De voorzitter van het AZVU-bestuur, de heer J. Lanser, deelde ons mee, dat het bestuur met deze regeling de ge wetensbezwaren van de twee hoogle raren heeft willen respecteren. Een definitief standpunt over het abor tus-vraagstuk in het algemeen heeft het bestuur nog niet ingenomen. „Bij het VU-ziekenhuis heeft altijd een bepaalde ruimte bestaan In het abor tusbeleid en deze ruimte moet blij ven", aldus Lanser. Hij vertrouwde dat met deze regeling de moeilijkhe den zullen worden opgelost. Het hoofd van de afdeling, professor Stolk heeft zich inmiddels met de regeling akkoord verklaard. De groep van de vrouwelijke medi sche studenten wijst erop. dat zelfs de laatste tijd de vruchwaterpuncties op de VU (met behulp waarvan men kan vaststellen of een kindje bepaal de geestelijke of lichamelijke handi caps zal hebbent niet werden ver richt, omdat de twee hoogleraren de ventuele consequenties, namelijk een abortus, niet aanvaardbaar vonden. Een Amsterdams laboratorium, dat bij deze onderzoeken betrokken was, weigerde elke medewerking, omdat men wist dat in het VU-giekenhuis toch de medische consequenties niet getrokken zouden worden. Zolang de toestand nog niet weer teruggebracht is naar die van voor vorig jaar zouden de vrouwelijke me dische studenten het liefst zien, dat geen enkele huisarts meer zwangere vrouwen, die een abortus wensen, doorverwijzen naar het VU-zieken huis. In de afgelopen tijd kwam het herhaalde malen voor, dat vrouwen bij het VU-ziekenhuis „aan het lijntje werden gehouden", zoals de studen tes het uitdrukken. „Men zei niet onmiddellijk dat er niet meer geaborteerd werd. maar bleef de vrouw steeds weer uitnodigen voor allerlei gesprekken, met onder andere maatschappelijk werkers en psycho logen. Uiteindelijk kreeg de vrouw dan toch te horen, dat de abortus niet doorging, maar dan was ze al een maand verder, wat soms grote moei lijkheden opleverde", aldus een rtr rrnt-n Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: - Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor hel kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1