fare razzia tegen illegale ewoners studentenflats ABN Groeikasbiliet. ABN Bank Een gelukte en mislukte gok deTijd deTijd lolten: geen verlaging ital Leopard-tanks Weekblad aarschuwing Nijmeegs studentenblad: Steeds hogere rente en na 2 jaar op ieder moment inwisselbaar. CAO overleg bij uitgeverijen opgeschort Verzilveren. UIT DE WEEKBLADEN gunste van anti-tankwapens Elseviers Magazine De Nieuwe Linie De Tijd Hervormd land Neder- Nieuwsnet Haagse Post Vrij Nederland De Groene Amsterdammer deze week: Architect Herman Hertzberger Jelle Zijlstra Verder: TfreRDAG 15 MAART 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 - ii ien onzer verslaggevers fERDAM De Stichting Studentenhuisvesting in Nijmegen voert al enkele weken een razzia in de studentenhuizen om onrechtmatige bewoners eruit te pikken. De stichting ils een volleerde inlichtingendienst te werk om achter de namen van de illegale bewoners men. Daarbij wordt gebruik gemaakt van het gemeentelijk adressenbestand, het tingsregister en de studentenadministratie van de universiteit. ADVERTENTIE rttlek uit het Nijmeegse uni tsblad NUB, die de studenten waarschuwt voorzichtig te zijn t Invullen van gegevens op Itaire formulieren. Die papie- den volgens het blad worden ipeeld naar de Stichting Stu- Usvesting. „Een vreemde meent het NUB „doordat het van bestuur onlangs nadruk- ïeeft bevestigd dat gegevens studentenadministratie ge- |jn" De betrokken afdeling •rklaard voor intern gebruik ;lijk gegevens aan derden te ioorsplen, in dit geval aan de I rokken een woordvoerder van de g Studentenhuisvesting is het in het studentenblad „sterk iken". „Er is geen sprake van ia. Alleen hebben we wel ge- cerd dat steeds meer bewo- i de studentenflats via vriend- lenkomen. Onder de naam kennis die zelf de studenten- aat, betrekken zij diens ka- dat terwijl er een wachtlijst lertienhonderd man. met de irgente gevallen." iting is er al toe overgegaan jen van mensen wier college- let wordt verlengd (hetgeen moet gebeuren), te controle- ra blijkt dat het niet gaat om die is afgestudeerd of de uni- heeft verlaten, komt de in actie. „Maar al te vaak in dat de persoon-in-kwestie nanier gemakkelijk aan een acht te kunnen komen", al- igsman van de stichting. Het Ifer" wordt vervolgens te ver geven dat hij binnen twee i de kamer moet hebben ver- ilgens de stichting gaat het honderden illegale bewoners eze manier „gepakt" zouden Is het universiteitsblad ver- laar om „slechts enkele tien- ileacties Hingen die zich bezighouden luisvesting van studenten in se universiteitssteden hou den eens per jaar een grondige con trole om na te gaan of er zich onder bevolking van studentenflats on rechtmatige bewoners bevinden, die niet (meer) Ingeschreven staan bij een universiteit. Tussentijds worden, indien daartoe aanleiding is, steek proefsgewijs controle-acties uitge voerd. Er is echter allerminst sprake van een heksenjacht op illegale bewo ners van studentenflats. Zo reageren verschillende instellingen voor stu dentenhuisvesting in ons land op de problemen, die zich op de universiteit van Nijmegen hebben voorgedaan. In Rotterdam verloopt het oprui- mingsporeces geruislozer, consta teert het studentenblad van de Eras- musuniversitelt. De Stichting Stu dentenhuisvesting Rotterdam schat het aantal illegale bewoners op onge veer drie procent van de in totaal zestienhonderd huurders. Wegsturen van deze kleine groep vormt echter geen oplossing voor de gestadig groeiende wachtlijst bij het stich tingskantoor. Het aantal wachtenden bedraagt nu al meer dan zeshonderd en de laatste tijd komen er elke dag tien tot twintig nieuwe aanmeldingen bij. Het opsporen van onrechtmatige bewoners van studentenhuizen ge schiedt via gegevens van de centrale studentenadmlnistraie. Nagegaan wordt of de huurder nog regelmatig tentamens doet. Terwijl namen van afgestudeerden onmiddellijk worden doorgegeven. Uilenstede Op het studentenbolwerk Uilenstede in Amsterdam heeft men de proble men met illegale bewoners gedeel- teijk proberen te onvervangen door het systeem van „legale onderver huur". Studenten die vertrekken, mo gen hun kamer voor maximaal drie maanden onderverhuren aan een vriend of vriendin, mits dit wordt gemeld. „Desalniettemin komt hier erg veel post binnen voor mensen, die officieel niet te boek staan als bewo ner", meldt een woordvoerder van Uielenstede. Eén keer per jaar wordt de bevolking van de studentenflats doorgelicht, terwijl er tussentijds steekproeven worden gehouden. Desalniettemin weet een niet te schatten aantal ille gale bewoners door de mazen van het controlenet heen te glippen. „Aan complete razzia's denken we hier ech ter beslist niet, want dan zou Je bezig blijven". UTRECHT (ANP) - De CAO-onder- handellngen voor de honderdduizend werknemers bij de uitgeverijen zijn opgeschort. De werkgevers willen niet tegemoet komen aan de eisen van de vakbonden op het gebied van arbeidstijdverkorting en vervroegd uittreden. Ook over een gefaseerde invoering van een kortere werkweek in combi natie met vervroegd uittreden vanaf 60 jaar, een compromis-voorstel van de bonden, viel niet te praten. Wel waren de werkgevers bereid te praten over vervroegd uittreden van 63- en 64-jarigen. Omdat er in de uitgeverij en erg weinig mensen van die leeftijd werken vinden de bonden dat dat te weinig zoden aan de dijk zet. Het CAO-overleg is nu tot nader over leg opgeschort. Volgens Gottmer van de FNV zit het er niet in dat de bonden toe zullen geven aan de werk gevers. Hen ABN Groeikasbiliet is een waardepapier aan toonder met een looptijd tussen 2 en 5 jaar. De looptijd tussen deze uitersten bepaalt u zelf. De aankoopprijs is f 1.000,- of f 10.000,-. Rentepercentages liggen vast op de dag van aankoop en zijn stijgend vanaf het 3e jaar. Ieder jaar dat u het Groeikasbiljet langer houdt, krijgt u een hogere rente vergoed over de hele verstreken looptijd. Hoe hoog deze rentepercentages zijn, kunt u aflezen in onder staande tabel. Een Groeikasbiljet van f 1.000,- groeit volgens het nu geldende rentepercentage in 5 jaar naar f 1.503,66. Uw steeds stijgende rente wordt berekend op basis van samengestelde interest (rente-op-rente). Over de maximale looptijd bijvoorbeeld is dit 8,50%. De rente groeit steeds rente 7,50% U mag na twee jaar 4 2lu> 3 jaar «ja» uw Groeikasbiljet verzilveren op ieder imss m 11.250,as n.seo.as moment dat het u uit- komt RentC Wordt bedragen xlO voor een Groeikasbiliet van fl0.0(NV-0 vergoed over iedere volgemaakte periode van een jaar. Het ABN Groeikasbiljet kunt u direct aan de kas van elk ABN-kantoor meenemen. rente 7,75% rente 8,00% rente 8,50% 5 Jaar aiot- waarde f 1.503.66 Rentes cn voorwaarden kunnen worden gewijzigd. door Bert de Jong ADVERTENTIE te parlementsredactie AAG Minister Scholten van defensie is niet bereid ital onlangs bestelde nieuwe Leopard Il-tanks te ver en ten gunste van meer anti-tankwapens. Hi) wees 1 in de Tweede Kamer in het debat over „de tankslag eeuw", suggesties in deze richting van PvdA en CDA hand. benadrukte dat na gedegen een optimale mix van anti-tankwapens is geko- mix bestaat hieruit, dat de de 499 Centurion- en AMX- „slechts" 445 nieuwe Leo- inks worden vervangen. Het aantal nieuwe tanks wordt aseerd door het aantal gelei- taksystemen met 316 uit te ot een totaal van 475. Deze lor.de NAVO minimaal aan- genoemd. erschuiving ten gunste van feschut zal volgens minis- ten de tankbestrijdingsca- van de Nederlandse land- s geheel nadelig beïnvloe- iks worden zowel met tanks Inti-tankwapens bestreden." >t, dat de tank zijn ge arde voorlopig nog ten volle den. ondanks de introductie nieuwere en preciesere lystemen. ig aan dergelijke nieuwe ische ontwikkelingen is wanneer rond 1990 de hui- dienst zijnde 468 Leopard I- rangen moeten worden. Mi- lolten wees erop. dat mo le verhouding tanks tussen Warschau-pact nog steeds is. Die verhouding is 1-3 en ongeveer ook voor de anti- ns Ook daarvan heeft het •pact er veel meer. maar eldt wel dat die van de i\ beter zijn. ter Schol ten wees er echter op, dat dit soort ingebouwde onzekerheden de prijs van de tanks, waarvan de totaal- kosten nu al 2,4 miljard gulden bedra gen, alleen maar zal opdrijven. Moties, ingediend door PPR en CPN om het aankoopbesluit uit te stellen voor nader onderzoek naar alterna tieven voor tanks, ontraadde hij met klem. De keus van defensie voor de Westduitse tank en tegen de Ameri kaanse XMl-tank ondervond in de Tweede Kamer op zichzelf niet zo veel kritiek. Wel bestond algemeen de indruk, dat de Nederlandse bedrijven die ln de zogenaamde industriële werkgroep bij de onderhandelingen betrokken waren wegens de co-pro- duktie. de Amerikaanse tank feitelijk nooit een echte kans gegeven hebben. Door hun vroege voorkeur voor de Leopard zou de prijs daarvan ook hoger zijn uitgevallen. De wat de meeste weekbladen noemen „gok van Carters vre desmissie naar het Midden- Oosten" is deze week ook de gok van de bladen zelf gewor den. Alleen, de gok van Carter lukte wèl en die van de week bladen niet. Het slagen van de Amerikaanse president was nauwelijks te voorspellen. De verhalen en commentaren zijn. net toen de weekbladen op de pers lagen, door de gebeurtenissen achter haald. Zo lees Je ln het zo aan de actualiteit gebonden „Nieuwsnet" wat pijnlijk over Carter, dat zijn gok mislukte en zijn stoutmoedige en van zelfsverzekerdheid getuigende reis ln het „water viel door de onbuigzaam heid van Israël en Egypte, door Be gins vasthouden aan veiligheidsga ranties en door Sadats voorwaarden voor economische hulp. De Amerika nen zijn bitter teleurgesteld Sombere verhalen dus deze week over het Midden-Oosten. Het zijn ver halen en dit tot troost van de weekbladen die ondanks het juichen de nieuws wel veel waars bevatten. Het mislukken van de onderhande lingen over de metaal-cao en de ar beidsonlust, die eruit kan volgen, kre gen de aandacht in Nieuwsnet, Vri; Nederland, Elsevier en de Groene Amsterdammer. De belangrijke en voor de rooms- katholieke wereld opzienbarende uit spraken van bisschop Ernst over ho mofilie voor de KRO-tv vonden al leen maar een vervolg ln Elseviers Magazine. De bisschop zorgde voor goed nieuws in een Kerk, die tegeno ver haar homofiele leden een ernstige historische schuld te vereffenen heeft en in een wereld, waarin homofielen ADVERTENTIE kholten wees een suggestie woordvoerder Frinking van lat nu Nederland de laatste 1 nieuw militair materieel schaft, nu extra kan gaan Jnnen de NAVO voor terug- 13 'an lcernwaPens De Neder- vattmgen op dat punt wor- 1 ge ig uitgedragen, en die zijn f gre ikeliik van deze tankbestel- ig sinister Scholten. I-minister van defensie Ste- overweegt ondanks Schol ing een motie in te dienen ouding tanks anti-tank- wijzigen. Stemerdink wil Kleelte van de Nederlandse nog met defintlef vastleg- ^>p zou dan alleen optie 'orden genomen. Stemer- ït. om af te wachten hoe de zich ontwikkelt en met 1^ hoe de nieuwe Leopard II- r* praktijk voldoen. Minis- Henri Faas in Hervormd Nederland: 'Het haalt niets uit bankiers neer te schieten' Verder deze week: Terrorismebestrijding: De Europese politie in opmars Inter view met VS-senator Hatfield: Salt II misleidt de mensen, de kernbewapening wordt niet teruggeschroefd' Bewegings vrijheid in de volksgodsdienst: Latijns-Amerikaans katho licisme totaal anders dan het roomse Kernenergie: De gevaarlijke gemakzucht van minister Van Aardenne Een ont moeting tussen twee werelden: Spat het CDA toch nog uiteen in een links en rechts blok? Verslag: Kernwapens overbruggen alle verdeeldheid op hervormde synode De actie STOP: Olym pisch dorp (Lake Placid) wordt jeugdgevangenis Drs. P. en de reclame: Nieuw is beter dan oud En: Vieze smaak na Luns-debat Carter en het Midden-Oosten Bon zonder postzegel opsturen naar Antuoordnr. 1776, 2500 XJ Den Haag. O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 6. O Ik «eet al voldoende van HV Ik abonneer me 35.per half jaar) t Naam ïrvormd Nederland, een waakzaam weekblad nog steeds kunnen worden vermoord onder het valse vaandel van religieu ze rechtzinnigheid. Elsevier is het enige weekblad, dat erin slaagde het nieuws over Carter te melden. Maar het blad had ook twee redacteuren in het gevolg van de pre sident gezet voor het schrijven van een omslagartikel. De omslagfoto toont meer dan welke beschouwing ook hoe moeilijk het gokken Carter is gevallen. Wat freule Wittewaal van Stoetwegen de avond voor ze de Bijl merbajes mocht openen voor de radio zei. wat nog eens in Elsevier her haald: „Het is pico bello in de vrou wentoren. De ladies (dat zijn de ge vangenen) hebben niets te klagen. Het is er een paradijs. Via grote ra men kunnen ze naar buiten kijken. Ze wuiven naar de bestuurders. Een on schuldige bezigheid. Ze rijden toch voorbij." Dit oppervlakkig gekeuvel van de eens rood genoemde freule steekt schril af tegen wat in een themanum mer van De Nieuwe Linie over onze rechtsstaat wordt geschreven. Van alle kanten wordt de vraag gesteld of Nederland nog een rechtsstaat is. Ge rard van den Boomen komt tot de conclusie dat de rechtsstaat wordt bedreigd. De tekenen zijn duidelijk. De politie wordt in toenemende mate gemilitariseerd. De atoomenergie en de bewaking ervan roept een politie staat op. De nieuw gebouwde gevan genissen krijgen een steeds onper soonlijker en meer totalitair karak ter. Het fascisme van de Jaren tachtig en negentig zit in de computer. Door de computer, schrijft Jan Holvast, dreigen de machthebbers een voor sprong te krijgen, die niet meer in te halen is. Niet alleen kunnen zij het individu controleren, maar ook be ïnvloeden en beheersen. En dat zijn ontwikkelingen, die onherroepelijk gaan in de richting van een dictatuur, zij het zonder laarzen. Conclusie van Gerard van den Boomen: „Een ge waarschuwde rechtsstaat telt voor twee." de Amerikaanse senator Hatfield eens, dat de kerk, wil ze een effectieve rol vervullen tegen de kernbewape ning, bereid moet zijn tegen de heer sende cultuur ln te gaan. Ze moet ook ln haar eigen leven er blijk van geven een andere bron van veiligheid en vertrouwen te hebben. In een interview zegt EG-vooriichter Henri Faas. dat de invloed van hele reeksen kabinetten op Europees ni veau erg beperkt is geweest Dat komt een beetje omdat wij buiten beentjes zijn. In andere Europese lan den liggen de machtsverhoudingen anders. Er is meer eerbied voor de autoriteiten en minder vrijheid van meningsuiting. Waarschuwingen ook in Hervormd Nederland, maar dan over de blijven de bedreiging van de schepping door de kernwapens. In een Interview zegt de Amerikaanse senator Hatfield over de ontwapeningsbesprekingen (SALT II), dat als Je maar vaak ge noeg iets beperking van de kernwa pens noemt de mensen dat wel gaan geloven. De SALT-besprekingen zijn misleidend. Want ze gaan niet over echte wapenbeheersing. Hatfield heeft ook weinig vertrouwen in kerkelijke organen, die resoluties aannemen over wapenbeheersing en die niets hebben te zeggen over de stijl van leven in deze samenleving. Dat moet de hervormde synode zich voor gezegd houden over welk kerke lijk college Hervormd Nederland el ders schrijft en rapporteert dat de kernwapens bij de bespreking van het vraagstuk vorige week alle ver deeldheid overbrugden. Het kerklid minister Scholten wordt door het blad op de vingers getikt, omdat hij met „grimmigheid en voor barigheid" heeft gereageerd op het hervormde stuk over de kernbewape ning. Hervormd Nederland is het met Henry C. Faas komt ook aan het woord in De Tijd. Hij laat zich niet Interviewen, maar schrijft zélf en wel over Jelle Zijlstra, de president van De Nederlandsche Bank naar aanlei ding van het boek van Puchlnger. Faas betoogt en dit komt in het boek onvoldoende aan de orde dat Zijlstra een belangrijke rol heeft ge speeld bij de totstandkoming van het CDA. Immers, hij was na de val van het kabinet-C als bereid de KVP uit de puree te helpen. Faas gelooft, dat Zijlstra politiek wat naïef was, verhe ven boven het politiek gebeuren. De conclusie luidt: „De huiveringen en aarzelingen, die hij heeft om in de politiek te duiken, sieren hem en mo gen hem als een grote verdienste wor den toegekend." Herman Hertzberger, de ontwerper van het Utrechtse muziekcentrum wordt door Ben Kroon geïnterviewd over zijn drijfveren en zijn strijd te gen de grote matheid. De WD, die op de tocht zou staan door de trek naar D'66 (conclusie uit een Nipo-enquête) is het eerste onder werp van Nieuwsnet. Het blad schijnt deze week wat dichter bij zijn formu le te zijn gekomen, waarop ln de reclame voor de geboorte zo de na druk is gelegd. In het eerste verhaaj worden wat WD- en D'66-menlngen tegenover elkaar gezet zonder dat Je er veel mee kunt doen. Alleen Den Uyl houdt D'66 voor, dat ze blijft groeien, wanneer de partij maar vol doende afstand houdt tot het kabinet. Verder kunnen we ln Nieuwsnet le zen, dat de situatie in Zuidelijk-Fle voland en Almere even gevaarlijk is als die ln Zeeland voor de ramp was 1 februari 1953. De gevaarlijkste plek van Nederland Is het schiereiland Marken met zijn tweeduizend inwo ners. Dat gevaar bestaat dan uit een overstromingskans van een keer op de honderd jaar. Ook ln de Haagse Post krijgt de WD de eerste aandacht en wel in het bijzonder de buitenland-specialist Frits Bolkestein. Het 45-jarige Ka merlid wordt een opmerkelijke debu tant genoemd, die na een 16-jarige carrière bij de Shell snel omhoog klom De H.P. koos hem voor een Interview, omdat hij als mogelijke opvolger werd genoemd voor de stun telende minister van buitenlandse za ken Van der Klaauw. De Arabieren zijn op de tweede plaats gekomen en nu zijn het vooral de Chinezen om wie de ondernemers bereid zijn te dansen. De Haagse Post signaleerde dat bij het laatste Euro pese Management Symposium ln Da- vos. Een bankier zegt het duidelijk te zien zitten in China. Maar het gaat om enorme bedragen. Om miljarden. Die kunnen er niet in worden gesto ken zonder staatsgarantie. Over die garanties van 85 tot 90 pet wordt nu onderhandeld. Het weekblad Vrij Nederland neemt ln zijn eerste artikel de PvdA voor zijn rekening. De oppositie van de partij wordt onwerkelijk genoemd. Het verwijt is een gebrek aan durf. Ook de Partij van de Arbeid blijft op de weg van marktmechanisme naar democratisch mechanisme steken in de tussenfase van de overleg-econo- mle van het CDA, waar de belangen groepencultuur welig tiert en de be staande orde verdeelt en heerst, meent Vrij Nederland. Dat is dan een ernstig verwijt, vooral als je met het CDA wordt vergeleken. Het kleurkatern van Vrij Nederland is deze week boeiend. Rudie van Meurs en Piet Plryns maakten een rondgang lan,;s de kleine boeren, die arm leven en rijk sterven. Het onder werp werd overigens al uitvoerig be handeld door oe VPRO-radio. Voor het landbouwbeleid is de minister verantwoordelijk. Maar het zijn de standorganisaties, die hem zeggen wat hij moet doen. Het vervelende echter is, concludeert het duo van Vrij Nederland, „dat de boer niets heeft te wachten van zijn organisa ties, zijn voormannen en politici. Het wordt tijd dat de gezagsgetrouwe, traditionele Nederlandse boer eens in de leer gaat bij zijn proletarischer Franse collega. Het enige wat hij te verliezen heeft is zijn afhankelijk heid, een wisselvallig bestaan en een donkere toekomst". Dit advies zou je ook in een blad van de Boerenpartij kunnen aantreffen. De kandidaat-voorzitter van de PvdA. Max van den Berg (tegenspeler van Wim Meijer) krijgt ln een inter view de ruimte in de Groene Aan de hand van zijn uitspraken zal hij wor den beoordeeld. Ik geef deze door. „Plaats de CPN ln het linkse kamp. daar hebben ze altijd gezeten, daar horen ze bijIk zou willen, dat er op zijn minst een uiterste poging wordt gedaan om ook van de CPN steun te krijger! voor een links regeer akkoord." Onderhandelaar Wim Wamsteeker van de Industriebonden CNV ver volgt zijn dagboek met het mislukte gesprek met de werkgevers als onder werp. Hij vertelt over zijn lyrische uitspraak van een crocusje. dat zijn kopje boven de sneeuw uitstak. Dat beeld werd door journalisten zo opti mistisch uitgelegd, aldus de onder handelaar. dat de volgende ochtend het beeld naar bulten kwam» dat de metaai-CAO er bijna was. Het was ook moeilijke voorlichting door mid del van dat bloemje. en zijn krankzinnige energie, die hi| onder meer in het Utrechts Muziekcentrum heeft gestopt Ben Kroon sprak met hem over burgerlijkheid en neo- kneuterigheid. bouwpolitiek en omgang met macht, en zijn drijfveren in de strijd tegen de grote matheid. kwam met een gouden helm op de politiek binnen. Ex- 'Wandelganger' Henry C. Faas weet het nog precies. Maar het prachtexemplaar van de AR bewees nadien een Sterke Man te zijn die met van politiek houdt omdat hij met tegen kritiek kan Arie Kuiper: Carters gezonde verstand Film in West-Duitsland wereldoorlog favoriet Nederlands tv-drama: het blijft tobben Alles mag: nieuwe vechtsport 'kick boxing' Jan Mulder: Sauna Bon voor proefabonnement 4 weken de Tijd voor 5 gulden Naam Adres Plaats T_i i Tel h- Zonder postzegel /enden aan de Tijd Antwoordnummer 6, 1000 PA Amsterdam Betaimg na ontvangst van acceptgtro Overal te koop: f 2,75 Abonnementen, tel. 020 54 11 345

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9