Vrouw zorgend bezig, man geeft leiding irwijt bonden emotioneel Tekening van een lezer BASF 90 ilijde rijder Tuijnman (1) Vrijwilligerswerk doorgelicht lijde rijder Tuijnman (2) ptie Hoogovens riuuy Politiek FORi/tf OP.l/NDEUTSCHE'VilZ „Wij hebben de BASF chroomdioxyde super getest en moeten BASF nageven dat het de waarschijnlijk beste band ter wereld is." chromdioxid super SM cassette F ;i SI >1 ze zijn een slag apart mary rose licht en duur ontwikkeling opvreter aap sylvia snuffel RDAG 15 MAART 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 ouw Commentaar r Tuijnman heeft automo- al bij voorbaat ontslagen wellicht pijnlijke verplich te denken over de bijdrage touden kunnen leveren aan rgestelde energiebesparing c procent. Natuurlijk, hij zal rhouden het eens wat rusti- te doen, maar om daarvan wezenlijke besparing aan te verwachten, nee, daar- de minister niet overtuigd, aarom ook niet van plan de van de maximum snelheid :rv iderd kilometer strenger te 'rekren, dan wel andere maat- te overwegen om het ener- uik van het autoverkeer te ^ertuigender vrijbrief voor omvangrijke categorie Verbruikers is bijna niet De controle blijft zoals iedere automobilist kan dankbaar noteren, met >t hart 120 km te kunnen rijden omdat de politie rijpt bij snelheden boven Het zou immers onbe- werk zijn de marginale rs aan te pakken. Voor- nog een automobilist te i, die zich wel aan de kilometer houdt uit over wegingen van energiebesparing, dan kan hij nu van de minister horen dat het allemaal toch niks uithaalt. Een onbeschaamder belijdenis van het blij-dat-ik-rij beginsel is nau welijks denkbaar. Iedereen weet dat het brandstofverbruik van een auto aanzienlijk toeneemt bij de overschrijding van een kritisch toe rental. Voor de meeste auto's ligt dat in de buurt van de honderd kilometer. En voorzover deze we tenschap nog niet bekend was, heeft uitgerekend een oliemaat schappij (Shell), die het toch van de omzet moet hebben, het de automobilisten in een huis-aan- huisfolder recentelijk nog eens voorgerekend. De minister praat dus tegen beter weten. Waarschijnlijk omdat hij het lastig vindt het gedragspatroon van automobilisten te moeten doorbreken. De gewoonte is nu eenmaal het honderd kilometer- verbod ruim te interpreteren en waarom zou je daartegen verzet ten? Tuijnman geeft er daarom de voorkeur aan de automobilist met zijn sterk energieverbruikend ge drag gerust te stellen. Op die ma nier zitten we straks ai gauw aan de 140 kilometer. |og een bedenkelijk aspect opstelling van minister Onbedoeld misschien, j de opstelling deze week mier Van Agt bij de Euro- I in Parijs verzwakt. op grote schaal kerncen- iunnen worden gebouwd, eerst een bevredigende e voor de berging van het konden' worden, hield de Idaar staande, tegen de |ruk in van Duitsland en Duitsland bijvoorbeeld premier voor, dat Neder- i met dit standpunt op den lankelijk maakt van lan- nu wel kerncentrales bou- anders gezegd: Nederland laat andere landen voor de risico's opdraaien om er straks zelf van te kunnen en te moeten profiteren. Het is duidelijk: ons land is met deze verwijten onder sterke inter nationale druk komen te staan. Het is in de premier te prijzen, dat hij daarvoor vooralsnog niet is ge zwicht. De geloofwaardigheid van dit Nederlandse standpunt brengt echter wel met zich mee, dat dan ook maximaal gewerkt moet wor den aan alternatieve oplossingen., Daarvoor is tijd nodig en om die te winnen is zuiniger gebruik van de bestaande energiebronnen een ab solute voorwaarde. Minister Tuijn man heeft aan de geloofwaardig heid daarvan afbreuk gedaan. Ten uitgegeven verklaring directie voor dat de Hoog stellen in het CAO-overleg |f 75 miljoen gulden kosten. van de Industriebonden :NKV zullen, bij inwilliging, Ti gulden kosten. tde voorzitter van de Indu- 1NW. Arie Groenevelt. zou- blve Hoogovens ook andere zoals Philips in het CAO- I ^werktijdverkorting afwijzen Uts daarvan zou er wèl over logingen te praten zijn. De e N rs zouden er. volgens hem, J* tweede 400-guldengolf voor Prillkeren nee Is zegt nu dat er alleen spra- P' een verhoging van de ploe- rtj' -toeslagen. Maar die verho- ?m it nog voort uit het CAO- 'ie' In 1978. „Uw verwijt dat /an is met de geldbuidel ram- m| dat Hoogovens verantwoor- PJ® roor een nieuwe 400-gulden- p® rhalve volledig ongegrond". d directie. Hoogovens doet laai door Cisca Dresselhuys DEN HAAG Vrouwen en vrijwilligerswerk: twee bij elkaar horende begrippen. En, als het aan de regering-Van Agt ligt, twee gebieden die de komende tijd nog meer met elkaar te maken zullen krijgen. Want er moet immers onder andere bezuinigd worden op personeel in de welzijnssector en wie kunnen de openvallende plaatsen dan beter innemen dan (onbetaalde) vrijwilligsters? Daarmee handhaaf je de hulp zo goed mogelijk en het is lekker goedkoop. se sociaal-economische redactie DEN De Hoogovens-directie heeft het verwijt van de lebonden NW en NKV, dat het bedrijf „door ramme- de geldbuidel" werktijdverkorting wil afkopen als ïeel" van de hand gewezen. Hoe komt het eigenlijk, dat vrouwen zich door de Jaren heen altijd zo aan getrokken hebben gevoeld tot allerlei soorten van vrijwilligerswerk, worden ze nooit eens opstandig dat ze voor al dat harde werken geen cent zien, en hoe staan mannen eigenlijk ten op zichte van dit soort werk? Op verzoek van de Emancipatiecom missie heeft mevrouw drs J. L. Meyer van het Sociaal en Cultureel Planbu reau een overzicht gemaakt van de vrouwen in het vrijwilligerswerk. Dit rapport is nu door de Emancipatie commissie aangeboden, samen met een paar aanbevelingen, een staatsse cretaris Jeltlen Kraaijeveld-Wouters van emancipatiezaken. Mevrouw Meyer komt tot de conclu sie, dat je In veel vormen van vrijwilli gerswerk overwegend vrouwen aan treft. Dit zijn dan die soorten werk, die dicht aansluiten bij het traditio neel vrouwelijke patroon van zorgen en verplegen. Vrijwilligerswerk dat te maken heeft met de zorg voor kleine kinderen, directe hulp aan buren, be jaarden en gehandicapten wordt voor negentig procent door vrouwen ge daan. Er zitten ook wel mannen in het vrijwilligerswerk, maar die vind je op heel andere gebieden en ook In heel andere functies. Mannen worden vaker aangetroffen in politieke organisaties, de vakbewe ging, belangenverenigingen en ande re maatschappelijk gerichte organi saties. Ze zijn daar niet bezig met zorgen, maar zitten in leidinggevende of organisatorische functies, terwijl vrouwen vrijwel altijd bezig zijn met praktisch uitvoerend werk. Vrouwe lijke vrijwilligers hebben zelden een leidinggevende funktle, behalve wan neer ze in vrouwenorganisaties mee draaien. die met een bestuur werken. Aantallen Hoeveel mannen en vrouwen zitten er eigenlijk in het vrijwilligerswerk in ons land? Daarover bestaan geen pre cieze cijfers, maar wel enkele schat tingen. Die komen erop neer, dat er 100.000 vrijwilligers zitten in politieke organisaties, eveneens 100.000 in de vakbeweging, tussen de 150.000 en 200.000 in de onderwijswereld (ouder commissies en dergelijke); een paar honderdduizend vrijwilligsters zijn te vinden in vrouwenorganisaties en vrouwenbevrijdingsbewegingen. 200.000 in de sector van het vrije Jeugdwerk, volksontwikelingswerk, club- en buurthuiswerk, amateuristi sche kunst en andere sociaal-culture le activiteiten; enkele duizenden vrij willigers ten bate van minderheids groepen die voor hun rechten opko men. 100.000 vrijwilligers ten bate van dienstverlening op sociaal en me disch gebied, en zo'n 400.000 op het gebied van sportorganisaties (nu wor den deze laatsten buiten beschou wing gelaten, omdat het hier moeilijk uit te maken is wie er voor z'n hobby in de sport meedraait en wie als echte vrijwilliger). Uit onderzoek is verder gebleken, dat vooral veel huisvrouwen te vinden zijn in het vrijwilligerswerk (zeven tien procent) gevolgd door vrouwen met een part-time baan (dertien pro cent), daarna komen de vrouwen met een full-time baan (elf procent) en pas daarna de mannen met een full-time baan (tien procent). Zelfs wanneer vrouwen een baan bui tenshuis hebben draaien ze toch in groteren getale mee in het vrijwilli gerswerk dan mannen met een baan. Alleenstaande vrouwen komen het meest voor in het vrijwilligerswerk, gevolgd door getrouwde vrouwen zonder kinderen of getrouwde vrou wen van wie de kinderen de deur al uit zijn. Over het algemeen trekt het vrijwilligerswerk vaak vrouwen met een goede opleiding aan. Wat trekt vrouwen nu eigenlijk aan in het vrijwilligerswerk? „Ik wilde iets voor m'n medemens doen. Er is zo veel werk dat nodig is, kijk maar eens om Je heen. En ach, met m'n huishou den ben ik gauw klaar; als je een beetje vroeg opstaat, kun je om ne gen uur de boel al aan kant hebben. En om de rest van de dag dan niks te doen, dat is niks voor mij en iedere dag op visite gaan. hoeft voor mij ook niet," antwoordt een 55-jarige vrouw, die als vrijwilligster van het Rode Kruis gehandicapte mensen thuis bezoekt. „Ik vind het prettige aan dit werk, dat je veel mensen leert kennen. Het is fijn om mensen in nood te kunnen helpen, dat geeft voldoening. Ik kan ook zelf m'n werktijden bepalen en dat moet wel met twee kinderen. Ik doe dit werk veel liever dan halve dagen op kantoor zitten. Zonder op leiding kun je toch nauwelijks werk krijgen? Ik vind het fijn om dit werk er naast mijn huishouden bij te kun nen doen," zegt een 33-jarlge huis vrouw, die als vrijwilligster bij de telefoondienst van een burenhulp- dienst werk. Van de vrijwilligers doet 87 procent dit werk om „Iets voor de medemens te doen", 67 procent „om mensen te helpen zichzelf te helpen," 28 procent „om de maatschappij te veranderen", 34 procent „om in zelfhulpgroepen iets voor Jezelf en voor anderen te doen". Verder worden motleven ge noemd als: het aanleren van sociale vaardigheden <57 procent), iets om handen willen hebben (57 procent), als afwisseling van het dagelijkse werk (40 procent), sociale contacten (40 procent), vlucht uit huls (20 pro cent). Motiveringen Uit een aantal motiveringen blijkt ontevredenheid met de eigen leefsitu atie; men hoopt die wat te compense ren met het verrichten van vrijwilli gerswerk. Zo komt het nogal eens voor. dat getrouwde vrouwen dit werk gaan doen omdat ze geen bevre diging vinden in het huishouden en ze te weinig opleiding hebben om een aardige, betaalde baan te vinden. Dat er voor vrijwilligerswerk meestal niets of erg weinig betaald wordt, vinden de meeste vrouwen niet erg, hoewel er heus wel vrouwen zijn die wanneer ze konden kiezen, liever een betaalde functie zouden hebben. Voor de (theoretische) keus gesteld, blijkt van de werkende vrouwen 60 procent een betaalde werkkring te verkiezen boven onbetaald vrijwilli gerswerk; van de vrouwen zonder baan zou 42 procent liever betaald dan onbetaald werk doen. Dat vrijwilligerswerk danook vooral aantrekkingskracht heeft op (ge trouwde) vrouwen uit de wat betere sociale milieus is niet zo vreemd: bij vrouwen uit de lagere milieus heeft vrijwilligerswerk lets van een luxe; wanneer deze vrouwen naast hun ge zin en huishouden zouden gaan wer ken, willen ze daarvoor graag betaald worden, omdat ze het geld prima kun nen gebruiken. In een begeleidende brief aan staats secretaris Kraaljeveld wijst Paula Wassen, voorzitter van de Emancipa- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Sckonole! niets anders dan CAO-afspraken nakomen. Verder wijst de directie erop dat er met haar wel degelijk is te praten over werktijdverkorting. Zo wil Hoog ovens in de periode 1980-1985 streven naar een regeling voor vervroegde uittreding vanaf het 60-ste jaar voor ploegenwerkers (dag- en kantoor dienst. 61,5 jaar). Ook wil Hoogovens aan het personeel in de drie en vier ploegendiensten de mogelijkheid bie der. om een deel van de verhoogde ploegentoeslag aan te wenden voor het opnemen van vrije tijd in de vorm van twee verlofdagen. In de verklaring keert de directie zich wel tegen een verkorting van de werk week, vooral omdat deze vakbondseis voorbij gaat aan de problematiek van het personeelstekort. De vakbonden zullen vandaag op nieuw met Hoogovens onderhande len over een nieuwe CAO. Vanavond zullen de vakbondsleden worden in gelicht over de onderhandelingsresul taten. Vrouwelijke vrijwilligers zijn vooral te vinden in de „zor gende" sector. tiekommissle duidelijk op een paar vindt, dat vrouwen en mannen gelijk nadelen, die er, naast voordelen, ver- aan alle vormen van vrijwillig werk bonden zijn aan het vrijwilligerswerk, zullen deelnemen. „Enerzijds kan dit werk voor de indi viduele vrijwilliger en vrijwilligster de voordelen bieden van het verrich ten van bezigheden, die Inhoudelijk boeiender zijn dan men in het dage lijkse leven heeft. Het biedt mogelijk heden tot betrokkenheid, maat schappelijke dienstbaarheid en eigen inbreng. Aan de andere kant mag niet over het hoofd worden gezien, dat vrijwillig werk onbetaald werk is. Het draagt als zodanig niet bij tot de economische onafhankelijkheid van de vrijwilliger en vrijwilligster. Daar mee wordt de deelneming beperkt tot mensen, die al via een andere weg in hun levensonderhoud voorzien (bij voorbeeld getrouwde vrouwen via de echtgenoot)", aldus de brief Meer in het bijzonder ligt er, volgens Paula Wassen, vanuit het emancipa tiebeleid de taak om te bevorderen, dat er een zodanige roldoorbreking en herverdeling van arbeid plaats- Concrete punten, waarop de overheid goed moet letten, zijn volgens haar: voorkómen dat er een verschuiving plaatsvindt van betaald naar onbe taald werk, waarbij ervan wordt uit gegaan dat getrouwde vrouwen dit wel kunnen, willen en zullen doen; voorkómen, dat vrijwillig werk onge merkt overgaat in onbetaalde banen, waardoor vrijwilligers werk onttrek ken aan de arbeidsmarkt; het bieden van goede organisatorische en admi nistratieve ondersteuning van het vrijwilligerswerk; het waar nodig beschikbaar stellen van reèle on kostenvergoedingen voor vrijwilli gers, zodat dit werk niet voorbehou den blijft aan „gegoede" mensen en profiteert van de dienstbare opstel ling van vrouwen, en tenslotte het onderzoeken van de mogelijkheid om vrijwilligers op grond van opgebouw de kennis en ervaring bevoegdheden te geven waarmee ze ook buiten het vrijwilligerswerk terecht kunnen. 'ADVERTENTIE (Populaer Elektronic, Denemarken, 10/78) PO Voor meer informatie over BASF chroomdioxyde cassettes BASF Nederland B.V., Postbus 1019, 6801 MC ARNHEM r. I ie k looi lat lag kza I hi Idu uw we i\\ ide ?nn ven A te iver le 5 jkl eft ht har n in-«r Bezoekers van orgelconcerten zijn een slag apart. Mensen die naar een pianorecital gaan of naar een oratoriumuitvoering, klappen en gaan koffie drinken. Maar na afloop van een orgelbe speling staan de lfefhebbers druk te redeneren over wat ze gehoord hebben. Jansen was aardig op dreef vanavond, maar Franck kan ie toch niet spelen, daar moet je Pletersen voor hebben. Pietersen? Hoe kom je erbij! Als iemand Franck verprutst, is hij het, nee. geef mij Klaassen maarEnfin, zo gaat dat en ook de kwaliteiten van het be speelde orgel worden zorgvuldig onder de loep genomen. Namen van orgelmakers vliegen heen en weer. begrippen als barok en ro mantiek worden uitgewisseld kortom, er is een grote betrok kenheid. die Je buiten de orgelwe reld niet zo gauw aantreft. Neem nu de Alblasserwaard In deze streek worden elk jaar hele reeksen orgelbespelingen gege ven op de talrijke goede orgels die daar te vinden zijn. Verleden jaar zijn ze begonnen met het uitgeven van een boekje dat als titel kreeg: ..Orgelklanken in de Alblasserwaard" Daar stond de volledige concertagenda in, daar in kon je afbeeldingen, beschrij vingen en disposities vinden van de orgels waarop geconcerteerd zou worden, plus een opstel over de orgelhistorie van de Alblasser waard. Het uitgaafje vond veel aftrek en dit had tot gevolg, dat ..Orgelklanken in de Alblasser waard 2" uitgekomen is. Voor 1979 dus Uit de agenda blijkt dat er het ganse jaar orgel gespeeld wordt in de Alblasserwaard. Ook dit maal beschrijvingen en foto's van orgels (het bijgaande plaatje van het Gorkumse orgel is er één van) en voorts bestaat de inhoud uit portretten en levensbeschrij vingen van de concertgevers, der tien in getal, van Feike Asma en Jet Dubbeldam, van Jan J. van den Berg en Hank Klop, om een paar namen te noemen. Iedere concertgever compleet met speeltafel wat wil de ware or gelliefhebber nog meer? De bio grafieën zijn soms erg subjectief van toon. dat zou wel eens aanlei ding tot nieuwe discussies kun nen geven. Wie belangstelling voor deze boekjes heeft, moet eens schrijven naar de heer J 't Jong. Kerkbuurt 60, 3354 XK Pa- pendrecht De Mary Rose was de trots van de Britse zeemacht, het eerste slagschip van de vloot dat ooit gebouwd was. Op voor- en ach tersteven stond een hoge ge vechtstoren, een voor de kanon niers en een voor de boogschut ters. Meer dan vier eeuwen gele den is de Mary Rose genoemd naar Mary Tudor dicht bij de haven van de Britse havenstad Portsmouth omgeslagen en ge zonken. Van de zevenhonderd manschappen werden er maar enkele tientallen gered. Het schip was op 19 juli 1545 uitgevaren om de strijd aan te binden met de Fransen. De zee was kalm, er stond weinig wind en een aanne melijke verklaring voor de ramp heeft niemand dan ook ooit kun nen geven. Of het zou moeten zijn dat het schip topzwaar is geweest: het was gebouwd voor het vervoer van vierhonderd man, maar die fatale dag waren het er dus driehonderd te veel. Misschien valt er nu nog iets over de oorzaak te achterhalen, als het de Engelsen dit voorjaar lukt het wrak te lichten. De Venetlaanse duikers die kort na de ramp in opdracht van koning Hendrik de Achtste naar de plaats des on- heils doken, brachten indertijd niet meer dan een paar stukken van de zeilen en wat hout naar boven, zodat er nog heel wat op de bodem van de zee moet liggen Er wordt steeds meer voor de flets uitgevonden. Zo is in Ameri ka een zadel als een hangmat in de handel gebracht: een breed geval, waarbij In een metalen fra me een kussen hangt. En in Zwit serland hebben vliegtuigingeni eurs een geheel uit kunststof ge maakte fiets ontworpen. Het ver schil met een gewone flets is dat het stuur ondersteboven op de voorvork staat en dat het hele fietsje net ruim 2'/* kilo weegt. Ze zouden zelfs een nog lichter exemplaar kunnen bouwen, van 1 1,2 kilo, dus zo iets als wat een niet al te groot gezin in één keer aan aardappelen opeet. Maar dat wordt dan wel wat duurder dan een avondmaaltje, hebben de he ren in Zürich uitgerekend: zo'n superlicht rijwiel gaat zeker te gen de vijfentwintigduizend gul den kosten. Het EO-periodiék Alpha verge lijkt de stormachtige ontwikke ling van de elektronica met die van de auto: „Als de autoindus trie dezelfde ontwikkeling zou hebben doorgemaakt als de elek tronica. zou de auto van tien jaar geleden die toen ca. 10.000 kostte nu nog maar één dui zendste van de prijs vergen. Een tientje dus. En de wagen zou bo vendien 15.000 kilometer per uur kunnen rijden, en een brandstof verbruik van 1 op 1000 hebben. Bij een defect zou men hem het best weg kunnen gooien en een nieuwe kopen". Wat hij ook at. blijkbaar nam zijn lichaam nauwelijks meer voedsel op, en geen enkele arts kon hem vertellen waar dat aan lag. Tot- dat Lepolttevln een keer een sprong moest nemen en daar vre selijke maagpijnen aan over hield. Dankzij die klachten wer den er eindelijk röntgenfoto's ge maakt. Er bleek hem een twaalf centimeter lang pincet dwars te zitten, dat een chirurg bij een operatie had vergeten. Het pincet is intussen verwijderd en Lepoit- tevin kan zijn 34 kilo weer bijspij keren. Hij bewaart de grote op vreter als souvenir „Ik wil me nu als actrice bewij zen. Zelfs al moet ik van voren af aan beginnen, ik wil het hier in de States helemaal maken. Maar ik accepteer niet alles. Men vroeg mij een paar jaar geleden het liefje van King Kong, de mon steraap, te spelen. Ik dacht er niet aan. Als ze me aangeboden hadden de aap te spelen, dan had ik die rol in overweging genomen, verklaart Sylvia Kristel in Televi- zler. Veel mensen zouden er dolgeluk kig mee geweest zijn, maar de 56- jarige Joseph Lepolttevln uit de Franse stad Nancy maakte zich grote zorgen omdat hij in vrij korte tijd wel 34 kilo lichter werd. Segeant Mlke Schultz, gestatio neerd op de Amerikaanse lucht machtbasis San Vito del Nor- manni in het zuiden van Italië. heeft zijn hond altijd bij zich. Niet alleen voor de gezelligheid, want de vijf jaar oude Mister B is net als zijn baas en huisgenoot uit de Verenigde Staten afkom stig en in overheidsdienst. HIJ is een zgn „sniffer", een snuffel hond, wiens taak het is goed ver stopte drugs op te sporen. Tot voor kort werden daar alleen her dershonden voor gebruikt, maar tegenwoordig komen steeds meer kleinere honden aan bod Mister B is een beagle die zijn taak goed verstaat. In negenennegentig van de honderd gevallen ruikt hij wat er aan drugs te ruiken valt. Voor al met hasj Is hij op z'n best; zelfs als een zakje met het spul in een benzinetank gehangen is, weet Mister B. het feilloos te ontdek ken. De hasjhond heeft een ge heel eigen methode ook: gaan de meeste snuffelhonden aan een plek met een luchtje krabben. Mister B. doet niets anders dan er strak en waardig naar zitten staren. Gezinnetje De 46-jarige me vrouw Lucia Rosctano en haar man hadden al een aardig groot gezinnetje, en daar is nu nog Bru no bij gekomen, de 21ste spruit. Zijn ouders zijn ook 21 jaar ge trouwd. van de kinderen zijn er drie overleden, drie getrouwd het huis uit, maar de overige vijftien wonen nog gezellig thuis, in het dorp Giovanni Rotondo, ten noorden van de Zuiditaliaanse stad Bart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5