lanval van FC Twente eer zonder stootkracht Danguillaume loodst Zoetemelk naar winst LIGTERINK LOOPT UIT Psycholoog voor topsporters jnetierig duel terecht 0-0 K erwicht in bekerduel tegen AZ'67 levert niets op weg Ajax En opnieuw afgelastingen Weer remise Harm Wiersma Nederlander ook snelste in slotrit Parijs-Nice Savalen te koud voor toptijden ERDAG 15 MAART 1979 SPORT TROUWKWARTET P 17 RH 21 S 19 ohan Woldendorp ,3 BEDE Met een gelijkspel in zijn thuiswedstrijd op - oet FC Twente woensdag in de Alkmaarderhout zijn lelangen verdedigen. Ondanks de aanvallende on- die AZ'67 in het schaars aangeklede Diekmanstadion istreerde, is het reëel te veronderstellen, dat de oostelij- jet seizoen even kleurloos afsluiten als ze doorgaans 'JJ illen. Een vrijwel negentig minuten durend overwicht "lerde niet eens in een normaal speldoelpunt. Door een iop van Van der Vall kwam de thuisclub op 1-0, een tvoor tijd trok invaller Loek Ursem de score recht: 1-1. Twente en AZ'67. respectie- bekerwinnaars van 1977 en >en je strijd om de KNVB-cup in van de competitie nog nteressant. Met name voor de HAL RDAM Ajax-aanvoerder Trol zal aan het einde van het de Amsterdamse club veria- heeft voorzitter Ton Harm- faijend gemaakt. Krol die op dit in Engeland verblijft voor iS( adelingen, zal waarschijnlijk ag Londense club Arsenal gaan X bestuur heeft Krol overi- het einde van het lopende Seen plaats gegeven in de tech- elding van het A-elftal naast Cor Brom en zijn assistent fl laarms. Voorzitter Harmsen essure die het Krol de laatste *uet mogelijk maakte om te wantrouwen, binnen enkele weken de na- jend maken van drie spelers 38 raller, een middenvelder en inan) waar reeds overeen- g over een contract mee is evfc Harmsen van Ajax liét oorschemeren dat het zeer thijnlijk is dat trainer Cor volgend seizoen nog de leiding van Ajax zal heb- verwijt de selectie een ern- 361 ek aan discipline, erwi J6S Idoende steun Cor Kieboom '9 DAM De algemene le- lering van sportclub Feyen- oensdagnacht akkoord ge- tdsi het voorstel van het ama- asp ur om de heren Guus Cou- riee<Cor Dijk en Eef van Dalsum 1e ragen tot commissaris van 1 tadion Feyenoord. De drie n zullen tevens worden op- AG in het stichtingsbestuur etaalde sector van Feyen- erevoorzitter Cor Kie- ippfcd een dringend beroep op fering het voorstel van tafel 17-3 Hij ontving daarvoor echter 071 tde steun. W «luit is een einde gekomen bestuurscrisis die was ont- dat enkele weken geleden 'qJmrstrio Van Zandvliet-De 02 wland door het amateur- met een royement als drei- dwongen werd af te treden. Joegoslavië won een vrlendschap- itrtjd tegen Spanje met 1-0. Vier r tijd scoorde Masny. De televisierechten voor het we- twchap voetbal van 1982 ln 8panje nlljoen gulden verkocht De organl- llenden daarmee vijfüg procent gentlnlë ln 1978. Uitslagen Engelse competitie: n-Covcntry City 1-1 (doelpunt Ar il, Liverpool-Everton 1-1. Mlddles- thuisclub is het evenement praktisch de enige strohalm om het komende seizoen weer verzekerd te zijn van voetbal op Europees niveau. De equi pe van de overigens overspannen trainer Spitz Kohn is in deze punten- strijd niet meer dan een gegoede mid denmoter. AZ bezit aanzienlijk bete re mogelijkheden om door te dringen tot één van de internationale beker toernooien, al is de concurrentie door de opbloei van Feyenoord groter ge worden. Zoals bekend mag Neder land pas volgend jaar vier deelne mers naar de wedstrijdreeks om de UEFA-beker sturen. Het is op zijn zachtst gezegd, de vraag, welke status voor een topclub interessanter is (de titel in dit geval even buiten beschouwing gelaten): die van bekerwinnaar of die runner- up. Het Europa Cup III-toernooi is zowel zakelijk als sportief aantrekke lijker. De „tussenronde" in november en december is in veel gevallen een financieel extraatje, terwijl de tegen standers de sub-topclubs uit ande re landen doorgaans aantrekkelij ker zijn. Hoewel dit seizoen niet model hoeft te staan voor deze theorie, werd de bekerwinnaar van vorig jaar (AZ dus) op het Europese platform slechts be loond met een vetlederen medaille Ipswich Town elimineerde de Alk- maarders reeds in de eerste ronde en liet het naar het UE F A-cup-toer nooi verbannen Ajax zich met drie speelrondes en evenzovele uitver kochte huizen als de grote triomfator fêteren. Zoals gezegd had Twente geen baat bij deze theorie. De thuisclub pro beerde in de eerste tien stormachtige minuten een bres in de door John Metgod onzeker geleide defensie te slaan. Dat lukte bijna, toen het vriendje van de vrije verdedigers, Wim van Hanegem, te zacht op zijn doelman Vooys terugspeelde. Hallvar Thoresen, evenals Ron eo Zonder van, weer van de partij bij Twente, profiteerde evenwel niet van dit kansje. Daarna, althans voor de rust, onder scheidde Twente-AZ zich in alles van het voor het publiek aangename com- petitietreffen, vorig najaar. De doel punten vielen toen als rijpe appelen uit de boom het werd 4-2 in Twents voordeel maar die lijn kon in het kader van de grauwheid gisteravond niet worden doorgetrokken. Twente was aanvallend onmachtig en AZ speculeerde op succes uit counters. Na het verlies van de sierlijke mid denvelders Mühren en Thijssen en de stijlvolle verdedigers Piet Wildschut, is Twente een elftal van zwoegers geworden. De tijd moet leren, in hoe verre het gemis aan technisch ge schoolde, maar vaak rendement-ar me krachten doorwerkt in de prestatiesfeer. Het her-begin van de competitie was ln produktief opzicht bevredigend (vijf treffers), maar de verdediging werd door niet al te im ponerende opponenten even vaak ge passeerd en dat Is een veeg teken. Mogelijk moet Twente een paar jaar lang pas op de plaats maken. In de wispelturige Sanchez Torres en de uit Noorwegen overgekomen Lindsted heeft de oostelijke fusieclub wel iets achter de hand om binnen afzienbare tijd weer het etiket van vroeger op te plakken. De Noordhollanders wensten ook in Twente's Ab Gritter probeert zich te ontdoen van Ronald Spelbos (links) en Johnny Metgod bij een van de vele aanval len van de Rnschedeërs. de tweede periode opzichtig te etale ren, dat een gelijk spel een aardig uitgangspunt voor de return van de volgende week is. Afgezien van een inzet van Kees Kist tegen de paal in de eerste minuut na het her-begin was Twente in het eenrichtingsver keer de aanvallende partij. De eerste offensieve golven droegen hetzelfde springvloed-karakter van de eerste acte, maar ook nu raken de revenuën schaarser dan het aantal wedstrijden, dat gisteravond doorging. Theo Pahl- platz, dit seizoen weer in ere hersteld als schakelspeler, probeerde met een venijnig schot raak te mikken, maar stuitte op Vooys. Nadrukkelijker dan zaterdag in de geflopte topper tegen iets dat voor PSV door moest gaan, kon de oud- Katwijker zijn plaats in het AZ-doel waarmaken. Hij veriende geen stijl- prijs, maar maakte ook niet de capri olen, die zijn afgedankte voorganger Meskovic kenmerkten. Vooys wordt deze zomer eveneens in de opruiming gedaan hij mag de opbrengst van zijn transfer ln eigen zak steken èn wordt zeer waarschijnlijk vervangen door Eddy Treijtel. De routinier van Feyenoord moet ln wezen in twee Jaar tijd het pad effenen voor UEFA-keep- er Hans de Koning, die nog te Jong wordt geacht voor het grote werk, maar inmiddels wel is „gepromo veerd" tot teede doelman Elf minuten voor het einde moest Vooys zich toch gewonnen geven. Kick van der Vall scoorde uit een strafschop, nadat Jaan de Graaf, zo ongeveer voor de eerste keer actief, Bertus Strijdveen onheus had aange vallen: 1-0. Eén minuut voor tijd hield de voor de uitgebluste Welzl ingeval len Ursem de Alkmaarse beker-illu sies levend: 1-1. AZ'67 hield overigens ook aan dit duel weet een strafzaak over. Johnny Metgod kreeg wegens aanmerkingen op de leiding een gele kaart van arbi ter Van Ettekoven. FC TWENTE-AZ '67 1-1 (0-0) 79 Van der Vall (strafschop) 1-0. 89: Urseu 1-1 Scheidsrechter Van Ettekoven. Toeschouwers: 8500 FC TWENTE: Van Gerven: Strijdveen. Drost, Overweg, Zondervan: Otto. Van der Vall, Pahl platz; Bos, Thoresen. Oritter AZ "67: Vooys; Amtz, Metgod. Splebos, Van Rijns oever. Peters, Van HanegenNygaard; Welzl (Ur sem), Kist. De Graal. AMSTERDAM Het is nog niet be kend op welke data de gisteren afge laste bekerwedstrijden NAC-PSV en FSC-AJax zullen worden ingehaald. De mogelijkheid om de duels al van avond te spelen werd door NAC afge wezen. De overige drie clubs voelden er wel voor. NAC heeft het bestuur van PSV voorgesteld om eerst (de halve finales van de KNVB-beker be staan uit een uit- en een thuiswed strijd) in Eindhoven te spelen en pas het tweede duel in Breda. NAC meent dat vooral de wedstrijd in Eindhoven een probleem wordt. PSV moet na melijk nog twee inhaalwedstrijden spelen en op 28 maart wordt in Eind hoven de interland Nederland-Zwit serland gespeeld. NAC moet over dit voorstel nog in contact treden met PSV! Ook FSC en Ajax hebben nog geen overeenstemming bereikt over nieuwe data. De wedstrijd FC Den Bosch-FC Vlaardingen kon gisteren opnieuw geen doorgang vinden. Het slechte weer zorgde er voor dat het duel al om twee uur 's middags van het program ma werd gevoerd. Trainer Theo Lase- roms van FC Vlaardingen hoefde der halve nu niet voor niets af te reizen naar Den Bosch. Het was overigens de vierde maal dat de wedstrijd was vastgesteld. Over een nieuwe datum zijn Den Bosch en Vlaardingen het nog niet eens. Arco De vierde partij voor de be slissingstweekamp om de wereldtitel dammen tussen de Sovjetrus Anatoli Gantwarg en de Nederlander Harm Wiersma is in Arco in remise geëin digd. De stand is, met nog twee par tijen te spelen, 5-3 voor Gantwarg. De partij duurde twee uur en veertig minuten. Na 35 zetten bood Wiersma remise aan. Gantwarg was gedurende de gehele partij duidelijk op remise uit. Wiersma zag geen mogelijkheden dit streven te doorbreken. De vierde partij ln de beslissings tweekamp tussen Rob Clerc en de Rus Nikolai Mitsjanski om een plaats in het finaletoernooi om het wereld kampioenschap van 1980, dat in Mali wordt gehouden, eindigde eveneens in remise. Hier is de stand nog in evenwicht: 4-4. BOSTON (AP) Volgens een theo rie van de Amerikaanse psychiater dr. Cheren. rijn slechte sportpres taties en lichamelijke klachten van topsporters niet zo zeer het gevolg van psychologische factoren. Dat betekent dat een topsporter ook een psychologische begeleider moet hebben naast zijn sporttech- nische coach. Cheren heeft ontdekt dat steeds meer atleten geneigd zijn om hun klachten wat dieper te zoeken. „Succes", aldus Cheren, „en iedere atleet is in een bepaalde mate suc cesvol. is niet makkelijk te verdra gen. Atleten hebben vaak te maken met schuldgevoelens en worden soms geplaagd door het feit dat zij onder druk niet tot goede presta ties kunnen komen". Dr. Cheren is hoofd van de afdeling psychosomatische geneeskunde in een academisch ziekenhuis in Bos ton. Zijn specialisme is het helpen vinden van de psychologische oor zaken van kwalen als maagzweren, astma, huidaandoeningen en ande re ongemakken die door emoties worden veroorzaakt. Volgens dr. Cheren beginnen de problemen voor de atleten wan neer zij de leeftijd bereiken waar op zij in opstand komen tegen een autoriteit zoals de coach of ma nager van hun ploeg of wanneer hun sportprestaties niet voldoende zijn. Atleten zijn van nature eerder mensen van actie, denken komt vaak op de tweede plaats", aldus Cheren. Ze hebben erg weinig in zicht in zichzelf en hebben vaak zeer beperkte persoonlijke relaties. Ze zijn niet geïnteresseerd in ande re mensen en zijn geïsoleerd in hun omgeving. Op deze manier komen dan de problemen". Het gevolg is volgens Cheren drug gebruik het gebruik van amfeta minen in plaats van psychothera pie. Een toenemend aantal sport artsen tracht echter atleten met fysieke of psychische problemen te verwijzen naar psychotherapeu ten. Ook de research door specialis ten die atleten behandelen neemt toe. De 39 jaar oude psychiater ver klaart dat de meerderheid van de atleten de onvermijdelijke proble men niet wil toegeven. Atleten zijn zich over het algemeen niet bewust van het feit dat zij gedeprimeerd zijn. De typerende klacht is vaak „dokter kunt u me vertellen hoe ik van die voetbaiknie afkom". Volgens Cheren weigeren vele atle ten volwassen te worden doordat de speler-coach verhouding hen in de weg staat. Men heeft te maken met een groep mensen en dat is niet erg geschikt voor de psychothe rapie". NICE Joop Zoetemelk heeft zoals sinds zondag werd verwacht Parijs-Nice gewonnen. Hij deed het op zijn mooist. Zoetemelk zege vierde ook in de bergtijdrit op de Col d'Eze over 9,5 kilome ter. Het was Zoetemelks der de triomf in Parijs-Nice na 1974 en 1975 en zijn vierde overwinning op de Col d'Eze na 1973, 1974 en 1975. De overwinning kwam terecht bij de wielrenner, die er het meeste recht op kon doen gelden. Zoetemelk gaf in het voorseizoen al blijk ln uitsteken de conditie te verkeren. Spelender wijs won hij drie wedstrijden. In Pa rijs-Nice startte hij eveneens bijzon der sterk met de tweede plaats in de proloog vlak achter Gerrie Knete- mann, de winnaar van het vorig Jaar. De wereldkampioen leek door de ge beurtenissen een dag later op weg naar Auxerre ln een zetel naar een herhaling te worden gedragen. Zijn ploeg nam in de ploegentijdrit over 33 kilometer op een na alle klassemen ten in handen. Zoetemelk sleurde zijn Franse ploeg weliswaar naar de twee de plaats, maar leek toch ook de dupe te worden van het experiment van organisator Jean Leulliot, die de tij den uit de ploegentijdrit doorbere kende ln de persoonlijke rangschik king. In 29 Jaar waren grote verschil len nimmer voorgekomen. Toch zou die Zoetemelk in vorm met minuten verschil de 29e Parijs- Nice gaan winnen. Hij sloeg zijn slag in de enige bergrit, zondag tussen Lyon en Saint Etlenne. Aan de basis lag Joops „tweede huwelijk" in de wielersport. Sinds het begin van zijn profloopbaan was Louis Caput ploeg leider van Zoetemelks Franse forma tie. Caput was dertig jaar geleden een verdienstelijk renner, maar als ploeg leider voelde hij de evolutie ln de wielersport njet aan. Caput onder scheidde geen veranderingen en dacht ook nooit na in de sport, waarin renners vaak tot zo n zware inspan ning gedwongen worden, dat ze zelf nauwelijks tot nadenken ln staat zijn. Goede begeleiding Is dan belangrijk. Post is er een schoolvoorbeeld van. Guimard, de ploelgleider van Hi- nault, is dat ook. Guimard is tactisch zelfs iets sterker. Op het moment dat Caput via een handel ln fietsen de sponsor van Zoe temelk concurrentie aandeed, volgde onmiddellijk ontslag. Op advies van de kopman werd Jean Pierre Dan guillaume aangetrokken als ploeglei der. Danguillaume was vorig jaar nog een van de betere renners, een slim me coureur, een „regelaar" ln het peloton. De te zachtaardige Zoete melk had zo'n man nodig. Danguillaume smeedde met de werk loos geworden ploegleider Henri Ang- lade een tactisch plan voor de bergrit naar 8aint-Etienne. Zoetemelk ging akkoord met de instructies, opende de grootscheepse aanval en bewees zijn superieure klasse in bergetappes Alleen een ongeluk in de resterende ritten naar Nice kon hem nog van de overwinning afhouden. Zonder moei te bleef Zoetemelk overeind en in de Joop Zoetemelk op de Col d'Eze op weg naar een nieuwe triomf in Parijs-Nice. tijdrit op de Col d'Eze onderstreepte hij eens te meer dat hij veruit de beste was. Vorig jaar op precies dezelfde plaats en onder gelijke omstandigheden werd hij nog verslagen door Gerrie Kneteman. De wereldkampioen ein digde „slechts" als vierde. Ook ploeg- makker Henk Lubberdlng en de Bel gische belofte Daniel Willems gingen hem nog vooraf. Met een minuut en 37 seconden achterstand in het klas sement was Knetemann niet te inspi reren Hij hulde zich in tegenstel ling tot de prima presterende Henk Lubberdlng niet in het snelle syn thetische pak, zoals ln de door hem gewonnen proloog. Knetemann droeg de om zijn lichaam flodderende zij den regenboogtrui en een gewone broek. De tijdrit bracht verder weinig ver rassingen of het moest de uitsteken de zevende plaats van debutant Jo Maas zijn. De vijfde plaats van Tour winnaar Hlnault kwam overeen met hetgeen hij eerder in Parijs-Nice had laten zien. Hlnault deed alleen mee om langzaan: zijn vorm voor de Ron de van Frankrijk op te bouwen. Zoe temelk was tl zo ver. Op 32-Jarige leeftijd fietste hij zoals voor zijn on geluk in 1974. Zoetemelk vertoonde nog geen spoortje slijtage. Op zijn leeftijd waren Jan Janssen en Eddy Merckx uitgeblust. „Ik ben van plan nog jaren door te gaan", zei Zoete melk na zijn overwinning in Nice „Ik voel me even sterk als altijd en zoals het nu gaat koester ik nog steeds hoop op een overwinning in de Ronde van Frankrijk". Torell) (IU). 7. Bertln (Frt). 8 Peetera 9. Bazzo (Frai. 10. Rus (Ned). II. Chalmel (Fra). 12. Marlines (Fra). IJ Schepmana (Bel). 14 Ooater- bosch (Ned.). 15. Muiter (Zwt). Vervolgen» bet grote peloton ln deselfde tijd 1 33 38 Tweede gedeelte (Bergtijdrit over 11.5 km): 1. Zoetemelk iNedl 21 22 8. I Lubberdlng (Ned) op 7 see.. 3. Willem» (Bel) op 8 aec.. 4 Knetemann (Ned) op 10 aec5 Hlnault (Fra) op 13 aec8 Mutter (Zwt) op 31 sec., 7 Maas (Ned) op 37 sec8 Perletto (IU) op 1 01. 9 NUason (Zwei op 1 04. 10. 8cheper» (Bel) op 1 12, 11. Oosterboacb (Ned) op I 22. 12 Bertogllo (IU) op 1 27. 13 Torelll <Ita> op 129. 14 Alban (Fra) op l 29.15 VaJeKFraiop 1 30. 43 VerbruRge (Nedi op 3 27. 55. Van VUet (Ned) op 3 54. 57 Plrard (Nedi op 3 58. 84 Raas (Ned) 4 28. 91. Prten (Ned) op 7.47 Eindklassement I Zoetemelk (Ned) 28 38 23. 2. NUason iZwe) op 1.44. 3 Knetemann (Ned)op 1.47, 4 Lubberdlng (Ned) op 2.07, 5 Willem» (Bell op 3.18. 6 Hlnault (Fra! op 3 38. 7 Schepers (Bel) op 8 51. 8 Blttlnger iFrai op 6 52, 9. Vallet (Frai op 7 44, 10 Bazzo (Ftai op 7.47. II Maas (NediopB 40. 12 Alban (Fra) op 8.58. 13 Mutter (Zwl) op 9 40.14 ChassanK (Prai op 1109. 15. Dierlckx (Beli op II 34. 23 Oosterbosch (Nedlop 18.30,24 Van VUet (Ned) op 17.10, 27. Raas (Ned) op 17 45. 36 Plrard (Ned) op 24 59. 42 Verbnigge (Ned) op 28.38. 89. Priem (Ned) op 52.38. naar Nice. (59 km): 1. TmcbeUa disi 59 1 33 38 (gem. 37.820 km/ut. 2 Jacob» (Bel). 3 Van Cslater (Bel). 4 Peacheux tPrsi. 5. Van VUet (Ned). 8. SAVALEN Door de bittere koude konden er gisteren tijdens internatio nale schaatswedstrijden ln Savalen geen buitengewone prestaties wor den genoteerd. In de nacht had het twintig graden gevroren en ook tij dens de wedstrijden hadden de rij ders last van de kou. De Amerikaan Ene Heiden zegevier de tweemaal. De 500 meter won hij ln 39.10 seconden, de 3000 meter ging in 4.16,12 Hans van Helden werd op de drie kilometer tweede ln 4.21.51. Bij de dames zegevierde wereldkamploe- ne Beth Helden op de 500 meter in 43.45 seconden Mary Doctor werd eerste op de 3000 meter in 4.50.01 door Max Pam IW Dvertreding tegen de Volendammer Frank Kramer krijgt Sparta's Luuk Balkesteijn part eidsrechter Jan Beek de gele kaart voorgehouden. mid 1 f iti: 9ro d M (ANP) Het nieuwe :he scorebord dat dinsdag rrein van Volendam was rd. was het enige lichtpunt r-4Jd Volendam-Sparta. de noeting in de kwartfinales 1 om de KNVB-beker. De 0) was voor de 1500 toe- armetierig evenals het t werd opgediend toonde webswaar wat iviteit. maar miste zui- erd3 verheid in de aanvallende acties. Sparta kreeg de beste kansen. Hol- verda in de 24e en Van Zoest in de 49e minuut hadden de uitgangspositie van de Kasteelbewoners een roos kleurig tintje kunnen geven, maar vergaten op het beslissende moment doeltreffend uit te halen. Een gele kaart was er voor Balken- stein, die Frank Kramer torpedeerde. Volendam en Sparta treffen elkaar binnen een tijdsbestek van zeven da gen drie keer. Zondag staat de com- petitiewedstijd op het programma en volgende week woensdag wordt de bekerreturn gespeeld. Als het eerste duel een graadmeter vormt voor de kwabteit van de volgende ontmoetin gen. wordt het pubbek de grote ver liezer Volendim-Spart* O-» Toeschouwer». 1500 Bcheldsre-hter Beek Volendam Bloem: Molenaar, Ouljl Braam. De Boer; W Kwakman iK Kwakman). Tulp. Helling Visser. Kramer Bljvank (Kees Molenaar) Sparta: Doe strung Jansen. Balkenstem, Manjt. Van Tiggelen, I> Ooey. Van Oaal. Valke. Van Zoest. Morgan. Holverda LEEUWARDEN Het schaakkampioenschap van Nederland begint een sensa tioneel verloop te krijgen, want na negen ronden staat nog steeds de outsider Gert Ligterink met een ruime voor sprong aan de leiding. Terwijl Ligterink zelf gisteren in 23 zetten Böhm van het bord veegde, kwam Timman tegen Baljon na hetzelfde zetten- aantal niet verder dan remise. De wijze waarop Ligterink in korte tijd de positie van Böhm verpulverde laat weinig twijfel over zijn aspira ties. Geen voorzichtig laveren, maar van de eerste zet op mat gespeeld, daarbij geholpen door Böhm die in het Spaans een nogal krom systeem probeerde. Met een aardige manoeu vre incasseerde Ligterink een vol stuk. zodat er voor Böhm weinig meer overbleef dan zijn koning om te leggen. Timman zat op dat moment nog te tobben of hij tegen Baljon op winst kon spelen. Hij nam geen risico en ging ln op een zettenhertiallng. Met anderhalve punt achterstand op Lig terink. staan Timman en Ree nu op een gedeelde tweede plaats. Ree zal hoogstwaarschijnlijk zijn hangpartij tegen Van der Wiel winnen. In afge broken stand staat de Amsterdam mer een pion voor en heeft hij tevens een gedekte vrijpion. Donner bleef ln strijd voor de boven ste regionen door Van der Welde te verslaan. In een ruilvariant van het Damegambiet had Van der Weide ge probeerd met zwart op konlngsaan- val te spelen, hetgeen echter faUe- kant afliep. Van der Weide probeerde Donner nog te verwarren door een paar stukken te offeren, maar toen de verwikkelingen achte;- de rug waren had Van der Welde de onmogebjke opgave met zijn dame het hoofd te bieden aan twee torens en een paard. Negende ronde: Donner - Van der Weide 1 - 0. Baljon - Timman - Langeweg - Sosonko- Ligterink - Böhm 1 - 0, Van Dop - Hofland V» - Hartoch- Van der VUet '/>- Ree - Van der Wiel afg. Stand na 9 ronden: 1. Ligterink 7-'/> 2. Timman 6 3. Baljon 5-'/» 4. Ree 5 1 afg. 5/6 Sosonko, Donner 5 7. Böhm 4-Vi 8. Van der Wiel 4 1 afg. 9/10 Langeweg, Hartoch 4 11 Van der VUet 3-'/> 12/13 Van Dop, Hofland 3 14. Van der Weide 2 Wit: J. H. Donner Zwart: P. van der Weide 1. d2-d4 d7-d1, 2. c2-c4 e7-e6, 3. Pbl-c3 Pg8-f6, 4. c4xd5 e6xd5, 5. Lcl-g5 Pb8- d7, 6. e2-e3 Lf8-e7, 7. Lfl-d3 9-0. 8. Pgl-f3 c7-c6, 9. I>dl-c2 Tf8-e8, 10. 0-0 Pd7-f8, 11. Tal-bl a7-a5, 12. a2-a3, Le7-d6, 13. Tfl-cl Pf8-g6, 14. b2-b4 a5xb4, 15. a3xb4 h7-h6, 16. Lg5xf6 Dd8xf6, 17. b4-b5 Lc8-g4, 18. Pf3-d2 Pg€-h4. 19. g2-g3 Ph4-f5, 20. b5xc6 b7xc6, 21. Tbl-b6 Ta8-c8. 22. Ld3-a6 Df6-g5, 23. La6xc8 Te8xc8. 24. Pc3xd5 Pf5xg3, 25. h2xg3 Ld6xg3. 26. f2xg3 c6xd5. 27. Dc2xc8t Lg4xc8. 28. Tclxc8t Kg8-h7. 29. Pd2-fl h6-h5, 30 Tb6-b8 Kh7-g6. 31. Tb8-b7 h5-h4, 32. Tc8-c7 h4-h3, 33. Tc7xf7 Kg6-h«. 34. Tf7xg7 h3-H2t, 35. Kgl-hl. Zwart geeft het op. GERT LIGTERINK: Böhm van het bord geveegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 21