oetreding tot EG tdaging voor Spanje aarden krimpt in S) Kreymborg Nu kan de zon doorbreken! Iran drukt olieverkoop tot een miljoen vaten anse bank opent kantoor in Amsterdam r 180 man geen werk: 40 ontslagen Betrekkingen met Nederland Aktie werknemers voor VSW l bdamco in Amro-systeem. 1 De Amro Bank is er voor iedere belegger. Mogelijk niet alle olie en gas in Noordzee gevonden Hypotheekrente per 13 maart H 3«- 5 RDAG 15 MAART 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUWKWARTET P 15 RH 19 S 17 [jk onzer verslaggevers irdAM Spanje is zich ervan bewust, dat de integratie in de Europese Gemeenschap lingen en opofferingen met zich zal brengen voor die landen, die nu deel uitmaken van Deze zullen echter in geen verhouding staan tot datgene, dat Spanje zelf zal moeten st ken. »i heer Federico Lipperheide. p-voorzitter van de raad van r,cHn de Banco de Vizcaya, die van de zeven grootste bankinstellingen een kan- nsterdam opent. dat Spanje ln elk geval igsperiode van (hoog- °6 aar nodig zal hebben. Dit n t weg. dat Spanje de groot- De: ing waarvoor de economie rd gesteld zag, met beide han- >t. Ipanje zich een volwaardig e EG zal kunnen noemen merkte de heer Lipperheide nog vele barrières moeten enomen. Voor- en nadelen jes toetreding zullen tegen oeten worden afgewogen, itste betreft stelde hij vast, etreding voor de Spaanse merendeels gunstig zou Dit echter ten nadele van EG-landen. Aan de andere ir de Spaanse industrie m omgekeerde situatie ont- js de heer Lipperheide. die merkte dat. bij toetreding vijfde land van de EG zal gelet op bevolking en het onzer verslaggevers IEN Naarden International, het afgelopen jaar in de rode cijfers beland, zal het irbeidplaatsen verminderen met ongeveer 180. Hiertoe zal voor veertig werknemers worden aangevraagd. De overige arbeidsplaatsen verdwijnen via natuurlijk verloop, ^handelingen over een sociaal plan zijn geopend. er Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nederland neemt in de totale buitenlandse handel van Spanje een relatief belangrijke plaats in. Ons land exporteerde in de eerste elf maanden van het vorige Jaar voor 35.832 miljoen pesetas (1075 miljoen gulden) naar Spanje. Omgekeerd werd'voor 32.030 miljoen pesetas (960 miljoen gulden) aan goederen uit Spanje in ons land ingevoerd. Ook op ander gebied bestaan er ban den tussen de Nederlandse en Spaan se economie. Zo bezochten vorig jaar ruim 1.527.000 Nederlandse toeristen Spanje. Min of meer permanent her bergt Spanje zo'n 80.000 Nederlandse gepensioneerden. De Nederlandse in vesteringen in Spanje bedroegen vo rig jaar 1.549 miljoen pesetas (46 mil joen gulden). bruto nationale produkt na West- Duitsland, Frankrijk, Engeland en Italië. Wat de Spaanse economie aangaat wees hij erop, dat in het afgelopen jaar verschillende successen zijn ge boekt. De inflatie is ten opzichte van 1977 met bijna 10 punten terugge drongen tot ongeveer 16 procent. Ver der is er sprake geweest van een be langrijke verbetering van de beta lingsbalans en van de monetaire re serves en bedroeg de groei van het bruto nationaal produkt niet 1 pro cent, zoals verwacht, maar 3,1 procent. Verbeteringen, die, aldus de heer Lip perheide, overigens overschaduwd worden door de verder gedaalde in- vesteringslust van de Spaanse bedrij ven in 1978 en een gestegen werkloos heid. Voor het lopende jaar noemde hij de vooruitzichten weliswaar iets beter, hoewel er nog altijd te veel onzekerheden zijn. Het peil van de werkloosheid zal ook dit jaar zeer hoog blijven. Eerst in 1980, zo meende hij, is te verwachten dat zich een teruggang in het aantal werklozen zal voordoen. Als tegen die tijd de voornaamste economische problemen van Spanje overwonnen zullen zijn en de consoli datie van het politieke systeem on- lardense bedrijf wordt het •beidsplaatsen met zestig Hier zullen ook ontsla ping van de produktie be- niet direct bij de produk- tkken diensten. In de delingen bestaat nog ïoefte aan personeel, aldus ^maatschappij Maschmeij- tics in Amsterdam (172 le door hoge milieuheffin- sgevende produktie van ;n voor parfums worden Voor een deel is dat al De 12 hierbij betrokken ■s zijn intern herplaatst. In oduktie-afdelingen wordt ing van tien arbeidsplaat natuurlijk verloop nage- Voor de bedrijven van Naarden in Frankrijk is een saneringsplan in voorbereiding, terwijl voor alle werk maatschappijen een programma zal worden uitgevoerd ter verbetering van de winstgevendheid. In Europa zal dit onder meer leiden tot concen tratie van de produktie en in de Ver enigde Staten tot een grotere nadruk op uitbouw van de activiteiten op het gebied van de parfumfabricage. In Amerika ontwikkelt de winstgevend heid zich gunstig. Verlies Naarden International heeft in 1978 een verlies geleden van 4,4 miljoen gulden, tegen een winst van 6,8 mil joen in 1977. In het verliescijfer is geen rekening gehouden met de reor ganisatiekosten. die dit jaar zullen worden gemaakt. De omzet steeg vo rig jaar met 5,3 procent tot 427,7 miljoen. Er zal geen dividend worden uitgekeerd. Vooral de activiteiten in Nederland en Frankrijk zijn verliesgevend ge weest. De verliezen bedroegen voor 1978 respectievelijk 5,9 en 3,8 miljoen guldep (in 1977: 2 miljoen verlies en 0.5 miljoen winst). lalf 1980 zal de fabricage Ferige geurstoffen worden i zal getracht worden deze in het buitenland onder te erwijl Maschmeijer de ver- zich zal houden. Hiermee tot zestig arbeidsplaatsen )e Maschmeijer-filialen in land en de Verenigde Sta- opgeheven en de verkoop Ierland voortgezet. gezocht j L döo. rink in Schiedam, waar ei- worden geproduceerd, Soneelsbestand van 37 man worden verminderd. Voor zoekt Naarden een koper, ig resterende werkgelegen- worden behouden. Wordt gevonden, dan zal de situ- anuari 1980 opnieuw wor- Bij het Wormerveerse be- 3ekker (49 man) blijft de atie onaangetast. VEENENDAAL (ANP) De werknemers van de Veenendaalse Stoom spinnerij en -Weverij (VSW) vinden, dat hun bedrijf ten onrechte ten dode is opgeschreven, na het faillissement dat vorige week werd uitgesproken. Daarom zijn ze een actie begonnen die een tweeledig doel heeft: proberen de werkgelegenheid (er werken ongeveer 250 mensen bij VSW) zo veel mogelijk te redden door steun te vragen bij de overheid, en aantonen dat de ondergang van het huidige bedrijf te wijten is aan wanbeleid van de Engelse moedermaatschappij Staflex. Het doek viel vorige week voor VSW. toen het Westduitse bedrijf Kufner liet weten, af te zien van overname van het produktiebedrijf in Veenen- daal. De banken besloten hierop de geldkraan dicht te draaien voor VSW dat al geruime tijd in financiële moeilijkheden verkeerde waardoor het bedrijf in een klap werd afgeschreven. Wanbeleid en gekonkel van buitenlandse bedrijven, zo luidde het oordeel van de vakbonden toen de sluiting afgelopen vrijdag bekend werd. Dit is ook de mening van de actiegroep van VSW-werknemers, die nu wil proberen te redden wat er te redden valt en in ieder geval duidelijk wd maken aan de buitenwereld waarom het bij VSW fout is gegaan. „Wellicht dat werknemers van andere bedrijven er lering uit kunnen trekken, hoe :en op zich goed lopend bedrijf door buitenlandse kapitaalverschaffers de nek kan worden omgedraaid", aldus W. Roelof- sen, bedrijfsleider van de stoomspinnerij-afdeling van VSW en woord voerder van de actiegroep. In een brief aan onder meer het ministerie van Economische Zaken en de Tweede Kamer hebben de werknemers hun grieven uiteengezet, met daaraan gekoppeld het verzoek om overheidssteun. Rodamco N.V is het nieuwe onroerend oed fonds van de Robecogroep. Dit onroerend goed fonds wordt met igang van 22 maart a.s. ook in het volledig irale systeem van Amro Effecten-Beleggings- :keningen opgenomea Voor nadere inlichtingen kunt i 'ii uw Amro-kantoor terecht DEN HAAG Het is goed mogelijk, dat de beste olie- en gasvelden in de Noordzee nog moeten worden gevon den. Dit schrijft Christopher John son, economisch adviseur van Lloyds Bank, in een binnenkort te verschij nen studie over de energie-rijkdom in de Noordzee. Hij merkt verder op. dat volgens ove rigens nog onzeker ramingen de Noorse reserves ten noorden van de 62ste breedtegraad een omvang heb ben, die gelijk is aan eenderde van 's werelds bewezen olie- en gasvoorko- mens. Johnson vindt, dat de ontwikkeling van de olie- en gasreserves in de Noordzee is vertraagd door de tegen strijdigheden in het Britse overheids beleid. De verscherping van de licen- tievoorwaarden heeft de ontwikke ling waarschijnlijk erger vertraagd dan de regering wilde. Met het oog op de onzekere toekomst van aardolie, die nu duurder is dan andere brand stoffen. moeten Engeland en Noorwe gen zoveel mogelijk olie exporteren. Ook zou de ontwikkeling van de Noordzeereserves sterk moeten wor den bevorderd, aldus Johnson. Het pand aan de Herengracht waar het Amsterdamse kantoor van de Banco de Vizcaya is gevestigd. herroepelijk zal blijken, dan zal zich in Spanje in de volgende tien jaar een diepgaande verandering in de econo mie kunnen voltrekken. Een verande ring, die een „must" is, wil Spanje zonder al te veel problemen kunnen integreren in de EG. Vijfde op ranglijst De Banco de Vizcaya is de vijfde bank van Spanje. Eind 1978 bedroe gen de aan de bank toevertrouwde middelen 10,5 miljard gulden, terwijl het eigen vermogen 706 miljoen gul den beliep. De grootste bank van Spanje is de Banco Espaflol de Credi- to, gevolgd door de Banco Central, de Banco Hispano Americano en de Banco de Bilbao. De heer Lipperheide noemde de groeiende buitenlandse handel van Spanje met vooral de noordelijk gele gen EG-landen één van de voornaam ste redenen voor de vestiging van een kantoor in Amsterdam, dat zich ove rigens niet zal bewegen op het terrein van het verlenen van bankdiensten aan particulieren, de zgn. re tail ban king. „Dat zou zelfmoord betekenen in dit land", zo zei hij. Doel is vooral het Nederlandse be drijfsleven dat het oog op Spanje heeft laten vallen behulpzaam te zijn met kredieten e.d. en steun te verle nen aan Nederlandse im- en expor teurs. Volgens de heer Lipperheide zal het nog wel even duren voor de eerste Nederlandse bank zich in Spanje zal vestigen (omstreeks 1980 wordt de ABN Bank verwacht). Spanje, zo zei hij, verwelkomt de buitenlandse (en dus ook Nederlandse) banken, omdat zij ertoe kunnen bijdragen de Spaan se economie meer te internationali seren. Naam bank rente vast gedurende (in jaren) 5-c ■q 41 Rentepercentage met zonder gemeentegarantie 1 o Opgave bank Werkelijk Opgave bank Werkelijk ABN 1 jaar 5 jaar 1.5 1.5 9.0 9,25 9.49 9.76 9,0 9,25 949 9.76 AMRO-Bank variabel 5 Jaar 1.5/2 1.5/2 9.0 9,25 9.57/9.63 9.84/9 90 9.0 9,25 9.57 9.63 9.84/9.90 Bouwfonds 2 jaar 5 jaar 30 jaar 1.5 1.5 1.5 8.9 8.9 9.4 9.65 965 10.211 8.9 8 9 9.4 9.65 965 10.21 Centraal Beheer 5 jaar 9.0 9.31 9.0 9.31 Ennla 10 jaar 8.9 9.2 8.9 9.2 NVL 5110 jaar 8.9 9.2 8.9 9.2 NMB 3 jaar 5 jaar 1.5 1.5 9.0 .9.25 9.76 40.04 9.0 925 9.76 10.04 Rabobank (adviesrente) vartabel 1.25 9.36 90 9.35 Rabo-Hypt. Bank 5 jaar 1.5 9.0 9.57 9.0 9.57 RPS 5 Jaar 1 9.0 9.32 9.0 9.32 Spaarbank R'dam 1 jaar 3/5 Jaar 2.- 1.- 8.0 9.(T 8.38 9.32 8.0 9.0 r 8.38 9.32 Stad A'dam 5 Jafcr 1- 9.0 9.32 9.0 9.32 Westl and/U trecht standaard no risk 5/10 Jaar 5/10 Jaar 2.- 2, 9.0 9.4 9.82 10.27 9.2 9.6 10.05 10.50 De hyptoheekrente handhaaft zich op hetzelfde niveau. Het Bouwfonds Ned. Gemeenten heeft een geringe rentewijziging doorgevoerd. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort). TEHERAN (Reuter,DPA) Krachtens leveringscontracten, zal Iran vanaf 1 april meer dan een miljoen vaten (een vat is 159 liter) olie per dag verkopen, zo heeft een woordvoerder van de NIOC, de nationale oliemaatschappij van Iran, laten weten. Op het ogenblik bedraagt de ollepro- duktie ongeveer 2,5 miljoen vaten per dag. Vorig weekeinde waren het er twee miljoen. Onder de regering van de sjah voerde Iran 5,7 miljoen vaten per dag uit. De binnenlandse behoef te aan olie bedraagt 700.000 vaten. De woordvoerder van de NIOC wilde niet zeggen met welke maatschappij en de contracten waren afgesloten. De olie is direct van Iran gekocht, buiten het consortium van veertien Westerse oliemaatschappijen om. Evenmin is bekendgemaakt tegen welke prijzen de olie is verkocht, maar in industriële kringen neemt men aan dat de verkoopprijs meer dan zestien dollar per vat (van 159 liter) is. De officiële OPEC-prijs voor olie van goede kwaliteit bedraagt op dit moment 13,45 dollar per vat. De NIOC heeft al 20 dollar per vat betaald gekregen bij directe verkoop van de olie. De maatschappij heeft echter eerder verklaard de voorkeur te geven aan contracten met een lan ge looptijd, waardoor een beter over zicht van de uitvoer wordt verkregen en de produktie en verkoop kunnen worden gestabiliseerd. Vice-premier Amir Entezam van Iran heeft verklaard, dat zijn land wel eens zou kunnen denken over econo mische maatregelen tegen Zwitser land als de regering in Bern blijft bij haar weigering de tegoeden van de sjah bij Zwitserse banken te blokke ren. In een Interview voor de Zwitser se televisie zei hij, dat de Iraanse regering ln elk geval haar gezamenlij ke projecten met Zwitserland op nieuw ln beschouwing zal nemen om na te gaan of ze werkelijk noodzake lijk zijn en bruikbare technologische kennis opleveren. Op 5 maart besloot de Zwitserse rege ring de tegoeden van de sjah en zijn familie bij Zwitserse banken niet te blokkeren zoals Iran had gevraagd. Zij gaf de autoriteiten in Teheran te verstaan dat zij alleen vla de Zwitser se rechter kunnen proberen er beslag op te leggen. Boven: Modieus blazerjasje van linnen tweed. Bindceintuur. Ecru of camel. Mt 36-44. 109, Popeline bloese. Kobalt, rood, geel, écru, zwart, marine, wit, hooi of beige. Mt 36-44. 59, Rok van Acryl/polyester. Kobalt- camel.rood-camel of lindegroen- camel. Mt 34-44 RQ_ Links: Modieus wikkeljasje van zomer- bouclé. Ecru, lindegroen, maisgeel of rood.Mt 36-44. 119, Bloese van Katoen/polyester/zijde. Ecru, naturel, kobalt, rood of geel. Mt 36-44.^ Rok van polyester/katoen. Groen, geel of beige./' r\ Mt 38-46. Oyr

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19